Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

GEBELİKTE CİNSELLİK

Gebeliğin son dört haftasına dek, herhangi bir sebeple doktorunuz tarafından yasaklanma dıkça, cinsel ilişkiye girmekte sıkıntı yok. Bebek anne karnında dünyanın en korunaklı haznesinde olduğu için zarar görmez
Gebelikte Cinsellik

Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, aynı zamanda bir cinsel terapist olarak gözlem ve deneyimlerim, gebelikte cinsellik konusunun çok merak edildiğini gösteriyor.

Haksız da sayılmazsınız, gebelikte cinsel yaşamımızın nasıl yürüyeceği çok önemli. Öncelikle sorunsuz bir gebelik süreci geçirmeniz ve sonra da mutlu bir kadın ve paylaşım içinde bir çift olabilmeniz, öyle de kalabilmeniz için. Bu nedenle gebelikte seksle ilgili birazcık hatırlatma yapıp, hemen ardından da gebelikte seksin faydalarını sıralayacağım.

Gebelikte cinsellik ile ilgili daha önce farklı zamanlarda ve konularda çok kere belirttiğim üzere; gebeliğin son dört haftasına dek, herhangi bir sebeple doktorunuz tarafından yasaklanmadıkça, cinsel ilişkiye girmek konusunda bir sıkıntı yok. Bebek anne karnında dünyanın en korunaklı haznesinde bulunduğu için cinsel ilişkide zarar görmeyecektir. Peki doktorunuz hangi durumda, hangi riskler altında cinsel ilişkiye girmemeniz gerektiğini söyler;

 • Geçmişte düşük yaşadıysanız veya şu an düşük riskiniz varsa,
 • Daha önce erken doğum eylemi hikayeniz varsa (37 haftadan önce doğum yaptıysanız) veya şu an erken doğum açısından riskliyseniz (rahim kasılmalarınız varsa),
 • Çoğul gebelik (ikiz, üçüz.gibi),
 • Beklenmeyen vajinal kanamanız varsa,
 • Amniyotik sıvı geliyorsa (suyunuz geliyorsa),
 • Serviks (rahim ağzı) erken açıldıysa (servikal yetmezlik),
 • Plasenta (bebeğinizin eşi) kısmen veya tamamen rahim ağzını kapatıyorsa (plasenta previa).

Gebelikte cinsel ilişki sırasında dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle

 • Her iki eş de fiziksel olarak rahat olmalı,
 • Pozisyon sekse ve istenilen fiziksel temasa müsaade etmeli,
 • Her iki eş de rahme baskı yapmaktan sakınmalı ya da tüm ağırlığı karın bölgesine vermemeli.

Gelelim Gebelikte cinselliğin faydalarına...

Gebelikte Cinselliğin 7 Faydası

 1. Kan basıncını dengeleme

Gebelikte sağlıklı beslenme, bol su tüketimi, basit egzersizler zaten kan basıncınızın düzeyini istenen seviyede tutmaya epey yardımcı olacaktır. Ancak araştırmalar, cinsel ilişkinin sistolik kan basıncını yani büyük tansiyonu düşürmede etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Dengeli bir tansiyon, hem siz hem de bebeğiniz için önemli. Çünkü bu, sizi, beklenen doğum sancılarıyla normal doğuma hazırlayan sürecin bir parçası.

 1. Daha az idrar kaçırma ihtimali

Gebelik boyunca koştur koştur tuvalete giden, güldüğünde, hapşırdığında, öksürdüğünde idrarını kaçıran pek çok kadın var. Çünkü mesanenizin kontrolüne yardımcı olan pelvik taban kaslarınız, gebelikte güçlenirse bu size kolay bir doğum da sağlayacaktır.

Cinsel birliktelik ve orgazm, pelvik kaslarda kasılmayı artırarak pelvik tabanı güçlendirir. Böylelikle hem doğumda ıkınmalar kolaylaşır, hem de mesane kontrolü kolaylaşır. İdrar yaparken, idrar akışını durdurmak için kullandığınız kaslar pelvik taban kaslarıdır. Yani bu kasların gelişimi, kontrolün size geçmesi demektir.

 1. Ağrıları azaltma

Seks, elbette bir ağrı kesici değil ve direkt olarak bunun için yapılmaz. Ancak orgazm sırasında salgılanan oksitosin, mutluluk sebebidir ve ağrıların tolere edilebilmesine yardımcı olur. Ayrıca büyüyen rahim, değişen hormon dengesi, vücudun giderek artan yükü derken, konfor duygusundan hızla uzaklaşan gebelere, daha az ağrılı dolayısıyla daha konforlu zaman sağlar.

 1. Hastalıklara karşı bağışıklık

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için doktorunuz zaten size uygun beslenme önerilerinde bulunacak ve takviyeler uygulayacaktır. Ancak seksin antikor sayısını artırarak bağışıklığınızı güçlendireceğini, sizi hastalıklara karşı güçlendireceğini ve yüksek moral vererek direncinizi yükselteceğini de hatırlatmış olayım.

 1. İyi uyku

Gebelikte sanırım kadınların değişmez ortak sorunu uyku. Çünkü sürekli büyüyen bir göbek, şişen bir vücut, hassaslaştıran hormonlar, nefes problemleri derken uyku çoğunlukla haram olur. Seksin daha iyi uyku vaat etmesinin nedeni orgazmın ardından prolaktin hormonu salgılanmasıdır. Bu rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve uykuya geçişi hızlandırır.

 1. Ruh halinde iyileşme

Gebelik, elbette eşsiz bir süreç ancak yorucu ve yıpratıcı da olabiliyor. Çünkü bedenen de ruhen de büyük değişimlerden geçiyor ve altüst oluyorsunuz. Dolayısıyla ruh durumunuz da çalkantılı ve olumsuza meyilli oluyor.  Cinsel ilişki sırasında orgazmla hem anne hem bebek için faydalı olan endorfin hormonu salgılanır ve bu sizi mutlu kılar. Oksitosin ise kadın ve erkeği, yani anne ve babayı birbirine yakınlaştıracak bir hormondur, sevgi bağını yoğun hissettirir. Mutlu anne baba, mutlu bebek, öyle değil mi?

 1. Duygusal tatminle güç kazanma

Seks, kadını da erkeği de mutlu eden, olağan bir aktivitedir ve gebelikte kadının, mutluluğa her zamankinden fazla ihtiyacı vardır, o yüzden gebelikte cinsellik önemli bir konudur. Kadın, gebelikte yalnızca orgazm yoluyla değil, sevdiği insanın dokunuşlarıyla, iyi bir ön sevişmeyle, sarılmayla ve öpüşmeyle de daha mutlu olur. Ama üzerine bir de orgazm olursa mutluluğu ve rahatlığı, yaşadığı duygusal tatmin tavan yapar. Dolayısıyla ruhen güçlenir. Pelvik kasların güçlendiğini daha önce belirtmiştim. Seks, kadını gebelikte pek çok açıdan güçlendirir yani.

Şimdi size belki bazılarınızın duymadığı ve sanırım pek çoğunuzun şaşıracağı, ayrı bir maddeyle belirtmeyi özellikle tercih etmediğim bir faydadan daha söz edeceğim. Seks, doğum sancılarını hızlandırır ve doğumu kolaylaştırır. Yani doğuma çok yakın bir vakitte, kasılmaları artırmak ve açılmayı kolayca sağlamak için de tercih edilebilir. Özellikle yurt dışında, doğuma yakın son günlerde gebelere seks reçetesi yazan çok sayıda doktor var. Sağlık açısından risk bulunmayan her dönemde seks yapmak mümkün. Yani bu reçeteye yanlış diyemeyiz. Ancak toplumsal yapımız, bakış açımızı da şekillendirdiğinden, bizim toplumumuzda son günlerde, doğum adeta kapıdayken seks, anne adayları için korkutucu oluyor sanırım. Dolayısıyla da ben bunu ayrı bir reçete olarak sunmuyorum. Gebelikte cinsellik konusu, doğumda da, doğum sonrasında da asıl olan gebenin yani daha sonra annenin rahatı ve huzurudur. Onu korkutacak, huzursuz edecek herhangi bir adımı, çok gerekli görmüyorum. Bunu neden belirtiyorum derseniz, aranızda son günlerde kasılmaları artırma, sancıyı başlatma ve sürdürme amaçlı seks yapmaya sıcak bakan gebeler varsa, doktorlarına mutlaka danışsınlar. Doktorunuzun onay verdiği ve sizin de istediğiniz her şey mübah.

 • M
  Merve06.12.2018

  Hocam 37 haftalık hamileyim eşim ilişki sırasında içime boşaldıktan sonra bel ve kasıklarım çok ağrıyor ama boşalmazsa ağrımıyor neden?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bazen spermin içerisindeki şeker oranı öyle söyliyim rahmin kasılmasını sağlar Buda erken doğuma sebebiyet verebilir o yüzden olabilir kuzu

 • M
  Merve03.12.2018

  36 haftalık gebeyim eşimin ilişki sırasında içime boşalması sıkıntı olur mu?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Düşük ihtimalle erken doğumu tehdit tetikleyebilir

 • K
  Koki853003.12.2018

  1) HANGİ DURUMDA KIZLIK ZARI DAHA KOLAY KANAR ? 2) KADINLAR NASIL HAMİLE KALIR ? 3) KADINLAR HANGİ DURUMDA DAHA KOLAY HAMİLE KALIR ?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kızlık zarının yapısına bağlı ilk sorunun cevabı ikincisi kadınlar herhangi bir şikayeti yoksa korunmadığı taktirde adetinin 14. günü yani yumurtlama dönemi gebe kalabilir

 • G
  Gkçe28.08.2018

  2 senedir evliyim çocuk isriyoruz doktara gittim ve bana polikistikover teshisi koydu ilaç verdi kullandm 1 sene oldu hala bekliyoruz polikistikover gebe kalmama engel midir.burada ki doktorlar bekledigimiz ilgiyi gostermiyorlar dinlemiyorlar bile ltfen yardmc olurmusunuz tesekkrler...

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Evet kuzu polikistik över gebe kalmaya engel olabiliyor

 • B
  Burkis23.06.2018

  İlk ilişkide kan geldikten sonra hangi pozisyonda olması uygun olur

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Pozisyonun kızlık zarı kanadıktan sonra önemi yoktur

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353