Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

KADINLARDA ORGAZM BOZUKLUĞU

Fizyolojik olarak vajinada ve klitoriste bulunan sinir uçlarının beyinle etkileşimi ile, cinsel bölgelerden başlayan, tüm bedende hissedilen klitoris - beyin arasında gerçekleşen kısa süreli cinsel hazzın en tepe noktasıdır.
Kadınlarda Orgazm Bozukluğu

Kadınlarda Orgazm Bozukluğu Nedir?

Kadın kendi vücudunu tanımaya başladıkça 20’li yaşlarda orgazm olma olasılığı artmaktadır. Bu yaşlarda fazla cinsel deneyimi olmadığı için ilişki esnasında orgazm olamaz. Özellikle, kadınlar için kendi hazzı ve orgazmının, erkeğin hazzı ve cinselliğinden sonra geldiğinin düşünülmesi toplumumuzda yanlış bir düşünce tarzıdır. Öte yandan, ilerleyen yaş ile menopoz, hastalıklar ve ilaç kullanımlarının devreye girmesiyle, 50’li yaşlardan itibaren orgazm olmada güçlükler yaşanabilmektedir. Vajinanın dıştaki 1/3’lük kısım sinir yapısı açısından zengindir ve uyarılma açısından uygundur. Uygun süre ve yoğunlukta uyarı almayan bir kadın orgazm yaşayamaz. Yeterli fiziksel ve psikolojik cinsel uyarılma gerçekleşmesine rağmen orgazm yaşanamıyorsa o zaman orgazm bozukluğu diyebiliriz.

Kadınlarda orgazm bozukluğu iki şekilde özetlenebilir; Kadın daha önce hiç orgazm yaşamadıysa buna birincil (primer) orgazm bozukluğu, bu durum sonradan geliştiyse ikincil (sekonder) orgazm bozukluğu denir.Ayrıca; orgazm bozukluğu genel ya da durumsal olarak görülebilir. Eğer genel orgazm bozukluğu varsa; hasta herhangi bir şartta, cinsel birleşmeyle ya da klitoral uyarı yoluyla orgazma ulaşabilmektedir. Eğer durumsal olarak orgazm bozukluğu var ise; hasta ancak bazı koşullarda orgazm olmaktadır. Partnerle yaşanan duygusal sorunlardan, cinselliğin yaşandığı ortama ve koşullara; fiziksel psikiyatrik rahatsızlıklardan ve bu nedenle kullanılan ilaçlara kadar birçok etken orgazmı etkilemektedir. Bunları değerlendirecek olursak;

 • Ön sevişme esnasında zamanın, uyarılmanın kısa veya yetersiz olması ile birlikte kadında orgazmı zorlaştıran en önemli unsurdur. Böyle bir durumda ise, gerekli uyarılma ve miktarı kadından kadına da değişebilmektedir. Çoğunlukla kadınlar orgazmı yaşayabilmek için klitorise yapılacak uyarıya da ihtiyaç duyabilmektedir. Klitorisin uyarılmasına ihtiyaç duymaksızın orgazm olabilen kadın sayısı ise çok azdır.
 • Kadın genital bölgesine ilişkin bilgi eksikliğinin bulunması önemli bir faktördür. Örneğin klitorisin ne olduğu ve işlevi hakkında ve cinsel anatomiye ait bilgisi eksik ya da yanlış bilgilendirme kadında orgazm olmayı olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Kadının geçmişinde yaşadığı sorunlu aile ilişkileri, duygusal yakınlık ve nitelikli iletişim kuramayan, ihmalkar ve ilgisiz babaları olan kadınlarda daha sık orgazm bozukluğu görülmektedir. Ayrıca, geçmiş dönemlerde yaşanmış cinsel travmalar yetişkin olduğunda partneri ile cinsel birlikteliği zorlaştırabilmektedir.
 • Cinselliğe dair açık bir iletişimin olmaması, kadının haz aldığı uyarılma biçimini açıkça ifade edememesi ve kadında suçluluk duygularına yol açacağı için orgazm bozukluğu olarak karşımıza çıkar.
 • Yaşantılarının her alanında kontrolü bırakamayan bazı kadınlar cinsel yaşamlarında da benzer bir tutum içine girebilmektedir. Cinsel zevk almakla ilgili bilinçdışı suçluluk duyguları olan, kontrolünü yitirme korkusuna sahip olan kadınlarda cinselliğin birçok aşaması etkilenebileceği gibi orgazm olmada da güçlükler meydana gelebilmektedir.
 • Erkeklerde boşalırken denetlemede güçlük çekiyor ve erken boşalma problemi yaşıyorsa, kadında uyarılma bulunsa dahi  ön sevişmeyi kısa tuttukları için cinsel birleşme yoluyla kadında orgazm olma güçleşebilmektedir.
 • Öncelikli olarak kadınlar için cinsel yaşam, duygusal yaşamdan bağımsız değerlendirilmemesi gerekir. Partneri ile yaşadığı çatışmalar, uzlaşmazlıklar, bağlanma korkusu, bağımsızlığını yitirme korkusu ve güven problemi gibi olumsuz duygular orgazm olmasını etkileyen faktörler arasında sayabiliriz.
 • Bazı ağır kişilik bozukluklarında, depresyon, kaygı bozuklukları cinsel yaşamı da etkileyebilir. Örneğin depresyondaki bir kadın hayata dair genel bir isteksizlik yaşayacağından, cinsel yaşamın değişik kısımları bu durumdan etkilenir. Ancak bu kişilerde, bazen kısa süreli cinsel terapi yararlı olmayabilir ve daha uzun süreli bireysel terapiler gerekebilir. Diğer taraftan, yoğun kaygı yaşayan kadınlar zihinsel olarak yoğun olacağından, cinsellikte kendisini rahat bırakabilmesi, ana odaklanabilmesi de güçleşmektedir. Yine, psikiyatrik bir bozukluk nedeniyle kullanılan bazı ilaçlar, örneğin bazı antidepresanlar kadınlarda orgazm olma süresini uzatabilir ya da orgazm yaşamasını engelleyebilir.

Kadında Orgazm Bozukluğu Tedavisi

Orgazm bozukluğu, genelde partneri ile yaşadığı ilişkide çıkan problemlere bağlı olarak görülmektedir. Öncelikli olarak tedavinin ilk basamağı olan cinsel bilgiler verilmeli ve altta yatan sorunlar araştırılarak tedavileri planlanmalı ve ardından da cinsel terapi uygulanmalıdır. Eğer orgazm bozukluğu organik ya da psikiyatrik sorunlara bağlı olarak gelişmişse ilk önce buna yönelik bir tedavi uygulanmalıdır. Uyarılma azlığı ve yeterli klitoral uyarılmanın olmadığı durumlarda ise, uygun egzersizlerle bu sorunlar aşılmalıdır. Partnerde erken boşalma varsa buna yönelik tedavi planlanmalıdır. Orgazm bozukluğunun cinsel terapisinde çeşitli eğitim ve egzersizlerle, öncelikli olarak kadının yalnız olarak, ardından da partneriyle cinsel birleşme esnasında orgazm olması planlanmalıdır. Cinsel işlev ve orgazm bozukluğu yaşayanlar için alanında uzmanlaşmış terapistler, psikologlar tarafından tedavileri yapılmalıdır.

Kadında Orgazm Bozukluğu

Gerek cinsel birleşme sırasında gerekse klitoral uyarılma sonucu (mastürbasyon gibi) orgazmın gecikmesi ya da olmamasıdır. Bazen kadındaki orgazm güçlüğünün temel nedeni, erkekteki erken boşalmadır. Bu nedenle problem çok detaylı sorgulanmalıdır.

Erkekte Orgazm Bozukluğu

Yeterli bir cinsel ilişki sırasında, sürekli ya da yineleyici bir biçimde orgazmın gecikmesi ya da olmamasıdır.

Prematür Ejakulasyon (Erken Boşalma)

Erken boşalma, eşin cinsel doyuma ulaşmasından önce oluşan boşalmadır. Çok az bir cinsel uyarılmayla, kişinin istemesinden önce, vajene girmeden önce ya da girer girmez olabilir. İlk kez ilişkiye giren genç erkeklerde sık görülür. Önemli olan birleşmenin her iki eş için tatmin edici olup olmadığının sorgulanmasıdır. Genellikle stres, alkol, psikolojik hastalıklar ve cinsel ilişkinin seyrek olması sonucu ortaya çıkabilir.

 • Parmak Isırtan Orgazm İçin Pozisyon Üstüne Pozisyon

  Yaşam kalitemizi belirleyen şeylerden birinin cinsel hayatımızdaki gidişat olduğunu söylemeliyim. Mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşam, kişinin ruhsal haritasını çizen kalemlerden biri. Ve o kalemin ne kadar renkli yazıp çizeceği, ne yazıp çizeceği çiftlerin istekleri doğrultusunda belirleniyor. Ve daima söylerim; cinsel yaşamı daha zevkli kılmak istiyorsak seks pozisyonları arasından değişen seçimler yapmalı ve kendimize en uygun bulduğumuzu, hazzımızı en yukarı çıkaranı ve bizi en istekli kılanı bir kurtarıcı olarak kenarda tutmalı, sıklıkla da başvurmalıyız.

  Kadınlar ve erkeklerin, güç gösterilerinden çıkardıkları anlam ya da sahiplenme isteklerindeki farklılık nedeniyle farklı pozisyonlardan hoşlandıklarını biliyoruz. İşte size seks pozisyonlarının kadınlar ve pek tabi erkekler için anlaşılır biçimleri ve anlamları.

  Jokey pozisyonu

  Kadın üstte erkekse altta, tahmin etmek güç olmamıştır. Ve kadın isteğine göre erkeğe yüzü ya da sırtı dönük olabilir. Erkeğinizin yüzü sizi yeterince uyarmıyor mu? Dönün sırtınızı. Yok ayakları mı bakımsız, dönün yüzünüzü. Üstelik bu pozisyonda kamçı sizde, hızı yükseltmek isterseniz kontrol elinizde. Dilediğiniz gibi artırabilirsiniz. İktidarın kendisinde olmasından, hükmetmekten hoşlanan kadınlar için birebir. Üstelik kendisini kadının seks kölesi olarak görmek isteyen erkek için de son derece iyi bir pozisyon.

  Kelebek Pozisyonu

  Bu pozisyon misyonerin biraz da değişik hali. Kadının sırtı ve kalçası yatağın ayak ucundayken erkek ayakta kalıyor ve ilişkiye ayakta giriyor. Rahim boynunu uyarmak için ideal bir durum ve orgazmı kolaylaştırdığı da gerçek. Erkek çok derine inmese de vajina ön duvarından G noktasına ulaşıyor ve kadını hayal ettiği orgazma kavuşturabiliyor.

  Misyoner pozisyonu

  Pozisyonların efendisi, en çok bu tercih edilir. Kadın sırt üstü yatar erkek karın üstü kadının üzerinde yerini alır. Fakat bu pozisyonda daha mutlu olan taraf erkek. Çünkü kadın rahat hareket edemiyor ve aklından geçen her şeyi yapamıyor. Penisin vajinanın derinliklerine daha rahat ulaşabilmesi nedeniyle tatmin edici evet ama bazı kadınlar için sıkıcı olabiliyor. Orgazm oranı ise yüksek. Yine de erkeğin gücünü tam kullanmasını gerektiren bir pozisyon olduğundan erkek için yorucu. Genç erkekler için daha uygun bir pozisyon olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca erkek kadını rahatça öpebildiği için her iki taraf da mutlu olabiliyor.

  İkinci misyoner pozisyonu

  Misyonerden farklı olarak kadın, bacaklarını erkeğin omzuna kaldırıyor. Bu pozisyonda penis vajinanın daha derinine temas edebiliyor ve böylelikle G noktası uyarılıyor. Erkeğinse hareketleri daha rahat bir hale geliyor fakat uzun sevişmeler için uygun olmayabiliyor çünkü erkek genelde çabuk orgazm oluyor.

  X pozisyonu

  Biraz karmaşık bulunan bir pozisyon bu. Kadın ve erkek yüz yüze duruyor. Bacakları makas misali iç içe geçiyor. Misyonerin yan yana yatılarak yapılanı gibi diyoruz kısaca. Esnek vücutlar için uygun bir pozisyon olduğunu söylemekte fayda var. Çünkü hareket kabiliyetini biraz kısıtlıyor ve böylece penis vajinayla temasta zorlanıyor. Fakat bacakların iç içe geçmesi, sürekli bacakların karıştırılması gülüşmelerle geçen bir birleşmeye neden oluyor, bu da cilvesi. Ayrıca kadın bu alengirli durumu farklı bulup favorisi de ilan edebiliyor.

  Köpek pozisyonu

  Bu pozisyon erkeğin hoşuna gidiyor ama kadın için rahatsız edici oluyor. Çünkü yumurtalıklara fazla baskı oluyor ve bu da rahatsız edici hatta ağrılı olabiliyor. Adından da anlaşılacağı üzere kadının köpek gibi elleri ve ayakları olmak üzere 4 dayanağının üzerinde durduğu ve erkeğin kadının arkasına geçerek ilişkiye girdiği bir pozisyon.

  Kaşık pozisyonu

  Hep diyoruz ya kadının sevişmede sevildiğini hissetmesi lazım; çünkü daha duygusal diye, işte bu pozisyon tam da kadına göre. Kadın ve erkek yan yana yatıyorlar. Her ikisi de aynı yöne doğru bakıyor. Erkek, kadına arkadan yaklaşıyor. Orgazm açısından en elverişli pozisyon değil ama sarılarak ilişkiye girmekten hoşlananlar için birebir. Erkeklerse bu pozisyonu biraz yumuşak buluyorlar ve biraz da kolaycı.

  Ayakta

  Kadının zevk aldığı bir pozisyon bu çünkü hem sıkı bir sarılma var hem de penisin vajinaya erişimi tam. Kadın ve erkek yüz yüze duruyor. Kadın bacaklarıyla erkeği sarıyor erkek bir duvara yaslanmış oluyor. Kaslı erkekler için ve partnerini zorlamaya bayılan kadınlar için favori pozisyonlardan biri. Kısa süre sonra güç kullanımından bacaklar titremeye başlıyor ve adrenalin yüksek kalıyor.  Erkek güçsüzse düşme ihtimalini göz önünde bulundurmakta fayda var.

  Biz cinsel terapistler size kadının güçlükle ulaştığı mutlak orgazm ve keyifli bir birleşme için bazı teknikler de öneriyoruz tabi. İşte bunlardan bazıları :

  Aynı hizada ilişki

  Misyoner pozisyonuyla başlayan ilişkide erkek kadının içine girdikten sonra kadının bacaklarını,  kendi bacaklarının hizasına getirmesine izin veriyor. Daha sonra vücudunu hafifçe ileri geri kaydırarak ilişkiyi sürdürerek klitorisi uyarıyor. Kadınların klitoral orgazmı için en uygun pozisyonlardan biri olarak görüyoruz bunu ve sertliği yumuşatmak ama etkili kılmak isteyen çiftlere öneriyoruz.

  Mutfak tezgahı

  Fantezilerin girizgahı olarak kabul ettiğimiz bu pozisyonda da kadın sırtı üstü tezgaha ya da masaya uzanıyor ve erkek ayakta kalarak ilişkiye giriyor. Kontrol erkekte kalıyor ve erkek kadının derinine inebildiği için orgazm kolaylaşıyor. Aperatif orgazm desek yeridir.

  Makas pozisyonu

  Mutfak tezgahının aksine burada kontrol kadında oluyor. Erkek sırt üstü uzanıyor ve dizlerini büküyor. Kadınsa ata biner gibi bir bacağı erkeğin kalçasının bir tarafında, diğer bacağı da erkeğin bacaklarının arasında kalacak şekilde oturuyor. İlişkinin hızı, derinliği, baskının miktarını tamamen kadın belirliyor.

  İn-kalk pozisyonu

  Kadının da erkeğin de ayakta olduğu ve erkeğin kadını kucağına alıp duvardan destek sağladığı pozisyon, kadında da erkekte de iyi bir orgazm sağlıyor. Kaslı bir adam ve taşınabilecek hafiflikte bir kadın ise bu pozisyonun temel taşları. Ayrıca kadın bu durumda kendini hem sahiplenilmiş hem de zapt edilmiş hissetmekten hoşlanıyor.

  Pozisyonunuz ne olursa olsun keyfiniz yerinde, hazzınız doyurucu, orgazmınız parmak ısırtıcı olsun!

  ♦ ♦ ♦♦ ♦ ♦
 • Orgazm Yolculuğu

  Cinsiyetçi bir toplum ve maalesef eksik ya da yanlış cinsel bilgi birleştiğinde wuhuuuuuuu neler çıkıyor neler...

  Bizde cinsel kültür, orgazmı bir kural üzerine oturtmuş ve çoğu kez cinsel beraberlik için tek hedef olarak sunmuştur. Ama genele baktığımızda aslında orgazm, önerildiği kadar basit ve sık değil.

  Kadınların yaklaşık %10-15'inin hiç orgazm olmadığını söyleyebilirim. Erkeklerde ülkemizde, her 3 erkekten 1'i hayatlarının bir döneminde erken boşalma yaşayacaklar.

  Size ilginç bir veri: Araştırmalar, orgazmın cinsel beraberliğin en önemli noktası olarak kabul edilmediğini söylemektedir. Bir bilimsel makalede de, kadının en tatmin edici cinsel deneyimlerini bulduğunu, memnuniyetlerini yalnızca orgazma dayandırmak yerine önemli olanın aslında başkasıyla bağlantı kurma hissi olduğu bildirilmiştir.

  En çok gördüğüm sabit fikir, penis-vajinal beraberliğinin hem erkeklerin hem de kadınların orgazma ulaşmalarının ana yolu olduğunu düşünmeleridir. Bu fikir çoğu için geçerli olsa da, birçok kadın klitorisin uyarılmasının ardından da orgazm yaşar. Yurtdışında yapılan 80 yılda 33 çalışmanın metaanalizinde vajinal ilişki sırasında %25 kadın sürekli olarak, kadınların yaklaşık %50 si bazen orgazm yaşayabilir bulundu %20 nadiren ve yaklaşık %5'i orgazm olmuyor bulundu.

  ♦ ♦ ♦ 

  Cinsellikle uğraşan bir hekim olarak söylemim şudur ki aslında, orgazmların mutlaka cinsel organları içermesi gerekmemektedir. Orgazm çeşitlerini anlatırken bu konuyu anlatacağım size ama egzersize bağlı orgazm örneklerinde olduğu gibi, cinsel arzularla ilişkilendirilmesi gerekmiyor.

  ♦ ♦ ♦ 

  Bence orgazm yolculuğu, tekil, her şeyi kapsayan ve kesinleşmiş tanımı olmayan çok bireysel bir deneyimdir. Size orgazmınızı ve cinselliğinizi diğer insanlarla karşılaştırmaktan veya bir orgazmın ne olması gerektiğine dair önceden var olan kavramlardan kaçınmayı öneririm.

  ♦ ♦ ♦♦ ♦ ♦
 • Klitoris ile ilgili sırları açıklıyorum!

  Çatışma ile beslenen bir dünyada, elbette ki hepimizin üzerinde anlaşabildiği ve ortak paydada birleştiği en az bir şey var: Bunu yazar bunu söylerim  O da Orgazm. 

  Bugünkü konum aslında Klitoris.Fakat kadın orgazmı aslında iki çeşittir. Biri diğerinden daha iyi mi? Net bir ayrım var mı? Hangisi daha güçlü? İlerde bunları da anlatacağım size.

  Kadın dış cinsel organı yani sizinde görebildiğiniz kısım vulvadır. Vajina aslında vulva tarafından barındırılan boru şeklinde, ilişkiye girilen yerin adıdır yani, iç kanaldır. Klitoris vajinal açıklığın üstündeki küçük, düğme gibi, son derece hassas organdır.

  Klitoris çok uzun süre gizemli kaldı. Size ilginç bir bilgi vereyim. Klitoris, 16. yüzyılda erkek bilim adamları tarafından "keşfedildi" diye bir bilgiye rastladım.

  Sanki kadınlar daha önce orgazmın farkında değillerdi manası taşımasın. Yani böyle düşünmek istiyorumJ Koskocaaa 16. Yüzyıla kadar kadınlar ....... Yok artık... Hatta ve hatta klitorisin ilişki sırasında ne yaptığının bilimsel olarak gösterilebilmesi ancak 2009 yılında oldu L Doğruya keşfedilmesi gereken organ penis zaten, ne gerek var kadının organına...

  Esas Kritik cümle şudur: Klitoris, vajina ve üretrayı çevreleyen, klitoüretrovaginal kompleks veya CUV olarak adlandırılan tüm iç sinir ve kas sistemlerinin dış ucudır. CUV'nin dış ve iç kısımları olduğundan, kadınların yaşayabileceği iki tür orgazm vardır: klitoral ve vajinal. Ama aslına bakarsanız kompleks bir grubun yani aynı sinir ve kas demetinin tetiklediği farklı iki bölümü gibi düşünelim.

  ❤ ❤ ❤

  Klitoris, kadın anatomisinin büyüleyici bir parçasıdır. Sadece harika olduğu için değil, klitorisin tek amacı zevk vermektir. O kadar. İnsan vücudunda zevkten türetilen başka alanlar yok değil var; ama olsa da onlar başka amaçlara hizmet eder. Örneğin, penis zevk vermenin yanı sıra, üreme ve idrar sisteminin bir parçası. Aynı şeyi vajina için de söyleyebilirim size zevk verir, ama aynı zamanda kadınların üremesinde bir amaca hizmet eder. Sonuçta klitoris kendinizi iyi hissettirmek için kesinlikle orada.

  ❤ ❤ ❤

  Kadınların çoğu, klitoris yoluyla daha hızlı orgazma ulaşır ve bunun iyi bir nedeni vardır: Erkek veya kadın kritik edildiğinde ve, diğer tüm insan vücudu ile kıyaslandığında en fazla  daha fazla sinir ucu klitoriste vardır. İster vajinal ister klitoral, ister erkek ister kadın olsun, tüm orgazmlar insan vücudu ve beyinde aynı genel etkiye sahiptir aslında. Nedir bunlar: ritmik kasılmalar, kasların gevşemesi ve beyin, oksitosin, dopamin ve prolaktin gibi iyi hissettiren hormonların hareketlenmesi. Bu kimyasalların vücudumuzda doğrudan ve ölçülebilir yararları vardır. Bu bize ne söyler peki : Orgazm ile herkes kazanır.

  klitoris, orgazm sırları

  Klitoris ile ilgili SIRLARI açıklıyorum bilimsel bilgiler eşliğinde

  1- Her ne kadar klitoral orgazm her zaman garanti değilse de, kadınların yaşadığı tüm farklı orgazm türleri için en yaygın olanıdır. Ama ilginç olan, klitoral orgazmı elde etmek için kadınların %70- 80'i ya bir oyuncak, ya parmak, dil ya da partnerinin penisiyle o noktaya vuran doğru pozisyonda doğrudan klitoral uyarıya ihtiyaç duyar. Bu ne demek ilişki esnasında değil de sonrasında ya da öncesinde tatmin oluyorlar.

  2- Klitoris ile vajinal açıklık arasındaki mesafenin daha kısa olması, yani vajinal açıklıklarına daha yakın kadınların, bu iki vücut parçası arasında daha uzun bir mesafeye sahip olan kadınlardan daha fazla orgazm olma şansına sahip oldukları tespit edildi. Hatta Bütünsel ve Cinsellik Eğitimcisi Lisa Hochberger, temel kuralın kadınların vajinal açıklıkları ve klitorisleri arasında yaklaşık bir başparmak mesafesinin ideal bir mesafe olduğu, bu şekilde de orgazm biçimine ulaşma şanslarının daha yüksek olacağını belirtiyor. Mekanizma da şu aslında penis ile vajinal giriş esnasında klitorise dokunma şansını arttmış oluyor.

  3- Başka bir araştırmaya göre, klitoral orgazmlar 10 ila 30 saniye sürüyor, bu da ortalama 20 saniye. Dürüst olun hadi, bazen 30 saniye bile yetmiyor. Orgazm esnasında rahim ve vajinanızın kasılıp gevşemesi 3-5 kasılmadan ibaretken, daha güçlü bir orgazmda, saniyede bir gelen 15-10 kasılma olabiliyor.

  4- 2014 yılında yapılan bir araştırmada, daha küçük klitorisi olan kadınların, daha büyük klitorisli kadınlardan daha az ve daha zor orgazm olduğu tespit edildiği söyleniyor. Araştırmada 30 kadın seçilerek genital bölgelerine MR yapılıyor, yaş ortalaması 32. Tarananların 10'u orgazm olmakta zorlanıyor. Onları daha düzenli olarak orgazm olan diğer kadınlarla karşılaştırırlarken, klitorislerinin sadece yukarıda belirtildiği gibi vajinal açıklıktan daha uzakta durmadığı, ama klitorislerinin asıl boyutunun ortalama olarak daha küçük olduğu tespit ediliyor.

  5- Klitoral orgazm bir erkeğin boşaldığındaki orgazmından daha güçlü. Nasıl mı? İkisini karşılaştırmaya çalışmak teknik olarak imkansız ama, sinir uçlarına bakarsak, o zaman Klitoris 8,000 tane sinir ucuna sahipken (başka bir çalışmada daha fazla denilmekte!),bu da Penis başının sinir uçlarının iki katı kadar. Bari burda ...:)

  6- Bu söyleyeceğim biraz üzücü ama ne yapalım anatomik olarak yapılabilecek bir şey yok maalesef. Dr. Diana Hoppe’ e göre Klitoris en fazla bir seks oturum için uygun. Bu ne demek: Peşpeşe orgazm olmak için uygun değil. Bunun nedeni, klitorisin kanla dolması ve orgazm olunca şişmesidir. Daha sonra, bir süre oldukça hassas kalabilir. O zaman, tekrar orgazm olursanız, rahatsızlık yaratabilir. Sonunda klitoris o kadar uyarılır ki, hatta acı boyutuna gelebilir. Sen hiç merak etme Diana teyze ben hem bilimsel olarak yayınlarda hem de klinikte hastalarımda bunun böyle olmadığını söyleyebilirim. İstediği taktirde rol yapmıyorsa yani, araya bir vajinal orgazm reklamı alıp sonra tekrar klitoral orgazm ile devam eden bir çok kadın biliyorum.

  Neyse bu konuyu burda şimdilik bitiriyorum ama cinsellik ile ilgili defterimi bir kere açtım. Devamı gelecek...

  ♦ ♦ ♦♦ ♦ ♦
 • Aynı anda orgazm olmak şehir efsanesi mi?

  Bazı kişiler, mutlu bir cinsel ilişkinin yaşanması için mutlaka birlikte orgazm olmaları gerektiğine inanır. Ancak erkek ve kadının birbirinden farklı olan fizyolojisi, kişilerin orgazm olacakları anı tam olarak belirleyememelerine sebebiyet verir. Birbirlerinin cinsel yanıtlarını tam olarak ve anında bilememeleri gibi birçok nedenle, çiftler nadiren aynı anda orgazm olur.

  Eşlerin birbirini tanıması ile bağlantılı olan bu durumda, aynı anda orgazm olmak aslında bir şehir efsanesi değil. Uzun süre birlikte olan partnerler, aynı anda boşalma fikrine sabitlenip kontrollü bir sevişme yaşadıklarında birlikte orgazm olabilirler. Yine de bu anların bire bir örtüştüğünü söylemek pek mümkün değil. Bununla beraber aynı anda orgazm olmak, iyi bir cinsel ilişkinin ya da daha çok zevk almanın gerekli koşullarından değildir. Fakat birlikte orgazm olmanın önemli ve gerekli bir husus olduğu fikri, birçok kişinin cinsel ilişkiden hoşnutsuz olmasına yol açıyor. Oysa ki orgazm birkaç saniye sürer Saatlerce sevişebilir ancak.

  Orgazma odaklanıp sevişmenin tadını kaçırmayın!

  Aynı anda orgazm olmak beklentisi nedeniyle, kişinin kendisinin ve partnerinin cinsel yanıtlarıyla gereğinden fazla ilgilenmesi sevişmenin keyfini kaçırabilir. Bu durum bizi sevişen kişi olmaktan çıkarıp, sevişmenin gözlemcisi haline getirebilir. Ayrıca aynı anda olması hedeflenen orgazmı kişisel olarak da yok edebilir. Aslında orgazm, siz sadece sevişmeye ve aldığınız cinsel hazza odaklandığınızda yaşanabilecek iken, “partnerim orgazm olacak mı?” kaygısıyla bozulup kaybolabilir.

  Kadınlar cinsel doyumda daha şanssız.

  Kadın ve erkeğin orgazmı yaşamasındaki farklılık, toplumumuzun genel sosyokültürel yapısıyla da çok ilgili. Kadının cinsel eğitimi çok daha geç başladığı ve birden fazla partnerle tecrübe yaşama şansı bulamadığı için cinsel doyumda daha şanssız. Yetiştirilme tarzı erkeğin kendisini ve kendi cinsel organını kadından ve kadının cinsel organından daha değerli hissetmesini sağlıyor. Çoğu zaman farkında olmasa da kadını kendisini cinsel yönden doyurması gereken bir canlı olarak görebiliyor. Kendisinin de kadını tatmin etmesi gerektiğini bilmiyor. Bilse de bunun için hassasiyet gösterilmesi gerektiğini bilmiyor ve kendisi orgazm olana dek canının istediğini yapıyor. Kadın ise karşılanmayan beklentileri nedeniyle keyif almadığı bir sevişme geçirip, hayatının önemli rollerinden birini oynuyor.

  Erkekler daha çabuk, Kadınlar daha yavaş uyarılıyor ama...

  Kadın ve erkeğin fizyolojik farklılıkları cinsel yanıtlarının da farklı olmasına yol açıyor. Genellikle erkekler daha çabuk, kadınlar daha yavaş uyarılırken bu durum yaş ilerledikçe değişiyor. Erkeklerin uyarılması biraz uzarken, kadınlar ise yaşları ve cinsel deneyimleri artması nedeniyle daha hızlı uyarılmaya başlar. Çoğu erkek için en uyarıcı durum, cinsel birleşmedir. Birçok kadının orgazmı için cinsel birleşmeden önce klitorisin doğrudan uyarılması, bazı kadınlar için de cinsel birleşme sırasında da klitorisin doğrudan uyarılmasının sürdürülmesi gerekir. Erkeğin orgazma ulaşma süresini mümkün olduğunca uzun tutması gerekir. Çünkü orgazm taklidi yapan pek çok kadını buna iten sebep, erkeğin erken boşalma sorunu yaşaması. Orgazmı kolaylaştırmak için bazı jeller kullanılabilir. Son yıllarda uygulanmaya başlanan G noktasına dolgu işlemi de yapılabilir.

 • Z
  Zeliha23.11.2018

  Hocam daha önce orgazm sorunm yoktu ama şu 2aydr orgazm olamiyorm son 1aydır prozak kullanıyorm ondan olabilirmi ilacı birakamm neyapmaliym

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Maalesef bu tür ilaçlar cinsel isteksizlik yapabiliriz mutlaka her kiminle konuşman gerekir

 • Ç
  Çiçek18.11.2018

  Hayırlı günler hocam orgazm olamama sorunlarıyla da ilgileniyor musunuz acaba bununla ilgili de gelebilir miyiz muayene olmaya

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  İlgileniyorum kızım beklerim

 • F
  Fatos16.11.2018

  Sadece kendi kendime orgazm oluyorum ilişki sirasinda birsey hissetmiyorum. 6 yillik evliyim 2 yasinda bebegim var. Hep boyle mi olacak ?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Orgazm problemlerinin altında başka şeyler olabiliyor bu konuda bir cinsel terapiden fikir alabilirsin kuzu

 • S
  Sevgi23.08.2018

  2 yıldır evliyim fakat ilişki sırasında acıdan başka hiç bir zevk almıyorum ve aşırı isteksizim neden acaba

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bir çok sebep olabilir ... ayrıntılı dinlemek lazım

 • K
  Kizlik Zarı19.08.2018

  Reglimin 4. Gunu bitmesine yakin üstten masturbasyon yaptim ve daha sonra cok az kan akintim oldu kizlik zarım bozulmusmudir. Yoksa adet kanimmidir ?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Muayene olmadan bilinmez

 • Z
  Zeliha18.08.2018

  İyi günler. Yaklaşık 3 yıldır evliyim. 6,5ay önce doğum yaptım. İki aydır eşimle ilişkiye girmeden önce hiç etkilenemiyorum. O uğraşıyor aslında hep eskisi gibi ama hiç etkilenemiyorum hatta öpüşme kısmında canım acıyor kendimi çekmek istiyorum ama ilişkiye girdikten sonra geçiyor. Psikolojik olduğunu düşünmeme rağmen bulunduğum şehir küçük ve bebekli olduğum için psikoloğa gitmeye fırsat bulamıyorum.

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bunun sebepleri vardır mutlaka senınle ayrıntılı konuşmak lazım

 • E
  Erken18.08.2018

  Ben de erken boşalma sorunu var onu için tasiye bir ilaç varmı şimdide teşekkürler ederim

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  erkek cinselliğyle ilgilenmiyorum maalesef

 • B
  Ben18.08.2018

  39 yaşındayım2çoçuğum varbugüne kadarseksesnasındahiç orgadıolmadımevliliköncesindedeBu durumaynıydısadecemastr.oluyornasıldestekalmalıyım

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bu çok önemli bir olay ayrı yılı konuşmak lazım

 • M
  Miss Cat18.08.2018

  Klitoris orgazmi yasiyorum ama vajinal orgazm hic yasamadim. Zevk aliyorum, islaniyorum ama sonuc yok. Bunu nasil cozebilirim? Endrometriom hastasiyim. 43 yasimdayim.

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  HER KADIN Vajinal orgazm yaşamak durumunda degıl... öğrenilebilir bir davranıştır ... konuşmak lazım

 • A
  Ayşe18.08.2018

  Merhaba değerli hocam bizim sorunumuz tam tersi benim çok erken boşalmam hiç beraberlik yaşamadım boşaldıktan sonra aşırı isteksiz oluyorum ve aynısı gibi arkamı dönüp yatıyorum nişanlım bu durumdan çok şikayetçi haklı olarak ve mutsuz bu konu üzerinde ne yapabilirim Hocam evlilikte tehlike arz etmesini istemiyoruz lütfen yardım edin

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bu önemli bir sorun mutlaka işin uzmanıyla görüşmelisiniz

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353