Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

SPİRAL TAKTIRMA

Spiral hamilelikten korunma amacıyla rahim içine yerleştirilen bir araçtır. Spiral taktırma herkes için olmasa da etkili ve güvenli bir doğum kontrol yöntemi olduğu bilinmektedir.
Spiral Taktırma

Spiral Nedir?

Spiral hamilelikten korunma amacıyla rahim içine yerleştirilen bir araçtır. Rahim içi araçlar (RIA) özellikle T şeklinde olmaktadır. Spiraller 2 çeşittir. İlki bakır içeren rahim içi araçtır ve sperm hareketlerini engellemektedir.

10 yıl koruyuculuk süresine sahiptir. İkincisi ise, hormonlu spiraldir. Bunun içeriğinde ise progesteron hormonu bulunur ve sizi hamilelikten korur. Ayrıca, adet kanamalarınız çok uzun süreli oluyorsa en kısa süreye indirir ya da hiç adet olmazsınız. En önemlisi ise rahim kanserinden koruyucu özelliği vardır. Bu spiralin ise 5 yıl koruyuculuk süresi vardır.

Spiral Ne Zaman Takılmalı?

Spiral adet kanamanızın hemen sonrasında veya gebelik olmayan diğer günlerde takılabilir. Ancak, rahim içi araçların aktif vajinal kanama, akıntı ya da enfeksiyon durumlarında takılması önerilmemektedir. Bu rahim içi araçlar herkeste olmasa da bazılarında adet kanamalarında düzensizlik, ara kanamalar, fazla kanama olması ve kasıklarda ağrı gibi problemler yaratabilir. Hormon içeren en büyük avantajı bakır içeren rahim içi aracın aksine kanama sorunlarına yol açmamasıdır. Bu nedenle kanama sorunu yaşayanların hormonlu spiral taktırması bu problemleri ortadan kaldırmaktadır.

Spiral doğum yapan kadına da hemen sonrası uygulanabilir. Genelde doğum sonrası ilk 48 saat veya 1 ay geçtikten sonra takılması önerilir. Aradaki zaman zarfında takılması durumunda rahim delinme riski yüksek olduğundan uygulanmaması önerilir. Diğer taraftan, düşük yapıldığında ve kürtaj sonrasında da spiral takılabilmektedir. Bunun herhangi bir zamanı yoktur. Ayrıca, spiral taktıran her kadının yılda bir kez de olsa doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Spiral taktırma herkes için olmasa da etkili ve güvenli bir doğum kontrol yöntemi olduğu bilinmektedir. En önemlisi de uzun ömürlü olmalarıdır.

Spiral Nasıl Takılır?

Spiral (RIA) takılması 2 dakika süren bir işlemdir. Rahim içi araç takılması enfeksiyon gelişmemesi açısından steril şartlarda temiz koşullarda yapılmalıdır. Spiral takılırken uygulanacak adımlar şunlardır:

 • Spiral takılacak kişi öncelikli olarak muayene masasına alınır.
 • Vajinaya spekulum dediğimiz alet yerleştirilir.
 • Vajina içi ve rahim ağzı antiseptik bir solüsyon ile önce temizlenir.
 • Rahim ağzı tenekulum denilen bir alet ile sabitlenir.
 • Önceden hazırlanılan spiral rahim ağzından içeri doğru takılır.
 • Spiral iplerinin fazla olan kısmı rahim ağzından 2-3 cm sarkacak şekilde kesilir. Çünkü ileride spiral bu iplerden çekilerek çıkartılmaktadır.

Spiral Taktırma Ağrılı mı?

Spiral takılması ağrılı bir işlem değildir ve günlük yaşamınıza hemen dönebilirsiniz. Ağrı eşiği düşük olan kadınlarda anestezi eşliğinde spiral takılabilir. İşlemden sonra çok az da olsa kasık ağrınız ve kanamanız oluşabilir bunlar gayet normaldir.

Rahim İçi Aracın Avantajları

 • Hamileliği önlemedeki başarısı oldukça yüksektir.
 • Cinsel birlikteliğinizi etkilemez.
 • Bazı türleri 8-10 yıla kadar kullanılır.
 • Bebeklerini emziren annelerde kullanabilir.
 • Anne sütünde azalma yapmaz.
 • Rahim içi aracı çıkarttığınızda hamilelik kabiliyeti geri dönmektedir.

Spiral Takılıyken Gebe Kalınır mı?

Spiral varken nadiren de olsa gebelik olasılığı mevcuttur. Spiral takılması sonrası yaşanan hamileliğin çoğu rahim içi aracın fark edilmeden düşmesi sonucu gerçekleşmiştir.

Yalnız spiral varken gebe kalan kadınlarda normal gebelikten daha çok dış gebelik olma riski daha fazladır. Ancak spiral kullanımı ile birlikte kadınlarda dış gebelik oranlarında da düşüş gözlenmektedir. Diğer taraftan, spiral varken gebelik oluştuysa düşük yapma olasılığı ve erken doğum riski artmaktadır. Bunun için eğer gebelik istenmiyorsa kürtaj ile gebelik sonlandırılmalıdır.

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353