Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

DİSPARONİ NEDENLERİ BELİRTİLERİ

İlişkinin ilk dönemlerinde ve yeni yaşanılan cinsel birlikteliklerde zaten fazlasıyla yaşanan bir durumdur. Korkudan, endişeden ilişkiye hazır olmamaktan bu ağrı hissedilebilir. Fakat mutlaka bir jinekolojik muayene yapılmalı.
Disparoni Nedenleri Belirtileri

Tıbbi veya psikolojik sorunlar nedeniyle cinsel ilişki esnasında ağrı duyulmasıdır. Büyük çoğunlukla kadınlarda görülen bir durumdur. Özellikle dış genital bölgede basınç hissi, dolgunluk, yırtılma, yanma hissi ya da sızı olarak görülebilir. Genellikle vajinismus ile birlikte görülen bir sorundur. Ayrıca menapoz ile birlikte oluşan hormonal değişimler, endometriozis ve vajinal dokularda oluşan kuruluk sorunları da disparoni oluşumuna neden olabilmektedir.

İlişkinin ilk dönemlerinde ve yeni yaşanılan cinsel birlikteliklerde zaten fazlasıyla yaşanan bir durumdur. Korkudan, endişeden ya da ilişkiye hazır olmamaktan bu ağrı hissedilebilir.

Fakat mutlaka bir jinekolojik muayene yapılmalı eğer ağrı uzun süre devam ediyorsa da bunun sebebi araştırılmalı ve gerekirse tedavi edilmelidir.

Disparoni Nedenleri

 • Psikolojik baskı (ilişkide ağrı duyulacağı fikri)
 • Vajinusmus
 • Kızlık zarının kalın olması ve patlayacağı, delineceği ve yırtılacağı düşüncesi,
 • Enfeksiyonlar (mantar, viral)
 • Endometriosiz
 • Rahim sarkması
 • Menopoza bağlı hormon eksikliği

Disparoni Belirtileri

Genellikle hastanın ağrı şikayetleri ile birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ağrı özellikle vajinal açıklıkta veya pelvis bölgesinde oluşur. Bazen pelvik bölgenin tamamında da görülebilir. Ağrı dışında görülebilen şikayetler ilişki sırasında yanma, yırtılma, tahriş ve hassasiyet olarak tarif edilebilir.

 • İlk İlişkide Kanama
  İlk İlişkide Kanama

  Genelde kadınlar çevrelerinden duydukları yanlış ve eksik bilgiler neticesinde, ilk cinsel ilişkilerinde ister istemez endişe yaşayabilmektedirler ve çok fazla kanama olabileceğini düşünürler. Kızlık zarının yırtılarak kanama olacağı yönündeki toplumdaki bazı yanlış inanışlar bizleri haliyle yanılgıya sürükleyebilmektedir. Bu yüzden, ilk ilişki sonrasında kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir. Kızlık zarlarının yapıları birbirinden farklık gösterir. İlk ilişki sonrasında yırtılmanın yaşandığı bölgede damar olmayabilir ve buna bağlı olarak kanama yaşanmayabilir. Özellikle, kızlık zarının özgün yapısı nedeniyle kadınların birçoğunda kanama olmamaktadır. Bu sebeple her kişide ilk ilişkide kanama olmayabilir.

  İlk İlişkide Kanamanın Çok Olması

  İlk ilişkide kanamanın çok olmasının nedenlerinden biri de kadınların çevrelerinden duydukları ilk gece ile ilgili kanamaların yoğun yaşanacağına ilişkin kaygılar, kadında haliyle ilk gece korkusunu yaşatmaktadır. Bu manada, erkeğe bu konuda çok iş düşmektedir. Özellikle ön sevişme ve vajenin yeterli uyarılması ile birlikte, ilişki esnasında kanama ve ağrı oluşmaz ve hiçbir problem yaşanmaz böylelikle kişi acı hissetmeden cinsel birliktelik yaşayabilir. İlk ilişki sonrasında oluşan kanamalar ise, usulüne uygun şekilde yaşanmadığında oluşmaktadır.

  Kızlık zarlarının kalın ve esnek olması veya kızlık zarının septalı olması ilk cinsel ilişkide problemleri de beraberinde getirmektedir. Kişilerin rahatlaması ve ilk gece korkularını yenmesi açısından jinekolojik muayeneler oldukça bu anlamda önem taşımaktadır.

  İlk ilişki sonrası kanama ne kadar sürer

  Normalde kızlık zarı bozulduğunda kanamalar bazılarında birkaç damla olur ve kanama miktarı birkaç saat süren hafif lekelenme tarzında ya da adet kanamasına benzeyen miktarlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Bazılarında ise, 3 güne kadar süren kanamalar seyredilebilir. Uzun seyreden kanamalarınızda mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurarak küçük bir müdahale ile kızlık zarında kanayan yerin tespiti ile kanamanın durdurulması mümkündür.

  İlk ilişkide kanamanın diğer unsuru enfeksiyonlar

  Diğer taraftan, vajina bölgesinde oluşan enfeksiyonlarda kadınlarda ilk ilişkide kanamaya neden olabilmektedir. Özellikle, genç yaştaki kadınların kızlık zarları yapısal olarak daha kalın ve kanlanması daha fazla olduğundan ilk ilişkide kanama açısından daha fazla eğilim göstermektedir.

 • D
  Dost19.11.2018

  Folbiol 5 mg folik asit hamilelik öncesi için yeterlimi

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Yeterli kuzum

 • B
  Başak02.08.2018

  Hocam merhaba, ilişki esnasında sadece bazı pozisyonlarda (arkadan yanaştiginda) şiddetli ağrı hissediyorum. Pko problemim var, kistlerden kaynaklanir mi?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Hayır pozisyinla alakası yoktır

 • M
  Melek04.06.2018

  Gökçen hocam benim sorunum iki yıldır devam ediyor. Kızımın doğumundan sonda Doğum kontrol hapı ile korunmaya devam ettik ama sürekli ara kanamalar ilişki esnasında kanamalar oluyor. Sırf kanama olucak diye eşimi uzaklaştırdığını oluyor. Ara ara doktorum hapları değiştirdi çoğalttı azalttı ama fayda yok. Muayenem de iyi çıkıyor. Sorunun hormonal olduğunu söyledi. Ben de Doğum kontrol hapını bırakma kararı aldım. İki aydır hormonsuz korunuyoruz ama sorunlarım devam ediyor. Hem ara kanamalarım hem de hemen her ilişki esnasında kanamam oluyor. Artık ne yapacağımı şaşırdım sizi severek takip ediyorum ve bana yardımınızın dokunacağına gönülden inanıyorum. Sevgilerimle

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzum Ara kanamaları önemli hormonal rahım yumurtalık herhamgngı bir sebepten olabılır Ama ilişki sonrası kanama önemli çok... kolposkopi gerekebılır

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353