Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

POLİKİSTİK OVER SENDROM

Kadın hormonlarının dengesinin bozulmasıyla oluşan endokrin bozukluktur. Adet düzeninin bozulması ve gebe kalamama gibi sorunlara neden olur. Yumurtalıklarda birçok iyi huylu kistlerin oluşumu gözlemlenir.
Polikistik Over Sendrom

Bu durum tüm hormonal dengeyi etkiler. Kronik seyreden ve kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bir hastalıktır. Genel anlamda 35 yaş ve altında bulunan yaş gruplarını tehdit eder, genç kızlarda da görülebilir.

Polikistik Over Sendromu Nedenleri

Polikistik Over Sendromunun nedeni tam olarak anlaşılmamakla birlikte genetik etkenlerin bir neden olabileceği düşünülmektedir. Yani yakın çevresinde ve ailesinde bu rahatsızlığı olan kadınlarda polikistik over görülme veya adet düzensizliği olma olasılığı daha yüksektir. Hastaların genetik yapıları ve yaşam biçimlerindeki hareketsizlik, aşırı kiloluluk durumu hastalığı daha dirençli hale getirebilmektedir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Polikistik over sendromunda hastanın vücudunda birçok hormonsal sorunlara neden olabilir. Belirtiler ilk başta seyrek olarak hissedilebilir. Ayrıca aşağıdaki belirtilerin biri ve birkaçı birlikte görülebilir.

 • Gebe kalamama ve kısırlık,
 • Adet düzensizliği,
 • Sivilcelenmede artış,
 • Cilt yağlanması,
 • Tüylenmede artış ve tüylerde kalınlaşma,
 • Kilo artışı ve kilo verememe,
 • Depresyon hali.

Ayrıca İnsülin artışı mevcut olan kadınlarda şeker hastalığı riskini arttırmaktadır. Rahim ve meme kanseri riskinde ve kalp damar hastalığı riskinde artışa neden olduğu gözlemlenmektedir.

Polikistik Over Sendromu Tanısı

Polikistik Over Sendromu varlığı tanısı için öncelikle kadının adet düzeni, yaşamış olduğu bulgular sorgulanır. Ardından fiziksel muayene yapılarak vücutta kıllanma varlığı, sivilcelenme artışı gibi belirtilerin varlığı gözlemlenir. Ayrıca son zamanlarda kilo alıp almadığı sorgulanır ve vücut kitle indeksine bakılır. Hormon ve kan şekeri testleri için kan alınarak laboratuvar sonuçları gözlemlenir. Son olarak alttan ultrason yani transvajinal ultrason ile yumurtalılarda kistlerin varlığına bakılır. Eğer hasta alttan ultrason yapılmak için uygun değilse yani kızlık zarı yırtılmamışsa o vakit karından sıkışık şekilde abdomen ultrasonu tercih edilebilir. Tüm bu bilgilerin ışığında polikistik over sendromu tanısı ultrason yapılmasa dahi çok rahat koyulabilir. Genel manada kadınların %20’sinde polikistik görünüşlü yumurtalıkta inci tanesi gibi dizilmiş 8-10 tane küçük overler vardır.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Bu hastalıktan kurtulabilmek için yaşam tarzınızı değiştirmek, sağlıklı gıdalar tüketmek, kiloyu kontrol altında tutmak ve sporu hayatınızdan çıkartmamak en önemli tedavi yollarıdır.

Yaşam tarzını değiştirmek esastır. Sigara bırakmak etkili olacaktır. Sigara tüketiminin vücuttaki androjen seviyesini (tüylenme artışına neden olan) yükselttiği bilinmektedir.

Kalp dostu besinler tüketmek önemlidir. Bol tahıllı gıdalar, meyve ve sebzeler, fındık ve ceviz gibi yemişleri çiğ olarak tüketmek gerekir. Çok yağlı, tuzlu yemekler ile kızartmaları sınırlı olarak tüketmek uygun olacaktır.

Kiloyu kontrol altında tutmak için besin ve yemek tarzını düzenlemenin yanında hareket etmek ve spora önem vermekte önemlidir. En basiti günde yarım saat tempolu olarak yürümek hem kilo kontrolü sağlamada etkili olacak, hem de fiziksel kondisyonu arttıracaktır. Verilen kilolar hormon dengesini sağlanması ve adet düzenini dengelenmesinde çok etkili olacaktır.

Ayrıca ilaç ile tedaviye başvurmak gerekebilir. Gebelik düşüncesi olamayan hastalar için belirtileri azaltmak için doğum kontrol hapı başlanabilir.Bu ilaçlar yumurtlamayı geçici olarak durduran ilaçlardır. İlaçların içinde bulunan progesteron hormonu adet kanamalarının düzenli olmasını sağlar.  Önce adet düzensizliği sorunu çözülür. Bu aşamadan sonra tüylenmenin önüne geçilir. Tüylenmenin önüne geçmek için antiandrojenler kullanılır. En iyi yöntem ise doğum kontrol haplarıdır. Kadınların endişe duydukları konulardan biri de doğum kontrol haplarının kısırlık yapıp yapmadığı ile ilgili şüphelerdir. Doğum kontrol haplarının böyle olumsuz etkileri yoktur.

Gebe kalma isteği olan kadınlar için yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlara başvurulur. Tedavinin etkili olabilmesi için takiplerin düzenli olarak yapılması ve gerekli ise tedavi sürecinde düzenleme yapılması gerekmektedir. Bu takipler sürecinde şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi sorunlar takip edilmelidir.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • C
  Cnndmrsln01.09.2018

  Burada yazan nunaradan ulaşabiliyor muyuz size bilemiyorum ama birebir konuşup detaylı bilgi verip almak isterim mümkünse tabii

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  evet kuzu

 • H
  Hilalirmakk31.08.2018

  Polikistik over tanısı konuldu dğm kntrol hapını yazmıştıyinedüzensizlik için gittim bişey çıkmdı sivilce sç dklmesi kilo arttı ne ypmlıyım

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Gebelik istiyormusun

 • C
  Cnndmrsln30.08.2018

  Merhabalar hocam 32 yaşındayım polikistik over hastasıyım çocuğun olmaz dendi tedavi gerekir denildi çok şükür tedavi görmeden 2 çocuk sahibi oldum fakat aşırı tüylenmem var ve 10 yıldır epilasyon yaptırıyorum sonuç yok bunun kesin bir çözümü varmıdır her dr ömür boyu epilasyon yaptırman gerekiyor dedi ama artık beni çok etkiliyor çare arıyorum sizi takip ediyorum ve umutla cvp bekliyorum

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Gebelik İstemi’ne göre tedavi değişiyor kuzu

 • D
  Duygu28.08.2018

  Merhaba. Ben 19 yaşındayım. Karnımda aşırı ağrılar sebebiyle doktora gittim. Polikistik over sendromu tanısı kondu. Adet düsensizliğim yok kilo problemimde yok. Hormonlarımda gayet normal çıktı. 10x20 boyutunda kist gözlemlendi. Doktorum ağrıya sebep olmaz dedi ve ağrı kesici kullanmamı söyledi. Tedavi edilmezse kist büyümez mi tedavi gerekmiyor mu?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  3 ay sonra kontrol ol kuzu

 • F
  Fgn27.08.2018

  Merhaba hocam. 32 yaşındayım. 2. Çocuğu istiyoruz 4 aydır. Henüz sonuç alamadık. 3. Gün hormonlarım normal çıktı fakat Dr um polikistik yapıda over imin olduğunu ve yumurta tembelliği olduğunu söyledi.. Adetlerim düzenli ve 29 günde bir. Kilo ve tüylenme sorunum da yok.sadece yumurtlama döneminde sağ kasık ağrım çok oluyor.Sizce Dr umun tavsiyesine uyup yumurtlama sağlayıcı tedaviye başlamalı mıyım yoksa bi süre daha beklemeli miyim? Bu arada ilk çocuğuma 2. Ayda hamile kalmıştım ve şu anda 4 yaşında.Saygılar..

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bir iki ay daha kendiliğine bırakabılırsın

 • M
  Mimi26.08.2018

  merhaba.Bana pcos tanisi kondu fakat adet duzensizligim yok.Tuylenme artisim vardi ama azaldi.Sadece cene altinda.Kilo verdim ama bitmedi

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Sana ayrıntılı bşr yol haritası çizmeli hekimin

 • Ç
  Çimen Göz21.08.2018

  Merhabalar gokcen hanim polikistik over sendromum var ve ilaçlarla adet olabiliyorum geçen ay olmuştum bu ay gelmedi ve tekrardan ilaç kullandım 1 hafta oldu ama hala adet olamadım sizce tekrar ilaç kullanmalimiyim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu pcos kısa süreli değildir tedavsıı de

 • S
  Sebo20.08.2018

  Merhaba hocam ben 35 yasindayim 7 aylik bir bebegim var. 3 aylikken sutum kesildi ve adet gormeye basladim. Doktor simir yapip muayene ettim simir temiz ama polikistikoverlerin var dedi. Matofin verdi 6 ay ic dedi.Adetlerim duzenli ama yogun ve ağrılı. Ilac bitince gel demedi bu surecte ilac tedavi edip gececekmi ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim. ❤

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Hayır mutlaka kontrollere gitmelisin

 • H
  Hep Hasta20.08.2018

  Doktor hanım 7 yaşında kızım var kızımı doğum yaptıktan. Sonra adet düzenlerim bozuldu aylarca adet görmüyorum olduğumdada az oluyorum iyi ve kilo aldım troid nödülüm var ama doktor hormonlarını etkilememiş dedi geçen sene şimdi çocuk istesem olmazmı acaba doğum kontrol falan kullanmıyorum çok uzarsa tarih söktürücü kullanıyorum hipotroid ile pco nun Nasıl bir bağlantısı var acaba

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  BĞlantısı yok ama ikisi de adetleri bozan hatta tüm metabolizmayı bozan hastalıklar

 • K
  Kubra18.08.2018

  Tam bir polikısık over hastasıyım. Olması gereken tüm etkiler bende var tüylenme kilo vs bir çocuğum oldu ikıncisi olmuyor ilaç içmeden adet olamıyorum hiç olmuyorum hatta. Tedavi gördüm catlatma iyne si vuruldum olmadı sıra aşılama da dedı doktor bıraktık tedaviyi. Zor bir hastalık etkileri daha zor ilaç içmeden adet olmak istiyorum her ay düzenli bu mümkün mü ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bir dönem sonra adetlerin düZene girebilir ama tedaviye cevap biraz zor alınıyor

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396