Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Vajinismus bedenin çeşitli bölgelerinde, bazen de tüm bedende sıklıkla oluşan bacakların kapanması, korku, titreme, çarpıntı, terleme, bulantı, hatta kusma, fenalık hissi ve ağlama gibi belirtilerle de ortaya çıkabilir.
Vajinismus Tedavisi

Kadında cinsel ilişkinin olduğu anatomik bölgeye “vajen” adı verilir. Vajen ağzının gergin ve sert olması, etrafındaki kasların kontrolü dışında istemsiz şekilde kasılması ve bu nedenle penisin vajinaya girememesi, cinsel ilişkinin ağrılı gerçekleşmesi, hiç gerçekleşmemesi, ya da endişe, korku ve panik hali, yani kadının bacaklarını sıkıca kapatması durumuna yol açan, kadının acılı cinsel birleşme yaşaması ya da herhangi bir jinekolojik muayenenin yapılamaması durumuyla sonuçlanan psikolojik rahatsızlıktır. Bu durum Vajinismus olarak adlandırılır ve buna evli bakireler veya tamamlanmamış evlilikler de denilebilir.

Vajinismus Tedavisi Ankara

Ankara 'da vajinismus tedavisinin çözümü için profesyonel desteğe ihtiyaç olduğu gibi, eşlerin birbirine olan anlayışı ve desteği de çok önemlidir. Eşler başvuru anına kadar bu problemi hep ertelerler. Bundan sonra araya girecek uzman kişi bu ertelemeye artık son verme görevini üstlenecektir. Çünkü bu durum kişisel bir problem olarak değil, toplumsal problemdir.

Vajinismus problemi cinsel terapi ile %100 çözülebilen bir problemdir.

Vajinismus tedavisi yapılan yöntemler göre çeşitlidir. Vajinismus kadının ve erkeğin ortak bir sorunudur. Öncelikle bu tedaviye eşle beraber gelinmelidir. Altta yatan fiziksel bir sorunun varlığını atlamamak için doktor öncelikle jinekolojik muayene yapar.  Tedavi süresi hastalığın şiddetine göre birkaç seanstan 10 seansa kadar sürebilir. Eğer uygun yöntem kullanılırsa bunun tedavi edilememe gibi bir ihtimal yoktur. Çiftlere psikolojik destek, kas gevşeme egzersizleri ve ev ödevleriyle vajinal giriş alıştırmaları önerilir. Eğer bu ödevler söylenildiği gibi yapılırsa başarısızlık oranı yok denecek kadar azdır.

Vajinismus nedeniyle istediğiniz halde eşiniz ya da erkek arkadaşınızla ilişkiye girememe durumu yaşıyorsanız ve ilişki denemeleriniz başarısızlıkla sonuçlanırsa ve kendinizi farklı, eksik ve zamanla da özgüveninizin azaldığını hissediyorsanız, Vajinismus’u kendi başınıza yenmek isteyip de, yenemiyorsanız sonuçta, ilişkiye girme korkunuzu yenmenizi sağlayacak tedaviler almayı planlamalısınız.

Vajinismus Ankara

Vajinismus bedenin çeşitli bölgelerinde, bazen de tüm bedende sıklıkla oluşan bacakların kapanması, korku, titreme, çarpıntı, terleme, bulantı, hatta kusma, fenalık hissi ve ağlama gibi belirtilerle de ortaya çıkabilir. Dünyada ve toplumumuzda, pek çok kültürde, cinsellik sadece doğurmak amacıyla yapılan yani sadece çoğalmayı amaçlayan bir görev değildir. Bu nedenle, toplumdaki ön yargılar, tabular kadın farkında olmasa da doğduğu andan itibaren, sinsice kadının beynine işlenmeye başlar ve bu etkilere kişisel, ailevi nedenler, bazı kötü deneyimler vb. durumlarda eklenince, ilerleyen zamanlarda koca bir sorun yumağı halinde ortaya çıkar.

Vajinismus Ankara ve ülkemizde batılı toplumlara göre, daha yaygın sorundur ve batı ülkelerinden daha fazla görülmektedir.

Vajinismus sorunu, evlilik müessesini yıpratmakta ve büyük bir sosyal yaraya da neden olmaktadır. Bunlar temel etkenler gibi görünse de kadının cinsellikte yaşadığı yetersizlik duygusu tüm yaşamına yansıyabilmekte, suçluluk ve değersizlik fikirleriyle depresyon eğilimi artmakta ve toplumsal yaşamını da etkilemektedir. Doğal sürecin yaşanamaması psikolojik sorunlarla beraber aile içi sosyal sorunlara da neden olabilmektedir.

Türkiye’de evli çiftlerde, vajinismus konunusunun aile büyüklerine yansıtılması kadının konumunu daha da zorlaştırmakta, kimi zaman bekâretin sorgulanmasına yol açmaktadır. Bu durum baskıları beraberinde getirmekte, çifti zorlamakta ve evliliğin bitirilmesi noktasına getirmektedir. Baskılar arttıkça performans kaygısı ve ilişkiler doğal olarak daha fazla güçlenmektedir. Vajinismus Ankara başta olmak üzere Türkiye'de sosyokültürel ve ekonomik düzeyi yüksek, daha çok okuyan veya üniversite mezunu çiftlerde daha sık olarak görülmektedir. Vajinismus sorununu yaşayan kadınların çoğu halen bakiredir.

Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2018

Vajinismus tedavisi Ankara fiyatları 2018 doktordan doktora, yapılan vajinismus tedavisi çeşitlerine ve seanslarına göre değişmektedir. Vajinismus tedavisi fiyat veya ücret bilgisini öğrenmek için kliniğimizi arayabilirsiniz. 

Vajinismus ve Oluşumu

Vajinismus, kadının vajinal kaslarının istem dışı kasılmasıdır (ki bunu vurgulayarak söylüyorum eşleri ya da partnerleri duysun diye) buna bağlı ilişkiye girememe ya da zorlanmadır. Yalnızca ilişki esnasında değildir bu kasılmalar. Vajinismus muayenesi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gittiklerinde o masaya oturmak bu sorunu yaşayanlar için en büyük derttir. Doktorun muayenesi ise daha büyük bir sorundur.

Sebebi beyin tarafından şartlandırılmış olan vajina giriş kısmındaki kasların şiddetli kasılmasıdır. Burada vajinal kasların kasılmasına neden olan fiziksel uyaranlar, psikolojik korkular yada travmatik saldırılar vajinismus’un ortaya çıkması veya devam etmesi ile ilişkilendirilir. Bazı hastalarda travmanın neye bağlı olduğu anlaşılmaz.

Bu problemler genellikle ilk cinsel birleşme esnasında ortaya çıkar. Çiftler sorunun geçici olduğunu bunun sadece kendi başlarına geldiğini sanır ve daha sonraki günlerde kendiliğinden çözüleceğini düşünür. Fakat daha sonra da sorun devam edince kadının, kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine yarım ve işe yaramaz hissetmesine yol açar, üzüntü, sıkıntı, gerginlik, her şeyin daha kötüye gideceği korkusu ve ardından eşine karşı suçluluk duyguları ortaya çıkmaya başlar. Erkek ise, eşi tarafından istenmediği, reddedildiği duygularına kapılmaya başlar ve sertleşme problemi yaşar. Bu durum çiftin cinsellikten uzaklaşmasına ve kavgalarına neden olur.

Vajinismusu tetikleyen diğer faktörlerden biri de, kadının geçmişinde bir tecavüz ya da taciz olayının olmasıdır. Böyle bir olay, cinsellik sırasında olumsuz anıların hatırlanmasına neden olur ve kadını cinsellikten soğutabilir. Bir müddet sonra birbirlerine olan anlayış, yerini gerginliğe bırakabilir. Dışarıda gördükleri çocuklu ailelere bakarak birbirlerine kırıcı ve suçlayıcı sözlerde bulunurlar. Oysa ki çocuğu olduğu halde hala bir kez bile cinsel birliktelik yaşamamış vajinismuslu bayanlar da vardır.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus’un en yaygın olan nedenlerinden biri yetişme çağındaki kızlara cinselliğin pis ve kötü olduğunu aşılayan kapalı düşüncelerdir. Çocukluktan beri cinselliği kadınlar için aşağılayıcı, sadece erkeklerin faydalandığı bir şey gibi gören kadın, ilişki sırasında bilinçaltındaki bu yanlış ve çarpıtılmış olumsuz düşüncelerini değiştirmekte epeyce zorlanır ve ilişkiye girmekte zorlanarak kasılma yaşayabilir. Çoğunlukla aileler tarafından kız çocuklarına kızlık zarının ne kadar önemli olduğu yine üstü kapalıda olsa bilinçaltına yerleştirilir. Bu durum da kadının cinsellikten soğumasına ve istemsiz kasılmalar yaşamasına ve en nihayetinde de Vajinismus’a zemin hazırlar. Çünkü bu problemi yaşayan çiftlerin çoğunun cinsel bilgileri azdır, dışarıdan, başkalarından, bilimsel olmayan yollardan öğrendikleri bilgilere inanma eğilimleri çok daha yüksektir.

Cinsel eğitim gelişmiş toplumlarda bile, uygun ve doğru bir şekilde alınamamaktadır. Kadınların kendi cinsel organlarını tanımamaları, bekâret kavramına verilen abartılı önemin, kızlık zarı ve ilk gece ile ilgili yanlış inanışların, kaygıların, cinsel deneyimin aşamalı gelişmeyip doğrudan cinsel birleşme ile başlamasının bunda rolü çok büyüktür. Bu problem ilk günden itibaren, tamamlanmamış evliliklerde evin çatısı yani yatak odası, yani cinsel yaşam kurulamamakta ve ağrı acı ya da başka nedenlerin yarattığı korkular kadını cinsellikten uzaklaştırmıştır.

Primer Vajinismus

Cinsel hayatın başlamasından itibaren görülen, bir kez bile cinsel ilişkinin olamamasıdır.

Sekonder Vajinismus

Sağlıklı şekilde ilişki sürerken bir olay sonrasında ilişki olamıyor ya da zorlanılıyorsa (doğum, kürtaj, muayene, tecavüz) sekonder vajinusmus oluşur.

Bir çok faktör vajinismus’un sebebi olabilir.

 • Cinsel taciz, tecavüz,
 • Psikolojik travma,
 • Jinekolojik muayene, doğum, kürtaj, düşük,
 • İlk ilişkide ağrı duyulması,
 • Dini inançlar, adetler, gelenek ve görenekler,ahlak kuralları, tabular,
 • Korkular,
 • Toplum, çevresel faktörler,
 • Cinsellik konusunda yanlış bilgiler,
 • Kızlık zarının ilişki esnasında acıyacağı, kanayacağı, delinip patlayacağı fikri.

Vajinismus ve Kızlık Zarı

Bilmeniz gereken en önemli unsurlardan biri kızlık zarınızda anatomik engel olup olmadığının araştırılmasıdır. Kızlık zarıyla ilgili güvenilir tecrübeli bir kadın doğum uzmanından bilgi alınması veya kızlık zarı muayenesi olmak çok önemlidir. Çünkü, Vajinismus hastalığında kişiyi rahatlatacağı düşünülerek gereksiz olan kızlık zarının alınması da önerilebilir. Ancak kızlık zarının ameliyatla alınması sonucunda vajinismus tablosunun devam ettiği görülür. Bu durum da gereksiz maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. Oysa ki; kişi ilişkiye girmekle ilgili kendisine, yalan yanlış eksik bilgilerle senaryo yazmakta ve buna da inanması sonucu bu tabloyu yaşamaktadır. Ayrıca, kızlık zarının gerçekten kalın olduğu ve ilişkiye girmeyi engelleyici yapıda olması da söz konusudur.

Vajinismus ve Gebelik

Vajinismus rahatsızlığı olan bir hasta nasılsa gebe kalamam mantığı ile hareket ederek adet gecikmesi yaşarsam da merak etmeyim nasılsa gebe değilimdir demek de yanlış inanıştır çünkü nadirde olsa dışa boşalma ile spermlerin vajina ya kaçması oradan da yumurtayı döllemesi zorda olsa mümkündür ve vajinismuslu kadın, bazen hamile kalabilir.

Bu durumda tedavi görmediği halde vajinal girişteki kasılmalar bebeğin çıkışına izin vermeyeceğinden normal vajinal doğum mümkün olmayabilir ve sezeryan yapılır. Vajinam küçük ve dar diye bir kavram genellikle yoktur. Unutulmamalıdır ki, vajina esnektir ve doğumda çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir.

 • Cinsel Soğukluk ve Vajinismus Arasındaki Fark Nedir?

  Cinsel soğukluk ve vajinismus birbirinden farklıdır. Cinsel soğuklukta bayan ilişkiye girer ama ilişkiden zevk alamaz orgazm olamaz. Ancak, vajinismusta ise hiç birleşme olmaz. Bu nedenle, vajende ıslaklık çok az olur. Cinsel arzu ve orgazm açısından sorun yoktur, ama bu kişilerde gerçek bir cinsel birleşme gerçekleşmediği halde kadın başka yöntemlerle uyarılabilir ve orgazm yaşayabilir.

 • İlk Cinsel İlişkide Nelere Dikkat Edilmeli?

  Doğal olarak ilk cinsel ilişki ‘nin tarafları iki kişi olduğu için hem kadına hem de erkeğe büyük bir görev düşmektedir. Öncelikle bu ilk cinsel ilişki her daim hatırlanır. İlk ilişkinin iyi bir deneyim olabilmesi için korkuyu azaltması, çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları önerilir. Şartlar buna uygun olmalıdır. Aceleye getirilmemeli, mümkünse önceden konuşulmalı, hangi durumlardan, hangi pozisyonlardan hoşlanıldığı, süresi ve dokunma şekilleri, korunma olup olmayacağı önceden konuşulmalıdır.

  İlk cinsel ilişki de ne yapılmalı?

  Hem kadının hem erkeğin ki, özellikle kadın duygusal olduğu için ilk cinsel ilişki ‘ye hazır olması ve kendini rahat hissetmesi gerekmektedir. Önemli olan eşlerin birbirine karşı güven duymalarıdır. Bu ilk ilişki önemlidir, ilk deneyim olduğu için ve bölgeye baskı olacağından, kısa süreli bir ağrı ve çok hafif kanamalı olabilir. Fakat kadın kendini rahat bıraktığında, erkek ise yumuşak, narin ve hoşgörülü davrandığında ağrısız bir deneyim gerçekleştirilebilir. Önemli olan erkeğin biraz sabırlı davranması ve özellikle ilk cinsel ilişkide ön sevişmeyi uzun tutması önemlidir. Vajina iç dokusunun yeterince ıslanması ve kadının buna hazırlanması beraberliği kolaylaştırır. Böylelikle penisin vajinaya girişi kolaylaşacaktır. Bunun yapılamayacağı düşünülürse de ilk ilişkide lubricant dediğimiz kayganlaştırıcı jeller eczanelerden alınıp özellikle ilişki öncesi genital bölgeye uygulanabilir.

  Eğer gebe kalmak istenmiyorsa da mutlaka kadın ya da erkeğin ilk cinsel ilişki de bize bir şey olmaz mantığını bir tarafa bırakıp korunmak unutulmamalıdır. Korunma yöntemleri bir hekim tarafından mutlaka muayene esnasında size önerilir. Dikkat edilmesi gereken, cinsel ilişki sonrası enfeksiyonlardan korunmak ve önceden tedbir alarak istenmeyen bir gebeliğe izin vermemektir.

 • Cinsel İsteksizlik Nedir?

  Cinsel isteksizlik, yeteri kadarı cinsel uyarının olmasına rağmen partnere karşı cinsel istek duyulmaması olup, cinsel istek bozuklukları olarak değerlendirilir.

  Kadın veya erkekte meydana gelen cinsel isteksizlik mutlaka birlikte tedavi edilmeli, özellikle çocukluk dönemlerinde yaşanan cinsel travmaların kadınlarda cinsel isteksizliğin en büyük nedeni olabileceğini ve erkekler tarafından kadına dayatılan cinsel performans baskısının kadını cinsellikten soğutabileceği düşünülmelidir. Uyarılma ve orgazm evresinde erkekten kaynaklanan erken boşalma gibi nedenlere bağlı olarak başarısızlıkla sonuçlanması kadınlarda olumsuz duygular yaşatmaktadır ve bu durum cinsel isteğin bastırılması ile sonuçlanabilir.

  Kadınlarda cinsel isteksizlik gibi sorunların son yıllarda artış gösterdiği bilinmektedir. Cinsel sağlık açısından önemli olan bu sorun zamanında tespit edilmeli ve özel cinsel terapilerle çözülmelidir. Bazı kişilerde cinsel isteksizlik stres, yoğun iş yaşamı gibi etkenler yüzünden görülebilir. Kadınlarda cinsellikle ilgili olan sorunların en yaygını olan cinsel isteksizlik, yaşa bağlı olarak da artış göstermektedir. Yaşın ilerlemesi sorunun daha fazla görülmesinde büyük etkendir.

  Kadınların tedavi edilmesi için, öncelikle jinekolojik muayeneden geçirilmesi gerekir. Muayene esnasında cinsel arzunun etkilenebileceği fiziksel nedenler araştırılmaktadır. Kişinin cinsel işlev bozukluğunu çözmek için yapacağı ilk şey cinsel problemi olduğunu kabullenmelidir. Partnerler karşılıklı olarak konuşabilmeli birbirlerini yargılayıcı ve olmaktan kaçınmalıdır. Cinsel problem bir kişiye bağlı olabilir ancak iki kişiyi etkiler, bu nedenden dolayı ortak bir problem olarak ele alınmalıdır. Cinsel ilişkide ağrıya neden olacak problemler, kronik rahatsızlıklar, nörolojik sorunlar, kullanılan ilaçlar olarak değerlendirilir. Terapide cinsel sorunu tetikleyen bilinçaltında yatan fiziksel ve psikolojik nedenler araştırılmalı ve düzeltilmelidir. İlaç kullanımına bağlı cinsel fonksiyon bozukluğu varsa ilacın bırakılması ya da dozunun ayarlanması gerekmektedir. Sorunun tespiti için cinsel terapistlere başvurulmalıdır.

  Yeni bir bakış açısı olarak cinsellikte, terapistin tecrübesiyle sorunlar çözülmeye çalışılır. Bu tedaviden sonra kişinin bedenini tanıması için, davranışsal terapi uygulanır. Kadında cinsel isteksizlik sorununun çözülmesi, eşin desteğiyle birlikte 6 ila 12 seansta çözülür. Kadının eşiyle ilgili sertleşme, erken boşalma gibi problemleri varsa, bunlarda eş zamanlı tedavi edilir. Cinsel tedavide rahatlama, gevşeme, masaj, cinsel birleşme tekniklerinin öğretilmesi, mastürbasyon, cinsel pozisyonların değerlendirilmesi ise ayrıca önemlidir.

 • Vajinismus Korkulu Rüya mı?

  Kadında cinsel ilişkinin olduğu anatomik bölgeye “vajen” adı verilir.

  Vajen ağzının gergin ve sert olması, etrafındaki kasların kontrolü dışında istemsiz bir şekilde kasılması ve bu nedenle penisin vajinaya girememesi, cinsel ilişkinin ağrılı gerçekleşmesi, hiç gerçekleşmemesi, ya da endişe, korku ve panik hali, yani kadının bacaklarını sıkıca kapatması durumuna yol açan, kadının acılı cinsel birleşme yaşaması ya da herhangi bir jinekolojik muayenenin yapılamaması durumuyla sonuçlanan psikolojik bir rahatsızlıktır.

  Bu durum vajinismus olarak adlandırılır ve buna evli bakireler veya tamamlanmamış evlilikler de denilebilir. Vajinismus bedenin çeşitli bölgelerinde, bazen de tüm bedende sıklıkla oluşan bacakların kapanması, korku, titreme, çarpıntı, terleme, bulantı, hatta kusma, fenalık hissi ve ağlama gibi belirtilerle de ortaya çıkabilir.

  Dünyada ve toplumumuzda, pek çok kültürde, cinsellik sadece doğurmak amacıyla yapılan yani sadece çoğalmayı amaçlayan bir görev değildir. Bu nedenle, toplumdaki önyargılar, tabular kadın farkında olmasa da doğduğu andan itibaren, sinsice kadının beynine işlenmeye başlar ve bu etkilere kişisel, ailevi nedenler, bazı kötü deneyimler vb. durumlarda eklenince, ilerleyen zamanlarda koca bir sorun yumağı halinde ortaya çıkar.

  Vajinismus’un en yaygın olan nedenlerinden biri yetişme çağındaki kızlara cinselliğin pis ve kötü olduğunu aşılayan kapalı düşüncelerdir. Çocukluktan beri cinselliği kadınlar için aşağılayıcı, sadece erkeklerin faydalandığı bir şey gibi gören kadın, ilişki sırasında bilinçaltındaki bu yanlış ve çarpıtılmış olumsuz düşüncelerini değiştirmekte epeyce zorlanır ve ilişkiye girmekte zorlanarak kasılma yaşayabilir. Çoğunlukla aileler tarafından kız çocuklarına kızlık zarının ne kadar önemli olduğu yine üstü kapalıda olsa bilinçaltına yerleştirilir. Bu durumda kadının cinsellikten soğumasına ve istemsiz kasılmalar yaşamasına ve en nihayetinde de Vajinismus’a zemin hazırlar. Çünkü bu problemi yaşayan çiftlerin çoğunun cinsel bilgileri azdır, dışarıdan, başkalarından, bilimsel olmayan yollardan öğrendikleri bilgilere inanma eğilimleri çok daha yüksektir.

  Cinsel eğitim gelişmiş toplumlarda bile, uygun ve doğru bir şekilde alınamamaktadır. Kadınların kendi cinsel organlarını tanımamaları, bekâret kavramına verilen abartılı önemin, kızlık zarı ve ilk gece ile ilgili yanlış inanışların, kaygıların, cinsel deneyimin aşamalı gelişmeyip doğrudan cinsel birleşme ile başlamasının bunda rolü çok büyüktür. Bu problem ilk günden itibaren, tamamlanmamış evliliklerde evin çatısı yani yatak odası, yani cinsel yaşam kurulamamakta ve ağrı acı ya da başka nedenlerin yarattığı korkular kadını cinsellikten uzaklaştırmıştır. Bu sorun evlilik müessesini yıpratmakta ve büyük bir sosyal yaraya da neden olmaktadır. Bunlar temel etkenler gibi görünse de kadının cinsellikte yaşadığı yetersizlik duygusu tüm yaşamına yansıyabilmekte, suçluluk ve değersizlik fikirleriyle depresyon eğilimi artmakta ve toplumsal yaşamını da etkilemektedir. Doğal bir sürecin yaşanamaması psikolojik sorunlarla beraber aile içi sosyal sorunlara da neden olabilmektedir.

  Vajinismus problemi cinsel terapi ile %100 çözülebilen bir problemdir. 

  Vajinismus ülkemizde batılı toplumlara göre, daha yaygın bir sorundur. Sebebi beyin tarafından şartlandırılmış olan vajina giriş kısmındaki kasların şiddetli kasılmasıdır. Burada vajinal kasların kasılmasına neden olan fiziksel uyaranlar, psikolojik korkular yada travmatik saldırılar vajinismusun ortaya çıkması veya devam etmesi ile ilişkilendirilir. Bazı hastalarda travmanın neye bağlı olduğu anlaşılmaz. Türkiye’de evli çiftlerde, konunun aile büyüklerine yansıtılması kadının konumunu daha da zorlaştırmakta, kimi zaman bekâretin sorgulanmasına yol açmaktadır. Bu durum baskıları beraberinde getirmekte, çifti zorlamakta ve evliliğin bitirilmesi noktasına getirmektedir. Baskılar arttıkça performans kaygısı ve ilişkiler doğal olarak daha fazla güçlenmektedir. Vajinismuslu kadınların çoğu halen bakiredir.

  Vajinismus sosyokültürel ve ekonomik düzeyi yüksek, daha çok okuyan veya üniversite mezunu çiftlerde daha sık olarak görülmektedir. Bu problemler ilk cinsel birleşme esnasında ortaya çıkar. Çiftler sorunun geçici olduğunu bunun sadece kendi başlarına geldiğini sanır ve daha sonraki günlerde kendiliğinden çözüleceğini düşünür. Fakat daha sonra da sorun devam edince kadının, kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine yarım ve işe yaramaz hissetmesine yol açar, üzüntü, sıkıntı, gerginlik, her şeyin daha kötüye gideceği korkusu ve ardından eşine karşı suçluluk duyguları ortaya çıkmaya başlar. Erkek ise, eşi tarafından istenmediği, reddedildiği duygularına kapılmaya başlar ve sertleşme problemi yaşar. Bu durum çiftin cinsellikten uzaklaşmasına ve kavgalarına neden olur.

  Vajinismus’u tetikleyen diğer faktörlerden biri de, kadının geçmişinde bir tecavüz ya da taciz olayının olmasıdır.

  Böyle bir olay, cinsellik sırasında olumsuz anıların hatırlanmasına neden olur ve kadını cinsellikten soğutabilir. Bir müddet sonra birbirlerine olan anlayış, yerini gerginliğe bırakabilir. Dışarıda gördükleri çocuklu ailelere bakarak birbirlerine kırıcı ve suçlayıcı sözlerde bulunurlar. Oysa ki çocuğu olduğu halde hala bir kez bile cinsel birliktelik yaşamamış vajinismuslu bayanlar da vardır.

  Vajinismus tabiî ki çözümü olmayan bir rahatsızlık değildir.

  Bunun çözümü için profesyonel desteğe ön planda ihtiyaç olduğu gibi, eşlerin birbirine olan anlayışı ve desteği de çok önemlidir. Eşler başvuru anına kadar bu problemi hep ertelerler. Bundan sonra araya girecek uzman kişi bu ertelemeye artık bir son verme görevini üstlenecektir. Çünkü bu durum kişisel bir problem olarak değil, toplumsal bir problemdir.

  Vajinismus nedeniyle istediğiniz halde eşiniz ya da erkek arkadaşınızla ilişkiye girememe durumu yaşıyorsanız ve ilişki denemeleriniz başarısızlıkla sonuçlanırsa ve kendinizi farklı, eksik ve zamanla da özgüveninizin azaldığını hissediyorsanız, vajinismus’u kendi başınıza yenmek isteyip de, yenemiyorsanız sonuçta, ilişkiye girme korkunuzu yenmenizi sağlayacak tedaviler almayı planlamalısınız.

  Bilmeniz gereken en önemli unsurlardan biri kızlık zarınızda bir anatomik engel olup olmadığının araştırılmasıdır. Kızlık zarıyla ilgili güvenilir tecrübeli bir kadın doğum uzmanından bilgi alınması çok önemlidir. Çünkü, Vajinismus hastalığında kişiyi rahatlatacağı düşünülerek gereksiz kızlık zarı alınması önerilebilir. Ancak kızlık zarının ameliyatla alınması sonucunda vajinismus tablosunun devam ettiği görülür. Bu durum da gereksiz maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır.

  Oysa ki; kişi ilişkiye girmekle ilgili kendisine, yalan yanlış eksik bilgilerle bir senaryo yazmakta ve buna da inanması sonucu bu tabloyu yaşamaktadır.

  Ayrıca, kızlık zarının gerçekten kalın olduğu ve ilişkiye girmeyi engelleyici bir yapıda olması da söz konusudur.

  Vajinismuslu bir hasta nasılsa gebe kalamam mantığı ile hareket ederek adet gecikmesi yaşarsam da merak etmeyim nasılsa gebe değilimdir demek de yanlış bir inanıştır çünkü nadirde olsa dışa boşalma ile spermlerin vajina ya kaçması oradan da yumurtayı döllemesi zorda olsa mümkündür ve vajinismuslu bir kadın, bazen hamile kalabilir. Bu durumda tedavi görmediği halde vajinal girişteki kasılmalar bebeğin çıkışına izin vermeyeceğinden normal vajinal doğum mümkün olmayabilir ve sezeryan yapılır.

  Vajinam küçük ve dar diye bir kavram genellikle yoktur.

  Unutulmamalıdır ki, vajina esnektir ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir.

  Vajinismus her zaman tedavi edilebilir. 

  Önce özel bir ilgi ve uzmanlık alanı olan cinsel terapist tarafından çiftin cinsel öyküsü alınır ve cinsel terapistin gerekli gördüğü durumlarda tam bir jinekolojik muayene yapılır. Vajinal girişteki istek dışı kasılmalar nedeniyle jinekolojik muayenede zor olabilir. Çünkü, vajinismus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu jinekolojik muayene olmak istemezler hatta muayene hakkında konuşulması bile aynen ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya neden olabilir. Vajinismusta düzelmeyi sağlayan, kasılmanın aşamalı olarak üzerine gidilmesi gerekir, ancak cinsel birleşmenin olağan bir parçası haline gelmesi zaman alacak bir süreçtir ve terapist bunu çifte açıklar. kişiler kendilerini suçlu görüp, tedaviye adım atmaktan geri kalmamalıdır.

  Bu durum ayıp ya da yasak değildir, kişiye ve çiftlere bu durumu yaşatan, toplumumuzda cinsel eğitimin azlığıdır. Evlilik öncesi cinsel danışmanlık için cinsel terapiste giden çiftlerde bu tür problemler oluşmaz. Yine, bilinçaltındaki gereksiz korkuları yenmek için danışanların rahatlatılması, gevşemesi, heyecan ya da korkuları yenmesi için ruhsal bir ortam oluşturulur ve cinsel terapiye geçilir. Cinselliğin bedenler ve genital organlar aracılığı ile beyinde yaşandığı anlatılır. Erkeğin yardımı, kadının aktif çabası ve terapistin profesyonelce yol göstermesi ile tedavinin başarılı olacağı anlatılır. Cinsel terapide, eşten gelen ruhsal destekte çok önemlidir. Cinsel terapi de başarı şansını arttıran en önemli faktör eşlerin seanslar sırasında kendilerine verilen ev ödevlerini uygun bir şekilde uygulaması ve sonuna kadar tedaviye devam etmeleridir.

  Vajinismus tedavisinin birinci aşamasında; hastanın kendi vücudunu tanıması için dokunma ve okşama egzersizleri ve parmak egzersizleri yaparak, bir anlamda ilişki sırasında ortaya çıkan panik atağın küçük çaplı da olsa giderilmesi sağlanır. Hastanın kendi parmağı veya eşinin parmağı ile vajinanın genişleyebilir bir organ olduğunun kişiye gösterilmesi, bununla başa çıkmayı öğrenmesidir. Egzersizler sırasında yapay kayganlaştırıcılar kullanılır ve cinsel terapi de eşten gelen ruhsal destek her zaman çok önemli bir yer tutar.

  Tedavinin ikinci aşamasında ise; ilişki öncesi ön sevişmenin uzun tutulması ve kadının iyice uyarılmasının üzerinde durulmaktadır. Cinsel terapistin uygun görmesi durumunda, ilaç tedavisi de uygulanabilir. Ancak, sakinleştirici, kas gevşetici ve antidepresan ilaçlar da tedavi edici değildir. Aksine bu tip ilaçlar cinsel isteği azaltabilir.

  Cinsel terapi süresi hastalığın şiddetine göre, birkaç seanstan 10-12 seansa kadar değişebilir. Son yıllarda vajinismus tedavisinde Hipnoz yani hipnoterapi de başarılı sonuçlar vermektedir. Hipnoterpi ile danışanların kendilerinin bile farkında olmayıp bilinçaltına attıkları tüm olumsuz düşünceleri bir yerde su yüzüne çıkararak adeta bir farkındalık yaratılır ve bu sayede korku ve kaygıların azaltılması sağlanır.

  Son olarak uygun tedavi yöntemleri ve tecrübeli bir cinsel terapist ile tedavi şansı % 100’e yakındır.

 • Vajinismus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Vajinismus nedir?

  Halk dilinde cinsel ilişkiye girememe ya da zorlanma olarak bilinen vajinismus kadınlarınında yaşadığı bir durumdur. Yaşanan bu olay aslında, vajinal kasların istem dışı kasılmasından dolayı ortaya çıkar. Hatta bazı kadınlar, doktora muayeneye gittiklerinde, kontrol masasına yatacakları zamanda dahi yaşayabilmektedirler.

  Vajinismus’ un çeşitleri var mıdır?

  Vajinismus, kendi içinde iki farklı türde adlandırılan bir olaydır. Birincisi; Primer Vajinismus’ tur. Bu türde yaşanan durum; cinsel hayatın başlamasıyla görülen ve hiçbir şekilde cinsel ilişki yaşanamamasıdır. İkincisi ise; Sekonder Vajinismus. Bu türde de; sağlıklı bir cinsel ilişki yaşanırken, bir olaydan sonra ilişkiye girilememesi veya zorlanma yaşanmasıyla oluşur. Her iki türdeki vajinismus ankara kadın doğum uzmanlarıyla görüşülerek tespit edildikten sonra atlatılabilecek durumlardır.

  Vajinismus yaşanmasında hangi faktörler etkendir?

  Kişilerin vajinismusu yaşamasında birden fazla faktör etken olabilmektedir. Bunlar; cinsel taciz ya da tecavüz, psikolojik bir travma yaşanmış olması, kürtaj, düşük veya jinekolojik muayene korkusu, cinsel ilişkiye ilk girildiği zaman ağrı hissedilmesi, dini inançlar veya tabular, kişinin sahip olduğu korkular, toplum ve çevresel faktörler, cinsellikle ilgili öğrenilen yanlış bilgiler olarak sıralanabilir. Tüm bu konularla birlikte vajinismus ankara sınırları içerisindeki uzmanlar yardımıyla ortadan kaldırılabilecek ya da azaltılabilecek durumlardır. Önemli olan kişinin kendisini fark etme çabasıdır. Vajinismus hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler, divakadin.com web sayfasını ziyaret edebilir ve istedikleri bilgilere ulaşabilirler.

 • Vajinismus Nedenleri

  Vajinismus önce kadınları, sonra erkekleri, temelde tüm aileyi ilgilendiren büyük çaplı bir sorundur. Ne kadar istenilse de yaşanamayan cinsellik, hem sinirleri yıpratmakta, hem de nice evliliği boşanma safhasına getirmektedir. Vajinismus hakkında kulaktan dolma şeylerle hareket etmek yerine bu talihsiz hastalığın nedenlerini bilmek ve önlemleri ona göre almak çok daha mantıklı ve kurtarıcı olacaktır.

  Vajinismus Hastalığı ve Nedenleri

  1- Cinsel travmalar: Özellikle erken yaşta yaşanan cinsel travmalar ya da şahit olunan cinsel içerikli manzaralar daha sonra yetişkinliğe erişildiğinde kurtulunmayan büyük detaylardır. Her ne kadar yetişkin olmuş, aile kurmuş kişi görünürde bir sorunu olmadığını sansa da travmalar beyin yapısını engeller. Vücudu da beyin yönettiği için cinsel travmalar, vücudun kendini kapamasına yol açar. Vücut hafızası ile ilgili olan bu neden, cinsel travmaların vajinismus hastalığına yol açmasına vesile olur.

  2- Yanlış izlenim ve fikirler: Cinsellikle ilgili kadınlara verilen yanlış öğütler, anlatılan karanlık hikayeler zihni işgal eder. Bundan sonrası ise ne kadar istenilse de kadınlığın kendini kapamasına, vajinismusun gerçekleşmesine neden olur. Daha çocuk yaşta cinsellikle ilgili yanlış eğitim, kadınların kabusu olmaktadır.

  3- Jinekolog hataları: Cinsellik ile ilgili sıkıntılar baş gösterdiğin en mantıklı olan şey yapılır ve doktora gidilir. Ancak bazen doktor hataları, yanlış muayene ve zorlamalar, geri dönüşü zor hatalara yol açar. Bazı jinekologların bilimden uzak uygulamaları ve sert yaptırımları da vajinismusa yol açmaktadır.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • S
  Se06.08.2018

  Artik delirmek uzereyiz evleneli 15 gun oldu hersey rahat ama tam vajina girisine gelince kendini kasiyor bakitmiyor bende bilmiyorum ..doktor dedigimde bakitmam ben diyor krem hap ne varsa aldim ama kullanmiyor anlayis goateriyorum ama caba gostermiyor hic ..ne yapicami sasirdim artik

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Gel mutlaka

 • E
  Efulim01.08.2018

  Merhaba hocam ben 3 yıllık evliyim Vajinismus hastasiydim çok şükür yendim ama cinsel isteksizlik var ve kistim var 6 cm affınıza sığınarak cinsel ilişki sirasinda çok ağrı oluyo

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Doğrudur agrı yapar kuzu

 • Ü
  Üzüntülü10.07.2018

  Bir yıllık evliyim eşimle cinsel ilişkiye giremiyorum kendini kastığından dolayı birleşme olmadan boşalıyorum artık kendimden şüphe ediyorum ne yapabilirim.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bana mutlaka ulaş 05065960396 dan

 • E
  Ebb29.06.2018

  Merhaba hocam Doğum yaptım. Esimle birlikte olurken kendimi istemeden kasıp sıktığım için Doğumdan sonra eşim bana yaklaşmak istemedi. Kadın doktorunda muane olurken yine kendime kasıyorum. Vajinismus olabilir miyim? Yada başka birşey midir? Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Eğer muayenede hekım normal dedıyse vajinismus olma ihtimali çok yüksek kuzu... mutlaka bana ulaş 05065960396

 • H
  Hatice22.06.2018

  Vajinismus tedavi ücreti ne kadar

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzum 05065960396 dan vajinismus ile ilgili tüm bilgileri sorabilirsiniz

 • K
  Kadinca04.06.2018

  Vajinismus tedavisi görüyorum 2 seansta doktor kulak çubuğu sokma ezgersizi verdi . Çubuğu sokuyorum ama tam degil doktorun istedigi gibi degil. Soktugumda değişik bi duygu hissediyorum. Aci agri degil değişik bisey ne yapmam gerekli

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Terapilere devam edin

 • N
  Neslihan24.04.2018

  Vajinismusu, kas gevşetici ve kaygı giderici ilaçlarla tedavi etmek mümkün mü?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Vajinismusu, kas gevşetici ve kaygı giderici ilaçlarla tedavi etmek mümkün mü? Vajinismus hastalığı tedavisinde, asla ilaçla tedavinin yeri yoktur. Cinsel terapistin uygun görmesi durumunda, ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak, sakinleştirici, kas gevşetici ve antidepresan ilaçlar da tedavi edici değildir. Aksine bu tip ilaçlar cinsel isteği azaltabilir ve kişi yine bu süreçte maddi manevi zarar görebilir.

 • Z
  Zeliha24.04.2018

  Vajinismus tedavisinde eşler açısından yapılacaklar nelerdir?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Vajinismus çiftlerin ortak sorunudur, bu nedenle hem görüşmeye hem de seans uygulamasına çiftlerin birlikte gelmesi önerilmektedir. Vajinismus ya da diğer cinsel işlev bozuklukları asla tek kişinin sorunu değildir, cinsel sorunlar eşleri ortak etkiler. Problemlerin çözümünde eş desteği çok önemlidir ve bu durumda çiftlerin paniğe kapılmamaları, birbirlerine karşı anlayışlı olup, sakin ve sabırlı davranmaları, doktorunun kendilerine öğrettiği tüm uygulama yöntemlerini bire bir yapmaları ve tedaviye olan inançlarını asla yitirmemeleridir.

 • A
  Ayşe Z.24.04.2018

  Vajinismus tedavisinde hastanın yaşının, evlilik yılının herhangi bir avantajı veya dezavantajı var mıdır?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Vajinismus tedavisinde hastanın yaşının, evlilik yılının herhangi bir avantajı veya dezavantajı var mıdır? Kişilerin yaş düzeyleri terapi açısından hiçbir farklılık oluşturmamaktadır. Çünkü genç hastalarda, daha fazla bir azim ve motivasyon var iken, onların dezavantajları ise çok tecrübesiz olmalarıdır. İleriki yaş hastalarında ise, hayat tecrübeleri birtakım deneyimleri kendi içlerinde avantajları ve dezavantajları tamamlamaktadır.

 • V
  V.t.24.04.2018

  Vajinismusun tedavisine ne zaman başlanmalıdır?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Vajinismusun hastalık olmadığını psikolojik bir sorun olduğunu her zaman söylüyoruz. Ayrıca, vajinismus sadece kadının değil çiftlerin problemidir. Teşhis konulduktan sonra terapiye ne kadar erken başlarsanız sizin için o kadar iyi olur. Bazen çiftler zamana bırakır ve bu sorunu devamlı ertelerler. Zamanla kendiliğinden çözülür diye düşünürler. Oysa ki, bu düşünce yapısı hiç de doğru değildir. Çünkü terapiyi geciktirdiğiniz an tedavi süreci de zora girmiş olur. Cinsellik evliliğin en güzel taraflarından birisidir. Beklemekle bu güzelliği yaşamaktan kendinizi mahrum bırakırsınız. Vajinismus tedavisinde genelde, sadece çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere rastlıyoruz. Çocuk sahibi olmak tabiî ki güzel ama çiftlerin bedensel ve ruhsal birleşmeyi, bütünleşmeyi sağlaması da güzeldir. Size vajinismus teşhisi konulduğu andan itibaren bu konunun uzmanı bir cinsel terapistle çalışmaya başlayınız. Vajinismus tedavisini geciktirmek çözmez. Geciktirmek sadece vajinismus sorununun kronikleşmesine yol açar.

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396