Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

KIZLIK ZARI MUAYENESİ

Kızlık zarı muayenesi normal jinekolojik muayeneye benzemektedir. Hasta jinekolojik masaya yatırılır. Küçük dudaklar (labium minus) aralanıp kızlık zarı (hymen) gözle incelenerek muayene yapılır.
Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık Zarı Muayenesi Ankara

Kızlık zarı muayenesi, Kızlık zarı testi, hymen muayenesi Ankara, bekaret testi, bakirelik incelemesi gibi değişik isimlerle anılan ve herhangi bir olay sonrasında kızlık zarının bozulup bozulmadığını ortaya koymak için yapılan özel jinekolojik muayenenin bir adıdır. Çoğu zaman toplumsal baskıların sonucu pek çok kişi bakireliği ile ilgili kuşkular taşır ve bu nedenle kızlık zarı muayenesinin nasıl yapılacağı, kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı ya da zarar görüp görmediği hakkında korku ve endişelerini gidermek amacıyla kızlık zarı muayenesi olmak ister.

Kızlık zarı muayenesi normal jinekolojik muayeneye benzemektedir. Hasta jinekolojik masaya yatırılır. Küçük dudaklar (labium minus) aralanıp kızlık zarı (hymen) gözle incelenerek muayene yapılır. Muayene sırasında bazen jinekolog kaymayı önlemek amacıyla gazlı bez ile dudakları tutar, küçük dudakları yanlara doğru çekerek kızlık zarını daha net görür. Bazen de kızlık zarı daha derinde olabilir. Bu durumda ise, hasta ıkındırılarak kızlık zarı görülmeye çalışılır. Kızlık zarı muayenesi 5 dakika olup, muayene sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez, içeriye birşey sokulmaz, kanamaz.

Kızlık Zarı Muayenesini Kim Yapar?

Kızlık zarının kişinin kendisinin aynada bakarak ya da el yordamı ile yapması, kızlık zarı muayenesi sonucu anlaması imkânsızdır. Hatta, yırtılmamış durumda olan kızlık zarına da zarar vermiş olabilir veya zedeleyebilir. Bu yüzden kızlık zarı muayenesin bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır. Kızlık zarı muayenesinde; kişinin sahip olduğu kızlık zarının tipi de belirlenebilmektedir. Kişiden kişiye değişen kızlık zarı türleri de bu muayene sonrasında rahat bir şekilde görülebilmektedir. Özellikle septalı hymen (ara bölmeli kızlık zarı) yapısına sahip bayanların eşleri ile cinsel ilişkiye girmelerinde de sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Kızlık zarının muayenesi tecrübeli bir jinekolog tarafından saniyeler içinde yapılan özel bir muayenedir. 18 yaşın altındaki kızlarda mutlaka velisinin ve aileden birinin olması gerekir. 18 yaşının üstündekilerde muayene için ‘ ben muayene olmak istiyorum’ demesinin dışında birşeye ihtiyaç duyulmaz. Kızlık zarı muayenesi için gelen hastaların bilgileri kesinlikle gizli tutulmakta ve resmi kurumlar da dahil herhangi bir kişi ya da kurumla paylaşılmamaktadır.

Kızlık Zarı (Hymen) Anatomisi

Türkçede ki tabiriyle kızlık zarı, latin dillerindeki ifadesiyle hymen eski yunan mitolojisinde evlilik ve düğün tanrısının adıdır. Düğünden sonraki gece bu tanrıya adandığı için kızlık zarı da bu isimle anılmıştır. Hymen, bekareti temsil etmesi nedeniyle Türkçede ki yerleşmiş ismiyle kızlık zarı olarak adlandırılmaktadır.

Vajina dediğimiz ilişkiye girilen yerin iç tabakasının yani mukozasının girişindeki bir kat yeridir. Başka bir ifadeyle vajina girişini kısmen kapatan genellikle ortasında bir açıklık (delik) bulunan ince bir dokudur. Yapısal olarak tıpkı ağız iç mukozasının yumuşaklığında ve dokusundadır. Genel manada, kızlık zarı vajina girişinin 0,5 – 1,5 cm iç kısmında yer alır. Kızlık zarının herhangi bir fizyolojik görevi yoktur ancak bazı toplumlar ve dini inançlara göre daha çok ideolojik bir öneme sahiptir. Bakire olan ve henüz ilişki yaşamamış genç kızlarda göz ile yapılacak bir muayene de görülebilir.

Kızlık zarı, vajina girişini yani ilişkiye girilen yeri tamamen perdelemez, ortasında adet kanamasının aktığı ve vajina içerisinde bulunan salgı bezlerinin salgılarının dışarıya akmasını sağlayan yaklaşık parmak kalınlığında bir delik bulunur. Hymen’in yani kızlık zarının kalınlığı ve elastikiyeti kadından kadına değişmektedir. Bu doku bazı kadınlarda daha kalın ve sert, bazılarında ince ve daha esnek bir yapıda görülebilir.

Bu yapısal farklılıkların haricinde ortada yer alan açıklığın şekli ve yerleşimi de kadından kadına farklılık göstermekte, bu yapısal farklılık kızlık zarının türlerini de belirlemektedir. Bu türler aşağıda kısaca belirtilmiştir. En sık görülenler anüler (yarım ay),kribriform, ayrık (septalı) yapılardır.

Kızlık Zarının Çeşitleri

 • Anüler Kızlık Zarı: Anüler (yuvarlak halka) kızlık zarı yuvarlak halka şeklinde olup, ortasında yine halka şeklinde bir deliği vardır. Eğer ortadaki delik çok büyükse penisin geçişine rağmen yırtılamayabilir. Esnek tabir ettiğimiz tıp camiasında buna hymen duhule (müsait) dediğimiz halk arasında da esnek ya da elastik dediğimiz kızlık zarı çeşididir. Toplumda en sık görülen hymen şeklidir. Toplumlarda görülme sıklığı %60 – %90 arasında değişmektedir.
 • Yarım ay Kızlık Zarı: ( Kresentrik) Kadınlarda ikinci en sık görülen türdür. Kızlık zarını şeklen yarım ay olarak görürüz. Üst kısmındaki zar daha incedir veya hiç yoktur arka kısımda ise daha belirgindir. Başka bir değişle ortada bulunan açıklık kızlık zarının üst veya altına kısmına doğru yerleşiktir. Bu tür zarlar genellikle ilişki sırasında yırtılmayabilir. Toplumlarda görülme sıklığı %5 ila %20 arasında değişmektedir.
 • Septalı Kızlık Zarı: Kızlık zarının ortasındaki normal büyüklükteki deliği ikiye ayıran ince bir doku parçası vardır. Bazı durumlarda bu yapıyı değiştirmek için ortada yer alan doku parçası ufak bir müdahale ile alınabilir. İki veya üç delikli olarak da görülebilir.
 • Micro-perfore Kızlık Zarı: Bu türde kızlık zarı ortasında yer alan delik çok küçüktür. Adet kanamaları oldukça sancılı ve ağrılı olarak gerçekleşir. Bazen bu sorunun giderilmesi için cerrahi müdahale ile açıklığın büyütülmesi gerekebilir.
 • Kribriform Kızlık Zarı: Kızlık Zarı ortasında birden fazla irili ufaklı delik görülür. Bu yapısı nedeniyle şekli bir kalbura benzer. Bu nedenle bu türe “kalburumsu” tabiri de kullanılmaktadır.
 • Dudak şeklinde kızlık zarı; Bunun da fiziksel olarak zarın ortasında yukarıdan aşağıya dar bir yarık bulunur.
 • İmperfore Kızlık Zarı: Bu türde vajinal girişin tamamı kızlık zarı ile perdelenmiştir ve kızlık zarının üzerinde herhangi bir delik bulunmamaktadır. Bu tipin varlığı genellikle ergenlik çağında tespit edilebilir. Adet kanaması dışarı atılamadığından vajina içerisinde birikir ve bu durum sürekli bir karın ve/veya sırt ağrısı şeklinde belirti verir. Bu sorunu gidermek için jinekolog tarafından ufak bir cerrahi bir müdahale ile normal büyüklükte bir delik açılması sağlanır.
 • Multipar himen (doğum yapmışlarda bulunan) normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğum esnasında yırtılır zedelenir ve geriye bazı kalıntılar yani “karinkül” (hymen artığı) adını verdiğimiz kızlık zarının artığı dokular kalır, bunu gören hekim zaten kadının normal doğum yaptığını anlar.

Kızlık Zarının Esnekliği

Bazı kızlık zarları çok kalın, sert ve ilişki esnasında yırtılmaya müsaade etmez. Bunun tedavisi bir hekim tarafından müdahale ile kızlık zarının yırtılması, kesilmesi ya da alınması şeklinde olabilir.

Bazıları ise, adeta lastik gibi genişleyerek yabancı cismin ya da penisin içeri geçmesine müsaade eder ve cinsel birleşmede yırtılmaz, sadece esnerler, bu durumda olan kızlık zarlarının tamir edilmesine günümüzde ameliyat teknikleriyle mümkündür.

Bakirelik (Bekaret)

Toplumumuzda bakirelik özellikle kızlık zarının düğün akşamı yırtılması ve kan akması olayı ile özdeşleşmiştir. Bakirelik özellikle modern yaşam açısından değerlendirilirse aslında sadece o kızın kendisini ilgilendirir.

Fakat Türkiye’de bakirelik halen toplumsal bir olaydır ve bazı çevrelerde hala namus meselesi olduğu için, çeşitli cinayetler, ölümler ve dışlamalar ile sonuçlanabilir.

Kızlık Zarı Hakkında İstatistiki Bilgiler

 • Bilinenin aksine hymen – kızlık zarı bir zar değildir. Ağız mukozasına benzeyen bir dokudur.
 • Kızlık zarı embriyoların %99,9 unda gelişir. Başka bir deyişle doğan bin kadından birinde kızlık zarı bulunmaz. ( %0,1)
 • İlk cinsel ilişki yaşayan kadınların %44 ‘ünde kanama görülmemektedir.
 • Anketler Akdeniz kökenli genç erkeklerin eşlerinde ilk gece bekâretine önem verdiğini göstermektedir.
 • Araştırmalara göre genç kızların %40’ı sadece kız olarak önemsenmelerini adil bulamamaktadır.
 • Kadınların %25 ‘i evlilik öncesi cinsel ilişkiyi eğer ilişkileri uzun sürecekse onaylamaktadır.
 • Akdenizli kızların %89’u ailelerinin onları reddetmesi, yaptırım uygulanması ya da aşağılaması nedeniyle ilk gece kanamak istemektedir.
 • Görüşülen kızların %50 si kız kardeşlerinin kendilerinden daha geç ilişki yaşamasını ve kızlık zarının bozulmasını istemektedir.

Kızlık Zarının Yırtılması ve Kanaması

Kızlık zarı öncelikle ilk ilişki sırasında, yabancı bir cisim ile, doğum ya da muayene sırasında yırtılabilir. İlk cinsel ilişki esnasında kızlık zarı, penis temasından sonra ortasındaki deliğin genişlemesi ile bir ya da birkaç yerden zedelenir ve/veya yırtılır sonuçta bir miktar kanama meydana gelebilir. Bu kanama, kişiden kişiye değişmekle birlikte, bir ya da iki pedi dolduracak miktarda kırmızı renkte bir kanamadır. Bu yırtılma ile birkaç gün içinde kanama durur ve bir daha o yerden kanama olmaz. Bazen ilk ilişki esnasında penis tam sertleşmez veya tamamen girmezse, kızlık zarı yırtılmayabilir. İkinci ya da üçüncü ilişkiler esnasında müteakip yırtılmalar olabilir ve kanamalar devam edebilir.

Normal olarak ilk cinsel münasebette kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir, fakat esnek ya da elastik olduğu durumlarda ortadaki delik büyüyebildiği için penis içeri girdiğinde yırtılma olmayabilir. Aksine bazen kişinin kendi parmağı, partnerinin parmağı, adet kanamasını önleyen tamponlar, bazı ani hareketler, yabancı cisimler ya da penis ucunun çok az girmesi de kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir.

Kızlık Zarı Tamiri Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı bir şekilde yırtılmış ise, kızlık zarı dikimi olarakta bilinen kızlık zarı tamiri işlemi uygulanabilir. Bu işlem; plastik cerrahi uzmanı veya kadın doğum uzmanı tarafından yapılabilmektedir. Fakat kızlık zarı dikimi işleminin bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılması daha faydalı olacaktır. Kızlık zarı tamiri işlemi bir hastane ortamında, kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır. Kızlık zarı ve kızlık zarı tamiri konusu ile ilgili detaylı bilgi için divakadin.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kızlık Zarının Sosyolojik Yansıması

Kızlık zarı yani (hymen) birçok toplumda kadında hem saflığı hem de bekâreti temsil eder. Çoğunlukla kapalı toplumlarda evlenme öncesi cinsel ilişki yasak olduğu ya da tabu olduğu yerlerde bekâretin büyük bir önemi vardır. Bazen cinsel ilişki sonrasında kızın pişmanlık duyması bazen zorla ilişkiye girilmesi, taciz ve tecavüz vakalarından sonra bu olaydan sıyrılmak, ölüm tehdidinden korunmak, kimi zaman da aileye temiz çıkmak amacıyla kızlık zarının dikimi planlanabilir. Bu konuda daha detaylı bilgi için lütfen kızlık zarının dikimi ile ilgili sayfamızı inceleyiniz.

SORULARINIZI CEVAPLIYORUM
 • G
  Gamze20.08.2018

  Sekiz dokuz yaşlarında tehteravaliden düştüm ağrı hissedince anneme söyledim ve incelerken kan gorduk .o yaşta bozulmuş olabilir mi

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  İhtimal az da olsa var muayene olsana

 • X
  Xxxxx18.08.2018

  Yeni evliyim ilişki sırasında gaz sancısı gibi sancı geliyor batar gibi yani arka tarafından gelir gbi nedir bu acaba neden olur

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Makata vuran ağrı endometriozis olabilir kuzu

 • S
  Smk18.08.2018

  Hocam merhaba benim sürekli kabızlık sorunum var haliyle çok şiddetli ıkınmalarım oluyor bakireym bu durum kızlık zarına zarar verir mi? Ve aynayla baktığımda ıkınırken adet deliği büyüyor bu normal midir ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Yok kuzu içeri bir şey girmediği sürece kızlık zarı bozulmaz

 • E
  Egeli16.08.2018

  Sevgilimle birşeyler yaşadık içime girmedi ama sürtündü o an birşey yoktu sonrasında tuvalete gittiğimde peçeteye çok minik pembe bir kan geldi acaba kızlık zarım yırtılmış mıdır ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Mutlaka muayene ol

 • G
  Gizli15.08.2018

  Merhaba ben 16 yaşında erkek arkadaşımla ilişkiye girdik 1 sene sonra ayrıldı benden ve suan 19 yaşındayım kızlık zari dikimi istiyorum. Evlenmeden once mi diktirmeliyim yoksa suan da diktirsem olur mu

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  18 yaşından itibaren ameliyat olabilirsin

 • N
  Nurseda14.08.2018

  Merhaba 16 yaşımda adetliyken tecavüze uğradım çok acı hissettim hatta baya bir hafta nerdeyse yürümekte zorluk çektim sonra doktora ailemle kontrole gittik 2 kez ewmin olmak için doktor genişleme olmuş ama bozulmamış dedi esnek olabilir dedi şimdi ben evlensem ilişkiye girdiğimde kanamam olur mu benimki nasıl kızlık zarı sizce

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Kuzu ben görmeden kızlık zarına ne diyim şimdi

 • M
  Mlk22210.08.2018

  Gerdek gecemde kan gelmedi eşimle birlikte hastaneye gittik doktor normal bişe olduğunu ve kız olduğumu söyledi 14 yıl sonra bu konu gündeme geldi eşimle boşanma eşiğindeyiz kendimi ispatlamak istiyorum buna dair rapor alabilir miyim şimdi

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Hayır maalesef çok geç..ama gittiğin hastanede o raporlara ulaşabilirsen işini görecektir ... şimdi rapor alamazsın

 • M
  Melek22210.08.2018

  Evlendikten 14 yılsonra ve2 çocuk annesi olduktan sonra kızlıkzarı testi yapılabilirmi ?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Nasıl yani

 • Y
  Yağmur08.08.2018

  Gökçen abla merhaba instagramda da adet kabı postunu görünce sormak için emin oldum. Ben artık pedlerden çok sıkıldım ayrıca zaten dünya üzerinde yarattığı kirlilik de cabası. İlk günleri yoğun geçen bi insanım en büyük pedlerle bile rahat uyuyamıyorum mesela ve adet kabı kullanmak istiyorum fakat bakireyim. Bakireler için de olan modelleri var sence bu doğru mudur kullanabilir miyim?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Yok kuzu maalesef

 • G
  Gizli30.07.2018

  Gökçen Hanım merhaba, sizi ilgiyle severek takip ediyorum keşke İstanbul ' da olsanız da gelsem :) Benim sorum şu; Korunma iğnelerini sağlık ocaklarında evli bayanlara yaptıklarını biliyorum ama bekarlar yaptıramıyor mu? Nasıl bi yol izlemeliyiz?

  OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN

  Yaptırabiliyorsun kuzu

SORU SOR
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396