Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

İNFERTİLİTE

Fertilite, üreyebilme özelliğine sahip olmak anlamını ifade ederken, infertilite 1 yıl boyunca korunmasız ilişki sonucunda gebe kalamamaktır. Çiftlerin ortalama %10-15 ‘ine infertilite tanısı konmaktadır.
İnfertilite

Üreme dişinin ve erkeğin üreme sisteminin ilişkisini ve koordineli uyumunu gerektirir. Bu nasıl olur?

 • Normal yumurta üretimi,
 • Normal sperm üretimi,
 • Yumurta ve spermin tüplerin uygun yerine ulaşımı,
 • Yumurta ve spermin döllenmesi ve sonrasında oluşan embriyonun yerleşmesi.

İnfertilite Nedenleri

1. Erkeğe bağlı nedenler

 • Spermiyogramda spermlerde sayı ve hareket azlığı, şekil bozukluğu ( sayı 20 milyonun, ileri hareket % 50’nin, normal yapıda sperm % 14’ün üzerinde ise sperm normal kabul edilebilir)
 • Üreme sisteminde sperm geçişini etkileyen bir tıkanıklık
 • Varikosel, hidrosel, inmemiş testis
 • Enfeksiyonlar, travma
 • İmmün hastalıklar, psikolojik ve cinsel problemler

2. Kadına bağlı nedenler

 • Yumurtanın gelişmemesi, kaliteli olmaması ya da yumurtlama olmaması
 • Rahim ağzında enfeksiyon, tümör, salgı yetersizliği.
 • Rahim yoksa, içinde yer kaplayan bir lezyon varsa.
 • Tüplerin olmaması,tıkanıksa.
 • Endometriozis
 • Üreme organları bozuklukları
 • Psikolojik ve cinsel problemler.

3. Her ikisine de bağlı nedenler

4. Açıklanamayan nedenler

Açıklanamayan sebeplerde normal testlerin olduğu çiftlerde patoloji yumurta-sperm, embriyo kalitesi ya da yerleşme düzeyinde olabilir.

5. Diğer nedenler

 • PID (pelvik inflamatuar hastalık)
 • Endometriozis
 • Çevresel ve mesleki faktörler(toksik ajanlar, madde bağımlılığı, diyet, yaş, v.b.)

İnfertil çiftlere neler yapılabilir?

 • Ultrasonografi,
 • HSG (Histerosalfingografi),
 • Histeroskopi,
 • Laparoskopi.

Ultrasonografi: Özellikle transvajinal (alttan) tercih edilir. Uterus yani rahim ve rahim ağzının boyutları, şekli, anormalik olup olmadığı, myom olup olmadığı, yerleşimleri, rahimiçi yapışıklıklar, et parçaları gibi problemlerin varlığı, tüplerdeki kitleler, yumurtalık büyüklüğü, yumurta sayıları saptanabilir.

HSG: Rahim ağzından bir alet yardımıyla rahim içine ilaç verilip araştırma yapıldığı bir yöntemdir. Rahmin ve tüplerin yapıları, açık olup olmadığı, eğer tıkanıklık varsa nerde olduğu, rahimde yapışıklık varsa nerde olduğu ya da yer kaplayıcı myom ya da et parçalarının varlığı görülür. Hasta muayene pozisyonuna alınır, bir alet yardımıyla rahim ağzı tutulur ve ince metal bir katater yardımıyla rahim ağzının deliğinden içeri ilaç verilir ve bu ilacın rahime ve tüplere dağılması beklenir bir süre sonra bunun filmi çekilir. Yan etkileri enfeksiyon, rahmin yırtılması ya da ilaca aşırı duyarlılık olabilir.

Histeroskopi: Hasta muayene pozisyonuna alınır. Optik bir alet kullanarak rahmin içi değerlendirilir. Bu işlem doktor tarafından yapılırken aynı düzenekte hastada ekrandan izleyebilir. Rahmin içinde yer kaplayan lezyonlar varsa myom, et parçası, yapışıklık gibi. Eğer bir lezyonla karşılaşılırsa aynı seansta cerrahi olarak çıkarılabilir. Bu müdahelede de enfeksiyon, yırtılma, pıhtı atması, ya da verilen suya bağlı zehirlenme olabilir. Fakat bu durumlar nadir rastlanan durumlardır.

Laparoskopi: Bu müdahele, karından küçük 2- 3 tane delik açarak içerinin gözlemlenmesi ve gerekli işlemleri yapmak amacıyla yapılır. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyatta verilen ilacın rahimden geçip tüpler kadar ulaşması ve tüplerden dökülmesi izlenir. Bu esnada myomlar, yapışıklıklar, tüplerdeki hasarlar, endometriozis, rahim tüpler ya da yumurtalıklardaki anormallikler saptanabilir ve aynı seansta tedavisi yapılabilir. Maliyeti ve girişimsel olması nedeniyle en son yapılan yöntemlerdendir. Diğer yöntemler kullanıldıktan sonra eğer hastada pelvik bir patoloji düşünülüyorsa hastanın öyküsü, şikâyetleri, bulguları ve HSG si anormal ise bu işlem yapılır. Erkeğe bağlı infertilite varsa ve tüp bebek uygulanacaksa ve normal bir muayene ve ultrason bulguları mevcutsa tüplerin doğrudan değerlendirilmesi gerekmeyebilir.

Sebep belirlendikten sonra elde bir problem varsa belirlenen soruna yönelik tedaviler uygulanır. Bu ya ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi şeklinde olur. Sonuç eğer gebelik olmazsa yardımcı üreme teknikleri olarak da bilinen Tüp Bebek mikroenjeksiyon yöntemlerine başvurulur.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • H
  Hilal21.07.2018

  Hocam merhaba sizi yeni keşfettim, evlenelim bir yıl olmak üzere hiçbir şekilde korunmadık, doktora gittik ben muayene oldum herşey normal dedi eşim muayene oldu sperm sayısı iyi fakat hareket hiç yok yani varikosel var hemen ameliyat oldu eşim tedavi devam ediyor iki ay oldu, benimde adet düzensizliğim var sizce bende doktora gitmeli miyim bir tedavi sürecine başlamalı mıyım

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Tabıkı kuzu mutlaka gıt doktora

 • M
  Masal20.07.2018

  Merhaba hocam.ben 29 yasindayim 2.5 yildir cocugumuz olmuyor.sag overde 5 cm çikolata kisti var.esimin degerleri normal.benim amh 4.42. Tupler acik.2 asilama yaptik negatif.rahmim ice dönukmüs.progesteron degerim 6 civari cikiyor.sizce tup bebek mi denemeliyiz?basari şansimiz nedir?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Var kuzu tüp bebek senin için bu dönemden sonra yapılması gerekiyor

 • M
  Masal20.07.2018

  Merhaba hocam.ben 29 yasindayim 2.5 yildir cocugumuz olmuyor.sag overde 5 cm çikolata kisti var.esimin degerleri normal.benim amh 4.42. Tupler acik.2 asilama yaptik negatif.rahmim ice dönukmüs.progesteron degerim 6 civari cikiyor.sizce tup bebek mi denemeliyiz?basari şansimiz nedir?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Var kuzu neden olmasın

 • N
  Nb14.07.2018

  Merhaba gökçen hanım. Vajinal ultrasonda ve mrda Sol lojunda douglasa uzanan 8cm iyi huylu tümör, Batın ultasonda polikistik over görüldü. Ben 7 yıllık evliyim ve çocuk sahibi olmak istiyorum. Bi düşük gerçekleşti. Çok endiseliyim. Ne yapmalıyım ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuz iu öncelikle mutlaka gebe kalmak istediğini doktoruna söyle .o sana hem tümör hem de polikistik over için tedaviye başlayacaktır

 • N
  Nb14.07.2018

  Merhaba gökçen hanım. Vajina muayenesinde ve kontrastli Mr sonucumda Sol overde lojunda 9 cmlik iyi huylu tümör gördü doktorum. Ultrasonda tümör görülmedi fakat PCO olduğu söylendi. Bebek sahibi olmak istiyorum ve 7 yıllık evliyim. Bi düşük yaşadım. Cok endiseliyim. Bu durumda napmalıyım ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Öncelikle tümörün yerin önemli gebeliği engelleyen bir yerde mi diye.. öyleyse onun alınması uygundur... pcos için de tedavi gerekebilir

 • K
  Kübra13.07.2018

  Doktor hanım mrb sizi yeni takip etmeye başladım anlatımınız çok hoşuma gitti benim de bir problemim var 16 ay önce bir düşüğüm oldu 6hafta 4günlük sonra 4ay korunduk 1 yıldır korunmuyoruz gittiğim doktorlar sıkıntım olmadığını söylüyor her ay düzenli adet oluyorum 2ay önce ovitrelle kullandım yine olmadı klomen e gerek yokmuş kendiliğinden 20mm follikülüm vardı stres yapıyorum biraz galiba ama engel olamıyorum kendime de :) ne yapmamı önerirsiniz?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu eğer bir sıkıntı yok dendilerse bu dönemde en önemli şey stres.. bununla başedersen emin ol farketmeden gebe kalmışsın...

 • T
  Tt12.07.2018

  Hocam36 yasında 7 yildir evligim erken menepoz tanısı ile çocuk sahibi olamiyorum FSH (60)e2 değerlerin yüksek yumurta rezevlerim ise çok dusukmuane olduğu tüm doktorlar cücük sahibi olmanın bir mucizi olduacaini söylüyor bu durumda olan biri için sizin gorusunuzne olurdu yardim ve ilginiz için tesekkur ederim.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu amh kaç

 • Ö
  Özge09.07.2018

  Gökcen hanim merhaba benim sormak istediklerim var fakat biraz uzun hikayem ben 31 yasindayim normal yolla bir oglum olmustu fakat malum hastaliktan kaybettim birbucuk yil once sekiz yasindaydi oglum bebekkken iki kere over kist ameliyati oldum biri acik digeri kapali ve surekli dogum kontrol haplari kullandim ve ilk ameliyatimda sol over alindi kist yapisik oldugu icin o zamandan beri surekli kistlerim olustu oglumu kaybedince tup bebek tedavisi gordum negatifle sonuclandi pekcok dr gittim kimi normal yolla olur psikolojin musait degil diyor kimi olmaz tedavi sart diyor oglumami uzeleyim boyle oluyo diyemi izeleyim sasirdim sizce normal yolla kalmam mumkunmu yada tedavimi gormem lazim bana bu konuda lutfen yardimci olurmusunuz...

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Size bir şey söyleyım mi... Öncelikle rahatlayın... Öyle ya da böyle yolla bebeğiniz olur... Tıp çok ilerledi.. en başta mutlaka bir psikolog yardımı almanız iyi olur..

 • F
  Fatmanur05.07.2018

  Hocam merhaba 5 düşük yasadm 1kurtaj 4kimyasal kan pıhtılaşma var hsg temiz cıktı kromozom temiz cıktı hocam başka neden kaynaklı olabilir sağlıklı bir gebeligim olmadı ne yapmamı önerirsiniz cevabinizi bekliyorum hocam

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Mutlaka genetik testi ve pıhtılaşma faktörlerine baktır kuzu

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396