Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

GENİTAL ESTETİK

Genital estetik operasyonlarını belki kendimiz, belki eşimiz, belki partnerimiz için yaptırıyoruz. Estetik, güzellik ve bakım üçlüsü vazgeçilmezlerimizden değil mi artık? Seviyoruz güzel görünmeyi.
Genital Estetik

Genital Estetik Cerrahi Ankara

Ülkemizde ve Ankara'da genital estetik ameliyatları kadınların hem daha güzel bir görüntü elde etmek hem de bu bölgedeki bazı fiziksel problemlerin çözümü için yaygın olarak tercih edilmektedir.

Genital estetik ameliyatlarının yapılmasındaki amaç, normal doğum sonrası vajinal bölgede meydana gelen tahribat nedeniyle ortaya çıkan hem görsel hem de fonksiyonel problemlerin giderilmesi ve psikolojik olarak kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamaktır. Bu ameliyatların en çok yapılanları vajinoplasti ve labioplasti ameliyatlarıdır.

Genital Estetik (Vajina Estetiği) Nedir?

Genital estetik, genital bölge ile ilgili yapılan müdahalelerin bütününü kapsamaktadır. Cinsel ilişkiden zevk alamama, orgazm olamama, ilişki sırasında gaz çıkarma, idrar kaçırma ve vajina bölgesindeki görsel veya fonksiyonel bozuklukların hepsi, genital estetik operasyonlarıyla düzeltilir.

Bu tür şikâyeti olan kadınların yaptıracağı genital estetik operasyonları ile, bozulan hayat standarlarınızı ve cinsel yaşantınızı normal hale getirebilirsiniz. Genital estetik ameliyatları, günümüzde kadınların dış genital organ görünüşü konusunda gelişen farkındalıklar ve güzelliklerine önem vermek suretiyle, son zamanlarda popüler hale gelmiştir.

Genital bölgesinin estetik olarak düzgün olması kadının kendine olan güvenini artırmakta ve partneriyle olan ilişkisinde kendisini çok daha mutlu hissetmesini sağlamaktadır.

İç ve dış genital organları sadece işlev ve hijyen yönünden değil, estetik görünüm elde etmek ve cinsel ilişkiden daha çok haz almak için önem taşımaktadır.

Teknoloji çağında olmamız ve sosyal medyanın yoğun ve yaygın kullanılması sonucunda bu tür ameliyatların varlığını daha göz önüne çıkarmıştır. Günümüzde kadınlar cinsellik ve genital bölgesine ilişkin sorunların çözümü için bizlere rahatlıkla başvurabilmektedir. Deneyimli eller tarafından yapıldığında komplikasyon oranları son derece az, hem estetik hem de işlevsel açısından hasta memnuniyetleri oldukça üst seviyededir.

♦ ♦ ♦ İncelediğiniz genital estetik sayfasında, genital bölgenin hem fonksiyonel hem de estetik sorunları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Genital estetik ameliyatları olan labioplasti, vajinoplasti, g noktası dolgu ve klitoral hud küçültme hakkında tüm merak edilenleri, içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Genital Estetik Ankara

Genital estetik adı altında vajinoplasti, labioplasti ve diğer durumlar için verdiğimiz hizmetler sonucunda sorunlarınızdan kurtulmanız için tedavi sürecini büyük özveri ile yürütmekteyiz. Bunun neticesinde de, Ankara içerisinde yer alan merkezimiz birçok hastanede gerçekleştirilen operasyonlar olarak karşımıza çıkmakta ve genital estetik konusunda çok başarılı sonuçlar elde etmektedir.

Genital bölge kadın için vücut üzerinde oldukça önemli bölgelerdendir. Vücudun diğer bölgeleri kadar önemli olmasının en önemli nedeni ise cinsel ilişkilerdir. Genital Estetik Ankara ile siz de vajinal bölgenizde istediğiniz sonuçlar elde edebilir estetik bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Genital Estetik Fiyatları

Genital estetik fiyatları hastaya hangi operasyonun uygulanacağı, vajinal muayene ile birlikte belirlenir. Genital estetik fiyatlarının maliyetleri operasyonun türüne, anestezi ve hastane eklenerek fiyatlar belirlenir. Özellikle şehir dışından ve yurt dışından gelecek ve aynı gün içinde ameliyatı olup dönmek isteyen hastalarımız 0506 596 03 96 no’lu irtibat numarasını arayıp konu ile ilgili bilgilendirme alabilirler.

Genital Estetik ve Psikoloji

Genital plastik cerrahi yaptırma kararının güçlü bir psikolojik ve sosyokültürel temeli vardır. Görünüm, görünüm algısı ve gerçek ile algılanan fonksiyonun bir kadının arzu, uyarılma ve orgazmik fonksiyon dahil cinselliğin tüm alanlarındaki önemine işaret eden güçlü bir literatür vardır.

Dış cinsel organların görselliğinden memnuniyet ve bu organlar konusundaki özbilinç, cinsel bir karşılaşmayı açık bir şekilde etkilemektedir. Genital görünümden daha fazla rahatsızlık daha yüksek genital özbilinç ile ilişkili olup, bu da daha düşük özsaygı ve riskli cinsel davranıştan kaçınmak için daha düşük motivasyonla ilişkilidir.

Bu çalışmaların bulguları negatif genital algıların kadınların cinsel sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini vurgulamaktadır.yapılan çalışmalarda “cinsel organlarının doğal görünümünden tatmin olmayı artırıcı müdahalelerin sağlıklı bir cinsel öz kavramın gelişimini kolaylaştırabileceği ve cinsel güvenlik ile tatmin açısından uzun süreli yararlar sağlayabileceği” sonucuna varılmıştır.

Aynı zamanda bu kadınların anormal olmadıklarını, kadınların cinsel organlarının normal olarak bir dizi şekil ve boyuta sahip olduğunu ve hatta yaş, doğum veya genetik ile değişebileceğini anlamları zorunludur. Tabii ki kozmetik cerrahi değişikliklerin diğer türlerinde olduğu gibi “normallik” gerçeği hastayı estetik ve/veya fonksiyonel arzuları için boyut ya da fonksiyonel değişiklik isteğinden vazgeçirmeyebilir.Hem Batı hem de İslam kültürlerinde “temiz bir yarık” için kültürel ve ortamsal etkiler çok güçlüdür.

Genital estetik tartışmasının meme büyütme veya küçültme, yüz veya burun rekonstrüksiyonu, abdominoplasti, vücut “şekillendirme” ve “yontma” vb gibi diğer vücut yeniden düzenlemelerinden farkı yoktur. Ancak kadının kendi cinsel organları söz konusu olduğunda özalgı konusundaki endişe ve etkinin derecesinde belirgin bir fark vardır.

Vajinanın darlığının genişliğinin cinsel duyum, uyarım ve orgazmik yanıtta rol oynadığı görünmektedir.Vajinal “gevşemenin” sürtünme kuvvetlerinin azalması ile birlikte cinsel zevkin azalmasına bağlı olarak cinsel haz üzerinde zararlı etkileri vardır.

Sarkıklık ve vajinal gevşeklik bulunan kadınların libido yokluğu, uyarım azalması ve orgazma ulaşmada daha fazla zorluk bildirme olasılığının daha yüksek olduğunu saptamıştır. Ayrıca vajinal tonusun vajinal duyum ve orgazma ulaşabilmeyi etkilediği gösterilmiştir.

Bana göre de genital plastik ve cerrahi kozmetik işlem yaptıran kadınların büyük bir yüzdesi vücut tatminsizliği açısından pozitif bir test sonucu vermesine ve cerrahiden önce hem cinsel tatminsizlik hem de zayıf genital özalgı sergilemesine rağmen, bu yaptığım cerrahinin bitmesinden sonra bu şikayetleri kaybolmaktadır..

Vajina Estetiği Neden Yapılır?

İç ve dış genital organlarda doğuştan var olan şekil bozuklukları ve hayatın ileri yaşlarında ortaya çıkan değişiklikler, birçok kadında rahatsızlığa, mutsuzluğa ve özgüven eksikliğine yol açmaktadır. Bu durum, cinsel hayatı haliyle bozmakta veya kadının cinsel ilişkiye girmesine engel olabilmektedir.

Genital estetik ameliyatlarda öncelikli olarak hekimin yanı sıra hasta ve partnerinin de fikri ve ne tür bir operasyon istediği çok önemlidir.

genital estetik ankara

Genital estetik ameliyatları ilgili çok önemli bir nokta ise, günü birlik yani hastanede yatmaya gerek kalmadan, kişinin günlük hayatına veya yaptığı işe hemen geri dönebilmesidir. Kadınlar genital estetik ameliyatlarına, genellikle aşağıdaki 4 nedenle başvurur;

1- İç dudaklarının (Labia minor) büyük ve şeklen düzensiz olması, kabarık mons pubis dar kıyafetler giyildiğinde ister pantolon, ister mayolar olsun kadınlar için büyük bir kabusa dönüşebilmektedir. Dar pantolon ve iç çamaşırları giymek, Oturup kalmak, bisiklete binmek gibi günlük aktivitelerinizde sürtünme, sıkışma ve acı şikayetleri, cinsel ilişki esnasında dudakların sıkışması nedeniyle acı şikayetleri yaşanabilir. Tüm bu fiziksel ve fonksiyonel şikayetlere çözüm arayan kadınlar gelmektedir.

2- Özellikle çok sıklıkla karşılaştığımız bir durum, cinsel organının büyük ve/veya iç dudakların asimetrik olmasıdır. Bunun altında yatan sebepler, genetik olarak doğuştan ya da ergenlik sonrasında cinsel organının şekil, ebat ve renk olarak değişim göstermesidir. Pek çok kadın kendi cinsel organını görsel ve estetik olarak beğenmemekte, bunu çoğu zaman kendilerine problem haline getirmekte, bu durum özgüven kaybına neden olmaktadır.

3- Büyük ve asimetrik labia minör ve labia majör yani iç ve dış dudaklar, kabarık mons pubis, Hacmini kaybetmiş dış dudaklar fonksiyonel, estetik ve psiko-sosyal sorunlara neden olabilir. Gerçekte, insanlar arasında çok çeşitlilik göz önüne alındığında, "normal" yapıları tanımlamak çok öznel bir konudur ve görecelidir. Çıplaklığın genel medyada yayılması, ideal forma ilişkin yapay bir görüntü ve standartlar yaratmada önemli bir rol oynar.

Kadınlar normal veya ideal vulvaya dair kendini algılama konusunda genel medya ve internet tarafından bize sunulan sosyo-psikolojik çevremizle de imajdan büyük ölçüde etkilenmektedir. Kadınlar Genital bölgesinin şekil, ebat ve renk olarak görsel ve yazılı medyada gördüğü kişilerden farklı olması nedeniyle eşi yada partneri üzerinde kötü bir etki bırakacağını düşünerek utanç duyması ve özgüvenini kaybetmesi sonucu ameliyat olmaya karar vermektedirler.

4- Genital bölgede, doğum sonrasında oluşan ve hoşnutsuzluk yaratan diğer bir olumsuz durum da doğum sırasında bebeğin çıkması için yapılan kesilerdir. Kesiler hem kadının hem de erkeğin cinsel tatminini engelleyebilir ve kadın açısından ilişkiyi ağrılı bir duruma dönüştürebilir. Zamanla genişlemiş ve büyümüş iç dudaklar (labia minör) anatomik açıdan bir çeşitlilik olarak görülse de kadınlar için psikolojik ve fonksiyonel açıdan can sıkıcı bir durum olarak görülebilir.

Doktor olarak hastalarımızı genital bölge anatomisinin çeşitliliği ve bu ameliyatların potansiyel riskleri konusunda eğitmek zorundayız. Bundan sonrası ise kadının gerçek olarak bu operasyonları isteyip istememesi konusunda kararına kalacaktır.

Genital Estetik (Vajina Estetiği) Çeşitleri

 • Vajinoplasti (Vajina Daraltma),
 • Lazerle Vajinal Daraltma,
 • Doğum Sonrası Vajina Daraltma
 • Hyaluronik Asit ile Vajinoplasti,
 • Labioplasti (iç ve dış dudak küçültme, asimetri ve şekil bozukluğu giderme).
 • Kadınların orgazm olamama şikâyeti nedeniyle G Noktasına Dolgu.
 • Klitoral Hud Küçültme
 • Kızlık Zarı Dikimi (Hymenoplasti)
 • Perine Estetiği

Bu operasyonların yanısıra son yıllarda lazer sistemleri ve radyofrekans enerji kullanılarak gerçekleştirilen genital estetik uygulamaları da yapılmaktadır.

Kolajen ve Elastin artışı sağlanması hedeflenerek vajinal duvar dokusunun kalitesi arttırılmaya çalışılmaktadır. Ancak tecrübeme ve yapmış olduğum uygulamalar ışığında benim tercih ettiğim bir yöntem değildir.

Enerji kökenli bu uygulamalar sonrası hastalarıma belli bir zaman sonrasında tekrar cerrahi işlem daraltma yapmak zorunda kaldım.

Dış genital organları sadece işlev ve hijyen yönünden değil, estetik görünüm ve cinsel ilişkiden daha çok haz alma duygusu açısından da büyük önem taşımaktadır.

Genital estetik ameliyatları ile kişinin cinsel ilişki esnasında yaşadığı rahatsızlıkların giderilmesi, vajinanın sıkılaşması ile cinsel birliktelikten aldıkları hazzın artması, kişinin her ortamda kendisini daha rahat ve özgüvenli hissetmesi, vajinadan ses gelmesi sorunlarının ortadan kalkması, genital bölgenin daha kuru kalması ve enfeksiyon risklerine karşı daha korunaklı bir hale gelmesi genital estetik operasyonları sonucunda olabilmektedir.

♦ Vajinoplasti (Vajina Daraltma, Vajen Estetiği)

Cinselliği doyasıya yaşamak için istenilen bir özellik ise vajinanın yeterli darlıkta olmasıdır. Günümüzde bu problemle ilgili olarak “doktor hanım biz eşim ile orgazm konusunda sorun yaşıyoruz ya da tam olarak performans sergileyemiyoruz” ya da “doktor hanım ilişki esnasında ses geliyor, tam hissedemiyorum” şeklinde şikayetlerle merkezimize vajina daraltma için başvururlar. Biraz çekingen bir tavır ile artık bu şikâyetinden dolayı ilişkiye girmek istemediğini, kendini eşine karşı sorumlu hissettiğini söyler.

Kadınların özellikle doğumdan sonra veya ileri yaştan sonra vajinada genişlemeler oluşur. Bu durum cinsel işlev bozukluğuna yol açabilmektedir. Vajina daraltma ameliyatlarında genel anestezi uygulanarak, vajinanın iç yüzeyindeki fazlalıklar alınır ve vajinanın içi daraltılarak, vajinanın yarı çapını etkili bir şekilde küçültülmesi sağlanır. Bir başka alternatif yöntem ise, dokuların lazerle ısıtılmasıyla gerçekleştirilen cerrahi işlem olmadan vajina daraltmadır. Yalnız ciddi düzeyde genişleme problemi yaşayan kadınlarımız bu yöntemden pek fayda görmeyebilir.

♦ Doğum Sonrası Vajina Daraltma

Doğum esnasında genişletme kesisi yapılmamış ve dokular kendi istediği yerden yırtılmışsa ya da kesi düzgün yapılmış ama dikişinde problem olmuş ya da dikişler atmışsa o bölgede normal olmayan bir görüntü olur.

Büzüşmüş bir deri, düzgün yüzeyli olmayan, asimetrik, rengi daha koyu ya da iyileşme yerinde skar dediğimiz kalınlaşmış deri parçası ihtiva edebilir. Bu durum estetik olarak güzel görünmemenin yanında çeşitli problemler de doğurabilir. İlişki esnasında o bölgede gerginlik hissi, cinsel birleşmede ağrı, buna bağlı da ilişkiden kaçınma ve cinsel soğukluk gibi sorunlar ortaya çıkar.

Sonuç itibariyle bu alanın eskiye en yakın şekle dönüştürülmesi ya da şikayetlerin minimuma indirilmesi konusunda kliniğimizde vajina daraltma işlemleri uygulanmaktadır. Genellikle genel anestezi tercih edilmekle beraber o bölge uyuşturularak da yapılabilir.

20- 30 dakika sürebilen bu işlemden sonra ortalama 3-4 hafta cinsel perhiz yapılması ve sonrasında uygulanması gerekenlere harfiyen uyulması operasyon başarısı için önemlidir. Bir ay sonra adet dönemi bitiminde hasta kontrole çağrılır eskiyle karşılaştırma yapılır. Hem hasta hem de doktor estetik olarak farkı görür ve hasta bu işlemi neden daha önce yaptırmadığı konusunda kendini yargılar.

Vajinal Gevşeklik Nedenleri

Vajinal gevşeklik birçok nedenle olabilmektedir ancak en çok vajinal kasların yani pelvik taban kaslarının zayıflaması ya da fonksiyon kaybı neticesinde görülmektedir. Peki pelvik taban kasları neden fonksiyon kaybı yaşar.

Bunun ilk nedeni pelvik taban kaslarında vajinal doğum gibi travma yaratan bir durumun olmasıdır. Normal doğumda yapılan epizyotomi kesisinin problemli iyileşmesi veya üç veya üzerinde normal doğum sonrası vajina duvarlarının gevşemesi nedenler arasında yer alır.

Doğum esnasında genişletme kesisi yapılmamış ve dokular kendi istediği yerden yırtılmışsa ya da kesi düzgün yapılmış ama dikişinde problem olmuş ya da dikişler atmışsa o bölgede normal olmayan bir görüntü olur. Büzüşmüş bir deri, düzgün yüzeyli olmayan, asimetrik, rengi daha koyu ya da iyileşme yerinde skar dediğimiz kalınlaşmış deri parçası ihtiva edebilir. Bu durum estetik olarak güzel görünmemenin yanında çeşitli problemler de doğurabilir.

İlişki esnasında o bölgede gerginlik hissi, cinsel birleşmede ağrı, buna bağlı da ilişkiden kaçınma ve cinsel soğukluk gibi sorunlar ortaya çıkar.

Bunun dışında yaşa bağlı olarak kasların yeteri kadar beslenememesi, fiziksel aktivite azlığı ve bazı kronik hastalıklar nedeniyle kas dokularının zayıflaması ve gevşemesi de vajinal sarkmalara neden olabilmektedir.

Yukarıda anlatılan travma nedenleri haricinde normal doğum yapmamış veya genç yaştaki kadınlarda da doğuştan gelen vajinal gevşeklik nedeniyle de bu durum görülebilmektedir.

Kimler Vajinoplasti Olmalı?

 • Cinsel ilişki esnasında vajinada boşluk hissedenler,
 • Muayene esnasında vajinanın normalden fazla açılması,
 • Vajinanın genişlemesi nedeniyle vajinal iç dokunun dışarıya doğru sarkması,
 • Pelvik taban kaslarının yeterince kasılamaması.

Sonuç itibariyle bu alanın eskiye en yakın şekle dönüştürülmesi ya da şikayetlerin minimuma indirilmesi konusunda ameliyathane ortamında vajinoplasti (vajina daraltma) işlemleri uygulanmaktadır.

doğum sonrası vajina daraltma

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Nasıl Yapılır?

Hastanın klinik bulguları ve isteklerine göre uygulanmakta olan vajina daraltma tekniklerinden birine karar verilir.

Yukarıda belirtilen şikayetler ışığında vajinal gevşekliğin çok olduğu durumlarda bu teknik kullanılmaktadır. Pelvik tabanda bulunan kasların güçlendirilmesi ve pelvise destek sağlamak amacıyla Vajen ile anal bölge arasındaki alan sütür ile sıkılaştırılır.

Bununla birlikte vajinanın iç tabakasındaki fazla mukoza kesi ile çıkartılarak kalan kısım birbirine yakınlaştırılarak o bölgenin daraltılması sağlanır. Bu yapılırken aynı zamanda düzensiz olan epizyotomi skarının (yara izinin) estetik hale getirilmesi de sağlanmış olur.

Operasyon sırasında ağrı duyulmadığı gibi sonrasında da o bölgeye lokal anestezi uygulanacağı için ağrı hissedilmez. İşlem gerçekleştikten 2-3 saat kadar dinlendikten sonra hasta ayağa kalkar ve günlük hayatını idame edebilir. Kullanılan iplikler emilebilir olduğu için dikiş aldırmak gibi bir durum söz konusu değildir. Sonrasında yapılması gerekenler anlatılır antibiyotik verilir, önerilere harfiyen uyulması istenir ki başarılı bir sonuç alınabilsin.

30-60 dakika sürebilen bu işlemden sonra ortalama 4-6 hafta cinsel perhiz yapılması gerekir. Bu süreç içerisinde o bölgenin enfekte olmaması ve kuru tutulması istenir. Hijyen kurallarına uyulması önerilir. Bir ay sonra adet dönemi bitiminde hasta kontrole çağrılır eskiyle karşılaştırma yapılır. Hem hasta hem de doktor estetik olarak farkı görür ve hasta bu işlemi neden daha önce yaptırmadığı konusunda kendini yargılar.

♦ Hyaluronik Asit ile Vajinoplasti

Bu teknik ameliyatsız olarak uygulanan bir tekniktir. Genellikle miktar olarak vajinada daha az bir gevşeklik söz konusu ise bu işlem uygulanabilir ve tatmin edici bir sonuç elde edilir. Bunun haricinde fiziksel olarak herhangi bir sıkıntısı olmayan cinsellik anlamında beklentisi daha fazla olan kişilerin talepleri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Bu işlemde vajina duvarına hyaluronik asit enjekte edilerek vajinada minimal bir sıkılaştırma ve stimülasyon artışı sağlanır. Hyaluronik asitin etki süresi 8 ila 10 aydır. Cinsel ilişki neticesi vajinal duvara uygulanan baskı nedeniyle bu etkinin 6 ay kadar olması öngörülmektedir. Daha kesin bir çözüm için cerrahi vajinoplasti tercih edilmelidir.

♦ Labioplasti (İç ve Dış Dudak Estetiği)

Labioplasti gential bölgedeki iç ve dış dudakların istenilen şekle ve büyüklüğe cerrahi olarak getirilmesi işlemine verilen addır. Ancak labioplasti denildiğinde yaygın olarak iç dudakların boyutunun küçültmesi akla gelmektedir.

Kadın genital bölgesindeki iç dudakların, dış dudaklara göre fazla önde olması hem görüntü açısından hem de hijyenik açıdan problemler yaratabilmektedir. İç dudakların dışarıya sarkması doku elastikiyetinin zamanla bozulması nadiren de yapısal nedenlerle meydana gelir.

Yapısal olarak iç dudakların büyümesi, asimetrik olması, sarkması ya da renginin koyulaşması ergenlikten itibaren başlayan bir durum olabileceği gibi doğum, yaşlanma veya kilo kaybının bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Bu durum görsel açıdan kadınları rahatsız, mutsuz etmekte ve estetik kaygıların oluşmasına yol açmaktadır. Labioplasti estetik nedenlerle veya fonksiyonel bozuklukları tedavi etmek amacıyla yapılır.

Genelde hastalar, küçük dudakları sürtünmeye ve tahrişe maruz kaldığı veya bisiklet sürme gibi eylemleri zorlaştırdığı için bu operasyonu olmak isterler. Labioplasti ameliyatı ile küçük dudakların, büyük dudakların altından sarkma sorunu böylelikle ortadan kaldırılır. Küçük dudakların burkulması ve çekilmesi gibi nedenlerle rahatsızlık yaşayan hasta, bu genital estetik operasyonundan sonra rahatlığa kavuşur.

Yapılan çalışmalar, labioplasti ameliyatından memnuniyet oranının %90’ın üzerinde olduğunu göstermektedir. Labioplasti ameliyatlarında çoğu cerrahi operasyonlarda olduğu gibi kanama, hematom ve enfeksiyon riskleri de bulunmaktadır.

Kimler Labioplasti Ameliyatı Olmalı?

 • İç dudakların sarkık olması nedeniyle cinsel ilişkide ağrı ve rahatsızlık yaratması.
 • Dar pantolon ve iç çamaşırları giyerken sürtünme, kaşıntı ve acı hissedilmesi.
 • Spor yaparken özellikle bisiklete ve atabinerken veya günlük aktiviteler süresince ağrı ve rahatsızlık hissetme,
 • Eşi yada partneri üzerinde kötü bir etki bırakacağını düşünerek utanç duyması ve özgüvenini kaybetmesi.
 • Estetik kaygılar.

Labioplasti, kişisel bir seçimdir. Hastalarım çok çeşitli yaşlara, özelliklere, şekillere ve biçimlere sahip ve hemen hemen hepsi de labioplasti nin hayat kalitelerini yükseltmeye yardımcı olacağını düşünürler. Labia minorü büyükse labia majorün yani büyük dudağın üstünde asılı olan bu sarkan dokunun, onlara hem fiziksel rahatsızlık hem de utanç verdiğini söylerler, gerek spor gerekse ilişki sırasında kıyaferlere sürtünüp ya da sıkışıp tahriş olduğunu bunun da kendilerine acı yaşattığını anlatırlar.

Bir kısım hastam ise sürekli yaşadığı akıntının bundan sebep olduğunu dile getirir. Labioplasti ameliyatı, bu gibi sorunların önlenmesi ve estetik görünümün geri kazanılmasında büyük rol oynar.

Labioplasti hipertrofik (olması gerekenden büyük) ve asimetrik (simetrik olmayan) olan iç dudakların küçültülmesini sağlar. Aynı zamanda hacim ve esneklik kaybı oluşan dış dudaklarda doku kaybı olduğu zaman bir büyütme operasyonu da yapılabilir.

Ameliyattan 4-6 hafta sonra spora başlanabilir. Ancak at binme veya bisiklet gibi sporlar için doktorunuz özel tavsiyelerde bulunmalı. Cinsel ilişki için 6 hafta beklenmelidir. Hasta ertesi gün ayakta duş alabilir. Fakat 2 hafta süre ile havuza, denize ve küvete girmesi tavsiye edilmemektedir.

♦ G Noktasına Dolgu

G noktası, idrar yolu ile komşu vajina içinde bulunan, 1-4cm derinlikte erektil bir dokudur. G noktası adını cinsel ilişki ve orgazm ile ilgili bilimsel bir çalışma yapan Dr. Grefenberg isminden almaktadır. Bu bölgenin uyarılması kadınlarda yoğun bir orgazma neden olmaktadır. G noktasına dolguda hyaluronik asit uygulamak temel tekniktir.

Bu işlem tecrübeli bir hekim tarafından yapılmalıdır. Hyaluronik asit insan vücuduna uygun ve süreli ömrü olan bir maddedir. Ömrü 8-10 ay kadardır. Ancak tecrübelerim doğrultusunda bu dolgunun 6 aydan sonra tekrar edilebileceğini söyleyebilirim.

Bu dolgu işlemi yapılırken herhangi bir ağrı, acı ve kanama görülmez. Dolgu işlemi sonrasında 48 saat süreyle cinsel ilişkiden uzak durmak uygun olacaktır. Hasta işlemin ardından her türlü fiziksel aktivite yapma imkanına sahip olur. Enjeksiyon sonra herhangi bir nekahat süresi söz konusu değildir.

Kimlere G-Noktasına Dolgu Yapılır?

Genellikle vajinal orgazm yaşayamayan veya daha çok yaşamak isteyen kişilerde G-noktası dolgusu yapılabilir. Bu işlemi yapmadan önce vajinal sarkma, iç dudakların büyük ve kırışık olması gibi cinsel ilişkiyi ve orgazmı olumsuz yönde etkileyecek unsurların ortadan kaldırılmış olması gerekmektedir.

G-Noktasına Dolgu Neden Yapılır?

Orgazmı etkileyen çok sayıda faktör olduğunu ve psikolojik nedenlerin de orgazm olabilme konusunda çok önemli olduğunu unutmamak gerek. Ancak herhangi bir psikolojik engel olmadığı sürece aşağıdaki nedenler bu dolgunun yapılmasında etkili olacaktır.

 • G-noktasını büyütürsek orgazm daha güçlü oluyor.
 • G-noktasını büyütürsek orgazm daha uzun sürüyor.
 • G-noktasını büyütürsek penis G-noktasına rahatça temas eder ve orgazm olmayan kişilerin orgazm olma ihtimali artıyor.

♦ Klitoral Hud Küçültme (Klitoris Estetiği)

Klitoral hud (klitoris üst örtüsü) kadınlar için son derece hassas ve uyarıcı erektil bir doku olan klitorisin üzerini çevreleyen ve örten cilt dokusudur.

Klitorisin üzerini örten bu cilt dokusu bazen yapısal olarak büyük, fazla ve/veya çok katlantılı olabilmektedir. Bu durum klitorisin uyarılmasını bu nedenle de cinsel ilişki sırasında zevk alınmasını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ayrıca hem görsel açıdan hem de hijyenik açıdan kadınlar için rahatsızlık yaratabilmektedir.

Klitoral hud küçültme işlemi klitoris üstündeki deri katlantılarının uzunluğunun ve çıkıntısının cerrahi yöntemler ile düzeltilmesi işlemidir. Sonucunda klitoris üzerindeki kırışık deri katlantıları giderilerek daha estetik, daha fonksiyonel ve daha hijyenik bir sonuç elde edilir.

Bu operasyon tecrübeli bir hekim tarafından yapıldığı takdirde komplikasyon oranı düşük bir işlemdir. Genellikle labioplasti ile birlikte yapılan bir işlemdir. Yapılan işlem için kullanılacak teknik hekim tarafından tercih edilerek uygulanır.

♦ Kızlık Zarı Dikimi (Hymenoplasti)

Kızlık zarı dikimi “himenoplasti operasyonu” olarak da bilinmekte ve bozulma şekline göre geçici ya da kalıcı tamiri (hymenoplasti) mümkündür. Kızlık zarı onarımı vajinal estetik operasyonları arasında sayılmaktadır. Lokal anestezi altında 15-20 dakika süren operasyonlardır. Hem kalıcı hem de geçici kızlık zarı tamiri neticesinde, ilk ilişki sonrası gelen kanama elde edilir.

Flep yöntemi yani kalıcı kızlık zarı tamirinde vajina duvarından alınan dokularla yeni bir kızlık zarı oluşturulmaktadır. Geçici dediğimiz kızlık zarı tamirinde ise, evlenmeden ya da cinsel birleşmeden 2 ila 6 gün önce onarımı yapılır. Herhangi bir komplikasyon riski içermez.

Bununla birlikte, bazı kadınlarda doğuştan gelen kızlık zarı anormallikleri cinsel ilişkide pek çok sıkıntıya neden olmaktadır. Örneğin kızlık zarının yüksek olması, eğik olması veya perdeli olması gibi durumlarda bu cerrahi operasyona gerek duyulabilmektedir. Kızlık zarı dikimi, onarımı veya tamiri istenmeyen cinsel ilişkilerden sonra oluşan pişmanlıklar ya da vajinaya yapılan darbeler sonucunda kızlığın bozulması sonucunda gerekli görülmektedir.

♦ Perine Estetiği

Perine; vajina ile anüs (makad) arasında kalan genital bölgenin adıdır. Genelde doğumda atılan dikişlerin düzeltilmesi ve estetik olarak daha düzgün hale getirilmesine perineoplasti (Perine estetiği) denilmektedir. Normal doğum esnasında bebeğin başının rahat çıkması için makasla atılan düzensiz kesiler sonucunda, hastada normal doğum sonrası hem psikolojik hem de fiziksel yönden pek çok rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Özellikle evde yapılan doğumlar da oldukça sık ortaya çıkmaktadır. Yine doğum sonrası dikişlerin iltihaplanarak açılması, bebeğin vajinal kanaldan çıkarken yırtarak çıkması perine bölgesine hasar verebilmektedir. Bu doğum yırtıkları zor doğum yapanlarda (yani bebeğin normalden kilolu olması, bebeğin baş çapının normalden çok büyük olması, vajina girişinin dar olması, çatı darlığı gibi.) oldukça daha fazla oluşmaktadır.

Perine estetiği operasyonları çoğunlukla vajina daraltma (vaginoplasti) ile aynı zamanda yapılmaktadır. Perineoplasti ameliyatlarının sonuçları son derece yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Ancak doğum yapmamış olan kadınlara ‘perine’ adı verilen vajina ile anüs arasında katlantılar, cilt fazlalık ve kırışıklıkları sebebiyle perineoplasti (perine bölgesi estetiği) yapılabilmektedir.

Genital bölgenin estetik açıdan daha iyi görünmesi sağlanırken işlevsel yönden de cinsel ilişki sırasında ağrı, acı gibi sorunların giderilmesinde fayda sağlamaktadır. İşlemi yaptıran hastalar 3 günde iş başı yapabilirler. Genelde 1.5 ay sonrasında ise, cinsel ilişkileri serbest hale getirilmektedir.

♦ Lazerle Vajinal Daraltma

Ameliyatsız vajinoplasti işlemi yani lazerle vajina daraltma işlemleri en az cerrahi ameliyatlar kadar etkilidir. Lazerle vajina daraltma işleminin tek dezavantajı olarak birkaç seans gerektirmesi gösterilebilir. Bu işlemde yaş sınırlaması yoktur. Lazerle vajenina daraltma öncesinde vajinal enfeksiyon olmaması tercih edilir eğer var ise, muhakkak işlem öncesinde tedavisi yapılmalıdır. Cinsel olarak aktif her yaştaki kadına uygulanabilmektedir.

Uygulamada vajinal prob dediğimiz cihaz başlığı vajina içerisine girilerek lazer atışları başlatılır. 360 derece dönülerek atışlar devam eder ve atışlar devam ederken yavaş yavaş dışarı çıkılır. İşlem alanının genişliğine göre, 2 veya 4 seans uygulanılabilir.

Lazerle vajina daraltma esnasında lokal veya genel anesteziye gerek duyulmaz. Uygulama sonrasında iyileşme dönemi çok kısadır. Kesiler olmadığı için dikiş ve kanama da olmaz. Ayrıca, vajinal kanal mukozası yenilenir, vajen mukozası alındaki dokularda kollajen artışına bağlı olarak sıkılaşma sağlanır.

Vajinal nemlenme gençlik yıllarına döndüğünden menopoz sonrasında da çok etkilidir. Yine, işlem sonrasında enfeksiyon görülme şansı yoktur.

Lazerle vajina daraltma ile eş zamanlı olarak idrar kaçırma problemlerinizde çözüme kavuşur. Cinsel ilişki sırasında duyulan ağrı yok olur ve cinsel yaşamınız olumlu bir şekilde artış gösterir. Lazerle vajina daraltma işlemi son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Eğer vajinal genişleme çok değil ise lazer, doğum sonrası, uzun süreli cinsel hayat gibi durumlar sonrasındaki genişlemeye ise cerrahi müdahale gerekir.

Günümüzde lazer ile vajina daraltma, sıkılaştırma ve vajina yenileme ameliyatları özellikle son yıllarda oldukça rağbet görmekte pek çok kadında bu tür operasyonları tercih etmektedir. Bu işlem genel olarak 20 dakika kadar sürmekte ve hasta aynı gün iş ve günlük yaşantısına devam edebilmektedirler.

Vajinanın lazerle daraltılması işlemi; cerrahi işlem ve anestezi olmadan dikişsiz bir şekilde vajinanın sıkılaştırılması, vajina içi dokunun yenilenmesi ve gençleştirilmesi kadınlar açısından oldukça cazibe oluşturmaktadır.

Genital Estetik Ameliyatları Kimler Tarafından Yapılır?

Genital estetik operasyonları genellikle dalında uzmanlaşmış jinekolog ve plastik cerrah doktorları tarafından yapılmaktadır. Öncelikli olarak, seçtiğiniz hekimin genital estetik ameliyatları konusunda iyi bir eğitim almış olması sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Genital Estetik Öncesi Görüşme

Genital estetik operasyonu yaptırmak için şehir dışı veya yurt dışından gelip aynı gün içinde ameliyat olmak isteyen hastalarımız, kliniğimizin 0506 596 03 96 (Whatsapp) hattını arayarak veya mesaj atarak hangi operasyonu olmak isteklerini belirtebilirler. Uygun şartlar oluştuktan sonra doktorunuz ile görüşme imkânınız olabilecek ve operasyon hakkında bilgiler verilecektir.

Diğer taraftan, aynı şehirde olan hastalarımız için ise, öncelikli olarak muayene randevusu verilir ve görüşmeye çağrılır. Muayenesi sonucunda doktoru tarafından hangi ameliyata karar verilmişse yüz yüze görüşülerek genital estetik operasyonunun ücreti, süresi, operasyondan sonra neler yapılması gerektiği konularında kliniğimizde hastaya net bilgiler verilir.

Genital Estetik Anestezi Türleri

Genital estetik ameliyatlarında, genel anestezi veya lokal anestezi uygulanmaktadır. Anestezi doktoru, yaşamınızı olumsuz etkileyecek bazı sağlık sorunlarınızın giderilmesi sürecinde yanınızda olan, dalında uzmanlık eğitimi almış hekimlerdir. Genital estetik ameliyatlarında genel anestezi tercihi sadece ağrının ortadan kaldırılması değil, onun yanı sıra kasların gevşeyerek yapılacak düzeltmenin boyutlarının daha doğru saptanarak sonuçlarının daha iyi olmasını sağlamaktır.

Genital Estetik Sonrası İyileşme Süresi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Genital estetik, vajinanın iç ve dış kısımlarında gerçekleştirileceğinden iyileşme süreci de oldukça hızlı olmaktadır.

Operasyondan sonra hastalar sonraki 3 ila 5. günde rahatlıkla iş hayatına ve yaklaşık olarak da bir hafta içerisinde de günlük hayatına dönebilmektedir. Genital estetik yaptıran hasta, temiz ve pamuklu iç çamaşırları kullanmalıdır.

Genital bölge estetiği sonrasında doktorunuzun göstereceği yöntemlere uymalısınız. Bunlar;

 • Ameliyattan sonra, 2 gün sonra duş alabilirsiniz.
 • İdrar yapmanızda problem olmamaktadır.
 • Hiç cinsel ilişkiye girmemişlerde bu operasyonları olabilir ve hiçbir zarar vermez.
 • 3-4 hafta sonra cinsel ilişki yaşayabilirsiniz.
 • 1 hafta içerisinde, uygulama bölgesindeki iyileşme tamamlanır. Zamanla dikişler kendiliğinden erir ve dikiş alma işlemi uygulanmamaktadır.
 • İz sonradan fark edilmez.
 • Orgazma engel herhangi bir durum söz konusu değildir.
 • Doktorunuzun verdiği reçete ile ilaçlarınızı düzenli kullanmalısınız.
 • Bu bölgenin temizliğine dikkat etmelisiniz. Ameliyat sonrası dikişler tamamen eriyene ve yaralar kapanana kadar hamam, sauna, havuz, deniz gibi nemli ve bakteri üreten ortamlardan muhakkak uzak durulmalıdır.

Vajinal Estetiği Ameliyatları Riskli mi?

Riskleri arasında en sık rastlanılanları;

 • Kanama,
 • Enfeksiyon riski,
 • Bağırsak zedelenmeleri (rektum),
 • Vajinanın fazla daraltılması sonucunda cinsel ilişkide ağrı,
 • Ameliyat sonrası memnun kalmama gibi riskleri sayabiliriz.

Yine, ameliyatın istenilen boyutta yapılmaması hastada ameliyat öncesi şikâyetlerin ve hoşnutsuzlukların aynen devam etmesine sebep olabilmektedir. Özellikle ameliyatın istenilen beklentide olması açısından muhakkak hastaya operasyon öncesi yapılacakların ve ameliyatta karşılaşabileceği risklerinin ayrıntılı ve doğru bir şekilde anlatılması gereklidir.

Unutulmamalıdır ki, her türlü cerrahi işlemde belli bir komplikasyon yüzdesi vardır. Bu tür komplikasyon veya memnuniyetsizlikler, deneyim sahibi jinekolog ve cerrahların elinde en az olarak görülebilmekte ve yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca, vajina operasyonlarının risk olarak minimal düzeyde tutulması, hastanın operasyon sonrası bakım ve önerilere uyumuna bağlıdır. Doktorunun önerilerine ve kontrollerine önem gösterirse, ameliyat sonrası dönemde herhangi bir sorun yaşamamaktadır.

Vajina Estetiği Sonrası Cinsel Haz Artar mı?

Günümüzde kadınların daha mutlu bir cinsel ilişki yaşantılarının olması adına her geçen gün daha fazla tercih edilen vajina estetiği ameliyatları ile, vajina girişi daraltılır. Bu operasyon ile kadının hem kendine olan özgüveni yerine gelir hem de partnerinin cinsel ilişkiden daha fazla zevk almasını sağlamaktadır.

Yapılan bu operasyonlarla cinsel ilişki sırasında alınan hazzın artması eşlerin birbirlerine daha olumlu yaklaşmasına katkı sağlamaktadır. Kadının cinsel hazzı yeniden ve daha yoğun yaşamasını sağlamaya yöneliktir. Bu nedenle, vajina estetiği operasyonlarının cinsel hazzı azaltacağı yönündeki düşünceler tamamıyla yanlıştır tam tersi cinsel hazzı arttırmaktadır.

Genital Estetik Sonrası His Kaybı Olur mu?

Genital estetik operasyonları sonrası görüntünün simetrik olması, doğal olması ve his kaybı olmaması oldukça önemlidir. Tıbbi olarak yapılan genital estetiklerde, sinirlere müdahale edilmez. Amaç iç dudakların küçültülmesi olduğu için klitorise de müdahale edilmez. Bu nedenle, klitoriste de his kaybı yaşanmaz.

Yine, bazı durumlarda klitorisi büyük olan kadına müdahale edilmesi durumunda his kaybı yaşanması oluşabilir. Sadece iç dudakların müdahale edileceği bir operasyona girecekseniz, his kaybı ile ilgili endişe etmemeniz gerekir. Ayrıca, iyileşme sürecinin sonunda cinsel ilişki yaşantınıza da geri dönebilirsiniz.

Ameliyatsız Vajina Estetiği Mümkün mü?

Gebelik ve doğum, yaş, genetik yatkınlık ve daha önce yapılmış başarısız operasyonlar nedeniyle meydana gelen vajinal gevşeme ve bunun beraberinde getirdiği bazı problemler, kadınları çok mutsuz etmektedir. Yıllardır, vajina bölgedeki fiziki görünüm bozuklukları cerrahi işlemlerin dışında yenilenen teknoloji ile, lazerlerden de farklı olarak yara oluşmadan ameliyatsız vajina estetiği yapılabilmektedir.

Teknolojik gelişim radyo frekans enerjisinin cilt yenilemede kullanırken yapmış olduğu gelişimi vajina daraltmada kullanımına imkân sağlamıştır.

Lazerle tedavinin dışında şimdilerde Radyofrekans (RF) teknolojisini, genital estetik ve vajinal sıkılaşma amacıyla kullanılmaktadır. Lazer uygulamaları ameliyatsız olarak vücudun birçok farklı bölgesinde cilt gençleştirme ve sıkılaşma yapmak üzere kullanılmaktadır. Birçok kadın bu uygulama sayesinde kendine olan güveni yeniden gelmektedir. Ayrıca, vajina estetiğine önem veren kadın sayısında da büyük oranda bir artış bulunmaktadır.

Genital Estetik Neler Kazandırır?

Genital estetik operasyonları fonksiyonel ve psikolojik olarak olumlu etkilere sahiptir. Bu operasyonlarla artık kadının cinsel organını beğenmesi, cinsel ilişkide partneriyle birçok cinsel sorunun artık yaşanmasına yol açmamakta, cinsel ilişkiden haz alabilmekte, kendine güveni gelmekte ve psikolojik olarak da bir rahatlama görülmüştür.

Genital estetikle birlikte, kadının cinsel yaşantısında özellikle mekanik etki ile klitoral bası ve his artmakta bu da cinsel doyum, performans ve orgazmı olumlu yönde etkilemektedir. Hem kadın hem de erkek partnerde cinsel haz artmakta, kadınlarda orgazm fonksiyonu kolaylaşmaktadır.

Cinsellik aile bütünlüğünün tam olarak sağlanmasındaki en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Bu durum, mutlu ve doyumu olan bir cinsellik evliliği adeta tam anlamıyla beslemektedir.

Cinsel Hayatınızı Ertelemeyin!

Estetik, güzellik ve bakım üçlüsü vazgeçilmezimiz! Seviyoruz güzel görünmeyi. Belki kendimiz, belki eşimiz, belki partnerimiz belki de çevre için yaptırıyoruz bunu. Ne fark eder ki sonuç güzel oluyor, kendimizi güzel hissettiriyor. Yıllar önce Vajina estetiği operasyonunun yapılmasını bırakın, vajina kelimesi söylenirken dahi insanların sesi titrer, utanır, bu kelimeyi telaffuz etmemek için uğraşırlardı.

Günümüzde ise arayışını sürdüren kadınlar bu bölgeye de estetik operasyon yaptırmaya meyletmişlerdir.

 • Genital Estetiğin Etkisi

  Genital estetiğin; bu çağın, kadına bir armağanı olduğunu düşünenlerdenim. Bunu defaatle dile getirmişimdir.

  Erkeği elinde tutmak için falan değil, kendini bir bütün olarak iyi hissetmek ve hazza giden yolda duraksamamak için son derece etkili bulduğumu türlü biçimde anlattım. Ama beni sosyal medyadan da takip edenler bilecekler ki vajinoplastide en sık karşılaştığımız şeylerden biri de operasyonun sonuçlarından memnun olmamak ve yenilenmesinin zaruri hale gelmesi.

  Bilinmesini isterim ki; hastanın, operasyonun sonucundan memnun olmaması, operasyonun başarısız sayılmasına asla yetmez.

  Çünkü memnuniyet gerçekten “göre”li bir kavramdır. Bir operasyonda yapılması gereken her şey en iyi biçimde yapıldığı halde hastanın hayalindeki sonuç başka olabilir. Burada operasyonun başarısız olduğunu söylemek her şeyden önce hekime haksızlıktır.

  Başarısızlıktan söz edebilmek için; genital bölgenin görüntüsünde bir sorun oluşması, var olan sorunun giderilememiş olması, daha kötü hale getirilmiş olması, işlevsel bir soruna yol açılmış olması, hastanın talebinin ve gerekliliğinin aksi yönünde ya da farklı biçimde bir çalışma yapılmış olması gerekir.

  Dudakların asimetrik yapılandırılması, gözle görülür kalıcı izler oluşması, geç iyileşme yaşanması, iyileşme sonrası birleşmede acı, ağrı gibi sorunlar olması, genişliğin giderilememiş olması, kalıcı his kaybı en sık rastladığımız sorunlar. Ve evet bunlar başarısız operasyonu da işaret ederler.

  İnsan elinin değdiği, insan gözünün oranladığı ve insan aklının planladığı her şeyde hata olabilir elbette. Ancak tıp hassastır ve hatayla, yok denecek kadar az karşılaşılması gerekir. İnsanın beklentisinin bu olması son derece anlaşılırdır. Ama vajina estetiğiyle ilgili söyleyebilirim ki; yeniden müdahale gerektiren durumlarla karşılaştığımda şu ana dek çözümsüz kalmadım.

  Yeniden biçimlendirme yapmak mümkün oldu. Fakat elbette geri dönülemez sonuçlarla karşılaşmak da olasılıklar dahilinde. Bu noktada önemli olansa; tercih edeceğimiz hekimle doğru iletişim kurarak ona, mesleki deneyimlerinin farkında olarak teslim olmak. Ne istediğimizi bilerek ama istediğimiz şeyde tıbbi gereklilikleri göz ardı etmek pahasına diretmeden bir yol çizmek. Sizin için en doğru hekim, tereddüt etmeden başvurduğunuz ve sağlığınızı, sizinle iletişimini ekonomik kaygıların üstünde tutan hekimdir. Acele etmeden en doğrusu olduğuna inandığınızı seçiniz.

 • Genital estetik neden, nasıl yapılır?
  Genital estetik neden yapılır?

  Genital estetik, lüks olmaktan çıkıp ihtiyaçlar listesine koyulduğundan beri üzerine daha çok konuşur olduk. Kadının, cinsel varlığını doğru tanımlamasının bir yolu olarak genital bölgesini güzelleştirmek zorunda kalmasını kati suretle kabul etmemekle birlikte; kendini daha iyi hissetmesinin, daha özgüvenli olmasının, daha iyi seks yapmasının bir yoluysa da en başta kadının kendisi için gerekli. Erkeği elde tutmak, diğer kadınlarla rekabet etmek genital estetiğin nedeni olmamalı elbette. Bir kadın, kendi orgazmına giden yolda, partneriyle sağlıklı cinsel ilişki kurabilmek için yollar deneyecekse bunlardan biri şüphesiz ki deformasyona uğrayan genital bölgenin onarımı. Genital bölgede deformasyon deyince aklınıza ilk olarak ne geliyor peki? Doğum ve sonrasında oluşan şekilsel ve yapısal değişimler. Doğuştan gelen anomalileri de eklersek kadınlar, doğum sonrası yeniden doğuşa oldukça sıcak bakıyorlar ve bunda sonuna kadar haklılar.

  Gebelik sürecinde sekteye uğrayan ve eski ritmini kaybeden cinsel yaşamın doğum sonrası normale dönmesi; doğum sonrasında bebek bakımının zorlukları, hormonal değişimlerin etkisi ve bedensel yorgunluğun ruha da yansımasıyla biraz zorlu olabiliyor. Böyle dönemlerde kadınların fiziksel görünümlerinden duydukları rahatsızlık da işin tuzu biberi oluyor. Vajinanın eskisi kadar sıkı olmaması, dokusal sarkmalar hazza giden yolda olumsuz bir dönüştürücü etkisi görüyor. Dolayısıyla vajina estetiği, pek çok kadın için doğum sonrası ihtiyaca dönüşüyor.

  Genital estetik nasıl yapılır?

  Vajina estetiği başlığı altında en sık tercih edilen ve ihtiyaç duyulan işlemlere gelirsek; özellikle doğum sonrasında labioplasti de vajinoplasti yani vajina daraltma da çok sık yaptığımız operasyonlar. Hele de çoklu doğumlar yapmış kadınların vajina daraltma işleminden aldıkları fayda tartışılmaz.

  Labioplasti

  Labioplasti ameliyatını şöyle özetleyebiliriz; vajinanın dış dudakları olan labia majörün ve de dış dudakların hemen altında yer alan iç dudakların yani labia minörün cerrahi müdahaleyle tamir edilmesi, düzeltilmesi, değiştirilmesi işlemi. Eş zamanlı olarak “klitoris estetiği” dediğimiz hudoplasti de yapılabiliyor ki bu da kadın orgazmına giden yolda önemli bir işlem. Ayrıca labioplastide iç dudaklar kısaltıldıktan sonra klitoris cildine bir işlem yapılmazsa o bölge çıkıntılı ve daha belirgin olacağı için inanılmaz derecede görsel rahatsızlık verir. Bundan dolayı da labiolastiye çoğunlukla hudoplasti de eklenir. Bu, bir kadının doğuştan gelen anomalisi ya da sonradan oluşan yapısal bozulmasına tıbbın verdiği en güzel ve komplike yanıtlardan biridir.

  Vajinoplasti

  Vajinoplasti ise; genişlemiş olan vajinal dokunun alınması ve vajinanın etrafında bulunan yumuşak doku ve kasların sıkılaştırılmasıyla sıkı ve hazzı yükselten bir vajinaya sahip olunması için yapılan bir işlem olarak özetlenebilir.

  Çiftler arasında yıllar içinde, özellikle de doğumlardan sonra erkeğin eskiden aldığı hazzı alamamasıyla ilgili sorunlar oluşur. Kadınlar açısından orgazm olamama belki de evliliğin ya da ilişkinin başından beri süregelen bir sorunsa da hem genelde konuşulmaz hem de kadının bunun eksikliği nedeniyle başka erkeğe gitmesi mevzubahis edilmez. Oysa erkeklerin, doğum sonrası eşlerinde aradıklarını bulamamalarının toplumda kabul gören olumsuz yansımaları vardır. Dolayısıyla kadınlar da erkekler de bu müdahaleye sıcak bakarlar.

  Genital estetik için başvuran tüm kadın hastalarıma, bu operasyonu hangi hislerle, hangi gerekçelerle, neden istediklerini sorar ve bunu hiç arzu etmeden yalnızca eşleri için yapmak zorunda hissediyorlarsa üzerine düşünmelerini isterim. Zira kadın cinselliğinin bu adanmışlığına katkıda bulunmaktansa kadın orgazmının gelişmesine katkıda bulunmayı tercih ederim. Bu nedenle de kadınlara, sağlıklı cinsel yaşamda iki kişinin da haz almasının ne denli önemli olduğunu ve kendilerinin haz almasının önünde engeller varsa bunların neler olduğunun saptanması gerektiğini anlatmaya çalışırım. Eğer mutlu ve sağlıklı seksin önündeki engel kadının vajinasındaki bu değişimse bir gün bile kaybetmesinler isterim.

  Seks, tek taraflı bir orgu ve eylem değildir. Doğum kadın tarafından yapılsa da gebelik kadın ve erkek tarafından oluşturulur. İki kişinin arzusuna ve kararına dayalı bir eylemin olağan olumsuz sonuçlarından kadınlar tek başlarına sorumlu olamazlar. Dolayısıyla bir kadının vajinasındaki olumsuz bulunan değişim, tıp eliyle elbette düzeltilebilse de kadının bunun için suçlanmayı asla kabul etmemesi gerekir.

  Genital estetik bir ihtiyaçtır ama en başta kadının ihtiyacı ve kararıdır. Orgazmın peşinden giden kadınlarla kesinlikle, tıbbın ve bilimin ışığında çok yol katedebiliriz.

 • Genital Plastik ve Kozmetik Cerrahisi

  CA, ABD den Michael P. Goodman Davis genital estetik operasyonlar hakkında çok güzel bir denetim yapmıştır ve bunları Kadın Genital Plastik ve Kozmetik Cerrahisi adı altında bir kitapta toplamıştır. Ben de Türkiye de Genital Estetik ile ilgili ilk kitap olarak bunun editörlüğünü yapma şansına sahip oldum.

  Bu kitabın Kadınların çeşitli nedenlerle vulva ve/veya vajinalarının değiştirilmesini isteme fırsatı vardır. Ofiste benim gibi hekimler kozmetik ve benlik saygısının gerekçeleri ile fonksiyonel şikayetleri duyarlar. Vulva ile ilgili olarak “flep” veya “fil kulağı” ya da labia majoranın ötesinde diğer çıkıntıların görünümünün verdiği sıkıntı öz bilinç tanga tipi iç çamaşırlarının veya mayoların sınırlarından hipertrofik labianın potansiyel belirginliğinin veya kaymasının verdiği sıkıntı web sayfalarına, bloglara ve ofis yorumlarına konu olmaktadır.

  Spor, cinsel ve diğer faliyetlerden rahatsızlık (“tahriş”); sıkı giyimden rahasızlık; cinsel yakınlık için labianın “yeniden düzenlenme” gerekliliği ve hijyenik zorluklar ofiste duyulan fonksiyonel şikayetlerden daha baskındır. Bol labia majora “sarkık” olarak tarif edilir veya hasta “deve toynağı” görünümünden korkmaktadır.

  Vajinal sıkılaştırma prosedürü soran kadınlarda cinsel sorunlar pelvik taban şikayetlerine baskındır. Bu kadınlar “geniş/düz vajina algısı” (Şili’den Jack Pardo S. ve ABD’den Adam Ostrzenski tarafından popüler hale getirilmiş bir terim) ile birlikte sürtünmede sekonder azalma, daha az duyum, orgazma ulaşmada daha zorluk ve bazen aynı zamanda genital bölgenin görsel görünümünden hoşnutsuzluk tarif ederler. Boyut küçültme labia minoraplasti ve/veya majoraplasti, klitoris operasyonları, vajinoplasti (VP),halk arasında “vajinal gençleştirme” (VRJ) kadınların giderek yaygınlaşan kozmetik genital cerrahi prosedürleri olup, hem basında hem de araştırmacılar ve editörler tarafından incelemeye tabi tutulmuştur. Başka bir genital plastik prosedür olan himenoplasti (HP) genellikle dini ve kültürel nedenlerle uygulanmakla birlikte bazen kişinin cinsel partneri için “hediye” olarak talep edilir.

  Öncelikle elektif konfor için spesifik olarak tasarlanmış plastik ve kozmetik prosedürlere odaklanılmakta, öz saygı ve cinsellik nedenleri, prosedürlerin kendileri, gerekçeleri ve riskleri, bugün için sonuçlarla ilgili bilinenler, etik hususlar ve psikososyal hususlar artık bizler tarafından ele alınmaktadır. Spesifik anatomik düzenlemeler ve bu prosedürlerin oluşturduğu psikoseksüel sonuçların yanı sıra cerrahlar için uygun ve yeterli cerrahi ve cinsel tıp eğitiminin önemi vurgulanmalidir.

  Jinekolojik, plastik ve rekonstüktif ve plastik cerrahların, kadın bedeninin kritik öneme sahip bu alanın görünümü ve fonksiyonu konusunda kadının konsantrasyonun ve endişesinin yoğunluğuna, kadının açıkladığı hedefleri karşılamak üzere tasarlanan baskın olarak cerrahi yöntemlerin mevcudiyetine ve potansiyel tuzaklarına aşina kılmak umulmaktadır.

 • Eşinin Yeni Vajinası

  Soru: Erkek arkadaşım 2 yıldır eşinden ayrı yaşıyor ve aileyi ayrılığa ikna etmek, mahkeme derken sona yaklaşmıştık. Ancak eşi son duruşmada nafaka ve tazminat taleplerinden tamamen vazgeçtiğini ve cinsel hayatlarının olmamasının kendisini olumsuz etkilediğini, vajinal estetik operasyonu geçirmek, psikolojik etkilerden sıyrılmak istediğini ve masrafları eşinin üstlenmesi karşılığında hemen boşanacağını söyledi. Buraya kadar güzel ama adamın tavrının değiştiğini hissediyorum. Yani böyle bir şeyin mümkün olduğunu öğrenince eşiyle türlü bahaneyle görüşür oldu. Barışacaklar mı diye düşünmekten uyuyamaz oldum.

  Op. Dr. Gökçen Erdoğan: İlginç bir vakaymış ve gerçekten önemli bir gerçeği de gözler önüne seriyor. Erkekler, cinsel açıdan ilgilerini kaybedince eşlerinden uzaklaşırlar. Ama bu vajinal estetik gibi durumlar ve yenilenme imkanı da epey ilgilerini çeker. Yakinen tanık olmadığım için erkek arkadaşınızın durumunu tam tahlil edemem ancak kadınların hislerine ve şüphelerine de genelde güvenirim. Evli biriyle ilişki yaşamanın çetrefilli yanlarından biri de bu değil midir zaten? Siz, aranızda ne tür bir sevgi olursa olsun yedek plan olmaktan tam olarak sıyrılamazsınız. Elbette şüpheleriniz boş da çıkabilir. Bu ayrılıktan sonra resmi nikah kısmını asla atlamayın. Ancak olur da eski eşine dönerse de kavga gürültü yapmayın ve yolunuza gidin. Çünkü hayat arkadaşını başka bir kadınla birlikte olarak yarı yolda bırakan ve temize çekilmiş bir vajina için geri dönüp sizi yarı yolda bırakan bir adam, kavgaya değmez. Sakin olun ve zamana bırakın. Sizi oyalarsa siz kestirip atın. Ama itiraf etmeliyim ki yeni bir vajina, eşinin bu farklı tavrı onu çekebilir. Son durumdan beni de haberdar edin, olmaz mı? Umarım her şey yoluna girer ve hak ettiğiniz gibi yaşarsınız.

 • Genital Estetik Yöntemleri

  Genital estetik, cinsel organların zaman içinde deformasyona maruz kalmasıyla oluşan estetik kaygıların tezahürüdür. Kadınlarda güzellik olgusu öne çıktığından, estetik kavramını bütün vücuduyla bütünleştirir ve genital alandaki estetik bozulmadan da endişe duyabilir. Ancak bu çözümsüz değildir ve vajinal estetik sayesinde bu deformatik yapılar düzeltilmektedir. Genital estetiğin birçok avantajı vardır. Operasyon sonrası öncelikle kadın güzellik olgusunu tüm vücudunda hissedecek, cinsel ilişkideki sorunlardan uzaklaşacak, özgüven artışı sağlanacak, giysilerin kullanımında bir rahatlık duyacak ve en önemlisi vajinal enfeksiyona karşı daha dirençli bir genital yapıya kavuşacaktır.

  Vajina Estetiğinde Kullanılan Yöntemler

  1- Vajina bölgesi özellikle doğum sonrasında dokusal bozulmalar gösterir. Vajinoplasti ile bu deformasyonlar giderilebilir. Sorunlu vajen bölgesi çıkarılıp çevresi diğer kısımlarla birleştirilir. Yarım saatlik operasyon sonrası vajinal bozulma giderilmiş olur. Üç saatlik istirahat sonrasındaysa rutin yaşama dönülebilir. Ameliyatta kullanılan ipliklerse vücut tarafından absorbe edildiğinden tekrar müdahale gerektirmez. Ancak 30 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir.

  2- Doğum sonrasındaki vajinal doku yırtılmaları dikiş atmaları da düzeltilmektedir.

  3- Lazer ile vajinal daraltma, iç dudak estetiği, klitoris estetiği, vajina genişletme, dış dudak estetiği, kuruluk tedavisi gibi estetik çalışmaları da yapılabilir.

  Tüm vajinal estetik sorunlarınızın çözümünde Op. Dr. Gökçen Erdoğan'ı güven içinde tercih edebilirsiniz.

 • E
  Emoşş05.12.2018

  Merhaba hocam ben vajina daraltma estetiği yaptırmak istiyorum birde vajina beyazlatma yapiyormusunuz hocam şimdiden tesekkurler

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Beyazlatma işlemi yapmıyorum ama Vajinal daraltma yapıyoruz evet

 • G
  Gökben Cigdem30.08.2018

  Merhabalar ben viyanadan yaziyorum.Vajina estetigi ücretini ögrenebilirmiyim lütfen ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bize ulaşmalısın 03124171788

 • P
  Prenses23.08.2018

  Merhaba ben dış dudak ameliyatı hakkında bilgi almak istiyorum, fiyat nedir? Ben kendimde beğenmiyordum,evlendim eşimde beğenmiyor, bu durum beni rahatsız ediyor.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bana ulaş 05065960396

 • D
  Dilos20.08.2018

  Merhaba benim öğrenmek istediğim vajinam büyük ve dar değil ameliyat olsam bu sorunum giderilirmi birde ne kadara mal olur . Teşekkür ederim.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Evet vajinoplasti bu.. bize ulaşabilirsin 05065960396

 • A
  Ayşe15.08.2018

  Merhaba Gökçen Hanım Sizi sosyal medyadan takip ediyorum gerçekten çok pozitif enerji veriyorsunuz vajina daraltma ile ilgili Kararsızım Öncelikle fiyatı benim için çok önemli tabii ki muayene etmek isteyeceksiniz ama ortalama fiyat söyleyebilir misiniz Ben Ankara'da değilim vajina daraltma ya ihtiyacım olduğundan eminim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bu konuda bize ulaşabılırsınız 05065960396

 • B
  Banu15.08.2018

  Merhaba hocam ben daha 22 yaşındayım bir normal doğum yaptım fakat vajinam geniş artık eşimde bende pek zevk alamıyoruz ilişkiden daraltma ameliyatı ne kadar aceba

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  BiZe ulaş 03124171788

 • L
  Lilypie10.08.2018

  Labiaplasti için genel mi lokal anestezi mi kullanıyorsunuz?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Genel

 • S
  Seda Çavdar09.07.2018

  Merhabalar ben genital estetik ameliyatı olmak istiyorum iç dudaklarim dışarda ve büyükler bunun için ameliyat sürecini ve fiyatını merak ediyorum tesekkurler simdiden

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bize 05065960396 ulaşabılırsın

 • M
  My01.07.2018

  Hocam hayırlı günler ben iç dudak ameliyatı olmak istiyorum ama fiyatı ne kadar bunla ilgili bilgi alabilirmiyim. para biriktirmem gerek de

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bana 05065960396 dan ulaşabilirsin

 • D
  Deli Dolu22.06.2018

  Hocam merhabalar.ben iç dudak kararması için bir çözüm arıyorum.bana yardimci olur musunuz.fiyatlari ne kadar onu da ogrenmek istiyorum.Çünku evlenmeyi dusunuyorum ama bu durum beni aşırı rahatsız ediyor.simdiden tesekkurler.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzum bu işlemle ben ilgilenmiyorum

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353