Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

SMEAR (SÜRÜNTÜ) TESTİ

Smear testi rahim ağzını değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de kanser gibi durumlar açısından kontrol edebilmek için kadınlara yapılan özel bir rahim ağzı erken tanı tarama testidir.

Kadınların rahim ağzı kanserinden korunabilmesi açısından en az 6 ayda bir yaptırması gereken bir testtir. Bu test kanser başlangıcı sayılabilecek her hücresel değişikliği anında tespit eder. Rahim ağzından cam üstüne ince yayma, rahim ağzından sürüntü alma, gibi isimlerle de anılmaktadır.

Smear testi nasıl yapılır?

Smear testi tamamen ağrısız bir işlemdir. Kadın jinekolojik muayene pozisyonunda yatırılır ve spekulum adı verilen alet yardımıyla rahim ağzına bakılır. Rahim ağzından bir smear fırçası ile hücrelerden örnek toplanır. Toplanan bu örnek lam üzerine alınır ve sabitlenerek mikroskobik inceleme yapılması için laboratuara gönderilir. Sitolojik incelemede işlemin en etkili uygulandığı alan rahim ağzından alınan örneklerdir.  Şüpheli sonuçlarda test tekrarlanmalıdır. Son yıllarda jinekolojik muayene ve jinekolojik kontrollerin rutin bir parçası haline gelmiştir.

Smear testinde nelere dikkat etmek gereklidir?

Smear alınırken en fazla dikkat edilmesi gereken nokta, rahim ağzını rahim boşluğuna bağlayan kanaldan ve vajinadan ayrı ayrı örneklerin alınmasıdır.

Smear oldukça etkili bir tarama yöntemidir. Bu sayede anormal hücreler son derece erken dönemlerde saptanmakta ve uygun tedavi yöntemleri ile ilerlemiş kansere doğru gidişler bu vesileyle engellenmektedir.

Smear testini kimler yaptırabilir?

Cinsel ilişkide bulunmuş olan tüm kadınların cinsel aktivite başlangıcından 3 yıl sonra başlamak üzere rutin yıllık muayene ve smear önerilmektedir. 21 yaşın altında olan cinsel ilişkide bulunmamış kişilerde smear testi gerekmemektedir. Yine, 65 yaş üstü kadınlarda smear testi, gerekmemektedir ve yıllık muayeneler yeterli olmaktadır. Rahim ağzı kanseri dışındaki bir sebeple rahmi çıkartılmış olan kadınlarda da smear testi uygulanmaz.

Smear testi bakirelere yapılır mı?

Cinsel ilişkiye başlamamış kadınlarda yapılmasına gerek yoktur. Rahim ağzı kanserinin sebebi çoğunlukla HPV virüsüdür. Bekarlarda rahim ağzı kanseri açısından risk henüz başlamamıştır. Bu yüzden smear testine gerek duyulmaz.

Smear testinin önemi nedir?

Rahim ağzı kanseri kadınlarda en çok görülen üç kanser cinsinin önde gideni olmasına rağmen bu kanserin ölümle sonuçlanması oldukça düşüktür. Yapılan smear testi ile farkına varılıp önlem alınabilecek bir kanser çeşididir. Bu yüzden smear testini bir anlamda hayat kurtarıcı ve yaşam süresini uzatıcı olarak görebiliriz.

Smear testi ne zaman yapılmalıdır?

Smear testi adet bitiminden 3-10 günler arasında en uygun zaman dilimidir. Test esnasında cinsel ilişkiye girilmemiş olması ve vajinal uygulamada ilaç-fitil kullanılmamış olması tercih edilmektedir. Yoğun akıntı veya az da olsa kanaması olan kadınlarda smear testi yapılmaz.

Hamile kadınlara smear testi yapılır mı?

Hamilelikte smear testinin yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur. Uzun bir zaman geçmişse gebeliğin ilk üç ayı içinde rutin smear testi doktorunuz tarafından gebe hastaya uygulanabilir.

Smear testi kaç yaşında ve ne sıklıkla yapılmalıdır?

Smear testini 21 yaşından itibaren düzenli olarak her sene yaptırmalısınız. Kadının cinsel yönden aktif olması, birden fazla partneri olması veya daha önceki smear testlerinde anormal hücre saptanmış olması risk faktörlerindendir.

Smear testinden önce ve sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?

Adet zamanındaki kanamalar değerlendirmeyi engelleyeceği için smear testi alınamaz.  Ayrıca, vajinal ilaç, fitil, krem, sprey, tampon kullanılmamalı ve cinsel ilişkiye 2 gün süresince girilmemelidir.

Smear testinin sonrasında ise, çok hafif kanama ve lekelenme olabilir. Günlük işlerinize devam edebilir ve cinsel ilişki yaşayabilirsiniz.

Smear testi sonuçları yanlış çıkabilir mi?

Smear testi diğer laboratuar testleri gibi yanlış sonuçlar verebilir. Yanlış sonuç vermesine neden olan faktörleri sıralamak gerekirse;

  • İncelenebilecek kadar anormal hücre alınmaması.
  • Alınan numunelerde kan ve enfeksiyon bulunması.
  • Vajinanın içinin yıkanılması veya öncesinde kullanılan ilaçlar.
  • Yeterli hücre alınmaması.
SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396