Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

HPV, SİĞİL, RAHİM AĞZI KANSERİ

Hastalarımın, Doktor Hanım!! genital bölgemde elime bir şeyler geliyor, aynayla baktım tam göremedim ama küçük küçük kabartılar var dediklerini duyar gibi oluyorum. Yaklaşık her 10 kişiden 1’inde HPV vardır.
HPV, Siğil, Rahim Ağzı Kanseri

Muayene ediyorum maalesef sinsi, sessiz ama derinden ilerleyen, sevilmeyen, istenmeyen human papilloma virüsün (HPV) yaptıkları ortada.

HPV cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık karşılaşılanlardan biridir. Yani cinsel olarak aktif olan herkeste rastlanabilir. WHO ( Dünya Sağlık Örgütü) verilerine göre yaklaşık her 10 kişiden 1’inde HPV vardır.

İşte genital siğil, kadında da erkekte de olabilen cins ayrımı yapmayan genital bölgede HPV’nin sebep olduğu pembe-kırmızı-kahverengi deri renginde olabilen yumuşak kabarık kondülom denilen yapılardır. Sadece bir bölgede olabileceği gibi birkaç bölgede de görülebilen bu yapılar çok küçükten büyüğe doğru geniş yelpazelidir. Hatta karnıbahar gibi çoğalıp genital bölgenin pürüzsüz ve düz yapısını değiştirip şekil itibariyle inanılmaz bir dev kitle görünümüne sebebiyet verebilirler. Kadınlarda dış genital sistem dediğimiz vulva, vajina veya makat bölgesinin etrafında karşımıza çıkarken erkeklerde peniste, makat bölgesinde ve keselerin üzerinde de rastlanabilir.

Bu virus öyle bir virüstür ki!! tek isteği nasıl olursa olsun vücuda girmektir. Bir kez vücuda girdiğinde hücrelerin içine yerleşir hücrelerin genetik yapısını etkiler ve uzun yıllar boyunca sessiz kalabilir ya da zaman zaman ortaya çıkar.

Genellikle HPV taşıyan kişiyle cinsel ilişkiye girildiğinde bulaşır. Enfekte bölgenin (penis gibi) mukozalara ya da nemli bölgelere (ağız, anal bölge, vulvavajinal bölge gibi),temasıyla olur, ama virüs, ilişki sırasında ciltteki yarık, yırtık ve sıyrıklarla temas yolu ile de bulaşabilir. Kadınlarda vajinanın dışarıya açık olması nedeniyle virus erkekten kadına daha kolay bulaşır.

HPV Kimlerde Sık Karşılaşılır ?

 • Cinsel partneri çok olanlar
 • Hayat kadınları
 • Önceden çok kişi ile ilişkiye girmiş olanlar
 • Partneri birden fazla kişi ile birlikte olmuş olanlar
 • 20-35 yaş
 • Erken yaşta cinsel ilişki yaşamaya başlayanlar

Virüs insan vücudunda aylarca bekleme dönemi yaşayabilir. İmmün direnci yüksek olanların bağışıklık sistemi bazen bu virüsü etkisizleştirebilir. Hatta erkeklerde ve kadınlarda hiç belirti vermeden geçirilebilirken belirtisiz dönem erkeklerde daha sıktır. Eğer lezyon oluşursa vücudun direncine bağlı olarak genital bölgede (vulva, vajen, rahimağzı, anal bölge) ya da oral seks yapan kişilerde ağız mukozasında değişik sayıda, büyüklükte ve değişik görünümde olabilir.

Sonuçta virüs vücuda alınır vücutta belirti verir ya da vermez ama virus bulaşabilir ya da bulaştırılabilir. Bu yüzden dikkat edilmelidir.

Gebelikte de immun dirençle ve hormonal değişimlerle bağlantılı olarak bu virus hızlı ilerler. Hatta genital bölgede o kadar büyük lezyonlar olabilir ki kanamaya veya doğum kanalının kapanmasına neden olabilir. Bu yüzden hastaya normal doğum yapamadığı için sezaryen planlanır. Az bir ihtimalle de olsa virus bebeğe geçebilir. Doğum esnasında kanaldan geçen bebeğe virus bulaşırsa ses tellerinde küçük küçük papillom denilen kitleler oluşabilir.

Hastalar genital bölgemde elime birşeyler geliyor diyerek doktora gelebilir diğer grup hasta bunu farketmemiştir ama jinekolojik muayene esnasında doktor lezyonları farkeder ya da alınan pap-smear sonucu HPV enfeksiyonuna özgü hücresel değişiklikler görülür ve sonuç HPV enfeksiyonu ya da koilositoz olarak gelir.

HPV virüsünün 70’e yakın tipi saptanmıştır. Bazı tipleri, herkesin bildiği el ve ayaklarda görülen siğiller, diğer tipler ise genital sistemde rastlananlardır.(cinsel organlarda vajinada rahim ağzında, anal bölgede ve idrar yolu etrafında ). Bu virus hücreye girdiğinde normal hücrelerin kontrolsüzce çoğalmalarına neden olabilir. Bu özelliğin taşınması da kanser oluşumunu tetikler Ancak bu virüs içinde bazı HPV türleri kansere yol açabilir. Her genital siğil kansere dönüşecek değildir fakat bu konuda dikkatli davranılmalı ve doktora başvurarak erkenden önlem alınmalıdır. HPV’nin bazı tipleri, rahim ağzı kanseri, vagina ve vulva kanserlerinin riskini artırmaktadır. Virüsün bazı tipleri ise anal kansere yol açabilir. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneğinin verilerine göre HPV, Servikal Kanserler’in yaklaşık %100’ünden, anal kanserlerin %83-%95’inden, vajinal kanserlerin %60-%65’inden ve penis kanseri olgularının %30-%42’sinden sorumludur. HPV tip 16 ve 18 servikal kanserlerin yaklaşık %70’inden (ABD ve AB’de %84’ünden) sorumludur. HPV tip 6 ve 11 genital siğillerin %90’ından, CIN1’lerin (evre 1 prekanseröz lezyon) yaklaşık %20’sinden ve RRP (Rekürren Respiratuar Papillamatozis) olgularının %100’ünden sorumludur. Servikal Kanser Avrupa’da 15-44 yaş kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türüdür. Meme kanseri ilk sırada yer almasına rağmen kaybedilen yaşam yılı olarak bakıldığında servikal kanser meme kanserinin de önüne geçer.

Evet bu kadar önemli olup, erken yakalanma ihtimali olan ve tedbir alınabilen bu kanser karşısında biz de elimiz kolumuz bağlı oturamayız.

Rahim ağzı kanserine yakalanmamak ya da yakalanmış olsa da bunu erken tanımak için bu virüsün ve yaptığı enfeksiyonların bilinmesi, tanı konulması, önlenmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden bu virüsle ve yaptıklarıyla ilgili herhangi bir şüphe duyulduğunda dahi muhakkak bir doktordan yardım alınmalıdır. HPV nin yapmış olduğu lezyonlar tipiktir. Tanı konulması kolaydır. Kadınların zaten düzenli olarak senede bir jinekolojik muayene olması ve smear aldırması gerekmektedir, Bu muayene esnasında doktorunuz eğer bu virüse ait bir lezyon saptarsa ya da şüphe duyarsa bir ileri aşama ışıklı mikroskop denilen kolposkopi yardımıyla o bölgeyi inceleyip gerekli gördüğü yerlerden biyopsi alacak ve materyali patolojiye gönderecek ve HPV ‘nin tipi tayin edilecektir.

İleride daha ciddi problemlere yol açmaması için HPV ‘ye dikkat edilmeli ve önlem alınması gerekmektedir. Eğer vücütta siğil varsa bulaştırıcılığı ve yayılması çok yüksektir. Bu yüzden bir an önce bunun tedavisi yapılmalıdır. Tedavi ilaç tedavisi olabildiği gibi cerrahi olarak lezyonların çıkarılması, yakılması ya da dondurulması olabilir. Bu tedavi çeşitliği siğillerin büyüklüğü, yeri ve sayısı ile değişir. Doktorunuz bunun kararını verir ve uygular. Verilen tedavi virüsü öldürmez. Siğiller ortadan kaldırılır ve dolayısıyla yayılım ve bulaştırıcılık ortadan kalkmış ya da en aza indirilmiş olur. Siğiller ortadan kalktıktan sonra nüks görülebilir. Hayatı boyunca bir daha siğil çıkarmayan hasta grubu olduğu gibi immün direnci düştüğünde sürekli nüks eden hasta grubuna da rastlanmaktadır. Bu çeşitliliğin sebebi bağışıklık sistemi ve virüsün tipi olduğu söylenmektedir.

Sonuçta ne yaparsak yapalım bu virüsün bulaştırıcılığı o kadar yüksektir ki ilişkide kondom (prezarvatif) kullanılması bile enfeksiyondan korumayabilir. Aslında prezervatif sadece siğillerin değil cinsel yolla bulaşan AIDS dahil olmak üzere pekçok hastalığa karşı koruma sağlar. Cinsel temas sırasında erkek genital bölgesinin prezervatifle kapanmayan bölgelerinden virüs kadına bulaşabilir. Kısaca bu lezyonlara sahip biriyle ilişkiye girilecekse de çok dikkatli olunmalı ya da cinsel ilişkiye girilmemelidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken birden fazla sayıda partner ile birlikte olmamak ve partnerimizi seçerken dikkat etmektir.

Gün geçtikçe bu şikayetlerle başvuran hem kadın hem de erkek sayısı ya da smear sonucunda HPV görülmesi malesef üzülerek söylüyorum artmaktadır. Önemli olan bu hastalığa yakalandıktan sonra tedavi olmak değil yakalanmamak için tedbir almaktır. Virüs kolay girer zor çıkar ya da çıkmaz. Bu yüzden tüm insanların bu virüsü yakından tanıması, vücudunun herhangi bir yerinde bu virüsle ilgili lezyonlardan şüphelenirse beklemeden doktora başvurması gerekmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı (HPV Aşısı)

Türkiye de Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatı olan iki farklı HPV aşısı bulunmaktadır. Bunlar Gardasil ve Cervarix’tir.

Türj Jinekoloji ve Obstetri Derneği (TJOD) nin de açıkladığı üzere;

Gardasil: HPV tip 6,11,16 ve 18’e bağlı aşağıdaki hastalıkların önlenmesi için endikedir:

 • Servikal kanser,
 • Servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) evre 2 ve 3,
 • Genital siğiller (kondiloma akuminata),
 • Servikal adenokarsinoma in situ (AIS),
 • Vulvar intraepitelyal neoplazi (VIN) evre 2 ve 3,
 • Vajinal intraepitelyal neoplazi (VaIN) evre 2 ve 3,
 • Servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) evre 1,
 • Cervarix: HPV tip 16 ve 18’e bağlı aşağıdaki hastalıkların önlenmesi için endikedir,
 • Servikal kanser,
 • Servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) evre 2 ve 3.

Eylül 2008’de TJOD’nin HPV aşısı hakkında görüş ve önerileri aşağıdaki gibidir.

9-13 yaş arası kız çocuklarında HPV’ye karşı rutin aşılama önerilir. İdeal olarak maksimum yararlanım için aşı HPV ile muhtemel karşılaşmadan önce uygulanmalıdır. Daha önce aşılanmamış 13 yaş üzeri adolesan kızların ve kadınların aşılanması önerilir. Servikal kanser tarama testleri (pap test) aşılanmadan bağımsız olarak uygulanmaya devam edilmelidir.

Sonuç itibariyle böyle bir virus vardır. Bundan korunmanın yolları, alındıktan sonra tedavileri ya da sebep olduğu kanserlerden koruyucu aşılar hakkında bilgi sahibi olunmalı, şüphe duyulduğunda hemen doktora başvurulmalıdır. Amaç tedavi olmak değil virüsü çok girmek isteyip genellikle başarılı olduğu vücudumuza sokmamaktır.

 • Sağlık Bakanlığı Gebelere HIV Enfeksiyonu Taraması Yapacak

  Sağlık bakanlığının "Türkiye HIV/AIDS Kontrol Programı" uygulamasıyla tüm gebelere HIV enfeksiyonu taraması yapılacak.

  Sağlık Bakanlığı "Türkiye HIV/AIDS Kontrol Programı 2019-2024" hazırladı. Programın HIV/AIDS yayılımı için risk oluşturan faktörler mücadele etmesi, yeni vaka sayısını ve enfeksiyona bağlı ölümleri azaltması, enfeksiyona karşı sağlık hizmetlerini geliştirmesi, HIV ile mücadele eden kişilere karşı ayrımcılık ve mahremiyet ihlalini önlemesi amaçlanıyor.

  Tedavi sürerliğini sağlamak amacı ile danışmanlık hizmetleri verilecek, Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezleri (GDTM) yaygınlaştırılacak. HIV/AIDS virüsüne bağlı ölümleri ve bulaşmayı azaltmak için danışmanlık hizmeti verilmesinin sürerliği ve düzenli personel eğitimlerinin sürekliliği sağlanacak.

  Program kapsamında HIV/AIDS bulaşma ve korunma yolları hakkında bilgi verilmesi, mahremiyet esasları içerisinde ücretsiz olarak HIV test hizmetleri, bilgi ve danışmanlık hizmetleri, tedavi merkezlerine yönlendirme amacıyla gönüllü danışmanlık ve test merkezleri için standart uygulanama rehberi hazırlanacak. Bu hizmetlere mesai saatleri dışında da ulaşım sağlanması için çalışmalar yürütülecek.. Toplumun HIV enfeksiyonu hakkında bilinçlendirilmesi, tedavi edilebilir olduğu ve sürerli tedavi uygulanmasıyla AIDS evresine dönüşmesi engellendiği, bulaşıcılığı azaltılabileceğine dair farkındalık için çalışmalar yapılacak. Mevzuat düzenlemesine gidilecek.

  Sağlık alanında yapılacak faaliyetlerde HIV/AIDS konusuna yer verilecek. Sağlık personelleri hizmet içi eğitimlerle bilgilendirilecek, iş yeri hekimleri tarafından çalışanlara HIV/AIDS hakkında bilgi verilecek.

  Sağlık ilişkili düzenlenen kongrelerde HIV/AIDS Kontrol Programı’nın yürüttüğü hizmetler paylaşılacak, HIV/AIDS ile mücadele edenlerin süreci ve sergilenmesi gereken tutum ile ilgili seminerler düzenlenecek. Program kapsamında toplum risk faktörü sonrası danışmanlık hizmeti almak için teşvik edilecek, enfeksiyon risklerinden korumak için hizmet verecek mevcut danışmanlık ve test merkezlerinin sayısı artırılacak.

  Madde kullananların riskli davranışlarının önlenmesine yönelik çalışmalar yürütülecek, hassas gruplarda HIV enfeksiyonu farkındalığı yaratılacak.

  Sağlık muayenesi ve mevzuatı ihtiyaçlar doğrultusunda güncellenerek sürdürülecekken, hasta yakınlarına ve üçüncü şahıslara bilgilendirmeye yönelik mevzuat düzenlemesi yapılacak. HIV pozitif sağlık çalışanlarına yönelik çalışma ve sosyal güvenlik uygulamalarında düzenleme yapılacak, klinik yönetim algoritmaları düzenlenecek, cerrahi girişimlerde enfeksiyon kontrol ve önleme stratejisi güncellenerek uygulamaya konulacak.

  HIV enfeksiyonunun kan ürünleri kullanımına bağlı bulaşma riskini önlemek amacıyla çalışmalar gerçekleştirilecek. Geçici barınma kamplarında ve insani yardım alanlarında görevli sağlık çalışanlarının da HIV/AIDS bildirimleri ve mahremiyet ilkeleri hakkında bilgilendirilmesi yapılacak. Enfeksiyonun anneden bebeğe geçişinin engellenmesi için de çalışmalar yapılacak.

  Program kapsamında tüm gebelerin HIV enfeksiyonu için taranması, HIV pozitif gebelerin gebelik süresince tedaviye devam etmelerinin sağlanması için çalışmalar gerçekleştirilecek. Sosyal güvencesi olmayan ve genel sağlık sigortası kapsamında olmayan yabancı uyruklu HIV pozitif gebelerin gebelikleri süresince kesintisiz tedaviye erişimleri sağlanacak. Elektronik HIV/AIDS bilgi sistemi yenilenecek, tedavi ve takip hizmet kalitesi güçlendirilecek ve tedavi protokolleri güncellenecek.

 • Rahim Hastalıkları

  Rahim; Mesaneyle rektumun arasında ve döl yatağının üst kısmında yer alan organdır. Rahim hastalıkları kadınların en çok sorun yaşadığı kadın hastalıklarından biridir. Bazı rahim hastalıklarını, ilaç tedavileri ile kolay çözebilsek de, bazıları ise, kadınların hayatını tehlikeye sokabilecek durumlara sebebiyet verebilir. Rahim hastalıklarında en önemli etken erken teşhis olup, en kötü hastalık dahi olsa erken teşhisle tedavi altına alınır ve üstesinden gelinebilir.  Bu durumda kişilerin bu konularda sorumluluk sahibi olmalarında fayda vardır. Rahimde meydana gelen hastalıkları iyi huylu tümörler, rahim kanseri ve anormal rahim kanamaları vs. olarak sıralayabiliriz.

  Rahim kanseri

  Rahim kanseri, rahim hastalıkları arasında en tehlikeli olanı ve müdahale edilmediği takdirde kadınlarda ölümcül sonuçlara sebebiyet verebilen hastalıktır. Endometrium kanseri olarak da adlandırdığımız bu kanser türü özellikle 50 yaş üzeri kadınlarda görülmektedir. Rahim kanserinin en önemli belirtileri arasında, vajina bölgesinde lekelenmeler ya da devamlı kesilmeyen kanamalar, menopoza girmemiş kişilerde, adet haricinde oluşan kanamaları ve sulu akıntı gelmesi olarak sıralayabiliriz. Ultrason ilk başvurulan yöntemidir. Kesin teşhis için yapılan biyopsi ile, patolojik incelemeler sonucunda, kanserli hücreler tespit edilebilir. Tedavisi açısından cerrahi, radyoterapi, kemoterapi uygulanmakta olup, sonrasında kadınlar sıkı takibe alınmalıdır. Yapılan pap smear testi özellikle rahim ağzı kanserlerinin %50 sine pozitif sonuç verebilmektedir. Ayrıca, rahim hastalıkları arasında yer alan rahim kanseri, kadınların %90’nında bebek oluşumunu da engelleyen bir hastalıktır. Erken teşhis ve tedavi imkânları sayesinde ve özellikle insan sağlığını etkileyen fiziksel aktiviteler ve sağlıklı beslenme ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

  Rahim ağzı enfeksiyonu

  Rahim ağzı enfeksiyonu problemlerinin en büyük nedeni cinsel yolla bulaşan bakteriler olup, bu bakteriler rahim ağzında birikerek çok hızlı bir şekilde çoğalırlar. Özellikle, farklı renkte ve keskin kokuda oluşan akıntılar sayesinde kendini gösteren rahim hastalığıdır. Bu hastalıklar kadınların yüzde kırkına yakın bir kısmında görülen bir durumdur. Rahim ağzı enfeksiyonlarından korunmak için kişilerin prezervatif kullanmaları enfeksiyona yakalanmama açısından önemlidir. Diğer taraftan, vajinaya temas halinde olan yabancı maddeler ve krem ya da diğer maddeler bu tür enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Genelde, akıntı şikâyeti ile başvuran kişilerin yapılan pap smear testi ve kan testleri sonuçlarına göre enfeksiyonları tespit edilebilir. Tedavi aşamasında ise, verilen ilaçlar birkaç ay sonra ortadan kalkmaktadır.

  Rahimde miyomlar ve polipler

  Miyomlar kadınlarda oldukça çok sık görülen iyi huylu büyümelerdir. Rahimin dış yüzeyi, ortadaki kas tabakası veya iç tabakasına yerleşebilirler. Özellikle, 35 yaş üzeri her dört kadından birinde görülebilir. Hızlı bir şekilde veya yıllar boyunca yavaş yavaş büyüyebilirler ve değişik büyüklükte çok sayıda olabilirler. Belirtileri arasında, fazla kanamalar, uzun veya daha sık adet görmeler, adet dışı kanamalar, karın krampları, kansızlık, karın bölgesinde ve ilişki sırasında ağrılar, idrar yapmada zorluk ya da sık idrara çıkma, kabızlık gibi birçok nedeni olabilir. Eğer miyom ilaç tedavisine cevap vermiyor ve küçülmüyorsa kesin tedavisi cerrahi işlemdir.

  Polip ise, rahim içerisine yerleşen ve adet kanamasının fazla olmasına neden olabilen et parçası olarak adlandırdığımız bir yapıdadır. Genelde, jinekolojik muayenelerde ortaya çıkmaktadır. Polipler iyi huyludur ve çok büyük problemlere yol açmadan kendiliğinden iyileşme gösterirler. Yalnız kötü huylu olan polipler ve miyomlar sürekli olarak rahim içerisinde kanamalara ve ağrılara neden olabilir. Bu yüzden, polipler cerrahi müdahale ile alınarak patolojide incelenir. Sonucunda, tam iyeleşme sağlandıktan sonra başka bir tedavi de önerilmez ve kişilerin düzenli olarak doktor kontrolünde olmaları sağlanır.

  Rahim sarkması

  Rahim sarkması rahimi yerinde tutan kas ve bağların zayıflaması ve gerilmesiyle oluşabilir. Normal bulunması gereken yerden vajinaya doğru sarkar. Bazen bu durum dışarıdan görünecek kadar olabilir. Özellikle sık doğum yapan kadınlar ile yaşlılarda daha fazla görülür. Ancak hiç doğum yapmamış kişilerde de görülebilir. Bazen de genetik olabilir. Fazla kilolu insanlar, kronik öksürük yakınması olanlar ve ağır yük kaldıranlarda daha şiddetli olarak görülebilir. Sırtın ve karnın alt kısımlarında ve cinsel ilişki esnasında da ağrınız olabilir. Uzun süre ayakta kaldığınızda yakınmalarınız artabilir. Bu problemler sonucunda; öksürürken, hapşırırken ve gülerken idrarınızı kaçırabilirsiniz. Jinekolojik muayene ile, doktorunuz tanıyı kolayca kayacaktır. Tedavi aşamasında cerrahi işlem uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra beslenmenize dikkat ederek çeşitli egzersizlerle ve fazla kilolardan kurtulmak tedavinizde büyük kolaylık sağlayacaktır.

  Endometriozis (Çikolata Kisti)

  Rahmin iç dokusu bazen olması gerektiği yerden vücudun başka bir yerinde büyür. Buna Endometriozis adı verilir ve kesin tedavisi yoktur. Endometriozisin temel belirtisi kasık ağrısı ile başlar. Anormal adet kanamaları, cinsel ilişki sırasındaki yaşanan ağrılar, ağrılı barsak hareketleri, ishal ve idrar yaparken oluşan ağrılar belirtiler arasında sayılır. Genellikle, kesin tanı koyabilmek için doktorunuz size laparoskopi önerebilir. Ancak, bazen açık ameliyatlar da gerekebilir. Bunun için hangi yöntemin iyi olduğunu doktorunuz karar verecektir. Hiçbir tedavi şekli, hastalığın %100 iyileşmesini sağlamaz. Endometriozisi önleyecek veya tam tedavisini sağlayacak bir çözüm yolu yoktur. Sadece tedaviler şikayetlerinizi rahatlamaya yöneliktir.

 • N
  Ngndr05.12.2018

  43 yaşımda menopoz öncesi dönemdeyim genital bir sorun olmadığı halde aşı yaptırılır mı.başka ilaçlarla etkileşim yapar mı teşekkürler

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Rahim ağzı kanseri aşısı 46 yaşına kadar uygun görülüyor bunun kararını ancak siz ve hekiminiz verebilir

 • H
  Hatice21.11.2018

  Mrb,leep oldm sonç cın3 çıktı hpvsonucm tip16 çktı 6ay sonra yenidn smear ve bağışklığımı güçlü tutmamı istndi başka birşy yapmalımıym yaş30

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Sınırlar nasıl çıktı ?...

 • G
  Ga01.09.2018

  Merhaba,ben 6 ay once sigilleri yaktirdim,tekrarlamadi.erkek arkadasim 3 kez dondurdu ve tekrarliyor. Hep tekrarlamaya devam mi edicek

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  bağışıklık sistemin düşerse tekrarlayabilir

 • B
  Ba01.09.2018

  Merhaba, benim tipim 59, 66 biyopsim temiz cikti ve 6 ay once sigillerimi yaktirdim tekrarlamadi.tekrarlama ihtimali nedir. Tesekkurler

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  bağışıklık sistemin düserse tekrarlayabilir

 • T
  Tuba31.08.2018

  Hocam esimde sigil var ama bende yok 2 yildan beri varmis. Cinsel yolla bulastigi icin beni aldattigini dusunuyorum ama bana da gecmezmiydi

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Sen de kontrol ol mutlaka

 • D
  Daisy227.08.2018

  Merhaba hocam, Hpv tipleme testinin sonucunda Gardasil aşısının kanserden koruduğu tipleri taşımıyorsak aşıyı yaptırabilir miyiz? Aşının önemli yan etkileri var mı?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Yaptırabilirsin çapraz reaksiyona geçebiliyor

 • B
  Birsen27.08.2018

  Iyi günler hocam 3 ay kadar önce kolposkopi sonucunda ablamda hpv cın 1 çıktı bu kansermidir bunu nasıl atlatabilir piskolojisi çok bozuldu eşinden nefret ediyor cinsel hayatı bitti resmen çok korkuyor eşi bayan kuaförü cinsel yolla değilde başka yollarla bulaşma olasılığı varmıdır iki kızı var onlara bulaşır diye çok korkuyor klozeti her kullanımdan sonra çamaşır suyuyla temizliyor ne yapmak gerekir bu süreçte nasıl bir yol izlenmeli ilaç kullanmalımı hocam borde çok merak ettiğim ama cevabını hiçbir doktorun vermediği bir sorum var bu virüs eşinden bulaştı besbelli onlarda nasıl tespit ediliyor tedavi ediliyormu erkeğe zarar vermeyip sadece kadınamı kanser yapıyor bu gibi birsürü sorular kafamıza takılıyor lütfen bu konuda bizi bilgilendirip aydınlatırmısınız lütfeennn

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bu virüs sadece cinsel yolla geçer kişisel bakım ürünlerinden geçmez merak etme ... bir de tedavisi var en azından üzülmesin

 • S
  S.b.23.08.2018

  Merhabalar. 28 yaşında 9 senedir evliyim. Rahim ağzında buyumuş et parçaları var . Bana bir sıkıntı yaratırmilar

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Yaratabılır mutlaka kontrol olmalısın

 • E
  E.t22.08.2018

  merhaba bende cin 3 tanisi konuldu ve rahim agzi temizlendi simdi yilda 1 kez simir yaptitmam soylendi asiyi yaptirsam artik fayda saglar mi.baska oneriniz var mi

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kaç yaşındasınız

 • A
  Ayşe22.08.2018

  Özel bölge bacagmın tam yan tarafnda sigil cıktı daha sonra dudakta gördüm hocam lazer espilasyon yaptrdım daha önceki süreçlerde hiç yoken şuan çogalıyolar napablrm

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bu çok önemli bşr sorun ... mutlaka kadın Doğuma gıtmelisin

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353