Vajinusmus Nedir Ve Frijit İle Arasındaki Farklar Nedir?

Vajinal Enfeksiyon

Vajinismus giderek fazla sayılarda görülmeye başlanan, hem psikolojik hem de fiziki bir kadın hastalığıdır. Vajinismus hastalığını tanımlayacak olursak kısaca şöyle diyebiliriz: Ne kadar istenirse istensin önce psikolojik sonra fizyolojik olarak cinsel ilişki başlangıcında kadının kendi vücudunu kasması ve kadınlığını kapamasıdır. Bu nedenle ya istenen cinsel ilişki hiç yaşanmaz, ya da yaşanmaya başladığı andan itibaren kilitlenme meydana gelir.

Vajinismus ile Frijit Arasındaki Fark Nedir?

Kadın olsun, erkek olsun ülkemiz insanlarının genelinde bir kafa karışıklığı olarak zuhur eden iki ayrı tanım, iki ayrı rahatsızlıktır vajinismus ve frijit.

Frijit, tamamen cinsel isteksizliktir. Vajinismus ise kadın ne kadar isterse istesin bir türlü ilişkiye girememekle meydana gelir. Frijitin kökenleri büyük oranda psikolojik ve korkuya dayalıyken, vajinismus rahatsızlığının özünde fizyolojik kasılmalar vardır.

Frijit rahatsızlığı daha çok ”can acısı” korkusuna dayalıdır. Zamanında yanlış öğrenen cinsel bilgiler neticesinde kadının bilinçaltında büyük kabuslar meydana gelir. Bunun sonucunda zamanı gelince yaşanması gereken cinsellik, kadının isteksizliği nedeniyle bir türlü gerçekleşmez.

Vajinismus ise kadının elinde, zihninde olan bir şey değildir. Tıpkı bir dişin çürümesi gibi tedavisi de tamamen fiziksel tabanlıdır. Bu iki ayrı tanımı karşılaştırmak zaten sorunlu cinsel yaşamlarıyla birer kabusa dönüşen evlilikleri daha da çıkmaza sürüklemektedir.

Bunların önüne geçmek için her evli çiftin bir cinsel danışmana ve terapiste ihtiyacı vardır. Bu danışmanlar ve terapistler sayesinde cinsel sorunlar çözülür, evlilikler kurtarılır.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir