Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

KÜRTAJ

Kürtaj olmaya karar verdiniz ve bir Kadın Doğum uzmanına kendinizi emanet ettiniz. Bundan sonraki işlem çok kısa sürer. İşlemden önce 6 saatlik bir açlık ve susuzluk yani ağızdan bir şey alınmaması gerekmektedir.
Kürtaj

Kadınlar, hayatlarının bir döneminde, planlamadıkları bir gebelikle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bir kadın inanç ve kaynaklarına bağlı olarak, bu dönemde gebeliğini sürdürmeyi ve bebeğini doğurmayı, ya da bu gebeliği sonlandırmayı yani kürtaj’ı tercih edebilmektedir. Hangi yaşta olursa olsun gebeliği sonlandırmak bir kadın için duygusal ve aynı zamanda zor bir karardır. Ancak bir kadın bu kararı vermiş ise, bu işlem için güvenebileceği bir jinekolog’a gitmesi ve kürtaj olmanın gebeliğin sonlandırılması) bu hekim tarafından yapılması doğru olacaktır.

Ülkemizde kürtaj yani gebeliğin sona erdirilmesi ile ilgili yasal düzenleme mevcuttur. Buna göre Gebeliğin onuncu haftası doluncaya kadar annenin sağlığı açısından tıbbi bir sakınca olmadığı takdirde gebenin isteği üzerine rahim tahliye edilebilmekte yani kürtaj yapılabilmektedir. Ancak söz konusu gebe olan kadın reşit ise kendisinin ve eşinin rızası, reşit değil ise kendisinin ve velisinin rızası gerekmektedir. Gebelik süresi, on haftadan fazla ise kürtaj yapılması için söz konusu gebeliğin annenin hayatını tehdit ettiği veya edeceği ya da doğacak çocuk ile onu takip edecek nesiller için ağır maluliyete neden olacağı hallerde hastane bünyesinde hekimlerin oluşturacağı bir kurul tarafından verilecek gerekçeli bir rapor gerekmektedir.

Kürtaj Ankara

Kürtaj, bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılması gereken gebeliğin sonlandırılmasını tarif eden bir işlemdir. Bu işlemin hastane şartlarında yapılması gerekmektedir.

Ankara’da kürtaj yaptırmak için özellikle şehir dışından gelen hastaların gün içerisinde cerrahi operasyonla işlem tamamlanarak ve 1-2 saat sonrasında normal hayatlarına döndürülerek aynı gün yolculuk yapmaları sağlanmaktadır. Ülkemizde çocuk yaşta gebe kalan kızlarda gerek imam nikahı çatısı altında, gerekse, aile izni ile küçük yaşta evlendirilen kızların hamilelikleri kürtaj işlemiyle sonuçlanabilmektedir. Ankara’da kürtaj yapan doktorlar özel muayenehane hekimleri ve özel hastane doktorlarından oluşur. Kürtaj Ankara hastaları diğer illere nazaran daha fazladır.

İstenmeyen gebelik durumları veya gebeliğin sonlandırılmasının gerektiği durumlar olan bebeğin anne karnında kalp atımının durması ya da ciddi sakatlıklar durumunda kürtaj işlemi gerçekleşmektedir. Yasalarımızın belirlediği süre 10 haftaya kadardır. Bu yüzden eşinizle görüşüp gebeliğin geleceği açısından kesin bir karara varmalısınız. Hamileliği sürdürmeye kararlı iseniz, gebelik takipleriniz boyunca doktorunuza başvurarak ultrason eşliğinde muayene olmanız gerekmektedir. Aldığınız hiçbir ilaç gebelik sonlandırılmasında kullanılamaz. Çünkü ilaçla düşük yapmak tıbben kabul edilemez bir durumdur. Ama yine de ilaçla veya kabul etmediğimiz yöntemlere başvurarak düşük yaptırılması, özellikle kırsal kesimde çok yaygın olarak görülmektedir. Bu yüzden, bu tür yöntemler kadında aşırı kanamalara ve iltihap nedenlerine yol açabilmektedir.

Sonuç olarak, düşükten sonra dahi olsa rahim içinde parça kalma riski olduğu için size yine kürtaj ve ultrason muayenesi gerekecektir. Rahimde parçanın kalıp kalmadığını veya zedelenme olup olmadığını bu muayene sonucunda tespiti ile mümkün olacaktır. Diğer taraftan, kadınlarda rahim kalınlaşması veya anormal vajinal kanamalar içinde kürtaj işlemi yapılmaktadır. Probe küretaj dediğimiz bu işlemde rahim içi dokuların tanısı ve tedavisi açısından biyopsi alınması bu aşamada önemlidir. İşleme bağlı olarak gerçekleştirilen cerrahi operasyon sonrası doktorunuz sizi mutlaka belli aralık süresince kontrole çağırmalıdır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj olamaya karar verdiniz ve bir Kadın Doğum uzmanına kendinizi emanet ettiniz. Bundan sonraki işlem çok kısa süren bir işlemdir. İşlemden önce 6 saatlik bir açlık ve susuzluk yani ağızdan bir şey alınmaması gerekmektedir. Çünkü bu işlem için bir anestezi uzmanı tarafından hafif bir genel anestezi (çok derin bir uyku verecek) verilmektedir. Bu hastalar için çok konforlu, güvenilir bir durumdur. Bu işlem günümüzde artık rahim içine sokulacak olan kanül denilen ince yumuşak bir kullanımlık steril tüpler vasıtasıyla vakum yöntemiyle yapılmaktadır. Bu işlem hastanın fizyolojik durumuna göre 5-15 dakika arasında sürmektedir. Bu işlemin ardından hasta uyandırılarak normal hayatına dönmesi sağlanmaktadır. Tüm bu işlemler yaklaşık 25-30 dakikayı bulmaktadır.

Ancak anestezi alınması nedeniyle aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekecektir.

 • Taburcu olduktan sonra günlük faaliyetlerinizi yerine getirebilirsiniz ancak ilk 12 saat herhangi bir araç kullanmamanız veya dikkat gerektiren bir işlem yapmamanız önerilir.
 • Verilecek olan antibiyotik ve ilaçlar (ağrı kesici v.b) doktorunuzun belirtmiş olduğu şekilde düzenli şekilde kullanmalısınız.
 • Bir sonraki kontrol ziyaretinize kadar ilişki, ağır egzersizler ve havuza girmemelisiniz.

Kürtaj Ankara Fiyatları 2019

Kürtaj fiyatları Ankara 2019 hastanın durumuna, doktora ve yapılacak hastane şartlarına ve hatta bulunduğunuz şehre göre değişkenlik göstermektedir. Yapacağınız ödemenin içinde Kadın doğum uzmanının, hastanenin, yapılacak anestezi nedeniyle anestezi uzmanının ücretleri bulunacaktır.

Hatta bir sonraki hafta yapacağınız kontrol ziyareti de genellikle bu fiyat içinde değerlendirilir. Bu işlemin yapılacağı şehir ve uygulamanın yapıldığı hastane bu fiyatı değiştirmekte hatta bazı durumlarda iki veya üç kata kadar farklar oluşmaktadır. Bazı durumlarda bu müdahalenin tamamı veya bir miktarı özel sağlık sigortanız tarafından da karşılanabilmektedir.

Kürtaj İçin Bir Kadının Değişik Nedenleri Olabilir!

 • Gebeliğin daha önceden planlanmamış olması durumunda,
 • Gebeliğin anne hayatını tehlikeye sokması söz konusu ise,
 • Gebeliğin adli bir olay (tecavüz) sonucu oluşması durumunda,
 • Anne karnındaki bebeğin bir takım genetik bozukluğu olması durumunda.

Kürtaj olmak için ne yapmalıdır?

Kürtaj olmadan önce düşünülmesi gereken birçok unsur söz konusudur. Eğer bir kadın kürtaj olmanın kendisi için en doğru seçim olduğuna karar verdiyse, o zaman kendisini rahat hissedeceği ve güvenebileceği bir Kadın doğum uzmanına müracaat etmeli ve bu işlemi hastane ortamında yaptırmalıdır.

Kürtaj olmak için gerekli şartlar nelerdir?

İsteğe bağlı olarak gebeliğin sonlandırılması ( Kürtaj olmak ) için yasal sınır gebeliğin 10. Haftasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta gebelik haftası hesaplanırken Kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak ultrasonografi (ultrason) muayenesi dikkate alınmalıdır.

Gebelik 10 haftalık süreyi aşmamış ise kürtaj olmak için;

 • Gebeliğin ultrasonografi verilerine göre 10 hafta 0 günü aşmamış olması,
 • Evli olan kadınlarda kendi rızası ile birlikte eşinin de rızasının olması,
 • Reşit olmayan genç annelerde ebeveynin veya resmi velisinin rızası olması,
 • Evli olmayan reşit kadınlarda kendi rızası gerekmektedir.

Bu şartlar sağlandığı takdirde ülkemiz yasalarına göre gebelik sonlandırılması işlemi kadınlarımıza tanınmış bir haktır. Yapılan işlemler hastanın mahremiyetinin korunması çerçevesinde her koşulda gizli tutulmaktadır.

Gebelik 10 haftalık süreyi aşmış ise yasalarımıza göre kürtaj olmak isteğe bağlı olarak yapılmamaktadır. Ancak, Bebeğin ölü olması veya ciddi bir sakatlığı bulunması durumunda Hastane bünyesinde hekimlerin oluşturacağı bir kurul tarafından verilecek rapor doğrultusunda bu sürenin üzerinde gebeliğinin sonlandırılması mümkün olmaktadır.

Kürtaj olmak güvenilir bir işlem midir?

Bir Kadın Doğum uzmanı tarafından hastane şartlarında yapılacak bir kürtaj günümüzde güvenilir ve rutin bir uygulamadır. Ancak yukarıda belirtilen şartlar haricinde ehil olmayan kişiler tarafından steril olmayan ortamlarda yapılacak her türlü müdahalenin bir çok riski bulunmaktadır. Yasal olmayan yollarla yapılacak bu işlem hem çok riskli (enfeksiyon riski, operasyon sonrası takip olmaması) hem de çok maliyetli olabilmektedir.

Bu işlem rutin bir uygulama da olsa nadiren bazı komplikasyonlar görülebilmektedir. Bu nedenle aşağıda belirtilen durumlar söz konusu olabilmektedir;

 • Yoğun kanama,
 • Rahmin ve tüplerin iltihaplanması,
 • Rahim ve rahim ağzının hasar görmesi.

Kürtaj nerede olunur?

Eğer bir gebeliği sürdürmek sizin için uygun bir seçenek değil ise ve kürtaj olmaya kesin olarak karar verilmiş ise gebeliğinizin sonlandırılması için kürtaj işleminin gerçekleştirilebileceği bir merkezi ve güvenebileceğiniz bir Kadın Doğum uzmanını bulmanız gerekecektir.

Bu seçim süreci ardından üç kere doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekecektir. İlk ziyaretinizde Gebe olduğunuzu fark etmiştiniz (gebelik testi, v.b) ancak bu durumun bir uzman tarafından yapılacak muayene sonrası teyit edilmesi gerekecektir. Yine bu ziyaretiniz sırasında doktorunuz ile seçenekleri görüşebilirsiniz.

Gebeliği sonlandırmaya karar verdiniz, bu durumda ikinci ziyaretiniz gebeliğin sonlandırılması (kürtaj) işleminin yapılacağı ziyaret olacaktır.

Üçüncü ziyaretiniz ise müdahale sonrası kontrol amaçlı yapılacak ve doktorunuzun sağlığınızı teyit edeceği bir ziyaret olacaktır. Tüm bu işlemler süresince hasta mahremiyetinin korunacağı ve tüm bilgilerin gizli tutulacağı bir süreç olacaktır.

Kürtaj olma kararımdan nasıl emin olabilirim?

Genellikle birçok kadın bu seçimi yaparken eşi, dostu, annesi veya bir akrabası ile (güvenebileceği bir kişi) ile gebeliğini sonlandırma konusunu konuşmayı faydalı bulmaktadır. Genç anneler için bu genellikle bir yakını veya akrabası, bazen de bir uzman veya bir hemşire gebeliği hakkında konuşabileceği ilk kişi olmaktadır. Birçok klinik gebeliğin devamı ya da sonlandırılması konusunda destek verecektir. Burada önemli olan sizin neleri nasıl hissettiğiniz ve seçeneklerinizi bilmenizdir.

Şu konuları düşünmeniz ve dikkate almanız önemlidir;

 • Hisleriniz ve/veya dini inanışlarınız,
 • Şimdi ve gelecekteki maddi durumunuz,
 • Eğitim durumunuz ve kariyer hedefleriniz,

Size vereceğiniz kararda duygusal desteği verecek olan güvendiğiniz kişiler (aileniz, eşiniz, yakınlarınız ve arkadaşlarınız).

Eşimin veya partnerimin kürtaj olma kararımda bir müdahili söz konusu mudur?

Evli olan kadınlar bu işlem yaptırmak için eşlerinin rizasını almaları ve hatta bu kürtaj işlemine karar verildi ise kendilerine bu konuda duygusal destek verecek olan eşleri ile birlikte uzmana gitmeleri gerekmektedir.

Evli olmaya bazı kadınlar gebe kaldıkları insana kürtaj olma kararını düşündükleri ifade ederken bazı kadınlar söylememeyi tercih etmektedirler. Bazıları eşlerinin duygularını da önemsemekte, bazıları ise kendi başlarına karar vermeyi tercih etmektedir. Bazen partneri kürtaj olma maliyetini karşılamakta, ve gerisine hiçbir şekilde dahil olmak istememektedir. Aslında burada doğru ya da yanlış hiçbir durum bulunmamaktadır. Sonuç olarak vücut sizin vücudunuz, karar da sizin kararınızdır.

Ailemin kürtaj olma kararımda bir etkisi söz konusu mudur?

Aileler sizin için en iyi olanı bildikleri için bu kararı vermenizde çok yardımcı olabilirler. Bazı kadınlar bu kararı ailesinden/velisinden birisi ve birden fazlası ile görüşmesi sonucunda kendilerini daha güvenli ve huzurlu hissetmektedir, bazıları ise bu durumdan rahatsız olmaktadır. Bu kararı alırken ailelerin bu konuda kesinlikle anlayışsız ve destek olmayan bir tavırda olacakları düşünülmemelidir.

Eğer reşit değilseniz, zaten bu kararı alırken ailenizin onayı ve rızası gerekmektedir. Ancak sizin rızanız olmadan da hiç kimse sizi kürtaj olmanız konusunda zorlayamaz.

Kürtaj olmak ileride gebe kalmaya ve çocuk sahibi olmaya engel olur mu?

Kürtaj olma işleminde her müdahale de olabileceği gibi ufak riskler söz konusudur, ancak bu durum doğurganlığınızı ve ileride çocuk sahibi olmanızı engellemeyecektir.

Ancak cinsel yollarla bulaşan bir hastalığınız bulunması durumunda bu hastalıkların yumurtalık yollarına hasar verebilmesi sebebiyle doğurganlığınızı etkileyecek ve çocuk sahibi olmanıza engel olabilecektir.

Kürtaj olmaya karşı olan ve benim verdiğim karar ile ilgili bana kızgın olan kişilere karşı nasıl davranmam gerekir?

Bir kadının kürtaj olmak ile ilgili vermiş olduğu karar çok karmaşık olabilir. Aynı zamanda bu durum herkes için duygusal bir süreçtir. Bu konuyla ilgili hem kürtajı savunanlar hem de kürtaja kaşı olanlar inanışları ve düşünceleri konusunda güçlü hisler hissedebilirler ve bazı konuşmalar hakikaten rahatsızlık verici olabilir. Onlara onlarında düşüncelerinde haklı olduğunu, ancak sizin de kendi düşüncelerinizde haklı olduğunuzu belirtebilirsiniz. Eğer bu tartışma sizi rahatsız etmeye ve üzmeye devam ediyorsa o zaman bu görüşmeyi bitirmeniz sizin için daha doğru olacaktır. Çünkü aslında vermiş olduğunuz karar sizin kararınızdır ve bu kararla ile ilgili kimseyi ikna etmek zorunda değilsiniz.

Ancak yine de gebeliğin sonlandırılması kararı çok zorlu olabilir. Bu nedenle gerçekten güvendiğiniz ve inandığınız bir kişi ile bu konuyu görüşmeniz uygun olacaktır. Bu kararı vermeden önce tüm seçeneklerinizi anlamanız, olumlu olumsuz her türlü sonucu değerlendirmeniz vereceğiniz kararda size yardımcı olacaktır.

 • Kürtaj Ne Kadar Sürer?

  Kürtaj istenmeyen gebelikler ya da bir hastalık sonucunda kadınların başvurduğu gebelik tahliye işlemidir. Ülkemizde gebelik 10 ncu haftaya kadar yasal olarak uygulanmaktadır. Hastanın son adet tarihinin ilk günü gözönüne alınarak hesaplanır. Kürtajın yasal olarak yapılabilmesi açısından kadının reşit olması ve kişiden yazılı onay alınması gerekmektedir. Eğer kadın evli ise, eşinin onayı mutlaka alınmalıdır. Kürtaj işlemi hamileliğin sonlandırılması dışında rahmin içinde oluşan hastalıkların tanısı açısından biyopsi veya tedavi amaçlı bir işlem olarak da uygulanır. Bütün bu işlemler, genel anestezi veya lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi olarak algılanmamalıdır.

  Genelde, gebelik kesesi rahmin içerinde 5 haftadan sonra görülür. Kürtaj işlemi yapılmadan önce muhakkak ultrasonografi eşliğinde muayeneniz doktorunuz tarafından yapılmalı ve gebeliğin haftası belirlenmelidir. Çünkü gebelik çok başlarda olduğunda gebeliğin devam etme riski olacağından 5 inci veya 6 ncı haftaları beklemekte fayda vardır. İşlem öncesi hastaya 5 saat önce aç gelmesi ve su içilmemesi gerektiği söylenmelidir.

  Kadının gebeliğinin 6 ncı haftasında 5 dakika, 6 ila 10 ncu hafta arasında ise, 5 ila 15 dakika arasında kürtaj işlemi sürmektedir. İşlem sonrasında uyanma süresi genellikle 5 dakikadır. Genel anestezi ile yapılan bir işlemde hastanın uyanması açısından bu süre uzayabilir. Hasta 1 saat dinlendirilir ve anestezi etkisi azaldıktan sonra evine gidebilmekte ve normal yaşantısına dönebilmektedir. Kürtajın kişilerde psikolojik etki yaratabileceği de düşünülerek genel anestezi tercih edilmelidir. Hamileliğin 5 ve 9 uncu haftalarında uygulanan kürtaj işlemi vakum yöntemi ile uygulanmaktadır. Bu sistemin uçları plastik olup, tek kullanıldıktan sonra atılmalı ve tekrar kullanılmamalıdır. Kürtajdan sonra bazen hiç kanama görülmeyebilir bazen de belli sürelerle, ara ara kanamalar olabilir. Genel olarak bu tür vajinal kanamalar normaldir ve zamanla azalma görülecektir. Kürtaj işleminden sonra hastaya 1 hafta sonrasına mutlaka kontrol randevusu verilmeli ve rahmin içinde parça kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir.

 • Kürtajdan Sonra Kanama

  Kürtaj sağlıksız ve istenmeyen bir gebeliği sonlandırmak için yapılan tıbbi bir müdahaledir. Her kadın kürtaj sonrasında kısa süreli de olsa, bir kanama ve ağrı yaşayabilir. Ancak, bu durum kadınların en çok korktuğu bir süreç olup, bu durumun korkulacak düzeyde olmadığı hastaya muhakkak kürtaj işleminden önce bildirilmelidir.

  Kürtajdan sonra kanama ilk 7 günde damla damla olabilir. Eğer bu kanamalar genellikle siyah, koyu renkte, bazen parçalı, pıhtılı bir şekilde ve fazla miktarda olursa bu gayet normaldir ve sizi endişelendirecek bir durum söz konusu değildir. Çünkü kürtajdan sonra kanamanın bir miktar olması beklenen bir sonuçtur. Adet kanamaları gibi lekelenme tarzında görülebilmektedir. Yine, kanama ile birlikte, az miktarda da olsa 1-2 gün süren kasıklarda adet sancısına benzer ağrılar oluşabilir. Bu belirtilerinde hepsi normaldir. Ama yine de, böyle durumlarda doktorunuza başvurarak bilgilendirmeniz gerekmektedir.

  Ayrıca, kürtajdan sonra kanamalar durmuyor aksine çoğalıyor, azalma olmuyorsa, ateşiniz 38 derecenin üzerindeyse ve karın ağrılarınız oluyorsa, mutlaka en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Çünkü, aşırı kanamanın nedeni olarak rahmin içinde kalan parçalardan kaynaklı olabileceği, yapılan ultrason muayenesinde anlaşılmaktadır. Küçük bir operasyonla kalan parçalar temizlenir ve kanama önlem altına alınabilir. Tabi ki,  bu durum herkeste kanama olacak diye bir kanı oluşturmasın. Çünkü, bazı hastalarda kürtajdan sonra ilk günden itibaren kanama görülmeyebilir. Bu da gayet normaldir ve 3 ila 6 hafta sonrasına adet kanamanız başlamaktadır. Halen 40 gün geçtiği halde adet olmuyorsanız, zaman kaybetmeden kürtajı yapan doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Kürtajdan sonra kanamanın durdurulması açısından hiçbir şekilde ilaca gerek yoktur. Zamanla bu kanamalar kendiliğinden geçer ve endişelenmenize gerektirecek bir durum değildir. Kürtaj işlemi muhakkak alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından, hijyenik şartlarda yapılması gereken bir müdahaledir.

 • Güvenilir Kürtaj Ankara

  Farklı sebeplerden ötürü kürtaj olmanız gerekiyor ve bunu hiç bir tereddüt duymadan yaptırabileceğiniz Ankara kliniği arıyorsanız, sizin için en seçkin yer olarak bu merkezle adım atmaya davet edebiliriz. Her daim size güvenin ve gizliliğin temel alındığı özelliklerle kürtaj Ankara çözümü sağlayan adres, olası kaygıların giderilmesinde de bir numara olmaya devam etmektedir. Gerekli tıbbi koşulların sağlandığı ve sizi mutlu edecek steril ortamıyla da farkını göstermektedir.

  Kürtaj Endişelerini Diva Kadın ile Giderin!

  Bildiğiniz gibi kürtaj operasyonları doğru bir zaman ve teşhis ile yapılmalıdır. Kadın olarak sağlığınızı genel anlamda korumak süreç boyunca önemlidir. Bunun için deneyimli bir klinik olan burası sizler için güven duyacağınız yegane seçenek olmaya da devam etmektedir. En kısa sürede operasyon olup aynı gün taburcu etme sözü veren kürtaj Ankara merkezi artık doğru bir karar vermenin anlamını da size ifade etmektedir.

  Hemen Randevu Alabilirsiniz!

  Kürtaj ile ilgili tüm bilmediklerinizi güncel ve detaylı yazılarla öğrenmek istediğinizde de yardımcı olmaktadırlar. Sadece kürtaj Ankara sınırlarında değil, ülkenin dört bir tarafından da ne için tercih edildiklerini öğrenebilirsiniz. Kürtaj aşamalarından haberdar olmak ve özellikle tereddüt ettiğiniz sorulara cevap bulmak içinde geniş içerikli hizmet veren sitesine giriş yapabilirsiniz. Bütün bunlara hemen ulaşmak ve muayene olabilmek adına randevu almaya dair de iletişime geçmelisiniz. Telefon numaraları ya da bilgi formu üzerinden bu teması kurabilirsiniz.

 • Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Kürtaj Nedir?

  Kürtaj işlemi hastane ortamında bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan gebeliği sonlandırma işlemidir. Gebeliği sonlandırma işlemi olan kürtaj ankara ilimizde de yapılmaktadır.

  Kürtaj Olmak Riskli midir?

  Gebeliği sonlandırma işlemi olan kürtaj, Ankara ilimizde olduğu gibi tam teşekkürlü bir hastanede bu konuda uzman, kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır. Günümüzde rutin bir işlem olan kürtaj işlemi, oldukça sıradan ve güvenli bir işlemdir. Fakat bu durum, hastane ortamında kadın doğum uzmanları tarafından yapıldığın taktirde geçerlidir. Aksi halde, hastane ortamında kadın doğum uzmanı tarafından yapılmayan kürtaj işlemi, kötü sonuçlar doğurabilir. Kürtaj işlemi hastane ortamında kadın doğum uzmanı tarafından yapıldığı gibi, kürtaj işlemi sonunda da söz konusu kadın operasyon sonrası belirli bir süre takip edilmelidir.

  Kürtaj işlemi her ne kadar rutin bir işlem olsada bazen komplikasyonlar meydana gelebilir. Bu nedenle kürtaj işlemi sonucu; yoğun kanama, rahim ve rahim ağızında hasar görme ve rahmin iltihaplanması gibi durumlar görülebilir.

  Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Gebeliğini sonlandırmak isteyen bir kadın, bir kadın doğum uzmanına görünüp gereken şartları sağladığı taktirde kürtaj olabilir. Kürtaj işlemi hastane ortamında, bir kadın doğum uzmanı tarafından yarım saat içerisinde yapılan bir operasyondur. Türkiye’de kürtaj Ankara ilimizde uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Kürtaj işlemi hakkında daha fazla bilgi için divakadin.com web sitesini ziyaret edebilir bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • B
  Boncukk31.08.2018

  23 yaşındayım 4 haftalik hamileyim ama bu bebeği istemiyorum kürtaj icin eşim imza vermiyor düşük için onerebilceginiz bir ilaç varmidir

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Yok kuzu

 • Z
  Zaide28.08.2018

  Iyi gunler bn 3 hafta gebeliktim ve düştü parça kaldı bunun fiyatı ne olur

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Devlette bunu parasız yaptırabılırsin

 • E
  Evli25.07.2018

  Merhabalar sezaryen ile yeni doğum yapmış ve kırkı çıktıktan sonra tekrar hamile kalan biri kürtaj yaptırabilir mi. Tıbben bir sakınca var mıdır

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Yok kuzu dikkatli olmak kaydıyla

 • Y
  Yok16.07.2018

  Hamileliği öğrenmek için Kesin çözüm kan testi mi yada kan testi yerine başka test önerebilir misiniz

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu en dogrusu kan testi ama ultrason da yapılabilir ama tabıkı ileri haftalarda

 • —-28.06.2018

  Merhaba hocam.ben 4 ay 20 günlük hamileyim.ilk başlarda hamile olduğumu anlamadım sıklıkla alkol kullandım.daha sonra fark ettiğimde düşük hapı kullandım ama faydası olmadı ve son olarak özel bi hastaneye gittim baktıklarında bebeğin beyninde 20 civarı kis olduğu söylendi ve sıvı aldırarak sonucu söyleceklerini ve bu işlemlerin 1 ayı bulacağı bilgisi verildi.biz eşimle aldırmak istiyoruz yardımcı olurmusunuz

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Yok kuzum bu haftada yasal süre zaten aşılmış

 • S
  Sevilay27.06.2018

  Kürtaj

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Ne öğrenmek istiyorsunuz kürtaj ile ilgili

 • Ö
  Ömert22.06.2018

  Merhaba hocam kürtaj yaptırdıktan sonra herhangi bir sistemde kürtaj yapıldığına dair bilgi oluyor mu astsubaylık sınavına girdi kız arkadaşım sağlık raporunda veya sistemde kürtaj olduğu çıkar mı

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Nerde yapıldığına bağlı eğer devlet hastanesinde ise belli olur, özellerde ise belli olmaz

 • P
  Pişman21.06.2018

  Şuanda boşanma aşamasındayım erkek arkadaşımla ilişki yaşadım ama hamile kaldım çocuğu kabul ailem duymadan nasıl aldıra bilirim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kürtaj yapılan İstediğiniz yerde kürtajınızı yaptırabilirsiniz

 • O
  Oe18.06.2018

  Merhaba ben askerim ben izindeyken sozlümle ilişkiye girdik 5 mayısta 10 gun felan geçti karın ağrısı mide bulantısı felan demeye başladı test yaptı pozitif çıktı ben sevindim ama bi yandanda kötü oldum daha evlenmedik nasıl olcak daha evlenmemize 4 ay var felan dusundum kürtaj yaptıralım dedi bende olumsuz baktım bi cana kıymak istemezdim ama bu gittikçe kötü olmaya başladı karnım çok kötü gibisine markette çalışıyor üstelik bende düşündüm size sormak istedim 10 haftalık olmadan aldırmak istiyorum ailesi öğrenmeden nasıl yapılır kürtaj işlemi bittikten sonra kötü olur mu ağrıları devam edermi Örnek olarak : 1gunde hepsi halledilir mı yani hiç bişey olmamış gibi ayağa kalka bilir mı bugün sizin yanınıza gelsem kaç saatte kendine gelir yardımcı olursanız çok sevinirim çok geçmeden ortalama tahminim 5 6 haftalık

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kürtaj ile ilgili sorularınızı 05065960396 dan öğrenebilirsiniz

 • S
  Selin18.06.2018

  Kürtaj fiyatlarınız ne kadardir ve hangi hastanede yapiyorsunuz

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bize 05065960396 dan ulaşıp kürtaj ile ilgili bu bilgileri alabilirsiniz

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396