Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

SEZARYEN DOĞUMDAN SONRA CİNSEL İLİŞKİ

Sezaryen doğumdan sonra ilk 1 ay kadında ağrı, yorgunluk ve bebek ile ilgilenmesi sebebiyle eşiyle cinsel ilişkiye girme isteğinde azalma olabilmektedir. Sezaryen doğum sonrası cinsel ilişki ile ilgili bilgiler.
Sezaryen Doğumdan Sonra Cinsel İlişki

Sezaryen Doğumdan Sonra Cinsel İlişki Nasıl Olur?

Sezaryen doğum yapan kadın lohusalık döneminde cinsel yaşantısına başlayabilmesi için en uygun süre 1 ile 1,5 ay olmaktadır. Bu dönem annenin lohusalık dönemidir ve bu süreçte annenin vücudu tamamen toparlar ve eski formuna ulaşır. Bazı çiftler ise çok daha kısa sürede cinsel ilişki yaşamak isterler. Bu durum anneye veya ameliyat bölgesindeki dikişlere herhangi bir zararı olmamaktadır.

Sezaryen ile doğumda vagen dokusunda herhangi bir hasar meydana gelmediğinden dolayı, lohusalık kanamasının aktifliğini yitirdiği 3. haftadan sonra, cinsel ilişkiye çiftlerin isteğine bağlı olarak başlanabilir. Kadının rahminin normal boyutuna dönmesi ve rahim ağzının kapanması genelde altı haftaya kadar sürebilmektedir. Cinsel yaşantınızın güvenle devam edebilmesi için rahim ağzının kapanması ve sezaryen doğumun ardından bir kaç hafta boyunca cinsellikten kaçınmanız önerilmektedir.

Sezaryen Doğumdan Sonra Cinsel İstekte Azalma Olur mu?

Yapılan çalışmalar hem normal doğum hem de sezaryen doğum yapan kadınların doğumdan sonraki ilk üç ayda cinsel ilişkide zorluklar yaşadıklarını göstermektedir. Sezaryen doğumdan sonra ilk 1 ay, kadında ameliyattan sonra ağrı, yorgunluk ve bebek ile ilgilenmesi sebebiyle eşiyle cinsel ilişkiye girme isteğinde azalma olabilmektedir. Tabi bu isteksizlik gayet normal karşılanmaktadır. Zamanla bu durum kendi kendine yeniden düzelecektir. Yalnız bu konuda çiftlerin birbirine destek olması ve anlayışla karşılaması gerekmektedir.

Sezaryen Sonrası Cinsel İlişkide Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Sezaryen doğum sonrasında bir müddet daha kesi yerlerinde ve çevresinde ağrı hissedebilirsiniz. Bu sebeple, karnınızı zorlamayan pozisyonları tercih etmenizde fayda vardır. Anne bebeğini emzirdiği müddetçe östrojen seviyesi azalacağından, vajinal kuruluğa neden olabilmektedir. Yalnız bu geçici bir durumdur.

Sezaryenden Hemen Sonra Tekrar Hamile Kalınabilir mi?

Sezaryen doğumdan sonra cinsel ilişki için kendilerini hazır hisseden her çift kendilerine korunma yöntemi uygulamalıdır. Çünkü yapılan çalışmalarda yeniden hamileliğin oluşması için uzmanlar en az 2 yıl olarak önermektedir. Ayrıca, halk arasında bilinen emzirmenin, hamileliği kesin olarak önleyeceği düşünülmemeli ve doktorunuza başvurarak mutlaka bir korunma yöntemi tercih edilmelidir.

Hangi Korunma Yöntemi Tercih Edilmelidir?

Sezaryen doğumdan sonra korunma yöntemlerinden doğum kontrol hapları, rahim içi araçlar ve kola takılan iğneler kullanabilirsiniz. Eğer birkaç tane çocuğunuz varsa ve çocuk yapmayı düşünmüyorsanız eşinizin rızasıyla tüplerinizi de bağlatabilirsiniz. Ayrıca, hamilelikten önce kullandığınız doğum kontrol haplarını da doğumdan sonra kullanmamanız gerekmektedir. Çünkü östrojen hormonunun sütü azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Bu korunma yöntemlerini doktorunuza danışarak uygulayabilirsiniz.

Sezaryen Doğum Sonrası Cinsel ilişkide Ağrı Olur mu?

Sezaryen doğum sonrasında yaşanılan cinsel ilişkide kesi yerinizdeki alana uygulanan baskı ile cinsel ilişki esnasında sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bebeğini emziren bazı annelerin östrojen seviyesi düşer ve bu durum vajinal kuruluğa da neden olabilir. Ya da bazı kadınlarda cinsel işlev bozukluğu da görülebilir. Ayrıca, ilişkinizde anormal derecede acınız oluyorsa bu durumu doktorunuza danışarak çözebilirsiniz.

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353