Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

NST (KARDİYOTOKOGRAFİ) NEDİR?

Gebenin karnına bağlanan biri bebeğin kalp atışları, diğeri rahim kasılmalarını algılayan iki adet problabunları takip ederek kaydeden basit ve ağrısız bir testtir.
NST (Kardiyotokografi) Nedir?

NST Nedir?

Gebenin karnına bağlanan biri bebeğin kalp atışları, diğeri rahim kasılmalarını algılayan iki adet problabunları takip ederek kaydeden basit ve ağrısız bir testtir. Bebeğinizin durumunu değerlendirmek için kullanılan bu cihaza NST veya kardiyotokografi adı verilmektedir. Yaklaşık olarak 20 dakika boyunca süren NST ile bebeğinizin kalp atışlarını ve hareketlerini varsa rahim kasılmalarını bir arada izleyerek durumunu değerlendirmek mümkün olabilmektedir. Test sırasında bebeğiniz hareket halindeyken veya tekmelerken bebeğinizin kalp hızı yükselmektedir.

Hangi Durumlarda NST Yapılır?

NST gebelik takiplerinde sık uygulanan bir testtir. Bebeğinizin kalp atışlarının seyrini ve hareketleriyle olan ilişkisini temel almaktadır. Genelde, yüksek riskli gebeliklerde daha sık kullanılmakta olup, (bebek hareketlerinin azalması gibi) bebeğinizin durumunun hızla değişmesinin mümkün olduğu durumlarda günlük NST uygulaması yapılmalıdır. Bu durumlarda incelemeye sıklıkla amniyo sıvısı volümü değerlendirilmesi eklenir ve bu aşamada doktorunuzun yaptığı değerlendirme de önemlidir. Normal seyreden ve hiçbir risk içermeyen hamilelikte te kullanılır. Özellikle 34.üncü gebelik haftasından başlayarak doğuma kadar anne adaylarına her hafta NST uygulaması yapılır. Bu nedenle nonstres test her zaman doğum başlamadan önce yapılan bir test olma özelliğine sahiptir.

NST Cihazınının Uygulandığı Durumları Şöyle Sıralayabiliriz:

 • Anne adayınının sık olarak bebeğinin hareketlerini hissetmediğinde,
 • Plasentanın yeterince işlev görmediğinden şüphelenilmesi,
 • Başka bir nedenden dolayı yüksek risk altında olunmuşsa,
 • Plasentaveya göbek kordonu problemleri,
 • Bebeğinizin yeterli miktarda oksijen alıp almadığı gösterilebilir.

NST Nasıl Yapılır?

Anne adayı sedyeye yatırılır. Karın bölgesine bebeğin kalp atışlarının en kuvvetli duyulduğu yerde kardiyotokografi cihazının kalp atışlarını algılayan probu bağlanır. Rahim kasılmalarını algılayan karnınızın tepe noktasına ise diğer prob yerleştirilir. Gebenin eline üzerinde bir düğme olan bir çubuk verilir. Bu esnada bebeğinizin her hareketinde bu düğmeye basmanız istenir. Yaklaşık 20 dakika süreyle cihaz bebeğin kalp atışlarında meydana gelen değişiklikleri kağıda aktarır. Bu kağıda NST trasesi adı verilmektedir.

NST Neyi Öçer?

Sağlıklı bir bebekte kalp dakikada 120 ila 160 arasında atar. Kalp atışları dalgalanmalar olarak gösterir. Değişkenlik durumunda bu dalgalanmalar bebeğinizin kalbi 20 dakikalık süre boyunca sinir sisteminin sağlıklı olduğunun en önemli göstergelerinden biri olmaktadır. Sağlıklı fetusun vücut hareketleri esnasında kalp atımı hızlanır belli bir süre sonra yine normal hızına döner. Trasede bu sırada kalp atım hızında yükselmeler oluşur. Bu yükselmelere akselerasyon adı verilmektedir. NST sonucunu değerlendirirken, kalp atım hızı, değişkenliğin derecesi ve akselerasyonların büyüklüğü ve süresi (yükselmenin derecesi) temel alınır. 20 dakikalık inceleme sonucunda bazı kriterler yerine gelirse bebek sağlıklı demektir.

Bebeğinizin kalbi hareket halindeyken, daha hızlı atmazsa veya bebeğiniz yaklaşık olarak 90 dakika sonra hareket etmezse, bu testin yeterli bilgi vermediği anlamına gelir ve bir saat içinde testin tekrarlanması gerekir. Yine, NST 20 dakika boyunca reaktif olmamışsa bebeğin uykuda olduğundan şüphelenilir vebebeğin uyanması beklenir sonrasında NST yeniden tekrarlanmalıdır.

Bunlara ek olarak tepkisiz bir sonuç, bebeğinizin yeterli oksijen almadığını veya plasentada bir sorun olduğunu gösterebilir. Doktorunuz bebeğinizin artık rahimde iyi sonuç vermediğini düşünürse, muhtemelen doğum eyleminde bulunmaya karar verebilir.

 • A
  Arife31.08.2018

  Bugün ilk nst de hafif ağrı göründü,açıklık yok, hafif baskı var denildi, 2. nst de daha yüksek çıktı, erken doğum riski nedir hocam

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bol su iç yat dinlen yarına haber ver bana

 • T
  Tasak09.08.2018

  Son 3 aydır4-6gün önce adet oluyorum bu nedenle yumurtlama dönemini kestiremiyorum nasıl anlayabilirim yumurtlama dönemini ve nasıl hamile kalabilirim eşimle daha yeni düzenli ilişkiye başladık lütfen cevap verirseniz memnun olurum. İyi çalışmalar

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kaç günde bir adet görüyorsan 14 çıkar o vakit yumurtlama oluyor işte

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353