Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

CİNSEL İSTEK BOZUKLUKLARI

Kadınların ağrılı ilişki yaşaması da kadının eşinden uzaklaşmasına neden olabilir. Hamilelikte ya da cinsel yolla bulaşan hastalıkları kapma korkusu da cinsel isteksizliklere yol açabilmektedir.
Cinsel İstek Bozuklukları

Cinsel işlev bozukluğu, cinsel istekte azalma, uyarılma eksikliği, orgazm sorunları ve buna bağlı olarak cinsel ilişki kurmada ortaya çıkan güçlükleri kapsamaktadır. İsteksizlik biyolojik ve psikolojik olarak da tanımlanabilir.

Bazen kadın ve partnerinin kadın cinsel organlarının yapısını ve fonksiyonlarını bilmemesi sebebiyle cinsel ilişki öncesinde kadının uyarılması sağlanamamakta, bu durumda da kadın cinsel istek duymamaktadır. Toplumda görücü usulü evliliklerde özellikle, cinsel isteksizlik fazlaca görülmektedir. Partnerin fantaziye uygun düşmemesi durumu oluşursa, bu durum hem kadında, hem erkekte cinsel isteksizlik yaratabilir.

Kadınlarda özellikle evlilikte ya da ilişkide anlaşmazlık varsa cinsel sorunu da beraberinde getirir. Eşini fiziksel olarak çekici bulamama durumu ya da duygusal açıdan sevgisi azalmışsa; eşine karşı istek duymaz ve böylece cinsel isteğin kaybolmasına yol açabilir. Bununla birlikte, ahlaklı ve geleneksel kadın olma anlayışı ve organik sorunlar nedeniyle de cinsel isteksizlik yaşanabilmektedir.

Yine, bir kadının cinsel ilişkide bulunması toplum tarafından bir suç veya günah olarak algılanabilmekte, bundan dolayı da cinsel arzu duymak suçluluk duygusuna neden olabilmektedir. Cinsel isteksizlik problemi genç kızlıktan bu yana olabileceği gibi çoğunlukla normal cinsel fonksiyonu olan kadında sonradan da ortaya çıkabilmektedir.

Bazen cinsel isteğin azalması bir ilişkide bozulmanın da işareti de olabilir. Öfkeli, korkulu ya da zihni dağınık kişiler genellikle cinsel yakınlık için istek duymadıkları gibi, cinsellikten uzun süre uzak kalmaları da cinsel dürtüyü bastırabilmektedir.

Kadınların ağrılı ilişki yaşaması da kadının eşinden uzaklaşmasına neden olabilir. Hamilelikte ya da cinsel yolla bulaşan hastalıkları kapma korkusu da cinsel isteksizliklere yol açabilmektedir.

Menapoz cinsel isteksizliğe direkt olarak engel olmasa da, kadında gelişen artık böyle şeyler benden geçti düşüncesi ile kendisi engel oluşturmaktadır.

Cinsel travma (tecavüz ve tacizler), önemli yaşam olayları cinsel ilişki ile bazı olumsuz anıların yerleşmesi gibi durumlar da psikolojik nedenler arasında yer almaktadır. Bu durum çocukluk döneminde yaşanmış travmalar, kötü deneyimler ya da aile tarafından aşılanmış cinsellik karşıtı tutum ve davranışlar cinsel isteksizliğe ya da Vajinismus’a sebep olabilmektedir.  Ayrıca, erkek tarafından dayatılan cinsel performans baskısı da kadında cinsel isteksizliğe yol açar.

Çalışma hayatındaki zorluklar günümüzde gerek kadınlar gerekse erkekler açısından kronik strese ve yorgunluğa yol açabilmektedir ve bu da cinsel isteğin yitirilmesinde önemli bir etken olmaktadır. Bunların dışında kronik stres, anksiyete ve depresyona bağlı olabilmektedir. Ayrıca, uzun süreli seksten uzak kalmak da cinsel dürtüyü azaltmakta olup, cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Ürolojik bir sorun ya da testesteron eksikliği de erkeklerde isteksizliğe yol açar.

Uyarılma ve orgazm evresinde erkekten kaynaklanan (özellikle erken boşalma gibi) nedenlerle sık sık başarısızlık yaşanması kadınlarda olumsuz duygular yaşanmasına neden olur ki bu da kadını cinsellikten soğutabilir ve cinsel isteksizliğe neden olabilir.Bunun altında yatan problem ise çoğu kez ereksiyon kusuru ya da erken boşalma problemleridir.

Çağımızın hastalığı depresyon tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçlar da bazı hastalarda cinsel isteksizliğe sebep olabilir. Ayrıca her iki cinste de birçok ilaç etken olabilmektedir. Bunlardan bazıları; antiandrojen, antihipertansif ilaçlar, sakinleştiriciler, alkol, amfetamin ve kokain gibi maddeler olarak sıralayabiliriz. Kişilerin ilaç kullanımına bağlı cinsel işlev bozukluğu varsa; bunun bırakılması, dozunun ayarlanması ya da değiştirilmesi gerekmektedir. Alkol ya da madde kullanılıyorsa bunlardan uzak durmaları gerekmektedir.

Bebek sahibi olmak istemeyen çiftler, gerek duygusal olarak gerek çekicilik ve fiziksel özellikler sebebiyle eş reddi de cinsel isteksizliği tetikleyen diğer unsurlardır. Bir diğer unsurda, testesteron düzeyi düştükçe cinsel istek düzeyinin de düştüğüne dair bazı bulgular da vardır.

Cinsel problem bir kişiye bağlı olabilir ancak iki kişiyi etkiler; bu nedenden dolayı ortak bir sorun olarak ele alınmalıdır. Eğer kadın veya erkekte meydana gelen cinsel isteksizlik ilişkideki anlaşmazlıktan, çatışmalardan kaynaklanıyorsa birlikte çözüm yolları aranmalıdır. Bu durumda, çiftlerin tedaviye birlikte katılması son derece önemlidir. Çocukluk döneminde hatta sonrasında yaşanmış cinsel travma, taciz ya da istismar varsa tedavinin sağlıklı ilerleyebilmesi açısından ilk önce bireysel tedavi uygulanması yapılmalıdır.

Cinsel isteksizlik, bir cinsel terapist eşliğinde, aşama aşama yapılmalı ve cinsel isteksizlik problemin çözümünde erkek eşin dayanışması, iletişim, güven ve ev ödevlerinin düzenli yapılması önemli yer tutar. Sorunun çözümü ise genelde 6 ile 12 seans arasında sürebilmektedir.

 • Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler

  Diyetisyenimiz Neslihan Aktepe’nin Hürriyet Gazetesinde yayınlanan yazısında cinsel gücü etkileyen besinler bir bir anlatılıyor. Diyor ki:

  Demir eksikliği cinsel gücü olumsuz etkiliyor!

  Demir eksikliği Türkiye’de özellikle kadın ve çocuklar da görülmektedir. Demir eksikliği anemisinin sonuçları ağır olabileceği için mutlaka besinler ve ilaçlar ile eksikliğin giderilmesi gereklidir. Demir, kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinin yapısına girerek oksijenin taşınmasına yardımcı olur. Demir eksikliğinde yeterli miktarda oksijen taşınamaz. Enerji üretimi için gerekli olan oksijen ihtiyacı aksadığında ise; kalpyorulur, kişi kendini güçsüz hisseder, cinsel isteksizlik başlar, uyku hali ve yorgunluk dikkat çekici hale gelir...

  Demir içeriği yüksek besinlerden; karaciğer, kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, üzüm, pekmez, kuru baklagiller, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık, susam gibi besinlere günlük beslenmemizde mutlaka yer vermeliyiz.

  Cinsel gücün artmasında en önemli faktör kan dolaşımının hızlanmasıdır. Beslenme düzeninde yapılacak ufak değişikliklerle cinsel yaşantınızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz. 

  Özellikle cinsel gücün artmasına yardımcı olan besinlerden; çikolata, somon, ananas, ahududu, böğürtlen, çilek, kiraz, yaban mersini, avokado, domates, kabuklu deniz ürünleri, acı pul biber, zencefil, kuruyemişler ve  sarımsak gibi besinlere günlük beslenmenizde mutlaka yer vermelisiniz.

  Sigara, alkol ve stres ise cinsel gücü olumsuz etkileyen faktörlerin başında yer almaktadır.

  Demir eksikliğinin cinsel gücü olumsuz etkilememesi için;

  • C vitamini demir emilimini arttırırken hemoglobin üretiminde de önemli yer tutar. Bu yüzden demirden zengin besinler yerken, yanında C vitamini olmasına dikkat etmek gerekir.
  • Kivi, portakal, mandalina, bol limonlu salata kolay seçimler olabilir.
  • Yumurta ile birlikte taze sıkılmış portakal suyu veya greyfurt suyu tüketmek yumurtadaki demir emilimini arttırır.
  • Yumurta haşlamak yerine menemen yaparak domates, soğan, kırmızı biber ilavesi ile C vitamini kazandırılacağı için demir emilimi arttırılabilir.
  • Ispanağın yumurta ile pişirilmesi demir emilimini arttırır.
  • Çayda bulunan fitat ve tanenlerin demir emilimini azaltmamaları için çayı açık ve limonlu içmek faydalı olabilir.
  • Kalsiyum demir emilimini engeller, bu yüzden süt ve sütlü ürünler demir ilaçları ile birlikte tüketilmemelidir.
  ♦ ♦ ♦♦ ♦ ♦
 • Teknolojiyi, Yatak Odanızdan Uzak Olsun

  Dünyada pek çok düşünce ve inanç akımı, yatak odasında huzurun yakalanması için dekorasyonun da oldukça etkili olduğunu savunuyor. Teknolojik aygıtların yatak odamızdan çıkarılması gerektiğini de ekliyorlar. Bu konuda ben de hemfikirim ve yıllardır savunduğum üzre; cinsel hayatımızın sağlıklı, huzurlu, yolunda ve renkli geçmesi için teknolojinin, kapının dışında bırakılması önemli. Peki yatak odanızı gerektiği gibi düzenlemeniz için öneriler neler, bilmek ister misiniz?

  • Yatak odanızdaki fazla eşyaları çıkarın ve gözünüzün de kişisel alan algınızın da yorulmasına engel olun.
  • Eşiniz işten gelmeden önce odanıza kokunuzu bırakın, üzerini değiştirmek için içeri girdiğinde aklına da girmiş olursunuz.
  • Tablo türü dekoratif objeler için baş ucunuzu seçin ve iyice sabitleyin ki karşınızda dikkatinizi dağıtmasınlar.
  • Tavanda ayna iyi bir fikirdir. Çünkü insanlar kendilerini izlemekten çoğunlukla hoşnut olur.
  • Yatak odasındaki tartışmaların nedenlerinden biri de ışığı kapatmaktır. Bu nedenle ışıklarınızı yatağınızdan bir kumandayla kontrol edebilecek duruma getirin.
  • Yatak odasında bitki iyi bir fikir değildir. Hem geceleri oksijeni emeceğinden hem de gün ışığını en az kullandığımız yer orası olduğundan.
  • Yüksek uyku kalitesi sunan odalar, yüksek cinsel verime de açıktır. Dolayısıyla havayı nemlendiren bir iyonizerle kaliteli uyku kaliteli cinsellik yakalayabilirsiniz.
  • Odanızı loş olarak aydınlatmayı seçebilirsiniz amakapalıyken dahi gün ışığını geçirecek ince perdeler kullanın. Gün ışığı insanda enerjiye dönüşür.
  • Yatak başlığınız metal olmasın, çünkü metal eşyalar statik elektrik biriktirir.
  • Yatak odasının sizin odanız olduğunu unutmayın. Yalnızca çift olarak kullanın. Ve eğer dekorasyonunda kendinizden parçalar görmüyorsanız bir an önce ekleyin.

  Yatak odanıza cep telefonunuzla girmenizi önermem ama ille de girecekseniz elinize almamaya ve bu mesaiyi oturma odasında sona erdirip yatağınıza gelmeyi deneyin. Odanızda televizyon olmasını önermiyorum, bunun yerine film izlemek için farklı sistemleri belli ölçülerde kullanabilirsiniz, hatta sarılıp izlemek ve dahası için harika olabilir.

 • Cinsellik İle İlgili Yanlış Bilinenler

  Cinsel Mitler toplumda yargı olarak oturmuş fakat pek de gerçekliği olmayan bilgiler;

  • Erkek ilişkiye her daim hazır olur, her durumda sertleşip boşalma zamanını nerede ne zaman olursa olsun ayarlar.
  • Her zaman isteklidir ve cinselliği erkek başlatmalıdır hatta eğer ilişkiyi kadın başlatırsa o kadın hafif ya da basit kadındır.
  • Erkeklerin cinsel isteği kadınlardan daha güçlüdür.
  • Bir erkek ne kadar sık ve üst üste sevişebiliyorsa o kadar güçlüdür ve ilişkide o kadar iyidir.
  • Bir kez cinsel sorun yaşanırsa bu tekrarlayacak demektir.
  • Cinsel ilişki sırasında mastürbasyon yanlıştır ve yapılmamalıdır.
  • Sertleşmenin kaybı eşini çekici bulmadığı kafasında farklı bir kadın düşündüğü anlamına gelir.
  • Erkek ya da kadın sevişmeye hayır diyemez.
  • Sevişmede neyin normal olduğuna ilişkin kurallar vardır.
  • Sevişme her zaman doğal ve kendiliğinden olmalıdır; sevişmek hakkında konuşmak, düşünmek veya hayal kurmak onu bozar.
  • Erkek cinsel organını ne kadar büyükse o kadar partnerine fazla zevk verir.
  • Penisin vajinaya girişi zordur. İlk ilişkide girilemez.
  • Oral seks, olgunlaşmamışlığın göstergesidir ve güvensizdir.
  • Sevişme hakkında konuşmak ve düşünmek onu bozar.
  • Birlikte orgazm gerçekleştirilmesi en önemli amaç olmalıdır.

  gibi gibi...

  Kadınlardaki cinsel mitler ise daha ilgi çekici bir o kadar da trajikomik düşüncelerdir.

  • Cinsellik penisin vajinaya girmesinden ibarettir.
  • İlk cinsel ilişki kadın için çok ızdırap vericidir. Kadın için tehlikeli olabilir.
  • İlk cinsel ilişkide kan gelmezse kadın bakire değildir, önceden mutlaka bir ilişkisi olmuştur.
  • İlk cinsel ilişkide “başarısız” olan erkek, erkek değildir.
  • Sevişme sırasında konuşulmaz.
  • Klitoral uyarı ile orgazm olan ama cinsel birleşme sırasında orgazm olamayan kadınlar olgunlaşmamıştır.
  • İstenmeyen gebelikleri önlemek, yalnız kadının sorumluluğundadır.
  • İyi bir sevgili, hemen her cinsel birleşmesinde partnerine orgazm yaşatabilmelidir.
  • Kadınlarda orgazm cinsel birleşme ile sağlanmalıdır.
  • Masturbasyonun cinsel güce zarar verici etkisi olabilir.
  • Oral seks, olgunlaşmamışlığın göstergesidir ve güvensizdir.
  • Masturbasyon zararlıdır.
  • Cinsellikte kadının uyarılması gerekmez.
  • Sevişme her zaman doğal ve kendiliğinden olmalıdır, sevişme hakkında konuşmak ve düşünmek onu bozar.
  • Sevişmeyi başlatan kadın ahlaksızdır.
  • Sevişme sırasında fantezi kurmak yanlıştır.
  • Kadınlarda orgazm cinsel birleşme ile sağlanmalıdır.
  • Cinsellik içgüdüseldir, öğrenilmez.
  • Cinsel fanteziler ahlak dışı, sapık ve sadakatsiz davranışlardır.
  • Kadının cinsel isteği cinsellik dışındaki olaylardan etkilenmez.
  • Kadın istemese de kocasına karşı görevi olduğu için cinselliği yaşamak zorundadır.
  • Kadın evlenene kadar cinsellikle ilgili hiçbir şey öğrenmemelidir.
  • Cinsel ilişkide kadının cinsel isteğinin, uyarılmasının, haz almasının önemi yoktur.
  • Cinsel isteksizlikle başvuran her kadın cinsel istek azlığı yaşamaktadır.
  • Kadın duygusal ilişkisinde problem yaşasa da cinselliği olağan olarak yaşar.
  • Cinselik ilişki sorunlarından ayrı bir şeydir.
  • Cinsel istek doğal olarak herkeste vardır, isteği oluşturmak ya da artırmak için yapılabilecek hiçbir şey yoktur.
  • Kadının cinsel isteği partnerine göre az ise mutlaka rahatsızlığı vardır.
  • Normal çiftlerin cinsel ilişki sıklığı, yirmili ve otuzlu yaşlar için haftada en az dört olmalıdır. Sürekli olarak daha az olması düşük cinsel isteğin göstergesidir.
  • İlk cinsel ilişki kadın için çok ızdırap vericidir. Kadın için tehlikeli olabilir.
  • İlk cinsel ilişkide kan gelmezse kadın bakire değildir.
  • İlk cinsel ilişkide “başarısız” olan erkek, erkek değildir.
  • Sürtünme ile kızlık zarı bozulabilir.
  • Hamileyken kurulan cinsel ilişki bebeğe zarar verir.
  • Yaşlıların cinsel ilişkide bulunması uygun olmaz.
 • H
  Hatice01.12.2018

  Merhaba hocam 31 haftalik gebeyim canim sigara istiyor gunde 1 tane icsem bebege bi zarari olur mu cok endiseleniyorum

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Benim hastalarım ve gebelerimde hiç Önermediğim tek şey sigaradır asla çocuğunun ilerde astım olmasını istemiyorsan alerjik bünyeli olmasını istemiyorsan ve o dumanda çocuğun zehirlenmesine istemiyorsan bir tane sigara ile beş sigara arasında hiç fark yok içme derim

 • B
  Bi Çare14.11.2018

  Sürekli mastürbasyon yapan bir bayan anne olabilir mi

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Olabilir

 • N
  Naz23.08.2018

  25 yıllık evli yım vaginismus var zannedersem gerçek ilişki yaşamadım....2 çocuk annesiyim sizinle konuşmak isterim özelden

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bana mutlaka ulaş 05065960396

 • N
  Naz23.08.2018

  25 yıllık evli yım vaginismus var zannedersem gerçek ilişki yaşamadım....2 çocuk annesiyim sizinle konuşmak isterim özelden

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bana

 • M
  Mutsuz22.08.2018

  Hamile kalmadan ve normal doğum yapmadan önce hersey normal ve olması gerektiği gibiydi. Ama doğumdan sonra hiç cinsel istek kalmadı. Canım hic istemiyor . Çoğu kişide de doğumdan sonra istek bitiyormus ne yapmamız lazım bizim eskisi gibi olabilmek için.

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bşr çok sebep var bunun için.. terapi alabilirsin

 • Z
  Zeynepp21.08.2018

  Merhaba. Hocam burada bahsedilenin aksine biz de eşim isteksiz. Bu beni yoruyor. Terapi falan asla kabul etmiyor. Bana ne tavsiye ederainiz. Online randevu aisteminiz var? Bir kadin olarak istenmemek onuruma dokunuyor artik.

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu seni çok iyi anlıyorum ... ama sen bşr şey yapamazsın keşke blr terapiste götürebilsen

 • E
  Erhan.a21.08.2018

  Kadın hastalıklarından mantarlar oral yoldan partrenire bulaşırmı,bulaşırsa hastalığın seyri ve tedavi şekli

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bulaşabılir kuzu sebebine bağlı tedavi gerekirc

 • Ç
  Çitlembik21.08.2018

  Ben dikkat etmeme rağmen sürekli mantar oluyorum önünü alamıyorum hiçbir şekilde lütfen bana yardımcı olabilir misiniz

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu mantarlarla ilgili dikkat edilmesi gerekenleri instagram sayfamda bir bir yazdım

 • U
  Umutsuz21.08.2018

  Merhabalar ben 7 yıllık evliyim.eşime karşı arzu duymuyorum.Cinsellik için görsel uyarıcılar kullanmak zorunda kalıyorum. Sonrasında eşimle beraber olabiliyorum Bazen 1.5 ay kadar eşimle cinsel hayatımız olmuyor.Eksikligini de hissetmiyorum Eşim bu noktada çok muzdarip.Erkeklik gururu yapıyor .Ona da üzülüyorum. Bana tavsiyeniz nedir?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu sebebını bulmak lazım ona göre terapi yapılır

 • E
  Ece20.08.2018

  Hocam benim esim sanırım beni aldatiyo cunku durmadan tatil yapiyo tek başına benden oral seks istiyo ve degisik ilişki tarzı oluyo ne yapmaliyim

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu belkiler acabalar La ilişkş yürümez mutlaka terapistle konulmalısın

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353