Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

JİNEKOLOJİK MUAYENE VE TESTLER

Öncelikle kadının dış genital organları gözle incelenir. Dış dudaklarda, kitleler ve sert dokular varsa akıntının rengi, görünümü, kızarıklık ve şişlik olup olmadığına bakılır.
Jinekolojik Muayene ve Testler

Jinekolojik Muayene ve Testler Ankara

Kadınların önemli bir kısmı jinekolojik muayenenin öneminden haberdardır fakat utanma, heyecan, korku gibi duygular nedeniyle ihmal ederler. Düzenli olarak yapılan jinekolojik muayene eğer varsa hastalıkların erken teşhisine neden olur ve bu da tedavi sürecinin çok daha verimli geçmesini sağlar.

Jinekolojik muayene ile rahim, rahim ağzı, yumurtalık ve vajen kanserleri çok erken safhalardayken tespit edilebilir. Yine rahim ağzı bölgesindeki enfeksiyonlar henüz bir yaraya yol açmadan teşhis ve tedavi edilebilir.

Cinsel olarak aktif her kadının hiçbir jinekolojik şikayeti olmasa da düzenli olarak yılda en az bir kez jinekolojik muayeneden geçmesi şarttır. Genç kızlarsa, kadınlık sürecine girmeden önce en az 1 kere, genital organlarının gelişimi ve adet düzenlerinin takibi açısından mutlaka jinekolojik muayeneye tabi olmalıdırlar.

Jinekolojik muayenede öncelikle kadının dış genital organları gözle incelenir. Bu sırada dış dudaklarda, kitleler ve sert dokular varsa akıntının rengi, görünümü, kızarıklık ve şişlik olup olmadığına bakılır. Daha sonra vajen ve rahim ağzına spekulum denen aletle gözle bakılarak incelenir. Bu esnada vajen ve serviksteki çeşitli lezyonlar, yaralar, kitleler ve varsa akıntı direkt bakılarak incelenir. Lezyonlardan smear denen sürüntü veya icap ediyorsa biyopsi (parça) alınır. Akıntı varsa bundan kültür alınabilir ve direkt mikroskopta incelenebilir. Vajen ön ve arka tarafında sarkma olup olmadığı idrar torbasının ve “üretra” denilen idrar yapılan kanalın durumuna bakılır. İdrar kaçırma olup olmadığı tespit edilir.

En son elle muayene yapılır. Bu muayenede bir elimiz (genellikle sağ) işaret ve orta parmaklar vajende diğer el ise karında basınç uygulayarak iç genital organlar değerlendirilir. Kist, miyom, batında yapışık kitleler hissedilmeye çalışılır. Hassasiyet olup olmadığına bakılır.

Jinekologa başvurulması gereken durumlar

 • Kötü koku, kaşıntı, kızarıklık, renkli akıntı varsa,
 • Vücudun normalin üzerinde tüylenmesi, erkek tipi kıllanma halleri ve memelerden süt ya da benzeri sıvı gelmesi hallerinde,
 • Adetler düzensiz sık ya da seyrek, kanama miktarı çok fazla ya da çok azsa, adet dışı kanama varsa,
 • Korunulmadığı halde gebe kalınamıyorsa,
 • Karında ya da dış genital organlarda, kasıklarda kitle veya şişlik varsa,
 • İlişki esnasında ya da sonrasında kanama oluyorsa,
 • Adetlerin aşırı sancılı olması, ağrılı ilişki ve geçmeyen kasık ağrıları varlığında,
 • Gebelik planlanıyorsa mutlaka öncesinde herhangi bir problem olup olmadığına bakılması gerekir.

Jinekolojik muayeneyle ilgili bilinmesi gereken bir şey de ultrasonun vazgeçilmez bir tanı arası olmasına karşın bazen yetersiz olabileceğidir. Her muayenede kullanılması gerekmekle birlikte ek izleme yolları kullanmak isteyen doktorun bir bildiği olduğu unutulmamalıdır.  Bazen hastalar vajinal yolla bakılmasına karşı çıkıp ultrasonda diretirler. Oysa vajinal yolla bakılması gerekliliği varsa doktorun bu tercihi ciddiye alınmalıdır. Ultrasona ek olarak, tercihen hasta bakire değilse vajinal yolla bakılmalı, bu olamıyorsa abdominal ultrason uygulanmalıdır.

Bakirelerde spekulum muayenesi ve vajinal ultrason yapılamaz. Vajinal el muayenesi de zar yırtılmasına yol açacağı için mümkün olmaz. Bunun yerine dış genital organlara gözle bakılır ve bu yolla gelişim, akıntı, lezyonlar vs. değerlendirilir. Akıntı kültürü alınabilir. Hastaların çoğu karşı çıksa da rektal muayene yapılarak batın içi kitleler araştırılabilir. İdrar kesesi doldurularak sıkışma hissi oluştuğunda abdominal yolla ultrason yapılabilir.

Smear testinin regl döneminde kanamalıyken alınamayacağı bilgisine ek olarak regl döneminde jinekolojik muayene yapılabileceğini ve hatta bazı durumlarda özellikle kanamalıyken yapılması gerekebileceğini belirtmek isterim.

Jinekolojik muayenenin ihmal edilmemesi gerekliliğini ve doktorunuzun yapılmasını uygun gördüğü tüm testlerin yapılmasının önemini yeniden vurgulamak isterim. Kadın sağlığı, yeni nesillerin de sağlıklı olarak dünyaya gelişini müjdeler, unutmayın!

 • D
  Dml31.08.2018

  Merhaba gökçen hanım ben 1 yılı geçti muayene olmuştum miyom olduğunu ve hamileliğe engel olmadığını söyledi 1,5 yıllık evliyim ama yok hala

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Başka bir çok sebep gebeliği engeller kuzu

 • M
  Muhtar27.08.2018

  Kızlık zar dikimi yapıyor musunuz tekrar ilişki sırasında kanama olur mu ve ücreti ne kadar tedavi kaç gün sürer teşekkür ler

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bana mutlaka ulaş 03124171788 -05065960396

 • Y
  Yasemin27.08.2018

  Merhaba Gökçen Hanım

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Merhaba

 • B
  Busraa127.08.2018

  merhabalar ben 15 aylik evliyim esimle hic korunmadik cocuk dusundugumuz halde fakat hala hamile kalamadim daha once kntrole gittim fakat alttan bkmadilar sorun yok dediler herseyin normal dediler ben biraz daha zaman gectiktn sonra gekrar doktora gittim doktora alttan muayene ettiginde polikistikoverin var ama dedi hormonlarin normal oldugu icin onemi yok dedi ben aradan 3 4 ay gecti tekrar bi hormon yesti daha verdim gene normal cikti fakat ben hala hamile kalamiyorum polikistikoverin tedavisi nedir doktor hanim litfen yardimci olun...ne yapacagim bilmiyorum tesekkur ederim kolay gelsin.

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bu konu işe ilgili yazım var sitede mutlaka oku

 • L
  Loveme27.08.2018

  meraba sizin takipcinizim.yasim 30.2 tane cocugum var benim sorum adet sonrasi bitmeyen akinti beyaz ve seffaf da oluyor bazende kokulu spiral takili .doktora gitmedim bunun icin size sormak istedim tesekurler simdiden.

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Mantar oluyor olabilirsin kokulu olunca git mutlaka

 • Ş
  Şen27.08.2018

  Merhaba hocam, benim sağ yumurtalığım da ödem varmış, ilaç tedavisi uygulandı. Neden olur, nedir bu ödem? Teşekkürler.

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Ben hiç böyle bşr tabir duymadım ne olduğunu bilmiyorum bana tetkiklerini gönder bakalım

 • M
  Merve27.08.2018

  Hocam 3 yillik evliyim ve bebek istiyorum. 6 aydir korunmuyoruz ancak simdilik bir gelisme yok.adetlerim düzenli. Doktor tavsiyesi ile 6 aydir folic iod kullaniyorum. Sizce fazla kullanimin zarari olur mu?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu hangisini kullanıyorsun

 • M
  Merve27.08.2018

  Hocam, düzenli adet görüyorum ancak son adetimi bitti zannederek esimle iliskiye girdim. sonrasinda kanama ve kahverengi lekelenme oldu.sizce doktoruma gitmeli miyim?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Gidebilirsin

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353