Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Vajinismus, kadın cinsel bozuklukları içinde tedavisi en başarılı olan rahatsızlıktır. Vajinismus başarılı olarak tedavi edilebilir. Birçok araştırmaya göre, vajinismus tedavisinde başarı oranını %100'e yaklaşmıştır.
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus

Vajinusmus cinsel ilişki sırasında vajinanın istemsiz olarak daralması sonucu, birlikteliğin yani gerdeğe girmeyi engelleyen bir sorundur. Daralma vajinayı çevreleyen pelvik bölge kaslarının istemsiz olarak kasılması nedeniyle oluşur.

♦ Kadınlar kasılmaları doğrudan veya isteyerek kontrol edemezler. Hatta daralmanın ve ilişkiye girememe sorununa neden olan kasılmanın farkında bile olmayabilirler.

Penisin vajina girişi çok sıkıntılı olabilir veya hiç yaşanmayabilir. Vajina o kadar sıkı olabilir ki vajinal açıklık tamamıyla kapanabilir ve cinsel birleşme hiç bir şekilde yaşanmayabilir. Vajinismus ilişki sırasında yanma, ağrı veya batma gibi sorunlarla da başlayabilir.

The Merck Manuel, vajinismusu; kadınlarda, penisin vajinaya girmesini önlemek konusunda mevcut bilinç dışı bir istek sonucu, vajina aşağı bölümündeki kasların adeta bir şartlı refleks gibi kasılması sonucu meydana gelen, vajina spazmı olarak tanımlamıştır. Amerikan psikiyatristler birliğine göre ise vajinismus; "istemsiz kasılmalar sonucu ilişkinin gerçekleşememesi" olarak belirtilmiştir.

Vajinismus kasılmaları gerçek bir girişim yanında yalnızca girişimin hayal edilmesiyle bile ortaya çıkabilir. Hatta muayene esnasında da kasılmalar ortaya çıktığından böyle bir durumda normal vajinal doğum bile mümkün olmayabilir. Ama endişe etmenize gerek yok, birçok araştırmaya göre, vajinismus tedavisinde başarı oranı %100'e yaklaşmıştır.

♦ ♦ ♦ Profesyonel desteğe gerek kalmadan, vajinismus rahatsızlığından kurtulmanıza yardımcı olabilmesi için hazırlamış olduğumuz yazımızı, dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Vajinismus Tedavisi Ankara

Başarılı bir vajinismus tedavisi için ilaç kullanımı, cerrahi müdahale veya başka bir karmaşık tedaviye gerek yoktur! Etkin bir vajinismus tedavi süreci pelvik taban kontrol egzersizleri, içeri sokma ve genişleme eğitimi, ağrı azaltma teknikleri ve tüm duygusal bileşenleri belirleme ve çözümlemeye yardımcı egzersizlerin bir bütünüdür.

vajinismus

Nadiren bazı kadınlarda kısa, küçük, elastikiyeti olmayan vajinaya rastlanmıştır. Bu vajinal bozukluk olabilir. Vajinal boşluğu genişletmek için genelde dilatör terapisi tavsiye edilir. Giriş problemine neden olan bir diğer husus ise olağan dışı şekilde kalın veya elastik olmayan ve nadiren görülen kızlık zarı varlığıdır.

 • Vajinismus nedeniyle oluşan penisin vajinaya giriş problemleri tamamen tedavi edilebilir ve ağrı ve rahatsızlık kalmayacak şekilde üstesinden gelinebilir.
 • Vajinismus tedavi süreci evde, özel yaşamı içinde kendi başına çalışabilmesine imkan vermektedir.
 • Vajinismus egzersizleri adım adım ilerleyen bir süreçtir.

Vajinismus tedavisindeki aşamaların bir çoğu sezgisel değildir ve kazanımlar hemen elde edilemez. Herhangi bir aşamadaki başarısızlığın, iyileşmeyi engelleyeceği, vajinusmusun artmasına neden olur. Ağrı döngüsü ve ilerlemenin durmasına neden olacağından, bu konuda başarıya ulaşmak için sistematik bir anlayışı takip etmek daha doğru olacaktır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Özel ilgi ve uzmanlık alanı olan cinsel terapist tarafından, çiftin cinsel hayatı öğrenilir ve cinsel terapistin gerekli gördüğü durumlarda tam bir jinekolojik muayene yapılır. Vajinal girişteki istek dışı kasılmalar nedeniyle jinekolojik muayenede zor olabilir. Çünkü, vajinismus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu jinekolojik muayene olmak istemezler hatta muayene hakkında konuşulması bile aynen ilişkide olduğu gibi panik ve korkuya neden olabilir.

Vajinismusta düzelmeyi sağlayan, kasılmanın aşamalı olarak üzerine gidilmesi gerekir, ancak cinsel birleşmenin olağan bir parçası haline gelmesi zaman alacak bir süreçtir ve terapist bunu çifte açıklar. Kişiler kendilerini suçlu görüp, tedaviye adım atmaktan geri kalmamalıdır. Bu durum ayıp ya da yasak değildir, malesef kişiye ve çiftlere bu durumu yaşatan, toplumumuzda cinsel eğitimin azlığıdır.

Bilinç altındaki gereksiz korkuları yenmek için vajinismus sorunu olan kadının rahatlatılması, gevşemesi, heyecan ya da korkuları yenmesi için ruhsal bir ortam oluşturulur ve cinsel terapiye geçilir. Cinselliğin bedenler ve genital organlar aracılığı ile beyinde yaşandığı anlatılır. Erkeğin yardımı, kadının aktif çabası ve terapistin profesyonelce yol göstermesi ile tedavinin başarılı olacağı anlatılır. Cinsel terapide, eşten gelen ruhsal destekte çok önemlidir. Cinsel terapi de başarı şansını arttıran en önemli faktör eşlerin seanslar sırasında kendilerine verilen ev ödevlerini uygun bir şekilde uygulaması ve sonuna kadar tedaviye devam etmeleridir.

1- Aşama: Hastanın kendi vücudunu tanıması için dokunma ve okşama egzersizleri ve parmak egzersizleri yaparak, bir anlamda ilişki sırasında ortaya çıkan panik atağın küçük çaplı da olsa giderilmesi sağlanır. Hastanın kendi parmağı veya eşinin parmağı ile vajinanın genişleyebilir bir organ olduğunun kişiye gösterilmesi, bununla başa çıkmayı öğrenmesidir. Egzersizler sırasında yapay kayganlaştırıcılar kullanılır ve cinsel terapi de eşten gelen ruhsal destek her zaman çok önemli bir yer tutar.

2- Aşama: Tedavinin ikinci aşamasında ise; ilişki öncesi ön sevişmenin uzun tutulması ve kadının iyice uyarılmasının üzerinde durulmaktadır. Cinsel terapistin uygun görmesi durumunda, ilaç tedavisi de uygulanabilir. Ancak, sakinleştirici, kas gevşetici ve antidepresan ilaçlar da tedavi edici değildir. Aksine bu tip ilaçlar cinsel isteği azaltabilir.

Cinsel terapi süresi hastalığın şiddetine göre, birkaç seanstan 10-12 seansa kadar değişebilir. Son yıllarda vajinismus tedavisinde hipnoz yani hipnoterapi de başarılı sonuçlar vermektedir. Hipnoterpi ile danışanların kendilerinin bile farkında olmayıp bilinç altına attıkları tüm olumsuz düşünceleri bir yerde su yüzüne çıkararak adeta bir farkındalık yaratılır ve bu sayede korku ve kaygıların azaltılması sağlanır.

♦ Uygun tedavi yöntemleri ve tecrübeli bir cinsel terapist ile tedavi şansı %100’e yakındır.

Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2019

Genellikle çiftler başarılı bir vajinismus tedavisi sonucunda birdenbire hayatlarını değiştiren bu değişim karşısında hayrete düşerler. Kasılma ve giriş problemleri veya ilişkisi sırasında ağrısı olan kadınlar adım adım ilerleyen tedavi süreci ile ağrısız ve zevkli bir cinsel ilişkiye başlarlar. Vajinismus tedavisi fiyatları 2019 yılı itibariyle seanslara, işleme ve doktordan doktora değişmektedir. Vajinismus tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus Tedavisinde Başarı Reçetesi

Vajinismus olan kadınlar tedavi sürecini genellikle kendi başlarına evde veya uzman cinsel terapistler eşliğinde yapabilirler. Vajinismus tedavisi konusunda yardımcı olabilmek için, sizlere anlaşılır bir tedavi sürecini basit bir şekilde aşağıda anlattım. Sade, anlaşılır ve bir çok uzman tarafından uygulanan bu 10 adım, vajinusmusun başarılı şekilde tedavisinde kullanılan bir programdır.

1- Vajinismusu Anlama: İlk adım vajinismus ile vajinismusun neden olduğu cinsel ağrı, daralma, yanma hassasiyeti veya penetrasyon sorunları anlamakla başlar. Vajinusmusu anlamak, onu yenme sürecinde en temel unsur olduğundan, bu yaklaşım kadınların kendi cinsel sağlıkları ile ilgili etkin bir rol almalarına yardımcı olur. Tedavi metodları, ilişki konuları, pelvik rahatlama teknikleri, şartlandırma teknikleri ve adale hafızası gibi konular içinde bulunmaktadır.

2- Cinsel Geçmişinin Gözden Geçirilmesi ve Tedavi Stratejileri: Kadınların kendi geçmişlerini gözden geçirmeleri ve analiz etmelerini sağlamak için dengeli bir yaklaşım izlenir. Egzersizler ve aşk oyunları vajinusmustan kaynaklanan penetrasyon sorunları ve cinsel ağrıyı arttıran her olayı, duyguyu veya tetikleyen unsuru belirleme ve değerlendirmeye yardımcı olur. Detaylı vajinismus egzersizleri ve yapılacaklar listesi bir kadının cinsel geçmişini ve pelvik ağrı olaylarını belirleyerek uygun tedavi stratejilerine doğru yönlendirirler. Duygusal incelemeler istemsiz pelvik tepkilere neden olan olumsuz olayları, duyguları ve hatıraların detaylarına girilmesini sağlar.

3- Cinsel Ağrı Anatomisi: Kadınlar sıklıkla kendi cinsel anatomileri, vücutları ve fonksiyonları ile pelvik ağrı ve penetrasyon sorunlarının nedenleri ile ilgili eksik bilgiye sahiptirler. Vajen iç kısımları ile vajinal kaslardaki problemler ile ilgili kafa karışıklığı sıklıkla yanlış teşhise ve hayal kırıklığına neden olur. 3. adımda cinsel organlarla ilgili bilgiler ve bunların ağrı ve penetrasyon konularındaki etkileri anlatılır. Cinsel ağrı ve penetrasyon sorunlarında ne tip ağrının ve rahatsızlığın normal olduğu veya heyecanlanmadan orgazma giden yolda hangi fiziksel değişikliklerin olduğu bu adımda anlatılır. Kızlık zarı ve iç vulva gibi anatomik bölgeler bu adımda tanıtılır.

vajinismus tedavisi

4- Vajina Darlık ve Pelvik Taban Kasları: Kadınlar da cinsel ağrı ve giriş (penisin vajinaya girişi) güçlüğü aslında bir derecede pelvik tabanın istemsiz olarak kasılmasından kaynaklanır. Bu adımda pelvik taban kaslarından özellikle pubokoksigoz (PC) kas grubunun etkisi ve tetiklendiğinde nasıl ilişki sırasında istemsiz olarak kasılmasına neden olduğu anlatılmaktadır. Etkili bir vajinismus tedavisinde, istemsiz kasılma sonucunda ağrı ve daralmaya neden olan pelvik tabanın eğitilmesine odaklanmalıdır. Ağrıyı azaltmak ve giriş güçlüğünü gidermek için pelvik kasların nasıl belirleneceği, kontrol edileceği ve eğitileceğinin öğrenilmesi vajinusmus tedavisinde çok önemli bir adımdır.

5- Giriş Teknikleri: Penetrasyon (giriş) zorluğu veya ağrısı olan kadınlar için ağrısız bir ilk giriş içim tekniklerin öğrenilmesi gerekmektedir. Bu aşamada kadınlar ufak objeleri kullanarak tamamen kendi kontrolleri altında PC kaslarını kontrol tekniklerini öğrenecekler. Daha önce vajen girişini kapatan ve penetrasyonu önleyen her türlü istemsiz kasılmalar yok edilir. Kadınlar pelvik kaslarını tamamıyla kontrol altına almaya başlarlar ve istemleri doğrultusunda pelvik tabanı nasıl rahatlayıp esnetebileceklerini öğrenirler.

6- Vajinal Girişi Geliştirme: Doğru kullanıldığı takdirde, vajinal dilatörler vajinusmus nedeniyle oluşan pelvik darlığı eleme konusunda yardımcı olan etkili araçlardır. Dilatörler pelvik kas tepkilerini tetikleyici birer araçtırlar. Dilatör egzersizleri kadınların pelvik tabanı rahatlatarak istemsiz kasılmaları nasıl önleyeceklerini öğretirler böylece cinsel penetrasyon karşısında doğru tepkiler verilir. Vajinal girişi geliştirme egzersizleri kadınların ağrısız veya rahatsızlık vermeyen bir ilişkiye hazır olacakları bir aşamaya rahat bir şekilde ulaşmalarını sağlar. Unutulmamalıdır ki vajina esnektir! ve genişleyebilen bir organdır...

7- Çiftler için Pelvik Tabanı Rahatlatıcı Duyu Odaklama Teknikleri: Ağrısız bir ilişkiye geçiş sürecinde, bu adımda pelvik taban gerginliğini azaltmak ve çiftler arasındaki samimiyeti arttırmak için duyu odaklama teknikleri anlatılmaktadır. Egzersizler duyu odaklamayı (duyarlı dokunuşlar, aşk oyunları) nasıl başarıyla uygulayabileceklerini ve daha önceki adımlarda öğrenilen teknikleri kullanarak nasıl ağrısız birliktelik yaşayacaklarını öğrendikleri için çiftler bu süreç içinde birlikte çalışmaya başlarlar. Egzersizler ağrısız bir cinsel birliktelik için tamamıyla anlayış, güven kurma ve yardımcı olma üzerine odaklanmaktadır.

8- Birliktelik İçin Hazır Olma Egzersizleri: Tamamen ağrısız bir birlikteliğe geçiş için çiftlerin hazırlanması ile birliktelik için hazır olma aşamasına gelinir. Çiftler ağrısız bir birlikteliğe hazırlanmak ve pelvik gerginlikten kurtulmak için öğrenmiş oldukları teknikleri gözden geçirir ve tatbik ederler.

9- İlişkiye Geçiş: Bu adımda normal bir birliktelikte ağrı ve penetrasyon sorunlarını yok etme teknikleri anlatılmaktadır. Bu adıma kadar kontrol sağlayıcı ve ağrıyı azaltıcı pozisyonlar ile daha konforlu bir ilişki elde edebilmek için öneriler gibi birçok sorunlar tartışılmıştır.

10- Tamamen Ağrısız Bir İlişki: Vajinusmusu yenme sürecindeki son aşama gerçek bir ilişki süresince ağrıdan ve gerginlikten kurtulma sürecidir. Bu adım cinsel güven ve samimiyet kurmak ve ağrısız bir cinsel birlikteliğe geçişin tamamlanması üzerine tasarlanmıştır. Çiftler artık ilişkiden zevk almaya, aile kurma üzerine planlama yapmaya ve vajinusmusun olmadığı bir hayat yaşamaya başlarlar.

Vajinismus Sürecinde Erkeklerin Eşlerine Yardımı

Vajinusmusun üstesinden gelme konusunda partnerler eşlerine birçok yönden yardımcı olabilirler. Vajinusmus ile karşılaşıldığında genellikle erkekler kendilerini çaresiz hissederler ve "ben ne yapabilirim ki? sorun eşimle alakalı..." diye düşünürler. Aslında sorun sadece kadınların problemi değildir çiftlerin ortak sorunudur. Aslında erkeklerin de bu konu hakkında yapabilecekleri birçok şey bulunmaktadır. Bunlar;

1- Destek Olmak: Program süresince destekleyici, sevgiye dayalı, cesaretlendiren ve karşılıklı saygıya dayanan bir ilişkinin bulunması kadın için gerçekten güçlü bir destek sağlamaktadır. Bu tedavi sürecinde kadının yalnız başına ilerlemesi fiziksel ve duygusal olarak yorucu olabilmektedir. Bir erkek partnerine destek verip cesaretlendirdiğinde, bu durum ilişki problemleri yerine tedavi sürecine daha çok odaklanmalarına imkan verir.

vajinismus tedavisinde eş desteği

2- Aşamaları Birlikte Geçmek: Tedavi sürecinin her aşamasında birlikte olarak erkekler eşlerine yardımcı olabilirler. Erkeklerin şaşkınlık ve korku konusunda eşlerine yardım etmeleri ile çiftlerin cinselliğin ötesinde birbirlerini daha samimi olarak tanımaları güven bağlarını güçlendirecektir.

3- Başarıyı Kutlayarak: Vajinusmus tedavi sürecinde erkeklerin çok küçük bir adım veya başarı olarak görülen ilerlemeler kadınlar için büyük bir zafer olarak algılanabilmektedir. Yemeğe çıkmak, ufak bir hediye, bir tebrik notu ya da masaj gibi ufak hediyeler kadınları bu süreçte cesaretlendirecek ve itici bir güç olacaktır. Kutlamak ve her başarının özel olduğunu hissettirmek kadınların tedavi sürecine yardımcı olacaktır.

4- Olumlu ve Sabırlı Olarak: Erkekler genellikle eşlerinin bu tedavi sürecinde hızlı bir şekilde ilerlemelerini beklediklerinden, bu tavır eşleri üzerinde stres yaratacak ve başarısızlığa sevk edebilecek bir baskı ve olumsuzluk olarak yansımaktadır. Erkekler bu süreçte her ne olursa olsun olumlu ve sabırlı olmalı ve umutlu olduklarını hissettirmelidirler.

5- Samimiyeti Sürdürerek: Cinsel birleşmenin mümkün olmadığı durumlarda bile çiftlerin birbirlerine samimi davranmaları çok önemlidir. Cinsel temastan tamamen kaçınmak genellikle ilişkideki sorunları arttırmakta ve problemin daha da kötüleşmesine neden olur. Fiziksel temas olmadan, korku, utanma, suçluluk duyma ve reddetme gibi duygular artış gösterir. Erkekler, ilişki olmadan geçici olarak eşleri ile birlikte keyif alabilecekleri farklı yollarla canlı bir cinsel hayat sürdürmeyi deneyebilirler. Vajinusmusun belki en olumlu yönlerinden biri aslında daha önce dikkat etmedikleri yöntemlerle çiftlerin birbirlerini nasıl memnun edeceklerini öğrenmeleridir.

Ülkemiz Tükiye'de Vajinismus

Yaklaşık 10 kadından 1 tanesinde vajinismus problemi görülmektedir. Ancak bu sayının daha da fazla olduğu düşünülebilir. Çünkü vajinismus ile ilgili istatistiki bilgilerin toplanmasında aşağıda da belirtilen bir takım sıkıntılar bulunmaktadır.

 • Birçok kadın utancından veya üzüntüsünden sorununa çözüm aramamaktadır.
 • Bazı kadınlara yanlış teşhis konulmakta ve bu sorunları asla tam olarak çözülememektedir. Maalesef bu nedenle de bazı kadınlar kendilerini cinsellikten soyutlamaktadır.
 • Birçok sağlık kuruluşunda vajinal penetrasyon problemi ile ilgili istatistiki bilgiler tutulmamaktadır.

Aşağıda vajinismusun sıklığının daha iyi anlaşılabilmesi için bazı istatistiki bilgiler verilmiştir.

 • Vajinismus problemi yaşayan kadınların yüzde 80'i ve eşlerinin yüzde 90'ı evliliklerinden yeterince doyum aldıklarını ifade etmektedirler.
 • Vajinismuslu kadınların yüzde 57'si kocalarını bu konuda düşünceli ve kendilerine yardımcı, yüzde 15'i öfkeli ve saldırgan, yüzde 28'i tepkisiz olarak değerlendirmektedir.

Vajinismus ülkemizde batılı toplumlara göre, daha yaygın bir sorundur. Türkiye’de evli çiftlerde, konunun aile büyüklerine yansıtılması kadının konumunu daha da zorlaştırmakta, kimi zaman bekâretin sorgulanmasına yol açmaktadır. Bu durum baskıları beraberinde getirmekte, çifti zorlamakta ve evliliğin bitirilmesi noktasına getirmektedir. Baskılar arttıkça performans kaygısı ve ilişkiler doğal olarak daha fazla güçlenmektedir. Vajinismuslu kadınların çoğu halen bakiredir.

Vajinismus sosyokültürel ve ekonomik düzeyi yüksek, daha çok okuyan veya üniversite mezunu çiftlerde daha sık olarak görülmektedir. Bu problemler ilk cinsel birleşme esnasında ortaya çıkar. Çiftler sorunun geçici olduğunu bunun sadece kendi başlarına geldiğini sanır ve daha sonraki günlerde kendiliğinden çözüleceğini düşünür. Fakat daha sonra da sorun devam edince kadının, kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine yarım ve işe yaramaz hissetmesine yol açar, üzüntü, sıkıntı, gerginlik, her şeyin daha kötüye gideceği korkusu ve ardından eşine karşı suçluluk duyguları ortaya çıkmaya başlar. Erkek ise, eşi tarafından istenmediği, reddedildiği duygularına kapılmaya başlar ve sertleşme problemi yaşar.

Vajinismusu tetikleyen diğer faktörlerden biri de, kadının geçmişinde bir tecavüz ya da taciz olayının olmasıdır. Böyle bir olay, cinsellik sırasında olumsuz anıların hatırlanmasına neden olur ve kadını cinsellikten soğutabilir.

Vajinismus Belirtileri

Şiddetine bağlı olarak, vajinusmusun belirtileri darlık nedeniyle yanma ve hassasiyetten başlayıp vajinal açıklığın tamamen kapanmasına kadar ilerleyen bir silsilede görülebilir.

 • İlişki sırasında daralma ile birlikte yanma ve batma.
 • İlişkiye girmede güçlük veya hiç girememe.
 • Birleşme sırasında ağrı ve sıkıntı.
 • Pelvik, jinekolojik muayene sırasında güçlük.
 • Kaslarda (bacak, bel v.b.) spasm ve kasılmalar.
 • Ağrı nedeniyle seksüel birleşmeden kaçınma.

Vajinismus, vajinanın daralması sebebiyle huzursuzluk, yanma, ağrı, ilişkiye girme problemlerine veya hiçbir şekilde cinsel birleşmenin olmamasına neden olur. Vajinismus cinsel deneyimi olan veya hiç yaşamamış, genç ve yaşlı kadınlarda görülebilir. Kadınlar vajinismusu aşağıda belirtilen durumlardaki gibi farklı şekilde yaşayabilir.

 • Cinsel organ girişi kısmen mümkün iken bu süreç ağrılı ve sancılı gerçekleşmektedir.
 • Tampon koymak ve jinekolojik bir muayene yapılabilirken bunun haricinde cinsel organın girişi mümkün değildir.
 • Cinsel birleşme sırasında gittikçe artan rahatsızlık ve ağrıya tahammül ederek hayatlarını bu şekilde de sürdürebilirler.

Vajinusmus Evreleri

 • Vajinal girişte hafif huzursuzluk ve yanma görülür ancak bu durum azalabilir.
 • Vajinal girişte daha belirgin bir yanma ve kasılma görülür ve kararlı olarak görülme eğilimindedir.
 • Vajinal kaslardaki istem dışı kasılma giriş eyleminin güç ve ağrılı olmasına neden olur.
 • Vajinal açıklığın sıkı bir şekilde kapalı olması sebebiyle giriş eylemi gerçekleşemez. Zorlandığı takdirde şiddetli bir ağrı söz konusudur.

Vajinusmus belirtileri hafif huzursuzluktan vajinal açıklığın tamamen kapanmasına kadar geniş bir aralıkta görülebilir. Eğer bir kadın en başından itibaren hiçbir zaman ağrısız bir cinsel birleşme yaşayamamışsa, bu durum primer vajinusmus olarak sınıflandırılır. Ağrısız ve problemsiz bir cinsel hayatı olan kadınların, sonrasında hayatlarının herhangi bir döneminde kasılma, ağrı ve giriş güçlüğü görülmekte ise bu durum sekonder vajinusmus olarak adlandırılır.

Primer Vajinismus: Penisin vajinaya giriş eylemi gerçekleşemez veya çok zor gerçekleşebilir ve bu durum vajinal açıklığın olması gereken yerde sanki bir "duvara çarpılması" şeklinde ifade edilebilir. Primer vajinismus cinselliğin olmadığı bir evliliğin temel nedenidir. Primer vajinismus ilk cinsel tecrübe sırasında değil, jinekolojik muayene veya tampon konulması sırasında da tespit edilebilir.

Sekonder Vajinismus: Sekonder vajinismus ağrısız ve problemsiz cinsel ilişkisi olan kadınlarda, sonrasında hayatlarının herhangi bir döneminde kasılma ağrısı ve giriş güçlüğü görülmesi durumudur. Sekonder vajinismus, üriner ve mantar enfeksiyonları, doğum sonrası ağrılar gibi geçici pelvik ağrılar nedeniyle görülebilir. Ayrıca ameliyatlar, menopoz gibi fizyolojik olaylar ve travmatik olaylar da vajinismusu tetikleyebilir. Genellikle bu ağrılar teşhis edilip tedavi edildikten sonra seksüel ağrılar ve birleşme problemleri görülmeye devam eder. Sekonder vajinismus kadınların cinsel ilişki sırasında orgazm olmasına da engel olabilir.

Şunu özellikle belirtmek gerekir ki, vajinismus kadının kasıtlı olarak yaptığı veya yarattığı bir rahatsızlık değildir. Vajinusmus’un çeşitli nedenleri olabilir ancak sıklıkla fiziksel ve duygusal olaylar neticesinde oluşur. Problemin gizemi hem kadın için hem de partneri için üzücü ve sinir bozucu olabilir. Vajinusmusun istemsiz olması gerçeğine rağmen birçok kadın bu durumdan ve ilişkiye girememekten dolayı utanç duymakta, ağrılarını gizlemekte ve sırlarını paylaşmaktan rahatsızlık duymasına gerek yoktur, çünkü vajinismus tedavi edilebilir bir sorundur.

Vajinamın Çok Dar Olması Gibi Bir Durum Söz Konusu Olabilir Mi?

Vajinismus problemi ortaya çıktığında, genellikle kadınlar ilk olarak kendi vajinalarının çok dar olduğunu veya kullanım eksikliğinden dolayı küçüldüğünü düşünürler. Bazı hekimler tarafından bile fiziksel bir anormallik olmasa da vajina normalden daha küçük algılanabilir. Aslında olağan dışı darlığın ve anormal görünüşün nedeni pubokoksigeal (PC) kasların kasılmasıdır.

İleri yaşlarda da kadınlar darlık veya penetrasyon zorluğu ile karşılaşabilirler. Bazı kadınlar menopoz, ameliyat sonrası veya uzun yıllar cinsellikten uzak durma nedeniyle ağrı ve daralma nedeniyle seksin mümkün olamadığını fark ederler. Yaş ve kullanmama nedeniyle vajina körelebilir veya daralabilir. Bu gibi durumlarda, hekimler vajinal dokuyu kibarca genişletmek için genellikle dilatör kullanımını tavsiye ederler. Sıklıkla kadınlar istemsiz kasılmanın vajinismus nedeniyle olduğunu da düşünmezler.

Orgazm Olamıyorum Sorunun Nedeni Vajinismus Olabilir Mi?

Vajinismus bazı durumlarda orgazmı engelleyebilir. Orgazm olamama sorunu vajinismus ile alakalı olabilir. Bazı durumlarda vajinismus cinsel ilişkide sorun yarattığı ve engel olduğundan ve birleşme sırasında duyulan ağrı yüzünden orgazmı engellemektedir. Orgazm olabilmek için vajinal giriş gerekmese de eğer vajinismus nedeniyle pelvik taban kasılması gerçekleştiğinde her türlü cinsel arzu ve istek birden sonlanabilir. Vajiniusmusun ilerlemesine katkıda bulunan her türlü duygusal sorun rahatlamaya ve orgazm olmayı sağlayacak duygusal birikmeye de engel olabilir. Ancak bu durum çok yaygın görülmemektedir.

Şunu da belirtmekte fayda vardır. Aslında vajinismus sorunu yaşamayan birçok kadın da, cinsel birliktelik sırasında orgazm olamamaktadır. Cinsel birliktelik sırasında sadece 3 kadından 1 tanesi düzenli olarak orgazm olabilmektedir. Sonuç olarak orgazm olabilme sorunu için çiftlerin aslında aşk oyunları ile ilgili teknikleri kitaplar ve çeşitli yayınlardan öğrenmeleri ve var olan bilgilerini arttırmaları faydalı olacaktır.

Vajinismusum, Hamile Kalabilir Miyim?

Vajinismuslu bir hasta nasılsa gebe kalamam mantığı ile hareket ederek adet gecikmesi yaşarsam da merak etmeyim, nasılsa gebe değilimdir demek de yanlış bir inanıştır. Çünkü nadirde olsa dışa boşalma ile spermlerin vajina ya kaçması oradan da yumurtayı döllemesi zorda olsa mümkündür ve vajinismuslu bir kadın, bazen hamile kalabilir. Vajinal girişteki kasılmalar bebeğin çıkışına izin vermeyeceğinden normal vajinal doğum mümkün olmayabilir ve sezeryan yapılır. Çocuğu olduğu halde hala bir kez bile cinsel birliktelik yaşamamış vajinismuslu kadınlar da vardır.

Cinsel Hayatınızı Ertelemeyin!

♦ Vajinismus sorunu çözümü için profesyonel desteğe ön planda ihtiyaç olduğu gibi, eşlerin birbirine olan anlayışı ve desteği de çok önemlidir. Eşler başvuru anına kadar bu problemi hep ertelerler. Vajinismus nedeniyle istediğiniz halde eşiniz ya da erkek arkadaşınızla ilişkiye girememe durumu yaşıyorsanız ve ilişki denemeleriniz başarısızlıkla sonuçlanırsa ve kendinizi farklı, eksik ve zamanla da özgüveninizin azaldığını hissediyorsanız, vajinismusu kendi başınıza yenmek isteyip de, yenemiyorsanız sonuçta, ilişkiye girme korkunuzu yenmenizi sağlayacak tedaviler almayı planlamalısınız. Vajinismus tedavisi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus Sorunu Yaşayan Bir Hastamın Hikayesi

Soru: İki ay süreyle vajinismus tedavisi gördüm ama sonra taşınma nedeniyle tedavimi sonlandırdım. Kullandığım gevşetici ilaçları kesince de tedavinin bütün etkisi kayboldu. Oysa eşimle bir iki kez birlikte olabilmiştim ama ilaçları kesince başa döndüm hatta eskisinden kötü oldum. Daha yatak odasına yaklaşırken stresten elim ayağım buz kesiyor. İlaçlarımı kendim alıp kullanmaya devam etsem düzelir diye düşünüyorum. Çünkü bana gerçekten çok iyi gelmişlerdi. Aslında şarap gibi hafif alkollerin de etkili olabileceğini söylüyorlar. Ancak hangisinin tedavimi destekleyebileceğini size sormak istedim.

Op. Dr. Gökçen Erdoğan: Vajinismus tedavisi hakkındaki yanlışları düzeltmek bir ömür alsa da bundan vazgeçmeyeceğim. Vajinismus tedavisinin en önemli aşaması, sorunun kaynağına inmektir. Dolayısıyla jinekolojik muayene de tıpkı terapi gibi şarttır. Fiziksel bir sorun olmadığının düşünülmesi, olmadığından emin olmaya yetmez. Öncelikle jinekolog hekiminiz bu olasılığı ortadan kaldırmalıdır muayenesi ve tetkikleriyle. Ardından psikolojik nedenlerine eğilinmeli ve olası geçmiş travmalar üzerine yoğunlaşılmalıdır. Herhangi bir olay, kişi ya da his cinsel hayatınızı mahveden bu sorunu yaratmış ve de tetikliyor olabilir. Vajinismusun çözülmüş sayılabilmesi için kadının bilincinin tamamen yerinde olması gerekir. Yani iradesi zayıf olduğu ve şuur tamamen açık olmadığı için cinsel ilişkiye girebiliyor olması, vajinismusun atlatılmış olduğu anlamına gelmez. Aksine bedeni ve ruhu bu şekilde çalışmaya, yani tembelliğe itebilir.

Gevşetici ilaçlarla ilişkiye girmek, alkolün etkisindeyken ilişkiye girebilmek, iyileşme sayılamaz. Kaldı ki ilaç yazma yetkisi üzerine de tartışmalıyız. Eğer tedavinizi bir jinekolog cinsel terapistle sürdürdüyseniz kendisi fiziksel sorunlarınız için tıbbi ilaçlar yazabilir. Ancak ruh sağlığınıza ilişkin bir ilaç yazma yetkisi yoktur. Eğer tedavinizi bir psikologla sürdürdüyseniz bu tür ilaçların hiçbirini yazma yetkisi yoktur. Ancak bir psikiyatrist gerek görmesi halinde ilaç tedavisi başlatabilir. Net biçimde ifade etmeliyim ki; vajinismus sorununuzun kökenine inmek ve sonra da alkolsüz, bilinçli biçimde tedavinizin başlatılması gerekiyor. Her anında kendinizde olmalısınız. Bunun belli bir zamanı yok. 1 ay da sürebilir 1 yıl da, sabır ve çaba gerekiyor.

 • Vajinismus Türleri

  Vajinismusun temelde iki kısımda incelenebilir.

  Vajinismus kadının hayatının bir bölümünde ve herhangi bir yaşta görülebilir. Vajinismusun türüne göre iki ana başlık altında incelenebilir; Primer Vajinismus ve Sekonder Vajinismus. Tıp literatüründe kullanılan bu iki sınıf aslında başlama zamanını tasvir amacıyla kullanılır. Uzmanlar ve terapistler tarafından kullanılan bu terimler tamamıyla teşhis ve sınıflandırma için kullanılırlar. Aslında bireyler için bu iki sınıf arasındaki fark çokta bir önem arz etmemektedir. Ancak hangi sınıfta değerlendirilirse değerlendirilsin ikisi içinde tedavi başarısı gerçekten yüksektir.

  Primer Vajinismus

  Eğer Bir Kadın En Başından Itibaren Hiçbir Zaman Ağrısız Bir Cinsel Birleşme Yaşayamamışsa, Bu Durum Primer Vajinusmus Olarak Sınıflandırılır.

  Genellikle primer vajinismus bir kadının yaşadığı ilk cinsel birleşme deneyimi sırasında ortaya çıkar. Giriş eylemi gerçekleşemez veya çok zor gerçekleşebilir ve bu durum vajinal açıklığın olması gereken yerde sanki bir “duvara” çarpılması şeklinde ifade edilebilir. Primer vajinismus cinselliğin olmadığı bir evliliğin temel nedenidir. Primer vajinusmus illaki ilk cinsel tecrübe sırasında değil, jinekolojik muayene veya tampon konulması sırasında da tespit edilebilir.

  Sekonder Vajinismus

  Sekonder Vajinismus Ağrısı, Öncesinde Yıllarca Herhangi Bir Sorun Yaşamayan Kadınlarda, Hayatlarının Herhangi Bir Döneminde Görülebilir.

  Sekonder vajinismus ağrısız ve problemsiz bir cinsel ilişkisi olan kadınların, sonrasında hayatlarının herhangi bir döneminde kasılma ağrısı ve giriş güçlüğü görülmesi durumudur. Sekonder vajinismus, üriner ve mantar enfeksiyonları, doğum sonrası ağrıları (ve birçok fiziksel rahatsızlıklar, bkz. Vajinismus Nedenleri) gibi geçici pelvik ağrılar nedeniyle görülebilir. Ayrıca ameliyatlar, menopoz gibi fizyolojik olaylar ve travmatik olaylar da vajinismusu tetikleyebilir. Genellikle bu ağrılar tıbben teşhis edilip tedavi edildikten sonra seksüel ağrılar ve birleşme problemleri görülmeye devam eder. Yaşanmakta olan seksüel ağrılar genital bölge kaslarının istemsiz olarak kasılma şiddetinin ve süresinin artmasına neden olduğundan tedavi edilmediği takdirde vajinismus genellikle kötüleşir. Ayrıca vajinusmus kadınların cinsel ilişki sırasında orgazm olmasına da engel olabilir.

  Sınıflandırma Zorluğu

  Bazı durumlarda bu rahatsızlığı herhangi bir sınıf altında değerlendirmek pek mümkün olmayabilir. Örneğin bazı kadınlar ilk cinsel ilişkisinden itibaren ağrısı ve rahatsızlığı sürekli artan bir cinsel ilişkiye yıllar boyunca katlanabilirler ve bir süre sonra bu durum katlanılamaz bir hal alabilir. Ya da bazı kadınlar cinsel hayatları süresince gidip gelen bir süreçte penetrasyon sıkıntıları yaşayabilirler ve günün birinde birden karşılarında bu rahatsızlığı görebilirler.

  Yukarıdaki sınıflandırma dışında vajinismus penetrasyon sıkıntısından ağrılı ve rahatsız bir ilişkiye çok geniş bir silsile de görülebilir. Vajinusmusun tedavisi sürecinde yukarıdaki sınıflandırmaya bağlı olarak bir takım farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Yukarıda belirtilen ana iki tür haricinde vajinismusa istinaden başka tıbbi terimlerde kullanılabilir.

  Aparoni

  Aparoni aslında bazı fiziksel engeller nedeniyle bir bireyin cinsel ilişki yaşayamaması durumunu tarif eden bir terimdir. Vajinusmus aslında aparoni’nin bir türüdür.

  Disparoni

  Bir cinsel ilişki sırasında bir bireyin ağrı duyması durumunu tarif eden bir terimdir. Özellikle dış genital bölgede ağrı, yanma ve gerginlik şeklinde görülen ve genellikle ilişkinin ilk dönemlerinde sıkça yaşanan bir durumdur. Vajinismus, Disparoni’nin bir türü olarak değerlendirilebilir ancak her ağrı veya gerginlik sorunların vajinismus varlığını göstermeyebilir.

 • Cinsel Soğukluk ve Vajinismus

  Cinsel soğukluk ve vajinismus birbirinden farklıdır. Cinsel soğuklukta bayan ilişkiye girer ama ilişkiden zevk alamaz orgazm olamaz. Ancak, vajinismusta ise hiç birleşme olmaz. Bu nedenle, vajende ıslaklık çok az olur. Cinsel arzu ve orgazm açısından sorun yoktur, ama bu kişilerde gerçek bir cinsel birleşme gerçekleşmediği halde kadın başka yöntemlerle uyarılabilir ve orgazm yaşayabilir.

 • İlk Cinsel İlişkide Nelere Dikkat Edilmeli?

  Doğal olarak ilk cinsel ilişki ‘nin tarafları iki kişi olduğu için hem kadına hem de erkeğe büyük bir görev düşmektedir. Öncelikle bu ilk cinsel ilişki her daim hatırlanır. İlk ilişkinin iyi bir deneyim olabilmesi için korkuyu azaltması, çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları önerilir. Şartlar buna uygun olmalıdır. Aceleye getirilmemeli, mümkünse önceden konuşulmalı, hangi durumlardan, hangi pozisyonlardan hoşlanıldığı, süresi ve dokunma şekilleri, korunma olup olmayacağı önceden konuşulmalıdır.

  İlk cinsel ilişki de ne yapılmalı?

  Hem kadının hem erkeğin ki, özellikle kadın duygusal olduğu için ilk cinsel ilişki ‘ye hazır olması ve kendini rahat hissetmesi gerekmektedir. Önemli olan eşlerin birbirine karşı güven duymalarıdır. Bu ilk ilişki önemlidir, ilk deneyim olduğu için ve bölgeye baskı olacağından, kısa süreli bir ağrı ve çok hafif kanamalı olabilir. Fakat kadın kendini rahat bıraktığında, erkek ise yumuşak, narin ve hoşgörülü davrandığında ağrısız bir deneyim gerçekleştirilebilir. Önemli olan erkeğin biraz sabırlı davranması ve özellikle ilk cinsel ilişkide ön sevişmeyi uzun tutması önemlidir. Vajina iç dokusunun yeterince ıslanması ve kadının buna hazırlanması beraberliği kolaylaştırır. Böylelikle penisin vajinaya girişi kolaylaşacaktır. Bunun yapılamayacağı düşünülürse de ilk ilişkide lubricant dediğimiz kayganlaştırıcı jeller eczanelerden alınıp özellikle ilişki öncesi genital bölgeye uygulanabilir.

  Eğer gebe kalmak istenmiyorsa da mutlaka kadın ya da erkeğin ilk cinsel ilişki de bize bir şey olmaz mantığını bir tarafa bırakıp korunmak unutulmamalıdır. Korunma yöntemleri bir hekim tarafından mutlaka muayene esnasında size önerilir. Dikkat edilmesi gereken, cinsel ilişki sonrası enfeksiyonlardan korunmak ve önceden tedbir alarak istenmeyen bir gebeliğe izin vermemektir.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • L
  Leyla05.12.2018

  Vajinusmusu yendim 2 aydir iliski oluyo kizlik zarım yırtılmadi ve bebe yaği kullanmadan iliski olmiyo böyle gebe kalir miyim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kalabilirsin tabii ki

 • V
  Vajunusmusa Yenilme05.12.2018

  Vajinusmusu yendim 2 aydir iliski oluyo kizlik zarım yırtılmadi ve bebe yaği kullanmadan iliski olmiyo böyle gebe kalir miyim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bu şekilde de gebe kalma ihtimali var o yüzden korunman gerekir

 • G
  Gülsün31.08.2018

  20yaşındayım 1.5yıllık evlıyım hiç eşimle ilişkiye giremedik doktoragıttım parmak egzersiz önerdi çözümolmadı ağrı kasılma var hocam teseklr

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bana ulaş 03124171788

 • A
  Aaa30.08.2018

  Merhaba Gökçen Hocam; İlişki sırasında kendimi çok kasıyorum. Ben ve eşim zeytinyağ kullanıyoruz. Bize ve hamile kalmama zararı olur mu ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Olmaz kuzu

 • D
  Duygu26.08.2018

  Hocam, az önce yazdigim gibi 4 bucuk senelik evliyim ve vajinismus hastasiydim ama 2 ay önce bu hastaligi yendim. Ve esimle her ikinci gün iliskiye giriyoruz. Cocuk istiyoruz. Yumurtlama günlerimi takip ediyorum. O günlerde daha yogun iliskiyle giriyoruz. Daha henüz hamilelik durumum yok. Zamana biraktik. Daha cok yeni. Iliskiye girdigimiz zaman daha azicik korkularim oluyor azicik daha kasiliyorum. Ama bi kac saniyelik. Ondan sonra geciyor. Pek zevk alamiyorum daha. Yani konzentra olamiyorum. Gecer mi acaba bu durum? Tesekürler

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Vajinismus sonrası 6 aya kadar uzayabilir

 • S
  Se06.08.2018

  Artik delirmek uzereyiz evleneli 15 gun oldu hersey rahat ama tam vajina girisine gelince kendini kasiyor bakitmiyor bende bilmiyorum ..doktor dedigimde bakitmam ben diyor krem hap ne varsa aldim ama kullanmiyor anlayis goateriyorum ama caba gostermiyor hic ..ne yapicami sasirdim artik

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Gel mutlaka

 • E
  Efulim01.08.2018

  Merhaba hocam ben 3 yıllık evliyim Vajinismus hastasiydim çok şükür yendim ama cinsel isteksizlik var ve kistim var 6 cm affınıza sığınarak cinsel ilişki sirasinda çok ağrı oluyo

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Doğrudur agrı yapar kuzu

 • Ü
  Üzüntülü10.07.2018

  Bir yıllık evliyim eşimle cinsel ilişkiye giremiyorum kendini kastığından dolayı birleşme olmadan boşalıyorum artık kendimden şüphe ediyorum ne yapabilirim.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bana mutlaka ulaş 05065960396 dan

 • E
  Ebb29.06.2018

  Merhaba hocam Doğum yaptım. Esimle birlikte olurken kendimi istemeden kasıp sıktığım için Doğumdan sonra eşim bana yaklaşmak istemedi. Kadın doktorunda muane olurken yine kendime kasıyorum. Vajinismus olabilir miyim? Yada başka birşey midir? Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Eğer muayenede hekım normal dedıyse vajinismus olma ihtimali çok yüksek kuzu... mutlaka bana ulaş 05065960396

 • H
  Hatice22.06.2018

  Vajinismus tedavi ücreti ne kadar

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzum 05065960396 dan vajinismus ile ilgili tüm bilgileri sorabilirsiniz

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396