Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

VAJİNA DARALTMA

Vajina daraltma vajinal girişin ölçülerinin küçültülmesi yani vajinal deliğin daraltılması için yapılan cerrahi bir müdahaledir. Vajinal gençleştirme olarak da bilinir ve vajinal kaslarda kaybolan diriliği canlandırılır.
Vajina Daraltma

Ankara 'da vajina daraltma gerek estetik kaygılarla gerekse sağlık nedeniyle yapılsın, amaç olarak vajinanın görünüşünün yeniden oluşturulması veya değiştirilmesi işlemidir. Vajina daraltma kadının ve partnerinin cinsel ilişki sırasında genital organlarının daha yakın bir temas içerisinde olmasını sağlar. Aynı zamanda idrar kaçırma probleminin ortadan kalkmasını da sağlayabilmektedir.

Vajinoplasti Ameliyatı

Genital bölgenin ana yapısını vajinal giriş, klitoris, dış dudak ve iç dudak oluşturur ve bazen vajinal girişin anüse doğru olan kısmında daha fazla bir genişleme ve açıklık söz konusu olmaktadır. Bu durum gerek yaşa bağlı olarak, gerekse doğum sonrası gerçekleşmektedir. Özellikle birkaç doğumdan sonra bu kasların eski haline gelmeleri mümkün olmamaktadır.

Vajinoplasti; doğum yapma, yaşa bağlı olarak veya jinekolojik müdahaleler gibi nedenler sonucunda meydana gelen gevşeme ve elastikiyet kaybının giderilmesi sonucunda vajinayı sıkılaştırma ve gerginliğini arttırma gibi yapılan işleme denir.  Diğer isimle vajina daraltma, vajen daraltma, vajina düzeltme ameliyatı olarak da adlandırılır.

Vajinal genişleme özellikle erkeğin cinsel organı ile kadının cinsel organı arasındaki uyumsuzluğun en önemli nedenidir. Bu durum, cinsel ilişki sırasında rahatsız edici sesler çıkmasına, kadının veya erkeğin orgazm olamamasına neden olur ki, zaman içerisinde eşler arasında ciddi problemlere de yol açabilir. Bu problemler vajinoplasti ameliyatı ile ortadan kaldırılır. Vajinanın sıkılaşması hem kadın hem de erkek için cinsel hazzı olumlu yönde etkiler. Cinsel hazzın kadınlarda en yoğun olduğu alan vajinanın giriş kısmıdır. Bu bölümde klitoris ve G noktası gibi cinsel uyarıcı organlar bulunmakta olup, penisin içeriye girerken bu yapılar ile mekanik olarak teması hazzı ve orgazm olmayı olumlu yönde etkiler. Bu nedenle vajina daraltma ameliyatları işlevsel olarak her açıdan yararlar sağlamaktadır.

Yaşlı kadınlarda, idrar torbası, rahim ve bağırsağın alt kısmı sarkar. Bu dokuların direncini bırakmasına bağlıdır. Bu durumda perine bölgesi dolgunlaşır. Aslında menopoz sonrasında östrojen salgısı azalır ve dokular elastikiyetini kaybedip organları yerinde tutma görevlerini de başarıyla yapamazlar. Dolayısıyla böyle durumlardan sonra da, daha geniş bir vajina söz konusu olmaktadır. Gerek vajinanın eskisi gibi olmaması, ilişki esnasında vajinal bölgenin genişlemesine bağlı ses gelmesi, gerekse vajinal bölgede fazlasıyla boşluk hissedilmesi nedeniyle bu durum birçok kadında rahatsızlık yaratmaktadır. Gevşeklik problemleri sonucu idrar tutamama ve bazen de cinsel ilişkinin kalitesini etkileyen pelvik tabanda güç kaybı gibi sorunlar sıklıkla görülmektedir.

Bunların yanı sıra düzgün iyileşmemiş doğum izlerinin giderilmesi veya vajinanın estetik açıdan daha iyi bir görünmesini de sağlayan bir uygulamadır. Vajinoplasti ameliyatı kadınların kendilerine olan güvenlerini arttırdığı gibi, aynı zamanda cinsel tatmini de kolaylaştırmaktadır. Diyelim ki, kadın hiç doğum yapmamış olsa dahi, çok sık cinsel ilişkiye girmeye bağlı olarak meydana gelen elastikiyet kaybının giderilmesi sonucunda da vajinoplasi ameliyatı yapılmaktadır.

Yapılan bu ameliyatlar sonrası hastaların ve eşlerinin cinsel yaşamlarında pozitif gelişmeler sağlanabilmektedir. Ancak insanlarda cinsel istek ve arzuları yöneten pek çok faktör mevcuttur. Vajina daraltma ameliyatı gibi cinsel estetik ameliyatları cinsel isteği düzenlemekten çok ilişkideki cinsel hazzı arttırmayı amaçlamaktadır. Cinsel fonksiyon bozukluklarının psikolojik ve genetik açıdan birçok nedeni olduğundan bu tür ameliyatların tüm cinsellik sorunlarına çözüm olması beklenemez.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Genelde kadın, büyük ve sarkık dudaklar, çok şişkin kıyafetlerden bile belli olacak kabarık bir vulva, doğum ve dikiş izleri, kırışıklıklardan rahatsız olabilmektedir. Vajinoplasti ameliyatları; vajinanın doğuştan gelen yapısal problemlerinde veya normal doğum sonrası vajina darlığı için tercih edilen bir ameliyat çeşididir. Vajinoplasti ameliyatında vajina girişi ve vajinal kanalda daraltma yapılmaktadır. Bu operasyona ek olarak kadının genital bölgesinde, iç dudakların küçültülmesi, dış dudakların dolgunlaştırılması ve mons pubis olarak adlandırılan bölgenin şekillendirilmesi aynı zamanda sağlanabilmektedir. İşlem genel anestezi altında yapılmakta olup, ameliyat süresi yaklaşık olarak 1 saattir. Ameliyat yapılan dönemde adet olunmaması daha sağlıklı olacaktır. Vajinoplasti işlemi yanında labioplasti (iç dudak estetiği) de eş zamanlı uygulanabilir. Ameliyat sonrası son derece ağrısız olup, hastanın 1 gün yatırılarak takibi yeterli olmaktadır. İlk gün sonunda, ameliyat bitimi yerleştirilen tampon çıkarılır ve hasta taburcu edilir. Birkaç gün süreyle akıntıların, sızıntıların olması son derece normaldir. İyileşme dönemimde hastanın bölge temizliğine dikkat etmesi son derece önemlidir. Hastanın 6 hafta süreyle cinsel ilişkiden uzak durması gerekmektedir. Vajinoplasi sonucu genital bölgede gözle görülür bir iz kalmaz.

Vajina daraltma operasyonları normalden fazla daraltılırsa cinsel ilişkiye girememe veya son derece zorlanarak girme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden, bu tür ameliyatlar genital bölgenin anatomisini bilen, tecrübeli uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Çünkü, tecrübe sahibi jinekologlar tarafından yapıldığında, ameliyatta görülebilen kanama ve enfeksiyon haricinde riskler yok denecek kadar azdır. Bu yüzden kendinizi tecrübesiz cerrahlar veya hijyenik olmayan ortamlardan oluşabilecek komplikasyonlardan uzak tutun.

Lazerle Vajina Daraltma

Ameliyatsız vajinoplasti işlemi yani lazerle vajina daraltma işlemleri en az cerrahi ameliyatlar kadar etkilidir. Lazerle vajina daraltma işleminin tek dezavantajı olarak birkaç seans gerektirmesi gösterilebilir. Bu işlemde yaş sınırlaması yoktur. Lazerle vajenina daraltma öncesinde vajinal enfeksiyon olmaması tercih edilir eğer var ise, muhakkak işlem öncesinde tedavisi yapılmalıdır. Cinsel olarak aktif her yaştaki kadına uygulanabilmektedir.

Uygulamada vajinal prob dediğimiz cihaz başlığı vajina içerisine girilerek lazer atışları başlatılır. 360 derece dönülerek atışlar devam eder ve atışlar devam ederken yavaş yavaş dışarı çıkılır. İşlem alanının genişliğine göre, 2 veya 4 seans uygulanılabilir. Bu uygulama esnasında lokal veya genel anesteziye gerek duyulmaz. Uygulama sonrasında iyileşme dönemi çok kısadır. Kesiler olmadığı için dikiş ve kanama da olmaz. Ayrıca, vajinal kanal mukozası yenilenir, vajen mukozası alındaki dokularda kollajen artışına bağlı olarak sıkılaşma sağlanır. Vajinal nemlenme gençlik yıllarına döndüğünden menopoz sonrasında da çok etkilidir. Yine, işlem sonrasında enfeksiyon görülme şansı yoktur. Bu işlemle eş zamanlı olarak idrar kaçırma problemlerinizde çözüme kavuşur. Cinsel ilişki sırasında duyulan ağrı yok olur ve cinsel yaşamınız olumlu bir şekilde artış gösterir. Lazerle vajina daraltma işlemi son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Eğer vajinal genişleme çok değil ise lazer, doğum sonrası, uzun süreli cinsel hayat gibi durumlar sonrasındaki genişlemeye ise cerrahi müdahale gerekir.

Vajinoplasti Ankara

Son dönemlerde Ankara 'daki hastanelerde en çok talep gören konulardan biri vajinoplasti (vajina daraltma) operasyonlarıdır. Özellikle 30 yaş üstü ve evli kadınların tercih ettiği, hayatlarına yeni bir heyecan getiren vajinoplasti ameliyatının oldukça yararlı yönleri vardır. Ankara 'daki kliniğimizde yaptığımız vajina daraltma ameliyatları ile birlikte kadınlar, daha sıkı bir vajinaya sahip oluyor ve cinsel ilişki esnasında hem partneri, hemde kendisi daha iyi vakit geçiriyor. Vajina daraltma işlemi talep edilirse bakire olan bayanlar içinde yapılabilir ve bu durum kızlık zarına herhangi bir şekilde zarar vermemektedir.

Vajina daraltma teknikleri

Genel anestezi altında ve hastane şartlarında olan ve yaklaşık 1 saat süren bir işlemdir. Bu müdahalede 3 farklı hedef vardır.

 • Vajinal girişin alt bölümünde yer alan kaslarda genleşme veya çökme, bu bölgedeki kaslarda ki biz buna levator ani kasları diyoruz, bir zayıflık söz konusu ise, bunları bulup tekrar birleştirerek burada bir merkez yaratılır. Yaratılan bu merkezdeki kasların birleşimi ile oluşan kas grubunun vajinal girişi sıkıştırarak daraltması sağlanır.
 • Bu müdahalenin ikinci bir şeklide şöyledir: Benzer şekilde bu bölgede hafif bir açıklık veya boşluk varsa ki bu durumda deride bir gerilme söz konusudur, bu bölge tekrar birleştirilerek vajinanın hem daraltılması hem de vajinal girişin yukarı doğru kaydırılması sağlanır.
 • Üçüncü önemli durum ise vajina girişine, vajinal mukoza çeperine yapılacak bir müdahale ile vajinal girişin daraltılmasıdır. Bu yöntemde ise, vücudun herhangi bir bölgesinden alınacak yağ dokusunun bu çeperlere enjekte edilmesi ile vajinal açıklığın azaltılması ve darlatılması söz konusudur. Yağ dokusu, kan, besinler ve oksijen akışı ile sürekli bir şekilde beslenen hücrelerin oluşturduğu yaşayan bir dokudur. Lipofilling vajina girişinde istenilen canlılık ve hassasiyeti geri yükler.

Genel olarak Vajina Daraltma hangi türden yapılırsa yapılsın, sıradan sayılabilecek büyüklükte cerrahi bir işlemdir. Vajinal kaslar ve çevresindeki yumuşak dokular vajinal mukozadaki fazlalığı azaltacak şekilde toparlanır. Bu işlemin sonucunda vajinal kasların ölçülerinde görünür bir azalma, pelvik taban kaslarında güç olarak yeniden bir iyileşme ve cinsel ilişki sırasında haz almada bir artış söz konusu olmaktadır.

Vajina daraltma cerrahisi sonrası

Hasta operasyon sonrası 3-5. günden itibaren günlük aktivitelerini yapabilecek hale gelir. Ancak (3 hafta-1 ay) boyunca herhangi bir cinsel ilişkiden uzak durulması gerekmektedir. Operasyon sonrası bir hafta ağızdan antibiotik kullanımı önerilir. Kullanılan dikişler emilebilir olduğu için alınmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrası 10. Günde mutlaka bir kontrole çağrılır. Sonrasında ise 1 ay sonra kontrol edilir. Bu kontroller ağrılı değildir. Sadece hasta litotomi pozisyonuna alındıktan sonra (kadın doğum masasına oturulup) dudaklar aralanarak vajinal alan ve dikişler kontrol edilir.

Vajinoplasti işlemi nasıl yapılır?

Kadın doğum uzmanı tarafından yapılan bu işlem ortalama bir saat sürmektedir. Bu işlem esnasında vajinanın içerisine doğru olan 4 cm’lik bölgede daraltma işlemi gerçekleştirilir. vajinoplasti işleminde vajinanın alt duvarında bulunan pervis tabını oluşturan kasların birbirine yaklaştırılması hedeflenir. Vajina daraltma işlemi hakkında daha fazla bilgi için divakadin.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Vajina daraltma kimlere yaptırabilir?

Vajina daraltma operasyonunu 18 yaşını doldurmuş olan bütün bayanlar talep edip yaptırabilir. Yaş sınırı olarak en fazla 65 yaşında ki bayanların yaptırması önerilirken, herhangi bir şekilde ciddi kalp sorunu olan ve ciddi alerjik problemleri olan kişiler bu tedaviye alınmadan önce belirli kontrollerden geçer ve yüzde yüz pozitif sonuç alındığı taktirde işlem yapılır.

Vajina neden genişler ve vajina daraltma neden yapılır?

Vajinal genişlemenin çeşitli sebepleri vardır. Bu sebeplerin başında normal doğum gelmektedir. Normal doğum, bebeğin vajina yolu ile doğurulması yolu olduğu için doğum esnasında vajina esneyerek genişler. Normal doğumun haricinde vajinanın genişlemesinin sebepleri yaş ile alakalıdır. Yaşlı kadınlarda yaşlılık sebebi ile mesane (idrar torbası),rektum (bağırsağın alt tarafı),uterus (rahim) sarkar. Bu durumlar sonucunda vajinada ciddi miktarda genişleme meydana gelmektedir. Vajinada meydana gelen bu büyük genişlik cinsel ilişki esnasında zevk alınmamasına sebep olurken, bu gevşeklik aynı zamanda kadında idrar tutamama sorununa da sebep olmaktadır. Vajinal bölgede meydana gelen bu fazla boşluk hissi sebebi ile vajina daraltma işlemi yapılabilir.

Ankara'da vajina daraltmayı kimler yapmaktadır?

Vajina daraltma ameliyatlarını, Jinekologler ve estetik cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır. Talep edilen hastane ve doktorun vermiş olduğu tarih içerisinde yapılabilir. Ayrıca kişiler kendi isteklerine göre bir tarih seçip çok ileri bir tarihte de bu imkandan faydalanabilir.

Vajinoplasti işlemini yapanların genel olarak yorumları neler?

Hastanelere başvurup bu imandan yararlanan yani Vajina daraltma işlemine giden bayanların yüzde 99’u kendini daha genç hissettiğini ve cinsel anlamda daha fazla cesaret ve özgüvenin gelmesi ile birlikte daha düzenli bir cinsel hayata sahip olduklarını belirtiyor. Cinsel hayatın düzenli ve sorunsuz geçmesinin aynı zamanda aile huzuruna da katkısı yüksek olduğu için her anlamda yararlı ve etkili bir işlem olduğu yönünde bayanlar hem fikir.

 • İlişki Sırasında Vajinada İstem Dışı Ses

  Genişlemiş ve esnekliğini kaybetmiş vajinalarda, özellikle çok doğum ya da zor doğum yaşamış kadınlarda ilişki sırasında istem dışı ses oluşumu görülebilir.

  Vajinal dokunun genişlemesi, ilişki esnasında içeriye hava girmesine neden olur. Hava giriş çıkışı ise istenmeyen seslere neden olur. Aynı zamanda çiftin konsantrasyonu da bozulabilmektedir. Genellikle vajina daraltma operasyonu (vajinoplasti) ile vajina daraltılarak ve esneklik sağlanarak bu şikayet azaltılabilmekte veya giderilebilmektedir.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • E
  Esma31.08.2018

  Hocam 4 ay önce 10 wk gebeliğimde düşük oldu o günden beri sancılarım hiç bitmedi adetim düzenli ama ağrılarım var nedeni ne olabilir ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kontrol uaptordınmı ultrasonda

 • B
  Betül31.08.2018

  Merhaba Gökçen hanım. Genital bölge kararmalarına bir çözüm varmıdır acaba neler yapabiliriz bunun için neyden kaynaklı kararma olur?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bu konu cildiye bölümünün konusu

 • E
  Elf31.08.2018

  Hocam merhaba Ikiz gebelik gecirdim ve baska bebek düşünmüyoruz hangi korunma yontemini onerirsiniz spirali bile esim istemiyor ????

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Neden eş farketmiyor ki neden İstemiyor

 • A
  Asli31.08.2018

  Hocam merhaba, Genital bolgemin ust bolgesi cok yagli dar kiyafet giyemiyorum Pubis bolgesi diye geciyor ismi.Bunun ameliyati mumkunmu hocam

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Evet var kuxu

 • M
  Mehbus31.08.2018

  Merhaba! Hocam sorum şu vajina genişliği yapılan Doğum sonrası atılan dikişlerden dolayı mıdır?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Yok Doğumda bebek kanalı geçerken orayı yırtarak geçer

 • L
  Leyla30.08.2018

  Merhaba ovulasyon gunumde 2 gun art arda iliskiye girdik 2 gun sonra adet belirtileri basladi hamile olabilir

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  10 gün sonra test yap

 • P
  Pco Emine30.08.2018

  merhaba hocam adet duzensizligi vardi tarlusal kullanarak adet gorup doktora gittim pco var dedi duzenleyici gynelle verdi bu hap 30 gun adet gormeme sebep oldu sonra kanamayi durdurmak icin promolit verdi hap bittikten sonra tekrar adet gordum 6 gun surdu ve bitti yardimci olur musunuz 21 yasinda bekarim.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Hormonlar nasıl

 • E
  Emirukiye29.08.2018

  En iyi zararı kadına en az olan korunma yöntemi nedir hocam

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Herkese göre farklıdır

 • K
  Kedimari29.08.2018

  Merhaba adetim bittikten 1 gün sonra,ilişki sonrası 10 dk bile geçmeden ella içtim sizce ara kanama yaşar mıyım? Herhangi bir sıkıntı olur mu

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Olma ihtimali var

 • F
  Fkry29.08.2018

  hocam size rastladigim icin cok sansliyim 12 senelik evliyim her iliskide elle kendimi uyararak bosaliyorum yada bosaldimmi zannediyorum bilmiyorm bu durum bir sorunmudur

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Evet beraberliğin varken kendi kendine tatmin olmak bir şeyin eksik olduğunun göstergesidir

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396