Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

KIZLIK ZARI DİKİMİ

Günümüz şartlarında eğer hala kızlık zarı dikimi gibi bir müdahaleye gereksinim duyuluyorsa bu artık sosyal bir olaydır ve bu işlem yapılmalı mı yapılmamalı mı diye bir sorgulamaya gereksinim duyulmamalıdır.
Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikiminden bahsediyorum. Bu konuda insanlar ve doktorlar da kendi aralarında ikiye bölünmüş durumdalar. Ama işin farklı boyutları var tabî ki. Türkiyenin hem doğusunda hem de batısında önemini koruyan bekâret kavramı, günümüzde bu kızlık zarı dikimi yapılmasına sebeptir. Bu olayın sosyokültürel ve ekonomik durumla, hayat standartlarıyla, bilinçlilik seviyesiyle ilişkisi olmadığı gibi aynı kişilerin zaman içerisinde de farklı düşünebildikleri aşikârdır.

Resmi olarak biriyle evlenmeden ya da birini eş seçmeden cinsel ilişki yaşanması eğer eşler arasında problem yaratıyorsa bir çıkar yolu bulmaya çalışılıyor. Özellikle bayan için kendini güvene almak açısından bu işlem gerçekleştiriliyor. Ya da ilişki önceden yaşanmış bitmiş fakat farklı biriyle evlenme arifesinde olan bir bayanın evleneceği erkeğin ya da ailesinin bunu bilmemesi gerektiği şartlarda bu işlem gerçekleştirilebiliyor.

Ne sebeple olursa olsun eğer böyle bir talep geliyorsa doktor “ben bu müdahaleyi yapmıyorum” diye hastasını reddedemiyor.

Sonuçta geleceğini belirleyecek bir karar alan kız, kızlık zarı dikimi yapacak bir yer ya da bir doktor arayışına girer. Bu belki de hayatında bir dönemeç olur. Özellikle kızlar hayata 1-0 geride başlamamak adına kızlık zarı dikimini Ankara veya Büyükşehirde yaptırmayı tercih etmekteler. Kızlık zarı dikiminin Ankara gibi büyükşehirlerde yapılma sebebi ise ailesinin bunu bilmemesi gerektiği düşüncesidir aslında.

Sebep ne olursa olsun, eğer böyle bir istek geliyorsa kızlık zarı dikiminin bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Ankara’da kızlık zarı dikimini yaptırmak isteyen çiftler ki gerçekten çift olarak gelenler fazla, ya da tek başına gelen kızlar gazetelerden ve dergilerden olabileceği gibi daha yoğun olarak internetten araştırmış, kızlık zarı dikiminin her aşamasına hakim olarak geliyorlar. Ankara’da kızlık zarı dikiminin ne kadar süreceği, nerede güvenilir olarak yapılacağı, riskleri, nasıl yapıldığı ya da çeşitlerini biliyorlar. Fakat Ankara’da başvurduğu ya da telefonla aradığı her doktora da bunları tekrar tekrar sorup ilişkide kanama yüzdesinin kaç olduğunu merak ediyorlar ki bu çok doğal.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir? (Hymenoplasti)

İnternet ortamında yapılan aramalarda karşınıza Ankara’da bir sürü web sitesi, birçok klinik ve kadın doğum doktoru, nadir de olsa plastik cerrahi doktoruna rastlanır. Sorunu olan ve bu tabloyla karşılaşan kız hangisini, niye ve ne için seçeceğini bilemez, sonuçta karşısına çıkan telefonları bir bir aramaya başlar. Telefonun ucundaki ses yani sekreterin sesi, kızlık zarı diktirme kararının en önemli kriteri olmakla beraber, özellikle doktorun tanınırlığı, güvenilirliği, kliniğinin fotoğrafları, doktorun yüzü ve kliniğin şehri önem arz eder.

Özellikle kızlık zarı dikimi Ankara doktorlar arasında, referans vermek çok rastlanan bir durum olmadığı için, Ankara’ da kızlık zarı dikimini yapan doktorun bulunması konusundaki tercihi kızın kendisi kafasında belirlediği kriterlere göre yapmak zorundadır.

Bozulmuş veya yırtılmış olan kızlık zarının dikimi cerrahi müdahale ile mümkündür. Bunun için iki farklı dikim yöntemi bulunmaktadır. Bunlar Hymenorrafi adı verilen geçici kızlık zarı dikimi ya da başka bir ifadeyle düğün öncesi tamiri ve Hymenoplasti olarak adlandırdığımız kalıcı kızlık zarı dikimi ya da başka ifadeyle flep yöntemidir.

Kızlık zarı dikimi yani hymenin tamirinde önemli olan bir sonraki cinsel ilişki sırasında, kanamanın tekrardan olmasını sağlamaktır yani önemli olan kanamadır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi 

Düğün öncesi tamir olarak bilinen geçici kızlık zarı dikimi kızlık zarının geçici olarak dikimi ya da onarımı (hymenorrafi) yapılır. Bir jinekolog tarafından gerçekleştirilir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılır. Eğer hasta talep ederse genel anestezi ile yapmakta mümkündür. Bu yöntemin uygulanabilmesi için kızlık zarına ait parça ve kalıntıların “karinkül” bulunması gerekmektedir. Bu işlem iki farklı yöntem ile yapılabilir.

 • Kızlık zarının çevresi boyunca bir iplik geçirilir, tam ortasında adet kanamasının akmasını sağlayacak halka şeklinde bir delik bırakılarak dairesel olarak büzülür...
 • Kızlık zarının iki uzun kenarlarının iplikle dikilmesi ve yanlardan daraltılması…

İki yöntemde de kızlık zarının dikimi ortalama 15-20 dakika sürer. Basit, kolay bir yöntemdir. Bu yöntem ile kızlık zarının varlığı da kanaması kadar garanti edilebilir. Cinsel ilişki ile bu birleştirilen alan tekrardan yırtılır hem darlık sağlanmış hem de kanama meydana gelmiş olur.

Gözle yapılan bir muayene normal kızlık zarı ile oluşturulmuş olan bu yeni kızlık zarı arasındaki farkı ayırt edemez. Bu müdahalenin en uygun zamanı ilişkiye girmeden ortalama 3-7 gün öncesi olarak söylense de kullanılan iplik ve işlem şekline göre bu zaman 1-10 gün olarak değişiklik göstermektedir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Flep yöntemi olarak yapılan, kalıcı kızlık zarı dikimi (hymenoplasti),kızlık zarının kesin olarak yeniden yapılmasını sağlayan bir işlemdir. Yine bir Jinekolog tarafından yapılmalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi, mevcut kızlık zarı kalıntılarını kullanarak yapılır. Bunun için vajina girişinde çok ince ve emilebilir iplik kullanılarak ince bir zar oluşturulur. Eğer kızlık zarı kalıntıları yeterli miktarda bulunmuyorsa vajina girişinde kızlık zarına eşdeğer bir yapı oluşturmak için vajina iç çeperleri de kullanılabilir. Kızlık zarının arkasında vajinaya yakın bölgeden kaldırılan ince bir flep yani, bir mukoza dokusu ile vajina giriş kanalı yamanır ve o kızlık zarının olduğu alana bu parçanın dikimi yapılır. Ortasında bir delik yapılarak adet kanamasının bu kanaldan akması sağlanır, herhangi bir yara izi, dikiş izi ya da iplik izi kalmaz. Bu işlemde kullanılan iplikler kendiliğinden eridiği için dikişlerin alınmasına gerek duyulmaz ve bazen 4-5 gün sonra bu dikişlerden birkaç tanesi ele gelebilir bu durumda yapan hekime danışılması uygun olacaktır.

Kızlık zarı dikimi fiyatları Ankara 2019

Kızlık zarı dikimi işleminde; bu işlemin yapılacağı hastane ve bu işlemi yapacak olan kadın doğum uzmanının seçilmesinden ziyade araştırılması gereken konulardan biriside kızlık zarı dikimi fiyatları konusudur. Kızlık zarı dikimi fiyatları operasyonlara göre değişiklik göstereceğinden dolayı bu konu, operasyonu yapacak olan kadın doğum uzmanı ile görüşülmelidir. Ayrıca bu konuda daha fazla bilgi için divakadin.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz bu klinik kendi alanında deneyimli doktoru ile sorunsuz bir ameliyat süreci geçirmenize vesile olacaktır. Aynı zamanda steril ortamı, deneyimi ve güler yüzlü hizmeti ile de tüm kaygılarınızı ortadan kaldıracaktır. Ülke genelinden randevu alabilir, muayene olabilir ve nasıl bir yol haritası izleneceğini öğrenebilirsiniz. Aynı gün yaptıkları operasyon ile taburcu olabilir ve kızlık zarı dikimi fiyatları 2019 ile bütçe açısından hiç bir zor durumda kalmadan amacınıza ulaşabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi işlemi

Geçici kızlık zarı dikiminde olduğu gibi bu işlemde lokal anestezi altında yapılır. Eğer hasta talep ederse genel anestezi ile yapmakta mümkündür. Ortalama 20-25 dakika sürer. Kızlık zarı oluşturulması sonrası şikayetler çok azdır. Hafif ve orta derece bir sızı, hastadan hastaya değişmekle beraber bir miktar gerginlik hissi ve çok az da pembemsi bir kanama görülebilir. Aktif hayata dönüş hemendir. İyileşme süresi ortalama 2-3 hafta olduğu için bu sürede günlük aktivitenin biraz kısıtlanması ve bazı hareketlerden kaçınılması önerilir. Bu işlem sonrası yapılacak ya da yapılmayacaklar hastaya ayrıntılı olarak anlatılır. İplikler emilebilen türde olduğu için alınmasına gerek yoktur. Bir hafta sonrasında çamaşırda nadiren de olsa iplik görülebilir. Bu durum doktora bildirilmelidir. Kızlık zarı operasyonu sonrasında görünür herhangi bir iz kalmaz. Bir ay sonrasında da tamamen iyileşme gerçekleşir. Yeni bir yırtılma ya da bozulma söz konusu olana kadar kızlık zarı kendini korur.

İşlem Sonrası: İşlem sonrasında uzun süreli kızlık zarı dikimi yani kalıcı operasyonda pansuman ve antibiyotik önerilir. Bu pansuman ya da bakım esnasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Banyo, duş ya da tuvalet ihtiyaçları eskiden nasılsa aynı şekilde yapılabilir önemli olan o bölgenin kuru tutulmasıdır.

İşlem sonrası 1 ila 1,5 ay sonrası mutlaka kontrole çağrılır ve kızlık zarının vücudun onu kabul edip etmediğini, zar dokusunun tam oturup oturmadığını ve esnekliğin tam olup olmadığının değerlendirilmesi yani operasyonun başarılı olup olmadığının değerlendirilmesi gerekir.

Kızlık zarı dikimi hangi dönemde yapılmalıdır?

Hem geçici hem de kalıcı kızlık zarı dikimini yapmak için en ideal olan zaman adet bitiminden hemen sonradır. Çünkü adet kanı kirli kan olarak değerlendirip oranın bir sonraki adete kadar temiz kalması ve iltihaplanmaması amaçlanır.

Yırtığın oluş zamanı, süresi ya da kaç defa ilişkiye girildiği kızlık zarı dikiminde başarı oranını etkiler mi?

Bu durumlar ameliyatı etkilememektedir. Ameliyatta önemli olan: doğru alana, doğru dokunun, doğru kişi tarafından yerleştirilmesidir. Kızlık zarının dikiminde önemli olan eski anatomik yapısına uygun şekilde davranmak ve cinsel birleşme sırasında kanamasını sağlamak, bir de o bölgenin darlığını hissettirmek amaçlanmaktadır.

Sonuç olarak kızlık zarının dikimi, cinsel ilişkinin şekli, cinsel ilişkinin sayısı ya da zamanı ile ilişkili değildir. Ne kadar cinsel ilişkiye girilirse girilsin, ilişkinin zamanı ne kadar evvel ya da sonra olursa olsun, bu durumlar operasyonun şeklini değiştirmez hatta doğum yapmış olan ya da kürtaj olmuş olan kadınlara dahi bu işlem uygulanabilir.

Kızlık zarı dikimi için hasta tamamen uyutuluyor mu?

Hymen yani kızlık zarı dikimi lokal anestezi altında ya da genel anestezi altında 15-30 dk sürede yapılabilir. Kısa süreli dediğimiz geçici olan kızlık zarı dikimi cinsel ilişkiden 1 ila 10 gün öncesinde kızlık zarı kalıntılarının birleştirilerek yapılabilir. Bu işlem esnasındaki 15-30 dakikayı hissetmek ve yaşamak istemeyenlere genel anestezi uygulanabilir. Anestezi şekli işlemin başarısını etkilememektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası en erken ve en geç ne zaman ilişki yaşanabilir?

Kalıcı dediğimiz kızlık zarı dikiminde, ister 1 ay sonra ilişkiye girsin ister 20 yıl sonra ilişkiye girsin kanama olur.

Kızlık zarı dikiminden hemen sonra normal hayata dönülebilir mi?

Kızlık zarı dikiminden sonra sadece biraz gerginlik, biraz o bölgede sızı, çok hafif kanama ve dolgunluk hissi görülebilir. Fakat bu da 24 saat sonrasında geçecektir. Özellikle o bölgeye işlem olduktan sonra, 1 haftalık ya da 5 günlük pansuman önerilir ve hastaya mutlaka anlatılır. Bu işlem sonrasında gerek banyo gerekse tuvaletle ilgili sorun yaşanmaz ilk gün duş yapılacaksa ayakta duş önerilir. Fakat ondan sonra oturarak da banyo yapılabilir. Hasta 3-4 hafta sonra mutlaka kontrole çağrılır, çünkü iyileşme süresi tam manasıyla 1 ila 1,5 ayı bulabilir. Bu süreçte bazı hareketler ve bazı durumlardan da kaçınılmalıdır. 3-4 hafta havuz ile denize girilmesinin uygun olmadığı mutlaka hastaya söylenir.

Kızlık zarı dikimi mümkün müdür? Yeniden bakire olmak mümkün müdür?

Bekaretin kaybedilmesi kızlık zarının bozulması olarak adlandırılır. Kızlık zarı vajina girişinde bulunan ve girişi kısmen kapatan ince bir dokudur. İlk ilişkiden sonra bu doku tahrip olur. Eğer bir kadın isterse bu dokunun cerrahi yolla tekrar yeniden yapılması yani kızlık zarının dikilmesi mümkündür.

Yapılan operasyonlar kimseyle paylaşılıyor mu?

Yapılan tüm bu işlemler hasta mahremiyeti dolayısıyla aile ve partner dahil kesinlikle herkesten gizli tutulmaktadır.

Kızlık zarının bozulması ağrıya sebep olur mu ?

Kızlık zarının normalden kalın olması ve kişinin ağrı eşiğinin düşük olması ile ilişkilidir. Burada erkeğin davranışı ve yaklaşımı da son derece mühimdir.

Kızlık zarında ilk ilişkide genelde zorluk yaşanır mı?

Eğer kızlık zarınız çok kalın değil ise zorluk yaşamazsınız.

Esnek olan kızlık zarı ilk cinsel ilişkide kanar mı?

Halk arasında “elastik zar” olarak adlandırılır. Kanama ihtimali vardır ama düşük bir ihtimalidr. Kanamayanların kızlık zarları ancak normal doğum sonrasında yırtılır. İlk cinsel ilişkide kanama olmaması, yırtılmanın olduğu bölgede hiç damarın olmadığını da gösterir.

Kızlık zarımı diktirirsem, diktirdiğim ilişkiye gireceğim kişi tarafından anlaşılır mı?

Kızlık zarının dikildiğinin anlaşılma ihtimali yok denecek kadar azdır. sadece kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları kızlık zarı tamiri olduğunu anlayabilir.

Masturbasyon yaparken kızlık zarı yırtılabilir mi?

Eğer içinize bir şey sokmadan sadece sürtünme yoluyla mastürbasyon yapıyorsanız kızlık zarının yırtılma olasılığı çok düşüktür. Eğer içinize birşey sokarak mastürbasyon yapıyorsanız, kızlık zarının yırtılma ihtimali yüksektir.

Herkeste kızlık zarı var mıdır?

Bazı kadınlarda kızlık zarı doğuştan bulunmayabilir.

 • Çiçekler Açsın Diye...

  Cehaletle baş etmenin yollarını ararken sapkınlıkla baş etmenin yollarına da rastlasak keşke. İkisi de öyle meşakkatli ki hayat, bulmayı kolaylaştırsın istiyor insan. bir insan bedenine ne kadar zulmedilebileceğini düşünün durun, asla gerçekte yaşananlara yaklaşamazsınız. Aklınız hayaliniz uzanmak istemez oralara. Ben de tüm çıplaklığıyla bahsedip insanlıktan umudunuzu kesmenizi istemem. Bizi insanlık ayakta tutacak tutarsa…

  Merve’nin normalde kekelemediğini anlamıştım. Hiç kekelemiyormuşçasına dinledim onu, bir sorun olmadığına, onu anladığıma ikna olmalıydı. Anlıyordum onu, birazdan dökülecekti içinin kumu taşı. Bekliyordum.

  ‘Beni muayene edin’ dedi. Ne için olduğunu söylemiyordu, görmemi istiyordu belli ki. Kadınların benimle tanışmamış kısmına korkunç gelen o çatallı masa, Merve’nin bacaklarını da olgunlukla araladı. Uzun sürmedi ama bu. Kısa bir nöbetten sonra o kendini rahat hissettiğinde yeniden başlamak üzere sona erdirdim başlamayan muayeneyi. Acelemiz yoktu, dilimiz normale dönene dek konuşabilirdik mesela.

  Rahatlattım Merve’yi ve yeniden aynı aşamaya geldiğimizde sicim gibi gözyaşlarında utancı gördüm. Vajinasındaki kanamalı izlerin, deliklerin, berelerin birden fazla ve daha önce rastlamadığım türden olması canımı sıktı. Ama ben bile olanı tahmin edemezdim. Kimi yerler kabuk tutmuştu, kiminde kan kurumuştu, kimi yerler soyulmuştu. İnsanlık dışı bir muamele kendini hemen belli ediyordu.

  Muayeneyi neden istediğine gelmişti sıra. Kadınlık organına böyle zarar verenin amacı, asla makul değildi de kim bilir neydi… İnanılmazdı.

  Aşık olduğu adam, kızlığını bozmuştu Merve’nin. İkisi de istemişti ama çekindiğinden ikna edilmişti Merve, ne de olsa evlenecekler diye. Sonuç, umduğu gibi olmamıştı genç kadının. Uzun bir süre daha evlenmeyi düşünmüyordu sevdiği adam. Ayrılmak istemişti. Bekareti için ağlayan sevgilisini yeni bir sevişmeyle teselli etmişti. Ve sonrasında nasıl da akılcı (!) bir çözüm bulmuştu öyle. Ne düşünceli sevgili…

  Yırtılan kızlık zarını kendisi dikmek istemişti. Ahh ne yüce sahiplenme duygusu! Kimselere dokundurtmamak için doktorluğa soyunuvermişti. İğne aynı iğne, iplik aynı iplik, neden yapamasın ki! İğneyi kendisine çuvaldızı genç bir kadının organına batırıvermişti. Bir deney gibi, bir oyun gibi, sevdiğini en çok kendisi sever gibi…

  Acılar içinde çığlık çığlığa bayılmasının ardından bırakmıştı Merve’yi. Pansuman yapmıştı kendince. Şanslıydık ki enfeksiyon kapmamıştı Merve’nin sapkın dikişleri ve kalıcı bir hasar bırakacak kadar delirmemişti adam.

  Vajinasındaki deformasyonu hallederdik, onarırdık, eskisinden genç ve hoş bile olurdu da ya bunu yaşadığı anı silmesi...

  Bir off çektim, karşıki dağlara bir şey olmadı. Dağları, zalimler tutmuştu, sapkınlar, kötüler, cahiller…

  Ama dağların eteğinde bir çiçek açtı. Merve, benimle. Su gibi konuşuyor ve akıp gidiyor yarası. Karşı koymayı, kendini sevmeyi, hatalarıyla yüzleşmeyi, seçimlerini yargılamayı, karar vermeyi, geleceği görmeyi öğreniyor. Kiminle olmak isterse onunla olacak, ne yapmak isterse onu yapacak ve sevecek kendini. Kendinden değerli bir şey yok, artık biliyor. Cehalete feda etmeyecek kendini, sapkınlığa eyvallah demeyecek artık. Hayır diyebilecek. Dilerse evet diyebilecek. Yine sevecek ama illa ki bir de sevilecek. Yok mu Merve gibi yüzlercesi…

 • Kızlık zarı diktirenlerde yoğunluk var

  Ben doktor ve aynı zamanda bir cinsel terapist olarak bunun sosyolojik boyutunu çok acıklı buluyorum.

  Buna mecbur edilen genç kadınlar ilgilendiriyor beni. Kızlarının uğradığı tecavüzü saklamak için kızlık zarını diktirmek isteyen, çocuklarına ya da sevgililerine, arkadaşlarına bakire olmadığı için ‘bozuk bu’ diyen insanlar ilgilendiriyor beni. Onların kalplerindeki zar yırtık geliyor bana. İnsanları buna iten toplumla ilgili kaygılar duyuyorum daha çok.

  Bir gün bir anne kızını kolundan tuttu getirdi, günlerden perşembe. Kız tecavüze uğramış 1.5 yıl önce. Şikayetçi olmamış gizlemişler. Hem kızlık zarını diktirmek hem de geceleri sayıkladığı için tedavi ettirmek istiyorlar. Kız evlenecek çünkü. Kocası öğrenmemeli. O kız 1.5 yıldır her gece sayıklıyor ama onu bir adama teslim ederken önem kazanıyor bu, gerçekten acı. Sohbette konuyu televizyona getirdim. Fatmagül’ün Suçu Ne’yi izlediniz mi seneler önce dedim kadın heyecanla başladı olanı biteni anlatmaya. Evdeki Fatmagül’le ilgili de aynı şeyi yapmış olmanızı dilerdim dedim. Ona da böyle sahip çıkmanızı. Fazla söze gerek yok herhalde…

  O anneyi böyleleştiren de oturmuş bu düzen. Toplum ve kafaların değişmesi zor...

 • Kızlık zarı bozulursa ne olur ?

  Kızlık zarı vajen girişini iç taraftan perdeleyen bir dokudur. Ortasında bulunan ve menstürel kanamanın dışarı atılmasına yarayan açıklığın şekline göre tiplere ayrılmaktadır. Genellikle bu açıklık serçe parmağının büyüklüğü kadar genişlikte olur. Dünyanın birçok yerinde, birçok kültürde kızlık zarı yani hymen saflığın ve bekaretin simgesi olarak görülmektedir. Bu nedenle kadınlar özellikle bazı toplumlarda kızlık zarının durumunu ve varlığını çok önemsemektedir. Hatta ülkemizde yaşandığı üzere bu durum töre cinayetlerine kadar gitmektedir. Kızlık zarının bozulduğunu anlamak için uzman bir doktor tarafından yapılacak gözle muayene yeterli olmaktadır.

  Kızlık Zarının Amacı

  Kızlık zarının amacı, kadının genital bölgesini dış etkenlere ve vajina içinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı koruyan bir engeldir ve bu amaçla yaratılmıştır. Kızlık zarı, sosyo-kültürel olarak bazı toplumlarda cinselliğe açılan kapının kilidi ve bekâretin mührü olarak lanse edilmektedir.

  Kızlık zarı’nın görevi hamilelik süresince, bebek oluşurken bebeğin iç üreme sistemini mikroplardan koruma gibi düşünülse de, ileri yaşlarda kadın adet görmeye başladıktan sonra vajina kendini koruyacak yapıya gelir ve bu durumda zarın bir görevi kalmaz.

  Anatomik olarak kızlık zarı herkeste farklılık gösterebilir. Bazı kadınlarda esnek olduğu için ilk ilişki esnasında yırtılmayabilir ve kanama olmaz. Bazı kadınlarda ise damarlanma fazla olabildiği için fazla kanama da söz konusu olmaktadır.

  Kızlık Zarına Sosyo-Kültürel Bakış

  Yukarıda da belirtildiği üzere sosyo-kültürel olarak kızlık zarı doğrudan bakirelik ile ilişkilendirilmektedir. Günümüzde özellikle batı toplumlarında seks fizyolojik bir ihtiyaç olarak algılanan doğal bir aktivite olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla kızlık zarının yırtılması ya da bozulması çokta önemli algılanmamaktadır. Hatta tam aksine 20’li yaşlara geldiğinde hala bakire olarak kalmak esas sorun olarak görülmektedir.

  Ancak bizim de içinde yer aldığımız doğu kültüründe bekaret çok önemli bir olgu olmaktadır. Evlilik öncesi bekaretin kaybedilmesi aile için tamamen bir utanç kaynağı olarak kabul edilir. Evlilik dışı cinsel ilişki yaşayan kadınlar “kötü kadın yada basit kadın” statüsüne sokulmakta ve öncelikle ailesi tarafından dışlanmaktadır. Hatta bu durum töre cinayetine kadar varmaktadır.

  Kızlık Zarı Bozulursa Ne Olur?

  Peki kızlık zarı kazara veya bir ilişki sonucu bozulursa ne olur, ne yapılmalıdır?

  Kızlık Zarının kaza ile yırtılması durumda öncelikle çok endişelenmemek ve üzülmemek gerekiyor. Sakin kalmakta yarar var. Kızlık zarının kazara bozulması çok yaygın olmasa da görülen bir durumdur. Bir süreliğine herhangi bir tampon kullanılmaması uygun olacaktır.

  Eğer bir cinsel birliktelik neticesi yırtıldı ise yukarıda belirtildiği gibi üzülmemek ve sakin kalmakta yarar vardır.

  Her iki durumda da unutmamak gerekir ki artık kızlık zarının tamiri ya da başka deyiş ile kızlık zarının dikimi yapılabilmektedir. Böyle bir durumda tecrübeli bir kadın doğum uzmanına başvurmak ve bu işlem ile ilgili bilgi almak en doğru yoldur. Çünkü birkaç farklı yöntemden oluşan kızlık zarı dikiminin ihtiyaçlarınıza göre belirlenmesi gerekmektedir.

 • Kızlık zarı esner mi?

  Vajen esneyebilen ve uzayabilen bir yapıda olup, vajen esnediğinde onun bir parçası olan kızlık zarı da esner ve açılır. Kızlık zarının ortasında var olan delik genellikle bir serçe parmağı kalınlığı kadardır. Yine bazı kadınlarda bu delik çok dar iken bazılarında geniş olabilmektedir. Ancak genellikle bir cinsel ilişki sonrasında kızlık zarı deforme olur yani yırtılır ve sonucunda kanama  görülür. Bazı kadınlarda esnek kızlık zarı adı verilen ve doğuştan gelen bir durum da söz konusu olabilmektedir. Yani bu kişilerde cinsel ilişkiye bir kez girseler hymenin ortasındaki delik genişler ve yırtılmaz. Bu durumda ilişkide kanama ağrı ve acı olmaz. Esnek olan bu zar ancak doğum esnasında yırtılabilir.

  Genelde doğumdan itibaren kızlık zarı çok incedir ve esnek bir yapıda değildir. Ancak ergenlikte bazen başında bazen de belirli bir zaman sonra östrojen hormonu salgılanması ile birlikte kızlık zarı kalınlaşır, bir miktar içeri doğru gelişir ve nispeten esnek bir hal alır.

  Esnek kızlık zarları jinekolog tarafından yapılan muayene esnasında ortaya çıkar. Gerdek gecenizi sıkıntısız atlatmak istiyorsanız flep yöntemi dediğimiz kalıcı kızlık zarı tamirini yaptırarak kanamayı garanti altına alabilirsiniz.

  Kızlık zarı farkında olmadan yırtılır mı ?

  Kızlık zarı şekli, büyüklüğü ve kalınlığı kadından kadına farklılık göstermektedir. Bununla birlikte şekli ve kalınlığı gibi kızlık zarının esnekliği ve damarlanma şeklinde de farklılık olması doğaldır. Kızlık zarı genelde cinsel ilişki ile yırtılmaktadır. Bir anlık kontrolsüz hareket ya da herhangi bir gerilmede de kızlık zarı yırtılabilir. Esnek olanları hariç tabi ki, kızlık zarının esnek olduğu durumlarda yırtılma yaşanmaz, herhangi bir kanama veya ağrı olmaz ve ancak yapılan vajinal muayene sonucunda zarın esnek olduğu anlaşılabilir.

  Kızlık zarı cinsel ilişki dışında sürtünme, düşme, bisiklete binme, mastürbasyon, vajene herhangi bir sert cisim sokma, aşırı baskı uygulama, adetli olduğunuzda bilinçsizce kullanılan tamponlar ile, yaşanan kaza ve travmalar kızlık zarını yırtabilir. Kızlık zarının yırtıldığını gösteren en önemli belirti ise kanamadır. Bu durumda endişelerinizi yok etmek için en doğru hareket ise, konuyla ilgili tecrübeli bir kadın doğum uzmanına gidip muayene olmanızdır.

 • Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır ?

  Kızlık zarı vajinanın 2-3 cm içerisinde, son derece hassas, kolay yırtılabilen ve bozulunca da kendiliğinden iyileşmeyen bir yapıya sahiptir. Günümüzde kızlık zarı çok önemli bir yere sahiptir, çünkü bunun yüzünden cinayetler ve şüphesiz boşanmalar olabilmektedir. Gerçek manada, bir cinsel ilişki yaşamadan sürtünme yoluyla, vajinaya sert darbe alınması ya da parmakla mastürbasyon sırasında bozulup bozulmadığını net olarak anlamak mümkün değildir. Ancak, deneyimli bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan (himen) muayene ile anlaşılır. Muayene son derece kısa ve ağrısız bir işlemdir. Herhangi bir şekilde kişiler kendi kızlık zarını göremez veya dışarıdan birisi bakarak bunu anlayamaz.

  Kızlık zarı bozulduğunda, birkaç damla kan olabilir ve kısa süre sonra kanama kendiliğinden durur. Bekâretinizin bozulmuş olma ihtimali oldukça çok yüksektir. Kızlık zarı kanı kırmızı renkte, bazen de daha koyu veya pembe renkte olabilir. Kanamanın miktarı çok nadiren de olsa uzun süreli ve yoğun olarak kendini gösterebilir, bu durumda kanamayı durdurabilmek için cerrahi müdahale gerekebilir ve dikiş atılabilir. Kızlık zarının bozulduğunu ancak, bekâret zarı bozulma belirtilerini bilerek anlayabilirsiniz. Yani, cinsel ilişki yaşayan çiftlerde penis vajinanıza tam olarak veya yarım olarak bir kez bile girse, kızlık zarı bozulmuş olabilir. Ayrıca, vajinaya parmak veya yabancı sert bir cisim girdiğinde de kızlık zarı bozulabilir. Mastürbasyon esnasında kızlık zarının bozulması mümkün değildir.

  Kızlık zarları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kızlık zarı normalde ilk cinsel ilişki sırasında bozulsa da bazı durumlarda kızlık zarlarının yapısal özelliklerinden dolayı yani esnek olduğundan cinsel ilişkide bozulmaz ve kanama oluşmaz. Ancak, doğum esnasında kızlık zarı yırtılabilir. Bu yüzden, evlenmeden önce kişilerin mutlaka bir jinekologa giderek kızlık zarının esnek olup olmadığı hakkında bilgi almasında fayda vardır. En yaygın tedavi yöntemi kızlık zarının dikilmesidir. Uygun şekilde yapıldığında, başarı şansı oldukça çok yüksektir.

 • Kızlık zarı ne kadar içerde?

  Ülkemizde genelde, kadınların kafasını çok kurcalayan ve korkutan sorunlardan biri de kızlık zarıdır. Kızlık zarı Anatomik olarak vajinanın girişinden yaklaşık 1.5 ila 2 cm içerde olup, küçük dudakların hemen altında bulunur. Tam ortasında adet kanaması ve vajinal salgıların akması için bir delik bulunur, soğan zarı inceliğinde bir dokusu vardır. Kesin görevi bilinmemekle beraber, vajinayı ve rahmi dışarıdan oluşabilecek mikroplara karşı koruyan bir yüzey kalıntısı olduğu düşünülmektedir.  Günümüzde oluşan yanlış bilgiler doğrultusunda, genç kadın ve erkek kızlık zarının çok içerde olduğu zannetmekte, ilişki sırasında sürtünme veya sert bir mastürbasyonla kızlık zarına zarar verilebilmektedir.

  Hymen Çeşitleri

  Kızlık zarının yapısına ve şekline göre, ilk cinsel ilişkide kanamanın miktarı ve kanamanın olup olmaması hymen çeşidi ile ilgilidir ve her kadında değişkenlik gösterebilir. Özellikle, aşırı kilolu kadınların kızlık zarı çok içerlerde olabilir. Bazen de kızlık zarı dış dudaklardan yaklaşık olarak 4-5 cm daha derinde olabilir. Kızlık zarının yapısı, elastikiyeti, yeri ve kalınlığı herkeste yapı olarak farklılık gösterebilir. Şöyle ki, bazı kişilerde daha kalındır ve ilişkiye girildiğinde kan miktarında ve renginde fazladan yoğunluk vardır. Bazılarında da daha az ve pembemsi bir görünüm oluşturur. Kadınların bir kısmında da kızlık zarı doğuştan olmayabilir. Çok ender durumlarda ise, zarda hiç delik yoktur, bu durumlarda kadındaki genital sistemin zarar görmemesi açısından cerrahi işlemle kızlık zarına delik açılır. Kızlık zarında her ne kadar penis boyunun ve kalınlığının önemli bir rol oynadığı düşünülse de, kızlık zarı derinlerde dahi olsa kanama yaşanmayabilir. Ancak, esnek kızlık zarlarında da tam bir ilişki yaşansa bile, hangi türde penis olursa olsun kanama olmayabilir. Çünkü bu durum kızlık zarının geride olmasına bağlı değil, esnek olmasıyla ilgilidir.

  Kızlık Zarı Kişi Tarafından Kontrol Edilebilir Mi ?

  Ayrıca, kişinin kendi kızlık zarını görmesi ve değerlendirmesi teknik olarak mümkün değildir. Merak edip ayna ile bakıldığında ya da uzman olmayan birisi tarafından muayene edildiğinde kolayca görülebilen bir zar değildir. Ancak, bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene edildiğinde kızlık zarı ne kadar içerde anlayabiliriz.

 • Kızlık zarı ne kadar kanar?

  Kızlık zarı vajinanın girişinde olup, 0.5 cm kadar giriş olduğunda, kızlık zarına zarar verilebilir. İlk cinsel ilişki esnasında, ne kadar kan geleceğini tahmin etmek çok zordur. Kadınlar ilk cinsel birlikteliklerinde, daha önce çevrelerinden duydukları yanlış bilgiler doğrultusunda, tedirginlik yaşayabilmektedir. Kızlık zarının yapısal özelliği nedeniyle, insan insana benzemediği gibi, kızlık zarları da yapısal özellikleri ile çok farklılık gösterebilmektedir. Kişinin fiziksel özelliği de buna etken olabilmektedir.

  Kadınların İlk İlişki Esnasında

  Kadınların ilk ilişki esnasında, kanamayla ilgili duydukları endişeler yersizdir. Esnek olan kızlık zarında, hangi tür penis olursa olsun kanama oluşmaz. Eğer normal bir kızlık zarı ise, bir iki damla kanama olabilir. Kalın ve sert bir kızlık zarı ise, kanama yoğun yaşanabilir. Partneri ilk ilişki esnasında, kadın istemediği halde zorlarsa ve vajina bölgesinde kayganlaşma olmadığı içinde, aşırı sert hareketlerde bulunduğunda, vajina dokusunda yırtıklar oluşur ve bunun sonucunda da yoğun kanamalar görülebilir. Öyle ki, hastaneye götürüp cerrahi müdahale ile diktirmek gerekebilir. Kadınlar çevreden duyulan bilgiler doğrultusunda, ilk cinsel ilişkilerinde, çok kanama olacağı ve hastanelik boyutuna kadar gideceği kaygısı yüzünden ilk gece korkuları yaşamaktadırlar. Zamanla yaşanan bu sıkıntılar ilişkinin kalitesini de etkilemektedir. Oluşan ağrılar nedeniyle, kadın bacaklarını kapar ve kasılır. Bunların devam etmesi sonucunda ise, vajinusmus dediğimiz probleme doğru sizi iter.

  Aslın da, ön sevişme, vajinanın yeterli oranda uyarılması ve ıslanmasıyla birlikte, kadın hiçbir sorun yaşamadan partneriyle birlikte olabilir. Yeteri kadar uyarılan kadın, cinsel ilişki esnasında bu tür problemler yaşamaz ve hiçbir şekilde, ağrı ya da yoğun kanamalar oluşmaz. Bu doğrultuda, yeterince kişinin kendini hazır hissetmeden cinsel ilişkiye başlamaması gerekir. Çünkü vajina kuru olacağından, zorlama ile birlikte bu bölgede yırtılmalar ve kanamalar yoğun yaşanacaktır. Sağlıklı bir birliktelik sürdürebilme aşamasında bunlara dikkat etmekte fayda vardır.

 • Kızlık zarının yırtıldığı nasıl anlaşılır?

  Kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık olarak 1-2 cm içerisinde bulunur ve soğan zarı inceliğinde bir deri olup, ortasında adet kanının akması için bir delik bulunmaktadır. Çocukluktan itibaren, kızlık zarının kalın olan yapısı, ergenlikte yumuşak ve esnek olabilmektedir. Genelde, kızlık zarı ilk cinsel ilişki sırasında bozulmakta ve birkaç yerden yırtılabilmektedir. Kişi kızlık zarı yırtıldığında, hiç acı hissetmeyebilir. Tabi bu durum, kızlık zarlarının yapısal farklılığına, kalın veya ince olmasına ya da ağrı eşiğine göre, kişiden kişiye değişiklikler gösterebilmektedir. Adet dönemindeki kanamalar gibi, yoğun ya da birkaç damla kanda oluşabilir. Özellikle, esnek olan kızlık zarlarında kanama oluşmaz ve sadece doğum esnasında yırtılma oluşur.

  Gerçek manada, cinsel ilişki olmadan sürtünme yoluyla, mastürbasyon esnasında vajinaya parmak sokmak, ciddi bir kaza veya travma sonucunda, ya da sert bir cismin vajinaya girmesi ile kızlık zarı zarar görebilmektedir. Kızlık zarları çok çeşitli olduğundan, kızlık zarının bozulup bozulmadığı ancak bir jinekolog tarafından, muayene edilerek anlaşılabilir. Herhangi bir şekilde, bir kadın kendi zarını göremez veya dışarıdan birisi bakarak anlayamaz. Hatta kendi başımıza ayna karşısında kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını görme ve anlama imkânımızda yoktur.

  Genel olarak, toplumumuzda önemsenen bir durum olan kızlık zarının nasıl yırtıldığını bilmek mümkün değildir. Sadece konusunda uzman bir doktor tarafından, jinekolojik muayenede tespit edilebilmektedir. Muayene çok kısa süreli olup, kişiye acı vermeyen ağrısız bir kontrol yöntemidir. Sonuç itibariyle, herhangi bir nedenle bekaretinizi kaybettiyseniz bunu çok ta sorun etmeyin, çünkü kızlık zarınızda yırtılma mevcut ise, hymenoplasti diye adlandırdığımız cerrahi işlemle, bu konuda uzman ve deneyimli bir hekim tarafından, lokal anestezi altında, 20 dakika süren ağrı ve acı hissetmeden tamiratı mümkün olabilmektedir.

 • Kızlık zarı bozma

  Kızlık zarı, tıp dilindeki ismiyle “Hymen” vajinada oluşan son derece hassas, kolay yırtılabilen ve bozulunca da, kendiliğinden iyileşmeyen bir mukoza tabakasıdır. Çeşitli şekillerde olabilen bu doku vajinanın girişinden yaklaşık 1,5 cm içeride ve hilal şeklindedir. Ortasında adet kanının akmasını sağlayan açık bir delik vardır. Kızlık zarı vajinayı enfeksiyonlardan ve yabancı cisimlerin girmesinden korumak amacıyla, bir bariyer görevi gördüğü bilinmektedir. Kültürümüzde ve diğer toplumlarda bekâretin simgesi olarak adlandırılır.

  Kızlık zarı bozma nasıl olur ?

  Kızlık zarının yapısı, esnek oluşu ve kalınlığı her kadında farklılık gösterebilir. Kızlık zarı bozulduğunda anatomik yapısından dolayı esneyip genişleyebilir. Gerçek manada, cinsel ilişki yaşayanlar, vajinaya gelen sert bir darbe ya da yabancı bir cismin girmesi sırasında kızlık zarında bozma oluşabilir. Mastürbasyon esnasında, kızlık zarının bozulması mümkün değildir. Kızlık zarının yapısına göre, ağrı ve kanama miktarı da değişkenlik gösterebilir. Kızlık zarı bozulduğunda, birkaç damla kırmızı, bazen de pembe renkte kan gelebilir ve sonrasında bu kanamalar kendiliğinden durmaktadır. Bu aşamada, kızlık zarının bozulmuş olma ihtimali ise, oldukça yüksektir. Kızlık zarı bozma sırasında kısa süreli ağrı ve bozulan dokular sebebiyle, uzun süreli kanamalar oluşabilir. Yoğun kanamalar yaşandığında, kanamanın durdurulması açısından muhakkak cerrahi bir müdahale şarttır.

  Ayrıca, ilk cinsel ilişki esnasında kızlık zarı bozma ve kanama oluşmaz ise, bu durum kızlık zarının yapısal özelliği ile ilgili olabilir. Esnek olan kızlık zarları ancak doğum sırasında yırtılabilmektedir. Bu yüzden, esnek olup olmadığını bir jinekologa giderek öğrenebilir ve bilgi alabilirsiniz. Kişiler kendi kendine bakarak bunu göremezler. En yaygın tedavi yöntemi kızlık zarının dikilmesidir. Kızlık zarı dikimi özel olup, kimseye bilgi verilmez ve uygun şekilde, deneyimli ellerde yapıldığı takdirde, başarı oranı oldukça yüksektir.

 • Kızlık zarı tamiri

  Her kadında farklı şekillerde bulunan kızlık zarı, kadının üremesini sağlayan vajinanın üzerini sarmakta olan bir zardır. Her kadın da bulunmakta olan kızlık zarı; Septat Hymen (Bölmeli Tip),Subseptat Hymen (Yarı Bölmeli Tip),Cressent Hymen (Yarımay Şeklinde) ve Cribriform Hymen (Çok delikli) gibi şekillerde olabilir. Kadının bekaretini temsil eden kızlık zarı, çeşitli durumlar sonucu yırtıldığı zaman kızlık zarı tamiri yapılabilir.

  Bekaretin önem taşıdığı bir toplumda, kızlık zarının yırtık olması toplumda kabul görülmeyen bir durumdur. Bu nedenle bir şekilde kızlık zarı yırtılan kadınlar; kızlık zarı dikimi olarak da bilinen kızlık zarı tamiri yolunu tercih ediyorlar. Bir şekilde kızlık zarı yırtılmış olan kadın için kızlık zarı tamiri büyük önem arz etmektedir. Bu operasyon süreci söz konusu kadın için bir nevi yaşamının dönüm noktasıdır.

  Kızlık zarı dikimi için tercih edilecek olan hastane ve doktor seçimi oldukça önemlidir. Kızlık zarı dikimi durumu genellikle gizli tutulduğu için çok duyurulmadan, kısa sürede yapılmak istenmektedir. Bu durum beraberinde, yeterli miktarda araştırma yapamamayı getirecektir. Oysa kızlık zarı dikimi için seçilecek olan hastane ve doktor iyi araştırılıp seçilmedir. Kızlık zarı dikimi bir; kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır.

  Kızlık Zarı Tamiri (Dikimi) Nerede Yapılır?

  Bu denli önemli bir konuda doktor seçimi yapmadan önce kızlık zarı dikimi ve kızlık zarı tamiri yapacak olan doktor hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmak gerekmektedir.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • S
  Sedef03.12.2018

  Hocam 1 2 yıl önce ayrildigim kisi benle iliskiye girdi donra ayrildi yeni biri var durumumu anlattim ve kızlık zarıma baktirmami istiyor

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Gel muayene edelim

 • M
  Merve03.12.2018

  Merhabalar. Bana cok samimi geldiniz ve size muayene olmak istiyorum kizlik zari dikimi icin fakat ben istanbuldayim size nasi ulasabilirim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzum mutlaka klinikten tülay ablana ulaş 0 312 417 17 88’i ara mutlaka

 • B
  Bizsizonlar29.11.2018

  Beni bu ızdıraptan kurtarın artık ne olur kızlık zarımı dikimi yaptırmadan normal bir insan olamıycam sanırım

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzum canını hiç sıkma mutlaka bana ulaş 0 312 417 17 88 ya da 0 506 596 03 96’dan mutlaka bana ulaş hiçte canını sıkma

 • A
  Ada21.11.2018

  Erkek arkadaşımla beraber olduk fakat ilk ilişkide kan gelmediği için benden ayrıldı şimdi birisi var ve diktirmek istiyorum ne yapmalıyım

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzum bana mutlaka ulaş 0 312 417 17 88 ya da 0 506 596 03 96

 • L
  Leyla01.09.2018

  Kızlık zarı kanı tam olarak ne renk? Ben adetten önce nişanlımla birşeyler yaşarken koyu kahverengi bir kan geldi. Emin değilim.

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  kuzu muayene etmeden bir şey diyemem

 • M
  Mercan01.09.2018

  26 yaşndyım 2 aylık 2 düşük bir doğum yaptım kan pıjtılaşma sorunum varmış iğne vuruldum hamileyken şimdide dr. gttim polikistik over dedi

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Evet

 • Y
  Yaren28.08.2018

  Aletli pilates yapılabilmesi için Kızlık zarı dikiminden sonra ne kadar süre geçmesi gerekir ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  1 ay

 • A
  Aşk28.08.2018

  Ben kızlık zarı diktirecem yarına randevu almam gerek garanti veriyormusunuz fiyatı nedir flep yöntemi yaptırcam

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Bizim kanamayan hastamız olmadı kuzu

 • L
  Layla4226.08.2018

  merhava Gokcen hanim ne kadar iliski yasarsak yasayalim yine de vajina icinde zarin kalintisi kaliyor mu? yani o kalintiyla dikim saglaniyormus sanirim

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Sağlanabilir kuzu

 • B
  Betül26.08.2018

  Merhaba ben kalıcı olarak kızlık zarımı diktirmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz lütfen kan gelme ihtimali var kesin var mı evlendikten sonra

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Tabıkı kuzu mutlaka bana ulaş 03124171788- 05065960396

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396