Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Vajinismus, kadın cinsel bozuklukları içinde tedavisi en başarılı olan rahatsızlıktır. Vajinismus başarılı olarak tedavi edilebilir. Birçok araştırmaya göre, vajinismus tedavisinde başarı oranını %100'e yaklaşmıştır.
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Ankara

Vajinusmus cinsel ilişki sırasında vajinanın istemsiz olarak daralması sonucu, birlikteliğin yani gerdeğe girmeyi engelleyen bir sorundur. Daralma vajinayı çevreleyen pelvik bölge kaslarının istemsiz olarak kasılması nedeniyle oluşur.

♦ Kadınlar kasılmaları doğrudan veya isteyerek kontrol edemezler. Hatta daralmanın ve ilişkiye girememe sorununa neden olan kasılmanın farkında bile olmayabilirler.

Penisin vajina girişi çok sıkıntılı olabilir veya hiç yaşanmayabilir. Vajina o kadar sıkı olabilir ki vajinal açıklık tamamıyla kapanabilir ve cinsel birleşme hiç bir şekilde yaşanmayabilir. Vajinismus ilişki sırasında yanma, ağrı veya batma gibi sorunlarla da başlayabilir.

The Merck Manuel, vajinismusu; kadınlarda, penisin vajinaya girmesini önlemek konusunda mevcut bilinç dışı bir istek sonucu, vajina aşağı bölümündeki kasların adeta bir şartlı refleks gibi kasılması sonucu meydana gelen, vajina spazmı olarak tanımlamıştır. Amerikan psikiyatristler birliğine göre ise vajinismus; "istemsiz kasılmalar sonucu ilişkinin gerçekleşememesi" olarak belirtilmiştir.

Vajinismus kasılmaları gerçek bir girişin yanında yalnızca girişimin hayal edilmesiyle bile ortaya çıkabilir. Hatta muayene esnasında da kasılmalar ortaya çıktığından böyle bir durumda normal vajinal doğum bile mümkün olmayabilir. Ama endişe etmenize gerek yok, birçok araştırmaya göre, vajinismus tedavisinde başarı oranı %100'e yaklaşmıştır.

Vajinismus Tedavisi Ankara

Başarılı bir vajinismus tedavisi için ilaç kullanımı, cerrahi müdahale veya başka bir karmaşık tedaviye gerek yoktur! Etkin bir vajinismus tedavi süreci pelvik taban kontrol egzersizleri, içeri sokma ve genişleme eğitimi, ağrı azaltma teknikleri ve tüm duygusal bileşenleri belirleme ve çözümlemeye yardımcı egzersizlerin bir bütünüdür.

vajinismus

Nadiren bazı kadınlarda kısa, küçük, elastikiyeti olmayan vajinaya rastlanmıştır. Bu vajinal bozukluk olabilir. Vajinal boşluğu genişletmek için genelde dilatör terapisi tavsiye edilir. Giriş problemine neden olan bir diğer husus ise olağan dışı şekilde kalın veya elastik olmayan ve nadiren görülen kızlık zarı varlığıdır.

 • Vajinismus nedeniyle oluşan penisin vajinaya giriş problemleri tamamen tedavi edilebilir ve ağrı ve rahatsızlık kalmayacak şekilde üstesinden gelinebilir.
 • Vajinismus tedavi süreci evde, özel yaşamı içinde kendi başına çalışabilmesine imkan vermektedir.
 • Vajinismus egzersizleri adım adım ilerleyen bir süreçtir.

Vajinismus tedavisindeki aşamaların bir çoğu sezgisel değildir ve kazanımlar hemen elde edilemez. Herhangi bir aşamadaki başarısızlığın, iyileşmeyi engelleyeceği, vajinusmusun artmasına neden olur. Ağrı döngüsü ve ilerlemenin durmasına neden olacağından, bu konuda başarıya ulaşmak için sistematik bir anlayışı takip etmek daha doğru olacaktır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Özel ilgi ve uzmanlık alanı olan cinsel terapist tarafından, çiftin cinsel hayatı öğrenilir ve cinsel terapistin gerekli gördüğü durumlarda tam bir jinekolojik muayene yapılır. Vajinal girişteki istek dışı kasılmalar nedeniyle jinekolojik muayenede zor olabilir. Çünkü, vajinismus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu jinekolojik muayene olmak istemezler hatta muayene hakkında konuşulması bile aynen ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya neden olabilir.

Vajinismusta düzelmeyi sağlayan, kasılmanın aşamalı olarak üzerine gidilmesi gerekir, ancak cinsel birleşmenin olağan bir parçası haline gelmesi zaman alacak bir süreçtir ve terapist bunu çifte açıklar. Kişiler kendilerini suçlu görüp, tedaviye adım atmaktan geri kalmamalıdır. Bu durum ayıp ya da yasak değildir, malesef kişiye ve çiftlere bu durumu yaşatan, toplumumuzda cinsel eğitimin azlığıdır.

Bilinç altındaki gereksiz korkuları yenmek için vajinismus sorunu olan kadının rahatlatılması, gevşemesi, heyecan ya da korkuları yenmesi için ruhsal bir ortam oluşturulur ve cinsel terapiye geçilir. Cinselliğin bedenler ve genital organlar aracılığı ile beyinde yaşandığı anlatılır. Erkeğin yardımı, kadının aktif çabası ve terapistin profesyonelce yol göstermesi ile tedavinin başarılı olacağı anlatılır. Cinsel terapide, eşten gelen ruhsal destekte çok önemlidir. Cinsel terapi de başarı şansını arttıran en önemli faktör eşlerin seanslar sırasında kendilerine verilen ev ödevlerini uygun bir şekilde uygulaması ve sonuna kadar tedaviye devam etmeleridir.

1- Aşama: Hastanın kendi vücudunu tanıması için dokunma ve okşama egzersizleri ve parmak egzersizleri yaparak, bir anlamda ilişki sırasında ortaya çıkan panik atağın küçük çaplı da olsa giderilmesi sağlanır. Hastanın kendi parmağı veya eşinin parmağı ile vajinanın genişleyebilir bir organ olduğunun kişiye gösterilmesi, bununla başa çıkmayı öğrenmesidir. Egzersizler sırasında yapay kayganlaştırıcılar kullanılır ve cinsel terapi de eşten gelen ruhsal destek her zaman çok önemli bir yer tutar.

2- Aşama: Tedavinin ikinci aşamasında ise; ilişki öncesi ön sevişmenin uzun tutulması ve kadının iyice uyarılmasının üzerinde durulmaktadır. Cinsel terapistin uygun görmesi durumunda, ilaç tedavisi de uygulanabilir. Ancak, sakinleştirici, kas gevşetici ve antidepresan ilaçlar da tedavi edici değildir. Aksine bu tip ilaçlar cinsel isteği azaltabilir.

Cinsel terapi süresi hastalığın şiddetine göre, birkaç seanstan 10-12 seansa kadar değişebilir. Son yıllarda vajinismus tedavisinde hipnoz yani hipnoterapi de başarılı sonuçlar vermektedir. Hipnoterpi ile danışanların kendilerinin bile farkında olmayıp bilinç altına attıkları tüm olumsuz düşünceleri bir yerde su yüzüne çıkararak adeta bir farkındalık yaratılır ve bu sayede korku ve kaygıların azaltılması sağlanır.

♦ Uygun tedavi yöntemleri ve tecrübeli bir cinsel terapist ile tedavi şansı %100’e yakındır.

Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2022

Genellikle çiftler başarılı bir vajinismus tedavisi sonucunda birdenbire hayatlarını değiştiren bu değişim karşısında hayrete düşerler. Kasılma ve giriş problemleri veya ilişkisi sırasında ağrısı olan kadınlar adım adım ilerleyen tedavi süreci ile ağrısız ve zevkli bir cinsel ilişkiye başlarlar. Vajinismus tedavisi fiyatları 2022 yılı itibariyle seanslara, işleme ve doktordan doktora değişmektedir. Vajinismus tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus Tedavisinde Başarı Reçetesi

Vajinismus olan kadınlar tedavi sürecini genellikle kendi başlarına evde veya uzman cinsel terapistler eşliğinde yapabilirler. Vajinismus tedavisi konusunda yardımcı olabilmek için, sizlere anlaşılır bir tedavi sürecini basit bir şekilde aşağıda anlattım. Sade, anlaşılır ve bir çok uzman tarafından uygulanan bu 10 adım, vajinusmusun başarılı şekilde tedavisinde kullanılan bir programdır.

1- Vajinismusu Anlama: İlk adım vajinismus ile vajinismusun neden olduğu cinsel ağrı, daralma, yanma hassasiyeti veya penetrasyon sorunları anlamakla başlar. Vajinusmusu anlamak, onu yenme sürecinde en temel unsur olduğundan, bu yaklaşım kadınların kendi cinsel sağlıkları ile ilgili etkin bir rol almalarına yardımcı olur. Tedavi metodları, ilişki konuları, pelvik rahatlama teknikleri, şartlandırma teknikleri ve adale hafızası gibi konular içinde bulunmaktadır.

2- Cinsel Geçmişinin Gözden Geçirilmesi ve Tedavi Stratejileri: Kadınların kendi geçmişlerini gözden geçirmeleri ve analiz etmelerini sağlamak için dengeli bir yaklaşım izlenir. Egzersizler ve aşk oyunları vajinusmustan kaynaklanan penetrasyon sorunları ve cinsel ağrıyı arttıran her olayı, duyguyu veya tetikleyen unsuru belirleme ve değerlendirmeye yardımcı olur. Detaylı vajinismus egzersizleri ve yapılacaklar listesi bir kadının cinsel geçmişini ve pelvik ağrı olaylarını belirleyerek uygun tedavi stratejilerine doğru yönlendirirler. Duygusal incelemeler istemsiz pelvik tepkilere neden olan olumsuz olayları, duyguları ve hatıraların detaylarına girilmesini sağlar.

3- Cinsel Ağrı Anatomisi: Kadınlar sıklıkla kendi cinsel anatomileri, vücutları ve fonksiyonları ile pelvik ağrı ve penetrasyon sorunlarının nedenleri ile ilgili eksik bilgiye sahiptirler. Vajen iç kısımları ile vajinal kaslardaki problemler ile ilgili kafa karışıklığı sıklıkla yanlış teşhise ve hayal kırıklığına neden olur. 3. adımda cinsel organlarla ilgili bilgiler ve bunların ağrı ve penetrasyon konularındaki etkileri anlatılır. Cinsel ağrı ve penetrasyon sorunlarında ne tip ağrının ve rahatsızlığın normal olduğu veya heyecanlanmadan orgazma giden yolda hangi fiziksel değişikliklerin olduğu bu adımda anlatılır. Kızlık zarı ve iç vulva gibi anatomik bölgeler bu adımda tanıtılır.

vajinismus tedavisi

4- Vajina Darlık ve Pelvik Taban Kasları: Kadınlar da cinsel ağrı ve giriş (penisin vajinaya girişi) güçlüğü aslında bir derecede pelvik tabanın istemsiz olarak kasılmasından kaynaklanır. Bu adımda pelvik taban kaslarından özellikle pubokoksigoz (PC) kas grubunun etkisi ve tetiklendiğinde nasıl ilişki sırasında istemsiz olarak kasılmasına neden olduğu anlatılmaktadır. Etkili bir vajinismus tedavisinde, istemsiz kasılma sonucunda ağrı ve daralmaya neden olan pelvik tabanın eğitilmesine odaklanmalıdır. Ağrıyı azaltmak ve giriş güçlüğünü gidermek için pelvik kasların nasıl belirleneceği, kontrol edileceği ve eğitileceğinin öğrenilmesi vajinusmus tedavisinde çok önemli bir adımdır.

5- Giriş Teknikleri: Penetrasyon (giriş) zorluğu veya ağrısı olan kadınlar için ağrısız bir ilk giriş içim tekniklerin öğrenilmesi gerekmektedir. Bu aşamada kadınlar ufak objeleri kullanarak tamamen kendi kontrolleri altında PC kaslarını kontrol tekniklerini öğrenecekler. Daha önce vajen girişini kapatan ve penetrasyonu önleyen her türlü istemsiz kasılmalar yok edilir. Kadınlar pelvik kaslarını tamamıyla kontrol altına almaya başlarlar ve istemleri doğrultusunda pelvik tabanı nasıl rahatlayıp esnetebileceklerini öğrenirler.

6- Vajinal Girişi Geliştirme: Doğru kullanıldığı takdirde, vajinal dilatörler vajinusmus nedeniyle oluşan pelvik darlığı eleme konusunda yardımcı olan etkili araçlardır. Dilatörler pelvik kas tepkilerini tetikleyici birer araçtırlar. Dilatör egzersizleri kadınların pelvik tabanı rahatlatarak istemsiz kasılmaları nasıl önleyeceklerini öğretirler böylece cinsel penetrasyon karşısında doğru tepkiler verilir. Vajinal girişi geliştirme egzersizleri kadınların ağrısız veya rahatsızlık vermeyen bir ilişkiye hazır olacakları bir aşamaya rahat bir şekilde ulaşmalarını sağlar. Unutulmamalıdır ki vajina esnektir! ve genişleyebilen bir organdır...

7- Çiftler için Pelvik Tabanı Rahatlatıcı Duyu Odaklama Teknikleri: Ağrısız bir ilişkiye geçiş sürecinde, bu adımda pelvik taban gerginliğini azaltmak ve çiftler arasındaki samimiyeti arttırmak için duyu odaklama teknikleri anlatılmaktadır. Egzersizler duyu odaklamayı (duyarlı dokunuşlar, aşk oyunları) nasıl başarıyla uygulayabileceklerini ve daha önceki adımlarda öğrenilen teknikleri kullanarak nasıl ağrısız birliktelik yaşayacaklarını öğrendikleri için çiftler bu süreç içinde birlikte çalışmaya başlarlar. Egzersizler ağrısız bir cinsel birliktelik için tamamıyla anlayış, güven kurma ve yardımcı olma üzerine odaklanmaktadır.

8- Birliktelik İçin Hazır Olma Egzersizleri: Tamamen ağrısız bir birlikteliğe geçiş için çiftlerin hazırlanması ile birliktelik için hazır olma aşamasına gelinir. Çiftler ağrısız bir birlikteliğe hazırlanmak ve pelvik gerginlikten kurtulmak için öğrenmiş oldukları teknikleri gözden geçirir ve tatbik ederler.

9- İlişkiye Geçiş: Bu adımda normal bir birliktelikte ağrı ve penetrasyon sorunlarını yok etme teknikleri anlatılmaktadır. Bu adıma kadar kontrol sağlayıcı ve ağrıyı azaltıcı pozisyonlar ile daha konforlu bir ilişki elde edebilmek için öneriler gibi birçok sorunlar tartışılmıştır.

10- Tamamen Ağrısız Bir İlişki: Vajinusmusu yenme sürecindeki son aşama gerçek bir ilişki süresince ağrıdan ve gerginlikten kurtulma sürecidir. Bu adım cinsel güven ve samimiyet kurmak ve ağrısız bir cinsel birlikteliğe geçişin tamamlanması üzerine tasarlanmıştır. Çiftler artık ilişkiden zevk almaya, aile kurma üzerine planlama yapmaya ve vajinusmusun olmadığı bir hayat yaşamaya başlarlar.

Vajinismus Sürecinde Erkeklerin Eşlerine Yardımı

Vajinusmusun üstesinden gelme konusunda partnerler eşlerine birçok yönden yardımcı olabilirler. Vajinusmus ile karşılaşıldığında genellikle erkekler kendilerini çaresiz hissederler ve "ben ne yapabilirim ki? sorun eşimle alakalı..." diye düşünürler. Aslında sorun sadece kadınların problemi değildir çiftlerin ortak sorunudur. Aslında erkeklerin de bu konu hakkında yapabilecekleri birçok şey bulunmaktadır. Bunlar;

1- Destek Olmak: Program süresince destekleyici, sevgiye dayalı, cesaretlendiren ve karşılıklı saygıya dayanan bir ilişkinin bulunması kadın için gerçekten güçlü bir destek sağlamaktadır. Bu tedavi sürecinde kadının yalnız başına ilerlemesi fiziksel ve duygusal olarak yorucu olabilmektedir. Bir erkek partnerine destek verip cesaretlendirdiğinde, bu durum ilişki problemleri yerine tedavi sürecine daha çok odaklanmalarına imkan verir.

vajinismus tedavisinde eş desteği

2- Aşamaları Birlikte Geçmek: Tedavi sürecinin her aşamasında birlikte olarak erkekler eşlerine yardımcı olabilirler. Erkeklerin şaşkınlık ve korku konusunda eşlerine yardım etmeleri ile çiftlerin cinselliğin ötesinde birbirlerini daha samimi olarak tanımaları güven bağlarını güçlendirecektir.

3- Başarıyı Kutlayarak: Vajinusmus tedavi sürecinde erkeklerin çok küçük bir adım veya başarı olarak görülen ilerlemeler kadınlar için büyük bir zafer olarak algılanabilmektedir. Yemeğe çıkmak, ufak bir hediye, bir tebrik notu ya da masaj gibi ufak hediyeler kadınları bu süreçte cesaretlendirecek ve itici bir güç olacaktır. Kutlamak ve her başarının özel olduğunu hissettirmek kadınların tedavi sürecine yardımcı olacaktır.

4- Olumlu ve Sabırlı Olarak: Erkekler genellikle eşlerinin bu tedavi sürecinde hızlı bir şekilde ilerlemelerini beklediklerinden, bu tavır eşleri üzerinde stres yaratacak ve başarısızlığa sevk edebilecek bir baskı ve olumsuzluk olarak yansımaktadır. Erkekler bu süreçte her ne olursa olsun olumlu ve sabırlı olmalı ve umutlu olduklarını hissettirmelidirler.

5- Samimiyeti Sürdürerek: Cinsel birleşmenin mümkün olmadığı durumlarda bile çiftlerin birbirlerine samimi davranmaları çok önemlidir. Cinsel temastan tamamen kaçınmak genellikle ilişkideki sorunları arttırmakta ve problemin daha da kötüleşmesine neden olur. Fiziksel temas olmadan, korku, utanma, suçluluk duyma ve reddetme gibi duygular artış gösterir. Erkekler, ilişki olmadan geçici olarak eşleri ile birlikte keyif alabilecekleri farklı yollarla canlı bir cinsel hayat sürdürmeyi deneyebilirler. Vajinusmusun belki en olumlu yönlerinden biri aslında daha önce dikkat etmedikleri yöntemlerle çiftlerin birbirlerini nasıl memnun edeceklerini öğrenmeleridir.

Ülkemiz Tükiye'de Vajinismus

Yaklaşık 10 kadından 1 tanesinde vajinismus problemi görülmektedir. Ancak bu sayının daha da fazla olduğu düşünülebilir. Çünkü vajinismus ile ilgili istatistiki bilgilerin toplanmasında aşağıda da belirtilen bir takım sıkıntılar bulunmaktadır.

 • Birçok kadın utancından veya üzüntüsünden sorununa çözüm aramamaktadır.
 • Bazı kadınlara yanlış teşhis konulmakta ve bu sorunları asla tam olarak çözülememektedir. Maalesef bu nedenle de bazı kadınlar kendilerini cinsellikten soyutlamaktadır.
 • Birçok sağlık kuruluşunda vajinal penetrasyon problemi ile ilgili istatistiki bilgiler tutulmamaktadır.

Aşağıda vajinismusun sıklığının daha iyi anlaşılabilmesi için bazı istatistiki bilgiler verilmiştir.

 • Vajinismus problemi yaşayan kadınların yüzde 80'i ve eşlerinin yüzde 90'ı evliliklerinden yeterince doyum aldıklarını ifade etmektedirler.
 • Vajinismuslu kadınların yüzde 57'si kocalarını bu konuda düşünceli ve kendilerine yardımcı, yüzde 15'i öfkeli ve saldırgan, yüzde 28'i tepkisiz olarak değerlendirmektedir.

Vajinismus ülkemizde batılı toplumlara göre, daha yaygın bir sorundur. Türkiye’de evli çiftlerde, konunun aile büyüklerine yansıtılması kadının konumunu daha da zorlaştırmakta, kimi zaman bekâretin sorgulanmasına yol açmaktadır. Bu durum baskıları beraberinde getirmekte, çifti zorlamakta ve evliliğin bitirilmesi noktasına getirmektedir. Baskılar arttıkça performans kaygısı ve ilişkiler doğal olarak daha fazla güçlenmektedir. Vajinismuslu kadınların çoğu halen bakiredir.

Vajinismus sosyokültürel ve ekonomik düzeyi yüksek, daha çok okuyan veya üniversite mezunu çiftlerde daha sık olarak görülmektedir. Bu problemler ilk cinsel birleşme esnasında ortaya çıkar. Çiftler sorunun geçici olduğunu bunun sadece kendi başlarına geldiğini sanır ve daha sonraki günlerde kendiliğinden çözüleceğini düşünür. Fakat daha sonra da sorun devam edince kadının, kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine yarım ve işe yaramaz hissetmesine yol açar, üzüntü, sıkıntı, gerginlik, her şeyin daha kötüye gideceği korkusu ve ardından eşine karşı suçluluk duyguları ortaya çıkmaya başlar. Erkek ise, eşi tarafından istenmediği, reddedildiği duygularına kapılmaya başlar ve sertleşme problemi yaşar.

Vajinismusu tetikleyen diğer faktörlerden biri de, kadının geçmişinde bir tecavüz ya da taciz olayının olmasıdır. Böyle bir olay, cinsellik sırasında olumsuz anıların hatırlanmasına neden olur ve kadını cinsellikten soğutabilir.

Vajinismus Belirtileri

Şiddetine bağlı olarak, vajinusmusun belirtileri darlık nedeniyle yanma ve hassasiyetten başlayıp vajinal açıklığın tamamen kapanmasına kadar ilerleyen bir silsilede görülebilir.

 • İlişki sırasında daralma ile birlikte yanma ve batma.
 • İlişkiye girmede güçlük veya hiç girememe.
 • Birleşme sırasında ağrı ve sıkıntı.
 • Pelvik, jinekolojik muayene sırasında güçlük.
 • Kaslarda (bacak, bel v.b.) spasm ve kasılmalar.
 • Ağrı nedeniyle seksüel birleşmeden kaçınma.

Vajinismus, vajinanın daralması sebebiyle huzursuzluk, yanma, ağrı, ilişkiye girme problemlerine veya hiçbir şekilde cinsel birleşmenin olmamasına neden olur. Vajinismus cinsel deneyimi olan veya hiç yaşamamış, genç ve yaşlı kadınlarda görülebilir. Kadınlar vajinismusu aşağıda belirtilen durumlardaki gibi farklı şekilde yaşayabilir.

 • Cinsel organ girişi kısmen mümkün iken bu süreç ağrılı ve sancılı gerçekleşmektedir.
 • Tampon koymak ve jinekolojik bir muayene yapılabilirken bunun haricinde cinsel organın girişi mümkün değildir.
 • Cinsel birleşme sırasında gittikçe artan rahatsızlık ve ağrıya tahammül ederek hayatlarını bu şekilde de sürdürebilirler.

Vajinusmus Evreleri

 • Vajinal girişte hafif huzursuzluk ve yanma görülür ancak bu durum azalabilir.
 • Vajinal girişte daha belirgin bir yanma ve kasılma görülür ve kararlı olarak görülme eğilimindedir.
 • Vajinal kaslardaki istem dışı kasılma giriş eyleminin güç ve ağrılı olmasına neden olur.
 • Vajinal açıklığın sıkı bir şekilde kapalı olması sebebiyle giriş eylemi gerçekleşemez. Zorlandığı takdirde şiddetli bir ağrı söz konusudur.

Vajinusmus belirtileri hafif huzursuzluktan vajinal açıklığın tamamen kapanmasına kadar geniş bir aralıkta görülebilir. Eğer bir kadın en başından itibaren hiçbir zaman ağrısız bir cinsel birleşme yaşayamamışsa, bu durum primer vajinusmus olarak sınıflandırılır. Ağrısız ve problemsiz bir cinsel hayatı olan kadınların, sonrasında hayatlarının herhangi bir döneminde kasılma, ağrı ve giriş güçlüğü görülmekte ise bu durum sekonder vajinusmus olarak adlandırılır.

Primer Vajinismus: Penisin vajinaya giriş eylemi gerçekleşemez veya çok zor gerçekleşebilir ve bu durum vajinal açıklığın olması gereken yerde sanki bir "duvara çarpılması" şeklinde ifade edilebilir. Primer vajinismus cinselliğin olmadığı bir evliliğin temel nedenidir. Primer vajinismus ilk cinsel tecrübe sırasında değil, jinekolojik muayene veya tampon konulması sırasında da tespit edilebilir.

Sekonder Vajinismus: Sekonder vajinismus ağrısız ve problemsiz cinsel ilişkisi olan kadınlarda, sonrasında hayatlarının herhangi bir döneminde kasılma ağrısı ve giriş güçlüğü görülmesi durumudur. Sekonder vajinismus, üriner ve mantar enfeksiyonları, doğum sonrası ağrılar gibi geçici pelvik ağrılar nedeniyle görülebilir. Ayrıca ameliyatlar, menopoz gibi fizyolojik olaylar ve travmatik olaylar da vajinismusu tetikleyebilir. Genellikle bu ağrılar teşhis edilip tedavi edildikten sonra seksüel ağrılar ve birleşme problemleri görülmeye devam eder. Sekonder vajinismus kadınların cinsel ilişki sırasında orgazm olmasına da engel olabilir.

Şunu özellikle belirtmek gerekir ki, vajinismus kadının kasıtlı olarak yaptığı veya yarattığı bir rahatsızlık değildir. Vajinusmus’un çeşitli nedenleri olabilir ancak sıklıkla fiziksel ve duygusal olaylar neticesinde oluşur. Problemin gizemi hem kadın için hem de partneri için üzücü ve sinir bozucu olabilir. Vajinusmusun istemsiz olması gerçeğine rağmen birçok kadın bu durumdan ve ilişkiye girememekten dolayı utanç duymakta, ağrılarını gizlemekte ve sırlarını paylaşmaktan rahatsızlık duymasına gerek yoktur, çünkü vajinismus tedavi edilebilir bir sorundur.

Vajinamın Çok Dar Olması Gibi Bir Durum Söz Konusu Olabilir Mi?

Vajinismus problemi ortaya çıktığında, genellikle kadınlar ilk olarak kendi vajinalarının çok dar olduğunu veya kullanım eksikliğinden dolayı küçüldüğünü düşünürler. Bazı hekimler tarafından bile fiziksel bir anormallik olmasa da vajina normalden daha küçük algılanabilir. Aslında olağan dışı darlığın ve anormal görünüşün nedeni pubokoksigeal (PC) kasların kasılmasıdır.

İleri yaşlarda da kadınlar darlık veya penetrasyon zorluğu ile karşılaşabilirler. Bazı kadınlar menopoz, ameliyat sonrası veya uzun yıllar cinsellikten uzak durma nedeniyle ağrı ve daralma nedeniyle seksin mümkün olamadığını fark ederler. Yaş ve kullanmama nedeniyle vajina körelebilir veya daralabilir. Bu gibi durumlarda, hekimler vajinal dokuyu kibarca genişletmek için genellikle dilatör kullanımını tavsiye ederler. Sıklıkla kadınlar istemsiz kasılmanın vajinismus nedeniyle olduğunu da düşünmezler.

Orgazm Olamıyorum Sorunun Nedeni Vajinismus Olabilir Mi?

Vajinismus bazı durumlarda orgazmı engelleyebilir. Orgazm olamama sorunu vajinismus ile alakalı olabilir. Bazı durumlarda vajinismus cinsel ilişkide sorun yarattığı ve engel olduğundan ve birleşme sırasında duyulan ağrı yüzünden orgazmı engellemektedir. Orgazm olabilmek için vajinal giriş gerekmese de eğer vajinismus nedeniyle pelvik taban kasılması gerçekleştiğinde her türlü cinsel arzu ve istek birden sonlanabilir. Vajiniusmusun ilerlemesine katkıda bulunan her türlü duygusal sorun rahatlamaya ve orgazm olmayı sağlayacak duygusal birikmeye de engel olabilir. Ancak bu durum çok yaygın görülmemektedir.

Şunu da belirtmekte fayda vardır. Aslında vajinismus sorunu yaşamayan birçok kadın da, cinsel birliktelik sırasında orgazm olamamaktadır. Cinsel birliktelik sırasında sadece 3 kadından 1 tanesi düzenli olarak orgazm olabilmektedir. Sonuç olarak orgazm olabilme sorunu için çiftlerin aslında aşk oyunları ile ilgili teknikleri kitaplar ve çeşitli yayınlardan öğrenmeleri ve var olan bilgilerini arttırmaları faydalı olacaktır.

Vajinismusum, Hamile Kalabilir Miyim?

Vajinismuslu bir hasta nasılsa gebe kalamam mantığı ile hareket ederek adet gecikmesi yaşarsam da merak etmeyim, nasılsa gebe değilimdir demek de yanlış bir inanıştır. Çünkü nadirde olsa dışa boşalma ile spermlerin vajina ya kaçması oradan da yumurtayı döllemesi zorda olsa mümkündür ve vajinismuslu bir kadın, bazen hamile kalabilir. Vajinal girişteki kasılmalar bebeğin çıkışına izin vermeyeceğinden normal vajinal doğum mümkün olmayabilir ve sezeryan yapılır. Çocuğu olduğu halde hala bir kez bile cinsel birliktelik yaşamamış vajinismuslu kadınlar da vardır.

Cinsel Hayatınızı Ertelemeyin!

♦ Vajinismus sorunu çözümü için profesyonel desteğe ön planda ihtiyaç olduğu gibi, eşlerin birbirine olan anlayışı ve desteği de çok önemlidir. Eşler başvuru anına kadar bu problemi hep ertelerler. Vajinismus nedeniyle istediğiniz halde eşiniz ya da erkek arkadaşınızla ilişkiye girememe durumu yaşıyorsanız ve ilişki denemeleriniz başarısızlıkla sonuçlanırsa ve kendinizi farklı, eksik ve zamanla da özgüveninizin azaldığını hissediyorsanız, vajinismusu kendi başınıza yenmek isteyip de, yenemiyorsanız sonuçta, ilişkiye girme korkunuzu yenmenizi sağlayacak tedaviler almayı planlamalısınız. Vajinismus tedavisi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus Sorunu Yaşayan Bir Hastamın Hikayesi

Soru: İki ay süreyle vajinismus tedavisi gördüm ama sonra taşınma nedeniyle tedavimi sonlandırdım. Kullandığım gevşetici ilaçları kesince de tedavinin bütün etkisi kayboldu. Oysa eşimle bir iki kez birlikte olabilmiştim ama ilaçları kesince başa döndüm hatta eskisinden kötü oldum. Daha yatak odasına yaklaşırken stresten elim ayağım buz kesiyor. İlaçlarımı kendim alıp kullanmaya devam etsem düzelir diye düşünüyorum. Çünkü bana gerçekten çok iyi gelmişlerdi. Aslında şarap gibi hafif alkollerin de etkili olabileceğini söylüyorlar. Ancak hangisinin tedavimi destekleyebileceğini size sormak istedim.

Op. Dr. Gökçen Erdoğan: Vajinismus tedavisi hakkındaki yanlışları düzeltmek bir ömür alsa da bundan vazgeçmeyeceğim. Vajinismus tedavisinin en önemli aşaması, sorunun kaynağına inmektir. Dolayısıyla jinekolojik muayene de tıpkı terapi gibi şarttır. Fiziksel bir sorun olmadığının düşünülmesi, olmadığından emin olmaya yetmez. Öncelikle jinekolog hekiminiz bu olasılığı ortadan kaldırmalıdır muayenesi ve tetkikleriyle. Ardından psikolojik nedenlerine eğilinmeli ve olası geçmiş travmalar üzerine yoğunlaşılmalıdır. Herhangi bir olay, kişi ya da his cinsel hayatınızı mahveden bu sorunu yaratmış ve de tetikliyor olabilir. Vajinismusun çözülmüş sayılabilmesi için kadının bilincinin tamamen yerinde olması gerekir. Yani iradesi zayıf olduğu ve şuur tamamen açık olmadığı için cinsel ilişkiye girebiliyor olması, vajinismusun atlatılmış olduğu anlamına gelmez. Aksine bedeni ve ruhu bu şekilde çalışmaya, yani tembelliğe itebilir.

Gevşetici ilaçlarla ilişkiye girmek, alkolün etkisindeyken ilişkiye girebilmek, iyileşme sayılamaz. Kaldı ki ilaç yazma yetkisi üzerine de tartışmalıyız. Eğer tedavinizi bir jinekolog cinsel terapistle sürdürdüyseniz kendisi fiziksel sorunlarınız için tıbbi ilaçlar yazabilir. Ancak ruh sağlığınıza ilişkin bir ilaç yazma yetkisi yoktur. Eğer tedavinizi bir psikologla sürdürdüyseniz bu tür ilaçların hiçbirini yazma yetkisi yoktur. Ancak bir psikiyatrist gerek görmesi halinde ilaç tedavisi başlatabilir. Net biçimde ifade etmeliyim ki; vajinismus sorununuzun kökenine inmek ve sonra da alkolsüz, bilinçli biçimde tedavinizin başlatılması gerekiyor. Her anında kendinizde olmalısınız. Bunun belli bir zamanı yok. 1 ay da sürebilir 1 yıl da, sabır ve çaba gerekiyor.

 • İlk Cinsel İlişki Tavsiyeleri?

  İlk cinsel ilişki kadınların yetiştirilme tarzı, kültürel yapı ve bekaretin namus timsali olarak gösterilmesi kadının çok çekingen bir tutum sergilemesine neden olmaktadır. Kadın öncesinde biriyle bir ilişki yaşamadıysa ilk gecede kanama olmaması takdirde boşanmalara, kadına şiddete ve hatta ölümlere kadar gidebilmektedir. Öncelikli olarak çiftler ne zaman ilişki yaşayacağına, bir zorunluluk olduğunu bilmeden, tesir altında kalmadan ve her iki tarafının da bunu isteyerek bilinçli olmaları gerekmektedir. Bu yazımızda ilk cinsel ilişki tavsiyeleri konusundan bahsedeceğiz.

  İlk defa cinsellik yaşayacak çiftler çevreden duydukları olumsuz konuşmalar sonucunda kaygılanabilir. Kadınlarda kanamanın çok olması ya da hiç olmaması, ağrı duyacağı korkusu, erkeklerde ise sertleşme veya erken boşalma gibi problemleri beraberinde getirebilmektedir.

  İlk Defa Cinsel İlişkiye Girecek Olan Kadınlara Tavsiyeler?

  Kadınlar genellikle cinsellik konusunda daha çekingen bir tavır sergilemektedirler. Bu durum topluma bağlı olan konulardan kaynaklanmaktadır. İlk gece veya ilk ilişki korkusu olarak geçen bu korku sizleri cinsel ilişkiden soğutabilmekte ve uzak durmanıza sebep olmaktadır.

  Kanama durumu halk arasında kızlık zarı olarak bilinen hymenin yırtılmasıyla meydana gelmektedir. Yalnız kızlık zarınızın yapısından dolayı ilk cinsel ilişkiyi yaşadığınızda kanama yaşanmayabilir. İlk defa cinsel ilişki yaşayacak olan kadına yapılacak tavsiyeler arasında korkak davranmayın ve ön sevişmeyi ihmal etmeyin.

  İlk Defa Cinsel İlişkiye Girecek Olan Erkeklere Tavsiyeler?

  Cinsel birleşme hem erkek hem de kadınların doğasında yer alan bir dürtü olabilmektedir. Bu durumun yalnızca bir ihtiyaç veya bir istek olarak bakılması doğru bir konu değildir.  Kadınlara çok nazik davranmanız ve anlamanız cinsel deneyiminizi en üst düzeyde etkileyecektir. Özellikle, ön sevişmeyi es geçmeyin.

  İlk defa cinsel ilişkiye girmeniz, tecrübesiz olmanız size hiçbir şey kaybettirmez. Cinsel ilişki esnasında partnerinizin vücudunu tanımaya özen gösterin ve yavaş yavaş ilerleyerek farklı ve zor pozisyonlar denemeyin bu size olumsuz bir durum yaşatabilmektedir. Eşinizin veya partnerinizin isteklerine kulak verin. Cinsel ilişki esnasında kadının hoşuna gitmeyen veya istemediği bir durum olabilir. Muhakkak partnerinizi dinlemeli ve cinsel ilişki esnasında asla egemen bir tavır sergilememelisiniz.

  Cinsel Danışmanlık Hizmeti Alınmalı?

  Çiftlerin evlilik öncesi ilk gecede yanlış ve doğru bilinenleri nasıl uygulayacağı ile ilgili bir cinsel danışmanlık hizmeti almak eşler arasında önemlidir. Bu durum ilk gece için oldukça faydalı olacak ve çiftlerin cinsel ilişki esnasında hazırlıklı olmaları açısından ve sorunların çözüme kavuşturulmasında önemli bir etken olmaktadır.

  İlk Cinsel İlişki Aceleye Getirilmemeli?

  Düğün öncesi hazırlıklar insanların hayatında bir koşturmaca içinde geçmekte ve bu durum yorgunluğa ve uykusuzluğa neden olmaktadır. İlk cinsel ilişki aceleye getirmemeli çünkü bu durum çiftlerin birbirlerine eziyetten öteye gitmez. Öncelikle çiftlerin gün boyu o koşuşturmada kendilerini rahatlatıcı bir duş ve güzel bir uyku sizi daha enerjik yapacaktır.

  Anlayışlı Olunmalı?

  Çiftlerin birbirlerine karşı anlayışlı olması, sağlıklı bir cinsel hayatın gerçekleşebilmesi açısından oldukça önemli olmaktadır. Çiftler arasında cinsel ilişkinin olumlu yönde ilerlemesinin altın kurallarından biri,  iyi bir iletişim kurmak, partnerinizi rahatlatmak, eğer kişi ilişkiye girmek istemiyorsa zorlamamaktır.

  Kadın ilk ilişki esnasında canının yanacağını ve acı çekebileceğini düşünebilir. Oysaki onu rahatlatacak kişi erkektir. Erkek  eşine  güven vermeli ve ona karşı hoşgörülü, nazik, sevecen davranmalı ve bu konuda duyarlı olmalıdır. Kadın da eşine güvenmeli, cinsel birliktelik yaşanmadan gevşemeli ve birlikte rahatlamalı ve eşiyle birlikte haz almalıdır. Unutmayın ki, korkularından arınmış bir kadının cinsel yaşantısı sağlıklı bir biçimde ilerlemektedir.

 • Doğum Sonrası Vajinismus
  Doğum Sonrası Vajinismus Nedir?

  Kadınların hayatını karartan vajinismusun, yalnızca bir çeşit olmadığını, yani yalnızca ilk cinsel ilişkiyle başlayan bir sorun olmadığını, sonradan da oluşabileceğini öğrenen pek çok kadın şu an kendine aynı soruyu soruyor.

  Yoksa ben vajinismus muyum? Evet belki de sekonder vajinismus diye tabir edilen tür sizinki; başlarda normal bir cinsel yaşantınız varken her şey tersine döndü ve artık ilişkiye giremiyorsunuz. Peki neden? Bunun da tedavisi var mı? Nasıl emin olurum? Hepsine yanıt geliyor. Öncelikle söyleyeyim; elbette vajinismusun iki türünün de tedavisi var. Çift olarak terapi almanız, kısa sürede sağlıklı ve mutlu cinsel yaşamınıza dönmenizi sağlayacaktır. Rahat bir nefes aldıktan sonra gerekli bilgilerle donanabiliriz.

  Vajinismusun ne olduğunu bilmeyenler için hatırlatayım; cinsel ilişki sırasında vajinayı çevreleyen alt pelvik kaslarının istemsiz (kontrol dışı) kasılmasına bağlı olarak ilişkinin tamamlanamaması veya oldukça ağrılı, acılı bir şekilde gerçekleşmesi durumudur.

  Sekonder Vajinismus Nedir?

  Vajinismus ilk görülme zamanına bağlı olarak iki çeşittir; Primer yani ilk, birincil Vajinismus, ilk cinsel deneyimle birlikte başlayan ve devam eden vajinismustur. Kadın, ilişkiye giremez ya da girse de birleşme, ağrılı, sancılı ve psikolojik açıdan yıpratıcı biçimde gerçekleşir. Vajinismus sorunu olan pek çok kadın, çığlık attıkları için birleşmenin hiç gerçekleşmediğini ifade eder. Sekonder yani ikincil vajinismusa gelirsek; daha sonradan oluşan vajinismustan böyle söz ederiz. Doğumdan sonra ya da herhangi bir travmaya bağlı olarak gelişen özel durumlardan ötürü, kadın vajinismus olur. Öncesinde tedavi edilmiş bir vajinismus sorununun yeniden hortlaması da sıkça görülür.

  Doğum Sonrası Vajinismus

  Doğum sonrası vajinismusun aslında travmatik bir etki olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çünkü hormonal olarak ve buna bağlı olarak psikolojik bir değişim sürecidir hamilelik. Ve sonrasında doğum, ardından da lohusalık. Kadının bedeninin de ruhunun da yeniden yazıldığı düşünülürse, travma etkisi yaratması çok da şaşırtıcı sayılmaz.

  Peki doğum sonrası vajinismusun nedenleri nelerdir?

  Kadınlar çirkinleştiklerine ve artık etkileyici olmadıklarına inanırlar. Bu da cinsellikten soğumayı, hatta korkmayı beraberinde getirir. Doğum sonrası karnın tamamen kaybolmaması, memelerde büyüme ve sarkma, cilt lekeleri ve kişisel bakıma ayrılan zamanın azalması gibi nedenlerle kadınlar kendilerini daha az beğenir olurlar. Cinsel isteksizlik diyerek geçiştirilen sorunlar, vajinismusa kadar varabilir ve sorunla yüzleşilmediği takdirde köklenir.

  Doğumdan sonra ağrılı ilişki yaşama da vajinismusu tetikler.Disparoni denen ağrılı cinsel ilişkinin en yaygın nedeni ise, kadının sağlığına tam kavuşmasının ve hazır olmasının beklenmemesidir. Bu hem fiziksel hem de ruhsal baskı oluşturur. Maalesef kadınlar bu acıdan ve korkudan uzaklaşabilmek için cinsel ilişkiyi reddederler. Bir diğer neden ise vajinal kuruluk ve bunun getirdiği acı. Cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kadınlarda, ilişki sırasında vajinal bölgelerinde yeterli ıslanma oluşmaz. Vajinadaki kuruluk da ağrılı cinsel birleşmeye yol açar. Bu da kadında cinsel ilişkiden kaçınmayı ve isteksizliği beraberinde getirir.

  Kadında sevilmediğine, arzulanmadığına, ağrı ve acı hissedeceğine dair kaygı ve korkular çok yoğunsa vajinal kaslar, penisin içeri girmesine engel olacak kadar sıkı şekilde kasılır ve işte sizi vajinismus! Ön sevişmenin ve iletişimin önemi burda da ortaya çıkar. Kadına yalnızca yatakta değil, bunun dışında da sevgi ve sadakat ifadelerinde bulunmak, adeta vajinismus ihtimalini kayda değer biçimde azaltır.

  Doğum sonrası vajinismusun önemli nedenlerinden biri de “kutsal annelik” mertebesidir. Kadında da erkekte de bu şekilde tezahür eder. Şöyle ki kadın kendi meme ve vajinasını artık tahrik unsuru olmaktan uzak görür ve bebeğin yaşam ve beslenme kanalları olarak bakar. Yüklediği bu anlamlar da onu cinsellikten uzaklaştırır. Erkekte de aynı sorun yaşanır; zira erkek de kadının emzirdiğine şahit olduğu ve doğumdaki mahremiyete de hakim olduğu için kadının en etkileyici bulduğu organlarına daha kutsal ve başka anlamlar yükler, kadına karşı mesafeli olur. Bu da kadındaki vajinismusu ikiyle çarpan etkiye sahiptir.

  Uykusuzluk ve yorgunluk da sekonder vajinismusun tetikleyenlerinden. Anne de baba da bilhassa anne yani kadın, doğumdan sonra uykuya hasret ve genel anlamda yorgun olur. Dolayısıyla da cinsellikten ziyade dinlenebilmeye ya da yorgunluğu bebek için çekmeye programlanır. Bu da kadının isteksizliğini vajinismus noktasına taşıyabilir bile.

  Vajinismusu, özellikle de sekonder vajinismusu önlemenin en etkili yolu, kimliklerimizi, sosyal yaşamdaki görevlerimizi, kişisel sorunlarımızı yatak odasının kapısının dışında bırakmaktır. Eşlerin kadına doğum sonrası desteğinin de çok önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu söylemeliyim. Ayrıca doğum sonrası lohusalık döneminde çok eleştirilen, çok müdahale edilen annelerin küskünlükle birlikte ilk olarak cinsel yaşamlarından soğuduklarını da söylemeliyim. Çünkü kadının yataktaki yetersizlik duygusu yeni bir şey değildir ve körüklenmesi adeta felaket getirir.

  Şunu da belirtmek isterim ki cinsel isteksizlik yaşayan kadınların tümü vajinismus yaşıyor diyemeyiz. Ancak bu isteksizlik, bir reflekse, kalıcı bir reflekse dönüşmüşse, vajinal kaslar birleşmeye izin vermeyecek ölçüde kasılıyor ve ruhen kapanma da aynı anda yaşanıyorsa vajinismusa “merhaba” diyebilirsiniz. Unutmayın ki tedaviyle “hoşça kal” demek de mümkün. En önemli önerimiz terapiye çift olarak gelmeniz. Çünkü sorunun kaynağına inmek ve güncel durumu irdelemek, çift olarak daha mümkün, daha faydalı. Üstelik vajinismus tedavisinde, ister primer ister sekonder olsun, evde müstehcen alıştırmalarınız, ödevleriniz de olur. Bunu birlikte halledebilirsiniz.

  Vajinismus nasıl anlaşılır?

  Vajinismusu olan kadınlarda sıklıkla görülen belirtiler şunlardır:

  1. Cinsel ilişkide zorluk, tam ilişkinin veya tam cinsel birleşmenin olamaması,
  2. İlişki esnasında vajinal kasılmayla beraber yanma, batma, ağrı,
  3. Nedeni tam olarak açıklanamayan ve ilişki esnasında oluşan ağrı,
  4. Vajinal tampon veya fitil kullanmada zorluk,
  5. Jinekolojik muayene esnasında zorluk,
  6. Ağrıdan ve/veya başarısız ilişki girişimlerinden dolayı cinsel ilişkiyi reddetme,
  7. İlişki esnasında vücudun diğer kas gruplarında kasılma (sırt-bel, bacak kasları, bacakları kapama),ilişkide nefesi tutma, nefes alamama,
  8. Doğum, enfeksiyon, cerrahi, kanser tedavisi, tecavüz, menopoz sonrası devam eden ilişkide ağrı, rahatsızlık.

  Vajinismus tanısında en önemli nokta, jinekolojik muayenenin de tamamlanmış olmasıdır. Çünkü üzülerek belirtiyorum ki bu ağrılı, acılı kasılmaların nedeni başka bir şeyse ve ilaçla ya da operasyonla tedavi mümkünse zaman kaybedilmemiş olması önemlidir.

  En başta da dediğim gibi ister primer olsun ister sekonder olsun, vajinismusun çözümü vardır ve sizin çabanızla, inancınızla, umudunuzla, birlikteliğinizle bu çözüm size daha hızlı yaklaşır. Eğer bir vajinismus hastası olduğunuzu düşünüyorsanız, şüphe ediyor, ihtimal veriyorsanız, öncelikle jinekolojik muayenenizi olun ve sonrasında vajinismus alanında çalışan ben gibi bir meslektaşımla bir araya gelin. Bekleyerek, sorunun daha da yerleşmesini ve kök salmasını izlemeyin.

 • Vajinismus Majinismus Dinlemem

  İstanbul’dan bir çift bekliyordum terapi için. Yorgun ve uykusuz olduğum bir gündü. Oğlum Kuzey diş çıkardığı için ateşli ve huysuz, Derin’se ilgi odağı olmak için her zamankinden fazla hevesliydi. Bütün sosyal aktiviteleri düne saklamış gibiydi, öyle ikna edici ki şaşırıyoruz doğrusu. Her neyse, randevu görüşmesini bizzat yapmıştım Duygu’yla. ‘Onca yolu boşuna gelirsem yıkılırım’ diyordu telefonun diğer ucunda gergin sesiyle. ‘Onca yolu boşuna geldiğini hissedersen İstanbul’a seninle birlikte gelir ve boşuna gelmediğimden emin olana dek kalırım’ dediğimde değişti sesi. İnsanlar gülünce ne kadar güzel oluyorlar…

  ♦ Gün yoğun başlamıştı, onları beklerken notlarıma bakıyor çayımı içerek dinlenmeye çalışıyordum. Bazı günler kısırlar börekler keyif yaparken bazı günler nefes alırsam kar sayıyorum, yine öyleydi.

  Duygu ve İlker, boyu boyuna huyu huyuna derler ya tam da öyle görünüyorlardı. Tedirginlerdi, Duygu’nun telefonda da söylediği gibi boşuna gelmiş olmaktan korkuyorlardı.

  Benim için tedavi kapı çalınıp da içeriye ilk adımlarını attıkları andan itibaren başlıyor. Kelimelere dökmeseler de beden dilleri o kadar çok şey anlatıyor ki, adeta tüm korkuları, endişeleri, umutları, kafalarındaki soru işaretlerini haykırıyorlar sessizce. Bu hep böyle oldu. Kendini kapalı kutu zannedenler gözüme görünen camdan vitrinlerini hiç bilmediler. İyi de oldu.

  İlk merhaba, ilk göz teması…

  Masamdan kalkıp elimi uzattım “ hoş geldiniz, ben Gökçen”,  ilk hareket Duygu’dan geldi, sonraki hareketlerde durum değişecekti.  “Merhaba Gökçen Hanım ben Duygu, eşim İlker”. Duygu’nun el sıkışı kendinden emindi, ancak kısa bir temas sonrası çekiyordu kendini.

  İlker sıkıca kavradı elimi, adeta ‘sorunun sahibi ben değilim, benim bir sorunum yok’ der gibi bakıyordu gözlerimin içine. Erkeklerde en sık rastladığım bakış. Ama böyle bakışların çözülüşleri ayrı anlamlı doğrusu. Havada bariz bir gerginlik vardı.  İstanbul’dan Ankara’dan yoldan o kadar çok bahsettiler ki boşuna gelmiş olmak için özellikle uğraşıyor gibiydiler. Ama buna izin vermezdim tabi. Vermedim.

  Duygu konuşkan sıcak bir kadındı, işinden bahsederken yaptıklarından, mesleki başarısından duyduğu gururu algılayabiliyordum. İlker kontrollü; beni dikkatle incelediğini ve kafasında milyonlarca soru olduğunu görebiliyordum. Çift olarak hayatlarının odağına mesleklerini koymuş, kısa sürede de bunun meyvelerini toplamış iki genç yönetici vardı karşımda fakat birbirleri ile olan diyaloglarında patlama noktasında bir gerginlik sezinliyordum.

  Konuya girmek için doğru an geldiğinde Duygu’ya pası attım ve golü gördüm. Anlatmaya başladı.  Yüz ifadeleri çok hızlı değişiyordu, anımsıyorum. Bu başarılı iş kadının içinde korkan bir kız çocuğu var. Hiç dokunulmamış keşfedilmemiş bir yaranın varlığını haykırmak istiyor gibiydi. Yorulmuştu ve kurtulmak istiyordu omuzlarına binen yükten. İyi de o yük neydi..

  "Gökçen hanım 1,5 yıldır evliyiz ancak hala gerçek anlamda seks yapmadık biz. Size gelene kadar pek çok farklı uzmana gittik. Terapiler gördüm, ilaçlar aldım ama olmadı, olmuyor. Ne yaptım ne denediysem de çare etmedi. Eşimi hayal kırıklığına uğratmaktan yoruldum, neyim var benim neden kasılıp kalıyorum, nereden musallat oldu bu vajinismus bana?"

  "Duyguyla bir yıldan fazla süredir farklı doktorlara gittik. Aile terapisinden tutun da akupunktura kadar alternatif tıp da dâhil farklı tedaviler oldu, olduk. Aslında İstanbul’da yaklaşık 2 aydır gittiği bir doktoru vardı ama o sizi duymuş işte buradayız."

  Öylesine gerginlerdi ki onları ayrı ayrı dinlemek soruna bakışlarını daha hızlı algılamayı sağlayacaktı. Bu özel görüşmelerde kendilerini birlikte olduklarından farklı ifade edebiliyorlar. Kimi zamansa asla tercih etmiyorum. Hep diyorum ya yürüdüğümüz yolda onların ne olduklarından kim olduklarından daha etkili bir şey yok. Benim övünç kaynağım ise hala görüştüğüm yüzlerce binlerce evli mutlu çocuklu çift.

  ♦ İlker’le görüşmemiz başladığında oturuşunu değiştirdiğini, ses tonunu rahatlattığını, boğazını temizlediğini ve ayaklarını nihayet bir yere koyabildiğini hatırlıyorum.

  "Dört yıl önce tanıştık Duyguyla, askerden geldiğimde işim hazırdı benim. İşimiz sayesinde tanıştık, o anı hala hatırlıyorum. Ona bunu hiç söylemedim ama gördüğüm anda etkilemişti beni. Ancak resmen tanışmamız ve benim onu yemeğe çıkmak için ikna etmem arasında 2 haftalık bir süreç geçti. Ortak bir proje üzerinde çalışan fakat ayrı ekiplerde olduğumuz için her zaman genel ortamlarda bir araya gelen iki yabancıydık. İlk gün aynı asansöre binmiştik, kalabalıkta o beni fark etmedi ama o 11 kat boyunca saçlarının kokusundan sarhoş olmuş bir 11 kat daha çıkmak için her şeyimi vermeye hazırdım. Şimdi şu halimize bakın güya karı koca olduk ama ön sevişmeden öteye geçemiyoruz. Ben lisede bile bu kadar pasif bir cinsel hayat yaşamadım doktor hanım. Karımı seviyorum, gerçekten çok seviyorum onu ancak sıkılmaya başladım artık, uzman olan sizsiniz anlarsınız beni. Daha ne kadar böyle dayanabilir insan. 30 yaşındayım ve adam gibi bir cinsel hayatım yok, yani karımı aldatmak gibi bir niyetim yok da… Bilmiyorum anlıyor musunuz yoruldum. Etrafımda bir sürü hoş hanım var, bekâr arkadaşlarım üniversiteden geçmişim olduğu eski kız arkadaşlarım var. Kabul edelim ki seks insan hayatında önemli bir konu, ben bir erkeğim anlıyor musunuz beni..."

  Bir an sustu İlker Bey, bu sessizlik anından sonra ses tonu ve tavrı değişerek anlatmaya devam etti.

  "Duygu kendini evliliğine, ilk geceye sakladığını söylemişti. Daha önce flörtleri olmuş doğal olarak, olacaktı da. Ben ileri görüşlü biriyim emin olun evlendiğimizde bakire olmasa bile dert etmezdim, belki geçmişimde aktif bir cinsel hayat olduğu için onun kendini saklayan yanı romantik ve çekici gelmişti. Çok ama çok özel bir hediyeydi bu. ‘Sen öğret bana’ demişti, nasıl bir gurur okşanmasıdır bu anlatamam. Şimdi, şimdi ben sizden bunu istiyorum doktor, karıma seks yapmanın nasıl bir şey olduğunu öğretir misiniz..."

  Sessiz kalışımı başka anlamlandırmış olacak ki şöyle devam etti

  "Ya lütfen kusura bakmayın saçmalıyorum sanırım anlıyorsunuz beni biliyorum kurtarın onu bu sorundan, normal bir hayatımız olsun. Yoksa bu evliliği daha fazla yaşatabileceğimi sanmıyorum."

  ♦ En aşina olduğum erkek yakarışı ve bir o kadar da haklı. Elbette kadını dinleyene kadar. O ise çözümlerin peşinde avare. Ama bu son olacaktı.

  "Bakın sevişirken çok uyumlu bir çiftiz ta ki... Birbirimizi mutlu ediyoruz, tatmin de oluyoruz ancak bu normal değil, ben karımla gerçekten sevişmek istiyorum... Neyse sanırım onunla da konuşmak istersiniz, ben müsaade istemeliyim."

  ♦ Çıkmadan önce geri geldi ve yeniden oturdu, eklemek istediği önemli bir şey daha vardı. Tahmin ettiğim gibiydi, eksikler çabuk belli eder kendini.

  "Son bir şey var doktor hanım, bunu bildiğimden Duygu’nun haberi yok ama size anlatmam gerek sanırım. Daha önce gittiği doktoru paylaşmıştı benimle konuyu, bir tanıdığımın eşiydi de... Bugüne kadar kimseye anlatmadığı bir şey yaşamış sanırım karım, üniversitede olmuş bir şeyler. Eski doktoru ne yaptıysa bir türlü anlattıramadı. Hipnoz önerdi ama o kadar gergindi ki hipnoz olmaya zar zor ikna olduysa da seans başarılı olmadı. Doktorun söylediğine göre anlatmadığı her neyse. Sizin hipnoz terapisti olarak da çalışmalar yaptığınızı biliyorum. Gerek duyarsanız faydalı olacağına inanırsanız yani çok iyi olur..."

  İlker'e ne gerekirse yapacağımın sözünü verdim, bana güvenmesi gerekiyordu, çünkü buradan da eli boş dönerlerse hayatlarında umuda dair bir kırılma yaşayacaklarının son derece farkındaydım, bunu çok açıkça ifade edip söz vermekten de kaçınmadım.

  Sıra Duygu’daydı. Duygu, içeri kırılgan girdi. İlker’le yalnız konuşmam onu tedirgin etmiş gibiydi. Kim bilir nasıl kötülemişti kocası onu, nasıl da anlatmıştı bıktığını… Vajinismusla tanışmak zorunda kalmış bütün kadınlar bunu düşünerek yaşıyorlardı.

  "Gökçen hanım nereden başlayacağım bilmiyorum. O kadar çok doktorla aynı şeyleri konuştum ki sıkıldım biraz da aslında. Söyler misiniz bana! Dünyada onca kadın varken vajinismus neden geldi de beni buldu, benim suçum ne?"

  ♦ Hep söylerim ‘yalnız değilsiniz’ diye. Yine söyledim. Uzun uzadıya anlattım bu vakanın yaygınlığını. İri gözleri şaşkındı. Bense bilmem kaçıncı defa rahatlatmak üzere olduğum kadınlar adına yeniden üzgündüm. Ama umutluydum. Yine ve daima.

  "Yıllarca kurduğum bir hayalim vardı, üniversite yıllarında arkadaşlarımın alay konusu bile oldum bu yüzden. Evlenmeden seks yapmama kararı alırken hata mı yapmıştım acaba bilemiyorum şimdi. Belki, belki o zamanlar arkadaşlarım gibi davransaydım, ne dersiniz böyle olmazdım belki de? Sahi neden, neden doktor kapalı bu kapı kocama! O kadar çok şey okudum ki bu konuda, gecelerce geçmişimi sorguladım bende buna neden olabilecek ne oldu acaba neyi atlıyorum diye. Yani acaba diyorum ama alakası yok, yok canım neyse."

  "Bakın ben memur bir baba ve ev hanımı anne tarafından yetiştirildim. Babam ordudan emeklidir, biraz erkek çocuğu gibi büyüdüm ama kız olduğumu her zaman da hatırlattılar bana. Öyle etek giyip hanım hanımcık dolaşan genç kızlardan değildim, ne zaman etek giysem annem kapa şu bacaklarını sana etek giymeyi yasaklamak lazım derdi.  Üniversiteye gidene kadar okul formamdan nefret ederdim, sürekli eteğimin altına yaz kış tayt giydirirdi annem. Merdivenlerin duvar tarafından yürür oturup kalkmama dikkat etmek zorunda kalırdım. Pantolon giydiğimde ise tutmayın beni, düz duvara tırmanacak kadar aktif bir çocukluk ve genç kızlık dönemi geçirdim. Spor yaptım yıllarca, büyük de keyif aldım bundan sosyal bir yapım vardır. Erkek arkadaşlarım da oldu..."

  "İlk öpücük anım geldi aklıma da"

  Benime paylaşmak ister misin?

  "Lise son sınıftaydım 2 aydır çıkıyorduk, İlker duymasın ama çok yakışıklı bir çocuktu. Okuldaki pek çok kız beğenirdi onu ama o beni seçmişti. Sinemaya gittik aslında her hafta sonu giderdik el ele film izler sohbet eder bana göre güzel vakit geçirirdik. Asla unutamam ‘Dirty Dancing’ filmin adı, hissettim bir tuhaflık olduğunu ve bir an da olup bitti öptü beni, ben de kahkahayı patlattım tutamadım kendimi neden yaptım bilmiyorum o anda kalkıp gitti yanımdan. Bir daha görüşmedik okulda dedikodu çıkarmış hakkımda, sonradan duydum tabi basit kız filan yapmadığım şey kalmadı, utanmasa sinemada verecek bana demiş. Düşünebiliyor musunuz bir kahkaha nelere mal oldu. Allah’tan babamın tayini çıktı o sene başka okula gittim lise sonda, sonra da üniversite işte."

  ♦ Duygu’nun sesi öyle hoş ki şimdi bir aşk filmini seslendirse sesi gişe yapar sanki. Onun sesiyle gidiyorum bu defa.

  "Üniversite zordu. Dersler, yeni bir şehir ve de yurt hayatı derken 2 yıl erkek arkadaşım olmadı, olsun da istemedim. Güzel arkadaşlıklar dostluklar kurdum, notlarımı yüksek tuttum eğlendim de. Ta ki üçüncü sınıfa gidene kadar o yıl gerçekten âşık oldum. Kütüphanede tanıştık, sık sık görürdüm onu ders çalışırken, bir gün kalkıp yanıma geldi tanıştık. Saatlerce sohbet ettik zamanın nasıl geçtiğini fark edememişim, neredeyse yurda giriş saatini kaçıracaktım, o kadar zeki ve karizmatik biriydi ki, sayesinde birkaç kırık not bile aldım çünkü kafamı toparlayamıyordum. O zehir gibi olduğu için böyle bir derdi olmadı, biz kadınlar nedense hayatımıza bir erkek girdiğinde hayatımızı darmadağın ederiz, aptallaşırız. Toparladım sonra kendimi derslerime tekrar asıldım, notlarımı toparladım ilişkimiz bir düzene oturdu sohbetler duruldu yani bana göre iyi gidiyordu ama o’na bir haller oldu. Her görüştüğümüzde eve çıkmış arkadaşlara gitmek istiyordu, sinemaya ya da bir kafeye gitmek, arkadaşlarla birlikte eskiden yaptıklarımızı yapmak istemiyordu. Sonunda kaçacak bahane bulamayınca kabul ettim arkadaşının evine gitmeyi altı aydır birlikteydik ve ilk defa baş başa yani tamamıyla baş başa kaldığımız bir ortamdaydık. Aslında ne istediğini biliyordum ancak cinsellik hakkında hiç konuşmamış ve el ele olmak sarılmak dışında hiç yakınlaşmamıştık. Ben daha fazlasına gerek de duymuyordum zaten ama o başka şeyler istiyordu. Önceden hazırlık yapmış, yiyecek bir şeyler çiçekler hatta şarap bile, aslında romantik bir atmosferdi ama benim gerilmem için yetti de arttı. Derhal çektim karşıma ve bak dedim ben ilk ilişkimi evlenmeden yaşamayacağım bunu sadece eşimle yaparım haberin olsun, nasıl tuhaf bir ses tonuydu anlatamam, hala kulağımda çınlar. O an ne hissettiysem orada ne yaşadıysam hala net hatırlarım. Heyecandan titreyen bir ses aynı zamanda kendinden emin katı bir tavır hatta biraz erkeksi. Güldü bana kollarımdan tutup kendisine çekti, sımsıkı tutup gözlerimin içine baktı öpüşmeye başladık ne oldu anlamadım ama sanki saatler geçmiş gibiydi ya da zaman donmuştu. Sadece öpüştük yemeği yedik fazlaca konuşmadık ya da saçma sapan şeyler konuştuk demek daha doğru olur. Birlikte aynı koltuğu paylaşıp şarap içerek film izledik ertesi gün her zaman buluştuğumuz yere gelmedi, ne okul kafeteryasında ne de derslerine girmesi gereken sınıflarda görmedim onu. İlk defa oluyordu bu durum, aradım yurtta olduğunu hastalandığı için okula gitmediğini söyledi. Akşam yurttan çıkış yasağına yarım saat kala geldiğini haber verdiler güvenlikten, aşağı indim. Bana ‘canım ben bir erkeğim ve sana saygı duysam da benim bir cinsel hayatım var, prensiplerini değiştirmeyi düşünürsen seni seviyorum. Olduğu gibi ve sevişerek devam ederiz yoksa ya başkaları ile yatmama göz yumarsın ya da sen bilirsin ona göre’ dedi ve bir şey söylememe müsaade etmeden uzaklaşmaya başladı. ‘Bu gece ve hafta sonu düşün bunu. Acele etme cevabını pazartesi verirsin’ dedi. Nasıl yani dedim kendi kendime saat kaç, yurttan çıkıp peşinden gitsem saat geç oldu üstelik hafta sonu ailesini görmek için gidecekti, kalakaldım oracıkta. Pazartesi sabahı olmak bilmedi bir türlü."

  ♦ Böyle sürekli ve art arda yazdığımda nasıl da açık biri gibi duruyor Duygu. Oysa öylesine kesik kesik ve övünmek için söylemiyorum ‘sayemde’ anlatıyordu ki Duygu, zor açıklaması.

  "Sırrını saklarım Duygu" dediğimde kapıya baktı, belli ki İlker duyar kaygısı taşıyordu. Bir sırrı olduğunu bilmeme şaşırmış görünüyordu.

  "İlker bunu bilmiyor asla da bilmemeli doktor. Ben pazartesi sabahı o’nun elini tutup arkadaşının evinin anahtarı hala sende mi dedim. Gözlerinin içine bakarak, şaşkınlığını görmeliydiniz. Evden içeri girdik arkadaşını nasıl sepetlediği ayrı bir konu, hem utanmış hem de gülmüştüm mahcup bir halde. Baş başa kaldığımızda her şey tuhaflaşmaya başladı, heyecan ve korkuyla karışık bir duygu içerisindeydim. Âşıktım ve onu kaybetmek istemiyordum, bedeli buysa öderim, ilk o olacak dedim sürekli kendime. Bir saat süren sevişmenin sonunda ağlamaya ve yapamayacağımı söylemeye başladım, içimde utanma ve korku ile karışmış bir duygu denizi kabardı. O odanın içinde sanki annem ve babam bana bize bakıyor ve… çıplaklığım, onun çıplaklığı tanrım mahremiyetim, utandım doktor çok utandım.  Saatlerce sohbet ettiğim o kibar, karizmatik hoş adam verdiğim tepki karşısında bir pisliğe dönüştü önce ‘saçmalama aşkım bak çok güzel olacak hadi naz yapıyorsun, istersen bir şeyler iç gevşersin’ dedi. Sonra zorlayacak gibi oldu ve ben tokadı patlatınca vazgeçti. Her şey topu topu bir saat içinde olup bitti, bir daha görüşmedik,  erkek arkadaş geçmişimde o gün son buldu tabiî ki İlker ile tanışana kadar. Ama onu da kaybediyorum doktor, ellerimin arasından kayıp gidiyor."

  Ağlamaya başladığında seansı kestim, Duygu’nun adı gibi büyük bir duygu yükü ve gerilerde bir yerlerde yıllarca biriktirdiği kendisinin farkında olmadığı şeyler vardı. Anlattıklarının bu kadarında bile içten içe verdiği mücadele anlaşılıyordu. Bana zor gelmemişti, ama onun nasıl zorlandığını görmek de zor olmamıştı.

  ♦ Evliliğinin bütünlüğünü kuramadığını düşünmek, bu bütünlüğü cinselliğe yüklemek her çifti yorar. Bütünleştirir tamamlar insanları yokluğunda başka sorunlara gebe kalır ilişki. Sevgiyi kelimelerle anlatmanın bittiği yerde susar konuşur iki insanın bedeni.

  Duygu’da suçlulukla karışık bir kırgınlık vardı, söz etmiyordu ama hiç kırgınlığından. İlker’in onu yeterince anlamadığını düşünüyordu da zaten kabahatli olduğunu düşündüğünden bunu dile getirecek yüzü bulamıyordu kendinden. Duygu’nun kilidi yalnızca eski ilişkileri değildi. Ailesinin de işleri kolaylaştırmadığını seziyordum ve sonunda eteğindeki taşların geri kalanını da döktürecektim. Ailesi, onun yaralı yeriydi. O bilmiyordu ama öğrenecekti.

  "Ailem.. Bahsedeyim, sıradan bir aile ama biraz daha katı, söyledim size.  Babam emekli olduktan sonra Ayvalık’ta yaşamaya başladılar, her yaz onların yanına giderdim üniversite yıllarında. Sonra yazları staj yapmam gerekti, bir daha gitmedim. Büyüdükçe hala çocuk muamelesi görmek çok da kolay katlanılır bir duygu değil. Hele ki benimkilerin gözünde insan kolay kolay büyümüyor. Annem eskiden en yakın arkadaşım gibiydi, babam kural koyan disiplinli daha katı annem de arayı yapan kişi. Söylediğim gibi bir türlü oturup kalkmasını beceremediğim, şu eteği giydiğimde saçmaladığım için kızardı annem bana. Onun dışında iyiydik yani. Severim ailemi, hangi çocuk sevmez ki, o kadar emekleri var üzerimde haklarını yiyemem. Sadece bu ara biraz uzağız."

  ♦ Annene anlatmak ister miydin başına gelenleri, sana bir fırsat verseydi mesela? Diye sorduğumda beklediğim tepkiyi almıştım tam da. Ailesinde hırsla bağlı olduğu biri vardı, konuşurken boynundaki damarın attığını görüyordum, ailesi onun için anlatması zevk veren bir şey değildi.

  Duygu avazı çıktığı kadar bağırınca İlker’in bir hışım içeri girdiğini ve onu almaya çalıştığını söylemeliyim. Onu her şeyin yolunda olduğuna ikna etmem beklediğimden kısa sürdü. Sanırım İlker de bir patlama bekliyordu, neden beklediğini bilmeden.

  ♦ Yazlığa ziyaretlerine gelen kuzenine alkolün etkisiyle başından geçeni anlatınca kulak misafiri olmuştu annesi ve o gece, devlet hastanesinde bekaret kontrolüyle sona ermişti. Bir anneyi kötü hatırlamak için büyük bir neden vardı ortada, bir kız çocuğu içinse güvende hissedememenin en yalın özeti.

  Paylaşmak acıları hafifletmeli iyileştirmeli insanı. Kangren yapıp kesmemeli ruhumuzun en saf uzuvlarını.

  Duygu hata yapmadığı halde yargılanmış ve haksız yere infaz edilmiş küçük bir çocuk saklıyordu içinde. Birlikte tuttuk o çocuğun elinden ve korkmaması gerektiğini anlattık. Bilinçaltının derinlerinde kendine bile itiraf etmediği öfkesini dışarı çıkardık, kurtuldu o duyguyu saklamanın yükünden.

  Yüzleştiler. Duygu, yaşananların geçmişte kaldığını ve yükten kurtulmasının yarını taşımasında nasıl bir kolaylık sağlayacağını idrak ettiğinde İlker’le paylaştı her şeyi.

  ♦ İlker’le bu paylaşımın öncesinde Duygu’nun değerinin üzerinden geçmiştik. Bir süredir yataklarındaki sorunlar nedeniyle üzerini örttüğü kalbine bağlanarak. Aşk, yerli yerindeydi. Parlatmıştık ama biraz. Epey mi demeliydim…

  Bebek bekliyorlar. Siz bu satırları okuduğunuzda biz o mücadeleci bebeği kucağımıza almış olacağız. Ben doğurtmuş olursam ne ala… Adı Deren olacak, Derin’imden bir harf farkla. Ve bir de küçük bir uzantıyla tabi bacaklarının arasında.

  ♦ ♦ ♦♦ ♦ ♦
 • Vajinismus Türleri

  Vajinismusun temelde iki kısımda incelenebilir.

  Vajinismus kadının hayatının bir bölümünde ve herhangi bir yaşta görülebilir. Vajinismusun türüne göre iki ana başlık altında incelenebilir; Primer Vajinismus ve Sekonder Vajinismus. Tıp literatüründe kullanılan bu iki sınıf aslında başlama zamanını tasvir amacıyla kullanılır. Uzmanlar ve terapistler tarafından kullanılan bu terimler tamamıyla teşhis ve sınıflandırma için kullanılırlar. Aslında bireyler için bu iki sınıf arasındaki fark çokta bir önem arz etmemektedir. Ancak hangi sınıfta değerlendirilirse değerlendirilsin ikisi içinde tedavi başarısı gerçekten yüksektir.

  Primer Vajinismus

  Eğer Bir Kadın En Başından Itibaren Hiçbir Zaman Ağrısız Bir Cinsel Birleşme Yaşayamamışsa, Bu Durum Primer Vajinusmus Olarak Sınıflandırılır.

  Genellikle primer vajinismus bir kadının yaşadığı ilk cinsel birleşme deneyimi sırasında ortaya çıkar. Giriş eylemi gerçekleşemez veya çok zor gerçekleşebilir ve bu durum vajinal açıklığın olması gereken yerde sanki bir “duvara” çarpılması şeklinde ifade edilebilir. Primer vajinismus cinselliğin olmadığı bir evliliğin temel nedenidir. Primer vajinusmus illaki ilk cinsel tecrübe sırasında değil, jinekolojik muayene veya tampon konulması sırasında da tespit edilebilir.

  Sekonder Vajinismus

  Sekonder Vajinismus Ağrısı, Öncesinde Yıllarca Herhangi Bir Sorun Yaşamayan Kadınlarda, Hayatlarının Herhangi Bir Döneminde Görülebilir.

  Sekonder vajinismus ağrısız ve problemsiz bir cinsel ilişkisi olan kadınların, sonrasında hayatlarının herhangi bir döneminde kasılma ağrısı ve giriş güçlüğü görülmesi durumudur. Sekonder vajinismus, üriner ve mantar enfeksiyonları, doğum sonrası ağrıları (ve birçok fiziksel rahatsızlıklar, bkz. Vajinismus Nedenleri) gibi geçici pelvik ağrılar nedeniyle görülebilir. Ayrıca ameliyatlar, menopoz gibi fizyolojik olaylar ve travmatik olaylar da vajinismusu tetikleyebilir. Genellikle bu ağrılar tıbben teşhis edilip tedavi edildikten sonra seksüel ağrılar ve birleşme problemleri görülmeye devam eder. Yaşanmakta olan seksüel ağrılar genital bölge kaslarının istemsiz olarak kasılma şiddetinin ve süresinin artmasına neden olduğundan tedavi edilmediği takdirde vajinismus genellikle kötüleşir. Ayrıca vajinusmus kadınların cinsel ilişki sırasında orgazm olmasına da engel olabilir.

  Sınıflandırma Zorluğu

  Bazı durumlarda bu rahatsızlığı herhangi bir sınıf altında değerlendirmek pek mümkün olmayabilir. Örneğin bazı kadınlar ilk cinsel ilişkisinden itibaren ağrısı ve rahatsızlığı sürekli artan bir cinsel ilişkiye yıllar boyunca katlanabilirler ve bir süre sonra bu durum katlanılamaz bir hal alabilir. Ya da bazı kadınlar cinsel hayatları süresince gidip gelen bir süreçte penetrasyon sıkıntıları yaşayabilirler ve günün birinde birden karşılarında bu rahatsızlığı görebilirler.

  Yukarıdaki sınıflandırma dışında vajinismus penetrasyon sıkıntısından ağrılı ve rahatsız bir ilişkiye çok geniş bir silsile de görülebilir. Vajinusmusun tedavisi sürecinde yukarıdaki sınıflandırmaya bağlı olarak bir takım farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Yukarıda belirtilen ana iki tür haricinde vajinismusa istinaden başka tıbbi terimlerde kullanılabilir.

  Aparoni

  Aparoni aslında bazı fiziksel engeller nedeniyle bir bireyin cinsel ilişki yaşayamaması durumunu tarif eden bir terimdir. Vajinusmus aslında aparoni’nin bir türüdür.

  Disparoni

  Bir cinsel ilişki sırasında bir bireyin ağrı duyması durumunu tarif eden bir terimdir. Özellikle dış genital bölgede ağrı, yanma ve gerginlik şeklinde görülen ve genellikle ilişkinin ilk dönemlerinde sıkça yaşanan bir durumdur. Vajinismus, Disparoni’nin bir türü olarak değerlendirilebilir ancak her ağrı veya gerginlik sorunların vajinismus varlığını göstermeyebilir.

  ♦ ♦ ♦♦ ♦ ♦
 • Cinsel Soğukluk ve Vajinismus

  Cinsel soğukluk ve vajinismus birbirinden farklıdır. Cinsel soğuklukta bayan ilişkiye girer ama ilişkiden zevk alamaz orgazm olamaz. Ancak, vajinismusta ise hiç birleşme olmaz. Bu nedenle, vajende ıslaklık çok az olur. Cinsel arzu ve orgazm açısından sorun yoktur, ama bu kişilerde gerçek bir cinsel birleşme gerçekleşmediği halde kadın başka yöntemlerle uyarılabilir ve orgazm yaşayabilir.

 • İlk Cinsel İlişkide Nelere Dikkat Edilmeli?

  Doğal olarak ilk cinsel ilişki ‘nin tarafları iki kişi olduğu için hem kadına hem de erkeğe büyük bir görev düşmektedir. Öncelikle bu ilk cinsel ilişki her daim hatırlanır. İlk ilişkinin iyi bir deneyim olabilmesi için korkuyu azaltması, çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları önerilir. Şartlar buna uygun olmalıdır. Aceleye getirilmemeli, mümkünse önceden konuşulmalı, hangi durumlardan, hangi pozisyonlardan hoşlanıldığı, süresi ve dokunma şekilleri, korunma olup olmayacağı önceden konuşulmalıdır.

  İlk cinsel ilişki de ne yapılmalı?

  Hem kadının hem erkeğin ki, özellikle kadın duygusal olduğu için ilk cinsel ilişki ‘ye hazır olması ve kendini rahat hissetmesi gerekmektedir. Önemli olan eşlerin birbirine karşı güven duymalarıdır. Bu ilk ilişki önemlidir, ilk deneyim olduğu için ve bölgeye baskı olacağından, kısa süreli bir ağrı ve çok hafif kanamalı olabilir. Fakat kadın kendini rahat bıraktığında, erkek ise yumuşak, narin ve hoşgörülü davrandığında ağrısız bir deneyim gerçekleştirilebilir. Önemli olan erkeğin biraz sabırlı davranması ve özellikle ilk cinsel ilişkide ön sevişmeyi uzun tutması önemlidir. Vajina iç dokusunun yeterince ıslanması ve kadının buna hazırlanması beraberliği kolaylaştırır. Böylelikle penisin vajinaya girişi kolaylaşacaktır. Bunun yapılamayacağı düşünülürse de ilk ilişkide lubricant dediğimiz kayganlaştırıcı jeller eczanelerden alınıp özellikle ilişki öncesi genital bölgeye uygulanabilir.

  Eğer gebe kalmak istenmiyorsa da mutlaka kadın ya da erkeğin ilk cinsel ilişki de bize bir şey olmaz mantığını bir tarafa bırakıp korunmak unutulmamalıdır. Korunma yöntemleri bir hekim tarafından mutlaka muayene esnasında size önerilir. Dikkat edilmesi gereken, cinsel ilişki sonrası enfeksiyonlardan korunmak ve önceden tedbir alarak istenmeyen bir gebeliğe izin vermemektir.

 • L
  Leyla05.12.2018

  Vajinusmusu yendim 2 aydir iliski oluyo kizlik zarım yırtılmadi ve bebe yaği kullanmadan iliski olmiyo böyle gebe kalir miyim

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kalabilirsin tabii ki

 • V
  Vajunusmusa Yenilme05.12.2018

  Vajinusmusu yendim 2 aydir iliski oluyo kizlik zarım yırtılmadi ve bebe yaği kullanmadan iliski olmiyo böyle gebe kalir miyim

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bu şekilde de gebe kalma ihtimali var o yüzden korunman gerekir

 • G
  Gülsün31.08.2018

  20yaşındayım 1.5yıllık evlıyım hiç eşimle ilişkiye giremedik doktoragıttım parmak egzersiz önerdi çözümolmadı ağrı kasılma var hocam teseklr

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bana ulaş 03124171788

 • A
  Aaa30.08.2018

  Merhaba Gökçen Hocam; İlişki sırasında kendimi çok kasıyorum. Ben ve eşim zeytinyağ kullanıyoruz. Bize ve hamile kalmama zararı olur mu ?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Olmaz kuzu

 • D
  Duygu26.08.2018

  Hocam, az önce yazdigim gibi 4 bucuk senelik evliyim ve vajinismus hastasiydim ama 2 ay önce bu hastaligi yendim. Ve esimle her ikinci gün iliskiye giriyoruz. Cocuk istiyoruz. Yumurtlama günlerimi takip ediyorum. O günlerde daha yogun iliskiyle giriyoruz. Daha henüz hamilelik durumum yok. Zamana biraktik. Daha cok yeni. Iliskiye girdigimiz zaman daha azicik korkularim oluyor azicik daha kasiliyorum. Ama bi kac saniyelik. Ondan sonra geciyor. Pek zevk alamiyorum daha. Yani konzentra olamiyorum. Gecer mi acaba bu durum? Tesekürler

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Vajinismus sonrası 6 aya kadar uzayabilir

 • S
  Se06.08.2018

  Artik delirmek uzereyiz evleneli 15 gun oldu hersey rahat ama tam vajina girisine gelince kendini kasiyor bakitmiyor bende bilmiyorum ..doktor dedigimde bakitmam ben diyor krem hap ne varsa aldim ama kullanmiyor anlayis goateriyorum ama caba gostermiyor hic ..ne yapicami sasirdim artik

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Gel mutlaka

 • E
  Efulim01.08.2018

  Merhaba hocam ben 3 yıllık evliyim Vajinismus hastasiydim çok şükür yendim ama cinsel isteksizlik var ve kistim var 6 cm affınıza sığınarak cinsel ilişki sirasinda çok ağrı oluyo

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Doğrudur agrı yapar kuzu

 • Ü
  Üzüntülü10.07.2018

  Bir yıllık evliyim eşimle cinsel ilişkiye giremiyorum kendini kastığından dolayı birleşme olmadan boşalıyorum artık kendimden şüphe ediyorum ne yapabilirim.

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bana mutlaka ulaş 05065960396 dan

 • E
  Ebb29.06.2018

  Merhaba hocam Doğum yaptım. Esimle birlikte olurken kendimi istemeden kasıp sıktığım için Doğumdan sonra eşim bana yaklaşmak istemedi. Kadın doktorunda muane olurken yine kendime kasıyorum. Vajinismus olabilir miyim? Yada başka birşey midir? Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Eğer muayenede hekım normal dedıyse vajinismus olma ihtimali çok yüksek kuzu... mutlaka bana ulaş 05065960396

 • H
  Hatice22.06.2018

  Vajinismus tedavi ücreti ne kadar

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzum 05065960396 dan vajinismus ile ilgili tüm bilgileri sorabilirsiniz

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353