Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

GEBELİKTEN KORUNMA

Spermisitler, Ria, Doğal Yöntemler, Süt Koruması yöntemleridir. Spermin hareketliliğini etkiler. Jel, krem, sünger şeklinde olabilir. Orta derecede etkilidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kısmen korur.
Gebelikten Korunma

Spermisitler

Spermin hareketliliğini etkiler. Jel, krem, sünger şeklinde olabilir. Orta derecede etkilidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kısmen korur. Etkinliği 1-2 saattir.

Rahim İçi Araç (RIA)

Rahim içine yerleştirilir bu yüzden yumurtanın rahime yerleşmesini önler. 2 türü vardır. Bakır veya hormon içerirler. Eğer kadının gebelik şüphesi veya enfeksiyonu varsa uygulanmaz. Vajinal kanaması ya da kanseri olanlarda da tercih edilmez. Etkinliği yüksektir. Uygulandıktan hemen sonra korumaya başlar, çıkarılınca da hemen gebe kalınabilir. Enfeksiyon riskini biraz arttırır. Bakırlı olan RIA da kanama düzensizleşebilir ve adet döneminde ağrıya sebep olabilirken hormonlu RIA ilk dönemler adet düzensizliği yapıp sonra adetlerde azalmaya sebep olabilir.

Doğal Yöntemler

Takvim yöntemi ve geri çekme gibi yöntemleri kullanan Türkiye de çok aile bulunmaktadır. Etkinliği düşüktür. Bu yüzden günün birinde sizde fark etmeden gebe kalabilirsiniz!!!! Ve çok geç olabilir.

Süt Koruması

Emme esnasında hormon düzeyleri değişerek yumurtlama engellenir ve gebelik önlenir. FAKAT !!! Gündüz 4 saatte, gece 6 saatte bir emzirmeli, ek gıdalar % 5-10 u geçmemelidir. Etkinliği yüksek değildir. Ekonomiktir ve emzirmeyi teşvik eder fakat kriterlere kesinlikle uyum gerektirir.

Hormonal Korunma Yöntemleri

 • Doğum Kontrol Hapları: Yumurtlamayı engeller, rahim ağzındaki sıvının kalınlığını değiştirerek spermin geçişini engeller, rahmin iç tabakasını etkileyerek gebeliğin o bölgede oluşmasını engeller. Düzenli alınması yani her gün aynı saatte alınması gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen etkilerle karşılaşılabilir (ara kanaması, korunmanın olmaması gibi). Etkinliği yüksektir. Hatta rahim ve yumurtalık kanserine karşı korur, adet ağrılarını azaltır, adetleri düzenler, kansızlığı azaltır, sivilceyi azaltır, memedeki iyi huylu kistleri küçültür. Emziren anneler kullanmamalıdır. Pıhtılaşma ile ilgili sorunları olanlar, migreni, varisi karaciğer hastalığı olanlar, sigara içenler, tansiyonu olanlar ve 35 yaşın üstündeki kadınlar, doktorlarına danışmalıdır.
 • Yalnız Progesteron Hormonu İçeren İlaçlar: Yumurtlamayı baskılar, rahim ağzındaki mukusu kalınlaştırır, kanalların hareketlerini etkileyerek ve rahmin iç tabakasına gebelik ürününün yerleşimine engel olarak etki eder. En önemli özelliği emziren kadınlarda da kullanılabiliyor olmasıdır. Etkinliği yüksektir. Ara kanama yapması istenmeyen bir durumdur.
 • Progesteron İçeren İğneler: Diğer 2 ilaçtan farkı iğne olmasıdır. 3 ayda bir vurulur. Etkinliği yüksektir. Bıraktıktan sonra gebe kalmanın biraz gecikmesi istenmeyen etkisidir. Ara kanamalar yapabilir. Saç dökülmesi, kemik kaybı ve kilo aldırması hastalar tarafından istenmeyen durumlardır.
 • Progesteron İçeren İmplantlar: Kolda cilt altına yerleştirilir. Yerleştirildikten 48 saat sonra etkilidir. 5 yıl kalabilir. Çıkarılmasından sonra ilk aylarda gebe kalınabilir. Etkinliği yüksektir. Etki mekanizması ve yan etkileri diğerleri gibidir. Yerleştirilmesi için cerrahi bir işlem gerekmesi hastaları biraz korkutur fakat ehil bir el kısa sürede ve problemsiz bunu gerçekleştirir.
 • Çocuk İstemeyenler İçin Korunmak Şart

  Türk erkekleri korunma yöntemlerine anlamsız biçimde uzaklar.

  Ah Bu Türk Erkekleri

  S: 12 yıllık evliliğimde 4 kere kürtaj oldum çünkü benim doktorum doğum kontrol hapı kullanmamı uygun görmedi ve eşim de çocuk düşünmediğimiz halde spiral taktırmama izin vermedi. Kendisi de korunmayı reddediyor. Yani tüm doğum kontrol yöntemlerinden men ediyor ama çocuk da asla istemiyor. Zamanlamasını da ayarlayamıyor. Biri plansız olmak üzere 3 çocuğum var ama bundan sonrası için ne yapacağımı bilemiyorum. Bir yöntem önerir misiniz?

  C: Öncelikle şunu hatırlatmak isterim; evet evlilikte bu tür kararlar birlikte alınır ama bu beden sizin ve sağlığınız her şeyden önemli.kürtaj sıklıkla başvurulması uygun bir yöntem değildir, onu bir doğum kontrol yöntemi gibi kullanamayız. Gerçekten zor durumda kaldığımızda başvurabileceğimiz son çare olmalıdır. Bunu sağlığınız için söylüyorum her şeyden once. Türk erkekleri maalesef geri çekme yöntemi ile korunmayı uygun görüyor ama bunda da zaten çoğunlukla başarısız oluyorlar. Eğer bir konuda karar vericilerden biri daima sağlıksız kararlar alıyorsa diğer karar verici ipleri çaktırmadan da olsa eline almalıdır ve bu siz oluyorsunuz. Eşinizden izin almanıza gerek yok; oturduğunuz bölgede bulunan Anne ve Çocuk Sağlığı Merkezi’ne giderek spiral ile ilgili sorularınızı sorun ve de size takılmasına talep edin lütfen. Maliyeti olan bir işlem değil ve çocuk isterseniz çikarilmasi da mumkun. Muayeneniz zaten yapılacaktır. Tehlikesi olan bir işlem de değil bu, sürekli kürtaj olmanın getirdiği olumsuz psikolojik etkileri de spiralde görmezsiniz. Rica ediyorum nunu ihmal etmeyin. Bir kadın olarak kendi bedeninize dostluk etmelisiniz. Normal şartlarda eşinizin prezervatif kullanmasını da öneririm ama bu konuda yol kat edemediğimizi görüyorum. Aklınıza takılan bir şey olursa bir telefon uzağınızdayim. Sevgiler

 • En iyi doğum kontrol yöntemi

  En iyi doğum kontrolünde özellikle hormonlara dayalı yöntemler gebeliği engelleme açısında en iyisi olarak kabul edilir. Doğum kontrol aşıları, doğum kontrol hapları, vajinal halka ve rahim içi araçlardan hormon salgılayan Mirena bu sınıftan kabul edilerek başarılı bir korunma yöntemi sağlar. En düşük gebe kalma ihtimallerini tercih eden aileler için birçok seçenek vardır. Elbette %100 etkili en iyi doğum kontrol yöntemi cinsel perhizdir. Bu kadar seçenek arasında en iyi doğum kontrol çeşidi seçmek çiftler arasında bazen göz korkutucu olabilir.

  En İyi Doğum Kontrol Yöntemini Bulmak

  En iyi yöntemi bulmak için birçok metod denemeniz gerekebilir. Bunlar arasında, artık çocuk istemiyorum diyorsanız ve bundan eminseniz kalıcı doğum kontrolüne hazırsınız demektir. Yani erkekler için kısırlaşma, kadınlar için tüplerin bağlanması ömür boyu en iyi doğum kontrol yöntemlerinden sayılır. Neredeyse %100 etkisi olup, geri döndürülemez. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma özelliği yoktur. Doğum kontrolü haplarında; yumurtlamayı önleyen östrojen ve progesten hormonu bulunur, programlı bir şekilde uygulandığında bir hayli etkilidir. Yalnız cinsel hastalıklara karşı korumaz, yan etkilere neden olabilir. Bazılarında farklı etkiler yaptığı için her kadının doğum kontrol hapı kullanılmamasını doktorunuz önerebilir. Vajinal halka; vajinanın içine doğru takılan plastik bir halka olup, en iyi doğum kontrolü arasında yer alır ama her ay bir kere değiştirilip yeniden yerleştirilmesi gerekir. Vajinal tahrişe sebebiyet verebilir ancak, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma özelliği yoktur.

  Diğer taraftan, kondom cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından korunmada en iyi doğum kontrol yöntemidir. Ancak, her defasında doğru kullanıldığı takdirde etkilidir ve yeniden kullanılamaz. Doğum kontrol aşısı, üç ay boyunca gebeliği önleyici hormonal bir enjeksiyon olup, doğum kontrol haplarından etkilidir ve yılda dört kere enjekte edilir. Yan etkilere sebep olabilir diğerleri gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz. Eski bir yöntem olan geri çekme doğru uygulandığında da etkili bir yöntemdir. Bazı yöntemler sağlığınız açısından uyumsuzluk gösterebilir. Doktorunuz sizin için en iyi doğum kontrol yöntemlerinde hangisi onu araştırıp, öykünüzde yaş ve yaşam tarzınız ile aileden gelen hastalık sorunlarını da göz önüne alarak bir tedavi yöntemi uygular.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • H
  Hilye31.08.2018

  Iyigunler gökçen hanım eşimle prezervatif yöntemiyle korunuyoruz bununguvenirliligi nekadar acababirde emzirirken doğum kontrol hapıonerir

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  %99.8 .. emzirirken sadece 1 tane hap cinsi önerilir

 • T
  T.k27.08.2018

  Hocam iyi aksamlar rahatsız ediyorum kusura bakmayın size bir sorum olucak ben 2 senelik evliyim düzenli adet görüyorum ağustos ayı içerisinde eşimle korunmadik çocuk düşünüyoruz 3 defa ilişki sırasında korunmadik adetim 8 eylüle denk geliyo suanlik hamile kalıp kalmicagimi bilmiyorum bekliyoruz fakat hamile kalırsam eğer ilişki sıralarında eşim korunmasa problem olurmu korunma yontememiz prazertifle ilaç kullanmıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim .

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Olmaz kuzu

 • S
  Simsimm26.08.2018

  Hocam merhaba 3 yaşında ve 10 aylık iki tane çocuğum var ikinci doğumdan sonra doktorum cerazetta hap önerdi onu kullanıyorum ama 10 aydır sadece bi kere adet oldum o da leke leke baya uzun sürdü birdahada adet olmadım normal midir?Emzirmeyi bıraktırdıktan sonrada aynı hapa devam ediyim mi yoksa başka hapa geçmem gerekir mi hepsinin koruyuculuğu aynı mıdır?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Emzirdiğini için hekımın bu ilacı vermiş zaten kuzu istersen emzirme sonrası başkanlar ilaca geçebilirsin

 • C
  Cano19.08.2018

  Hocam sizi instagramdan hayranlıkla takip ediyorum, sorum şu 11 aylık bir bebeğim var ve emziriyorum, ikinci çocuğu düşünmüyor spiral taktırmak istiyorum korkum var, acısı oluyor mu ciddi etkileri var mıdır, birde bir çok çeşidi varmış vücuda en uygunu hangisidir. Sevgiler

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu çok çeşit degıl ... 2 türü var ilaçlı ve ilaçlı olmayanı ... kullanabılırsın vücudun kavuk ederse

 • M
  Melez04.08.2018

  Merhaba gökçen hanım ben 30 yaşındayım 5 yaşında bir oğlum var hap kullanıyorum fakat hapı bırakmak istiyorum sonrasında nasıl korunabiliriz.ayrıca kordonları bağlatmak yani çocuk olmaması için kişiye yan etkileri oluyor mu ne öneriyorsunuz şimdiden teşekkürler .

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Tüpleri bağlatmak bazen adet düzensizliği yapıyor ama başla bir sorun olmaz

 • P
  Pinar02.08.2018

  Merhaba Gökçen Hanım. 18 ay önce normal Doğum yapmış 29 yaşında bayanım. Rahim içi araç taktırma düşüncesindeyim. Fakat endişelerim mevcut. Çevremde gözlemlediğim kadarıyla spirali olan kişilerde kronik mantar enfeksiyonundan şikayetçiler. Sizin bilgileriniz benim için çok kıymetli. Spiralin mantar yapması mümkün olabilirmi?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu mantar spiral olmadan da olabilşr biraz senin bağışıklık sistemin ile ilgili rahatlık taktırabiltisn

 • E
  Evli28.07.2018

  Hocam sorumu yanıtladığınız içşn teşekkür ederim.lohısalık döneminde doğumdan 32 gün sonra kanamam kesildikten sonra eşimle kazayla ilişkim oldu sürtünme yolu ile tam birleşme olmadan. Gebelik oluşur mı kırkım çıkmadan.gerçekten çok tedirginim.kan testini nr zaman yaptırmalıyım

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  İhtimal çok düşük ama yok değil

 • M
  Mrv27.07.2018

  Gökçen hocam 32 günlük anneyim eşimle lohusa döneminde kazayla ilişkiye girmiş olduk.lohusa döneminde hamile kalınırmı. İhtimal var mıdır. Kürtaj yaptırabilir miyim eğer gebelik oluşursa. İsteğe bağlı kürtaj yapıyor musunız

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu kalınma ihtimali var, ihtımal düşük te olsa...gebelik oluşursa isteğe bağlı küretaj işlemi yapılabiliyor

 • F
  F.g25.07.2018

  Gökçen hocam merhaba. 2 tane evladim var ve artik hapla korunmak istiyorum. Ilkkez kullanacağım.cok.zor kilo alan bir vücut yapim var ve çevremde dogum kontrol hapini kullananlar kilo verdirdigini soylediler. Var mi böyle yan etkileri bilgi verir misiniz? Teşekkürler

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Hayır kilo verdirmez ama yaşınız da önemli hap için ... 35 yaşından büyükseniz biraz daha dikkatli olmak lazım

 • V
  Vişne Reçeli22.07.2018

  Gökçen Hanım merhabalar. Sizi hem tvden hem instagramda takip ediyorum. 2 tane çocuğum var ve 2 sene önce ria taktırdım. Nova T marka. Vücüdum uyum sağladı araca. Adet miktarını artırmadı. 2 gün kadar uzattı sadece. Çok büyük bir sorun değil bu. Ama son zamanlarda ria kullanaırken hamile kalanları duymaya başladım. Algıda seçicilik sanırım. Bakırlı riaların güvenirliği hakkında bilgi veriri misinzi? Kaç yıl korurlar ve de. Şimdiden teşekkürler, saygılar, sevgiler.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu %98 koruyuculuğu var .. düzensizlik hissettiğinde doktoruna gidersin ... yılda bir de kontrol... gerisi tevekkül

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396