Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

GENİTAL ESTETİK

Estetik, güzellik ve bakım üçlüsü vazgeçilmezlerimizden değil mi artık? Seviyoruz güzel görünmeyi. Belki kendimiz, belki eşimiz, belki partnerimiz belki de çevre için yaptırıyoruz bunu.

Vajinal estetik, genital bölge ile ilgili yapılan müdahalelerin bütününü kapsamaktadır. Vajinal estetik ile vajinal bölgedeki şekil bozuklukları giderilir. Günümüzde estetik kaygılar ile bu işlemlere rağbet artmıştır.

Genital (Vajina) Estetiği 

Estetik, güzellik ve bakım üçlüsü vazgeçilmezlerimizden değil mi artık? Seviyoruz güzel görünmeyi. Belki kendimiz, belki eşimiz, belki partnerimiz belki de çevre için yaptırıyoruz bunu. Ne fark eder ki sonuç güzel oluyor, kendimizi güzel hissettiriyor. Yıllar önce vajina estetiğinin yapılmasını bırakın, vajina kelimesi söylenirken dahi insanların sesi titrer, utanır, bu kelimeyi telaffuz etmemek için uğraşırlardı. Günümüzde ise arayışını sürdüren kadınlar bu bölgeye de estetik operasyon yaptırmaya meyletmişlerdir.

Cinselliği bu problemlerden dolayı başarılı yaşayamayan kadınlara yapılan çeşitli operasyonlar bulunmaktadır. Sorunlardan biri özellikle çok doğum yapmış kadınlarda görülen vajenin genişlemesidir. Normal doğum sırasında vajeni genişletmek için yapılan kesiler ya da kontrolsüz yapılan doğumlara bağlı olarak da bu genişleme olabilir. Sonuçta bu durum her iki tarafın cinsel olarak tam bir mutluluk yaşayamamasına ve huzursuzluğuna sebep olur. Yalnızca cinsel olarak değil maalesef bu bölgede ya da komşu bölgelerde enfeksiyona, sarkmalara ya da idrar problemlerine de sebep olabilir.

Vajinal Estetik Öncesi Sonrası

Beraberliğin en güzel ve en özel olan tarafıdır cinsellik. Bunu doyasıya yaşamak için istenilen bir özellik ise vajinanın yeterli darlıkta olmasıdır. Günümüzde bu problem doktor hanım biz eşim ile orgazm konusunda sorun yaşıyoruz ya da tam olarak performans sergileyemiyoruz bu da doğumdan sonra oldu diyerek tarafımıza başvururlar. Biraz çekingen bir tavır ile artık bu şikâyetinden dolayı ilişkiye girmek istemediğini, kendini eşine karşı sorumlu hissettiğini söyler. Aslında normal doğumun en istemediğimiz sonucudur bu. Her doğum yapanda karşılaşılır mı? Çoğunlukla evet ama bu tür problemleri yaşamayanlar da mevcuttur. Doğumda vajenin yapısı bozulur daha doğrusu genişliğinde artma olur. Bunun bebeğin çıkışından sonra eski konumuna dönmesi gerekir fakat geri dönüş maalesef tamamen olmaz. Bütün şikâyetler de bu nedenle olur.

Bu tür kadınlarda yapılan operasyonun adı vajinoplastidir. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Prensip, vajenden bir parça çıkartıp, boşta kalan vajen alanını birleştirmek ve çıkarılan alan kadar daraltma sağlamaktır. Yaklaşık 30 dakika süren bir işlemdir. Operasyon sırasında ağrı duyulmadığı gibi sonrasında da o bölgeye lokal anestezi uygulanacağı için ağrı hissedilmez. İşlem gerçekleştikten 2- 3 saat kadar dinlendikten sonra ayağa kalkar günlük hayat idame ettirilebilir. Kullanılan iplikler emilebilir olduğu için dikiş aldırmak gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat sonrasında yapılması gerekenler anlatılır antibiyotik verilebilir, pansuman için gerekenler söylenir ve bu müdahaleyi yaptıranlardan bu konuya harfiyen uyulması istenir ki başarılı bir sonuç alınabilsin.

İlişkiye girmeme süresi ya da iyileşme süresi 1 aydır. Bu süreç içerisinde o bölgenin enfekte olmaması ve kuru tutulması istenir. Hijyen kurallarına uyulması önerilir.

Vajina Estetiği

Eğer doğum evde yapılmışsa, doğum esnasında genişletme kesisi yapılmamış ve dokular kendi istediği yerden yırtılmışsa ya da kesi düzgün yapılmış ama dikişinde problem olmuş ya da dikişler atmışsa o bölgede normal olmayan bir görüntü olur. Büzüşmüş bir deri, düzgün yüzeyli olmayan, asimetrik, rengi daha koyu ya da iyileşme yerinde skar dediğimiz kalınlaşmış deri parçası ihtiva edebilir. Bu durum estetik olarak güzel görünmemenin yanında çeşitli problemler de doğurabilir. İlişki esnasında o bölgede gerginlik hissi, cinsel birleşmede ağrı, buna bağlı da ilişkiden kaçınma ve cinsel soğukluk gibi…

Sonuç itibariyle bu alanın eskiye en yakın şekle dönüştürülmesi ya da şikayetlerin minimuma indirilmesi konusunda düzeltme işlemleri uygulanmaktadır. Genellikle genel anestezi tercih edilmekle beraber o bölge uyuşturularak da yapılabilir. 20- 30 dakika sürebilen bu işlemden sonra ortalama 3- 4 hafta cinsel perhiz yapılması ve sonrasında uygulanması gerekenlere harfiyen uyulması operasyon başarısı için önemlidir. Bir ay sonra adet dönemi bitiminde hasta kontrole çağrılır eskiyle karşılaştırma yapılır. Hem hasta hem de doktor estetik olarak farkı görür ve hasta bu işlemi neden daha önce yaptırmadığı konusunda kendini yargılar.

Genital Estetik

Uzun yıllardır dünyada uygulanan genital estetik son yıllarda, ülkemizde de birçok problemin çözümü için yaygın olarak kullanılmaktadır. Genital estetik kadınlara sağlık ve estetik açıdan çözümler üretirken, kaybetmiş olduğu özgüveni de geri kazandırmaktadır. Günümüzde insanlar, her açıdan dış görünümlerine ve güzelliklerine önem vermeli, her zaman için kendilerini daha mutlu ve rahat hissedebilecekleri işlemlerden kaçınmamalıdır. Bu tür şikayeti olan kişilerde yapılacak olan genital estetik operasyonları, psikolojik olarak kadını destekleyecek ve bu nedene bağlı olarak bozulan cinsel yaşantılarını da normal hale getirebilecektir.

Genital estetik operasyonlarının yapılmasındaki amaç, normal doğum sonrası vajinal bölgede meydana gelen tahribat sonrasında ortaya çıkan hoşnutsuzlukların giderilmesi ve psikolojik olarak kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamaktır. Dış genital organları sadece işlev ve hijyen yönünden değil, estetik görünüm ve cinsel ilişkiden daha çok haz alma duygusu açısından da büyük önem taşımaktadır.

Dış genital organlarda doğuştan var olan şekil bozuklukları veya hayatın ileri yaşlarında ortaya çıkan değişiklikler, bir çok kadında rahatsızlığa, mutsuzluğa ve komplekse yol açmaktadır. Bu durum, cinsel hayatı bozmakta veya kadının cinsel ilişkiye girmesine engel olmaktadır. Pantolon ve mayo giymek bile kimi kadınlar için büyük bir kabusa dönüşmektedir. Vajinal bölgede, doğum sonrasında oluşan ve hoşnutsuzluk yaratan diğer bir olumsuz durum da doğum sırasında bebeğin çıkması için yapılan kesilerdir. Bu bölgede yapılan kesiler hem kadının hem de erkeğin cinsel tatminini engelleyebilir ve kadın açısından ilişkiyi ağrılı bir duruma dönüştürebilir.

Tüm bu fiziksel problemlere ilave olarak, pek çok kadın da kendi cinsel organını anatomik olarak beğenmemekte, bunu çoğu zaman yakınlarına bile söylemekten çekinebilmektedir. Bu konuda, sıklıkla karşılaşılan durum cinsel organının normalden büyük veya asimetrik olmasıdır. Bunun altında yatan sebep ise, büyük olasılıkla cinsel organının ergenlik öncesi değişkenlik göstermesidir. Bu durum psikolojik ve işlevsel bir takım problemleri de beraberinde getirmektedir. Kadının halinden en iyi kadınlar anlar tabiki ama, o bölgenin erkekler üzerinde ne tür bir etki bıraktığını ve cinsel organımızın farklı biçimlerinin hem estetik hem de ilişki bazında farklarını, doğum yada başka etkenler ve bunun ilişkiye ne kadar yansıdığını yine erkekler biliyor. Olaya psikolojik olarak yaklaşmak elbette önemli ama bir kadın olarak kendinizi rahat ifade edebilmek ise en önemlisi.

Genital estetik operasyonu ile kişinin cinsel ilişki esnasında yaşadığı rahatsızlıkların giderilmesi, vajinanın sıkılaşması ile cinsel birliktelikten aldıkları hazzın artması, kişinin her ortamda kendisini daha rahat ve özgüvenli hissetmesi, vajinadan ses gelmesi sorunlarının ortadan kalkması, cinsel performansın artması, kendisini daha rahat ve özgüvende hissetmesi, genital bölgenin daha kuru kalması ve enfeksiyon risklerine karşı daha korunaklı bir hale gelmesi genital estetik operasyonları sonucunda olmaktadır.

Özetlemek gerekirse, bu operasyonların yanısıra son yıllarda lazer sistemleri kullanılarak gerçekleştirilen genital estetik uygulamaları da büyük sıklıkla yapılmaktadır. Lazer ile vajina sıkılaştırma, vajina daraltma, vajina gençleştirme uygulamaları, vajinoplasti ameliyatlarına kıyasla bir alternatif olarak tercih edilmektedir.

 • Vajina Yenilemek

  Bazen de garip şeyler olur. Yeni bir vajina, akla gelmez işlere neden olur.

  Sevgilimin Eşinin Yeni Vajinası

  S: Erkek arkadaşım 2 yıldır eşinden ayrı yaşıyor ve aileyi ayrılığa ikna etmek, mahkeme derken sona yaklaşmıştık. Ancak eşi son duruşmada nafaka ve tazminat taleplerinden tamamen vazgeçtiğini ve cinsel hayatlarının olmamasının kendisini olumsuz etkilediğini, vajinal estetik operasyonu geçirmek, psikolojik etkilerden sıyrılmak istediğini ve masrafları eşinin üstlenmesi karşılığında hemen boşanacağını söyledi. Buraya kadar güzel ama adamın tavrının değiştiğini hissediyorum. Yani böyle bir şeyin mümkün olduğunu öğrenince eşiyle türlü bahaneyle görüşür oldu. Barışacaklar mı diye düşünmekten uyuyamaz oldum.

  C: İlginç bir vakaymış ve gerçekten önemli bir gerçeği de gözler önüne seriyor. Erkekler, cinsel açıdan ilgilerini kaybedince eşlerinden uzaklaşırlar. Ama bu vajinal estetik gibi durumlar ve yenilenme imkanı da epey ilgilerini çeker. Yakinen tanık olmadığım için erkek arkadaşınızın durumunu tam tahlil edemem ancak kadınların hislerine ve şüphelerine de genelde güvenirim. Evli biriyle ilişki yaşamanın çetrefilli yanlarından biri de bu değil midir zaten? Siz, aranızda ne tür bir sevgi olursa olsun yedek plan olmaktan tam olarak sıyrılamazsınız. Elbette şüpheleriniz boş da çıkabilir. Bu ayrılıktan sonra resmi nikah kısmını asla atlamayın. Ancak olur da eski eşine dönerse de kavga gürültü yapmayın ve yolunuza gidin. Çünkü hayat arkadaşını başka bir kadınla birlikte olarak yarı yolda bırakan ve temize çekilmiş bir vajina için geri dönüp sizi yarı yolda bırakan bir adam, kavgaya değmez. Sakin olun ve zamana bırakın. Sizi oyalarsa siz kestirip atın. Ama itiraf etmeliyim ki yeni bir vajina, eşinin bu farklı tavrı onu çekebilir. Son durumdan beni de haberdar edin, olmaz mı? Umarım her şey yoluna girer ve hak ettiğiniz gibi yaşarsınız.

 • Genital Estetikte Kullanılan Yöntemler

  Genital estetik hakkında

  Genital estetik, cinsel organların zaman içinde deformasyona maruz kalmasıyla oluşan estetik kaygıların tezahürüdür. Kadınlarda güzellik olgusu öne çıktığından, estetik kavramını bütün vücuduyla bütünleştirir ve genital alandaki estetik bozulmadan da endişe duyabilir. Ancak bu çözümsüz değildir ve vajinal estetik sayesinde bu deformatik yapılar düzeltilmektedir. Genital estetiğin birçok avantajı vardır. Operasyon sonrası öncelikle kadın güzellik olgusunu tüm vücudunda hissedecek, cinsel ilişkideki sorunlardan uzaklaşacak, özgüven artışı sağlanacak, giysilerin kullanımında bir rahatlık duyacak ve en önemlisi vajinal enfeksiyona karşı daha dirençli bir genital yapıya kavuşacaktır.

  Vajinal estetikte kullanılan yöntemler

  Vajina bölgesi özellikle doğum sonrasında dokusal bozulmalar gösterir. Vajinoplasti ile bu deformasyonlar giderilebilir. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleşir. Sorunlu vajen bölgesi çıkarılıp çevresi diğer kısımlarla birleştirilir. Yarım saatlik operasyon sonrası vajinal bozulma giderilmiş olur. Üç saatlik istirahat sonrasındaysa rutin yaşama dönülebilir. Ameliyatta kullanılan ipliklerse vücut tarafından absorbe edildiğinden tekrar müdahale gerektirmez. Ancak 30 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. Bunun dışında doğum sonrasındaki vajinal doku yırtılmaları dikiş atmaları da düzeltilmektedir. Ayrıca lazer ile vajinal daraltma, iç dudak estetiği, klitoris estetiği, vajina genişletme, dış dudak estetiği, kuruluk tedavisi gibi estetik çalışmaları da yapılabilir. Tüm vajinal estetik sorunlarınızın çözümünde ise Diva Kadın sağlık hizmetlerini güven içinde tercih edebilirsiniz. divakadin.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • M
  Melek11.05.2018

  Hocam gülen yüzünüz hiç solmasın insallah

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Öperim

 • M
  Melek11.05.2018

  Yaşıyan iki kızım var biri 13 diyeri 12 yaşında bu sonlarda doğan bebeklerin öldü küçük kizimda talesemi taşıyıcısı cikti bunun için genetik önerdiler bn kan verdim ama esim henüz vermedi bu arada bn 32 yaşındayım

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Melek 2 tane sağlıklı maşallah kuzun var, diğerleri sıkıntılı oluyorsa acaba bu kadar üzülmeye, 3. Olmuyor diye kaygılanmaya gerek var mı biraz düşünüyorum... şanslısın allah sana iki tane nasip etmiş... bazen geriye bakıp yeter diyebilmeli insan... ben öyle düşünüyorum.. ama illahi 3. Düşünüyorsan mutlaka iyi bir genetik ve iyi bir perinotolog ile beraber götürüp yol haritası çizmek gerekir...

 • M
  Melek11.05.2018

  Yok hocam ne yazik ki bebeklerini kaybettim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Melek genetik araştırma yapıldı mı

 • M
  Melek11.05.2018

  Hocam bebekleri mi kaybettim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Melek genetik ARAŞTIRMA yapıldı mı kuzu

 • M
  Melek11.05.2018

  Kalp ve Kara ciger arasındaki damarlarda plumer over hiper tansiyon mevcut çocuk anne karnında eşinde destek aldığı için belli olmuyor ama dünyaya geldiği an eşinde ayrıldığı için damarlar kablo gibi büzüşüyormuş bu sebeple solunum sorunu başlıyormuş nasil bir tedavi olmam gerekiyor inanın bilmiyorum lütfen bana yardimci olun en azından hangi yoldan gideceğimi bileyim sizi tanıdığımdan beri cok umudlandim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Merhabalar Öncelikle bir bebek sahıbısınız degılmı Ve eğer hayatta ise mutlaka çocuk cerrahları kolsültasyon yaparak diğer bölümlerle sizi ve bebeğinizi rahatlatacaktır

 • M
  Melek11.05.2018

  Hayırlı günler hocam ben 4 doğum yaptım iki yasiyan cocugum var iki tane de bebeğim öldü ikisininde hastalığı aynı tekrar çocuk istiyorum ama korkuyorum birdaha kaybetme korkusu var ne yapabilirim yardimci olurmusunuz ne olur.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Öncelikle Hangi hastalık olduğunu bilmek lazım... korkmayın tıp çok ilerlerdi...herşeyin çaresi var

 • A
  Abk11.05.2018

  Benim hem iç dudakta sarka mevcut Dış dudaklarda büyük klitoris olduğu bölge bir dış dudak gibi dışarıda özellikle bu bölge ameliyatla halledilebilir mi bilemiyorum cinsel hazzı nasıl etkiler ameliyat sonrası durum

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Evet bu operasyonlarla istediğiniz gibi yapıyoruz ve cinsel hazda bir azalma olmuyor. Drgökçen

 • A
  Atdö11.05.2018

  Merhabalar; 5,5 yıl önce normal doğum ile bir bebeğimiz olmuştu, fakat doktorumun söylediğine göre genital bölgede oluşan varislerden ötürü aşırı kanamam oldu? Doğum sırasında hipotansif şok yaşadığım söylendi, ve ardından vajina bölgesi tıpkı bir sünger gibi toparlanıp sütür atıldığı söylenildi doktorum tarafından, o gün bu gündür de hem cinsel birlişme açıcından (oldukça genişlik oluştuğu için) zevk almayı zorlaştırıyor hem de afedersiniz büyük abdest yaparken anüs duvarında hiç kas kalmadığı için (jinekoloğumun söylediği) zorlanıyorum. Jineplasti operasyonu olsam daha sonra tekrar normal doğum yapmam zor olur mu? Ne kadar sürede iyileşebilirim? Çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim...

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Öncelikle muayene etmemız lazım ama artık operasyonlar çok konforlu ve daha kolay... ne zaman iyileşeceğinizi muayene edip söylemek daha doğru olacaktır ama ortalama 2-3 haftada toparlanır

 • I
  Ilknur11.05.2018

  Benim vajinamda kendimi bildim bileli bir dudakta sarkma var ve bu beni estetik açıdan çok rahatsız ediyor giderilebilir bir sorunmudur?ve zor bir operasyonmu?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Var tabıiki bunun adı labioplasti... Yaklaşık 45 dakika süren bir operasyon Sonrasında sizin istediğiniz ölçüde ve anatomiye uygun şekıde yapıyoruz çok da güzel oluyor Drgökçen

 • E
  Evrim10.05.2018

  1 sendir evliyim ılıskı sırasında sadece acı hıssediyorum hıc bır sekılde zevk almıyor ve boşalmıyorm bunun nedenı nedir

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bunun bir çok sebebı olabilir, öncelikle bir kadın Doğum muayenesi olmalısın... fizyolojik bir sebep olabilecegı gibi psikolojik bir şey de olabilir Dr.Gökçen

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396