Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

DOĞUMDAN SONRA VAJİNA ESTETİĞİ

Doğumdan sonra vajina estetiği, doğuma bağlı olarak vajinada ortaya çıkan gevşeme ve genişlemeyi ortadan kaldırmak için uygulanan bir cerrahi işlemdir. Doğum sonrası vajina estetiği hakkında bilgiler.
Doğumdan Sonra Vajina Estetiği

Doğumdan Sonra Vajina Estetiği Ankara

Doğumdan sonra vajina estetiği, doğuma bağlı olarak vajinada ortaya çıkan gevşeme ve genişlemeyi ortadan kaldırmak için uygulanan bir cerrahi işlemdir. Doğum esnasında bebeğin başının çıkışını kolaylaştırmak amacıyla bazı kesiler uygulanır. Bu kesiler uygulanmadığında kontrolsüz yırtıklar da oluşabilir. Ayrıca doğum esnasında doğum kanalı genişler ve bu genişleme zamanla çiftler arasında cinsel birliktelikte eşlerin yeterince zevk almamasına yol açmaktadır. Bunun önüne geçmek için de çoğu kadın vajina daraltma işlemine başvurmaktadır.

Doğum sonrasında uygulanan vajina estetiği genel anestezi ile yaklaşık 1 saat süren cerrahi bir operasyondur. Yalnız, bu işlemde lokal anestezi de uygulanabilmektedir. Doğum yanında cinsel yaşantıdaki problemleri ya da başka sağlık sorunları da beraberinde geçtirmektedir. Bu durumda da vajina estetiği yaptırabilirsiniz.

Doğum Sonrası Vajina Estetiği Nasıl Uygulanır?

Doğum sonrası vajina estetiği çok kısa bir sürede uygulanan ve riski çok düşük olan cerrahi bir işlemdir. Ortalama 1 saatte operasyon tamamlanır. Genelde genel anestezi altında uygulanır ama bazı hastalara lokal anestezi ile de yapılmaktadır. Hastanın deri altındaki dokuları doktorunuz tarafından güçlü dikişlerle dikilmektedir.  Daha sonra sıkıştırma tamamlanır ve mukozal deri kapatılmaktadır.  Sarkma şeklinde olan bir deri çıkıntısı varsa bu da eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Hastanın pelvik kaslarının güçlendirilmesi gerekiyorsa gerekli müdahale operasyon sürecinde gerçekleştirilmektedir.

Doğum Sonrası Vajina Estetiği Riskleri Nelerdir?

Genelde doğum sonrası vajina estetiği risk olarak değerlendirdiğimizde, her ameliyatta olduğu gibi doğum sonrası vajina estetiğinde de bazı riskler söz konusu olabilmektedir. Hastanın bu riskleri bilmesi işlemi yapacak olan doktoru tarafından bilgilendirilmesi gerekir. Sağlık durumunuz iyiyse ve işlemi yapan ekip tecrübeliyse bu risklerin görülme olasılığı oldukça düşük olmaktadır. Genelde riskleri sıralamak gerekirse; Morarma ve şişlik, enfeksiyon ve kanama ve yara izi olarak sıralayabiliriz.

Doğum Sonrası Vajina Estetiği Öncesi Süreç Nasıl Oluşur?

Doğum sonrası vajina estetiği yaptırmak isteyen hastaların öncelikle doktor seçimini doğru yapmaları gerekir. İşlem öncesi doktorunuzdan etkili iletişim kurarak nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler alınır. Bu hastanın operasyonda yaşayabileceği riskleri en aza indirmek adına yapılır. Hastaya bu süreçte kan değerlerine bakılır ve ameliyata engel olabilecek bir durum olup olmadığı değerlendirilir. Ameliyat öncesinde sigara ve alkolü de birkaç gün almamalısınız. Alkol kanı sulandırarak kanamaya yol açabilmektedir. Sigara anestezide solunum zorlaştırır ve sonraki iyileşme sürecini uzatabilir. Hastanın operasyon için hastaneye yatma süresi doktorunuz tarafından öncesinde bildirilir. Operasyon sonrasında yardım için bir refakatçi getirmeniz önerilmektedir. Hastaya ilaçlar verilir ve hasta bağırsakları temizlenir ve operasyona da hazır olunca işlem başlatılır.

Vajina Estetiği Operasyonundan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar?

Doğum sonrası vajina estetiği ardından ilk 5 haftaya kadar çiftler arasında cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir.  Bu süreçte ilişkiye girerseniz dikişler zarar görebilir, acı duyabilirsiniz ve enfeksiyonlara neden olabilirsiniz. Doktorunuz operasyondan sonra antibiyotikle birlikte ağrı kesici verir. Antibiyotikleri doğru kullanarak enfeksiyon riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Vajina estetiği diğer ismi ile genital estetik yapıldıktan sonra vajina çevresinde ağrı varsa çevresine soğuk uygulama yapabilirsiniz. Soğuk uygulama yapmak şişliği de azaltabilmektedir. Yalnız bunu uygularken ameliyat bölgesine zarar vermemeye dikkat göstermelisiniz.

Doğum Sonrası Vajina Estetiği Sonrası Süreç?

Doğum sonrası vajina estetiğinden sonraki iyileşme süreci son derece kolay geçmektedir. Hasta işlemden sonra uyandırılır ve bir odaya alınır.  Ameliyat sonrası süreç çok önemlidir. Özellikle yara, enfeksiyon ve şişlik ihtimaline karşı vajina bölgesinin hijyenine dikkat edilmeli ve doktorunuzun size verdiği uyarıları ve ilaçları harfiyen yerine getirmelisiniz. Dikişler zaman içinde kendiliğinden yok olacaktır. İyileşme süreci 3 ay kadar sürmektedir. Operasyondan sonra birkaç gün içinde normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ayrıca, ağır hareketler yapacağınız egzersizlerden kaçınmalısınız.

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353