Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

GEBELİKTEN KORUNMA

Spermisitler, Ria, Doğal Yöntemler, Süt Koruması yöntemleridir. Spermin hareketliliğini etkiler. Jel, krem, sünger şeklinde olabilir. Orta derecede etkilidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kısmen korur.
Gebelikten Korunma

Spermisitler

Spermin hareketliliğini etkiler. Jel, krem, sünger şeklinde olabilir. Orta derecede etkilidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı kısmen korur. Etkinliği 1-2 saattir.

Rahim İçi Araç (RIA)

Rahim içine yerleştirilir bu yüzden yumurtanın rahime yerleşmesini önler. 2 türü vardır. Bakır veya hormon içerirler. Eğer kadının gebelik şüphesi veya enfeksiyonu varsa uygulanmaz. Vajinal kanaması ya da kanseri olanlarda da tercih edilmez. Etkinliği yüksektir. Uygulandıktan hemen sonra korumaya başlar, çıkarılınca da hemen gebe kalınabilir. Enfeksiyon riskini biraz arttırır. Bakırlı olan RIA da kanama düzensizleşebilir ve adet döneminde ağrıya sebep olabilirken hormonlu RIA ilk dönemler adet düzensizliği yapıp sonra adetlerde azalmaya sebep olabilir.

Doğal Yöntemler

Takvim yöntemi ve geri çekme gibi yöntemleri kullanan Türkiye de çok aile bulunmaktadır. Etkinliği düşüktür. Bu yüzden günün birinde sizde fark etmeden gebe kalabilirsiniz!!!! Ve çok geç olabilir.

Süt Koruması

Emme esnasında hormon düzeyleri değişerek yumurtlama engellenir ve gebelik önlenir. FAKAT !!! Gündüz 4 saatte, gece 6 saatte bir emzirmeli, ek gıdalar % 5-10 u geçmemelidir. Etkinliği yüksek değildir. Ekonomiktir ve emzirmeyi teşvik eder fakat kriterlere kesinlikle uyum gerektirir.

Hormonal Korunma Yöntemleri

 • Doğum Kontrol Hapları: Yumurtlamayı engeller, rahim ağzındaki sıvının kalınlığını değiştirerek spermin geçişini engeller, rahmin iç tabakasını etkileyerek gebeliğin o bölgede oluşmasını engeller. Düzenli alınması yani her gün aynı saatte alınması gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen etkilerle karşılaşılabilir (ara kanaması, korunmanın olmaması gibi). Etkinliği yüksektir. Hatta rahim ve yumurtalık kanserine karşı korur, adet ağrılarını azaltır, adetleri düzenler, kansızlığı azaltır, sivilceyi azaltır, memedeki iyi huylu kistleri küçültür. Emziren anneler kullanmamalıdır. Pıhtılaşma ile ilgili sorunları olanlar, migreni, varisi karaciğer hastalığı olanlar, sigara içenler, tansiyonu olanlar ve 35 yaşın üstündeki kadınlar, doktorlarına danışmalıdır.
 • Yalnız Progesteron Hormonu İçeren İlaçlar: Yumurtlamayı baskılar, rahim ağzındaki mukusu kalınlaştırır, kanalların hareketlerini etkileyerek ve rahmin iç tabakasına gebelik ürününün yerleşimine engel olarak etki eder. En önemli özelliği emziren kadınlarda da kullanılabiliyor olmasıdır. Etkinliği yüksektir. Ara kanama yapması istenmeyen bir durumdur.
 • Progesteron İçeren İğneler: Diğer 2 ilaçtan farkı iğne olmasıdır. 3 ayda bir vurulur. Etkinliği yüksektir. Bıraktıktan sonra gebe kalmanın biraz gecikmesi istenmeyen etkisidir. Ara kanamalar yapabilir. Saç dökülmesi, kemik kaybı ve kilo aldırması hastalar tarafından istenmeyen durumlardır.
 • Progesteron İçeren İmplantlar: Kolda cilt altına yerleştirilir. Yerleştirildikten 48 saat sonra etkilidir. 5 yıl kalabilir. Çıkarılmasından sonra ilk aylarda gebe kalınabilir. Etkinliği yüksektir. Etki mekanizması ve yan etkileri diğerleri gibidir. Yerleştirilmesi için cerrahi bir işlem gerekmesi hastaları biraz korkutur fakat ehil bir el kısa sürede ve problemsiz bunu gerçekleştirir.
 • Çocuk İstemeyenler İçin Korunmak Şart

  Türk erkekleri korunma yöntemlerine anlamsız biçimde uzaklar.

  Ah Bu Türk Erkekleri

  S: 12 yıllık evliliğimde 4 kere kürtaj oldum çünkü benim doktorum doğum kontrol hapı kullanmamı uygun görmedi ve eşim de çocuk düşünmediğimiz halde spiral taktırmama izin vermedi. Kendisi de korunmayı reddediyor. Yani tüm doğum kontrol yöntemlerinden men ediyor ama çocuk da asla istemiyor. Zamanlamasını da ayarlayamıyor. Biri plansız olmak üzere 3 çocuğum var ama bundan sonrası için ne yapacağımı bilemiyorum. Bir yöntem önerir misiniz?

  C: Öncelikle şunu hatırlatmak isterim; evet evlilikte bu tür kararlar birlikte alınır ama bu beden sizin ve sağlığınız her şeyden önemli.kürtaj sıklıkla başvurulması uygun bir yöntem değildir, onu bir doğum kontrol yöntemi gibi kullanamayız. Gerçekten zor durumda kaldığımızda başvurabileceğimiz son çare olmalıdır. Bunu sağlığınız için söylüyorum her şeyden once. Türk erkekleri maalesef geri çekme yöntemi ile korunmayı uygun görüyor ama bunda da zaten çoğunlukla başarısız oluyorlar. Eğer bir konuda karar vericilerden biri daima sağlıksız kararlar alıyorsa diğer karar verici ipleri çaktırmadan da olsa eline almalıdır ve bu siz oluyorsunuz. Eşinizden izin almanıza gerek yok; oturduğunuz bölgede bulunan Anne ve Çocuk Sağlığı Merkezi’ne giderek spiral ile ilgili sorularınızı sorun ve de size takılmasına talep edin lütfen. Maliyeti olan bir işlem değil ve çocuk isterseniz çikarilmasi da mumkun. Muayeneniz zaten yapılacaktır. Tehlikesi olan bir işlem de değil bu, sürekli kürtaj olmanın getirdiği olumsuz psikolojik etkileri de spiralde görmezsiniz. Rica ediyorum nunu ihmal etmeyin. Bir kadın olarak kendi bedeninize dostluk etmelisiniz. Normal şartlarda eşinizin prezervatif kullanmasını da öneririm ama bu konuda yol kat edemediğimizi görüyorum. Aklınıza takılan bir şey olursa bir telefon uzağınızdayim. Sevgiler

 • En İyi Doğum Kontrol Yöntemi

  En iyi doğum kontrolünde özellikle hormonlara dayalı yöntemler gebeliği engelleme açısında en iyisi olarak kabul edilir. Doğum kontrol aşıları, doğum kontrol hapları, vajinal halka ve rahim içi araçlardan hormon salgılayan Mirena bu sınıftan kabul edilerek başarılı bir korunma yöntemi sağlar. En düşük gebe kalma ihtimallerini tercih eden aileler için birçok seçenek vardır. Elbette %100 etkili en iyi doğum kontrol yöntemi cinsel perhizdir. Bu kadar seçenek arasında en iyi doğum kontrol çeşidi seçmek çiftler arasında bazen göz korkutucu olabilir.

  En İyi Doğum Kontrol Yöntemini Bulmak

  En iyi yöntemi bulmak için birçok metod denemeniz gerekebilir. Bunlar arasında, artık çocuk istemiyorum diyorsanız ve bundan eminseniz kalıcı doğum kontrolüne hazırsınız demektir. Yani erkekler için kısırlaşma, kadınlar için tüplerin bağlanması ömür boyu en iyi doğum kontrol yöntemlerinden sayılır. Neredeyse %100 etkisi olup, geri döndürülemez. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma özelliği yoktur. Doğum kontrolü haplarında; yumurtlamayı önleyen östrojen ve progesten hormonu bulunur, programlı bir şekilde uygulandığında bir hayli etkilidir. Yalnız cinsel hastalıklara karşı korumaz, yan etkilere neden olabilir. Bazılarında farklı etkiler yaptığı için her kadının doğum kontrol hapı kullanılmamasını doktorunuz önerebilir. Vajinal halka; vajinanın içine doğru takılan plastik bir halka olup, en iyi doğum kontrolü arasında yer alır ama her ay bir kere değiştirilip yeniden yerleştirilmesi gerekir. Vajinal tahrişe sebebiyet verebilir ancak, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma özelliği yoktur.

  Diğer taraftan, kondom cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından korunmada en iyi doğum kontrol yöntemidir. Ancak, her defasında doğru kullanıldığı takdirde etkilidir ve yeniden kullanılamaz. Doğum kontrol aşısı, üç ay boyunca gebeliği önleyici hormonal bir enjeksiyon olup, doğum kontrol haplarından etkilidir ve yılda dört kere enjekte edilir. Yan etkilere sebep olabilir diğerleri gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz. Eski bir yöntem olan geri çekme doğru uygulandığında da etkili bir yöntemdir. Bazı yöntemler sağlığınız açısından uyumsuzluk gösterebilir. Doktorunuz sizin için en iyi doğum kontrol yöntemlerinde hangisi onu araştırıp, öykünüzde yaş ve yaşam tarzınız ile aileden gelen hastalık sorunlarını da göz önüne alarak bir tedavi yöntemi uygular.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • H
  H.ş.11.07.2018

  İyi günler hocam. Güvenilir,kolay ve vücuduma en az zararı olan uzun vadede korunabileceğim en mantıklı yöntem nedir sizce. Eşim korunsa sadece yeterli mi sizce. 29 yaşındayım 2.5 yaş ve 6 aylık bebeklerim var. emzirmiyorum

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu spiral de olabilir eşinin prezervatif kullanması da uygun olabılır sana

 • N
  Nazanasi10.07.2018

  Gökcen hocam ilgiyle ve severek takip ediyorum.Sorum su 9 haziran da sezeryan ile dogum yaptim.Dogum kontrol hapina ne zaman baslayabilirim ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu emzırıyor musun? Eğer emzırıyorsan kullanacağın bir tane ilaç var ... 2. Aydan itibaren kullan

 • A
  A.ö22.06.2018

  Gökçen hocam merhaba ağustos da düğünüm var ve hap kullanmak istiyorum şimdiden başlasam koruma sağlar mi ? Bu arada çocuk olmadan spiral taktirabilirmiyim bir sorun olur mu

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Yok kuzu spiral taktırma, ama ilaca başla 1 aydan başla ki Doğum kontrol hapı etkisini ancak gösterir

 • F
  F.t.24.04.2018

  3 aylık iğnelerle korunuyordum. Hapa geçmek için adet gününü mü beklemeliyim?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Eger bebeğinizi emzirmiyorsanız artık evet doğum kontrol ilacına başlayabilirsiniz. Fakat yas itibariyle 35 biraz düşündürücüdür. Hele birde sigara içiyorsanız buna başlamamanız daha uygundur. Neden spirali düşünmüyorsunuz. Eger illaki de hap diyorsanız o zaman bu tarihe kadar adet görüp görmediğiniz önemlidir. Hapa baslarsanız da ilk bir ay korumaz, bu dönemde başka bir yöntemle korunmalısınız.

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396