Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

ADET SANCISI (DİSMENORE)

Dismenore, sancılı adet görme anlamına gelmekte olup, en sık karşılaşılan jinekolojik problemler arasındadır. Adet sancısı olan kadınlarda bulantı, baş ağrısı, kabızlık veya ishal gibi şikayetler de görülebilir.
Adet Sancısı (Dismenore)

Adet Sancısı (Dismenore)

Dismenore, sancılı adet görme anlamına gelmekte olup, en sık karşılaşılan jinekolojik problemler arasındadır. Adet sancısı olan kadınlarda bulantı, baş ağrısı, kabızlık veya ishal gibi şikayetler de görülebilir. Adet ağrısı genelde adetten 1-2 gün öncesinde hafiften başlar ve bazı kadınlarda ise bu ağrı daha şiddetli olabilmektedir. Bu farklılığın temelinde kişisel, hormonal, psikojenik ve metabolik farklılıklar yatabilir.

Dismenore Tanısı Nasıl Konur?

Dismenorenin nedeni ayrıntılı hastalık öyküsü ve muayene ile saptanabilir. Bunun yanı sıra sancıların primer veya altta yatan başka bir patolojiye bağlı olup olmadığını anlamak amacıyla hastaya öncelikli olarak ultrason muayenesi, pap smear ve bazı testler yapılmalıdır.

Dismenore Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dismenore tedavisinde, öncelikli olarak kasları gevşeten hormonal tedavi ya da ilaç tedavisi önerilir. Ancak, bazı olgularda cerrahi operasyona gerek duyulabilmektedir.  İlaç tedavisi ve kullanımı hakkında pek çok çalışmalar vardır. Eğer bu ilaçlar tedavide yeterli olmuyorsa hastaya doğum kontrol hapları denenebilir. Sekonder dismenore tedavisi ise altta yatan sebebe yönelik olarak yapılmalıdır.

Dismenore Çeşitleri?

Primer (birincil) ve sekonder (ikincil) olmak üzere iki tip dismenore vardır.

Primer Dismenore

Adet ağrısana sebep olabilecek altta yatan bir neden olmaksızın, sadece adet sırasında sancının sıklıkla görülmesi durumudur. En sık karşılaşılan jinekolojik yakınmalardır. Ergenlik sonrası olguların yaklaşık %50`sinde primer dismenore görülebilmektedir. En sık 10 ila 20`li  yaşlarda görülmektedir ve henüz evlenmemiş genç kadınların hastalığı olarak kabul görmektedir. Primer dismenore tanısı koyabilmek için öyküde 3 özellik önemlidir; Bunlardan birincisi; Daima ovulatuar sikluslarda oluşur. İlk başlangıcı genellikle menarştan kısa bir süre sonrasına rastlar. İkincisi; Sancı, menstruasyondan bir kaç saat önce veya menstruasyonla birlikte başlar ve 48 ila 72 saat sürer. Üçüncüsü; Sancı kramp tarzındadır ve özellikle suprapubik bölgede yoğun olup, ağrı bele ve uyluğa doğru yayılabilmektedir. Bu durum ilk adet görmeden sonraki 1-2 yıl içinde başlar ve kırklı yaşlara kadar devam edebilir. Primer dismenorede, rahim, yumurtalık ve diğer organlarda herhangi bir patoloji yoktur. Sancı, genelde adet kanaması ile başlar, bazen de 1-2 gün önce başlayıp adet kanamasının başlaması ile birlikte yoğunlaşır. Ağrı, karnın alt tarafında kramplar veya spazm şeklinde olup, 48-72 saat içerisinde sonlanır. Çoğu kadınlarda ağrı atakları yaşlanmayla azalır, bunun yanında ağrılar doğum sonrasında da azalabilmektedir.

Primer Dismenore Neden Olur?

Adet kanaması esnasında rahim kasılmalar yapar ve endometrium dediğimiz rahim iç tabakasını dışarı atar. Bu esnada, uterusta rahim kasılmalarından sorumlu prostoglandin denen maddeler rahimde salgılanır ve oluşan adet kanaması miktarının minimal düzeyde kalmasını sağlar. Primer Dismenoreli hastalarda rahimde ağrıya ve kasılmaya yol açan neden, prostaglandin maddesinin yapımının artması halinde bazı kadınlarda aşırı reaksiyon göstermesi ile birlikte daha kuvvetli rahim kasılmalarına yol açabilmektedir.

 • I
  Inci Çetin21.11.2018

  Merhaba Gökçen hnm. ben 27 yaş.2sezaryen d. Yaptım yıllardır ciddi adet ağrısı çekiyorum.1günüm yatakta geçiyor bi çözüm bulmak istyrum

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzum bir çok sebebi olabileceği gibi en sık rastlanan sebebi #endometriozis denilen bir hastalıktan kaynaklanabilir

 • U
  Uk31.08.2018

  Merhaba hocam,eşim yurt dışında kısa bir süre sonra geleck,nasip olursa bebek istiyoruz ,şimdiden folik asit kullanmamda bir sakınca var mı

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  3 ay öncesinden başlanabilir

 • K
  Karabiber26.08.2018

  hocam ben 11 yasimdan beri adet goruyorum 21 yasindayim bekarim.15 gunde bir adet goruyorum cok agrili ve fazla kanamali.ilac kullanamiyorum cunki kc enzimlerimi yukseltiyor.ilac yasak.ara ara rahimde kalinlasma ve kist olusuyor adet oncesinde ancak adet sonrasinda muaynelerimde rahim temiz diyorlar.kan degerlerim tamamen normal.

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  rahmini ve yumurtalıklarını kontrol altına almamız lazım

 • D
  Dilber20.08.2018

  Hocam ben bugün 22 temmuzda evlendim diye soru sormuştum. bana gebelik testi yaptır demissiniz ama içime boşalma falan da olmadı.

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Olsun bazen sadece sürtünme ile de gebe kalınıp söylediğin şikayetler olabiliyor

 • D
  Dilber20.08.2018

  Hocam ben 22 temmuzda evlendim ilişkiden sonra 3 gün kanamam oldu halen regl olmadım bu normal mi?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu gebelik testi yap

 • Ö
  Özlem19.08.2018

  Merhaba Gökçen Hanım.Ben de adet düzensizliği mevcut sık adet görüyorum.Özellikle son zamanlarda 15 günde bi adet olduğum oluyor.Daha önceden doktora gitmiştim o zaman bekardım yalnızca üstten baktılar ve bir sey olmadığını söylediler.Bunun sebebi ne olabilir ? Birde yeni evliyim alttan muayeden cok korkuyorum :(

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Mutlaka muayene olmalısın ultrason olmalı

 • E
  Eslem0318.08.2018

  Gökçen abla merhaba 25 yaşındayım adetimin ilk günü aşırı sancılı geçiyor bu ağrının sebebi kızlık zarından kaynaklı olabilir mi

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Hayır kuzu Kızlık zarı ağrılı yapmaz

 • H
  Hilal16.08.2018

  merabalar hocam ben 19 haziranda doğum yaptim 3 gun once kahverengi lekelenmem oldu ve azar azar devam ediyor bunu adet olarak mı saymam lazım ? ayrıca bugun spiral taktırdım ve şiddetli ağrım var hâlâ kanama olmadı normal mi

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Spiral de bu şekılde kanama yapar muayene. Olmalısın

 • H
  Hiloş16.08.2018

  Merhaba hocam. 23 yaşındayım ve çok şiddetli ağrılarım oluyor. Kusma bayılma da çok sık oluyor. Doğum kontrol hapı kullandım 2 yıl etkisini göremedim. Sürekli olarak ağrı kesici kullanıyorum. Adetimin 2 3 gün öncesinden başlıyorum içmeye. Bunun bi zararı olur mu ilerde?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Eğer hekımın uygun gördüyse kullanabılırsın

 • M
  Mavi15.08.2018

  Merhaba gökçen hanım 1senelik evliyim bana rahim ağzı yarası teşhisi konuldu ve kriyoterapi uygulanması gerektiği söylenildi daha sonra farklı bir doktora gittiğimde ise yaranın büyük olmadığı ve bir müdahale gerekmediği söylenildi bebek sahibi olmak istiyorum fakat 3 aydır olmuyor kriyoterapidende korkuyorum ya sonra olmazsa diye biraz daha beklemelimiyim yoksa kriyoterapi uygulatmalımıyım

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Ben senin yerınde olsam 3. Hakem bir hekime giderim

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353