Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

LABİOPLASTİ

Estetik nedenler dolayısıyla dudak ölçülerinin küçültülmesi dışında, labioplasti (vajina dudak küçültmesi) bir rahatsızlık, doğum veya bir yaralanma sonrasında da dudakların onarılması için yapılan bir işlemdir.
Labioplasti

Labioplasti Nedir?

Labioplasti iç dudakların küçültülmesi, küçük ya da büyük dudakların küçültülmesi, nemfoplasti, veya vajina gençleştirmesi olarak farklı tanımlamalarla bilinmektedir. Genital bölgedeki dudakların anormal ebatta olması hijyenik anlamda, sportif aktivitelerin yapılmasında ve cinsel ilişki sırasında bir takım zorluklar yaratır.

Labioplasti genellikle hipertrofik (olması gerekenden büyük) ve asimetrik (simetrik olmayan) büyük ve küçük dudakların küçültülmesini sağlar. Aynı zamanda hacim ve esneklik kaybı oluşan büyük vajinal dudaklarda atrofi (doku kaybı) olduğu zaman bir büyütme operasyonu da yapılabilir.

Labioplasti Ankara

Esas olarak labioplasti, genital bölgesi ile ilgili kendilerini daha mutlu hissetmelerini sağlamak için dudakların düzeltilmesi ve yeniden düzenlenmesi amacıyla yapılan cerrahi bir müdahaledir.

Günümüzde artık birçok kadın kendileri için özel olan bu bölgenin estetik olarak düzeltilmesi sağlamak için böyle bir seçeneği dikkate almaktadır. Ankara'da ki kliniğimizde yaptığımız labioplasti ameliyatı sonucu oluşan yeni yapının birçok kadına özgüven ve yaşam kalitesinde önemli bir destek sağladığı saptanan bir durumdur.

♦ ♦ ♦ İncelediğiniz labioplasti sayfasında, labioplasti neden yapılır? nasıl yapılır? kime yaptırılır? fiyatları nelerdir? gibi başlıklar bulunmaktadır.

İç Dudak Nedir?

İç dudak (labia minora) labia latince kökenli bir sözcüktür ve "dudak" anlamına gelir. Vajina girişinin iki yanında, dış dudakların iç tarafında yer alır. Küçük ve tüysüz dokudur, iç dudak (labia minora) olarak adlandırılır.

 • Yağ hücresi olmayan, küçük kan damarlarından zengin bir süngersi dokuya sahiptir.
 • Vajina girişini yukardan aşağıya doğru iki taraftan kavrayan iyi kanlanan yumuşak deri katlantısı şeklindedir.
 • Şekil, uzunluk, biçim, renk olarak kişiden kişiye ve ırklara göre farklılık gösterir. Küçük dudakların dış yüzü kıl içermez ve yağ bezleri ile örtülmüştür.
 • Cinsel uyarılma için klitoris ve g noktası kadar olmasa da bu konuda katkısı vardır. İç dudaklar kavisli taç yaprağına benzer.
 • Vajinal ve üretral açıklığı, Bartolin bezlerinin kanallarını kapatır. Duyusal reseptörler mons ve klitorise göre daha azdır.
 • Küçük dudaklar ve vajinal açıklık yabancı cisimlerin ve mikropların kolaylıkla vajina içerisine girmesini engeller.
 • Mukozada çok katlı yassı epitel altında süngerimsi bağ dokuda elastik lifler ile sebase ve ter bezleri bulunur.
 • Cinsel ilişki sırasında yağ bezlerinden salgılanan sıvıyla kayganlık oluşur buda cinsel ilişkiyi kolaylaştırır.
 • Labia Minör; Labia majörlerin altında yer alırlar ve damar, sinir yönünden zengindirler.

Labioplasti Neden Yapılır?

Labioplasti, küçük dudakların küçültülmesi kadın genital organının vajina açıklığındaki aşırı derinin giderilmesi için yapılan bir ameliyattır. Bazen labia minoraların büyük olması cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açabilir veya giyim kuşamı olumsuz yönde etkileyebilir. Bazıları da bu görüntünün rahatsız edici olduğunu düşünebilir. Labioplasti ameliyatı sonunda kişilerin giyim kuşam açısından daha rahat olmaları ve cinsel ilişki sırasında sıkıntı yaşamamaları hedeflenir.

Kadınlarda dış genital organlar vulva, vajina girişi, idrar deliği, klitoristen oluşur. Klitoris birçok sinirin son noktası olduğu için hassastır ve orgazmın en büyük görevini üstlenir. Vulva iki deri parçasının katlanmasıyla içeriye gizlenir ki bu deri katlantılarına büyük dudak yani labia majus denir.

labioplasti neden ve nasıl yapılır?

Büyük dudaklar, küçük dudakların üstünde ve kaplayacak şekilde durur. Ama bazen küçük dudaklar büyük dudakların alanından daha büyük veya daha uzun olabilir ve dışarıya doğru bir çıkıntı oluşturabilirler. Bu durum doğuştan olabildiği gibi, sonradan da büyüme yapabilir.

Genellikle büyüme çok fazla olmayabilir ve estetik ve fonksiyonel açıdan herhangi bir sorun teşkil etmeyebilir. Bazı durumlarda ise bu önemli bir sorun yaratarak cinsel ve günlük hayatta yaşamı zorlaştırabilir.

Bazen dudaklar o kadar büyüyebilir ki çıkıntıyı iç çamaşırlarıyla ya da mayoyla gizlemek çok zor hale gelebilir. Bisiklet gibi bazı spor aktivitelerini yaparken ya da kişisel hijyen açısından bu durum çok can sıkıcı hale gelebilir. Bazen de mantar ya da akıntı görülme sıklığının arttığını söylemek doğru olacaktır.

Labioplasti ameliyatı, kadınların vajina bölgesi ile ilgili kendilerini daha iyi ve mutlu hissetmelerini sağlamak ve daha iyi cinsel haz amacıyla yapılan bir operasyondur. Zorluk açısından orta seviye müdahale olarak sınıflandırabiliriz. Estetik nedenler dolayısıyla dudak ölçülerinin küçültülmesi dışında, labioplasti bir rahatsızlık, doğum veya bir yaralanma sonrasında da dudakların onarılması için yapılan bir işlemdir.

 • Labioplasti estetik nedenlerle veya fonksiyonel bozuklukları tedavi etmek amacıyla yapılır.
 • Doğurganlık çağındaki kadınların iç dudakları çeşitli büyüklüklere ve şekillere sahip olabilir.
 • İlişki sırasında rahatsızlık duyarlar ve bu durum cinsel ilişkiden kaçmaya kadar varabilir.

Dünyada bir çok kadın kendi iç dudaklarının büyüklüğü ve şeklinin kendi yaşam tarzlarını etkilediğini düşünmektedir. Dış dudakların bir egzersiz sırasında veya sadece yürürken giysilere temas etmesi durumunda bu bölgede ağrı ve sızı gibi bir takım işlevsel şikayetler görülebilmektedir. Cinsel ilişki sırasında bu ağrı ve sızı çok can sıkıcı bir hale de dönüşebilir.

Kadınlar Neden Labioplasti Yaptırıyor?

Labioplasti, kişisel bir seçimdir. Hastalarım çok çeşitli yaşlara, özelliklere, şekillere ve biçimlere sahip ve hemen hemen hepsi de labioplastinin hayat kalitelerini yükseltmeye yardımcı olacağını düşünürler. Labia minorü büyükse labia majorün yani büyük dudağın üstünde asılı olan bu sarkan doku, onlara hem fiziksel rahatsızlık hem de utanç verdiğini söylerler, gerek spor gerekse ilişki sırasında kıyaferlere sürtünüp ya da sıkışıp tahriş olduğunu bunun da kendilerine acı yaşattığını anlatırlar. Bir kısım hastam ise sürekli yaşadığı akıntının bundan sebep olduğunu dile getirir.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle hasta yetişkin tercih edilir fakat estetik kaygılar çok da yaşla ilintili olmadığı için hastanın ya da kadının isteği ön plandadır. Bu konsültasyon sırasında hastaya operasyonun süreci ve beklentileri konusunda bilgi verilir. Bazı durumlarda hatta, doktor ile hasta arasında düzeltilecek dokunun nasıl ne şekilde biçimleneceği, nasıl yapıldığı, operasyon çeşidi ve şekli konusunda da bilgilendirilebilir.

Labioplasti ameliyatının tarihi, hastanın adet döneminden hemen sonra olacak şekilde ayarlanır ki adet kanının kirli kan olduğunu düşünürsek o bölgenin iyileşirken iltihaplanmaması amaçlanır. Doktor aynı zamanda operasyon sonrası hastanın o bölgenin bakımını nasıl olacağı konusunda bilgi verecektir. Operasyon öncesi hastanın yapması gereken ekstra bir şey yoktur. Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir. Hasta, ameliyat öncesinde 10 gün süreyle aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlardan kaçınılmalıdır.

Labioplasti, cerrahi girişim gerektirecek boyutlarda olması durumunda, işlem genel anestezi veya sedasyonla lokal anestezi altında yapılır, küçük işlemler grubundandır. Burada amaçlanan küçük dudakların uzun bölümünün çıkarılması ve geride kalan dokunun düzgün bir şekilde kapatılmasıdır.

Cinsel hayat söz konusu olduğu zaman bu konuyla ilgili psikoloijk engeller daha büyük önem teşkil eder. Estetik bir operasyonla kesinlikle mükemmel sonuçlar elde edilir. Labioplasti sonrası ilk iyileşme ile birlikte, bazı hastalar cinsel hayatlarının düzeldiğini ve daha keyifli olduğunu ifade etmektedirler. Bu rahatsızlıklarından kurtulmak isteyen kadınlar için labioplasti hızla artan popülerlikte bir seçenek haline gelmiştir.

Ameliyat öncesinde yapılacak küçültme miktarı planlanır ve çizilir. İşlem bölgesine kanamayı engelleyecek ve ağrıyı giderecek bir lokal anestezik ve damar büzücü ilaç enjekte edilerek işlem gerçekleştirilir. İşlem esnasında kullanılan iplikler alınması gerekmeyen kendiliğinden eriyen ipliklerdir.  Bölgenin ilk 10 gün kuru tutulması, dikiş yerinin açılmasının önlemesi açısından son derece önemlidir. Genellikle, işlem sırasında koter yardımıyla kanama odakları kontrol altına alınmalıdır. Durumun ciddiyetine göre, işlem yaklaşık 1 saat sürer. İşlem sonrası ağrı, sızı ve kanama çok azdır.

Hastalar bu bölgede çok hafif yanma ya da hassasiyet hissederler. Bu bölge mikroorganizmalardan çok zengin ve aynı şekilde kan dolaşımı acısından da zengin bir bölge olduğunda enfeksiyonla çok karşılaşılmaz. Temiz tutulması, önerilen antiseptiklerin zamanında ve yerinde kullanılması enfeksiyon görülme ihtimalini büyük ölçüde azaltır. İlk 6 hafta cinsel temastan uzak durulması, erken dönemde dar pantolon giyilmemesi önerilir.

Labiumların büyümesi ne zaman başlar?

Küçük dudakların büyümesi, asimetrik olması sarkması ya da renginin koyulaşması ergenlikten itibaren başlayan bir durum olabileceği gibi doğum, yaşlanma veya kilo kaybının bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Labioplasit Ameliyatı Teknikleri

1- Parsiyel Labioplasti: Basit ve uygulaması kolaydır. Labia minoraların labia majora seviyesi içerisinde kalmasını, dışarıda kalan esmer bölgenin çıkartılması, içerideki pembemsi dokunun görünümümü sağlar. Klitoral hood reduksiyonu daha kolaydır. Dezavantajı giysilerin operasyon bölgesine teması post operatif ağrıya eden olmaktadır.

2- Z Plasti Labioplasti: Sutür hattında tansiyon ve açılma riski azdır. Doğal görünüm sağlar. Dezavantajları, uygulaması ve iyileşimi zordur.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları 2020

♦ Labioplasti ameliyatı fiyatları 2020 yılında, farklı kliniklerde, kullanılan yöntem, malzeme ve anesteziye bağlı olarak değişmektedir. Randevu almak veya fiyat bilgisi öğrenmek için lütfen bizi 0312 417 1788 arayınız.

Labioplasti Ameliyatı Süreci

Labioplasti ameliyatında doktor, işlem öncesinde gerçekleştireceği kesileri belirler, sonrasında yara izini, en az görülecek şekilde ve hastaya rahatsızlık vermeyecek şekilde gerçekleştirilir. Cerrah, klitoris bölgesindeki çok yoğun olan sinirlere zarar vermemek için dikkatli davranır.

 • Labioplasti anestezi altında yapılan bir operasyon olduğundan, işlem sırasında herhangi bir acı duyulmaz.
 • Hasta anestezi ile uyutulduktan sonra, çıkarılacak olan labia derisi ölçülür ve simetrik olması için işaretlenir.
 • İşaretlenen alan kesilerek çıkarılır, kanama kontrol altına alınır ve eriyebilen, ince iplikle dikilir.
 • İşlemin tümü yaklaşık 30 dakika sürer.

Kesin ve düzgün bir çalışma sonrasında müdahale sonrasındaki kanamaların kesinlikle durdurulması gerekmektedir. Düzeltmeyi yaptıktan sonra cerrahın tercihi ve tecrübesine göre eriyebilen ya da erimeyen ipler kullanılarak düzeltilen bölge düzgün ve sıkı bir şekilde dikilir. Durumun ciddiyetine göre işlem yaklaşık 1 saat sürer. İşlem sonrası ağrı, sızı ve kanama çok azdır. Hastalar bu bölgede çok hafif yanma ya da hassasiyet hissederler.

labioplasti ameliyatı, öncesi sonrası

Labioplasti Sonrası Bakım

Labioplasti yani iç dudak estetiği sonrasında hastalar genellikle ameliyat sonrası 24 saatte bazen de 12 saatten sonra evlerine dönebilirler.

Müdahale sonrasındaki ilk bir hafta boyunca kendilerini korumaları, oturur pozisyonda uzun süre kalmaktan kaçınmaları, araç ile uzun süre seyahat etmeleri ve gün içinde çok defa genital bölge bakımı yapmaları önerilmektedir. Bizim tavsiyemiz, her tuvalete gidildiğinde, düzeltilen bu bölgelerin sabun ile yıkanması (kişisel hijyen sabunu, dezenfektan özelliği olan sabun) duş edilmesi ve her oturulduğunda hijyenik oturma örtülerinin kullanılmasıdır.

Bazı hastaların yara izleri çabuk iyileşir ama bizim tavsiyemiz yara yerinin çabuk iyileşmesi için o bölgenin serbest bırakılması ve sürekli kapatılmaması, ıslak tutulmamasıdır.

 • Doktorun tavsiye edeceği profilaktik bir antibiyotiği de kullanmak yararlı olur.
 • Ameliyatın dikişleri  kendi kendine eriyen ipler olduğundan dikişleri aldırmaya gerek yoktur.
 • Labiaplasti sonrasında iç dudaklarda çok ufak bir yara izi kalacaktır ancak bu zamanla azalacak ve çok dikkatli bakılmadığı sürece görülmeyecektir.
 • Labioplasti sonrası bakım doktorun tavsiye ettiği antiseptik solusyon ile ortalama 7-10 gün pansuman yapılması ve iz kalmasını engelleyecek lokal kremler sürmesi tavsiye edilir.

Operasyon sonrasında sıklıkla karşılaştığımız bir konu olan akıntılar, operasyon sonrası 48. saatten sonra kaybolacaktır. Geç dönem şikayetlerinden olan kaşıntı da iyileşme sürecine bağlı olarak ilk bir hafta devam edebilir. Yine ilk bir hafta olabilecek olan hafif lekelenme tarzı kanamalar çok fazla olmadığı sürece normal kabul edilir fakat mutlaka doktora iletilmelidir. Her durumda en az 10-14 günden sonra iyileşme gözle görülür hale gelir. Küçük morlukların kaybolması ve ödemin yani şişliğin inmesi daha uzun süre alabilir. Düzeltilen bölgenin kesin halini alması 6 haftayı bulabilir. Cinsel ilişki için bekleme süresi 3. haftaya kadar uzayabilse de 2. Haftadan sonra ilişki önerilen kadınlar da bulunmaktadır.

Labioplasti ameliyatı sırasında karşılaşılacak komplikasyon ya da nadiren görülen yan etkilere karşı, doktorun bu sorunu giderebilme ya da onu ortadan kaldırma yeteneğinin olması çok önemlidir. Ayrıca labioplasti ameliyatı sonrası, hasta ve doktor arasında görüşülen tavsiyelerin hasta tarafından yerine getirilmesi ile de doğrudan orantılıdır. 

Labioplasti Sonrası

Kadın genital organlarının estetik müdahalesi, büyük oranda  hastalara memnuniyet verir. Tabiki bu, doktorun tecrübesi ve beklentilerle doğrudan ilişkilidir.

♦ Ben estetik cerrahi işlemlerinde hasta ve hekim arasındaki empati ve güven duygusunun en üst düzeyde olması gerektiğine inananlardanım. Yapılan cerrahi işlemler sonrasında, kendinizi güzel hissetmeniz ve yeterli özgüvene sahip olmanızdır. Aslında tüm yaşanan süreç içerisinde tek ve mutlak amaç; size standart ölçülerde genital estetik (vajina daraltma, dudak küçültme vs.) değil, sizin güzellik ve özgüven duygusuna tam olarak sahip olmanızı sağlamaktır. Bu sebeple; eğer doktorunuza tam olarak güven duymuyorsanız, lütfen başka hekimlerle de görüşün. Zira tam güven ve empati sağladığınız takdirde, doktorunuzun yaptığı ameliyat ve girişim sonrası, bazı küçük problemler yaşasanız bile mutlu olmanız büyük olasılıktır. Yeterli güven duymadığınız bir hekim mükemmel bir operasyon yapmış olsa dahi, ömrünüz ayna karşısında kusur aramakla geçecektir.

Cinsel hassasiyetin azalması sebebiyle bazı doktorlar (sekselog) bu işlemin yapılmasını tercih etmezler ki ben de bir seksolog olarak, bu düşüncenin bilimsel bir yanının olmadığını söylemek isterim. Bilakis operasyon sonrası kadının kendine güveninin gelmesi ve cinsel hayatının aktifleşmesinde en önemli yeri işgal etmektedir.

 • Vajinoplasti ve Labioplasti Birlikte Yapılır mı?
  Sık Yapılan Vajinoplasti ve Labioplasti Ameliyatları Birlikte Yapılabilir mi?

  Son dönemlerde yapılan genital estetik operasyonlardan biri vajinoplasti diğeri labioplastidir. Genel manada vajinoplasti vajinanın daraltılması ve düzeltilmesi olarak bilinir. Ortalama 30 ila 45 dakika arasında gerçekleştirilen bu operasyon genel anestezi altında yapılır. Bir kısım hekim muayenehane şartlarında lokal anestezi ile bu operasyonu gerçekleştirebildiklerini söylese de riskleri ameliyat komplikasyonları düşünüldüğünde hastane şartlarında yapılmasının daha uygun olduğu söylenebilir.

  Vajinoplasti operasyonu ile birlikte yapılabilecek vakalardan biri de dudakların küçültülmesi istenilen şekle ve pozisyona getirilmesi Ve Asimetri varsa bu Asimetrinin düzeltilmesini amaçlayan labioplasti operasyonudur.

  Vajinoplasti ve Labioplasti Birlikte Nasıl Yapılır?

  Öncelikle vajinoplasti yapılır, sonrasında dudak ameliyatına yani labioplasti ameliyatına geçilir. Bu operasyon da ortalama 1 saat sürer. İki operasyon birlikte yapıldığında ortalama 1,5-2 saat süren ikili ameliyat olarak bilinir. Vajinoplasti ya da labioplasti ile yapılacak diğer bir operasyon ise idrar kaçırma ameliyatlarıdır. İdrar kaçırma ameliyatlarının çeşitleri vardır.

  Sizin şikayetinizle göre operasyonun tipi belirlenir ve bu genital estetik operasyonlarla birlikte idrar kaçırma ameliyatı da yapılabilir. 30 dakika ya da 1 saat Sürebilen bu operasyon Sonrasında bazen Sonda takılı kalabilir. Fakat bu ne vajinoplasti için ne de labioplasti için herhangi bir sorun teşkil etmez.

 • Labioplasti sonrası iz kalır mı?
  Labioplasti Nedir?

  Genital estetik operasyonlarından biri olan labioplasti iç dudakların yani labium minusun estetik operasyonudur. Dudaklardan ikisinin de büyük olması, dudakların şekil olarak birbirinden farklı olması, renk değişikliklerinin olması ya da asimetri olması durumunda istenilen büyüklükte biçimde ve şekilde yapılması amaçlanır.

  Labioplati Operasyonu Çeşitleri

  Labioplasti operasyonun birkaç çeşidi vardır. Bu operasyon çeşidinin seçilmesi sizin dudak yapınıza şeklinize, büyüklüğüne ve renk ile ilgili sıkıntı olup olmadığına bağlı değişmektedir. Hekiminiz sizi muayene ettikten sonra ameliyatın tipine karar verir.

  1. Ameliyatı Türü: Dudak kenarlarının kullanılıp tekrardan yanlara dikilmesi ve orta kısmın çıkarılması şeklinde yapılan kama çeşididir. Bu daha çok renk değişikliği olmayan ve dudak kenarları kendisini rahatsız etmeyen hastalarda kullanılan bir tekniktir. Dudaklar geniş ve büyük ise ve yeterli miktarda aşağıya kenar yapabilecek kısımlar varsa tercih edilebilen bir ameliyat şeklidir. Bu tür operasyonda sizin dudak yapınız nasılsa zaten o bölge kenar kısma yamanıp, orta kısım çıkarılır, dokuya yapışan kendi dokunuz olduğu için herhangi bir ize rastlanmayacaktır.

  Üç ila dört hafta olmak kaydıyla dikiş izleri iyileşene kadar sabretmenizi öneriyorum. Süreç bazen iki ila üç aya kadar uzayabiliyor. Bu operasyon tipindeki en önemli sıkıntı o yamanın kenar kısma dikildikten sonra bölgenin yamayı kabul etmemesi ve ekstra sallanan bir kulak olarak kalabilmesi. Bu yapılan bir hata dan ya da hekim hatasından ya da operasyonla alakalı sıkıntılı bir durumdan kaynaklı değildir vücudunuzun bu yanmayı kabul etmemesine bağlıdır. İkinci bir operasyon gerekebilir ve operasyonda bu kulak şeklindeki sarkan dudak tekrardan bir küçük müdahele ile dudaklara dikilir.

  2. Ameliyatı Türü: Dudakların fazla alanları, büyük kısımları kesilerek istenilen büyüklüğe ve şekle getirildikten sonra tekrardan kesilen alanın dikilmesi şeklinde olur. Bu dikim iki şekilde olabilir ya tek tek dikiş atılarak ya da iplik kesilmeden sürekli cilt altından gidilerek.

  Tek tek dikiş atılması özellikle damarların yüzeyden geçtiği durumlarda ve çok kanaması olan ve kanamayı durdurmayı amaçlayan durumlarda tercih edilir. Bu durumun en önemli sıkıntısı ise testere dişi şeklinde bir dudak yapısı 5-6 hafta devam edebilir. Hatta bazen bu görüntü üç ila altı ay devam edebilir, Çok nadir vakalarda testere görüntüsü birkaç yerde süreklilik arz edebilir. Eğer diğer türlü bir dikim yapılırsa bu zaten dudağın kenar kısmına denk geleceği için ve kıvrım kısmını oluşturacağı için gözle görülen bir dikiş izi olmayacaktır.

  Labioplasti Operasyonu Sonrası Dikiş İzi İhtimali Çok Nadirdir!

  Labioplasti operasyonu sonrasında dikiş izi kalma ihtimali çok nadirdir. Labioplasti operasyonu yapılan bölge kanlanması çok fazla olması ve kendini çabucak tamir edebilmesinden kaynaklıdır. Sonuç itibari ile eğer dikiş iziniz varsa bu sizin birazda kendi vücut yapınız ve vücudunuzun tepkisidir.

  Genel olarak tecrübeli bir hekimin yapacağı labioplasti sonrası dikiş işi kalmaz. Hatta doku tam olarak iyileştikten sonra labioplasti ameliyatı geçirdiğiniz, siz söylemedikçe jinekologlar tarafından dahi anlaşılmayacaktır.

 • Vajina İç Dudak Sarkması

  Kadınlar olarak vajina ile alakalı olarak yakındığımız en büyük sorunlardan bir tanesi vajina iç dudaklarında oluşan sarkıklardır. Bu yüzden, kendimizi güzel hissetmek için yaptırdığımız genital bölge estetikleri haliyle vücut sağlığımızın önüne geçebilmektedir. Vajina iç dudakları klitorisi, idrar yolu ağzını ve vajina girişini içine alır. Yani vajina girişini kapatır. Yumuşak, esnek ve kılsız bir yapıya sahip olup, kahverengimsi görüntüsü ile rahatsızlık yaratır. Her kadında farklılık gösterebilir. Genelde, normalden büyük, şekilsiz ve sarkık olması doğuştan olan anatomik bir durum olacağı gibi, aşırı kilo alıp verme sonucunda, ya da doğum sonrasında iç dudaklarda sarkmalar oluşabilmektedir.

  Vajina İç Dudak Sarkması

  Vajina iç dudak sarkması çoğu kadında görülebilmektedir. Ancak, vajina iç dudak sarkmaları nedeniyle, kadınların vajinal bölge hastalıklarına yakalanma sıklığı diğerlerine nazaran bir o kadar da fazladır.  Çünkü, vajinal mantar ve idrar yolları enfeksiyonları ve buna bağlı olarak da, bu bölgede oluşan rahatsız edici kötü kokular sebebiyle, kadınların hem estetik görünüm açısından, hem de eşiyle cinsel birlikteliklerinde çok büyük sorunlar yaşamalarına neden olabilmektedir. Bir diğer hususta, kadınların genital temizlik, tayt ve bikini gibi kıyafetlerde de zorluklar yaşamalarıdır.

  İç dudak sarkmasının tek tedavisi cerrahi işlemle olmaktadır. Labioplasti dediğimiz bu estetik ameliyatları estetik açıdan kendini iyi hissetmeyen her kadına ve 18 yaşını tamamlamış olan genç kızlara yapılabilmektedir. Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez. Çünkü, kızlık zarı vajina girişinde olup, işlem ise, dışarıdaki bir bölgeye uygulanmaktadır. Genel ya da lokal anesteziyle yapılan, takriben yarım saat ile bir saat arasında süren, estetik ameliyatları sayesinde bu problemlerden kurtulabilir ve kendinizi her konuda daha güvende hissedebilirsiniz. Birkaç gün lekelenme tarzında kanamalarınız olabilir bunlar gayet normaldir. Ameliyatta kullanılan dikişler kendiliğinden eridiğinden,  operasyon geçirdiğinizde belli olmaz ve herhangi bir belirgin iz bırakmaz. Vajina iç dudak sarkmaları konusunda tecrübeli uzman doktorlar tarafından yapılmalı ve yapılan uygulama sonrası doktorunuzun söylediği her detaya da dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Vajina Dudakları

  Vajina dudakları iç kısımda küçük, dış kısımda büyük dudaklar olarak ikiye ayrılmaktadır. İç dudaklar klitorisi, idrar yolu ağzını ve vajina girişini içine alır. Latince bir kelime olan (labium minör),yani küçük dudaklar vajina girişini kapatır. Ancak, normalden büyük ve şekilsiz olması, doğuştan olan anatomik bir durum olacağı gibi, aşırı kilo alıp verme sonucunda, ya da doğum sonrasında iç dudaklarda sarkmalar oluşabilmektedir. Dolayısıyla, böyle bir durum kişileri bir hayli rahatsız edebilmektedir.

  Vajina Dudakları

  Vajina dudaklarında, vücudumuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi, doğuştan olan şekilsel farklılıklar ve menopoz dönemiyle birlikte, ileri yaş döneminde oluşan kırışma ve yumuşama oluşabilir. Bu da kadında psikolojik ve fiziksel olarak rahatsızlığa ve mutsuzluğa iter. Haliyle, cinsel birliktelik esnasında kötü görünen vajina kadınları cinsel işlev bozukluğuna ve eşinden utanmaya ya da kendini yetersiz hissetmeye kadar iter. Ayrıca, sarkık dudaklardan dolayı kadının vajinal mantar ve idrar yolları enfeksiyonları artabilir ve buna bağlı olarak da rahatsız edici kokular meydana gelir. Bu nedenle, küçük dudakların küçültülmesi için yapılan labioplasti dediğimiz, genellikle, yarım saat ile bir saat arasında süren estetik ameliyatları sayesinde bu problemlerden kurtulabilirsiniz. Özellikle, işlem sonrasında kullanılan dikişler kendiliğinden eridiğinden,  ameliyat geçirdiğinizde belli olmaz ve herhangi bir belirgin iz bırakmaz.

  Vajinadaki dış dudaklar kadının cinsel organının yani vulvanın dışarıdan bakıldığında görünen kısmıdır. Dış dudaklarının dolgunluğunu yitirmesi doğuştan olan yapısal bir gelişim olabileceği gibi, içindeki yağ dokusunun zayıflığı ile de ilgili olabilir. Yaklaşık olarak lokal ve anestezi altında, 1 saat süren ve vajina dudaklarının içine enjekte edilen yağ enjeksiyonu yöntemi ile, vajinanın dış dudaklarında dolgunluk ve estetik bir görünüm sağlanmış olur. Bu tür estetik operasyonlarında gerekiyorsa, vajina estetiği ameliyatı da yapılabilmekte olup, herhangi bir riski yoktur.

 • G
  Gözde03.12.2018

  37 hftalık hamleym iç dudakların biri büyk vedış dudaklrn içkenar boylamasına deri sarkıkları vr labiop yetrli olrmu lohusalkta amelytolrmu

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Gebelikte ve doğum esnasında olmaz ama emzirirken olabilir

 • S
  Sümeyye20.11.2018

  Merhaba, ben labioplasti yaptirmak istiyorum zira vajina dis dudaklarim normalden fazla buyuk. Kliniginizde operasyon ucreti ne kadar?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzula büyük plasti fiyatları için bana klinikten 0 312 417 17 88 ya da 0 506 596 03 96 dan ulaşabilirsin

 • G
  Gizlii29.08.2018

  Merhaba daha önce ben cocugumu aldirdim anne karninda oldugu icin bir sene oluyor kuculme olmusmudur

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Olmuştur

 • Y
  Y T29.08.2018

  Genital bölgemde aşırı killanma var ağda yapamıyorum çok cnm aciyo jilet vurmuyorm ama tüh Dökücü krem sprey de azaltmiyo başka ne yapabilirim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Epilasyon dene

 • H
  Hilal Karakaş29.08.2018

  Labioplasti ücretini öğrenebilir miyim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bizi arayıp öğrenebilirsiniz

 • C
  Cigdem29.08.2018

  Selamlar cannn

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Selam can

 • P
  Pıno29.08.2018

  Genital kararmaya önerdiginiz krem yada başka bişey varmı ??

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Yok kuzu

 • Y
  Yy09.05.2018

  Merhaba, ic dudaklarım.fil gibi 40 yasimdayim ve bekarim cunku kendimle barisamadim bir turlu. Bu ameliyatin ve muayenenin fiyatini ogrenmem mumkun mu simdiden tesekkurler.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Fiziksel görünüm kesinlikle bir bayan için çok önemli. Evet bunun estetik olarak bir ameliyatı var... Tam bir fiyat verebilmek için muayene etmemiz daha uygun.

 • V
  V.e.24.04.2018

  Vajina estetiğinde yani dudaklarla ilgili duyu kaybı olur mu?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Risk var ama duyu kaybı yapmaz cinsel ilişkide orgazmı azaltmaz.

 • I
  I.d.24.04.2018

  İç dudaklarım büyük ve spor yaptığımda tahrişe neden oluyor ne yapmalıyım?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  İç dudaklar anatomik olarak eğer büyük bir yapıya sahipse dış dudaklar arasından taşar gerçekten. Sadece iç dudakların küçültülmesi sorunu çözer. Bu da labioplasti dediğimiz bir operasyonla gerçekleşir. Yarım saat süren bir işlem olan labioplasti ameliyathane şartlarında yapılır. Operasyon genital temizliği de kolaylaştırmakta ve enfeksiyonlara karşıda yatkınlık azalmakta hem de estetik bir görünüm sağlanmaktadır.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396