Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

NORMAL DOĞUM

Normal Doğum, 38- 42. haftalar arasında rahmin istemsiz bir şekilde kasılmasıyla tek bebeğin rahim dışına plasentası ile birlikte anneye zarar vermeden vajinal yolla doğmasıdır.
Normal Doğum

Normal Doğum, 38- 42. haftalar arasında rahmin istemsiz bir şekilde kasılmasıyla tek bebeğin rahim dışına plasentası ile birlikte anneye zarar vermeden vajinal yolla doğmasıdır. 9 ay boyunca duran ve rahat olan rahim gebelik sonlarına doğru çeşitli sinyaller alıp kasılmaya başlar. Bu başlangıç neden kaynaklanıyor, nasıl oluyor tam olarak belli olmamasına rağmen, çeşitli fikirler öne sürülmüştür. Gebe kadınların büyük bir kısmı ise beklenen doğum tarihinden yaklaşık 1 hafta kadar önce doğum eylemine girer.

Doğumun olabilmesi ve rahim açılabilmesi için düzenli aralıklarla kasılmalar oluşabilir ve bu kasılmalarla birlikte, rahim ağzının açılmasına engel bir durum söz konusu değildir. Rahim açıldıktan sonraki süreçte ise bu kasılmalar bebeği rahim dışına iter ve bebeği uygun pozisyona getirerek önünde bir engel bulundurmaz.

Doğumu 3 kısma ayırırsak ilk evre rahmin kasılmalarıyla başlar. En uzun süren evredir. 14- 16 saat sürebilir. Rahim ağzının açılmasına kadar sürer. Kasılmalar önce 10- 15 dakikada bir gelmeye başlar. Sonra daha kısa sürelerde gelmeye ve şiddeti artmaya başlar. En son 3 dakikada bire düşer ve 1 dakika kadar sürebilir.

2. evre rahmin açılmasıyla bebeğin çıkmasına kadar geçen süredir. Birkaç dakikadan birkaç saatte kadar sürebilir.

3. evre ise bebeğin çıkmasından sonra bebeğin eşi denilen plasentanın çıkmasıyla sonlanmaktadır. Yaklaşık 10 dakika ile yarım saat arasında değişir. Kasılmalar bu dönemde de devam edebilir. Bu evredeki kasılmaların amacı plasentanın yırtılmasıyla oluşan kan damarlarının kapanmasını sağlayıp kanamayı azaltmaktır.

Normal Doğum Avantajları

 • Fizyolojiktir.
 • Doğa, doğumu en son vajende sonlanan bir kanaldan bebeğin çıkışına göre ayarlamıştır.
 • Anne, anestezi almadığı için bebeğini hemen yanına alıp onun sesini duyabilir.
 • Belki uzun süren bir mücadele yaşanmıştır ama kısa sürede normal hayata dönülür.

Normal Doğum Dezavantajları

 • Ağrılı, yıpratıcı bir süreçtir,
 • Uzun sürer,
 • Sonrasında olabilecek sekeller ağırdır, idrar yollarında ve bağırsaklarda sarkma,
 • Vajende toparlanması güç hasarlar oluşabilir. Bunun da tamiri zordur,
 • Doğum kanalında bebekte çeşitli hasarlar meydana gelebilir
 • Kanama olabilir.

Normal Doğum Esnasında Hangi Durumlarda Hastaneye Başvurulur

Gerçek normal doğum sancıları başladığı zaman gebe bunu diğerlerinden farklı olduğunu anlamalı, ağrıların başlamasıyla özellikle sümük gibi bir akıntının gelmesi ile hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Bu adeta doğumun habercisi olabilir.

Yine bebeğinizin hareketlerinde bir azalma hissettiğiniz durumlarda hastaneye başvurmanızda fayda vardır. Bebeğin sıkıntıya girmemesi için bu çok önemlidir. Özellikle de bu durum genelde NST ve ultrason ile doktorunuz tarafından değerlendirilir. Ayrıca, suyun gelmesi normal doğum sancılarının başladığının bir göstergesidir. Kanamalar ise gebelik boyunca çok riskli bir durum arzeder. Az veya yoğun kanamalar doğum habercisi ya da gebeliğinizde doğru gitmeyen bazı problemlerin ortaya çıkacağını işaret eder.

Normal Doğumun Kolay Olması için Yapılması Gerekenler

 • Normal Doğum öncesi enerjinizi üst düzeyde tutacak şeker içerikli yemekler tüketilebilirsiniz.
 • Normal Doğum öncesi yoga, sağlıklı olmanız açısından iyi görünmenizi sağlar. Bebeğimin de sorunsuz bir biçimde doğmasına yardımcı olabilir.
 • Kendinizi tutmayın ve çekinmeden bağırın.
 • Ağrı sırasında düzenli nefes alıp vermek kendinizi ve bebeğinizi çok rahatlatır.
 • Normal Doğum yaklaştıkça her yerde doğum sancılarınızı tutacakmış gibi her zaman hazırlıklı olmalısınız. Çok uzun yolculuklara da son haftalarda çıkmamaya özen gösterelim.

Normal Doğum Hakkında

Normal doğum, gebeliğin 38. ve 42. haftaları arasında rahimin istemsiz şekilde kasılmaya başlamasıyla birlikte bebeğin vajinal kanallardan dışarıya çıkmasıdır. Gebeliğin sonlanacağı dönemlere yaklaşıldığında rahimdeki istem dışı kasılmalar başlayarak, doğum zamanının yaklaştığını haber verir. Hamile kadınlar normal doğum zamanı için hesaplama yapılmış olsa dahi, genel olarak süreden 1 hafta kadar önce doğumun fiili olarak gerçekleşmesi mümkün olabilmektedir. Bu durum vücudun biyolojik, fizyolojik ya da dış etkenlerle yaşanan değişikliklerinden oluşabilmektedir.

Normal Doğumun Evreleri

Normal doğum, 3 evrede gerçekleşen bir olay olarak açıklanabilir. İlk evre rahimin kasılmasıdır. Tüm evreler arasından en uzun süren aşama olduğu söylenebilir. Rahim ağzının tamamen açılarak, bebeğin rahatça geçebileceği bir çapa ulaşılabilmesine kadar sürer. Kasılmaların başlangıç aralığı normal doğum için 10-15 dakikadır. Daha sonrasında kısalarak kasılmalar devam eder. İkinci evre ise, rahimin açılmasından sonra bebeğin vajinal kanal yoluyla dışarı çıkmasına kadar geçirilen zamandır. Bu dönem kısa sürebileceği gibi, bazen de biraz uzayabilir. Üçüncü evrede de, bebeğin dışarı çıkmasından sonra bebeğin eşi olarak adlandırılan plesentanın düşmesiyle sonlanır. Bu süreçte genellikle kısa sürmektedir.

Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları

Normal doğum, birden fazla avantaja sahip olan doğal bir süreçtir. Fizyolojik bir olaydır. Ayrıca anestezi kullanılmadan geçirilen bir süreç olduğundan dolayı, doğum sonrasında anne ve bebek buluşması o anda gerçekleşmektedir. Doğum evresi uzun sürmüş olabilir, ancak doğum sonrasında kısa süre içerisinde normal yaşama dönülebilir. Elbette normal doğum ile ilgili bazı dezavantajlar da söz konusudur. Ağrılı ve sancılı bir süreçtir. Aynı zamanda tahmin edilenden uzun sürebilen bir evredir. İdrar yolları veya bağırsaklarda sarkma oluşabilir. Tamamen doğal bir süreç olmasından dolayı, kanama olabilir. Normal doğum hakkında merak edilenler ve daha fazla bilgi için divakadin.com web sayfası ziyaret edilebilir.

 • Normal doğum dikişleri ne zaman iyileşir?
  Normal Doğum Kesileri ve Dikişleri

  Canlarım normal doğum yani vajinal doğum sırasında bebeğin rahat çıkması ve annenin dokularının kendiliğinden ve uygunsuz yırtılmaması için anneye iki tür kesi yaparız.

  Girişin saat 6:00 hizasından alta doğru yapılan, diğeri ise saat 8:00 hizasında merkezden dışa doğru yapılan kesilerin ikisininde avantajları ve dezavantajları vardır. Tercih edilen yan kesidir, ben de eğer kesi yapacaksam yan kesiyi tercih ediyorum.

  Neden Kesi Yapılır?

  Peki neden kesi yapıyoruz? kesi yapmasak olmaz mı diye sorabilirsiniz?

  Kesi yapmadan bebeğin kendiliğinden çıkmasını beklediğimizde dokular kontrolsüz ve düzensiz yırtıldığı için ciddi sorunlar karşımıza çıkabiliyor. Bunlardan en önemlisi ise alta doğru olan keside sfinkter zararından dolayı kaka tutamama mesela.

  Normal Doğum Dikişileri Ne Zaman İyileşir?

  Bu dikişlerin ilk beş gün pansumanı yapılıp, sonra da iyi bakım yapılıp kuru tutularak kendiliğinden iyileşmesi beklenir. Bazı kadınlarda iyileşirken o bölgede büzüşme, gerilme, dikişlerin tutmaması, tekrardan enfekte olma ve iltihaplanma olabilir.

  Dikişler Açıldığı Zaman Tekrar Dikiş Tutması Çok Zordur!

  Normal doğum sonrası dikişler açıldığı zaman oranın tekrardan dikiş tutması çok zordur o yüzden de bazı kadınlarda açılan yerdeki dokunun kendiliğinden iyileşmesine bağlı giriş kısmında genişlik ve bollaşma meydana gelir.

  Sadece giriş kısmı değil bebek doğarken bezen vajinayı da yırtarak aşağıya doğru ilerler. Biz doğum esnasında, iç taraftaki yırtık çok fazla olmadığı taktirde içe dikiş atmayız ve kendiliğinden iyileşmesini bekleriz. Peki bunun getirdiği sonuç ne olur canlar?

  Normal Doğum Dikişleri Sonrası Yaşanabilecek Sorunlar

  Maalesef bazı kadınlarda;

  • Vajinanın doğum sonrası eski haline dönmeyip genişlemesi,
  • İlişki esnasında içeriye hava girmesi,
  • İlişki esnasında ses gelmesi,
  • İdrar kaçırma,
  • Öksürürken,
  • Hapşırırken,
  • Tuvalete oturduğunda elinde bir şeylerin gelmesi,
  • Kaka yaparken zorlanma,
  • Sık sık idrar yolu enfeksiyonu ya da mantar.
  Normal Doğum Dikişleri Tedavisi

  İşte doğum sonrası dikişe bağlı sorunlardan bu şikayetler olabiliyor. Tedavi de ne yapıyoruz?

  Eğer dikişli doğum ise dikişlerde büzüşme, gerginlik, şekil bozukluğu düzeltilir. Görsel olarak hem dış görünüş hem de iç yapı düzelmiş olur. Bu işlem de ortalama 1 saat süren ve hastanede kalmayı gerektirmeyen bir toparlama ameliyatı şeklidir.

 • Normal doğum nasıl meydana gelir?

  Normal Doğum Nedir?

  Bilindiği üzere temel olarak normal doğum ve sezeryan doğum olmak üzere iki doğum şekli vardır. Sezeryan doğum, anne karnının ameliyat ile açılarak bebeğin çıkarılması yoludur. Normal doğum ise, bebeğin vajinal yol ile kendi kendine çıkması durumudur.

  Normal Doğum Nasıl Meydana Gelir?

  Normal doğum, için yapılacak pek bir şey yoktur. 9. ayına giren gebelikte, bebeğin gelmesi ile normal doğum meydana gelir. Yani bir nevi bebeğin gelmesi beklenir. Normal doğum süreci temel olarak rahmin kasılması, rahmin açılması ve bebeğin çıkması olarak üç başlık olarak düşünülebilir.

  Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?

  Bazı anne adayları sezeryan ameliyatı olmak yerine, doğadaki diğer canlılar gibi normal doğumyapmayı tercih edebilir. Normal doğumun başlıca avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Normal doğum fizyolojiktir.
  • Doğum sonrası normal hayata çabuk dönülebilir.
  • Anne doğum esnasında anestezi almadığı için bilinci yerindedir ve doğumdan hemen sonra bebeğini yanına alıp sesini dinleyebilir.

  Normal Doğumun Dezavantajları Nelerdir?

  Normal doğumun avantajları olduğu gibi bir takım dezavantajları da vardır. Normal doğumun dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Ağrılı ve yıpratıcı bir süreçtir.
  • Normal doğum biraz uzun sürer.
  • Vajende toparlanması güç hasarlar meydana gelebilir.
  • İdrar yollarında ve bağırsaklarda sarkmalar meydana gelebilir.
  • Normal doğum esnasında kanama meydana gelebilir.
  • Doğum esnasında bebekte çeşitli hasarlar meydana gelebilir.
 • B
  Burcu07.12.2018

  Merhaba normal doğum yapalı 2buçuk ay oldu 3 kez cinsel ilişki yaşandı ve 2sinde çok birinde az kanamam oldu önemli midir? Ve sebebi nedir?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu muayene etmeden bu konuda bir şey demek doğru olmaz

 • T
  Tuğçe05.08.2018

  Mrb hocam 2015 te normal ve kolay sayılabilecek bit Doğumla oğlumu dünyaya getirdim ancak Doğum sonrası nöbet gibi birşey geçirdi kanda oksijen pH ı 7 ye düşmüş etkilenmiştir belki diyen baş soğutma yapıldı çok şükür sağlıklı hiç bir problemi yok ancak ben 2. Çocuk düşünüyorum normal Doğumda yine böyle birşey Yaşar mıyım yada bir bağlantısı var mı

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  aslında söyledıgınızn tam olarak ne olduğunu bilmeden bunu söylemek zor ...tıbbı olarak

 • L
  Leyla Efran31.07.2018

  plesenta previa problemi ile ikiz dogum yaptım 5yil önce rahimim alınacaktı dr asla hamile kalmamalısın demişti risk anne için çok mu yüksek acaba gökçen hanim

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Tekrar olma ihtimali var ama kesin değil kuzu senin kararın

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353