Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Vajinanın Güzel Kokması İçin Ne Yapmalı?

Vajinanın Güzel Kokması İçin Ne Yapmalı?

Vajinanın Güzel Kokması

Vajinanızın güzel kokması çok sayıda kadın için büyük önem taşımaktadır. Vajinanızın sağlıklı yapıda olması, hem görünüş açısından hem de cinsel hayatınız açısından oldukça önemli olmaktadır. Yapılan araştırmalarda, ayrıca kadının güzel ve sağlıklı bir vajinaya sahip olması ile birlikte öz güven artışı da oluşmuştur. Günümüzde oldukça sık yapılan genital bölgedeki estetik operasyonları ile kadını rahatsız eden görüntü ortadan kaldırılmaktadır.

Vajinanın güzel kokması sağlıklı bir vajinaya sahip olunduğu anlamına gelmez. Onun için yılda bir kez jinekologa görünüp rutin kontrollerinizi yaptırmanız sağlıklı bir vajina için önemlidir. Ayrıca, sağlıklı bir vajinaya sahip olmak istiyorsanız öncelikli olarak temizliğe çok dikkat etmelisiniz. Vajina temizliğini yaparken seçtiğiniz ürünlerin de cildin pH dengesini bozmaması gerekmektedir.Vajinanın pH dengesini bozabilecek ürünleri doktorunuza danışmadan almayınız.

Özellikle vajinanın güzel kokması için kullanılan vajinal deodorantlar kalitesiz olduğunda cilde zarar verebilmektedir. Bu nedenle, istenmeyen görünümler ortaya çıkıyor veya vajinanın florası da bu kimyasallardan dolayı olumsuz etkilenebiliyor. Ayrıca, vajinanın güzel görünmesi için kullanılan pudra ve benzeri ürünler de mutlaka belirli bir kalitede olması gerekmektedir.

Diğer taraftan, vajinal temizliğe ve özellikle de hijyene dikkat edildiği zaman vajinada kötü bir koku oluşmayacaktır. İç çamaşırları sık sık düzenli olarak değiştirilmeli ve her gün temiz, pamuklu iç çamaşırı giyilmelidir. Tuvalet sonrasında vajina temizliği doğru bir şekilde yapıldığında, vajinada kötü koku olmayacaktır. Burada önemli olan konu vajinal akıntınız kötü kokulu ise, bir enfeksiyon belirtisi vardır. Bunun için mutlaka bir jinekologa gitmenizde fayda vardır.

İlişkide Vajinanın Güzel Kokması İçin Ne Yapılmalı?

Kadınların cinsel yaşamlarını oldukça olumsuz yönde etkileyen vajinadaki kötü kokular cinsel birliktelikte kişiyi özgüvenin kırılmasına ve psikolojik açıdan kendini kötü ve hissetmesine yol açmaktadır. Hayatınızı sağlıklı bir biçimde sürdürebilmek için vajinadaki kötü kokulardan kurtulmanız gerekir.

Vajinanın güzel kokması için bol su içmek tüketebilirsiniz çünkü su vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Yine vajinadaki kötü kokulara karşı kafein ve şekerli içeceklerden ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız daha doğru olacaktır. Tabi bu arada mantar enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar için daha hızlı bir sonuç almak istiyorsanız bir jinekoloğa başvurmanızda fayda vardır. Bunlar doktorunuz tarafından size reçete edilen doğru ilaçlar ya da antibiyotikler ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan vajinanın güzel kokması için genital bölge temizliği de cinsel birlikteliklerde çok önemlidir. Vajinanın doğal dokusunu bozmamak adına farklı kokulu ürünlerin kullanılmaması gerekir.

Vajina Kokusunu Güzelleştiren Besinler

  • Yoğurt: Probiyotik katkı içerir, mantar enfeksiyonu önlemekte etkili olabilir.
  • Lahana Turşusu: Probiyotik kaynağı
  • Kabak Çekirdeği: Çinko deposudur. Menstrual döngülü düzenler, vajinadaki yanma ve kaşıntıya iyi gelir.
  • Keten Tohumu: Östrojen seviyesini arttırır. Vajinadaki kuruluğa ve menopoz belirtilerini azaltır. Yoğurt ya da salatalarla tüketebilirsiniz.
  • Limon: Vajinadaki pH dengesini düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur.
  • Sarımsak: Vajinadaki kaşıntı, kötü koku, akıntılar ve idrar yolu enfeksiyonları için etkilidir. Günde 2-3 çiğ sarımsak önerilmektedir.
  • Beyaz Sirke: Bir banyo suyuna yarım fincan beyaz sirke ve tuz ekleyin ve birkaç dakika sonra vajinal bölgenizi bu bölgede tutun. Vajina pH seviyesi normale geri dönecek ve kokularınız olmayacaktır Daha iyi sonuç almak için, soğuk su yerine ılık su kullanın.
  • Elma Sirkesi: Elma sirkesi doğal bir anti-bakteriyeldir. Elma sirkesi ile banyo yapılması vajinal kokulardan kurtulmanız için en basit yöntemdir. Küvetin içine ılık su ve biraz elma sirkesi ekleyin ve kendinizi en az yarım saat bekletin. Bu yöntem ile kokuya sebep olan toksinler ve bakteriler yok olacaktır. Ayrıca, vajinal floranın asidik kalitesini geri kazandıracak yüklemek için yardımcı olacak ve daha fazla koku olmayacaktır. Bu uygulamadan daha hızlı bir şekilde sonuç almak istiyorsanız bir hafta boyunca uygulamalısınız.

Ciddiye Alınması Gereken Vajinal Kokular?

Genital bölgede oluşan akıntı ve kokular bütün kadınların yaşamlarının belli dönemlerinde oldukça sık yaşadığı bir durumdur. Vajinada meydana gelen bu akıntı ve kokular çeşitli hastalıklarında habercisi olabilmektedir.

Bu nedenle genital bölgede oluşan ve en sık karşılaştığımız şikâyetler şunlardır:

Ağır Koku

Vajinadan çok kötü olarak nitelendirilebilecek pis bir koku hissederseniz enfeksiyon problemi ile karşı karşıyasınız demektir. Bakteriler vajinanın üreme organına geçtiğinde kişide bel soğukluğu ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu sebepler oluştuğunda en kısa zamanda doktorunuza gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

Misk Kokusu

Vajinanın doğal kokusu vardır ve her kadının kokusu farklı olur. Sağlıklı bir vajinanın tipik kokusu en iyi “misk” gibi olarak tanımlanabilmektedir. Bu kokunun kısmen de olsa cinsel çekiciliği artırabilen olduğu ileri sürülmektedir. Ancak herhangi bir koku sizi gerçekten rahatsız ediyorsa, doktorunuza başvurmanızda yarar vardır.

Balık Kokusu

Genital bölgesinde kötü ve güçlü bir balık kokusu varsa, enfeksiyona yakalanmışsınızdır. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Kongresi'ne göre vajinanız, kötü kokan koku cinsel birliktelikten hemen sonra artıyor ve buna akıntı eşlik ediyorsa, vajina'nın hassas pH dengesini bozan bir bakteri üremesi olmuş demektir. Bu duruma da bakteriyel vajinoz adı verilmektedir.

Bakteriyel vajinoz (BV) doğum öncesi çağdaki kadınlar arasında en yaygın görülen vajinal enfeksiyondur. Vajinanın pH dengesini bozarsanız zararlı bakteriler oluşur ve bu da balık kokusu olarak karşımıza çıkar. Diğer taraftan, vajinada yeşil akıntı, vajinal kaşıntı ve işerken, ağrı hissediyorsanız, cinsel yolla bulaşan yaygın bir hastalık olan trichomoniasis yakalanmışsınız demektir. Yalnız böyle durumda sakın stres yapmayın, doktorunuza başvurarak ikisini de verilen antibiyotiklerle çözebilirsiniz.

Teneke ve Demir Benzeri Kokusu

Kadınlar regl dönemlerinde demir benzeri ağır ve kuvvetli bir koku alırlar. Kan, vajinadan çıktığında bir koku yayabilir. Ancak bu koku oluşması gayet normaldir, bu yüzden parfümlü pedler veya tamponlar kullanmanıza gerek yoktur.

Tatlı Benzeri-Mayamsı Ekşi Koku

Vajinada bazen de bir maya büyümesi tatlı bir koku üretebilir. Ayrıca vajina bira, un ya da maya gibide kokabilir. Bazen de ekşi kokar ama aynı zamanda da hoş olabilir. Yoğun yanma, kaşıntı veya kuruluk genelde maya enfeksiyonlarına yol açabilmektedir. Böyle zamanlarda peynire benzer bir akıntı da görülebilir. Bu koku, uyguladığınız bir diyet ya da beslenme tarzınızla olabilir.

Mesela, portakal, ananas ve greyfurt gibi narenciye ürünlerinin vajinal sıvıların kokusunu ve tadını tatlandırdığı bilinmektedir. Bu tür bir enfeksiyon çok önemli olmasa da doğru tanı için bir jinekoloğa danışmanız daha doğru olacaktır.

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353