Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

POLİKİSTİK OVER SENDROM

Kadın hormonlarının dengesinin bozulmasıyla oluşan endokrin bozukluktur. Adet düzeninin bozulması ve gebe kalamama gibi sorunlara neden olur. Yumurtalıklarda birçok iyi huylu kistlerin oluşumu gözlemlenir.
Polikistik Over Sendrom

Bu durum tüm hormonal dengeyi etkiler. Kronik seyreden ve kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bir hastalıktır. Genel anlamda 35 yaş ve altında bulunan yaş gruplarını tehdit eder, genç kızlarda da görülebilir.

Polikistik Over Sendromu Nedenleri

Polikistik Over Sendromunun nedeni tam olarak anlaşılmamakla birlikte genetik etkenlerin bir neden olabileceği düşünülmektedir. Yani yakın çevresinde ve ailesinde bu rahatsızlığı olan kadınlarda polikistik over görülme veya adet düzensizliği olma olasılığı daha yüksektir. Hastaların genetik yapıları ve yaşam biçimlerindeki hareketsizlik, aşırı kiloluluk durumu hastalığı daha dirençli hale getirebilmektedir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Polikistik over sendromunda hastanın vücudunda birçok hormonsal sorunlara neden olabilir. Belirtiler ilk başta seyrek olarak hissedilebilir. Ayrıca aşağıdaki belirtilerin biri ve birkaçı birlikte görülebilir.

 • Gebe kalamama ve kısırlık,
 • Adet düzensizliği,
 • Sivilcelenmede artış,
 • Cilt yağlanması,
 • Tüylenmede artış ve tüylerde kalınlaşma,
 • Kilo artışı ve kilo verememe,
 • Depresyon hali.

Ayrıca İnsülin artışı mevcut olan kadınlarda şeker hastalığı riskini arttırmaktadır. Rahim ve meme kanseri riskinde ve kalp damar hastalığı riskinde artışa neden olduğu gözlemlenmektedir.

Polikistik Over Sendromu Tanısı

Polikistik Over Sendromu varlığı tanısı için öncelikle kadının adet düzeni, yaşamış olduğu bulgular sorgulanır. Ardından fiziksel muayene yapılarak vücutta kıllanma varlığı, sivilcelenme artışı gibi belirtilerin varlığı gözlemlenir. Ayrıca son zamanlarda kilo alıp almadığı sorgulanır ve vücut kitle indeksine bakılır. Hormon ve kan şekeri testleri için kan alınarak laboratuvar sonuçları gözlemlenir. Son olarak alttan ultrason yani transvajinal ultrason ile yumurtalılarda kistlerin varlığına bakılır. Eğer hasta alttan ultrason yapılmak için uygun değilse yani kızlık zarı yırtılmamışsa o vakit karından sıkışık şekilde abdomen ultrasonu tercih edilebilir. Tüm bu bilgilerin ışığında polikistik over sendromu tanısı ultrason yapılmasa dahi çok rahat koyulabilir. Genel manada kadınların %20’sinde polikistik görünüşlü yumurtalıkta inci tanesi gibi dizilmiş 8-10 tane küçük overler vardır.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Bu hastalıktan kurtulabilmek için yaşam tarzınızı değiştirmek, sağlıklı gıdalar tüketmek, kiloyu kontrol altında tutmak ve sporu hayatınızdan çıkartmamak en önemli tedavi yollarıdır.

Yaşam tarzını değiştirmek esastır. Sigara bırakmak etkili olacaktır. Sigara tüketiminin vücuttaki androjen seviyesini (tüylenme artışına neden olan) yükselttiği bilinmektedir.

Kalp dostu besinler tüketmek önemlidir. Bol tahıllı gıdalar, meyve ve sebzeler, fındık ve ceviz gibi yemişleri çiğ olarak tüketmek gerekir. Çok yağlı, tuzlu yemekler ile kızartmaları sınırlı olarak tüketmek uygun olacaktır.

Kiloyu kontrol altında tutmak için besin ve yemek tarzını düzenlemenin yanında hareket etmek ve spora önem vermekte önemlidir. En basiti günde yarım saat tempolu olarak yürümek hem kilo kontrolü sağlamada etkili olacak, hem de fiziksel kondisyonu arttıracaktır. Verilen kilolar hormon dengesini sağlanması ve adet düzenini dengelenmesinde çok etkili olacaktır.

Ayrıca ilaç ile tedaviye başvurmak gerekebilir. Gebelik düşüncesi olamayan hastalar için belirtileri azaltmak için doğum kontrol hapı başlanabilir.Bu ilaçlar yumurtlamayı geçici olarak durduran ilaçlardır. İlaçların içinde bulunan progesteron hormonu adet kanamalarının düzenli olmasını sağlar.  Önce adet düzensizliği sorunu çözülür. Bu aşamadan sonra tüylenmenin önüne geçilir. Tüylenmenin önüne geçmek için antiandrojenler kullanılır. En iyi yöntem ise doğum kontrol haplarıdır. Kadınların endişe duydukları konulardan biri de doğum kontrol haplarının kısırlık yapıp yapmadığı ile ilgili şüphelerdir. Doğum kontrol haplarının böyle olumsuz etkileri yoktur.

Gebe kalma isteği olan kadınlar için yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlara başvurulur. Tedavinin etkili olabilmesi için takiplerin düzenli olarak yapılması ve gerekli ise tedavi sürecinde düzenleme yapılması gerekmektedir. Bu takipler sürecinde şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi sorunlar takip edilmelidir.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • H
  Htc20.07.2018

  Benim kızım 17yaşında adet 3 ayda bir oluyor kilo ve yüzde tüylenme aşırı derecede erkek tipi saç dökülmesi var.doktor polikistikover oldugunu söyledi tedaviye başlamadı küçük dedi kıllanmayada epilasyon yaptırın dedi vebaşka seçenek yok dedi kızımın piskolojisi çok bozuldu lütfen ne yapa bilirim başka doktora da gitmek istemiyor yazarsanız çok sevinirim.şimdiden çok teşekkürler.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu 17 erken bir yaş değil tedaviye başlanabilir başka bir hekimden yardım al

 • 2
  2 Çocuklu Anne20.07.2018

  Merhaba gökçe hocam kısa bir süredir sizi takip ediyorum ve size sorularım var ben bulunduğum yerde doktora gittim ve bana yumurtaliktan rahime inen ve rahimde büyüyen kistin var dediler adet duzensizligimde vardı uzun süre olamiyordum ve ben bunun üzer hacamat yaptırdım sırtımdan ve ben bunun üzerine adet oldum dolu dolu çocuk bezi kullanmıştım 2. Defada adet oldum yine dolu dolu ve 3. Afetimi beklerken hamile olduğumu öğrendim ve şaşırdım çünkü doktorum bu kisti tedavi etmezsek hamile kalamazsın demişti simdibebegim 5 gün sonra 3 ayını bitiriyor tekrar doktora gittim sen nasıl hamile kaldın senin kistin var ve 6 cm'mi geçmiş dedi bebeğin 5 aylık olduğunda yine gel bakalım ve ben 40mda sonra adet oldum ama 7 gün lekeliydim simdi olma zamanına yakın diye çok siskinim ve agrasifim ve sizden ricam bana önere bileceğiniz doğum kontrollü haplarından ne söyleşisi sizi seviyorum bir hasta olarak keşke bütün jinekoluklar sizin gibi ilgili bilgi sahibi olsa

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu 40 yaşından sonra ben dogum kontrol hapı vermiyorum bence sen de başka bir korunma yöntemi kullan

 • S
  Sena19.07.2018

  Gökçen hocam iyi akşamlar ❤️ size sorum olacak vakit bulup cevaplarsaniz çok sevinirim...ben bundan yaklaşık 7 sene önce kadın doğuma gittim ilk defa ..sebebi ise adet ağrıların ve düzensizlikleri idi..malesef elle muayene olamadim.korkumdan ..ve doktor.ultrasin miayesini yaptive kan tahlili istedi.sonic olapark polikistik över çıktı ..doğum kontrol ilacı verdi ..bende bebek düşündüğü için kullanmadım açıkçası ...şimdi ise adetim 1,5 ila 2 gün sürüyor yüzde tuylenmeler var ...ve kilo veremiyorum...akabinde insülin direnci meydana geldi ve isim iyice zorlaştı.. doğum kontrol hapları ni kullanmam tamamen geçer mi ve ben kilo verebilirmiyim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu pcos un tedavisi şikayetlerine yönelik olmakla beraber gebelik isteyip istememesine göre de tedavi planı yapılır , gebelik istediğini mutlaka doktoruna bildir tedavi protokolunu değiştirsin

 • A
  Ayse19.07.2018

  Hocam bende polikistik over sendromu var 17 yaşımdan beri şuan 23 yaşındayım ne yaptıysam bir türlü gecmedi kortizol hormonumun yuksek oldugunu soylediler doğum kontrol hapını bıraktığımda geri başlıyor aynı sorunlar testesteron hormonum üst seviyeden bile daha yüksek cıktı o kadar rejim yaptığım halde 67 kiloydum 55 e düştüm değişen bir şey yok bana ne önerebilirsiniz bu hastalık hiç mi geçmez yada doğal yöntemlerle geçebilir mi lütfen yardımınıza çok ihtiyacım var

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu pcos tedavi şikayetlere yöneliktir adet görme kıllanmayı azaltma, kilo verdirme gerekirse gebe kalmak için tedavi protokol ü değiştirir. Bu yüzden canını sıkma ... pcos geçmeyebilir

 • G
  Gzde14.07.2018

  Bende polikistik over hastasıyım. 6 aydır korunmuyorum. Bir çok dr. a görünmeme rağmen düzelme olmadı. Ayrıca bebek istiyorum , en son 1 önceki kontrolümde bir sıkıntı olmadığını söyledi doktorum. Eşim de ürolojiye göründü. Sorun yok ise neden hamile kalamıyorum

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu pcos ta bazen gebe kalmak sıkıntı olabiliyor.. gerekirse tedavi başlanabılıyor

 • B
  Bb.5310.07.2018

  Benim de polikstlik over yumurtalarım var olgunlasmadi dendi.ilac tadevisine basladim biri vitamin folibol digeri glifor kolomene adetin 3 günü basladim 5 gun ictim acaba olgunlasmistir ne zaman ilismiye girmeliyim catladigini nasıl anliyabilirim .13 gun sonra gelin dediler daha dolmadi klomnden sonra hangi zaman icinde iliskiye girmeliyiz. Bende kilo artisi olmadi kıllanma oluyordu sadece adet dusenzlgm bikacgun oynuyordu adetten once sonra sadece kahverengi akintim cok oluyor

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu adetın 12. Günü önce gideceksen sonra yumurta durumuna göre tekrar çağıracak doktorun

 • H
  Hilal10.07.2018

  18 yaşından beri Doğum kontrol hapı kullanıyorum şuan 34 yaşındayım ilacı bıraktığım an yine aynı şikayetler başlıyor sivilce saçlarda yağlanma vs sürekli kullanacakmıyım bu ilaçları

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Mutlak karacıger böbrek kontrolünü yaptır ve arada 3 ay kullanmayı kes ki vücut dınlensin

 • M
  Merve10.07.2018

  Merhaba Gökçen hanım. Bende de pko var. Ilaç tedavisiyle 2 kere hamile kaldım ancak ikisinde de beta 700 civarına gelince kanamam başladı ve düşük oldu. Bu durumun pko ile bir alakası var mıdır yoksa benim başka bir sıkıntım olabilir mi? Simdiden teşekkürler.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu genetik, pıhtılaşma ya da hormonal sorun da olabılır ayrıntılı bakmak lazım

 • E
  Esma10.07.2018

  Mrb bende genç kızlığımdan beri polikistik overim şuan 32 yaşındayım evliyim bi kızım var çok şükür . Genç kızlığımdan beri polikistik overim adet düzensizliğim kahverengi kanamalarım var bu kanamalar bazen 7 8 gün bazende 3 4 güne bitiyor. 8 aydır korunmuyoruz bebek istiyoruz dr gittim testlerim yapıldı bi sorun yok yumurta geliştirici ( doktorum böyle söyledi miyositol positive) verdi bide ovülasyon testi istedi adetin 13 günü başladım eğer testler doğruysa bu ay hiç yumurtlamadım insülin direncim yok ama kilo vermede zorlanıyorum(1.55 boyum 62 kilodayım) nasıl bi yol izlemeliyim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Pcos olup gebelik isteniyorsa tedavi protokolü farklı oluyor...ayrıntılı olarak herşey degerlendırilmelı ve gerekirse yumurtalığı destekleyıci ilaç da başlanmalıdır

 • A
  Ap10.07.2018

  Gokçen hanım ben 20 yaşındayım ve 1-2 senedir polikistik tedavisi görüyorum. Düzenli doğum kontrol hapı kullanıyorum ve ara sıra strese bağlı olduğu söylenen prolaktin hormonumda artış olmakta. Fazla kilolarımdan kurtuldum ve bir yumurtalığım temizlendi. Benim sorum şu alınan 1-2 kilo kistler üzerinde anlamlı bi değişim gösterir mi büyüme, sayıca artma yapar mı? Ayrıca bazen doğum kontrol hapını bırakıp vücudu birkaç ay doğal haline bırakmak gerekli midir?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Evet mutlaka ara ver ... gerçekten kilo vermek insülün rezistansı üzerinden pcos da azalma yapabılıyor

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396