Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Vajinusmus, kadın cinsel bozuklukları içinde tedavisi en başarılı olan rahatsızlıktır. Vajinismus başarılı olarak tedavi edilebilir. Birçok araştırmaya göre, vajinismus tedavisinde başarı oranını %100'e yaklaşmıştır.
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus

Vajinismus huzursuzluk, yanma, ağrı, ilişkiye girme problemlerine veya cinsel birleşmenin hiçbir şekilde olmamasına neden olan vajinada oluşan daralma sorunudur.

Vajinusmus cinsel ilişki sırasında vajinanın istemsiz olarak daralması durumudur. Aslında daralma vajinayı çevreleyen Pelvik bölge kaslarının istemsiz olarak kasılması nedeniyle oluşur. Kadınlar darlığın oluşmasını doğrudan veya isteyerek kontrol edemezler. Hatta daralmanın ve ilişkiye girememe sorununa neden olan kasılmanın farkında bile olmayabilirler. Bazen vajinismus ilişki sırasında yanma, ağrı veya batma gibi sorunlar ile başlayabilir. Bazen de penetrasyon çok sıkıntılı olabilir veya hiç yaşanmaya da bilir. Vajinismus tamamlanmamış birlikteliğin (Geredeğe girememe) ana nedeni olabilir. Vajinal darlık o kadar sıkı olabilir ki vajinal açıklık tamamıyla kapanabilir ve cinsel birleşme hiç bir şekilde yaşanmayabilir.

Vajinismus ağrısı cinsel birlikteliğin kesilmesi ile ortadan kaybolur ve genellikle ağrı veya rahatsızlık nedeniyle cinsel birleşme kesilmelidir. The Merck Manuel'e göre vajinismusun tanımı şu şekildedir: "Kadınlarda, penisin vajinaya girmesini önlemek konusunda mevcut bilinçdışı bir istek sonucu vajina aşağı bölümündeki kasların adeta bir şartlı refleks gibi kasılması sonucu meydana gelen vajina spazmıdır. Penisin vajinaya girmesi çok zaman olanaksız olduğundan bu olay iyi gitmeyen evliliklerde sık görülür."

Amerikan Psikiyatristler Birliği tarafından ise vajinismus; "istemsiz kasılmalar sonucu ilişkinin gerçekleşememesi" durumudur. Bu kasılmalar gerçek bir girişim yanında yalnızca girişimin hayal edilmesiyle bile ortaya çıkabilir. Hatta muayene esnasında da kasılmalar ortaya çıktığından böyle bir durumda normal vajinal doğum bile mümkün olmayabilir.

Bazı kadınlar istemli olarak, ağrı, yanma, acı veya kanama olacağı korkusuyla ya da partneri ile olan diğer problemleri nedeniyle cinsel birleşme esnasında kendilerini kasarak ilişkiye müsaade etmezler. Bu durum vajinismustan değildir ve karıştırılmamalıdır.

Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus başarılı olarak tedavi edilebilir. Başarılı bir vajinismus tedavisi için ilaç kullanımı, cerrahi müdahale veya başka bir karmaşık tedavi gerekmemektedir. Etkin bir tedavi süreci pelvik taban kontrol egzersizleri, içeri sokma ve genişleme eğitimi, ağrı azaltma teknikleri ve tüm duygusal bileşenleri belirleme ve çözümlemeye yardımcı egzersizlerin bir bütünüdür. Vajinismus tedavisi süreci genelde evde, özel yaşamı içinde kendi başına çalışabilmesine imkan vermektedir.

 • Vajinismus nedeniyle oluşan seksüel ağrı, daralma ve penetrasyon problemleri tamamen tedavi edilebilir ve ağrı ve rahatsızlık kalmayacak şekilde üstesinden gelinebilir.
 • Seksüel ağrı, penetrasyon problemleri veya uyumsuz bir birliktelik yaşayan kadınlar vajinismus problemleri için ağrının olmadığı kayda değer bir çözüm bekleyebilirler.
 • Tedavi süreci genelde evde, özel yaşamı içinde kendi başına çalışabilmesine imkan vermektedir.
 • Vajinismus tedavi egzersizleri adım adım ilerleyen bir süreçtir.

Vajinismus Tedavisi Fiyatları Ankara

Vajinismus nedeniyle oluşan cinsel ağrı, daralma, yanma veya penetrasyon problemleri yüksek başarı yüzdesi ile tamamen tedavi edilebilir. Genellikle çiftler tedavi sonunda birdenbire hayatlarını değiştiren bu değişim karşısında hayrete düşerler. Penetrasyon problemleri veya ilişkisi sırasında ağrısı olan kadınlar adım adım ilerleyen tedavi süreci ile ağrısız ve zevkli bir cinsel ilişkiye başlarlar. Ankara'da vajinismus tedavisi fiyatları 2019 yılı itibariyle seanslara, işleme ve doktordan doktora değişmektedir.

Vajinismus Tedavisi Programı Çok Önemlidir!

Vajinismus tedavisindeki aşamaların birçoğu sezgisel değildir ve kazanımlar hemen elde edilemez. Herhangi bir aşamadaki başarısızlığın iyileşmeyi engelleyeceği, vajinusmus’un artmasına neden olur. Ağrı Döngüsü ve ilerlemenin durmasına neden olacağından, bu konuda başarıya ulaşmak için sistematik bir anlayışı takip etmek daha doğru olacaktır.

Vajinismus Tedavisinde Başarı Reçetesi

Uygun bir tedavi konusunda yardımcı olabilmek için, sizler için anlaşılır bir tedavi süreci aşağıda anlatılmıştır. Sade, anlaşılır ve bir çok uzman tarafından uygulanan bu adım adım tedavi yaklaşımı vajinusmus’un başarılı şekilde tedavisinde kullanılan bir programdır. Sorunu olan kadınlar tedavi sürecini genellikle kendi başlarına evde veya uzman terapistler eşliğinde tamamlayabilirler. Aşağıda belirtilen betimsel açıklamalar ve direktifler bu süreci olumlu yönde etkileyecek ve başarıya götürecektir. Bu aşamaların tamamlanması halinde, vajinusmus nedeniyle oluşan ağrı ve penetrasyon problemleri tamamıyla çözülmektedir.

Vajinismus'u Anlama: İlk adım vajinismus ile vajinismusun neden olduğu cinsel ağrı, daralma, yanma hassasiyeti veya penetrasyon sorunları anlamakla başlar. Vajinusmus’u anlamak onu yenme sürecinde en temel unsur olduğundan, bu yaklaşım kadınların kendi cinsel sağlıkları ile ilgili etkin bir rol almalarına yardımcı olur. Tedavi metodları, ilişki konuları, pelvik rahatlama teknikleri, şartlandırma teknikleri ve adale hafızası konular içinde bulunmaktadır.

Cinsel Geçmişinin Gözden Geçirilmesi ve Tedavi Stratejileri: Kadınların kendi geçmişlerini gözden geçirmeleri ve analiz etmelerini sağlamak için dengeli bir yaklaşım izlenir. Egzersizler ve aşk oyunları vajinusmustan kaynaklanan penetrasyon sorunları ve cinsel ağrıyı arttıran her olayı, duyguyu veya tetikleyen unsuru belirleme ve değerlendirmeye yardımcı olur. Detaylı egzersizler ve yapılacaklar listesi bir kadının cinsel geçmişini ve pelvik ağrı olaylarını belirleyerek uygun tedavi stratejilerine doğru yönlendirirler. Duygusal incelemeler istemsiz pelvik tepkilere neden olan olumsuz olayları, duyguları ve hatıraların detaylarına girilmesini sağlar.

Cinsel Ağrı Anatomisi: Kadınlar sıklıkla kendi cinsel anatomileri, vücutları ve fonksiyonları ile pelvik ağrı ve penetrasyon sorunlarının nedenleri ile ilgili eksik bilgiye sahiptirler. Vajen iç kısımları ile vajinal kaslardaki problemler ile ilgili kafa karışıklığı sıklıkla yanlış teşhise ve hayal kırıklığına neden olur. 3.Adımda cinsel organlarla ilgili bilgiler ve bunların ağrı ve penetrasyon konularındaki etkileri anlatılır. Cinsel ağrı ve penetrasyon sorunlarında ne tip ağrının ve rahatsızlığın normal olduğu veya heyecanlanmadan orgazma giden yolda hangi fiziksel değişikliklerin olduğu bu adımda anlatılır. Kızlık zarı ve iç vulva gibi anatomik bölgeler bu adımda tanıtılır.

Vajinal Darlık ve Pelvik Taban Kaslarının Rolü: Kadınlarda cinsel ağrı ve penetrasyon güçlüğü aslında bir derecede pelvik tabanın istemsiz olarak kasılmasından kaynaklanır. Bu adımda pelvik taban kaslarından özellikle pubokoksigoz (PC) kas grubunun etkisi ve tetiklendiğinde nasıl ilişki sırasında istemsiz olarak kasılmasına neden olduğu anlatılmaktadır. Etkili bir tedavi, istemsiz kasılma sonucunda ağrı ve daralmaya neden olan pelvik tabanın eğitilmesine odaklanmalıdır. Ağrıyı azaltmak ve penetrasyon güçlüğünü gidermek için pelvik kasların nasıl belirleneceği, kontrol edileceği ve eğitileceğinin öğrenilmesi vajinusmus tedavisinde çok önemli bir adımdır.

Giriş Teknikleri: Penetrasyon zorluğu veya ağrısı olan kadınlar için ağrısız bir ilk giriş içim tekniklerin öğrenilmesi gerekmektedir. Bu aşamada kadınlar ufak objeleri kullanarak tamamen kendi kontrolleri altında PC kaslarını kontrol tekniklerini öğrenecekler. Daha önce vajen girişini kapatan ve penetrasyonu önleyen her türlü istemsiz kasılmalar yok edilir. Kadınlar pelvik kaslarını tamamıyla kontrol altına almaya başlarlar ve istemleri doğrultusunda pelvik tabanı nasıl rahatlayıp esnetebileceklerini öğrenirler.

Vajinal Girişi Geliştirme: Doğru kullanıldığı takdirde, vajinal dilatörler vajinusmus nedeniyle oluşan pelvik darlığı eleme konusunda yardımcı olan etkili araçlardır. Dilatörler pelvik kas tepkilerini tetikleyici birer araçtırlar. Dilatör egzersizleri kadınların pelvik tabanı rahatlatarak istemsiz kasılmaları nasıl önleyeceklerini öğretirler böylece cinsel penetrasyon karşısında doğru tepkiler verilir. Vajinal girişi geliştirme egzersizleri kadınların ağrısız veya rahatsızlık vermeyen bir ilişkiye hazır olacakları bir aşamaya rahat bir şekilde ulaşmalarını sağlar.

Çiftler için Pelvik Tabanı Rahatlatıcı Duyu Odaklama Teknikleri: Ağrısız bir ilişkiye geçiş sürecinde, bu adımda pelvik taban gerginliğini azaltmak ve çiftler arasındaki samimiyeti arttırmak için duyu odaklama teknikleri anlatılmaktadır. Egzersizler duyu odaklamayı (duyarlı dokunuşlar, aşk oyunları) nasıl başarıyla uygulayabileceklerini ve daha önceki adımlarda öğrenilen teknikleri kullanarak nasıl ağrısız birliktelik yaşayacaklarını öğrendikleri için çiftler bu süreç içinde birlikte çalışmaya başlarlar. Egzersizler ağrısız bir cinsel birliktelik için tamamıyla anlayış, güven kurma ve yardımcı olma üzerine odaklanmaktadır.

Birliktelik İçin Hazır Olma Egzersizleri: Tamamen ağrısız bir birlikteliğe geçiş için çiftlerin hazırlanması ile birliktelik için hazır olma aşamasına gelinir. Çiftler ağrısız bir birlikteliğe hazırlanmak ve pelvik gerginlikten kurtulmak için öğrenmiş oldukları teknikleri gözden geçirir ve tatbik ederler.

İlişkiye Geçiş: Bu adımda normal bir birliktelikte ağrı ve penetrasyon sorunlarını yok etme teknikleri anlatılmaktadır. Bu adıma kadar kontrol sağlayıcı ve ağrıyı azaltıcı pozisyonlar ile daha konforlu bir ilişki elde edebilmek için öneriler gibi birçok sorunlar tartışılmıştır.

Tamamen Ağrısız bir İlişki: Vajinusmusu yenme sürecindeki son aşama gerçek bir ilişki süresince ağrıdan ve gerginlikten kurtulma sürecidir. Bu adım cinsel güven ve samimiyet kurmak ve ağrısız bir cinsel birlikteliğe geçişin tamamlanması üzerine tasarlanmıştır. Çiftler artık ilişkiden zevk almaya, aile kurma üzerine planlama yapmaya ve vajinusmusun olmadığı bir hayat yaşamaya başlarlar.

Vajinismusun Bende Olup Olmadığını Nasıl Anlarım ?

Kadınlar, çeşitli şikayetleri sebebiyle kendilerin de vajinismus olduğundan şüphelenirler. Aşağıdaki belirtilerden herhangi bir tanesinin varlığı vajinismusu işaret edebilir.

 • Zor veya imkansız penetrasyon, giriş esnasında ağrı ve rahatsızlık veren penis girişi,
 • Gerdeğe girememe,
 • Cinsel ilişki esnasında batma veya yanma,
 • Cinsel birliktelik esnasında süregelen rahatsızlık, veya doğumu takiben oluşan ağrı, İdrar yolu enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahmin alınması, kanser ve cerrahi müdaheleler, tecavüz, menopoz ya da başka sorunlar,
 • Belirgin bir nedeni olmayan veya nedeni bilinmeyen cinsel ağrılar,
 • Pelvik / jinekolojik muayene esnasında ya da tampon takarken zorlanma,
 • Vücuttaki bazı kas gruplarında bacak, kas gibi kasılmalar veya birleşme esnasında nefes alıp verirken tıkanma,
 • Ağrı ve/veya yaşanan başarısızlık duygusu nedeniyle seksten kaçınma,

Bazı kadınlar istemli olarak, ağrı, yanma, acı veya kanama olacağı korkusuyla ya da partneri ile olan diğer problemleri nedeniyle cinsel birleşme esnasında kendilerini kasarak ilişkiye müsaade etmezler. Bu durum vajinismustan değildir ve karıştırılmamalıdır.

Vajinamın Çok Dar Olması Gibi Bir Durum Söz Konusu Olabilir Mi ?

Penetrasyon zorluğu ve darlık problemi yaşayan kadınlarda sorunun kaynağı nadiren dar veya anormal vajina iken sorunun esas nedeni vajinismustur. Bir penetrasyon veya cinsel darlık problemi ortaya çıktığında, genellikle kadınlar kendi vajinalarının çok dar olduğunu veya kullanım eksikliğinden dolayı küçüldüğünü düşünürler. Penetrasyon veya cinsel darlık problemleri yaşa bağlı durumlarında etkisi olmakla birlikte kadınların hayatının herhangi bir döneminde ve genellikle de vajnismus nedeniyle oluşur.

İlk kez cinsel sorun yaşayan kadınlar, tampon koyma zorluğu veya pelvik muayene esnasında doktorun spekulum kullanmasında yaşanan sıkıntılar genellikle vajinanın çok küçük olduğu gibi yanlış bir düşünceye kapılırlar. Bu durumların büyük çoğunluğunda aslında vajinismus nedeniyle vajinal kasların istemsiz kasılması esas sorunu teşkil eder. Bazen bazı hekimler tarafından bile fiziksel bir anormallik olmasa da vajina normalden daha küçük algılanabilir. Aslında olağan dışı darlığın ve anormal görünüşün nedeni pubokoksigeal (PC) kasların kasılmasıdır.

Bazı sağlık kuruluşları tarafından genç kadınlara, vajinanın küçük görünmesi veya dar olmasına kasların kasılmasının neden olduğunun farkına varmadan yanlış teşhis konulmaktadır. Normalde kadının fiziksel ölçüleri, yaşı veya boyu ne olursa olsun, fiziksel olarak ebadı ne olursa olsun penisin vajinadan içeri girebilmelidir. Aslında vajina doğum esnasında bebeğin dışarı çıkabilmesi için çok daha fazla genişlemektedir. Buradan da aslında cinsel birleşmenin ağrılı, sorunlu veya imkansız olmasına vajinismusun neden olduğu görülmektedir.

İleri yaşlarda da kadınlar darlık veya penetrasyon zorluğu ile karşılaşabilirler. Bazı kadınlar menopoz, ameliyat sonrası veya uzun yıllar cinsellikten uzak durma nedeniyle ağrı ve daralma nedeniyle seksin mümkün olamadığını fark ederler. Yaş ve kullanmama nedeniyle vajina körelebilir veya daralabilir. Bu gibi durumlarda, hekimler vajinal dokuyu kibarca genişletmek için genellikle dilatör kullanımını tavsiye ederler. Sıklıkla kadınlar istemsiz kasılmanın vajinismus nedeniyle olduğunu da düşünmezler.

İstisna: Nadiren bazı kadınlarda kısa, küçük, elastikiyeti olmayan vajinaya rastlanmıştır. Bu MRKH bulgusu ve vajinal bozukluk olabilir. Vajinal boşluğu genişletmek için genelde Dilatör terapisi tavsiye edilir. Penetrasyon problemine neden olan bir diğer husus ise olağan dışı şekilde kalın veya elastik olmayan ve nadiren görülen kızlık zarı varlığıdır.

Vajinismus Belirtileri

Şiddetine bağlı olarak, vajinusmusun belirtileri darlık nedeniyle yanma ve hassasiyetten başlayıp vajinal açıklığın tamamen kapanmasına kadar ilerleyen bir silsilede görülebilir.

 • İlişki sırasında daralma ile birlikte yanma ve batma,
 • İlişkiye girmede güçlük veya girememe,
 • Birleşme sırasında ağrı ve sıkıntı,
 • Doğum, histerektomi (rahmin alınması),kanser ve ameliyat, menapoz, ve üriner enfeksiyon sonrasında ilişkide rahatsızlık ve ağrı,
 • Başka bir neden olmaksızın ilişki sırasında kaynağı belirlenemeyen bir ağrı,
 • Pelvik/Jinekolojik muayene sırasında güçlük,
 • Diğer kas gruplarında (bacak, bel v.b.) spasm ve kasılmalar,
 • Ağrı nedeniyle seksüel birleşmeden kaçınma.

Vajinismus, vajinanın daralması sebebiyle huzursuzluk, yanma, ağrı, ilişkiye girme problemlerine veya hiçbir şekilde cinsel birleşmenin tamamlanamamasına neden olur. Kadınlar, pelvik bölgede istemsiz olarak gerçekleşen vajinal daralmanın aslında kendilerinde var olan penetrasyon ve ağrı sorunlarından kaynakladığının farkında olmayabilirler.

Vajinismus'un görülmesinde farklılıklar: Vajinismus cinsel deneyimi olan veya hiç yaşamamış, genç ve yaşlı kadınlarda görülebilir. Kadınlar vajinismusu aşağıda belirtilen durumlardaki gibi farklı şekilde yaşayabilir.

 • Bazı kadınlarda hiçbir şekilde bir giriş mümkün değildir.
 • Bazı kadınlarda tampon koymak ve jinekolojik bir muayene yapılabilirken bunun haricinde cinsel organın girişi mümkün değildir.
 • Bazı kadınlarda cinsel organ girişi kısmen mümkün iken bu süreç ağrılı ve sancılı gerçekleşmektedir.
 • Bazı kadınlarda cinsel organ girişi tamamı mümkün iken darlık ve rahatsızlık kadınların zevk almasından orgazm olana kadar süren normal ilerlemeyi kesintiye uğratır ve ağrılara neden olur.
 • Bazı kadınlar cinsel birleşme sırasında gittikçe artan rahatsızlık ve ağrıya tahammül ederek hayatlarını bu şekilde de sürdürebilirler.

Vajinusmus'un Evreleri

 • Vajinal girişte hafif huzursuzluk ve yanma görülür ancak bu durum azalabilir.
 • Vajinal girişte daha belirgin bir yanma ve kasılma görülür ve kararlı olarak görülme eğilimindedir.
 • Vajinal kaslardaki istem dışı kasılma giriş eyleminin güç ve ağrılı olmasına neden olur.
 • Vajinal açıklığın sıkı bir şekilde kapalı olması sebebiyle giriş eylemi gerçekleşemez. Zorlandığı takdirde şiddetli bir ağrı söz konusudur.

Yukarıda da belirtildiği üzere vajinusmus belirtileri hafif huzursuzluktan vajinal açıklığın tamamen kapanmasına kadar geniş bir aralıkta görülebilir. Eğer bir kadın en başından itibaren hiçbir zaman ağrısız bir cinsel birleşme yaşayamamışsa, bu durum primer vajinusmus olarak sınıflandırılır. Ağrısız ve problemsiz bir cinsel ilişkisi olan kadınların, sonrasında hayatlarının herhangi bir döneminde kasılma, ağrı ve giriş güçlüğü görülmekte ise bu durum sekonder vajinusmus olarak adlandırılır.

Primer Vajinismus: Eğer bir kadın en başından itibaren hiçbir zaman ağrısız bir cinsel birleşme yaşayamamışsa, bu durum primer vajinismus olarak sınıflandırılır. Genellikle primer vajinismus bir kadının yaşadığı ilk cinsel birleşme deneyimi sırasında ortaya çıkar. Giriş eylemi gerçekleşemez veya çok zor gerçekleşebilir ve bu durum vajinal açıklığın olması gereken yerde sanki bir “duvara” çarpılması şeklinde ifade edilebilir. Primer vajinismus cinselliğin olmadığı bir evliliğin temel nedenidir. Primer vajinismus ilaha ki ilk cinsel tecrübe sırasında değil, jinekolojik muayene veya tampon konulması sırasında da tespit edilebilir. Bazı kadınlarda başka kas gruplarında spazmlar ve hatta nefes daralması gibi etkilerde görülebilir. Genellikle herhangi bir şeyin vajina içine giriş eylemi sonlandırıldığında kaslar gevşer ve normale döner. Bu nedenle pelvik muayene haricinde sonradan yapılan muayenelerde görünür herhangi bir bulgu saptanamaz.

Sekonder Vajinismus: Sekonder vajinismus ağrısı, öncesinde yıllarca herhangi bir sorun yaşamayan kadınlarda, hayatlarının herhangi bir döneminde görülebilir. Sekonder vajinismus ağrısız ve problemsiz cinsel ilişkisi olan kadınlarda, sonrasında hayatlarının herhangi bir döneminde kasılma ağrısı ve giriş güçlüğü görülmesi durumudur. Sekonder vajinismus, üriner ve mantar enfeksiyonları, doğum sonrası ağrılar gibi geçici pelvik ağrılar nedeniyle görülebilir. Ayrıca ameliyatlar, menopoz gibi fizyolojik olaylar ve travmatik olaylar da vajinismusu tetikleyebilir. Genellikle bu ağrılar teşhis edilip tedavi edildikten sonra seksüel ağrılar ve birleşme problemleri görülmeye devam eder. Yaşanmakta olan seksüel ağrılar genital bölge kaslarının istemsiz olarak kasılma şiddetinin ve süresinin artmasına neden olduğundan tedavi edilmediği takdirde vajinismus genellikle kötüleşir. Ayrıca vajinismus kadınların cinsel ilişki sırasında orgazm olmasına da engel olabilir.

Şunu özellikle belirtmek gerekir ki, vajinismus kadının kasıtlı olarak yaptığı veya yarattığı bir rahatsızlık değildir. Bu durum istemsiz olarak kontrolleri dışında gerçekleşen bir olaydır. Vajinusmus’un çeşitli nedenleri olabilir ancak sıklıkla fiziksel ve duygusal olaylar neticesinde oluşur. Bu problemin gizemi hem kadın için hem de partneri için üzücü ve sinir bozucu olabilir. Vajinusmusun istemsiz olması gerçeğine rağmen birçok kadın bu durumdan ve ilişkiye girememekten dolayı utanç duymakta, ağrılarını gizlemekte ve sırlarını paylaşmaktan rahatsızlık duymaktadırlar.

Vajinismus Sadece Duygusal Bir Problem Midir ?

Sorunun esas nedeni ne olursa olsun, aslından sorunun kaynağında fiziksel bir taraf bulunmaktadır. Pelvik Taban kasılması olayı istem dışı gerçekleşen fiziksel bir olaydır, başka bir ifade ile kadının kontrolü dışında gerçekleşen bir durumdur. Bu nedenle sorunun esas nedeni ne olursa olsun vajinismus'un belirgin, cinsel hayatı felce uğratan fiziksel bir yanı da bulunmaktadır. Bu aslında öyle bir sorundur ki fiziksel ve duygusal etkenler birlikte hareket ederler, bundan dolayı tedavi sürecinde iki konunun da irdelenmesinde ve birlikte çözümlenmesinde yarar vardır.

Vajinismusun nedenleri arasında duygular, geçmiş deneyimler veya korkuların olmasının yanında başka birçok etkenin baskın hale gelmesi de vajiinismusu tetikleyebilir. Tedavi sürecinde vajinismusun tamamıyla üstesinden gelmek için hem duygusal hem de fiziksel etkenlerin belirlenmesine dikkat edilmelidir. Tedavinin fiziksel kısmında pelvik taban kaslarının nasıl kontrol edileceği veistemsiz kasılmaları ortadan kaldırmak için vücudun nasıl eğitileceği öğretilmektedir. Duygusal kısmında kadınların duygusal birikimleri arasından kötü ve sağlıksız hikayeleri ayıklayarak geçmişleri üzerinde kontrolü ele geçirmeleri sağlanır. Böylece kötü mesajlar ve durumlara olumlu çözümler bularak, kadınlar vajinismusa neden olan duygusal sorunların üstesinden gelmektedirler.

Bakireyim, Kızlık Zarım Bu Soruna Neden Olabilir Mi ?

Kızlık Zarı ile ilgili problemler çoğunlukla penetrasyon zorluğuna neden olmamaktadır. Penetrasyon zorluğunun esas nedeni daha çok vajinismustur. Bazı kadınlarda nadiren görülen kalın kızlık zarı nedeniyle penetrasyon problemleri olabilmektedir. Ancak aslında kendi kızlık zarlarının problem yarattığını düşünen çoğu kadında Vajinismus problemin asıl kaynağıdır. Kadınlar penetrasyon esnasında pelvik tabanın kasılması ile vajinal girişin kapandığının genellikle farkına varmazlar. Dolayısıyla cinsel ilişki sırasında partnerlerinin "duvara çarpmasının" nedeni hakkındaki kafa karışıklığı nedeniyle bu durumun kızlık zarından kaynaklandığını düşünürler.

Bu durumu daha çok karıştıran bir başka durumda bazı hekimlerin hem vajinismus hakkında hem de normal bir kızlık zarının nasıl olması gerektiği hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Pelvik darlığın tam pelvik muayene esnasında oluşması hekimin vajinanın çok küçük olduğu veya cerrahi müdahale gerektiren bir kızlık zarı problemi olduğu kanısına varmasına neden olur. Aynı şekilde muayene esnasında pelvik kasılma oluşmadığı takdirde de vajina tamamıyla normal görünmekte ve bu seferde hekimler penetrasyon probleminin nedenini tespit edememektedirler. Bu nedenle yanlışlıkla penetrasyon probleminin nedeni olarak gördükleri vajinal bölgenin veya kızlık zarının cerrahi müdahale ile açılmasını önerebilirler. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki nadiren de olsa bazı kadınlarda vajinismus ile kızlık zarı birlikte problemin kaynağı olabilir. Bu sebeple işinin ehli (hem vajinismus hem de kızlık zarı konusunda tecrübeli) bir doktorun vereceği doğru teşhis, tedavi sürecinin belirlenmesinde yardımcı olacaktır.

Eğer kızlık zarı ile ilgili fiziksel bir bozukluk var ise, problemin çözülmesi için kızlık zarının açılması veya alınması gerekebilir, ancak bu çok nadir görülen bir durumdur. Bu nedenle bu tarz şikayeti olan kadınları her iki konuda da bilgisi olan uzman bir hekime başvurmaları gerekmektedir.

Orgazm Olamıyorum Sorunun Nedeni Vajinismus Olabilir Mi?

Vajinismus bazı durumlarda orgazmı engelleyebilir. Orgazm olamama sorunu vajinismus ile alakalı olabilir. Bazı durumlarda vajinismus cinsel ilişkide sorun yarattığı ve engel olduğundan ve birleşme sırasnda duyulan ağrı yüzünden orgazmı engellemektedir. Orgazm olabilmek için vajinal penetrasyon gerekmese de eğer vajinismus nedeniyle pelvik taban kasılması gerçekleştiğinde her türlü cinsel arzu ve istek birden sonlanabilir. Vajiniusmus'un ilerlemesine katkıda bulunan her türlü duygusal sorun rahatlamaya ve orgazm olmayı sağlayacak duygusal birikmeye de engel olabilir. Ancak bu durum çok yaygın görülmemektedir. Vajinismus'u olan birçok kadın aslında orgazm olamama sorunu yaşamamaktadır.

Orgazm problemini çözmek için soruna sistematik olarak yaklaşmak çözümü kolaylaştıracaktır çünkü orgazm olma zorluğuna neden olabilecek birçok sebep vardır. Eğer orgazm olma zorluğu herhangi bir duygu, korku, fiziksel ağrı veya ilaç tedavisi ile alakalı ise sorunun nereden kaynaklandığının belirlenmelidir. Bunu başarmanın en iyi yolu sorunu yaşayan kişinin kendisini dinlemesi ve nedenini araştırması ile olur.

Eğer doğrudan vajinismus orgazmı engelliyorsa, kadınların pelvik taban kasılmasına neden olan şeyi özellikle de cinsel birliktelik sırasında farkına vardığı sorunu ortadan kaldırmaya çalışmalıdır. Vajinismus sorunu olan birçok kadın bu sorununun üstesinden gelmeye çalıştığı süre içerisinde penetrasyon olmadan veya el yordamıyla orgazm olabilmektedir. Daha sonra vajinismus sorununun üstesinden geldikçe ağrısız bir birliktelik gerçek olduğunda, orgazm ile birlikte sağlıklı bir cinsel ilişki için denemeler ve alıştırmalar yapılması önemlidir. Burada şunu da belirtmekte fayda vardır. Aslında vajinismus sorunu yaşamayan birçok kadın cinsel birliktelik sırasında orgazm olamamaktadır. Cinsel birliktelik sırasında sadece 3 kadından 1 tanesi düzenli olarak orgazm olabilmektedir. Sonuç olarak orgazm olabilme sorunu için çiftlerin aslında aşk oyunları ile ilgili teknikleri kitaplar ve çeşitli yayınlardan öğrenmeleri ve var olan bilgilerini arttırmaları faydalı olacaktır.

Vajinismus'un Görülme Sıklığı

Yaklaşık 10 kadından 1 tanesinde vajinismus problemi görülmektedir. Genel olarak bakıldığında yaklaşık 10 kadından 1 tanesinde vajinismus problemi ile karşılaşılmaktadır. Ancak bu sayının daha da fazla olduğu düşünülebilir. Çünkü Vajinismus ile ilgili istatistikî bilgilerin toplanmasında aşağıda da belirtilen bir takım sıkıntılar bulunmaktadır.

 • Birçok kadın utancından veya üzüntüsünden sorununa çözüm aramamaktadır.
 • Bazı kadınlara yanlış teşhis konulmakta ve bu sorunları asla tam olarak çözülememektedir. Maalesef bu nedenle de bazı kadınlar kendilerini cinsellikten soyutlamaktadır.
 • Birçok sağlık kuruluşunda vajinal penetrasyon problemi ile ilgili istatistiki bilgiler tutulmamaktadır.

Aşağıda vajinismusun sıklığının daha iyi anlaşılabilmesi için bazı istatistiki bilgiler verilmiştir.

 • Vajinismus problemi yaşayan kadınların yüzde 80'i ve eşlerinin yüzde 90'ı evliliklerinden yeterince doyum aldıklarını ifade etmektedirler.
 • Vajinismuslu kadınların yüzde 57'si kocalarını bu konuda düşünceli ve kendilerine yardımcı, yüzde 15'i öfkeli ve saldırgan, yüzde 28'i tepkisiz olarak değerlendirmektedir.

Not: Aşağıda verilen rakamlar Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan istatistik sonuçlarıdır. Yaptığımız araştırmalar ve gözlemlerimiz doğrultusunda ülkemizdeki tahmini sonuçlar ve düşünceler de belirtilmiştir.

 • Amerikalı kadınların %60'ı ve erkeklerin %70'i 19 yaşına geldiklerinde en az bir kez bir cinsel ilişki yaşamışlardır. Ülkemizde Bu Oran Hemen Hemen Aynıdır.
 • Cinsel olarak aktif olan kadınların yarısı ayda birkaç kez ilişkiye girerken, %30'u haftada iki-üç kez, %7'si ise dört kez ya da daha sık ilişkiye girmekte, %12'si ise senede ancak birkaç kez ilişkiye girmektedir. Tüm kadınların %3'ü ise ömürboyu hiç ilişkiye girmemiştir. Ülkemizde Bu Oran Hemen Hemen Aynıdır.
 • Tüm hayatları boyunca amerikalı erkeklerin %7'si, kadınların ise %4'ünün homoseksüel bir ilişkiye girmiş oldukları tahmin edilmektedir. Ülkemizde Bu Oran Daha Düşüktür, Ancak Farklı Cinsel Bozukluklar Söz Konusudur.

Vajinismus Sürecinde Erkeklerin Eşlerine Yardımı

Vajinusmusun üstesinden gelme konusunda partnerler eşlerine birçok yönden yardımcı olabilirler.

Vajinusmus ile karşılaşıldığında genellikle erkekler kendilerini çaresiz hissederler ve “Ben ne yapabilirim ki? Sorun eşimle alakalı...” diye düşünürler. Aslında sorun sadece kadınların problemi değildir. Bu çiftlerin ortak sorunudur. Aslında erkeklerin de bu konu hakkında yapabilecekleri çok şey bulunmaktadır. Vajinusmusun içeriği hakkında bilgi edinerek ve duygusal olarak eşlerine destek olarak, eşlerini olumlu yönde etkilemiş olurlar ve tedavi sürecinin hızlanmasına yardımcı olurlar. Bu süreç dayanılması zor bir süreç olabilir ancak umut her zaman vardır. Ne zaman bu durum teşhis edilir ve tedavi süreci başlar, o zaman başarı arkasından gelmektedir.

Erkeklerin partnerlerine yapabilecekleri yardımlardan bazıları şunlardır;

 • 1. Destek olmak: Program süresince destekleyici , sevgiye dayalı, cesaretlendiren ve karşılıklı saygıya dayanan bir ilişkinin bulunması kadın için gerçekten güçlü bir destek sağlamaktadır. Bu tedavi sürecinde kadının yalnız başına ilerlemesi fiziksel ve duygusal olarak yorucu olabilmektedir. Bir erkek partnerine destek verip cesaretlendirdiğinde, bu durum ilişki problemleri yerine tedavi sürecine daha çok odaklanmalarına imkan verir.
 • 2. Aşamaları birlikte geçmek: Tedavi sürecinin her aşamasında birlikte olarak erkekler eşlerine yardımcı olabilirler. Erkekler bu tedavinin her aşamasında birlikte olarak tedavinin mantığını kavrayacaklar ve eşlerinin fiziksel veya duygusal olarak yorgun düştüklerinde onlara destek olacaklardır. Erkeklerin şaşkınlık ve korku konusunda eşlerine yardım etmeleri ile çiftlerin cinselliğin ötesinde birbirlerini daha samimi olarak tanımaları, çiftler arasındaki güven bağlarını güçlendirecektir. Erkekler eşlerinin motive ve odaklanmış kalmalarını ve duygusal engeller, stres ve başaramama hissi gibi konularda ileri yürümelerini sağlar.
 • 3. Başarıyı Kutlayarak: Vajinusmus tedavi sürecinde erkeklerin çok küçük bir adım veya başarı olarak görülen ilerlemeler kadınlar için büyük bir zafer olarak algılanabilmektedir. Yemeğe çıkmak, ufak bir hediye, bir tebrik notu ya da masaj gibi ufak hediyeler kadınları bu süreçte cesaretlendirecek ve itici bir güç olacaktır. Kutlamak ve her başarının özel olduğunu hissettirmek kadınların tedavi sürecini çabaya değer olarak görmelerine yardımcı olacaktır.
 • 4. Olumlu ve Sabırlı Olarak: Erkekler genellikle eşlerinin bu tedavi sürecinde hızlı bir şekilde ilerlemelerini beklediklerinden, bu tavır eşleri üzerinde stres yaratacak ve başarısızlığa sevk edebilecek bir baskı ve olumsuzluk olarak yansımaktadır. Erkekler bu süreçte her ne olursa olsun olumlu ve sabırlı olmalı ve umutlu olduklarını hissettirmelidirler. Bu süreçte eşlerin güçsüz ve çaresiz hissettiği durumda erkeklerin güçlü ve kararlı olmaları, kadınların kendilerini daha güvenli ve umutlu hissetmelerini sağlar.
 • 5. Samimiyeti Sürdürerek: Cinsel birleşmenin mümkün olmadığı durumlarda bile çiftlerin birbirlerine samimi davranmaları çok önemlidir. Cinsel temastan tamamen kaçınmak genellikle ilişkideki sorunları arttırmakta ve problemin daha da kötüleşmesine neden olmaktadır. Fiziksel temas olmadan, korku, utanma, suçluluk duyma ve reddetme gibi duygular artış göstermektedir. Erkekler ilişki olmadan geçici olarak eşleri ile birlikte keyif alabilecekleri farklı yollar arayarak sürekli ve canlı bir cinsel hayat sürdürmeyi deneyebilirler. Vajinusmusun belki en olumlu yönlerinden biri aslında daha önce dikkat etmedikleri yöntemlerle çiftlerin birbirlerini nasıl memnun edeceklerini öğrenmeleridir. Duygusal dokunuşlar ve tahrikler her iki tarafın gerginliğini azaltmakta ve güven ortamı oluşturmaktadır.
 • 6. Çok pasif olmayarak: Eşleri vajinusmus problemi ile tanışmış olan erkekler aşırı pasif olma ve cinsel dürtülerini ve isteklerini gizleme eğiliminde olurlar. Cinsel ilişkiyi geliştirme çabaları başarısız olduğunda ve eşleri endişe ve hüzne kapıldıklarında bu duyguları daha fazla ızdırap vermemek amacıyla bu arzularına gem vurma eğiliminde olurlar. Eğer bir erkek aşırı pasifleşmişse, kendi ihtiyaçlarının peşinden gitmeyebilir ve eşlerinin tedavi sürecini ertelemelerine ve ilişki sorunlarını körükleyebilir. Bu nedenle erkekler sakin ancak kararlı biçimde eşlerinin tedavi sürecini devam etmeleri yönünde cesaretlendirmelidirler.
Vajinismus %100 Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır!

Soru: İki ay süreyle vajinismus tedavisi gördüm ama sonra taşınma nedeniyle tedavimi sonlandırdım. Kullandığım gevşetici ilaçları kesince de tedavinin bütün etkisi kayboldu. Oysa eşimle bir iki kez birlikte olabilmiştim ama ilaçları kesince başa döndüm hatta eskisinden kötü oldum. Daha yatak odasına yaklaşırken stresten elim ayağım buz kesiyor. İlaçlarımı kendim alıp kullanmaya devam etsem düzelir diye düşünüyorum. Çünkü bana gerçekten çok iyi gelmişlerdi. Aslında şarap gibi hafif alkollerin de etkili olabileceğini söylüyorlar. Ancak hangisinin tedavimi destekleyebileceğini size sormak istedim.

Vajinismus tedavisi hakkındaki yanlışları düzeltmek bir ömür alsa da bundan vazgeçmeyeceğim. Vajinismus tedavisinin en önemli aşaması, sorunun kaynağına inmektir. Dolayısıyla jinekolojik muayene de tıpkı terapi gibi şarttır. Fiziksel bir sorun olmadığının düşünülmesi, olmadığından emin olmaya yetmez. Ve öncelikle jinekolog hekiminiz bu olasılığı ortadan kaldırmalıdır muayenesi ve tetkikleriyle. Ardından psikolojik nedenlerine eğilinmeli ve olası geçmiş travmalar üzerine yoğunlaşılmalıdır. Yani ilişki sırasındaki kilitlenmeye neden olan duygu ya da düşüncenin neye dayandığını anlamak gerekir. Herhangi bir olay, kişi ya da his cinsel hayatınızı mahveden bu sorunu yaratmış ve de tetikliyor olabilir.

Vajinismusun çözülmüş sayılabilmesi için kadının bilincinin tamamen yerinde olması gerekir. Yani iradesi zayıf olduğu ve şuur tamamen açık olmadığı için cinsel ilişkiye girebiliyor olması, vajinismusun atlatılmış olduğu anlamına gelmez. Aksine bedeni ve ruhu bu şekilde çalışmaya, yani tembelliğe itebilir. Gevşetici ilaçlarla ilişkiye girmek, alkolün etkisindeyken ilişkiye girebilmek, iyileşme sayılamaz. Kaldı ki ilaç yazma yetkisi üzerine de tartışmalıyız. Eğer tedavinizi bir jinekolog cinsel terapistle sürdürdüyseniz kendisi fiziksel sorunlarınız için tıbbi ilaçlar yazabilir. Ancak ruh sağlığınıza ilişkin bir ilaç yazma yetkisi yoktur. Eğer tedavinizi bir psikologla sürdürdüyseniz bu tür ilaçların hiçbirini yazma yetkisi yoktur. Ancak bir psikiyatrist gerek görmesi halinde ilaç tedavisi başlatabilir. Net biçimde ifade etmeliyim ki; vajinismus sorununuzun kökenine inmek ve sonra da alkolsüz, bilinçli biçimde tedavinizin başlatılması gerekiyor. Her anında kendinizde olmalısınız. Bunun belli bir zamanı yok. 1 ay da sürebilir 1 yıl da. Sabır ve çaba gerekiyor. Stressiz ve mutlu olmak da çok yardımcı olur. Eşinizin desteği bir de. Tedavide eşinizin de yanınızda olması gerekiyor. Aceleci olmadan ve birbirinize yaslanarak ama ne olursa olsun bilinçli bir şekilde adımlar atmanız önemli.

Vajinismus Korkulu Rüya mı?

Vajinismus ülkemizde batılı toplumlara göre, daha yaygın bir sorundur. Sebebi beyin tarafından şartlandırılmış olan vajina giriş kısmındaki kasların şiddetli kasılmasıdır. Burada vajinal kasların kasılmasına neden olan fiziksel uyaranlar, psikolojik korkular yada travmatik saldırılar vajinismusun ortaya çıkması veya devam etmesi ile ilişkilendirilir. Bazı hastalarda travmanın neye bağlı olduğu anlaşılmaz. Türkiye’de evli çiftlerde, konunun aile büyüklerine yansıtılması kadının konumunu daha da zorlaştırmakta, kimi zaman bekâretin sorgulanmasına yol açmaktadır. Bu durum baskıları beraberinde getirmekte, çifti zorlamakta ve evliliğin bitirilmesi noktasına getirmektedir. Baskılar arttıkça performans kaygısı ve ilişkiler doğal olarak daha fazla güçlenmektedir. Vajinismuslu kadınların çoğu halen bakiredir.

Vajinismus sosyokültürel ve ekonomik düzeyi yüksek, daha çok okuyan veya üniversite mezunu çiftlerde daha sık olarak görülmektedir. Bu problemler ilk cinsel birleşme esnasında ortaya çıkar. Çiftler sorunun geçici olduğunu bunun sadece kendi başlarına geldiğini sanır ve daha sonraki günlerde kendiliğinden çözüleceğini düşünür. Fakat daha sonra da sorun devam edince kadının, kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine yarım ve işe yaramaz hissetmesine yol açar, üzüntü, sıkıntı, gerginlik, her şeyin daha kötüye gideceği korkusu ve ardından eşine karşı suçluluk duyguları ortaya çıkmaya başlar. Erkek ise, eşi tarafından istenmediği, reddedildiği duygularına kapılmaya başlar ve sertleşme problemi yaşar. Bu durum çiftin cinsellikten uzaklaşmasına ve kavgalarına neden olur.

Vajinismus’u tetikleyen diğer faktörlerden biri de, kadının geçmişinde bir tecavüz ya da taciz olayının olmasıdır.

Böyle bir olay, cinsellik sırasında olumsuz anıların hatırlanmasına neden olur ve kadını cinsellikten soğutabilir. Bir müddet sonra birbirlerine olan anlayış, yerini gerginliğe bırakabilir. Dışarıda gördükleri çocuklu ailelere bakarak birbirlerine kırıcı ve suçlayıcı sözlerde bulunurlar. Oysa ki çocuğu olduğu halde hala bir kez bile cinsel birliktelik yaşamamış vajinismuslu bayanlar da vardır.

Vajinismus tabiî ki çözümü olmayan bir rahatsızlık değildir.

Bunun çözümü için profesyonel desteğe ön planda ihtiyaç olduğu gibi, eşlerin birbirine olan anlayışı ve desteği de çok önemlidir. Eşler başvuru anına kadar bu problemi hep ertelerler. Bundan sonra araya girecek uzman kişi bu ertelemeye artık bir son verme görevini üstlenecektir. Çünkü bu durum kişisel bir problem olarak değil, toplumsal bir problemdir.

Vajinismus nedeniyle istediğiniz halde eşiniz ya da erkek arkadaşınızla ilişkiye girememe durumu yaşıyorsanız ve ilişki denemeleriniz başarısızlıkla sonuçlanırsa ve kendinizi farklı, eksik ve zamanla da özgüveninizin azaldığını hissediyorsanız, vajinismus’u kendi başınıza yenmek isteyip de, yenemiyorsanız sonuçta, ilişkiye girme korkunuzu yenmenizi sağlayacak tedaviler almayı planlamalısınız.

Bilmeniz gereken en önemli unsurlardan biri kızlık zarınızda bir anatomik engel olup olmadığının araştırılmasıdır. Kızlık zarıyla ilgili güvenilir tecrübeli bir kadın doğum uzmanından bilgi alınması çok önemlidir. Çünkü, Vajinismus hastalığında kişiyi rahatlatacağı düşünülerek gereksiz kızlık zarı alınması önerilebilir. Ancak kızlık zarının ameliyatla alınması sonucunda vajinismus tablosunun devam ettiği görülür. Bu durum da gereksiz maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır.

Oysa ki; kişi ilişkiye girmekle ilgili kendisine, yalan yanlış eksik bilgilerle bir senaryo yazmakta ve buna da inanması sonucu bu tabloyu yaşamaktadır. Ayrıca, kızlık zarının gerçekten kalın olduğu ve ilişkiye girmeyi engelleyici bir yapıda olması da söz konusudur.

Vajinismuslu bir hasta nasılsa gebe kalamam mantığı ile hareket ederek adet gecikmesi yaşarsam da merak etmeyim nasılsa gebe değilimdir demek de yanlış bir inanıştır çünkü nadirde olsa dışa boşalma ile spermlerin vajina ya kaçması oradan da yumurtayı döllemesi zorda olsa mümkündür ve vajinismuslu bir kadın, bazen hamile kalabilir. Bu durumda tedavi görmediği halde vajinal girişteki kasılmalar bebeğin çıkışına izin vermeyeceğinden normal vajinal doğum mümkün olmayabilir ve sezeryan yapılır.

Vajinam küçük ve dar diye bir kavram genellikle yoktur.

Unutulmamalıdır ki, vajina esnektir ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir.

Vajinismus’ un çeşitleri var mıdır?

Vajinismus, kendi içinde iki farklı türde adlandırılan bir olaydır. Birincisi; Primer Vajinismus’ tur. Bu türde yaşanan durum; cinsel hayatın başlamasıyla görülen ve hiçbir şekilde cinsel ilişki yaşanamamasıdır. İkincisi ise; Sekonder Vajinismus. Bu türde de; sağlıklı bir cinsel ilişki yaşanırken, bir olaydan sonra ilişkiye girilememesi veya zorlanma yaşanmasıyla oluşur. Her iki türdeki vajinismus ankara kadın doğum uzmanlarıyla görüşülerek tespit edildikten sonra atlatılabilecek durumlardır.

Vajinismus yaşanmasında hangi faktörler etkendir?

Kişilerin vajinismusu yaşamasında birden fazla faktör etken olabilmektedir. Bunlar; cinsel taciz ya da tecavüz, psikolojik bir travma yaşanmış olması, kürtaj, düşük veya jinekolojik muayene korkusu, cinsel ilişkiye ilk girildiği zaman ağrı hissedilmesi, dini inançlar veya tabular, kişinin sahip olduğu korkular, toplum ve çevresel faktörler, cinsellikle ilgili öğrenilen yanlış bilgiler olarak sıralanabilir. Tüm bu konularla birlikte vajinismus ankara sınırları içerisindeki uzmanlar yardımıyla ortadan kaldırılabilecek ya da azaltılabilecek durumlardır. Önemli olan kişinin kendisini fark etme çabasıdır. Vajinismus hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler, divakadin.com web sayfasını ziyaret edebilir ve istedikleri bilgilere ulaşabilirler.

Vajinismus her zaman tedavi edilebilir. 

Önce özel bir ilgi ve uzmanlık alanı olan cinsel terapist tarafından çiftin cinsel öyküsü alınır ve cinsel terapistin gerekli gördüğü durumlarda tam bir jinekolojik muayene yapılır. Vajinal girişteki istek dışı kasılmalar nedeniyle jinekolojik muayenede zor olabilir. Çünkü, vajinismus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu jinekolojik muayene olmak istemezler hatta muayene hakkında konuşulması bile aynen ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya neden olabilir. Vajinismusta düzelmeyi sağlayan, kasılmanın aşamalı olarak üzerine gidilmesi gerekir, ancak cinsel birleşmenin olağan bir parçası haline gelmesi zaman alacak bir süreçtir ve terapist bunu çifte açıklar. kişiler kendilerini suçlu görüp, tedaviye adım atmaktan geri kalmamalıdır.

Bu durum ayıp ya da yasak değildir, kişiye ve çiftlere bu durumu yaşatan, toplumumuzda cinsel eğitimin azlığıdır. Evlilik öncesi cinsel danışmanlık için cinsel terapiste giden çiftlerde bu tür problemler oluşmaz. Yine, bilinçaltındaki gereksiz korkuları yenmek için danışanların rahatlatılması, gevşemesi, heyecan ya da korkuları yenmesi için ruhsal bir ortam oluşturulur ve cinsel terapiye geçilir. Cinselliğin bedenler ve genital organlar aracılığı ile beyinde yaşandığı anlatılır. Erkeğin yardımı, kadının aktif çabası ve terapistin profesyonelce yol göstermesi ile tedavinin başarılı olacağı anlatılır. Cinsel terapide, eşten gelen ruhsal destekte çok önemlidir. Cinsel terapi de başarı şansını arttıran en önemli faktör eşlerin seanslar sırasında kendilerine verilen ev ödevlerini uygun bir şekilde uygulaması ve sonuna kadar tedaviye devam etmeleridir.

Vajinismus tedavisinin birinci aşamasında; hastanın kendi vücudunu tanıması için dokunma ve okşama egzersizleri ve parmak egzersizleri yaparak, bir anlamda ilişki sırasında ortaya çıkan panik atağın küçük çaplı da olsa giderilmesi sağlanır. Hastanın kendi parmağı veya eşinin parmağı ile vajinanın genişleyebilir bir organ olduğunun kişiye gösterilmesi, bununla başa çıkmayı öğrenmesidir. Egzersizler sırasında yapay kayganlaştırıcılar kullanılır ve cinsel terapi de eşten gelen ruhsal destek her zaman çok önemli bir yer tutar.

Tedavinin ikinci aşamasında ise; ilişki öncesi ön sevişmenin uzun tutulması ve kadının iyice uyarılmasının üzerinde durulmaktadır. Cinsel terapistin uygun görmesi durumunda, ilaç tedavisi de uygulanabilir. Ancak, sakinleştirici, kas gevşetici ve antidepresan ilaçlar da tedavi edici değildir. Aksine bu tip ilaçlar cinsel isteği azaltabilir.

Cinsel terapi süresi hastalığın şiddetine göre, birkaç seanstan 10-12 seansa kadar değişebilir. Son yıllarda vajinismus tedavisinde Hipnoz yani hipnoterapi de başarılı sonuçlar vermektedir. Hipnoterpi ile danışanların kendilerinin bile farkında olmayıp bilinçaltına attıkları tüm olumsuz düşünceleri bir yerde su yüzüne çıkararak adeta bir farkındalık yaratılır ve bu sayede korku ve kaygıların azaltılması sağlanır.

Son olarak uygun tedavi yöntemleri ve tecrübeli bir cinsel terapist ile tedavi şansı% 100’e yakındır.

 • Vajinismus Türleri

  Vajinismusun temelde iki kısımda incelenebilir.

  Vajinismus kadının hayatının bir bölümünde ve herhangi bir yaşta görülebilir. Vajinismusun türüne göre iki ana başlık altında incelenebilir; Primer Vajinismus ve Sekonder Vajinismus. Tıp literatüründe kullanılan bu iki sınıf aslında başlama zamanını tasvir amacıyla kullanılır. Uzmanlar ve terapistler tarafından kullanılan bu terimler tamamıyla teşhis ve sınıflandırma için kullanılırlar. Aslında bireyler için bu iki sınıf arasındaki fark çokta bir önem arz etmemektedir. Ancak hangi sınıfta değerlendirilirse değerlendirilsin ikisi içinde tedavi başarısı gerçekten yüksektir.

  Primer Vajinismus

  Eğer Bir Kadın En Başından Itibaren Hiçbir Zaman Ağrısız Bir Cinsel Birleşme Yaşayamamışsa, Bu Durum Primer Vajinusmus Olarak Sınıflandırılır.

  Genellikle primer vajinismus bir kadının yaşadığı ilk cinsel birleşme deneyimi sırasında ortaya çıkar. Giriş eylemi gerçekleşemez veya çok zor gerçekleşebilir ve bu durum vajinal açıklığın olması gereken yerde sanki bir “duvara” çarpılması şeklinde ifade edilebilir. Primer vajinismus cinselliğin olmadığı bir evliliğin temel nedenidir. Primer vajinusmus illaki ilk cinsel tecrübe sırasında değil, jinekolojik muayene veya tampon konulması sırasında da tespit edilebilir.

  Sekonder Vajinismus

  Sekonder Vajinismus Ağrısı, Öncesinde Yıllarca Herhangi Bir Sorun Yaşamayan Kadınlarda, Hayatlarının Herhangi Bir Döneminde Görülebilir.

  Sekonder vajinismus ağrısız ve problemsiz bir cinsel ilişkisi olan kadınların, sonrasında hayatlarının herhangi bir döneminde kasılma ağrısı ve giriş güçlüğü görülmesi durumudur. Sekonder vajinismus, üriner ve mantar enfeksiyonları, doğum sonrası ağrıları (ve birçok fiziksel rahatsızlıklar, bkz. Vajinismus Nedenleri) gibi geçici pelvik ağrılar nedeniyle görülebilir. Ayrıca ameliyatlar, menopoz gibi fizyolojik olaylar ve travmatik olaylar da vajinismusu tetikleyebilir. Genellikle bu ağrılar tıbben teşhis edilip tedavi edildikten sonra seksüel ağrılar ve birleşme problemleri görülmeye devam eder. Yaşanmakta olan seksüel ağrılar genital bölge kaslarının istemsiz olarak kasılma şiddetinin ve süresinin artmasına neden olduğundan tedavi edilmediği takdirde vajinismus genellikle kötüleşir. Ayrıca vajinusmus kadınların cinsel ilişki sırasında orgazm olmasına da engel olabilir.

  Sınıflandırma Zorluğu

  Bazı durumlarda bu rahatsızlığı herhangi bir sınıf altında değerlendirmek pek mümkün olmayabilir. Örneğin bazı kadınlar ilk cinsel ilişkisinden itibaren ağrısı ve rahatsızlığı sürekli artan bir cinsel ilişkiye yıllar boyunca katlanabilirler ve bir süre sonra bu durum katlanılamaz bir hal alabilir. Ya da bazı kadınlar cinsel hayatları süresince gidip gelen bir süreçte penetrasyon sıkıntıları yaşayabilirler ve günün birinde birden karşılarında bu rahatsızlığı görebilirler.

  Yukarıdaki sınıflandırma dışında vajinismus penetrasyon sıkıntısından ağrılı ve rahatsız bir ilişkiye çok geniş bir (bkz. Belirtileri) silsile de görülebilir. Vajinusmusun tedavisi sürecinde yukarıdaki sınıflandırmaya bağlı olarak bir takım farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Yukarıda belirtilen ana iki tür haricinde vajinismusa istinaden başka tıbbi terimlerde kullanılabilir.

  Aparoni

  Aparoni aslında bazı fiziksel engeller nedeniyle bir bireyin cinsel ilişki yaşayamaması durumunu tarif eden bir terimdir. Vajinusmus aslında aparoni’nin bir türüdür.

  Disparoni

  Bir cinsel ilişki sırasında bir bireyin ağrı duyması durumunu tarif eden bir terimdir. Özellikle dış genital bölgede ağrı, yanma ve gerginlik şeklinde görülen ve genellikle ilişkinin ilk dönemlerinde sıkça yaşanan bir durumdur. Vajinismus, Disparoni’nin bir türü olarak değerlendirilebilir ancak her ağrı veya gerginlik sorunların vajinismus varlığını göstermeyebilir.

 • Cinsel Soğukluk ve Vajinismus Arasındaki Fark

  Cinsel soğukluk ve vajinismus birbirinden farklıdır. Cinsel soğuklukta bayan ilişkiye girer ama ilişkiden zevk alamaz orgazm olamaz. Ancak, vajinismusta ise hiç birleşme olmaz. Bu nedenle, vajende ıslaklık çok az olur. Cinsel arzu ve orgazm açısından sorun yoktur, ama bu kişilerde gerçek bir cinsel birleşme gerçekleşmediği halde kadın başka yöntemlerle uyarılabilir ve orgazm yaşayabilir.

 • İlk Cinsel İlişkide Nelere Dikkat Edilmeli?

  Doğal olarak ilk cinsel ilişki ‘nin tarafları iki kişi olduğu için hem kadına hem de erkeğe büyük bir görev düşmektedir. Öncelikle bu ilk cinsel ilişki her daim hatırlanır. İlk ilişkinin iyi bir deneyim olabilmesi için korkuyu azaltması, çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları önerilir. Şartlar buna uygun olmalıdır. Aceleye getirilmemeli, mümkünse önceden konuşulmalı, hangi durumlardan, hangi pozisyonlardan hoşlanıldığı, süresi ve dokunma şekilleri, korunma olup olmayacağı önceden konuşulmalıdır.

  İlk cinsel ilişki de ne yapılmalı?

  Hem kadının hem erkeğin ki, özellikle kadın duygusal olduğu için ilk cinsel ilişki ‘ye hazır olması ve kendini rahat hissetmesi gerekmektedir. Önemli olan eşlerin birbirine karşı güven duymalarıdır. Bu ilk ilişki önemlidir, ilk deneyim olduğu için ve bölgeye baskı olacağından, kısa süreli bir ağrı ve çok hafif kanamalı olabilir. Fakat kadın kendini rahat bıraktığında, erkek ise yumuşak, narin ve hoşgörülü davrandığında ağrısız bir deneyim gerçekleştirilebilir. Önemli olan erkeğin biraz sabırlı davranması ve özellikle ilk cinsel ilişkide ön sevişmeyi uzun tutması önemlidir. Vajina iç dokusunun yeterince ıslanması ve kadının buna hazırlanması beraberliği kolaylaştırır. Böylelikle penisin vajinaya girişi kolaylaşacaktır. Bunun yapılamayacağı düşünülürse de ilk ilişkide lubricant dediğimiz kayganlaştırıcı jeller eczanelerden alınıp özellikle ilişki öncesi genital bölgeye uygulanabilir.

  Eğer gebe kalmak istenmiyorsa da mutlaka kadın ya da erkeğin ilk cinsel ilişki de bize bir şey olmaz mantığını bir tarafa bırakıp korunmak unutulmamalıdır. Korunma yöntemleri bir hekim tarafından mutlaka muayene esnasında size önerilir. Dikkat edilmesi gereken, cinsel ilişki sonrası enfeksiyonlardan korunmak ve önceden tedbir alarak istenmeyen bir gebeliğe izin vermemektir.

 • Cinsel İsteksizlik Nedir?

  Cinsel isteksizlik, yeteri kadarı cinsel uyarının olmasına rağmen partnere karşı cinsel istek duyulmaması olup, cinsel istek bozuklukları olarak değerlendirilir.

  Kadın veya erkekte meydana gelen cinsel isteksizlik mutlaka birlikte tedavi edilmeli, özellikle çocukluk dönemlerinde yaşanan cinsel travmaların kadınlarda cinsel isteksizliğin en büyük nedeni olabileceğini ve erkekler tarafından kadına dayatılan cinsel performans baskısının kadını cinsellikten soğutabileceği düşünülmelidir. Uyarılma ve orgazm evresinde erkekten kaynaklanan erken boşalma gibi nedenlere bağlı olarak başarısızlıkla sonuçlanması kadınlarda olumsuz duygular yaşatmaktadır ve bu durum cinsel isteğin bastırılması ile sonuçlanabilir.

  Kadınlarda cinsel isteksizlik gibi sorunların son yıllarda artış gösterdiği bilinmektedir. Cinsel sağlık açısından önemli olan bu sorun zamanında tespit edilmeli ve özel cinsel terapilerle çözülmelidir. Bazı kişilerde cinsel isteksizlik stres, yoğun iş yaşamı gibi etkenler yüzünden görülebilir. Kadınlarda cinsellikle ilgili olan sorunların en yaygını olan cinsel isteksizlik, yaşa bağlı olarak da artış göstermektedir. Yaşın ilerlemesi sorunun daha fazla görülmesinde büyük etkendir.

  Kadınların tedavi edilmesi için, öncelikle jinekolojik muayeneden geçirilmesi gerekir. Muayene esnasında cinsel arzunun etkilenebileceği fiziksel nedenler araştırılmaktadır. Kişinin cinsel işlev bozukluğunu çözmek için yapacağı ilk şey cinsel problemi olduğunu kabullenmelidir. Partnerler karşılıklı olarak konuşabilmeli birbirlerini yargılayıcı ve olmaktan kaçınmalıdır. Cinsel problem bir kişiye bağlı olabilir ancak iki kişiyi etkiler, bu nedenden dolayı ortak bir problem olarak ele alınmalıdır. Cinsel ilişkide ağrıya neden olacak problemler, kronik rahatsızlıklar, nörolojik sorunlar, kullanılan ilaçlar olarak değerlendirilir. Terapide cinsel sorunu tetikleyen bilinçaltında yatan fiziksel ve psikolojik nedenler araştırılmalı ve düzeltilmelidir. İlaç kullanımına bağlı cinsel fonksiyon bozukluğu varsa ilacın bırakılması ya da dozunun ayarlanması gerekmektedir. Sorunun tespiti için cinsel terapistlere başvurulmalıdır.

  Yeni bir bakış açısı olarak cinsellikte, terapistin tecrübesiyle sorunlar çözülmeye çalışılır. Bu tedaviden sonra kişinin bedenini tanıması için, davranışsal terapi uygulanır. Kadında cinsel isteksizlik sorununun çözülmesi, eşin desteğiyle birlikte 6 ila 12 seansta çözülür. Kadının eşiyle ilgili sertleşme, erken boşalma gibi problemleri varsa, bunlarda eş zamanlı tedavi edilir. Cinsel tedavide rahatlama, gevşeme, masaj, cinsel birleşme tekniklerinin öğretilmesi, mastürbasyon, cinsel pozisyonların değerlendirilmesi ise ayrıca önemlidir.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • L
  Leyla05.12.2018

  Vajinusmusu yendim 2 aydir iliski oluyo kizlik zarım yırtılmadi ve bebe yaği kullanmadan iliski olmiyo böyle gebe kalir miyim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kalabilirsin tabii ki

 • V
  Vajunusmusa Yenilme05.12.2018

  Vajinusmusu yendim 2 aydir iliski oluyo kizlik zarım yırtılmadi ve bebe yaği kullanmadan iliski olmiyo böyle gebe kalir miyim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bu şekilde de gebe kalma ihtimali var o yüzden korunman gerekir

 • G
  Gülsün31.08.2018

  20yaşındayım 1.5yıllık evlıyım hiç eşimle ilişkiye giremedik doktoragıttım parmak egzersiz önerdi çözümolmadı ağrı kasılma var hocam teseklr

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bana ulaş 03124171788

 • A
  Aaa30.08.2018

  Merhaba Gökçen Hocam; İlişki sırasında kendimi çok kasıyorum. Ben ve eşim zeytinyağ kullanıyoruz. Bize ve hamile kalmama zararı olur mu ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Olmaz kuzu

 • D
  Duygu26.08.2018

  Hocam, az önce yazdigim gibi 4 bucuk senelik evliyim ve vajinismus hastasiydim ama 2 ay önce bu hastaligi yendim. Ve esimle her ikinci gün iliskiye giriyoruz. Cocuk istiyoruz. Yumurtlama günlerimi takip ediyorum. O günlerde daha yogun iliskiyle giriyoruz. Daha henüz hamilelik durumum yok. Zamana biraktik. Daha cok yeni. Iliskiye girdigimiz zaman daha azicik korkularim oluyor azicik daha kasiliyorum. Ama bi kac saniyelik. Ondan sonra geciyor. Pek zevk alamiyorum daha. Yani konzentra olamiyorum. Gecer mi acaba bu durum? Tesekürler

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Vajinismus sonrası 6 aya kadar uzayabilir

 • S
  Se06.08.2018

  Artik delirmek uzereyiz evleneli 15 gun oldu hersey rahat ama tam vajina girisine gelince kendini kasiyor bakitmiyor bende bilmiyorum ..doktor dedigimde bakitmam ben diyor krem hap ne varsa aldim ama kullanmiyor anlayis goateriyorum ama caba gostermiyor hic ..ne yapicami sasirdim artik

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Gel mutlaka

 • E
  Efulim01.08.2018

  Merhaba hocam ben 3 yıllık evliyim Vajinismus hastasiydim çok şükür yendim ama cinsel isteksizlik var ve kistim var 6 cm affınıza sığınarak cinsel ilişki sirasinda çok ağrı oluyo

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Doğrudur agrı yapar kuzu

 • Ü
  Üzüntülü10.07.2018

  Bir yıllık evliyim eşimle cinsel ilişkiye giremiyorum kendini kastığından dolayı birleşme olmadan boşalıyorum artık kendimden şüphe ediyorum ne yapabilirim.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bana mutlaka ulaş 05065960396 dan

 • E
  Ebb29.06.2018

  Merhaba hocam Doğum yaptım. Esimle birlikte olurken kendimi istemeden kasıp sıktığım için Doğumdan sonra eşim bana yaklaşmak istemedi. Kadın doktorunda muane olurken yine kendime kasıyorum. Vajinismus olabilir miyim? Yada başka birşey midir? Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Eğer muayenede hekım normal dedıyse vajinismus olma ihtimali çok yüksek kuzu... mutlaka bana ulaş 05065960396

 • H
  Hatice22.06.2018

  Vajinismus tedavi ücreti ne kadar

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzum 05065960396 dan vajinismus ile ilgili tüm bilgileri sorabilirsiniz

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396