Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

VAJİNAL MANTARLAR

Kadınların hemen hemen en sık karşılaştığı, tedavi edilmediği takdirde ise, daha önemli rahatsızlıklara yol açabilen yaygın bir enfeksiyon türüdür. Vajinal mantar pek çok sebepten olabilir.
Vajinal Mantarlar

Vajinal mantar enfeksiyonları içinde en sık izole edilen etken de Candida Albicans mantarıdır.

Vajinal Mantarların Nedenleri

Vajinal mantar pek çok sebepten olabilir. Uzun süre antibiyotik kullananlar, şeker düzeyi kontrol edilemeyen diyabet hastaları, gebeler, doğum kontrol hapı kullananlar, çok sık vajinal duş alanlar, aşırı kilolular, naylon veya sentetik iç çamaşırları kullananlar ve bağışıklık sisteminin bozulması sonucunda direncin düşmesi vajinal mantar enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir.

Vajinal mantar enfeksiyonundan nasıl korunabiliriz? Ne gibi önlemler almalıyız?

Mutlaka pamuk çamaşır kullanılmalı, iç çamaşırlar çok sık değiştirilmeli ve mutlaka ütülenmelidir.

Parfümlü yıkama jelleri, parfümlü prezervatif kullanımı veya uzun süreli hijyenik ped veya tampon vajinal bölgenin bu tür enfeksiyonlara yol açmaması açısından kullanılmamalıdır. Hijyenik olmayan tuvalet veya havuzdan uzak durmak, ıslak mayo ile uzun süre beklememek gereklidir. Ayrıca genital bölgemizin nemli kalmaması adına kilomuza da dikkat etmeliyiz.

Vajinal Mantarların Belirtileri

Vajinal mantarın en sık belirtisi genital bölgede kaşıntı, yanma, kızarıklık, şişme, cinsel ilişki esnasında ağrı ve akıntıdır.

Kaşıntı dış genital bölgede vajinanın içinde bazen dayanılmayacak kadar çok olabilir. Akıntı ise normalden farklı, peynir kırıntıları şeklinde beyaz ve kokusuzdur. Vajinal floranın bozulmasına bağlı olarak bazen vajinal mantar enfeksiyonuna diğer vajinal enfeksiyon yapan etkenlerin eklenmesiyle akıntının görünümü de değişebilir.

Akıntı ve kaşıntı vulva ve vajinada kızarıklık ve şişliğe neden olabilir. Burada oluşan tahriş idrar yaparken yanmaya ve cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olur. Ağrıdan dolayı kadınlar cinsel ilişkiden kaçınırlar. Akıntıda kötü koku olması halinde kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığı akıllara getirilmelidir. Bazen de olay tümüyle psikolojik kökenlidir.

Vajinal mantarın tedavisi

Vajinal mantar bazen kaşıntı ya da akıntı olmadan jinekolojik muayenede, smear testi yapılırken fark edilebilir. Çünkü mantar enfeksiyonu vücut bağışıklık sistemi bozulduğunda ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi sağlam olan kişilerde ise belirti vermeden yıllarca kalabilir. Kronik ve tekrarlayan mantar enfeksiyonlarında, altta yatan ve bağışıklık sistemini bozan durumun düzeltilmesi mesela diyabet hastalarında şeker düzeyinin kontrol altına alınması gerekmektedir.

Vajinal mantarın tedavisinde; vajinal fitil, krem ya da ağızdan alınan tabletler etkilidir. Muayene olmadan eczaneden direkt alınıp kullanılan ilaçlar yarardan çok zarar getireceğinden Tedavisi açısından bu tür uygulamalardan vazgeçilmelidir.

Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay, hem de zordur. Tedavinin başarılı olması için ilaçların 7 ila 14 gün kullanılması gerekiyor. Tedavi süreci kişiden kişiye değişmekte olup,  altta yatan nedenlere göre tek doz kullanılan ilaçlarla veya daha uzun yapılabilir.  Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise eş tedavisi de yapılır.

Mantarlar Hakkında Sorular

Vajinal mantar enfeksiyonu devam ederken cinsel ilişki yaşanması sakıncalı mıdır?

Vajinal mantar enfeksiyonu olan kadın cinsel ilişkiye ara vermelidir. Çünkü hem partnerine bulaştırabilir hem de hassaslaşmış vajinal bölgede oluşacak tahriş tedavinin uzamasına ve çekilen acının artmasına neden olmaktadır.

Gebelikte mantar enfeksiyonu ve alınacak önlemler nelerdir?

Gebelikte mantar, 2 ve 3’üncü ayda ince beyaz kaşıntılı bir akıntı olup, sıklıkla görülebilir. Gebelikteki hormonal değişiklikler mantar oluşumuna neden olabilir. Gebelikte mantar hastalığının yarattığı hoşnutsuzluğu kontrol etmek güç olmaktadır. Bu yüzden mantar tedavisini mutlaka bir uzman önerisi ile yapmak gerekir. Vajinal kremler ve fitiller kullanılabilir. Ağızdan hap tedavisi gebelikte ve emzirme döneminde sakıncalı olabilir. Mantar olmaması için alınacak tedbirler şöyle tariflenebilir;

 • Bol pamuklu iç çamaşırı giyilmeli,
 • Tuvalet sonrası önden arkaya temizlik yapılmalı,
 • Şekerli gıda tüketimi azaltılmalı,
 • Yüzme sonrası ıslak mayo ile beklememeli,
 • Vajinal tampon, parfüm spreyi, parfümlü günlük ped ve vajinal duş yasaklanmalıdır.
 • E
  Esra02.12.2018

  Slm gebelgmin 5.ayinda mantar oldum 1.5 yil gecti hala mantarim gecmedi kullanmadgim ilac fitil kalmadi esimdn kaynakli degil ne onerirsiniz

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Yaşam biçimini değiştirmen gerekebilir mesela bol protein az karbonhidrat

 • E
  Esra26.11.2018

  Vajina dudağında agizdaki afta benzer bi yara gibi bi durum var idrar yaparken yanma oluyo oturmada dahi sıkıntı oluyor.Mantar olabilir mi?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzum muayene etmeden bilemem eğer o uçuksa önemli bir durum eğer o yaraysa sebebisini bilmek lazım eğer o mantara bağlı tahrişse ona göre tedavi vermek lazım yani muayene şart

 • G
  Güneş31.08.2018

  Merhaba.antibiyotik kullandıgım zaman mantar oldum hissine kapılıyorum.2 gün sonra hsg çektireceğim.Hafif akıntı varken hsg cektirilir mi?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Çekilir kuzu

 • Ö
  Özr30.08.2018

  İyi akşamlar 8-10 gündür yeşilimsi kokusuz ve kaşıntı yapmayan akıntım oluyor bu normal bir akıntı mıdır? Teşekkürler

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Mantar olabilir muayene ol

 • N
  Nisa29.08.2018

  merhabalar sevgili hocam vajinal mantar sonucu dr. Gyno lomexın 60mg ovül verdi şuan kullanmaktayım bundan 1 hafta öncesinde korunmadan ilişkiye girdim.gebelik olma ihtimali durumunda bu ilacın kullanımının bir zararı olu mu?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Ya hep ya hiç kuralına göre bebek etkilenirse bebek düzer zaten

 • B
  Ben20.08.2018

  Merhaba doktor hanım. Benim sorunum vajinal kaşıntı ve kasıklarda çok şiddetli ağrı. Doktora gittim enfeksiyon ve sağ yumurtalıkta ödem oluşu bide rahim içi araç kaymış, çıkarttı doktor. Ama ben halen açık cekiyorum ilişki sırasında ne yapmalıyım?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu muayene etmeden bşr şey diyemem

 • L
  Ladin19.08.2018

  Benim sorunum ara ara beyaz paçalı kokusuz akıntılar genelde adet olmadan 1/ 2 hafta once oluyo .rahatsiz oluyorum bu durumdan korkulucak bi durum varmı ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Mantar olabilirsin ama çeşidine göre tedavş almalısın

 • A
  Ayse18.08.2018

  6 aydir kronik mantarim var neyapacagimi sasirdim guzel kadin yardiminizi bekliyorum

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu şekeri hayatından çıkar... bol bol protein, yoğurt ve kefir ye çok .. beyaz çamaşır , penye, günlük ped yok

 • M
  Mine13.08.2018

  Hocam peki ilişkiden kaç gün sonra kan testi kesin sonuç verir?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  10. Gün

 • M
  Mine13.08.2018

  Hocam İlişkiden sonra 3 kez adet oldum hamile olabilir miyim hâlâ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Adetlerin normal adet gibiyse ihtimal olmadığı çok düşük

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396