Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

KOLPOSKOPİ UYGULAMASI

Kolposkopi uygulaması, yaptıran kişiye herhangi bir acı vermez. Jinekolojik muayenede olduğu gibi hasta masaya yatırılır ve spekulum dediğimiz alet vajinaya takılır. Kolposkopi rahim ağzına zarar vermez.
Kolposkopi Uygulaması

Kolposkopi rahim ağzının yani serviks ve vulva dokularının mikroskop ya da dürbüne benzeyen özel bir büyüteç yardımı ile incelenmesi ve araştırılması işlemidir. Kolposkopi olarak adlandırdığımız ışıklı ve bilgisayarlı bu alet, rahim ağzının görüntüsünü büyütmeye yarar. Rahim ağzının daha detaylı değerlendirilmesi açısından; Pap smear testi anormal çıkan kadınların ve çıplak gözle fark edilemeyen kansere yol açabilecek lezyonlar erken teşhisin yapılabilmesi açısından rahim ağzına bazı boya ve maddeler uygulanır ve şüpheli alanlar belirlenir. Bu işlemle gereken biyopsi işlemi sağlanarak kesin tanı için teşhis konabilir. Bu da kolposkopi yardımı ile gerçekleştirilir.

Kolposkopi neden yapılır?

Smear sonucu anormal gelen hastalarda, şüpheli, hafif veya orta düzey HPV virüsü taşıyanlarda, sürekli devam eden iltihap veya enfeksiyon olgularında, jinekolojik muayene sonrası rahim ağzı, vulva ve vaginanın anormal bir şekilde görülmesi durumlarında ve cinsel ilişki sonrası kanama durumlarında kolposkopi yapılabilmektedir.

Kolposkopik biyopsi nasıl yapılır?

Öncelikle kolposkopi uygulaması, uygulamayı yaptıran kişiye herhangi bir acı vermez. Jinekolojik muayenede olduğu gibi hasta masaya yatırılır ve spekulum dediğimiz alet vajinaya takılır. Bu arada vajinanın içi aydınlatılarak kolposkopi yaklaştırılmak suretiyle cihazın camından organlar serviks ve vajina incelenir.

Kolposkopik inceleme sonucunda; gözlenen önemli noktalardan birisi de serviksin yüzeyindeki damarlanmalardır. Bu damarların yapısı ve dağılımı kanser varlığı konusunda ipuçları verebilir.

Kolposkopi biyopsisi ağrılı ve zor bir işlem midir?

Hasta genellikle kolposkopi yapılırken huzursuz olabileceği için sedasyon veya anestezi uygulanması daha çok tercih edilir. Serviks biyopsisi ağrılı bir işlem değildir. İşlem esnasında birden fazla küçük parça biyopsiler alınabilir. Kanamayı durdurmak amacıyla bazı solüsyonlar uygulanır ve bu solüsyonlar ağrıya neden olmaz.

Kolposkopi rahim ağzına zarar verir mi?

Kolposkopi veya işlem esnasında alınan biyopsiler rahim ağzına zarar vermez ve parçalar küçük olduğu için o bölgeler yeniden eski haline döner.

Kolposkopi ve biyopsi işlemi riskli midir?

Bu işlemde kadınlara işlem sonrasında hafif şekilde kanamaları olabileceği çok nadiren de olsa kanamanın aşırı miktarlarda olabileceği ve ikinci bir müdahale gerektirebileceği anlatılır. Yine de çok nadir olarak işlem sonrası rahim ağzında enfeksiyon gelişebilir. Kolposkopinin komplikasyonları son derece azdır.

Kolposkopide cinsel ilişki zararlı mıdır?

Bölgenin iyileşme dönemi olduğu için hastaya bunlar işlem öncesinde anlatılır ve 1-2 hafta sonrasında cinsel ilişki yaşamaları önerilir. Ayrıca kolposkopi yapılmadan önce 48 saat süreyle cinsel ilişki de yasaklanır.

Kolposkopi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hasta genellikle 1-2 saat içerisinde hiç ağrı hissetmeden normal hayatına devam edebilecek düzeye gelebilir. Ancak çok hafif kanamaları olabilir. Kendini iyi hissettiği andan itibaren iş yaşantısına ve ev işlerine devam edebilir. Kanama miktarı normalde 1-2 gün lekelenme tarzında sürebilir. Ancak daha uzun lekelenmeler ve aşırı kanama olması durumunda doktorunuza başvurmanız gerekir. Ayrıca ağrı, ateş, aşırı halsizlik, kusma, bulantı, kötü kokulu akıntılarda da doktorunuzu bilgilendirmeniz fayda vardır.

Kolposkopi sonuçları ne zaman belli olur?

Kolposkopi sonrasında biyopsi sonucu genellikle 1-2 hafta içerisinde patoloji bölümü tarafından rapor edilerek hastaya verilir.

Kolposkopi hangi hastanelerde yapılabilir ve biyopsi fiyatları nelerdir?

Kolposkopi işlemi üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinin hemen hemen hepsinde yapılabilir. Kolposkopi aleti Devlet hastanelerinin ve özel hastanelerin bazılarında bulunmaktadır. Ayrıca kolposkopi fiyatları da uygulanan hastaneye göre değişkenlik gösterebilir.

Kolposkopi sonrası hastaya öneriler?

Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekir. 2 hafta cinsel ilişki, havuz ve deniz önerilmez. Biyopsi yapılan bölgede birkaç gün süreyle lekelenme tarzında kanamalar olabilir. 2 hafta sonrasında doktorunuz kontrole çağırır bu süre zarfında cinsel ilişkide bulunmamanız gerekmektedir.

Günümüzde kadın üreme sistemi kanserleri arasında çok sık rastlanılan serviks yani rahim ağzı kanserleridir. Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi bizim toplumumuzda da HPV enfeksiyonları gittikçe artmaktadır. HPV kadınlarda genital siğil, rahim ağzı  kanseri yapabilen bir virüstür.

Rahim ağzı kanserleri erken tanı ve tedavilerle önlenebilir kanserlerden birisidir.
Önlenebilir olmasının temel nedenlerinden biriside düzenli yapılan smear testleri ile serviks kanserleri ve neden olabilen lezyonları, erken evrelerde taranmakta ve ameliyatsız basit operasyonel işlemlerle genellikle kesin tedaviler sağlanabilmektedir.

 • H
  Hüzünlü20.11.2018

  Sme:HPV52,kolposkopi:cın2.3,konizasyon:HISIL,LSIL çıktı martda kolposkopi yaplım ilerlmişse alırz dendi 32 y. 2 oğlum var 3.cü olrmu ne ypml

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Önce rahim ağzı ile ilgili sıkıntıları çözülecek ondan sonra istersen gebe kalabilirsin

 • Y
  Yeşim20.11.2018

  Merhaba hocam smear sonucumda hpv16 cikti kolkoskopide cin1 hersene smear aldiriyorum baska bisey yapmama grrek varmi tesekkurler simdiden

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Ben smear kontrolünü altı ayda bir yaptırmanı tercih ederim

 • G
  Gülşah16.08.2018

  Gökçen hnm. Meraba size birşey sormak istiyorum ama 25.yaş 3sezeryan dogum 3.bebek 7aylık suan dun smear testi yapılfı ılk kez ve doktor aşırı akıntı var dedı test cubugunun ucunda kanı görmüştüm evr gelince leke gelmişti çok az bugunde sulu şekilde koyu leke gelıyor normal mi ydınlatırmısınız benı

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Smear sonrası kanama olabilir

 • N
  Nergis01.08.2018

  Merhaba Gökçe hanım ben 41 yaşındayım 2 yıl önce eşimden Ayrıldım . İki yıldır cinsel ilişkim olmadı. Simiir testi sonucum HIGHGRADE ( ASC-H) ve hücre anormalliği mevcut diyor. MR sonucunda da uterin fundusta submuköz yerleşimli 18mm çapında miyom ile uyumlu lezyon d görülmüştür.uterin korpus posterior kısmında 2 mm çapında supendometrial kist izlenmişdir. En büyükleri12mm çapında olan miyom ile uyumlu lezyonlar izlenmiştir . Kolposkopiye yönlendirildim Perşembe günü kolposkopi yapılacak sonuç için endişeliyim. Tahmininiz nedir rahim alınırmı? İki tane büyük çocuklarım var . Fakat yeniden evlenmek ve çocuk yapmak istiyordum. Tabiiki önceliğim sağlık Sonuç ileri derece kanser olabilirmi? Tahmininiz nedir? Bu mi yomlar ve kistlerin kanser olma ihtimali varmı? Beni anlar ve cvp yazarsanız mutlu olurum

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bana mutlaka kolposkopi sonucunu yaz

 • A
  Ayse27.07.2018

  Rahim duvari kalinlasmasini anlatirmisiniz

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu ayrıntılı sitemde anlatayım size tamamdır

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353