Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

KADINLARDA ORGAZM BOZUKLUĞU

Fizyolojik olarak vajinada ve klitoriste bulunan sinir uçlarının beyinle etkileşimi ile, cinsel bölgelerden başlayan, tüm bedende hissedilen klitoris - beyin arasında gerçekleşen kısa süreli cinsel hazzın en tepe noktasıdır.
Kadınlarda Orgazm Bozukluğu

Kadınlarda Orgazm Bozukluğu Nedir?

Kadın kendi vücudunu tanımaya başladıkça 20’li yaşlarda orgazm olma olasılığı artmaktadır. Bu yaşlarda fazla cinsel deneyimi olmadığı için ilişki esnasında orgazm olamaz. Özellikle, kadınlar için kendi hazzı ve orgazmının, erkeğin hazzı ve cinselliğinden sonra geldiğinin düşünülmesi toplumumuzda yanlış bir düşünce tarzıdır. Öte yandan, ilerleyen yaş ile menopoz, hastalıklar ve ilaç kullanımlarının devreye girmesiyle, 50’li yaşlardan itibaren orgazm olmada güçlükler yaşanabilmektedir. Vajinanın dıştaki 1/3’lük kısım sinir yapısı açısından zengindir ve uyarılma açısından uygundur. Uygun süre ve yoğunlukta uyarı almayan bir kadın orgazm yaşayamaz. Yeterli fiziksel ve psikolojik cinsel uyarılma gerçekleşmesine rağmen orgazm yaşanamıyorsa o zaman orgazm bozukluğu diyebiliriz.

Kadınlarda orgazm bozukluğu iki şekilde özetlenebilir; Kadın daha önce hiç orgazm yaşamadıysa buna birincil (primer) orgazm bozukluğu, bu durum sonradan geliştiyse ikincil (sekonder) orgazm bozukluğu denir.Ayrıca; orgazm bozukluğu genel ya da durumsal olarak görülebilir. Eğer genel orgazm bozukluğu varsa; hasta herhangi bir şartta, cinsel birleşmeyle ya da klitoral uyarı yoluyla orgazma ulaşabilmektedir. Eğer durumsal olarak orgazm bozukluğu var ise; hasta ancak bazı koşullarda orgazm olmaktadır. Partnerle yaşanan duygusal sorunlardan, cinselliğin yaşandığı ortama ve koşullara; fiziksel psikiyatrik rahatsızlıklardan ve bu nedenle kullanılan ilaçlara kadar birçok etken orgazmı etkilemektedir. Bunları değerlendirecek olursak;

 • Ön sevişme esnasında zamanın, uyarılmanın kısa veya yetersiz olması ile birlikte kadında orgazmı zorlaştıran en önemli unsurdur. Böyle bir durumda ise, gerekli uyarılma ve miktarı kadından kadına da değişebilmektedir. Çoğunlukla kadınlar orgazmı yaşayabilmek için klitorise yapılacak uyarıya da ihtiyaç duyabilmektedir. Klitorisin uyarılmasına ihtiyaç duymaksızın orgazm olabilen kadın sayısı ise çok azdır.
 • Kadın genital bölgesine ilişkin bilgi eksikliğinin bulunması önemli bir faktördür. Örneğin klitorisin ne olduğu ve işlevi hakkında ve cinsel anatomiye ait bilgisi eksik ya da yanlış bilgilendirme kadında orgazm olmayı olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Kadının geçmişinde yaşadığı sorunlu aile ilişkileri, duygusal yakınlık ve nitelikli iletişim kuramayan, ihmalkar ve ilgisiz babaları olan kadınlarda daha sık orgazm bozukluğu görülmektedir. Ayrıca, geçmiş dönemlerde yaşanmış cinsel travmalar yetişkin olduğunda partneri ile cinsel birlikteliği zorlaştırabilmektedir.
 • Cinselliğe dair açık bir iletişimin olmaması, kadının haz aldığı uyarılma biçimini açıkça ifade edememesi ve kadında suçluluk duygularına yol açacağı için orgazm bozukluğu olarak karşımıza çıkar.
 • Yaşantılarının her alanında kontrolü bırakamayan bazı kadınlar cinsel yaşamlarında da benzer bir tutum içine girebilmektedir. Cinsel zevk almakla ilgili bilinçdışı suçluluk duyguları olan, kontrolünü yitirme korkusuna sahip olan kadınlarda cinselliğin birçok aşaması etkilenebileceği gibi orgazm olmada da güçlükler meydana gelebilmektedir.
 • Erkeklerde boşalırken denetlemede güçlük çekiyor ve erken boşalma problemi yaşıyorsa, kadında uyarılma bulunsa dahi  ön sevişmeyi kısa tuttukları için cinsel birleşme yoluyla kadında orgazm olma güçleşebilmektedir.
 • Öncelikli olarak kadınlar için cinsel yaşam, duygusal yaşamdan bağımsız değerlendirilmemesi gerekir. Partneri ile yaşadığı çatışmalar, uzlaşmazlıklar, bağlanma korkusu, bağımsızlığını yitirme korkusu ve güven problemi gibi olumsuz duygular orgazm olmasını etkileyen faktörler arasında sayabiliriz.
 • Bazı ağır kişilik bozukluklarında, depresyon, kaygı bozuklukları cinsel yaşamı da etkileyebilir. Örneğin depresyondaki bir kadın hayata dair genel bir isteksizlik yaşayacağından, cinsel yaşamın değişik kısımları bu durumdan etkilenir. Ancak bu kişilerde, bazen kısa süreli cinsel terapi yararlı olmayabilir ve daha uzun süreli bireysel terapiler gerekebilir. Diğer taraftan, yoğun kaygı yaşayan kadınlar zihinsel olarak yoğun olacağından, cinsellikte kendisini rahat bırakabilmesi, ana odaklanabilmesi de güçleşmektedir. Yine, psikiyatrik bir bozukluk nedeniyle kullanılan bazı ilaçlar, örneğin bazı antidepresanlar kadınlarda orgazm olma süresini uzatabilir ya da orgazm yaşamasını engelleyebilir.

Kadında Orgazm Bozukluğu Tedavisi

Orgazm bozukluğu, genelde partneri ile yaşadığı ilişkide çıkan problemlere bağlı olarak görülmektedir. Öncelikli olarak tedavinin ilk basamağı olan cinsel bilgiler verilmeli ve altta yatan sorunlar araştırılarak tedavileri planlanmalı ve ardından da cinsel terapi uygulanmalıdır. Eğer orgazm bozukluğu organik ya da psikiyatrik sorunlara bağlı olarak gelişmişse ilk önce buna yönelik bir tedavi uygulanmalıdır. Uyarılma azlığı ve yeterli klitoral uyarılmanın olmadığı durumlarda ise, uygun egzersizlerle bu sorunlar aşılmalıdır. Partnerde erken boşalma varsa buna yönelik tedavi planlanmalıdır. Orgazm bozukluğunun cinsel terapisinde çeşitli eğitim ve egzersizlerle, öncelikli olarak kadının yalnız olarak, ardından da partneriyle cinsel birleşme esnasında orgazm olması planlanmalıdır. Cinsel işlev ve orgazm bozukluğu yaşayanlar için alanında uzmanlaşmış terapistler, psikologlar tarafından tedavileri yapılmalıdır.

Kadında Orgazm Bozukluğu

Gerek cinsel birleşme sırasında gerekse klitoral uyarılma sonucu (mastürbasyon gibi) orgazmın gecikmesi ya da olmamasıdır. Bazen kadındaki orgazm güçlüğünün temel nedeni, erkekteki erken boşalmadır. Bu nedenle problem çok detaylı sorgulanmalıdır.

Erkekte Orgazm Bozukluğu

Yeterli bir cinsel ilişki sırasında, sürekli ya da yineleyici bir biçimde orgazmın gecikmesi ya da olmamasıdır.

Prematür Ejakulasyon (Erken Boşalma)

Erken boşalma, eşin cinsel doyuma ulaşmasından önce oluşan boşalmadır. Çok az bir cinsel uyarılmayla, kişinin istemesinden önce, vajene girmeden önce ya da girer girmez olabilir. İlk kez ilişkiye giren genç erkeklerde sık görülür. Önemli olan birleşmenin her iki eş için tatmin edici olup olmadığının sorgulanmasıdır. Genellikle stres, alkol, psikolojik hastalıklar ve cinsel ilişkinin seyrek olması sonucu ortaya çıkabilir.

 • Aynı anda orgazm olmak şehir efsanesi mi?

  Bazı kişiler, mutlu bir cinsel ilişkinin yaşanması için mutlaka birlikte orgazm olmaları gerektiğine inanır. Ancak erkek ve kadının birbirinden farklı olan fizyolojisi, kişilerin orgazm olacakları anı tam olarak belirleyememelerine sebebiyet verir. Birbirlerinin cinsel yanıtlarını tam olarak ve anında bilememeleri gibi birçok nedenle, çiftler nadiren aynı anda orgazm olur.

  Eşlerin birbirini tanıması ile bağlantılı olan bu durumda, aynı anda orgazm olmak aslında bir şehir efsanesi değil. Uzun süre birlikte olan partnerler, aynı anda boşalma fikrine sabitlenip kontrollü bir sevişme yaşadıklarında birlikte orgazm olabilirler. Yine de bu anların bire bir örtüştüğünü söylemek pek mümkün değil. Bununla beraber aynı anda orgazm olmak, iyi bir cinsel ilişkinin ya da daha çok zevk almanın gerekli koşullarından değildir. Fakat birlikte orgazm olmanın önemli ve gerekli bir husus olduğu fikri, birçok kişinin cinsel ilişkiden hoşnutsuz olmasına yol açıyor. Oysa ki orgazm birkaç saniye sürer Saatlerce sevişebilir ancak.

  Orgazma odaklanıp sevişmenin tadını kaçırmayın!

  Aynı anda orgazm olmak beklentisi nedeniyle, kişinin kendisinin ve partnerinin cinsel yanıtlarıyla gereğinden fazla ilgilenmesi sevişmenin keyfini kaçırabilir. Bu durum bizi sevişen kişi olmaktan çıkarıp, sevişmenin gözlemcisi haline getirebilir. Ayrıca aynı anda olması hedeflenen orgazmı kişisel olarak da yok edebilir. Aslında orgazm, siz sadece sevişmeye ve aldığınız cinsel hazza odaklandığınızda yaşanabilecek iken, “partnerim orgazm olacak mı?” kaygısıyla bozulup kaybolabilir.

  Kadınlar cinsel doyumda daha şanssız.

  Kadın ve erkeğin orgazmı yaşamasındaki farklılık, toplumumuzun genel sosyokültürel yapısıyla da çok ilgili. Kadının cinsel eğitimi çok daha geç başladığı ve birden fazla partnerle tecrübe yaşama şansı bulamadığı için cinsel doyumda daha şanssız. Yetiştirilme tarzı erkeğin kendisini ve kendi cinsel organını kadından ve kadının cinsel organından daha değerli hissetmesini sağlıyor. Çoğu zaman farkında olmasa da kadını kendisini cinsel yönden doyurması gereken bir canlı olarak görebiliyor. Kendisinin de kadını tatmin etmesi gerektiğini bilmiyor. Bilse de bunun için hassasiyet gösterilmesi gerektiğini bilmiyor ve kendisi orgazm olana dek canının istediğini yapıyor. Kadın ise karşılanmayan beklentileri nedeniyle keyif almadığı bir sevişme geçirip, hayatının önemli rollerinden birini oynuyor.

  Erkekler daha çabuk, Kadınlar daha yavaş uyarılıyor ama...

  Kadın ve erkeğin fizyolojik farklılıkları cinsel yanıtlarının da farklı olmasına yol açıyor. Genellikle erkekler daha çabuk, kadınlar daha yavaş uyarılırken bu durum yaş ilerledikçe değişiyor. Erkeklerin uyarılması biraz uzarken, kadınlar ise yaşları ve cinsel deneyimleri artması nedeniyle daha hızlı uyarılmaya başlar. Çoğu erkek için en uyarıcı durum, cinsel birleşmedir. Birçok kadının orgazmı için cinsel birleşmeden önce klitorisin doğrudan uyarılması, bazı kadınlar için de cinsel birleşme sırasında da klitorisin doğrudan uyarılmasının sürdürülmesi gerekir. Erkeğin orgazma ulaşma süresini mümkün olduğunca uzun tutması gerekir. Çünkü orgazm taklidi yapan pek çok kadını buna iten sebep, erkeğin erken boşalma sorunu yaşaması. Orgazmı kolaylaştırmak için bazı jeller kullanılabilir. Son yıllarda uygulanmaya başlanan G noktasına dolgu işlemi de yapılabilir.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • Z
  Zeliha23.11.2018

  Hocam daha önce orgazm sorunm yoktu ama şu 2aydr orgazm olamiyorm son 1aydır prozak kullanıyorm ondan olabilirmi ilacı birakamm neyapmaliym

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Maalesef bu tür ilaçlar cinsel isteksizlik yapabiliriz mutlaka her kiminle konuşman gerekir

 • Ç
  Çiçek18.11.2018

  Hayırlı günler hocam orgazm olamama sorunlarıyla da ilgileniyor musunuz acaba bununla ilgili de gelebilir miyiz muayene olmaya

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  İlgileniyorum kızım beklerim

 • F
  Fatos16.11.2018

  Sadece kendi kendime orgazm oluyorum ilişki sirasinda birsey hissetmiyorum. 6 yillik evliyim 2 yasinda bebegim var. Hep boyle mi olacak ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Orgazm problemlerinin altında başka şeyler olabiliyor bu konuda bir cinsel terapiden fikir alabilirsin kuzu

 • S
  Sevgi23.08.2018

  2 yıldır evliyim fakat ilişki sırasında acıdan başka hiç bir zevk almıyorum ve aşırı isteksizim neden acaba

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bir çok sebep olabilir ... ayrıntılı dinlemek lazım

 • K
  Kizlik Zarı19.08.2018

  Reglimin 4. Gunu bitmesine yakin üstten masturbasyon yaptim ve daha sonra cok az kan akintim oldu kizlik zarım bozulmusmudir. Yoksa adet kanimmidir ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Muayene olmadan bilinmez

 • Z
  Zeliha18.08.2018

  İyi günler. Yaklaşık 3 yıldır evliyim. 6,5ay önce doğum yaptım. İki aydır eşimle ilişkiye girmeden önce hiç etkilenemiyorum. O uğraşıyor aslında hep eskisi gibi ama hiç etkilenemiyorum hatta öpüşme kısmında canım acıyor kendimi çekmek istiyorum ama ilişkiye girdikten sonra geçiyor. Psikolojik olduğunu düşünmeme rağmen bulunduğum şehir küçük ve bebekli olduğum için psikoloğa gitmeye fırsat bulamıyorum.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bunun sebepleri vardır mutlaka senınle ayrıntılı konuşmak lazım

 • E
  Erken18.08.2018

  Ben de erken boşalma sorunu var onu için tasiye bir ilaç varmı şimdide teşekkürler ederim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  erkek cinselliğyle ilgilenmiyorum maalesef

 • B
  Ben18.08.2018

  39 yaşındayım2çoçuğum varbugüne kadarseksesnasındahiç orgadıolmadımevliliköncesindedeBu durumaynıydısadecemastr.oluyornasıldestekalmalıyım

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu bu çok önemli bir olay ayrı yılı konuşmak lazım

 • M
  Miss Cat18.08.2018

  Klitoris orgazmi yasiyorum ama vajinal orgazm hic yasamadim. Zevk aliyorum, islaniyorum ama sonuc yok. Bunu nasil cozebilirim? Endrometriom hastasiyim. 43 yasimdayim.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  HER KADIN Vajinal orgazm yaşamak durumunda degıl... öğrenilebilir bir davranıştır ... konuşmak lazım

 • A
  Ayşe18.08.2018

  Merhaba değerli hocam bizim sorunumuz tam tersi benim çok erken boşalmam hiç beraberlik yaşamadım boşaldıktan sonra aşırı isteksiz oluyorum ve aynısı gibi arkamı dönüp yatıyorum nişanlım bu durumdan çok şikayetçi haklı olarak ve mutsuz bu konu üzerinde ne yapabilirim Hocam evlilikte tehlike arz etmesini istemiyoruz lütfen yardım edin

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bu önemli bir sorun mutlaka işin uzmanıyla görüşmelisiniz

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396