Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

KIZLIK ZARI DİKİMİ

Günümüz şartlarında eğer hala kızlık zarı dikimi gibi bir müdahaleye gereksinim duyuluyorsa bu artık sosyal bir olaydır ve bu işlem yapılmalı mı yapılmamalı mı diye bir sorgulamaya gereksinim duyulmamalıdır.
Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı dikimi konusunda insanlar ve doktorlar da kendi aralarında ikiye bölünmüş durumdalar. Türkiye'nin hem doğusunda hem de batısında önemini koruyan bekâret kavramı, günümüzde kızlık zarı dikimi yapılmasına sebeptir. Kızlık zarı dikimi; sosyokültürel durumla, hayat standartlarıyla, bilinçlilik seviyesiyle ilişkisi olmadığı gibi aynı kişilerin zaman içerisinde de farklı düşünebildikleri aşikârdır.

♦ ♦ ♦ Evlenmeden ya da birini eş seçmeden cinsel ilişkinin yaşanması, eğer eşler arasında problem yaratıyorsa, insanlar bir çıkar yolu bulmaya çalışıyor. Özellikle kadın için kendini güvene almak açısından bu işlemi yaptırıyorlar. Ya da ilişki önceden yaşanmış bitmiş fakat farklı biriyle evlenme arifesinde olan bir kadının evleneceği erkeğin ya da ailesinin bunu bilmemesi gerektiği şartlarda, kızlık zarı dikimi işlemine başvuruyolar. Ne sebeple olursa olsun eğer böyle bir talep geliyorsa doktor "ben bu müdahaleyi yapmıyorum" diye hastasını reddedemiyor.

Sonuçta geleceğini belirleyecek bir karar alan kız, kızlık zarı dikimi yapacak bir yer ya da bir doktor arayışına giriyor. Özellikle kızlar hayata 1-0 geride başlamamak adına kızlık zarı dikimini Ankara veya Büyükşehirde yaptırmayı tercih etmekteler. Kızlık zarı dikiminin Ankara gibi büyükşehirlerde yapılma sebebi ise ailesinin bunu bilmemesi gerektiği düşüncesidir aslında. Sebep ne olursa olsun, eğer böyle bir istek geliyorsa kızlık zarı dikimi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı dikimi işleminde önemli olan bir sonraki cinsel ilişki sırasında, kanamanın tekrardan olmasını sağlamaktır! yani önemli olan kanamadır. Op. Dr. Gökçen Erdoğan'ın yapmış olduğu kızlık zarı dikimi işlemi ile, cinsel ilişki sırasında oluşması istenen kanamada mümkün hale gelmektedir. Fiyat ve randevu işlemleri için iletişime geçebilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi yaptırmak isteyen çiftler ki gerçekten çift olarak gelenler fazla, ya da tek başına gelen kızlar gazetelerden ve dergilerden olabileceği gibi daha yoğun olarak internetten araştırmış, kızlık zarı dikiminin her aşamasına hakim olarak geliyorlar. Kızlık zarı dikimi işleminin ne kadar süreceği, nerede güvenilir olarak yapılacağı, riskleri, nasıl yapıldığı ya da çeşitlerini biliyorlar. Fakat başvurduğu ya da telefonla aradığı her doktora da bunları tekrar tekrar sorup ilişkide kanama yüzdesinin kaç olduğunu merak ediyorlar ki bu çok doğal.

İnternet ortamında yapılan aramalarda karşınıza Ankara’da bir sürü web sitesi, birçok klinik ve kadın doğum doktoru, nadir de olsa plastik cerrahi doktoruna rastlanır. Sorunu olan ve bu tabloyla karşılaşan kız hangisini, niye ve ne için seçeceğini bilemez, sonuçta karşısına çıkan telefonları bir bir aramaya başlar. Telefonun ucundaki ses yani sekreterin sesi, kızlık zarı diktirme kararının en önemli kriteri olmakla beraber, özellikle doktorun tanınırlığı, güvenilirliği, kliniğinin fotoğrafları, doktorun yüzü ve kliniğin şehri önem arz eder.

Özellikle kızlık zarı dikimi Ankara'da doktorlar arasında, referans vermek çok rastlanan bir durum olmadığı için, kızlık zarı dikimini yapan doktorun bulunması konusundaki tercihi kızın kendisi kafasında belirlediği kriterlere göre yapmak zorundadır.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Bozulmuş veya yırtılmış olan kızlık zarının dikimi cerrahi müdahale ile mümkündür. Bunun için iki farklı dikim yöntemi bulunmaktadır. Bunlar geçici kızlık zarı dikimi ya da başka bir ifadeyle düğün öncesi dikim işlemidir. İkinci yöntem ise kalıcı kızlık zarı dikimi ya da başka ifadeyle flep yöntemidir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi 

Düğün öncesi tamir olarak bilinen geçici kızlık zarı dikimi (hymenorrafi) kızlık zarının geçici olarak dikimi ya da onarımı  yapılır. Bir jinekolog tarafından gerçekleştirilir.

Geçici kızlık zarı dikimi lokal anestezi altında yapılır. Eğer hasta talep ederse genel anestezi ile yapmakta mümkündür. Geçici kızlık zarı dikimi uygulanabilmesi için kızlık zarına ait parça ve kalıntıların "karinkül" bulunması gerekmektedir.

Geçici kızlık zarı dikimi için en uygun zaman, ilişki öncesi 3-7 gün olarak söylense de kullanılan iplik ve işlem şekline göre bu zaman 1-10 gün olarak değişiklik gösterebilir. Geçici kızlık zarı dikimi iki farklı yöntem ile yapılabilir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri

 1. Kızlık zarının çevresi boyunca bir iplik geçirilir, tam ortasında adet kanamasının akmasını sağlayacak halka şeklinde bir delik bırakılarak dairesel olarak büzülür.
 2. Kızlık zarının iki uzun kenarlarının iplikle dikilmesi ve yanlardan daraltılması.

♦ İki geçici kızlık zarı dikimi yöntemide yaklaşık 10-15 dakika sürer. Basit, kolay bir yöntemdir. Bu yöntem ile kızlık zarının varlığı da kanaması kadar garanti edilebilir. Cinsel ilişki ile bu birleştirilen alan tekrardan yırtılır hem darlık sağlanmış hem de kanama meydana gelmiş olur.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Flep yöntemi olarak yapılan, kalıcı kızlık zarı dikimi (hymenoplasti) kızlık zarının kesin olarak yeniden yapılmasını sağlayan bir işlemdir. Yine bir jinekolog tarafından yapılmalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi, mevcut kızlık zarı kalıntılarını kullanarak yapılır. Bunun için vajina girişinde çok ince ve emilebilir iplik kullanılarak ince bir zar oluşturulur. Eğer kızlık zarı kalıntıları yeterli miktarda bulunmuyorsa vajina girişinde kızlık zarına eşdeğer bir yapı oluşturmak için vajina iç çeperleri de kullanılabilir. Kızlık zarının arkasında vajinaya yakın bölgeden kaldırılan ince bir flep yani, bir mukoza dokusu ile vajina giriş kanalı yamanır ve o kızlık zarının olduğu alana bu parçanın dikimi yapılır. Ortasında bir delik yapılarak adet kanamasının bu kanaldan akması sağlanır, herhangi bir yara izi, dikiş izi ya da iplik izi kalmaz. Bu işlemde kullanılan iplikler kendiliğinden eridiği için dikişlerin alınmasına gerek duyulmaz ve bazen 4-5 gün sonra bu dikişlerden birkaç tanesi ele gelebilir bu durumda kalıcı kızlık zarı dikimi yapan doktara danışılması uygun olacaktır.

♦ Kalıcı kızlık zarı dikimi lokal anestezi altında yapılır. Eğer hasta talep ederse genel anestezi ile yapmakta mümkündür. Ortalama 20-25 dakika sürer. Kızlık zarı oluşturulması sonrası şikayetler çok azdır. Hafif ve orta derece bir sızı, hastadan hastaya değişmekle beraber bir miktar gerginlik hissi ve çok az da pembemsi bir kanama görülebilir. Aktif hayatınıza hemen dönebilirsiniz. İyileşme süresi ortalama 2-3 hafta olduğu için bu sürede günlük aktivitenin biraz kısıtlanması ve bazı hareketlerden kaçınılması önerilir. Bu işlem sonrası yapılacak ya da yapılmayacaklar hastaya ayrıntılı olarak anlatılır. İplikler emilebilen türde olduğu için alınmasına gerek yoktur. Bir hafta sonrasında iç çamaşırında, nadiren de olsa iplik görülebilir. Bu durum doktora bildirilmelidir. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında görünür herhangi bir iz kalmaz. Bir ay sonrasında da tamamen iyileşme gerçekleşir. Yeni bir yırtılma ya da bozulma söz konusu olana kadar kızlık zarı kendini korur ve ilişkiye girince kanar.

Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu sonrasında, pansuman ve antibiyotik önerilir. Bu pansuman ya da bakım esnasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Banyo, duş ya da tuvalet ihtiyaçları eskiden nasılsa aynı şekilde yapılabilir önemli olan o bölgenin kuru tutulmasıdır. 1 ila 1,5 ay sonrası mutlaka kontrole çağrılır ve kızlık zarının vücudun onu kabul edip etmediğini, zar dokusunun tam oturup oturmadığını ve esnekliğin tam olup olmadığının değerlendirilmesi yani operasyonun başarılı olup olmadığının değerlendirilmesi gerekir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2023

Kızlık zarı dikimi, işlemin yapılacağı hastane ve bu işlemi yapacak olan kadın doğum uzmanının seçilmesinden ziyade araştırılması gereken konulardan biriside kızlık zarı dikimi fiyatları konusudur. Kızlık zarı dikimi fiyatları operasyonlara göre değişiklik göstereceğinden dolayı, operasyonu yapacak olan kadın doğum uzmanı ile görüşülmelidir. Kızlık zarı dikimi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bize arayabilirsiniz.

Kızlık Zarı (Hymen) Anatomisi

Türkçe'de ki tabiriyle kızlık zarı, latin dillerindeki ifadesiyle hymen eski yunan mitolojisinde evlilik ve düğün tanrısının adıdır. Düğünden sonraki gece bu tanrıya adandığı için kızlık zarı da bu isimle anılmıştır. Hymen, bekareti temsil etmesi nedeniyle Türkçe'de ki yerleşmiş ismiyle kızlık zarı olarak adlandırılmaktadır.

kızlı zarı (hymen) anatomisi

Genel manada, kızlık zarı vajina girişinin 0,5 – 1,5 cm iç kısmında yer alır. Kızlık zarının herhangi bir fizyolojik görevi yoktur ancak bazı toplumlar ve dini inançlara göre daha çok ideolojik bir öneme sahiptir. Bakire olan ve henüz ilişki yaşamamış genç kızlarda göz ile yapılacak bir muayene de görülebilir.

Kızlık Zarı Çeşitleri

 1. Yuvarlak kızlık zarı.
 2. Bölmeli kızlık zarı.
 3. Yarı bölmeli kızlık zarı.
 4. Yarımay kızlık zarı.
 5. Elek gibi çok delikli kızlık zarı.
 6. Dentiküler kızlık zarı.
 7. Fimbrialı kızlık zarı.
 8. Labial kızlık zarı.
 9. Ameliyat ile açılması gereken kızlık zarı.

Bazı kızlık zarlarında ortadaki delik geniş olabilir ve ilişkide yırtılmayabilir. Halk arasında esnek zar olarakta bilinir. Bu tip kızlık zarına sahip olanlarda gebe kalmayla ilgili bir sorun yaşanmaz. Bu tipde zar eğer doğum normal yolla olursa açılır.

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Merak Edilenler

Birçok kız bir çok nedenden dolayı kızlık zarı dikimi işleminin nasıl yapıldığı ve sonrası ile alakalı araştırmalar yapmaktadır. Kızlık zarı dikimi ile ilgili en çok merak edilenleri aşağı yazdım, umarım yardımcı olabilmişimdir.

Kızlık zarı dikimi mümkün müdür? Yeniden bakire olmak mümkün müdür?

Bekaretin kaybedilmesi kızlık zarının bozulması olarak adlandırılır. Kızlık zarı vajina girişinde bulunan ve girişi kısmen kapatan ince bir dokudur. İlk ilişkiden sonra bu doku tahrip olur. Eğer bir kadın isterse, bu dokunun cerrahi yolla tekrar yeniden yapılması yani kızlık zarının dikilmesi mümkündür.

Kızlık zarı dikimi hangi dönemde yapılmalıdır?

Hem geçici hem de kalıcı kızlık zarı dikimini yapmak için en ideal olan zaman adet bitiminden hemen sonrasıdır. Çünkü adet kanı kirli kan olarak değerlendirip oranın bir sonraki adete kadar temiz kalması ve iltihaplanmaması amaçlanır.

Yapılan kızlık zarı dikimi kimseyle paylaşılıyor mu?

Yapılan tüm bu işlemler hasta mahremiyeti dolayısıyla aile ve partner dahil kesinlikle herkesten gizli tutulmaktadır.

Kızlık zarımı diktirirsem, diktirdiğim ilişkiye gireceğim kişi tarafından anlaşılır mı?

Kızlık zarının dikildiğinin anlaşılma ihtimali yok denecek kadar azdır. Sadece kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları kızlık zarının dikilmiş olduğunu anlayabilir.

kızlık zarı dikimi

Kaç defa ilişkiye girildiği kızlık zarı dikiminde başarı oranını etkiler mi?

Hayır etkilememektedir. Ameliyatta önemli olan doğru alana, doğru dokunun, doğru kişi tarafından yerleştirilmesidir. Kızlık zarının dikiminde önemli olan eski anatomik yapısına uygun şekilde davranmak ve cinsel birleşme sırasında kanamasını sağlamak, bir de o bölgenin darlığını hissettirmek amaçlanmaktadır.

Kızlık zarı dikimi için hasta tamamen uyutuluyor mu?

Hymen yani kızlık zarı dikimi lokal anestezi altında ya da genel anestezi altında 15-30 dk sürede yapılabilir. Kısa süreli dediğimiz geçici olan kızlık zarı dikimi cinsel ilişkiden 1 ila 10 gün öncesinde kızlık zarı kalıntılarının birleştirilerek yapılabilir. Bu işlem esnasındaki 15-30 dakikayı hissetmek ve yaşamak istemeyenlere genel anestezi uygulanabilir. Anestezi şekli işlemin başarısını etkilememektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası en erken ve en geç ne zaman ilişki yaşanabilir?

Kalıcı dediğimiz kızlık zarı dikiminde, ister 1 ay sonra ilişkiye girin, ister 20 yıl sonra ilişkiye girsin, kanama olur.

Kızlık zarı dikiminden hemen sonra normal hayata dönülebilir mi?

Kızlık zarı dikiminden sonra sadece biraz gerginlik, biraz o bölgede sızı, çok hafif kanama ve dolgunluk hissi görülebilir. Fakat bu da 24 saat sonrasında geçecektir.

İşlemden sonra, 1 haftalık ya da 5 günlük pansuman önerilir ve hastaya mutlaka anlatılır. Kızlık zarı diktirme sonrasında, gerek banyo gerekse tuvaletle ilgili sorun yaşanmaz. İlk gün duş yapılacaksa ayakta duş önerilir. Hasta 3-4 hafta sonra mutlaka kontrole çağrılır, çünkü iyileşme süresi tam manasıyla 1 ila 1,5 ayı bulabilir. Süreçte bazı hareketler ve bazı durumlardan da kaçınılmalıdır. 3-4 hafta havuz ile denize girilmesinin uygun olmadığı mutlaka hastaya söylenir.

Kızlık zarının bozulması ağrıya sebep olur mu?

Kızlık zarının normalden kalın olması ve kişinin ağrı eşiğinin düşük olması ile ilişkilidir. Burada erkeğin davranışı ve yaklaşımı da son derece mühimdir.

Kızlık zarında ilk ilişkide genelde zorluk yaşanır mı?

Eğer kızlık zarınız çok kalın değil ise zorluk yaşamazsınız.

Esnek olan kızlık zarı ilk cinsel ilişkide kanar mı?

Halk arasında "elastik zar" olarak adlandırılır. Kanama ihtimali vardır ama düşük bir ihtimalidr. Kanamayan kızlık zarları, ancak normal doğum sonrasında yırtılır. İlk cinsel ilişkide kanama olmaması, yırtılmanın olduğu bölgede hiç damarın olmadığını da gösterir.

Masturbasyon yaparken kızlık zarı yırtılabilir mi?

Eğer içinize bir şey sokmadan sadece sürtünme yoluyla mastürbasyon yapıyorsanız kızlık zarının yırtılma olasılığı çok düşüktür. Eğer içinize birşey sokarak mastürbasyon yapıyorsanız, kızlık zarının yırtılma ihtimali çok yüksektir.

Herkeste kızlık zarı var mıdır?

Bazı kadınlarda kızlık zarı doğuştan bulunmayabilir, çok istisnai bir durumdur.

 • Kızlık Zarı Kanı Nasıldır?
  Kızlık Zarı Kanı

  Kızlık zarı kanaması bazı toplumlarda bekaretin bozulduğunu gösteren bir işaret olarak görülür. Artık günümüzde kızlık zarının cinsel ilişki dışında birçok sebeple bozulduğu bilinmektedir. Kızlık zarı kanaması herkeste farklı olabilmektedir.

  Kızlık zarı kanı ilk cinsel ilişki esnasında çok az miktarda veya damla damla şeklinde gelmektedir. Genelde kadınların bir kısmında kanama gelmekte bazılarında ise kanama olmamaktadır. Çiftlerin ilk gece cinsel ilişkide yoğun kanama beklentisi stresi arttırmakta ve endişe yaratmaktadır. Yoğun stres cinsel ilişki dinamiğini bozar, erkeklerde ereksiyon yetersizliği ve erken boşalma oluşmasına sebep olabilmektedir.

  Kızlık zarı kanama miktarı erkeğin penisin büyüklüğü, penisin sertliği ve vajinaya giriş açısı da etkilidir. Toplumumuzda ilk gece yaşanan ilişkide kanama beklentisi kadın ve erkek için stres yaratabilir. Bazı yanlış inanışlar eşler arasında karmaşık bir sorun halini alabilmektedir.

  Kızlık Zarı Şekilleri ve Çeşitleri?
  • Septalı Hymen: Kızlık zarına ait bir doku parçası ile kızlık zarının ortasındaki boşluk ikiye ayrılır ve cinsel ilişkiye izin vermez operasyon gerektirir.
  • İmperfore Hymen: Kızlık zarının yapısı ve ortasındaki delik insandan insana farklılık göstermekte olup, bazı kadınlarda bulunmayabilir.
  • Annüler Hymen: En sık rastlanılan kızlık zarı türüdür ve tam ortasındaki delik yuvarlak şekildedir.
  • Kresentrik Hymen: Kızlık zarı şekli yarım ay şeklinde olup, üst kısmındaki zar daha ince ve bu hymen cinsel ilişki ile bozulmamaktadır.
  • Kribriform Hymen: Kızlık zarının ortasında kalbura benzemekte ve birden fazla delik mevcuttur. Bu tür hymende cinsel ilişkiye izin vermeyeceği için operasyon gerektirmektedir.
  • İmperfore Hymen: Kızlık zarı vajinanın girişini tamamen kapatacak şekilde ve ortasında boşluk yoktur. Yine operasyon gerektiren bu hymen türünde de adet kanaması sırasında kan dışarı atılamayacağı için birikir ve oldukça sancılı bir durumdur.
  • Mikroperfore Hymen: Kızlık zarının ortasındaki delik çok küçük olmaktadır.
  Kızlık Zarı Kanaması Ne Renktir?

  Kızlık zarı kanı insandan insana değişkenlik göstermekte ve farklı yoğunlukta olmaktadır. İlk gece ilişki esnasında ortaya çıkan kanın rengi de değişebilmektedir. Genelde açık pembe veya kırmızı renkte olmaktadır. Yalnız, kalın kızlık zarı olan kadında kan rengi daha koyu olabilmektedir. Bazılarında ise hymenin türü nedeniyle kan içeride hapsolmakta, cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkan kan pıhtı bir şekilde gelir ve koyu renkte olmaktadır.

  İlk Gecede Kanama Olmazsa Ne Olur?

  Kızlık kanaması kişilerin hymenin yapısına bağlı olarak farklı şekillerde olabilmektedir. Ancak kadınların bazılarında kızlık zarları esnek olur ve yırtılmayabilir. Bu sebeple ilk gecede yırtılmayan kızlık zarında kanda gelmez.

  İlk ilişki sonrası gelen kan her ne kadar bekaret göstergesi olsa da, cinsel ilişkide bulunmamış bir kadın hymenin yapısı nedeniyle ilk gece kanamayla karşılaşmayabilir. Bu durumu yaşayan kişilerin muhakkak bir jinekolog tarafından muayene edilmesi ve kızlık zarının yapısı ile ilgili kişiye bilgi verilmesi gerekir.

  Toplumumuzda ilk gecede yaşanan ilişki sonrasında kanın gelmemesi birçok evliliğin başlamadan bittiğini de göstermektedir. Bunun için kişilerin evlilik öncesi kızlık zarına zarar vermeden muayenelerini yaptırması bu aşamada çok önemli olmaktadır.

  Kızlık Zarı Kanamasının Fazla Olması Nedendir?

  Kızlık zarı kanının fazla olmasının nedenleri arasında ilk cinsel ilişki esnasında vajinal duvarı yırtılabilir ve böyle bir durumda kanamayı durdurmak için vajinal tampon uygulaması veya cerrahi onarım gerektirebilir. Ayrıca, vajinal duvar yırtığı olmadan da fazla kızlık zarı kanaması görülebilmektedir. Kızlık zarının kalın ve damarların yoğun olmasından dolayı kanama miktarı da fazla olabilmektedir.

  Kızlık Zarı Kanaması Ağrılı mı Olur?

  Kızlık zarı kanaması ilk cinsel ilişki esnasında vajina bölgesinde yeterli ıslanma sağlanır ise ağrı oluşmaz. Kadın bozulduğunu dahi hissetmez. Bazı kadınlarda ise, hafif sızlama şeklinde bir ağrı ve sancılar görülebilir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda bir enfeksiyon, iltihap veya vajinal duvarda yırtık oluştuğunun işareti olabilmektedir.

 • Kızlık Zarı Dikimi Doğumda Belli Olur Mu?

  Kızlık zarı dikimi doğumda belli olur mu? diye sorular alıyorum, Hayır! kızlık zarı dikimi doğumda anlaşılamaz. Kızlık zarı dikimi iz bırakmaz, herhangi bir tahlilde ve ultrasonda çıkmaz doğumda belli olmaz. Doğum olana kadar yaşanan cinsel ilişkiler ile kızlık zarı zamanla esneyip açılacağı için doğuma kadar anlaşılabilecek bir durum değildir.

  Kızlık zarı dikimi yaptıranların sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Daha önceki yıllarda da yapılan kızlık zarı operasyonları günümüzde birçok şehirde özel muayenehanelerde gerçekleştirilmektedir.

  Kızlık Zarı Dikimi Doğumda Anlaşılır mı?

  Kızlık zarını diktirmek isteyen kişilerin yaşamış oldukları en büyük endişelerden biride yapılan işlemin diğer kişiler tarafından anlaşılıp anlaşılamayacağıdır. Kızlık zarı dikimi tecrübeli bir jinekolog tarafından yapıldığı taktirde doğumda anlaşılması mümkün değildir.

  Kızlık Zarı Dikimi Kayıt Tutuluyor mu?

  Kızlık zarı dikimi esnasında kayıt tutulmamaktadır. 18 yaşından büyük olan kişilerin anne ve babaları dahi hiçbir şekilde sizin bilgilerinize ulaşma hakkına sahip değildir. Dolayısıyla bu aşamadan sonra endişelenmenize ve kızlık zarı dikiminden çekinmenize gerek yoktur.

  Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri ve Farkları

  Kızlık zarı dikimi aslında operasyona verilen isim olup kalıcı kızlık zarı tamiri dediğimiz yöntemde baştan yapay bir kızlık zarı oluşturulduğu için yapılan operasyon kesinlikle anlaşılmaz. Yani ortada dikiş falan yoktur ve bunun anlaşılması hiçbir şekilde mümkün değildir.

  Geçici kızlık zarı dikiminde ise atılan dikişler çok küçük olup kanama ile beraber ipin dışarı çıkması ve bu şekilde anlaşılması gibi bir durumda söz konusu değildir. Kızlık zarı dikimi için aradığınız mahremiyet çok daha iyi sağlanacağı için bu konu hakkında endişeleriniz varsa devlet hastanesi yerine özel muayenehaneleri tercih etmeniz çok daha doğrudur.

  Kızlık zarı dikimi son derece önemli bir operasyon olup mesleki anlamda tecrübeli ve bilgili olan jinekologlar tarafından yapılmalıdır.

 • Kızlık Zarı Kaç Kere Dikilebilir?
  Kızlık Zarı Nedir?

  Kızlık zarı, vajina girişini kısmen kapatan ve genellikle ilk cinsel ilişki yaşandığında yırtılabilen ince damarlardan zengin elastik bir yapısı olduğundan “bekâret zarı, kızlık perdesi” olarak da adlandırılmaktadır. Diğer bir deyişle, vajina kısmının alt tarafında oluşan deri kıvrımın adıdır. Bu kızlık zarı vajina girişinde, iç dudağın yaklaşık olarak 1-1,5 cm gerisinde bulunan bir zar tabakasıdır. Zarın tam orta kısmında, kanama kaynaklı ve diğer sebeplerle ortasında delik yardımıyla içerde oluşan vajinal sıvılar ve adet kanının dışarı atılmasını sağlar. Kızlık zarı özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde vajinal kanalı kısmen kapatarak özellikle bakteri veya mantar girişine karşı fiziksel bariyer de oluşturmaktadır.

  Tüm kadınlarda zarın yapısı ve açıklığı her kişiye göre farklılık gösterebilmekte ve genelde şekli itibariyle yarım ay ve kalbur şeklinde olmakla birlikte kalınlığı ve şekli kişiden kişiye de değişiklik gösterebilmektedir.

  En sık olarak gördüğümüz tip anüler dediğimiz halka şeklinde olandır. Diğer taraftan, sık görülen tipler yarım ay şeklinde olan ksentrik tip kızlık zarı, ortasında bölme olan septalı dediğimiz kızlık zarı, bazılarında içinde birçok delik bulunan elek tarzındaki kribriform tip kızlık zarlarıdır. Bir diğer tip ise anemenü dediğimiz kızlık zarının ortasında delik bulunmayan tipidir ki buna da imperfore hymen denilmektedir. İmperfore hymen dediğimiz deliksiz kızlık zarında cinsel birleşme esnasında zorlanırsa yoğun kanamalar yaşanabilir ve acil cerrahi müdahale gerekebilir. Yine, kızlık zarı esnek olduğu için yırtılmayabilir ve bunun sonucunda da kanama olmayabilir. Bu zarlar ancak doğum yapıldığı esnada yırtılabilmektedir. Bu durumdan dolayı birçok genç kız stres yaşayabilmektedir.

  Kızlık zarında bozulmalar ve yırtılmalar sonrasında kızlık zarı kendi kendine iyileşip eski haline dönmez. Yalnız yırtık kenarlarında normal doku iyileşmesi görülmektedir. Bu iyileşme kızlık zarı bütünlüğünü tekrar kazandırmaz. Kızlık zarı yırtılmış ise kızlık zarı dikimi dışında bir onarım yöntemi bulunmamaktadır.

  Sonuç olarak, çeşitli nedenlerden dolayı kızlık zarı hasar görebilir ve ilişki olmadan da yırtılabilir. Yırtılmış  ya da zedelenmiş kızlık zarı varsa ilk cinsel deneyim yaşandığında kadında hiç kanama olmayabilir. Bu sebeple, kanamanın hiç olmaması daha çok sosyolojik boyutlara sebebiyet verebilmektedir. Kadın ilk geceden evine gönderilir ya da hakarete uğrayabilmektedir. Bu açıklamalar doğrultusunda, kızlık zarının bozulup bozulmadığını yalnızca bir jinekologa başvurarak, muayene sonucunda öğrenebilirsiniz.

  Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Türkiye'nin hem doğusunda hem de batısında önemini koruyan bekâret kavramı, günümüzde kızlık zarı dikimi yapılmasına nedendir. Kızlık zarı ülkemizde ve dünyanın belli bölgelerinde halen sosyo-kültürel önemini muhafaza etmektedir. Kızlık zarı dikimi yani “bekaret onarımı” cerrahi operasyonlar şeklinde yapılmaktadır. Vajina içine uygulanan değişik cerrahi tekniklerle ilk cinsel ilişki esnasında yani kanamanın az ya da çok gelmesinin sağlanması işlemidir.

  Genelde, kadının kızlık zarı dikimine başvurmasının sebebi, evlendiği kişiye daha önce hiç ilişkisinin olmadığını ispatlama çabasıdır. Kadın kendini güvene almak açısından bu işlemi yaptırıyor veya bir ilişki önceden yaşanmış bitmiş ve başkası ile evlenme arifesinde ise evleneceği insanın bunu bilmemesi gerektiği şartlarda, kızlık zarı dikimi işlemine başvurabilmektedir. Bu süreçten sonra geleceğini belirleyecek bir karar alan kadın kızlık zarı dikimi ile ilgili bir doktor arayışına girebilmektedir.

  Öncelikle, kızlık zarı dikimi işlemi için, gerekli olup olmadığına kişinin karar vermesi gerekmektedir. Kızlık zarı işleminde bilinmesi gereken en önemli unsur kızlık zarının sadece kanama sağlamak için yapıldığıdır. Kısa ve uzun süreli kızlık zarı tamirlerinde uygulanılan teknikler birbirinden tamamen farklı olmaktadır. Uzun vadeli kızlık zarı onarımları flep operasyonları, mikrocerrahi ile primer onarım ve vajina daraltma ile primer onarım şekillerinde yapılabilmektedir.

  Kızlık zarı dikimi işlemi her kadına uygulanmaktadır. Öncelikli olarak kadının ciddi bir sağlık problemi yaşayıp yaşamadığı araştırılmalı ve sağlık sorunu olmayan kişiye ondan sonra kızlık zarı dikim işlemi yapılmalıdır. İlk olarak şunu belirtmekte yarar var. Kızlık zarı dikimi işlemini isteyen hastaya önce cinsel ilişki zamanı sorulmalıdır. Bu duruma göre kalıcı ve geçici kızlık zarı dikimi işlemine karar verilir. Kalıcı işlem yaptıran kişinin ileriye yönelik zaman sınırı yoktur. Genelde en az 20 ila 30 gün diyebiliriz. Geçici işlemler de ise, cinsel ilişkinin en yakın sürede yaşamasıdır. Maksimum verilen süre 10 gün olmaktadır.

  Kızlık zarı cinsel ilişki yaşandığında bir ya da birkaç yerinden yırtılabilmektedir. Öncesinde bir jinekolog tarafından önce muayene edilip kızlık zarı dikim operasyonu planlanmalıdır. Lokal anestezi uygulanarak yapılan bu kızlık zarı dikim işleminde; yırtık olan kızlık zarı kenarları uç uca getirilerek dikilmekte ve estetik bir görünüm sağlanmaktadır. Başarı şansı jinekolog doktorun deneyimine bağlı olduğu kadar vajina içinde enfeksiyon varlığı ile de ilişkili olmaktadır. Vajina içinde oluşan enfeksiyonlar kızlık zarı dikimi esnasında atılan dikişler enfeksiyona neden olabilmekte ve operasyon başarı şansını düşürebilmektedir. Onun için öncelikli olarak enfeksiyonun tedavi edilerek giderilmesi gerekmektedir.

  Kızlık zarı dikimi işlemleri kadınlar için son derece tehlikesiz ve kolay bir yöntemdir. Deneyimli doktorlar tarafından uygulandığında uzun ve kısa dönemli kızlık zarı operasyonlarında herhangi bir risk bulunmamaktadır. Operasyon sonrası birkaç gün süren hafif kanamalar ve vajinada oluşan gerginlikler normaldir. Kadınların kızlık zarı dikim işleminde özellikle Ankara ve diğer büyükşehirleri tercih etmelidir.

  Kaç Kere Kızlık Zarı Dikilebilir?

  Genelde kızlık zarı dikimi için kişiler ciddi bir para ödeyerek kızlık zarı dikimi yaptırmaktadır. Bu operasyonu yaptırırken kişilerin sadece bir kez yapılabileceğini zannediyor olmalarıdır. Oysa ki, kızlık zarı diktirme konusunda herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Diyelim ki, kızlık zarınız bozuldu, gittiniz kalıcı flep yöntemi dediğimiz ya da geçici kızlık zarı dikimi yaptırdınız, sonrasında cinsel ilişki esnasında bozuldu, zamanla ilişkiye girdiğiniz kişi ile anlaşamadınız, ayrıldınız ve gittiniz yeniden kızlık zarı diktirdiniz, bu tekrarlar konusunda hiçbir zaman sınırlama yoktur. Çünkü istediğiniz kadar operasyon yaptırabilirsiniz.

  Kızlık zarı diktirme ameliyatlarında özellikle doğru doktoru bulduğunuzda her seferinde olumlu sonuç alırsınız Bu konuda yanılmamak adına kapsamlı bir araştırmanın yapılması ve kızlık zarı dikimi ameliyatlarında doktor seçimini doğru yaptığınızda hem maddi hem manevi açıdan yıpratılmamış olursunuz.

  Kaç Kere Geçici Kızlık Zarı Dikimi Yapılabilir?

  Geçici kızlık zarı dikimi evlenmeden ya da ilişkiden iki üç gün önce yapılan bir yöntemdir. Geçici kızlık zarı dikimi genelde lokal anestezi altında vajen girişini daraltarak cinsel ilişki esnasında kanamayı sağlayacak şekilde dikiş atılmaktadır. İşlem ortalama olarak 5 ila 10 dakika kadar sürmektedir. Buradaki amaç kızlığın onarımından daha çok ilk cinsel birliktelikte kanama gelmesinin sağlanmasıdır.

  Geçici kızlık zarı dikiminde eskiden yırtılmış olan kızlık zarına ait parça ve kalıntıların "karinkül" bulunması gerekmektedir. Bu işlemde iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Kızlık zarının çevresi boyunca bir iplik geçirilir ve tam ortasında adet kanının akmasını sağlayacak halka şeklinde bir delik bırakılır ve dairesel olarak büzülür. Kalıcı yöntem dediğimiz uygulama gibi geçici işlemde de kızlık zarının dikimi ortalama olarak 15 ila 20 dakika sürmektedir. Basit ve kolay bir yöntem olup, bu işlemin sonucunda kişiye ilaç verilmemektedir. Operasyon yapıldıktan sonra bekleme süresine gerek yoktur.

  Geçici kızlık zarı yapıldıktan sonra dikişler bir hafta dayanabilir. Geçici kızlık zarı dikiminde yapılan kesiler ve atılan düğümler kızlık zarının arkasında kaldığı için erkek tarafından anlaşılmaz. Hatta hastaya cinsel ilişki esnasında oral ilişkiye girmemesi ve elle vajinal bölgeye müdahale etmemesi önerilmektedir. Ayrıca ilişki sonrasında kanama yaşandıktan sonra anlaşılması zordur.

  Genelde hastalar kızlık zarı dikimi ile ilgili işlemlerinde hastane ve kalabalık merkezlerden uzak durur ve daha sakin muayenehaneleri tercih ederler. Bu ameliyatlar gizlilik gerektirdiği gibi hastanın psikolojik olarak daha rahat etmesi için bütün olanaklar titizlik içinde yapılmalıdır.

  Ayrıca geçici kızlık zarını yaptırdınız tutmadı diyelim, başka bir doktora gidip yaptırdığınızda önceden başarısız olması yeni operasyonunuzun kaderini etkilemez. Geçici kızlık zarı dikimi kaç kere yaptırırsanız yaptırın önemli olan doğru alana, doğru dokunun, doğru hekim tarafından yerleştirilmesidir. Özellikle anatomik yapısına uygun şekilde davranmak ve cinsel birleşme esnasında kanamayı sağlamak ve o bölgenin darlığını hissettirmek amaçlanmaktadır. Bunun için dalında uzman bir doktor tarafından işlem gerçekleştirildiğinde hiç sıkıntı yaşamazsınız. Bu tür operasyonlarda doktor seçimini çok doğru yapmanız gerekmektedir.

  Kaç Kere Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Yapılabilir?

  Flep yöntemi olarak yapılan, kalıcı kızlık zarı dikimi (hymenoplasti) kızlık zarının kesin olarak yeniden yapılmasını sağlayan bir cerrahi işlemdir. Kalıcı kızlık zarı dikimi, mevcut kızlık zarı kalıntıları kullanılarak lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bunun için vajina girişinde çok ince ve emilebilir iplik kullanılarak ince bir zar oluşturulur.

  Eğer kızlık zarı kalıntıları yeterli miktarda bulunmuyorsa vajina girişinde kızlık zarına eşdeğer bir yapı oluşturmak için vajina iç çeperleri de kullanılabilir. Kızlık zarının arkasında vajinaya yakın bölgeden kaldırılan ince bir flep yani, bir mukoza dokusu ile vajina giriş kanalı yamanır ve o kızlık zarının olduğu alana bu parçanın dikimi yapılmaktadır. Ortalama bu operasyon 20-25 dakika sürmektedir. Bu işlemde kullanılan iplikler kendiliğinden eridiği için dikişlerin alınmasına gerek duyulmaz ve bazen 4-5 gün sonra bu dikişlerden birkaç tanesi ele gelebilir. İyileşme süresi genelde 2 ila 3 hafta arasında olabilmektedir. Bir ay sonrasında da tamamen iyileşme gerçekleşmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında hastalar normal hayatlarına aynı şekilde devam edebilmektedirler.

  Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu sonrasında hasta mutlaka kontrole çağrılır ve kızlık zarının vücudun onu kabul edip etmediği, zar dokusunun tam oturup oturmadığı ve esnekliğin tam olup olmadığı doktorunuz tarafından mutlaka değerlendirilmelidir. Kalıcı kızlık zarı dikimi sayesinde kızlık zarı birden fazla onarılabilmektedir. Bu operasyonlarda defalarca kızlık zarı tamir edilmektedir ve yeniden kızlık zarı oluşturulmaktadır. Yalnız işlem sayısı arttıkça ameliyatın zorluğu ve komplikasyonları da ona göre artabilmektedir.

  Kalıcı kızlık zarı dikimi, uzun vadeli onarım ameliyatları evlilik süresinden bağımsız olup her zaman yapılabilir. Geçici kızlık zarı dikimi, kısa vadeli onarım operasyonları ise evlenmeden 1-6 gün önce yapılabilmektedir. Her iki operasyondaki başarı şansı hekimin tecrübesi ile orantılıdır. Kalıcı zar dikiminde operasyonun tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılması başarının anahtarı olmaktadır. Hasta mahremiyetinin tam olarak sağlanması, psikolojik destek, gizlilik ve etik değerlere sahip olunması da son derece önemlidir.

 • Bekaret Raporu
  Kızlık Zarı Kontrolü

  Kişiler için zor olsa da kızlık zarı muayenesi jinekolojik muayeneye benzer. Kişinin tam olarak kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlamak için hasta jinekolojik masaya alınır. Hastanın labium minus da dediğimiz küçük dudaklar aralanarak kızık zarı bir uzman jinekolog tarafından incelenir. Bu işlem esnasında kişi ağrı veya acı duymaz. Jinekolog, kızlık zarı muayenesinde herhangi bir alet kullanmaz ve korkulacak bir muayene değildir. Doktorunuz hastanın dışında muayene sonucunu kimseye bildirmez. Hastanın rızası olursa üçüncü kişilere bildirir. Kadın doğum uzmanları ve uzman jinekologlar hasta doktor mahremiyetini her daim gözönünde bulundururlar.

  Bekaret Kontrolü

  Bekâret Kontrolü özellikle ülkemizde hassas konulardan biri olup, sonuçlar yalnızca talep eden kişilere sözlü olarak bildirilmektedir.

  Kızlık Zarı Muayenesi kadın doğum uzmanı ya da adli tıp uzmanı tarafından yapılır ancak rapor verme veya muayene sonucunu yazılı olarak verme işlemi yalnızca adli tıp uzmanı tarafından ve savcılıktan alınan yazı ile yapılabilir. Bu rapor sadece o gün için geçerlidir. Çünkü hasta rapordan sonra ilişki yaşayabilir bu yüzden sonrası için geçerli değildir. Kadın doğum uzmanı ise, bu durumu muayene olan kişiye eğer muayene olanın rızası veya izni varsa yakınlarına sözlü olarak bildirebilir. Kişi 18 yaşının altında ise, ailesinin isteğine bağlı olarak bu tür bir muayene yaptırabilir. Sonuç aileye yine sözlü bir şekilde iletilir. Eğer ki, adli bir durum varsa kişi adli tıp kurumu tarafından mahkeme kararı ile muayenesi yapılır ve bekâret raporu makhekemeye sunulur.

  Bekaret Raporu Ankara

  Bazı kızlık zarlarının yapısı sonucu etkileyebilecek düzeyde olmaktadır. Kızlık zarında doğal olarak çentikler bulunabilir ve bu görüntü bekaretin bozulduğu izlenimi yaratabilir. Ancak, tıbben kızlık zarında görülen bu çentikler, bekaretin bozulmadığı anlamını taşımaktadır. Ayrıca, bazı durumlarda yardımcı cihazlar da bekâret kontrolünde kullanılabilmektedir. MR ya da ultrason muayeneleri, uzman jinekolog yöntemleri ile birleştirilir. Devlet hastaneleri, özel klinikler, adli tıp kurumu ile üniversite hastaneleri olarak verilebilir. Adli vakalarda ise, kadın doğum uzmanlarından oluşturulan bir kurul bekâret raporunu hazırlayabilir.

 • Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalma
  Kızlık Zarı Bozulmadan da Hamile Kalmak Mümkündür!

  Kızlık zarı bozulmadan da hamile kalmak mümkündür. Kızlık zarı bozulmadan tam ilişki olmadan sürtünme yoluyla vajinal girişe boşalma neticesinde, buradan rahim içine ulaşır ve yumurtayı dölleyerek gebelik oluşmasını sağlar. Yani erkeğin cinsel organı vajene girmeden de spermlerin vajenin içine akmasıyla birlikte gebe kalabilmek mümkündür. Bu durumda, kızlık zarı duruyor kız bâkire ama gebelik oluşmuştur. Elbette gebelik oluşması için rahimde yumurtanın döllenme için ideal büyüklüğe erişmiş olması gerekiyor. Yani gebelik için uygun koşulların mevcudiyeti durumunda hamilelik oluşabilmektedir.

  Erkeklerde boşalmadan hemen önce gelen sıvı da milyonlarca sperm hücresi barındırıyor olabilir. Yine, cinsel ilişki sırasında kadın ve erkek cinsel organlarının temas süresi gebelik riskini artırabilir. Bu durum cinsel organların uzun süreli teması, daha fazla sayıda sperm hücresinin rahme ulaşması anlamına gelmektedir.

  Sperm Hücreleri Rahimde 3 Gün Aktif Bir Şekilde Kalabilmekte

  Sperm hücreleri rahimde 3 gün aktif bir şekilde kalabilmekte ve sürtünme ile cinsel deneyimin yaşanmasından sonraki 3 gün boyunca da hamilelik riskinin devam ettiğinin altının çizilmesi gerekiyor. Bu nedenle kadınların adet döngüsüne dair yapılan hesaplamalar ve gebe kalma ihtimalinin düşük görüldüğü zamanlarda sürtünme ile cinsel deneyim yaşanması gibi çabalar boşunadır.

  Kızlık Zarı Gebeliğe Engel Değildir!

  Her ne kadar toplumda kızlık zarının gebeliği engelleyen bir bariyer olduğu düşünülsede bu bilgiler doğru değildir. Çünkü kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatan bir yapıya sahip değildir. Kadınların her birinde farklılık göstermekle birlikte, kızlık zarının ortasında bir delik bulunur ve bu delik vajinal sıvıların, adet dönemlerinde kanın dışarıya akmasını sağlamaktadır.

  Kızlık Zarı Nedir? Kızlık Zarı Dikilir mi?

  Kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık olarak 1,5 cm içerisinde yer almakta olup, kıvrımlı bir doku parçasıdır. Kendiliğinden iyileşemeyen bir dokudur ve cinsel ilişki ile birlikte yırtılan kızlık zarı yeniden bütünlüğünü sağlayamaz. Ancak o bölgeye genellikle lokal anestezi ile yapılan yaklaşık 15-20 dakika süren flep yöntemi dediğimiz kızlık zarı dikim işlemidir. Bu yöntem ile cinsel ilişkide kızlık zarının yeniden kanaması sağlanabilmektedir.

  Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalma Endişe Duyanlar Ertesi Gün Hapı Kullanabilir!

  Kızlık zarı bozulmadan kadının gebe kalma konusunda endişeleri varsa sperm hücrelerinin vajina girişine temas ettiği durumlarda ertesi gün hapı kullanmak suretiyle hamilelik oluşumu engellenebilir. Yalnız ertesi gün haplarının cinsel ilişkiden en fazla 72 saat sonrasında alınması gerekmektedir. Özellikle cinsel ilişkinin yaşandığı gün itibariyle ertesi gün hapının alınması hamileliği önleme konusunda daha yüksek olmaktadır. Bu hapların çok sık kullanılmasının önerilmediğini ve çeşitli sakıncalar doğurabileceğini de belirtmekte yarar var. Bu haplar doğum kontrol yöntemi olarak asla kullanılmamalıdır. Yalnız çok gerektiği zamanlarda tercih edilmesi gereken ilaçlardır.

  Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

  Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilecek durumlar şunlardır;

  • Vajina girişine boşalma,
  • Esnek yapıda kızlık zarına sahip olmak,
  • Kızlık zarının olmaması ya da kalıntı kızlık zarı yapısına sahip olmak,
  • Vajinal kayganlığın yeterli düzeyde olması,
  • Kızlık zarı deliğinin çok geniş olması,
  • Penisin girişine uygun olmayan yapıda kızlık zarına sahip olmak.

  Vajina girişine boşalma: Cinsel ilişki esnasında vajina içerisine giriş olmasa dahi genital bölgeye boşalma oldu ise meni sıvısı kızlık zarı deliğinden içeri geçebilir. Meninin vajinal kanaldan rahim ağzı ve rahim içine ulaşması olası bir durumdur. Spermler çok hareketli olduğunda eğer ki ilişkinin gerçekleştiği o günlerde yumurtlama oldu ise tüplerde döllenme ve hamile kalma ihtimali gerçekleşebilir ve kızlık zarı bozulmadan hamile kalınmış olur.

  Esnek yapıda kızlık zarına sahip olmak: Esnek kızlık zarı olan bir bayan da ilişki sonrası kızlık zarı bozulmayabilir. Esnek kızlık zarı olan kadın gebe kalsa dahi kızlık zarı muayenesinde yırtılma ya da bozulma olmadığı görülmektedir.

  Kızlık zarının olmaması ya da kalıntı kızlık zarı yapısına sahip olmak: Bazen kızlık zarı doğuştan olmayabilir veya kalıntı şeklinde olabilir. Böyle bir durumda olan kadınların kızlık zarı bozulmadan hamile kalma şeklinde bir olasılık mevcut olacaktır. Çünkü kızlık zarı olmadığından ilk ilişkide kanama görülmeyecektir.

  Vajinal kayganlığın yeterli düzeyde olması: Yeterli oranda vajinal kayganlığın sağlandığı, ön sevişmenin uzun tutulduğu cinsel birlikteliklerde, vajina çevresindeki kaslar gevşer. Vajinanın gevşemesi ile bu mukozal kayganlığın yeterli seviyede olması durumunda kızlık zarının yırtılmadan cinsel birlikteliğin meydana gelmesine olanak sunabilmektedir.

  Kızlık zarı deliğinin çok geniş olması: Bu durum kızlık zarı deliğinin normalden geniş olmasıdır. Kızlık zarı deliği normalden geniş ise ve yeterli düzeyde kayganlık sağlanmışsa cinsel ilişki sırasında yırtılması zor olabilmektedir. Bu durumda da kızlık zarı bozulmadan gebe kalmak çok yüksek bir olasılıktır.

  Penisin girişine uygun olmayan yapıda kızlık zarına sahip olmak: Kızlık zarı ince bir katlantı olsa da her kadında kalınlığı aynı değildir. Bazı kadınlarda normalden daha kalın olabilmektedir. Kalın ve esnek doku yapısı var ise cinsel ilişki esnasında yırtılması güç olacağından bozulmama ihtimali mevcuttur.

  Yukarıda yer alan bu örneklerden her birinde hamilelik ihtimali olur ve bu sebeple adet kanamanızın gecikmesi gibi ya da hamilelik belirtilerinin ortaya çıkması durumları oluşursa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurup gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca, adet dönemlerinde kan kızlık zarında bulunan bu küçük delikten geçebiliyorsa sperm hücreleri de bu delikten geçebilir ve rahme ulaşabilir. Bu nedenle kadınların bu konularda bilgi sahibi olması, istenmeyen gebelikleri önleme noktasında da önem taşımaktadır. Zira istenmeyen gebelik durumunda bebeğin tahliye edilmesi için ülkemizde çeşitli yasal düzenlemeler çerçevesinde kürtaj işleminin yapılması gerekecek ve bu işlem de sadece fizyolojik değil psikolojik boyutları da göz önünde bulundurarak kişiyi psikolojik açıdan oldukça yıpratacaktır.

  Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalanlar

  Sonuç olarak, kızlık zarı bozulmadan Türkiye’de ve dünya genelinde bakire olduğu halde gebe kalan çok sayıda kadın olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi ise, kızlık zarının gebeliği engelleyeceği şeklinde kişilerde oluşan yanlış inanışlar ve bu yanlış inanışlar sebebiyle de bakireyken gebe kaldığını öğrenen kadınlar sonrasında büyük şaşkınlık yaşayabilmektedir.

 • Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?

  Kızlık zarı dikimi genelde bekaretini kaybetmiş kadınların tekrar cinsel ilişki esnasında kanama gelmesi için yapılan bir operasyondur. En büyük endişelerden biri de yapılan kızlık zarı işlemlerinde karşı tarafın anlayıp anlamayacağıdır. Kızlık zarı dikiminin yapılıp, yapılmadığı bir jinekolog tarafından yapılan muayene esnasında bilinmektedir. Herhangi bir tahlil ve tetkik sonucunda anlaşılmamaktadır.

  Kızlık zarının dikilip, dikilmediğini anlamak için, muayenenin mutlaka cinsel ilişki öncesi yapılması gerekmektedir. Cinsel ilişki yaşandıktan sonra yapılan muayenelerde ise kesinlikle bu durumun anlaşılması söz konusu bile değildir. Yani kızlık zarını diktiren kadının cinsel ilişkiye girmeden önce muayene edilmesi durumunda kızlık zarının dikilip dikilmediği anlaşılırken cinsel ilişki sonrası ise kesinlikle anlaşılamamaktadır.

  Kızlık zarı nasıl bozulur?

  Cinsel ilişki esnasında penis vajina temasıyla bu yapı yırtılır. Kızlık zarının özelliğine göre kanama, ağrı ve acı (kişiden kişiye değişir) görülebilir. Kızlık zarı inceyse kanama, ağrı ve acı olmaz ya da çok az olabilir. Kızlık zarının kalınlığı arttıkça ağrı ve acı doku yoğunluğu fazla olduğu için daha fazla olacaktır. Fakat bu da kesin değildir.

  Bazen hiç kan gelmeyebilir. Bu 3 durumda ortaya çıkabilir. Ya önceden bir ilişki yaşanmış ve önceden kızlık zarı yırtılmıştır, ya kızlık zarı esnektir ilişkiye girilirse bile kızlık zarı kanamaz, ya da ilişkide yırtılan yerde kan damarı bulunmadığı için kanamaz.

  Esas soru kızlık zarı dikildiğinde karşı tarafın anlayıp anlamayacağı?

  Diyelim düğün tamiri yani geçici kızlık zarı dikimi yaptık. Biliyorsunuz bu dikim de kalan kızlık zarı parçaları dikilerek birleştirilir. Birleştirme kızlık zarının gerisinden birleştirilerek yapılır ki eğer bu geçici tamir, hakkıyla yapıldıysa dışardan bakan hiçbir göz Geçici kızlık zarı tamiri yapıldığını asla anlamaz. İlişki esnasında kızlık zarı yırtıldıktan sonra eğer ilişkiye girdiğiniz kişi sizi muayene etmek, o bölgeye bakmak, oral seks yapmak, parmakla ya da dille temas etmek isterse çok küçük ihtimalle de olsa dikilen ipliğin eline diline gelme ya da o ipliği görme ihtimali olabilir.

  O yüzden yapılması gereken tek şey ilişkiye girdikten (geçici tamir yaptırdıktan sonra) partnerinize O bölgeyi inceleme şansı tanımayın. Diyelim kalıcı kızlık zarı tamiri yaptırdınız. İşlem sonrası 1-1,5 ay sonra doktorunuza kontrole gittiniz. Doktorunuz tamamdır sıkıntı yok, Artık ilişkiye girebilirsiniz dedi. Bu şu demektir. Bütün iplikler erimiş, bütün dikişler kaybolmuş, artık kimse bu işleme ait bir belirti orada göremez.

  Peki Siz ilişkiye girdiniz. Endişelisiniz , Hala bir kaygınız var. Eğer gerçekten kalıcı kızlık zarı dikiminiz başarıyla yapılmış ise karşınızdaki kişinin dikim yaptırdığınızı anlaması imkansız. Bunu anlayacak olan tek kişi bir kadın doğum hekimi olabilir. İlişkiye girdiniz, kanamanız oldu kızlık zarı yırtıldıktan sonra Bir doktora gidip muayene olsanız dahi kadın doğum hekimi önceden bu işlemi geçirdiğinizi anlayamaz. Sonuç itibari ile partnerinizin sizin kızlık zarınızı diktirdiğinizi anlaması imkansızdır. Eğer başarıyla gerçekleştirilmiş bir işlem yapıldıysa.

  Kızlık zarı dikimi ilişkide anlaşılır mı?

  Kızlık zarı dikim operasyonları iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Kalıcı (flep) ve geçici kızlık zarı. Kalıcı kızlık zarı dikiminde flep yöntemiyle dikim olmakta ve iyileştikten sonra anlaşılması güçtür. Geçici kızlık zarı dikimde ise işlem yeni yapıldığı için bir kadın doğum uzmanı tarafından ancak anlaşılabilir. Bu tür işlemleri partnerinizin anlaması imkansızdır.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi jinekolog tarafından gözle yapılan bir muayenedir. Kızlık zarı dışarıdan bakılınca dışarıdan görülmez. Doktorunuz kızlık zarı muayenesinde iç dudaklar çekilerek kızlık zarında zedelenme veya bozulma olup olmadığına bakılarak hymen muayenesi yapılır. Ağrısız ve zararsız bir muayene olup, endişelenmenize gerek yoktur.

  Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama olarak 20 dakika süren bir operasyondur. İşlem lokal anestezi yada isteğe bağlı olarak genel anestezi altında yapılmaktadır. Kalıcı kızlık tamirinde zedelenmiş olan kısımları tekrar eski haline gelecek şekilde karşılıklı olarak dikmektir.

  Kızlık Zarı Dikimi Doğumda Anlaşılır mı?

  Hayır, anlaşılmaz çünkü daha önceden kızlık zarı dikimi yaptırdınız ve evlendiniz sonrasında hamile kaldınız diyelim, kadın doğum uzmanına gittiğinizde ve doğum esnasında bu durum anlaşılmaz. Yani ilk ilişkiden sonra hiç bozulmamış kızlık zarı ile daha önceden bozulup dikim uygulanmış kızlık zarı arasında fark bulunmaz. Korkularınız tamamen yersiz ve gereksiz olmaktadır.

  Partnerim Kızlık Zarımı Diktirdiğimi Anlar Mı?

  Hayır, partneriniz cinsel ilişki yaşadığınızda bu durumu anlaması pek mümkün değildir. Çünkü cinsel ilişki esnasında kanama normal bekâret kanaması şeklinde gerçekleşmektedir. Burada önemli olan nokta eğer vajinada genişleme varsa kızlık zarı dikimi ameliyatı ile eş zamanlı olarak vajina daraltma operasyonun da uygulanmasıdır.

  Bu itibarla, partnerinizin veya eşinizin cinsel ilişki esnasında şüphelenmesini gerektirecek her hangi bir olumsuz durum söz konusu değildir. Kızlık zarı dikimi aslında operasyona verilen isim olup kalıcı ve geçici olarak yapılmaktadır. Yani kızlık zarı dikimi işleminde kullanılan dikişler zamanla eriyip veya iyileşip attığı için bunun anlaşılması hiçbir şekilde mümkün olmamaktadır.

 • Türkiye'de Kızlık Zarı ve Dikimi

  Bir kadın sağlığı hekimi ve bir cinsel terapist olarak, sosyolojik gözlem ve incelemeleri değerlendirmeyi, bu çalışmalara deneyimlerim ışığında katkıda bulunmayı adeta görev sayıyorum. Biz Türkiye kadınları, cinsel kimliğini edinme ve savunma hakkına hukuk önünde resmi olarak sahipsek de toplumsal baskı bizi bu doğal dürtülerimizle birlikte geriye itiyor. En basit tabiriyle söylemek gerekirse ‘cinselliğini yaşayamayan’ ve bu konuda alabildiğine cezalandırılan kadınlar ülkesiyiz. Namusumuz incecik bir zara bağlı ve çoğu zaman hayatımız da.

  ♦ ♦ ♦ 

  Evlenmeden önce sağlamlığı garanti edilen bu zar, yani kızlık zarımız, olur da deforme olur, bir kanamayla ilk günkü halini yitirir yırtılırsa, vay halimize. Üstelik sosyoekonomik ve sosyokültürel farklarımız, düşünüldüğü kadar büyük bir fark oluşturmuyor aramızda.

  Şehirde kariyer sahibi olan ve görece özgür bir yaşam sürdüren kadınla, köyde ataerkil düzenin buyruğu altında sıkışıp yaşamaya çalışan kadına dair ortak beklenti çoğu zaman bu; bir bekaret kuşağıyla müjdelenen sağlam kızlık zarı.

  Kızlık zarı dikimine dair pek çok görüş var. Birbirinden farklı ve neredeyse hepsi ayrı birer değer taşıyan. Ancak sanıyorum genel kanı kızlık zarı dikiminin yanlış olduğu. Feminist düşünce çerçevesinden baktığımızda bir kadının kızlık zarını diktirmek zorunda kalması her şeyden önce kadın haklarına aykırı. Başka bir pencereden bakarsak bir erkeğin yalan beyan ve hatta operasyonla yanıltılması, aldatılması insan haklarına aykırı. Yine başka bir pencereden bakınca, bekaretin önemini yitirmesi için kızlık zarı dikimine kati biçimde karşı durmak bir tür vazife. Ayrı pencereden bakan birileri ise;  erkeğin bir kez yırtılmış kızlık zarı sonrasında, kadının cinsel geçmişi hakkında doğru bilgiye sahip olamayacağını savunuyor mesela; kaç kere kiminle ve nerede ne yaşanmış bilmek mümkün değil diye. Hepsi üzerine düşünmek mümkün. Ve bana sorarsanız kızlık zarı dikimini bir kadın olarak içime sindirmem o kadar da kolay değil.

  Peki hayat böyle bir şey mi?

  Yalnızca görüşlerimiz ve ideallerimiz mi var onun içinde? Maalesef hayır. Gereklilikler var. Karşı koyamadığımız, sonuçlarını düşünmekten kaçamadığımız mecbur kalışlar. Bir kadın, kızlık zarını diktirmek zorunda olduğunu söylüyorsa, ona ideallerinizden bahsedemezsiniz. Ona ‘ne yaşadıysan yaşadın, bu kimseyi ilgilendirmez’ diyemezsiniz bazen. Çünkü siz arkanızı dönüp gittiğinizde onun yaşayıp yaşamayacağını bilemezsiniz. Çünkü burası Türkiye. Çünkü burada 3. sayfa haberleri bu kadınların öksüz öyküleriyle dolu ve henüz bilinmeyen binlercesinin.

  ♦ ♦ ♦ 

  Daha önce de bahsettiğim bir tecrübeydi, kızını kızlık zarı dikimi için getiren anne. ‘Kızımı öldürecekler, bulalım bir çaresini’ diye ağlamıştı. Yalvarmıştı bana. Eski aklım olsa, eski vicdanım olsa ve eski tecrübesizliğim olsa ‘olur mu öyle saçmalık!’ derdim. Ama sonra… Sonra çok şey gördüm, çok şey tecrübe ettim. Dövülen, sövülen, yaşamı dar edilen, öldürülen çok kadın gördüm, duydum, dinledim. Ve onlar yalnızca köylerde, kırsal kesimlerde yaşamıyorlardı. Onlar her yerdeydi. Onların hayatı, kızlık zarları ‘bozuk’ diye, sandığımdan da beterdi. Gidecek yerleri, dertlerini anlatacakları anne babaları ve sığınacakları limanları yoktu. Yıllarca aşağılananlar, işkence görerek evliliğine devam edenler de oldu, intihar edenler de, infaz edilenler de. Onlara ideallerden ve olması gerekenlerden bir yere kadar bahsedebilirdi insan. Ama bir yerden sonra ‘can tatlı’ydı.

  Burası Türkiye; burada pek çok kadın ‘kız’ olarak kalmak, gelinlikle girdiği baba evinden kefenle çıkmak zorunda. Burada tecavüze uğrasa da suçlu kadın, severek isteyerek cinselliğini yaşasa da. Burada sağlam bir kızlık zarına bakıyor yaşam. Burada erkekler, hayatlarına giren kadınlarla birlikte olmak ama evlenirken el değmemişini bulmakla mükellef, böylesi makbul buralarda.

  ♦ ♦ ♦ 

  Buralarda kapınızdan kızlık zarı dikiminin etik olmadığı gerekçesiyle çevirdiğiniz gencecik bir kadına ne olacağı muallak. Buralarda hangi uçurumun dibinde hangi kadın cesedinin olduğu ve olacağı muallak. Buralarda erkeğin zarı yok; kaç kadınla birlikte olduğu zafer sayılmakla birlikte muallak. Buralarda hangi erkeğin kalbinde hangi geleneğin sinsice yattığı muallak. Buralarda kesin olan bir şey varsa kızlık zarının bir kalp kadar kıymetli sayıldığı, yaşamın devamını sağlamlığıyla mümkün kıldığı.

  Bazen bazı şeyler çok doğru gelmez ama bazen bazı yanlışlar hayat kurtarabilir. Bazen insan mecbur kalır ve bazen kadın çaresizdir, muhtaçtır.

  Hep aynı pencereden bakmak olmaz. Çünkü hayatın teorisi pratiğine her zaman uymaz. Keşke böyle olması... Belki bir gün böyle olmaz... 
  ♦ ♦ ♦♦ ♦ ♦
 • Çiçekler açsın diye...

  Çiçekler açsın diye...

  Cehaletle baş etmenin yollarını ararken sapkınlıkla baş etmenin yollarına da rastlasak keşke. İkisi de öyle meşakkatli ki hayat, bulmayı kolaylaştırsın istiyor insan. bir insan bedenine ne kadar zulmedilebileceğini düşünün durun, asla gerçekte yaşananlara yaklaşamazsınız. Aklınız hayaliniz uzanmak istemez oralara. Ben de tüm çıplaklığıyla bahsedip insanlıktan umudunuzu kesmenizi istemem. Bizi insanlık ayakta tutacak tutarsa…

  Merve’nin normalde kekelemediğini anlamıştım. Hiç kekelemiyormuşçasına dinledim onu, bir sorun olmadığına, onu anladığıma ikna olmalıydı. Anlıyordum onu, birazdan dökülecekti içinin kumu taşı. Bekliyordum.

  ‘Beni muayene edin’ dedi. Ne için olduğunu söylemiyordu, görmemi istiyordu belli ki. Kadınların benimle tanışmamış kısmına korkunç gelen o çatallı masa, Merve’nin bacaklarını da olgunlukla araladı. Uzun sürmedi ama bu. Kısa bir nöbetten sonra o kendini rahat hissettiğinde yeniden başlamak üzere sona erdirdim başlamayan muayeneyi. Acelemiz yoktu, dilimiz normale dönene dek konuşabilirdik mesela.

  Rahatlattım Merve’yi ve yeniden aynı aşamaya geldiğimizde sicim gibi gözyaşlarında utancı gördüm. Vajinasındaki kanamalı izlerin, deliklerin, berelerin birden fazla ve daha önce rastlamadığım türden olması canımı sıktı. Ama ben bile olanı tahmin edemezdim. Kimi yerler kabuk tutmuştu, kiminde kan kurumuştu, kimi yerler soyulmuştu. İnsanlık dışı bir muamele kendini hemen belli ediyordu.

  Muayeneyi neden istediğine gelmişti sıra. Kadınlık organına böyle zarar verenin amacı, asla makul değildi de kim bilir neydi... İnanılmazdı.

  Aşık olduğu adam, kızlığını bozmuştu Merve’nin. İkisi de istemişti ama çekindiğinden ikna edilmişti Merve, ne de olsa evlenecekler diye. Sonuç, umduğu gibi olmamıştı genç kadının. Uzun bir süre daha evlenmeyi düşünmüyordu sevdiği adam. Ayrılmak istemişti. Bekareti için ağlayan sevgilisini yeni bir sevişmeyle teselli etmişti. Ve sonrasında nasıl da akılcı (!) bir çözüm bulmuştu öyle. Ne düşünceli sevgili…

  Yırtılan kızlık zarını kendisi dikmek istemişti. Ahh ne yüce sahiplenme duygusu! Kimselere dokundurtmamak için doktorluğa soyunuvermişti. İğne aynı iğne, iplik aynı iplik, neden yapamasın ki! İğneyi kendisine çuvaldızı genç bir kadının organına batırıvermişti. Bir deney gibi, bir oyun gibi, sevdiğini en çok kendisi sever gibi...

  Acılar içinde çığlık çığlığa bayılmasının ardından bırakmıştı Merve’yi. Pansuman yapmıştı kendince. Şanslıydık ki enfeksiyon kapmamıştı Merve’nin sapkın dikişleri ve kalıcı bir hasar bırakacak kadar delirmemişti adam. Vajinasındaki deformasyonu hallederdik, onarırdık, eskisinden genç ve hoş bile olurdu da ya bunu yaşadığı anı silmesi... Bir off çektim, karşıki dağlara bir şey olmadı. Dağları, zalimler tutmuştu, sapkınlar, kötüler, cahiller... Ama dağların eteğinde bir çiçek açtı. Merve, benimle. Su gibi konuşuyor ve akıp gidiyor yarası.

  Karşı koymayı, kendini sevmeyi, hatalarıyla yüzleşmeyi, seçimlerini yargılamayı, karar vermeyi, geleceği görmeyi öğreniyor. Kiminle olmak isterse onunla olacak, ne yapmak isterse onu yapacak ve sevecek kendini. Kendinden değerli bir şey yok, artık biliyor. Cehalete feda etmeyecek kendini, sapkınlığa eyvallah demeyecek artık. Hayır diyebilecek. Dilerse evet diyebilecek. Yine sevecek ama illa ki bir de sevilecek. Yok mu Merve gibi yüzlercesi...

 • Kızlık zarı esner mi?

  Vajen esneyebilen ve uzayabilen bir yapıda olup, vajen esnediğinde onun bir parçası olan kızlık zarı da esner ve açılır. Kızlık zarının ortasında var olan delik genellikle bir serçe parmağı kalınlığı kadardır. Yine bazı kadınlarda bu delik çok dar iken bazılarında geniş olabilmektedir. Ancak genellikle bir cinsel ilişki sonrasında kızlık zarı deforme olur yani yırtılır ve sonucunda kanama  görülür. Bazı kadınlarda esnek kızlık zarı adı verilen ve doğuştan gelen bir durum da söz konusu olabilmektedir. Yani bu kişilerde cinsel ilişkiye bir kez girseler hymenin ortasındaki delik genişler ve yırtılmaz. Bu durumda ilişkide kanama ağrı ve acı olmaz. Esnek olan bu zar ancak doğum esnasında yırtılabilir.

  Genelde doğumdan itibaren kızlık zarı çok incedir ve esnek bir yapıda değildir. Ancak ergenlikte bazen başında bazen de belirli bir zaman sonra östrojen hormonu salgılanması ile birlikte kızlık zarı kalınlaşır, bir miktar içeri doğru gelişir ve nispeten esnek bir hal alır. Esnek kızlık zarları jinekolog tarafından yapılan muayene esnasında ortaya çıkar. Gerdek gecenizi sıkıntısız atlatmak istiyorsanız flep yöntemi dediğimiz kalıcı kızlık zarı tamirini yaptırarak kanamayı garanti altına alabilirsiniz.

  Kızlık zarı farkında olmadan yırtılır mı ?

  Kızlık zarı şekli, büyüklüğü ve kalınlığı kadından kadına farklılık göstermektedir. Bununla birlikte şekli ve kalınlığı gibi kızlık zarının esnekliği ve damarlanma şeklinde de farklılık olması doğaldır. Kızlık zarı genelde cinsel ilişki ile yırtılmaktadır. Bir anlık kontrolsüz hareket ya da herhangi bir gerilmede de kızlık zarı yırtılabilir. Esnek olanları hariç tabi ki, kızlık zarının esnek olduğu durumlarda yırtılma yaşanmaz, herhangi bir kanama veya ağrı olmaz ve ancak yapılan vajinal muayene sonucunda zarın esnek olduğu anlaşılabilir.

  Kızlık zarı cinsel ilişki dışında sürtünme, düşme, bisiklete binme, mastürbasyon, vajene herhangi bir sert cisim sokma, aşırı baskı uygulama, adetli olduğunuzda bilinçsizce kullanılan tamponlar ile, yaşanan kaza ve travmalar kızlık zarını yırtabilir. Kızlık zarının yırtıldığını gösteren en önemli belirti ise kanamadır. Bu durumda endişelerinizi yok etmek için en doğru hareket ise, konuyla ilgili tecrübeli bir kadın doğum uzmanına gidip muayene olmanızdır.

 • Kızlık Zarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
  Kızlık Zarı Nedir?

  Kızlık zarı vajinanın 2-3 cm içerisinde, son derece hassas, kolay yırtılabilen ve bozulunca da kendiliğinden iyileşmeyen bir yapıya sahiptir. Günümüzde kızlık zarı çok önemli bir yere sahiptir, çünkü bunun yüzünden cinayetler ve şüphesiz boşanmalar olabilmektedir. Gerçek manada, bir cinsel ilişki yaşamadan sürtünme yoluyla, vajinaya sert darbe alınması ya da parmakla mastürbasyon sırasında bozulup bozulmadığını net olarak anlamak mümkün değildir. Ancak, deneyimli bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan (himen) muayene ile anlaşılır. Muayene son derece kısa ve ağrısız bir işlemdir. Herhangi bir şekilde kişiler kendi kızlık zarını göremez veya dışarıdan birisi bakarak bunu anlayamaz.

  Kızlık Zarı Bozulması

  Genç kızların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Kızlık zarı cinsel ilişki esnasında yırtılır ve az miktarda vajinal kanama olur. Yalnız kızlık zarları yapılarından dolayı insandan insana değişiklik gösterebilmektedir. Genelde tam cinsel ilişkiye giren bir kızın kızlık zarı kesinlikle bozulmaktadır. Ancak, sürtünme, vajina bölgesine darbe alınması ya da mastürbasyon sebebiyle kızlık zarının bozulduğundan şüpheleniyorsanız muhakkak bir kadın doğum uzmanına muayene olmanızda fayda vardır.

  Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

  Kızlık zarı bozulduğunda, birkaç damla kan olabilir ve kısa süre sonra kanama kendiliğinden durur. Bekâretinizin bozulmuş olma ihtimali oldukça çok yüksektir. Kızlık zarı kanı kırmızı renkte, bazen de daha koyu veya pembe renkte olabilir. Kanamanın miktarı çok nadiren de olsa uzun süreli ve yoğun olarak kendini gösterebilir, bu durumda kanamayı durdurabilmek için cerrahi müdahale gerekebilir ve dikiş atılabilir. Kızlık zarının bozulduğunu ancak, bekâret zarı bozulma belirtilerini bilerek anlayabilirsiniz. Yani, cinsel ilişki yaşayan çiftlerde penis vajinanıza tam olarak veya yarım olarak bir kez bile girse, kızlık zarı bozulmuş olabilir. Ayrıca, vajinaya parmak veya yabancı sert bir cisim girdiğinde de kızlık zarı bozulabilir. Mastürbasyon esnasında kızlık zarının bozulması mümkün değildir.

  Kızlık zarları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kızlık zarı normalde ilk cinsel ilişki sırasında bozulsa da bazı durumlarda kızlık zarlarının yapısal özelliklerinden dolayı yani esnek olduğundan cinsel ilişkide bozulmaz ve kanama oluşmaz. Ancak, doğum esnasında kızlık zarı yırtılabilir. Bu yüzden, evlenmeden önce kişilerin mutlaka bir jinekologa giderek kızlık zarının esnek olup olmadığı hakkında bilgi almasında fayda vardır. En yaygın tedavi yöntemi kızlık zarının dikilmesidir. Uygun şekilde yapıldığında, başarı şansı oldukça çok yüksektir.

  Kızlık zarı bozulma belirtileri;

  • Vajinadan kan gelmesi,
  • Uzun süren ağrılarınız,
  • Kahverengi akıntınız olması ya da leke tarzında pembe veya kırmızı renkte ara ara kan gelmesi diyebiliriz.

  Kızlık zarı dışarıdan görülmemekte ve vajina girişinden bir iki santim içerdedir. İç dudakları yanlara doğru yeterince aralayıp kızlık zarını ortaya çıkarmak ve dalında tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeniz ve vajinal muayene olmanız gerekmektedir. Kızlık zarı dokusunda kendiliğinden bir iyileşme oluşmaz. Bunun için kızlık zarı dikimi işleminin bir jinekolog tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kızlık zarı dikimi geçici ve kalıcı olarak yapılmakta ve her iki işlemde de cinsel ilişki sırasında kanama gerçekleşmektedir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Toplumumuzda maalesef kızlık zarı bozulması nasıl anlaşılmakta ile ilgili pek çok yanlış bilgi mevcuttur. Bunlardan biri de yapılan muayenenin acı veren bir uygulama olduğu ile ilgilidir. Kızlık zarı muayenelerinde acı veya ağrı oluşmaz. Kızlık zarı muayenesi 5 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Hymen dokusunun orta kısmında bir delik olduğundan kadınlar bazen bu deliği görünce kızlık zarının yırtıldığını düşünebilirler. Oysa ki doktorunuz muayene esnasında hymen dokusununun yırtılıp yırtılmadığı ile ilgili gözlemleme yaptıktan sonra sizi bilgilendirmektedir.

  İlk Cinsel Birliktelikte Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

  Genellikle ilk cinsel birliktelikte kızlık zarı bozulduğunda kanama süresi 1 ila 2 gün arasında olabilmektedir. Kanamanın süresi ve miktarı hymen dokusundaki damarlarla ile ilgili olmaktadır. Ayrıca, kızlık zarı kanamaları 3 güne kadar uzayabilmektedir. Yalnız daha uzun sürmesi halinde veya kanamaya şiddetli ağrının eşlik etmesi durumlarında mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gözükmeniz gerekmektedir. Kızlık zarı bozulduğunda oluşan kanamaların dışında herhangi bir sağlık sorunun olup olmadığı da araştırılmalıdır.

  Kızlık Zarı İlk Cinsel İlişkide Mutlaka Kanar mı?

  Kızlık zarınınilk cinsel ilişkide mutlaka kanama olup olmayacağı ile ilgili şunu belirtmekte fayda var. İlk cinsel ilişki esnasında kızlık zarında yırtılma meydana gelmekte ve kanama oluşmaktadır. Yalnız, bazı kadınlarda hymen dokusu esnek bir yapıya sahip olduğu için kanama gerçekleşmez ve yırtılma oluşmaz. Böyle esnek hymen dokusu olan kadının doğum esnasında kızlık zarı yırtılabilmektedir. Günümüzde kızlık zarı esnekliği sebebiyle ilk cinsel ilişkide kanamanın yaşanmaması oranı genelde % 44 olarak belirtebiliriz. Yani oldukça yaygın yaşanan bir durum olmaktadır. Ancak, bu konuda da endişeye gerek yoktur. Çünkü bir jinekolog tarafından yapılan basit bir muayene ile kızlık zarının bütünlüğünü koruyup korumadığı, esnek olup olmadığı da anlaşılabilmektedir.

  Kızlık Zarı Kaç Santimde Bozulur?

  Kızlık zarı (hymen) vajinanızın 1,5 ila 2 cm girişinde bulunmaktadır. Cinsel ilişki yaşamadığınız müddetçe bozulması söz konusu değildir. Kızlık zarının bozulması için içerisine sert bir cisim sokulması halinde yırtılır. Cinsel ilişki yaşandığı esnada penis ile doğal yoldan kızlık zarının yırtılma işlemi gerçekleştirilmelidir. Kızlık zarı bozulan kadının anatomik olarak bir değişikliğe uğramayacağı için dışarıdan gözlemlenmez.

  Kızlık Zarı Çıplak Gözle Görülür mü?

  Kadınlar genelde merak edip ayna yardımı ile kızlık zarı dokusunu görmeye ve bu dokunun yırtılıp yırtılmadığını anlamaya çalışırlar. Ancak, bu yolla kızlık zarını görmesi mümkün değildir. Vajina içerisinde yer alan herhangi bir dokunun hymen dokusu olduğu akıllara gelebilir farklı yöntemleri denemeniz sizin yanılmanıza sebebiyet verebilir. Elbette bu kızlık zarı dokusu çıplak gözle görülebilmektedir. Yalnız kadının muhakkak bir jinekolog tarafından muayene edilmesi gerekir. Bu nedenle, kızlık zarının bütünlüğünü koruyup korumadığı da muayene esnasında anlaşılır ve doktorunuz size bu konuda en doğru bilgiyi verir.

 • Kızlık zarı diktirenler de yoğunluk var!

  Ben doktor ve aynı zamanda bir cinsel terapist olarak bunun sosyolojik boyutunu çok acıklı buluyorum.

  Kızlık zarı diktirenler de yoğunluk var!

  Buna mecbur edilen genç kadınlar ilgilendiriyor beni. Kızlarının uğradığı tecavüzü saklamak için kızlık zarını diktirmek isteyen, çocuklarına ya da sevgililerine, arkadaşlarına bakire olmadığı için "bozuk bu" diyen insanlar ilgilendiriyor beni. Onların kalplerindeki zar yırtık geliyor bana. İnsanları buna iten toplumla ilgili kaygılar duyuyorum daha çok.

  Bir gün bir anne kızını kolundan tuttu getirdi, günlerden perşembe. Kız tecavüze uğramış 1.5 yıl önce. Şikayetçi olmamış gizlemişler. Hem kızlık zarını diktirmek hem de geceleri sayıkladığı için tedavi ettirmek istiyorlar. Kız evlenecek çünkü. Kocası öğrenmemeli. O kız 1.5 yıldır her gece sayıklıyor ama onu bir adama teslim ederken önem kazanıyor bu, gerçekten acı. Sohbette konuyu televizyona getirdim. Fatmagül’ün Suçu Ne’yi izlediniz mi seneler önce dedim kadın heyecanla başladı olanı biteni anlatmaya. Evdeki Fatmagül’le ilgili de aynı şeyi yapmış olmanızı dilerdim dedim. Ona da böyle sahip çıkmanızı. Fazla söze gerek yok herhalde…

  O anneyi böyleleştiren de oturmuş bu düzen. Toplum ve kafaların değişmesi zor...

 • Kızlık zarının yırtıldığı nasıl anlaşılır?

  Kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık olarak 1-2 cm içerisinde bulunur ve soğan zarı inceliğinde bir deri olup, ortasında adet kanının akması için bir delik bulunmaktadır. Çocukluktan itibaren, kızlık zarının kalın olan yapısı, ergenlikte yumuşak ve esnek olabilmektedir. Genelde, kızlık zarı ilk cinsel ilişki sırasında bozulmakta ve birkaç yerden yırtılabilmektedir. Kişi kızlık zarı yırtıldığında, hiç acı hissetmeyebilir. Tabi bu durum, kızlık zarlarının yapısal farklılığına, kalın veya ince olmasına ya da ağrı eşiğine göre, kişiden kişiye değişiklikler gösterebilmektedir. Adet dönemindeki kanamalar gibi, yoğun ya da birkaç damla kanda oluşabilir. Özellikle, esnek olan kızlık zarlarında kanama oluşmaz ve sadece doğum esnasında yırtılma oluşur.

  Kızlık zarının yırtıldığı nasıl anlaşılır?

  Gerçek manada, cinsel ilişki olmadan sürtünme yoluyla, mastürbasyon esnasında vajinaya parmak sokmak, ciddi bir kaza veya travma sonucunda, ya da sert bir cismin vajinaya girmesi ile kızlık zarı zarar görebilmektedir. Kızlık zarları çok çeşitli olduğundan, kızlık zarının bozulup bozulmadığı ancak bir jinekolog tarafından, muayene edilerek anlaşılabilir. Herhangi bir şekilde, bir kadın kendi zarını göremez veya dışarıdan birisi bakarak anlayamaz. Hatta kendi başımıza ayna karşısında kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını görme ve anlama imkânımızda yoktur.

  Genel olarak, toplumumuzda önemsenen bir durum olan kızlık zarının nasıl yırtıldığını bilmek mümkün değildir. Sadece konusunda uzman bir doktor tarafından, jinekolojik muayenede tespit edilebilmektedir. Muayene çok kısa süreli olup, kişiye acı vermeyen ağrısız bir kontrol yöntemidir. Sonuç itibariyle, herhangi bir nedenle bekaretinizi kaybettiyseniz bunu çok ta sorun etmeyin, çünkü kızlık zarınızda yırtılma mevcut ise, hymenoplasti diye adlandırdığımız cerrahi işlemle, bu konuda uzman ve deneyimli bir hekim tarafından, lokal anestezi altında, 20 dakika süren ağrı ve acı hissetmeden tamiratı mümkün olabilmektedir.

 • Kızlık zarı bozma nasıl olur?

  Kızlık zarı, tıp dilindeki ismiyle "Hymen" vajinada oluşan son derece hassas, kolay yırtılabilen ve bozulunca da, kendiliğinden iyileşmeyen bir mukoza tabakasıdır. Çeşitli şekillerde olabilen bu doku vajinanın girişinden yaklaşık 1,5 cm içeride ve hilal şeklindedir. Ortasında adet kanının akmasını sağlayan açık bir delik vardır. Kızlık zarı vajinayı enfeksiyonlardan ve yabancı cisimlerin girmesinden korumak amacıyla, bir bariyer görevi gördüğü bilinmektedir. Kültürümüzde ve diğer toplumlarda bekâretin simgesi olarak adlandırılır.

  Kızlık zarı bozma nasıl olur ?

  Kızlık zarının yapısı, esnek oluşu ve kalınlığı her kadında farklılık gösterebilir. Kızlık zarı bozulduğunda anatomik yapısından dolayı esneyip genişleyebilir. Gerçek manada, cinsel ilişki yaşayanlar, vajinaya gelen sert bir darbe ya da yabancı bir cismin girmesi sırasında kızlık zarında bozma oluşabilir. Mastürbasyon esnasında, kızlık zarının bozulması mümkün değildir. Kızlık zarının yapısına göre, ağrı ve kanama miktarı da değişkenlik gösterebilir. Kızlık zarı bozulduğunda, birkaç damla kırmızı, bazen de pembe renkte kan gelebilir ve sonrasında bu kanamalar kendiliğinden durmaktadır. Bu aşamada, kızlık zarının bozulmuş olma ihtimali ise, oldukça yüksektir. Kızlık zarı bozma sırasında kısa süreli ağrı ve bozulan dokular sebebiyle, uzun süreli kanamalar oluşabilir. Yoğun kanamalar yaşandığında, kanamanın durdurulması açısından muhakkak cerrahi bir müdahale şarttır.

  Ayrıca, ilk cinsel ilişki esnasında kızlık zarı bozma ve kanama oluşmaz ise, bu durum kızlık zarının yapısal özelliği ile ilgili olabilir. Esnek olan kızlık zarları ancak doğum sırasında yırtılabilmektedir. Bu yüzden, esnek olup olmadığını bir jinekologa giderek öğrenebilir ve bilgi alabilirsiniz. Kişiler kendi kendine bakarak bunu göremezler. En yaygın tedavi yöntemi kızlık zarının dikilmesidir. Kızlık zarı dikimi özel olup, kimseye bilgi verilmez ve uygun şekilde, deneyimli ellerde yapıldığı takdirde, başarı oranı oldukça yüksektir.

 • Kızlık zarı ne kadar içerde?

  Kızlık zarı ne kadar içerde?

  Ülkemizde genelde, kadınların kafasını çok kurcalayan ve korkutan sorunlardan biri de kızlık zarıdır. Kızlık zarı Anatomik olarak vajinanın girişinden yaklaşık 1.5 ila 2 cm içerde olup, küçük dudakların hemen altında bulunur. Tam ortasında adet kanaması ve vajinal salgıların akması için bir delik bulunur, soğan zarı inceliğinde bir dokusu vardır. Kesin görevi bilinmemekle beraber, vajinayı ve rahmi dışarıdan oluşabilecek mikroplara karşı koruyan bir yüzey kalıntısı olduğu düşünülmektedir.  Günümüzde oluşan yanlış bilgiler doğrultusunda, genç kadın ve erkek kızlık zarının çok içerde olduğu zannetmekte, ilişki sırasında sürtünme veya sert bir mastürbasyonla kızlık zarına zarar verilebilmektedir.

  Kızlık zarı çeşitleri nelerdir?

  Kızlık zarının yapısına ve şekline göre, ilk cinsel ilişkide kanamanın miktarı ve kanamanın olup olmaması hymen çeşidi ile ilgilidir ve her kadında değişkenlik gösterebilir. Özellikle, aşırı kilolu kadınların kızlık zarı çok içerlerde olabilir. Bazen de kızlık zarı dış dudaklardan yaklaşık olarak 4-5 cm daha derinde olabilir. Kızlık zarının yapısı, elastikiyeti, yeri ve kalınlığı herkeste yapı olarak farklılık gösterebilir. Şöyle ki, bazı kişilerde daha kalındır ve ilişkiye girildiğinde kan miktarında ve renginde fazladan yoğunluk vardır. Bazılarında da daha az ve pembemsi bir görünüm oluşturur. Kadınların bir kısmında da kızlık zarı doğuştan olmayabilir. Çok ender durumlarda ise, zarda hiç delik yoktur, bu durumlarda kadındaki genital sistemin zarar görmemesi açısından cerrahi işlemle kızlık zarına delik açılır. Kızlık zarında her ne kadar penis boyunun ve kalınlığının önemli bir rol oynadığı düşünülse de, kızlık zarı derinlerde dahi olsa kanama yaşanmayabilir. Ancak, esnek kızlık zarlarında da tam bir ilişki yaşansa bile, hangi türde penis olursa olsun kanama olmayabilir. Çünkü bu durum kızlık zarının geride olmasına bağlı değil, esnek olmasıyla ilgilidir.

  Kızlık zarı kişi tarafından kontrol edilebilir mi ?

  Ayrıca, kişinin kendi kızlık zarını görmesi ve değerlendirmesi teknik olarak mümkün değildir. Merak edip ayna ile bakıldığında ya da uzman olmayan birisi tarafından muayene edildiğinde kolayca görülebilen bir zar değildir. Ancak, bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene edildiğinde kızlık zarı ne kadar içerde anlayabiliriz.

 • Kızlık zarı ne kadar kanar?

  Kızlık zarı vajinanın girişinde olup, 0.5 cm kadar giriş olduğunda, kızlık zarına zarar verilebilir. İlk cinsel ilişki esnasında, ne kadar kan geleceğini tahmin etmek çok zordur. Kadınlar ilk cinsel birlikteliklerinde, daha önce çevrelerinden duydukları yanlış bilgiler doğrultusunda, tedirginlik yaşayabilmektedir. Kızlık zarının yapısal özelliği nedeniyle, insan insana benzemediği gibi, kızlık zarları da yapısal özellikleri ile çok farklılık gösterebilmektedir. Kişinin fiziksel özelliği de buna etken olabilmektedir.

  Kadınların İlk İlişki Esnasında

  Kadınların ilk ilişki esnasında, kanamayla ilgili duydukları endişeler yersizdir. Esnek olan kızlık zarında, hangi tür penis olursa olsun kanama oluşmaz. Eğer normal bir kızlık zarı ise, bir iki damla kanama olabilir. Kalın ve sert bir kızlık zarı ise, kanama yoğun yaşanabilir. Partneri ilk ilişki esnasında, kadın istemediği halde zorlarsa ve vajina bölgesinde kayganlaşma olmadığı içinde, aşırı sert hareketlerde bulunduğunda, vajina dokusunda yırtıklar oluşur ve bunun sonucunda da yoğun kanamalar görülebilir. Öyle ki, hastaneye götürüp cerrahi müdahale ile diktirmek gerekebilir. Kadınlar çevreden duyulan bilgiler doğrultusunda, ilk cinsel ilişkilerinde, çok kanama olacağı ve hastanelik boyutuna kadar gideceği kaygısı yüzünden ilk gece korkuları yaşamaktadırlar. Zamanla yaşanan bu sıkıntılar ilişkinin kalitesini de etkilemektedir. Oluşan ağrılar nedeniyle, kadın bacaklarını kapar ve kasılır. Bunların devam etmesi sonucunda ise, vajinusmus dediğimiz probleme doğru sizi iter.

  Aslın da, ön sevişme, vajinanın yeterli oranda uyarılması ve ıslanmasıyla birlikte, kadın hiçbir sorun yaşamadan partneriyle birlikte olabilir. Yeteri kadar uyarılan kadın, cinsel ilişki esnasında bu tür problemler yaşamaz ve hiçbir şekilde, ağrı ya da yoğun kanamalar oluşmaz. Bu doğrultuda, yeterince kişinin kendini hazır hissetmeden cinsel ilişkiye başlamaması gerekir. Çünkü vajina kuru olacağından, zorlama ile birlikte bu bölgede yırtılmalar ve kanamalar yoğun yaşanacaktır. Sağlıklı bir birliktelik sürdürebilme aşamasında bunlara dikkat etmekte fayda vardır.

 • S
  Sedef03.12.2018

  Hocam 1 2 yıl önce ayrildigim kisi benle iliskiye girdi donra ayrildi yeni biri var durumumu anlattim ve kızlık zarıma baktirmami istiyor

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Gel muayene edelim

 • M
  Merve03.12.2018

  Merhabalar. Bana cok samimi geldiniz ve size muayene olmak istiyorum kizlik zari dikimi icin fakat ben istanbuldayim size nasi ulasabilirim

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzum mutlaka klinikten tülay ablana ulaş 0 312 417 17 88’i ara mutlaka

 • B
  Bizsizonlar29.11.2018

  Beni bu ızdıraptan kurtarın artık ne olur kızlık zarımı dikimi yaptırmadan normal bir insan olamıycam sanırım

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzum canını hiç sıkma mutlaka bana ulaş 0 312 417 17 88 ya da 0 506 596 03 96’dan mutlaka bana ulaş hiçte canını sıkma

 • A
  Ada21.11.2018

  Erkek arkadaşımla beraber olduk fakat ilk ilişkide kan gelmediği için benden ayrıldı şimdi birisi var ve diktirmek istiyorum ne yapmalıyım

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzum bana mutlaka ulaş 0 312 417 17 88 ya da 0 506 596 03 96

 • L
  Leyla01.09.2018

  Kızlık zarı kanı tam olarak ne renk? Ben adetten önce nişanlımla birşeyler yaşarken koyu kahverengi bir kan geldi. Emin değilim.

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  kuzu muayene etmeden bir şey diyemem

 • M
  Mercan01.09.2018

  26 yaşndyım 2 aylık 2 düşük bir doğum yaptım kan pıjtılaşma sorunum varmış iğne vuruldum hamileyken şimdide dr. gttim polikistik over dedi

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Evet

 • Y
  Yaren28.08.2018

  Aletli pilates yapılabilmesi için Kızlık zarı dikiminden sonra ne kadar süre geçmesi gerekir ?

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  1 ay

 • A
  Aşk28.08.2018

  Ben kızlık zarı diktirecem yarına randevu almam gerek garanti veriyormusunuz fiyatı nedir flep yöntemi yaptırcam

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bizim kanamayan hastamız olmadı kuzu

 • L
  Layla4226.08.2018

  merhava Gokcen hanim ne kadar iliski yasarsak yasayalim yine de vajina icinde zarin kalintisi kaliyor mu? yani o kalintiyla dikim saglaniyormus sanirim

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Sağlanabilir kuzu

 • B
  Betül26.08.2018

  Merhaba ben kalıcı olarak kızlık zarımı diktirmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz lütfen kan gelme ihtimali var kesin var mı evlendikten sonra

  ASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Tabıkı kuzu mutlaka bana ulaş 03124171788- 05065960396

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353