Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

GENİTAL ENFEKSİYONLAR

Genital bölgede meydana gelen akıntılar, kadınları yaşamlarının her döneminde tedirgin etmiştir. Belirli özellikleri olan akıntılar doğal ve fizyolojik olarak kabul edilebilir. Her akıntı bir hastalığı işaret etmez.
Genital Enfeksiyonlar

Vajina hastalıklarında en sık görülen vajina enfeksiyonlarıdır. Vajinanın en önemli bulgusu arasında akıntı birinci sırayı oluşturur. Akıntıların çoğunun altında bir hastalık söz konusu olsa bile, fizyolojik dediğimiz normal akıntılarda, kadınların doktora başvurmasında önemli etkendir. Yalnız, her akıntı da bir hastalığı işaret etmez. Vajinadaki akıntılar sarı, yeşil, kokulu, beyaz peynir parçaları şeklindeyse, şikayetler arasında ise, yanma, kaşıntı, cinsel ilişkide ağrılara yol açıyorsa, altta yatan başka etkenler söz konusu olabilir. İlk akla gelen etkenler enfeksiyon oluşturan mikroplardır. Ancak, akıntı kanlı ve kahverengi renkte ve alt karın ağrısı varsa, daha çok kanseri akla getirmelidir.

Vajina Enfeksiyonları

Genellikle, akıntıların özellikleri hastalığın nedenleri hakkında bize doğru bilgiler verir. Kadınlarda en sık görülen Klamidya enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan vajinal hastalıkların başında gelir. Sarı renkli, sulu ve kokusuz bir akıntı, adet aralarında kanama, cinsel birliktelik anında ağrı gibi şikayetlere yol açabileceği gibi, her hangi bir şikayete yol açmadan da sinsi bir şekilde ilerler.

Candida (mantar) vajiniti her yaştaki kadınlarda görülebilir. Genital bölgenin ıslak kalması, sentetik iç çamaşırları, kilotlu çorap kullanımı, hijyenik petler, bazı parfümler enfeksiyon oluşumunu ve tekrarlama riskini artırabilir. En belirgin şikayet olarak kaşıntı, idrarda yanma hissi ve ağrılı cinsel ilişkiyi sayabiliriz. Bir diğer vajinit atrofik vajinittir. Özellikle buluğ çağı öncesinde ve menopoza girmiş kadınlarda görülebilir. Bu problemde özellikle östrojen eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Tricomonas vaginalis seksüel geçişli bir enfeksiyon olup, yeşil veya sarı renkte, bol köpüklü, kötü kokulu, şikayetler arasında yanma ve kaşıntı vardır. Gardnerella vaginalis enfeksiyonunda ise, bozuk balık gibi kötü koku, gri-beyaz renkli bir akıntı ve beraberinde yanma ve kaşıntı vardır. Bu enfeksiyonda eşlerin tedavisi de göz önünde bulundurularak tedavi edilmeli, yoksa enfeksiyonların tekrarları kaçınılmaz olabilir.

Vajina hastalıklarının en sık olanı kistlerdir ve daha çok vajinanın alt kısmında yer alır. İçleri sıvı dolu olup, çok nadir şikayet oluşur. Genellikle, alınmalarını gerektirecek durum söz konusu değildir. Büyüyüp vajina yolunu kapatırsa çıkartılır tedavi gerektirmez.

Vajina hastalıkları üreme fonksiyonunu tehlikeye sokan doku tahribatına hatta bazen ölümlere kadar varan olaylara sebebiyet verebilir. Bir çok mikroplar, parazitler, mantarlar, virüsler bu enfeksiyonların kaynağıdır. Tüm bu bahsedilen durumlarla karşılaşan kişilerin mutlaka bir jinekologa giderek, tahlil ve tetkiklerini yaptırması, hastalığın teşhisi ve tedavisi açısından çok önemlidir.

Genital Enfeksiyonlar

Anatomik olarak baktığımızda, kadın genital sistemi dış dünya ile karın içi ortamını birleştiren bir yoldur. Bu yüzden, basit bir genital enfeksiyon bile, tedavi edilmediği zaman karın boşluğuna yayılır ve kadında ciddi bir problem oluşmasına sebep olabilir. Mantar, parazit veya bakteriler nedeniyle, birçok kadın hayatı boyunca en az bir kere bile olsa bu sorunla karşılaşır.

Genital enfeksiyon hastalıklarının çoğu cinsel yollarla bulaşabilmektedir. Tedavinin yapılmadığı durumlarda, kişilerde çok ciddi komplikasyonlara sebebiyet verebilmektedir. Genital enfeksiyonunda rastlanan en belirgin hastalıklar; Bakterial hastalıklar, mantar enfeksiyonları, viral hastalıklar ve paraziter hastalıklar olarak sıralayabiliriz. En sık belirti olarak vajinal akıntılardır. Genital enfeksiyon daha çok yaz mevsiminde görülür ve kadınların çoğunda oldukça sık görülen özellikle vajinal akıntı, kaşıntı, sık idrara çıkma, cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma gibi sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Yaz aylarında genital bölgenin nemli kalması ile birlikte, sentetik çamaşırlar ve dar pantolonlar ile, havuza girmek, stres, spor yapmak, gebelik, antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı veya bağışıklık sisteminin baskılaması sonucunda oluşan birtakım rahatsızlıklar, genital enfeksiyon riskini arttırabilmektedir. Bu manada, enfeksiyona bağlı olarak akıntıların fizyolojik akıntıdan ayrılması önemlidir. Fizyolojik akıntı renksiz ve kokusuz olup, herhangi bir şikâyete yol açmaz. Ancak, enfeksiyona bağlı akıntılar özellikle koyu sarı veya yeşil renkte, kötü kokulu olup, yanma, cinsel ilişkide ağrı ve kaşıntı ile belirtiler gösterebilmektedir. Genital kanserlerinin özellikle rahim ağzı kanserinde ilk bulgunun akıntı olabileceği bilinmeli ve kadının muhakkak her yıl bir sağlık kuruluşuna başvurup, düzenli bir şekilde muayene olması ve pap-smear testi yaptırması bu aşamada oldukça önem taşımaktadır.

Görüleceği üzere, cinsel yolla bulaşan hastalıklar çoğumuzun canını sıkan bir durumdur. Tedavisi çoğu kez mümkündür, ancak kimi zaman da kadının hayatını tehdit edebilmektedir. Bu yüzden, en önemli korunma yöntemi tek eşliliktir. Erkekten kadına bulaşma riski, kadından erkeğe bulaşma riskinden nerdeyse 10 kat daha fazladır. Bu nedenle, prezervatif kullanımı ve rahim içi araçlar özellikle (mirena) riskleri bir nebze de olsa azaltmaktadır.

 • Z
  Zeliha16.11.2018

  Hocambugün karın alt bolgemde ağrı var oturup kalkarken bile açıyor yoğun akintim var kokusuz berrak yumurta akı gibi bu aralr çok zayifladm

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsin mutlaka hekimine başvur

 • H
  Hastaliktan Bikmis31.08.2018

  Merhaba benimsurekli tekrarlayan enfeksiyon var bazen kotu kokulu kasintili agrilioluyorbazende kokusuz beyazadonukucunda siziveyanmaoluyor

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Mantarın oluyordur muayene ol

 • Ç
  Çiçek30.08.2018

  Hocam çamaşırımda birikmiş ve kurumuş sarı akıntım ve kaşıntım oluyor. Kültür aldırdım E.coli ürediği söylendi ve doktorum bunun idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklandığını ılık suyla genital bölge temizliği yapmam gerektiğni söyledi ve antibiogram testine göre fixef 5 tablet verdi kullandım ama hala geçmiyor kasıklarım,belim ağrıyor ve yanlarıma bıçak saplanır gibi sancılar giriyo. 5 aydır bu şikayetlerden muzdaribim. Sizce ne yapmam gerekiyor?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Mantar olmusun mutlaka çeşidine göre tedavi verilmeli

 • E
  Esra27.08.2018

  Merhaba hocam ben 2 yildir evliyim ve evlendikten 2 ay sonra mantar olmaya basladim, her defasinda baska baska doktorlara görundum ama kullandigim hicbir ilac fayda etmedi mantarim surekli tekrarliyo ve 1 ay suruyo cok rahatsizim artik bu durumdan ne yapmam lazim?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirmen lazım

 • G
  Gizem26.08.2018

  hocam merhabalar 30 yasindayim 9 aydir bebek icin ugrasiyoruz istedikten 2 ay sonra hamile kaldim ama kimyasal oldu kimyasaldan sonra 7 ay gecti ama hala hamile kalamadim adetlerim duzenlidr esimde sperm testi yaptirdi sayi 400 mlyn morfloji %14 hiz %80 cikti.biraz daha beklemeliyim yoksa zaman kaybetmeden doktora gorunmelimiyim

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bu aralar gidebilirsin

 • T
  Tugce22.08.2018

  Ablam meraba bende ısrarla tekrarlayan bı idrar enfeksiyonu vardı bide vajinal akıntı tam 6 gündür ateşli yatıyorum unicef 1 g iğne oluyorum ama gecmiyo ateşim sprial ile korunuyorum sprial enfekte olmus olabilir mi

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Olabilir kuzu hakem başka bşr hekımden fikir alır mısın

 • G
  Gizli18.08.2018

  Merhabaa abla ben 19 yaşındayım benim genital bolgemde sivilceler çıkıyor ve patlatacak büyüklükte oluyor çok acıyor neden olur ve nasıl geçer şimdiden teşekkür ederim

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu görmeden bir şey dıyemem

 • G
  Gozde16.08.2018

  gokcen hocam iliski sirasinda ve daha sonrasinda da duzenli olarak kotu kokulu akintim oluyodu. Doktorum muayene ettikten sonra fungan, gynomax ve biteral verdi. 22 yasindayim bu ilaclari kullanmam dogrumudur

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu belli ki mantar olmuşsun. Hekım uygun gördüyse kullansan iyi olur

 • E
  Ee15.08.2018

  Hocam merhaba geçen hafta smear testi yaptırdım doktorum enfeksiyon olduğu için gynomax 3 ovül vermiş ben şu an adet dönemimdeyim ve bu ay bebek planlıyorduk ilacı adet dönemimde kullanmamamın daha iyi sonuç vereceğini okudum adet dönemim geçtikten sonra kullandığımda ne kadar süreyle korunmaya devam etmem gerekir ?sonucumu almaya kendim gidemedim için aklıma takılanları soramadım cevaplayabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar❤️

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kullan ilacı etkili... ilaç bitikten sonra korunmayı bırak

 • S
  Sümeyra14.08.2018

  Hocam merhaba 26 yaşındayım 1 yıl kadardır vajinamın içinde küçük gözle görülür et beni tarzı bir durum oluştu bir dönem aşırı kaşıntım vardı sonrasında oluştu.. cinsel bir birlikteliğimde olmadı ne yapmam gerekir bu durumda ? Teşekkürler

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Onun siğil olup olmadığını mutlaka öğren sıra bana haber ver kuzu

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353