Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

MİYOM TEDAVİSİ

Kadınlarda görülen en sık pelvik tümördür ve iyi huyludur. Miyomlar bir bezelye tanesi kadar olabileceği gibi bir kavun kadar büyük olabilmektedir. Rahimde bulunduğu yere göre 3 farklı şekilde adlandırılırlar.

Bunlar rahimin dışına doğru (subseröz),rahmin kasları ve bağları içinde (intramüsküler) veya uterus içine doğru (submukoz) oluşurlar. Bunun haricinde miyom uterusun (rahmin) içine doğru gelişmiş ve bir sap ile endometriuma bağlantılı ise buna saplı submukoz, miyom rahmin dışına doğru gelişmiş ve yine bir sap ile bağlantılı ise buna da saplı subseröz adı verilmektedir. Genellikle 20 – 45 yaş aralığındaki kadınların %20-25 inde rastlanabilir. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artış gösterir. En çok görülen yaş grubu 35 ile 45 yaş aralığındaki kadınlardır. Bu durum menopoza kadar böyledir. Aşırı kilolu ve obez kadınlarda diğer kadınlara göre görülme sıklığı yüksektir. Ancak menopoz ile birlikte görülme sıklığı azalır. Hatta Miyoma sahip olan kadınlarda menopoz başlangıcı ile birlikte miyomların küçüldüğü gözlemlenir. Kötü huylu tümöre dönüşme ihtimali çok nadirdir.

Miyomların Nedeni

Hastalar genellikle “doktor hanım kimlerde olur?” sorusunu sorarlar.

Myomların nedeni bilinmemekle birlikte kadınlık hormonunun aşırı salınmasının bunun sebeplerinden biri olduğu düşünülür. Menopozda miyomların küçüldüğünü görmemiz bunun sebebinin hormon olabileceğini göstermektedir. Rahim kasındaki tam oluşmamış hücrelerden ya da damar duvarından kaynaklandığı da ileri sürülmektedir.

Kalıtımsal yatkınlık da miyomun görülme olasılığını arttırmaktadır. Yakınlarında miyom olan kadınlarda miyom olma olasılığı, olmayan gruba göre daha yüksektir.

Miyomların Belirtileri

Genellikle myom varlığı kendini aşağıdaki belirtiler ile gösterir.

 • Ağrı,
 • Alt karın bölgesinde bası hissi,
 • Fazla miktarda, uzun süren yada düzensiz kanamalar,
 • Sık idrara çıkma,
 • Kansızlık,
 • Kabızlık, bağırsak düzeninde değişiklik.

Miyom Tanısı

Genellikle bir çok kadında yukarıdaki belirtiler çok hafif hissedildiği için, miyom varlığı çoğunlukla tespit edilememektedir. Çoğu zaman herhangi bir vajinal muayene sırasında farkına varılmaktadır.

Ultrason : Tanısı en kolay ultrason görüntülemesi ile konur. Basit bir abdomen ultrasonu ile yukarıdaki belirtileri gösterebilecek diğer sorunlardan rahatlıkla ayrılabilir. Bazı durumlarda transvajinal prob yardımıyla rahim içinden ultrason görüntüsü alınması gerekebilir.

MR Görüntüleme : Görüntüleme açısından miyomu ve varsa diğer miyomları ve miyom nüvesinin büyüklüğü en iyi şekilde tespit edilebilmektedir. Ancak MR çok pahallı bir görüntüleme işlemi olduğundan çoğunlukla tercih edilmemektedir.

Histeroskopi : Rahmin içini görüntülemeye yarayan ve ucun ufak bir kamera olan histeroskop adı verilen cihaz yardımıyla rahmin içi incelenebilir. Eğer gerekirse bu işlem sırasında biyopsi almakta mümkün olmaktadır.

Laparoskopi : Laparoskop adı verilen ve aslında çalışma mantığı olarak histeroskop’a benzeyen bu cihaz ile rahmin dışı incelenebilmektedir. Laparoskopi için karın bölgesinde ufak bir kesi açılması ve bu delikten içeri girerek rahmin dış tabakasının incelenmesi mümkün olmaktadır. Ufak bir cerrahi müdahale gerektirmektedir. Yine bu işlem sırasında eğer gerekli ise biyopsi alınması mümkündür.

Miyom Tedavisi

Miyom varlığı tespit edilen kadınlarda yukarıda belirtilen şikayetlerden günlük yaşamını etkileyecek miktarda bulgular gözlemlenmiyor ise genellikle herhangi bir tedaviye başlanması düşünülmez. Yine menopoz dönemine girmiş kadınlardaki miyomların varlığı da çok dikkate alınmaz. Genellikle miyomlar menopoz döneminde küçülür veya kaybolurlar.

Eğer tedavi gerekli ise öncelikle miyomun takip edilmesi gerekir. Sonrasında ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • Z
  Z.r.24.04.2018

  29 yasindayim ve 4 aylik evliyim. Şiddetli kasik agrisi ile jinekologa gittim. 6 cm’lik myom çıktı ve tedavi başlandı. Yol haritamız ne olmalı?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Myom sizinde belki bildiğiniz üzere rahim kaslarının iyi huylu kitleleridir ve Türkiyede 4 kadının 1 inde rastlanır. Bunun yerleşim yeri olarak rahimde 3 yerde bulunur. Rahim içinde, rahim üstü ve rahim dışı. Bunlardan en iyi huylu olarak bilinen 3. yani sizin myomunuzun yeridir. Çünkü bu bölgedeki myomlar adet düzensizliği yapmaz adetlerde uzama ya da kısalma yapmaz. Tek şikâyet sizinde bahsettiniz ağrıdır bazen de idrar ve bağırsak şikâyetleridir. Eğer myom kanamayı arttırmaz veya adetleri değiştirmez ise ameliyat yapılmaz. Ama ağrı çok şiddetli ya da idrar şikayetleri çok olursa ameliyat yaparız. Eğer rahim içinde ya da üstünde olsaydı gebeliğe engel olma olasılığı vardı. Sizin myomunuzun yerini net bilmiyorum. Ama anlattığınıza göre gebeliğe engel değil ya da devamına engel olmaz. Verilen tedavi myom tedavilerinden biridir ama myomu küçültmek çok zordur. Doktorunuz büyük ihtimalle eger kanamanız çok olursa bunu düzenlemek amacıyla vermiş zira bu bölgedeki myomlar zaten kanama yapmaz. Ben böyle bir durumda hastalarımı 3- 6 ay sonra kontrol ultrasona alıp eğer büyümüşse ameliyat ediyorum. İlaç tedavisi vermiyorum. Tabiî ki aslında önerim, kendim ultrasonla görmek ve daha net bilgiler vermek size.

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396