Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

En etkili doğum kontrol yöntemi

En etkili doğum kontrol yöntemi

En etkili doğum kontrol yöntemleri

Hamilelikten korunmak için en etkili doğum kontrol yöntemi kullanmadan cinsel ilişkide bulunan kadınların % 80-90’ı bir yıl içinde gebe kalır.  Bu nedenle, kadınlara yönelik doğum kontrolü yöntemleri arasında en başta, gebeliği önleyici haplar ve rahim içi spiraller olarak sayabiliriz. Özellikle, hormonlara dayalı doğum kontrol yöntemleri gebeliği engellemede çok etkilidir. Rahim içi araçlardan ve az miktarda hormon salgılayan Mirena bu sınıftan kabul edilir. Öncelikle hiçbir doğum kontrol yönteminin %100 etkili olmadığı göz önünde bulundurursak, hormonlu spirallerin %99 etkinliği kadınlar için oldukça önemli bir avantajdır.

En etkili doğum kontrol yöntemleri hormonlu spiralin kullanımı

Hormonlu spiralin kullanımı kadın açısından çok daha kolaydır çünkü günlük hayatlarında herhangi bir şey yapmalarını gerektirmez ve 5 seneye kadar kullanabilir. Doktorunuzun size öğreteceği aylık basit bir kontrol dışında, hormonlu spiral istediğiniz sürece kullanabileceğiniz ve hatta artık unutacağınız bir doğum kontrol metodudur.

Ayrıca, doğum kontrol hapları, doğum kontrol aşıları, vajinal halka, erkek döl hücrelerini öldüren tabletler ve fitiller en etkili metodlar arasında yer alır. Cinsel sterilizasyon dediğimiz erkek için kısırlaştırma ameliyatı (vazektomi) ve üreme çağının sonlarına gelmekte olan, 2-3 çocuk doğurmuş olan bir kadında, artık çocuk sahibi olunmak istenmiyorsa kalıcı yöntemlerden biri olan tüplerin bağlanması (tüp ligasyon) ile ömür boyu doğum kontrolü sağlayabiliriz.

Dolayısıyla, kişilerin farklı yaşam dönemlerinde farklı tercihleri olabilir. Bu yüzden o kişinin genel durumu da mutlaka gözden geçirilmelidir. Bazı doğum kontrol yöntemleri sağlık sorunlarınızla uyumsuz olabilir. Geçirmiş olduğunuz hastalıklar, aileden gelen bir takım hastalık riskleri göz önüne alınarak, hangi yöntemin size uygun olup olmadığının araştırılması ve doğum kontrol yöntemlerinin en verimli bir şekilde yararlanmak için doktorunuzla birlikte, bu seçenekleri gözden geçirerek önerilerine eksiksiz uymalısınız. Yine de, korunmasız bir cinsel ilişkide bulunduysanız veya bir korunma yöntemi kullanırken beklenmedik bir durumla karşılaşırsanız hamileliği önlemek için cinsel ilişkiden sonraki ilk üç gün (72 saat) içinde aile planlaması hizmeti sunan bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Güncelleme Tarihi: 12.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353