Normal doğumdan sonra rahim ne zaman eski haline döner

Rahim_Az_Kanseri_AAlarnda_Byyyk_Ayphe

Normal doğum esnasında, vajinada bir genişleme meydana gelir ve bebeğinizin doğabilmesi açısından rahim ağzı ortalama 10 cm’lik genişliğe kadar ulaşır ve incelir. Özellikle, hamileliğinizin sağlıklı geçmesi ve bebeğinizi besleyen ve rahme giden kan akımı sağlayan özellikle plasenta damarları başta olmak üzere, rahme giren ve rahimden çıkan damarlar belirgin olarak genişler. Genelde, normal doğum yapanlarda rahim ağzı enlemesine oval bir şekilde izlenir ancak sezaryen doğum yapanlarda bu durum doğum yapmamış kişiler gibi yuvarlak olarak izlenir. Nihayetinde, doğum sırasında incelen rahim ağzı da doğumdan sonra hızla kapanır ve tamamen eski halini alması 6 ncı haftaya kadar sürebilir. Ancak, rahim ağzı hiçbir zaman eski haline dönmez.

 

Normal doğumdan sonra kadının vajinasındaki genişleme ile birlikte, iç ve dış dudaklarda oluşan sarkıklar meydana gelebilmektedir. Kadının cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyecek kadar olmasa da, özellikle çoğul gebeliklerde doğum sonrasında idrar yapma fonksiyonlarını hem de cinsel hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu yüzden, sorunun çözümü adına gayet basit bir işlem olan vajina daraltma operasyonları uygulanabilmektedir. Bu durum kadını hem fizyolojik hem de psikolojik olarak da çok rahatlatabilmektedir. Vajinal bölgede oluşan renk değişikliği ise, doğumdan sonra 10 güne kadar eski görümüne ulaşır.

 

Gebeliğiniz boyunca aldığınız kiloların miktarı çok önemlidir. İdeal olarak, 10 ila 12 kilo alan anne adayı eski formuna kavuşmakta pek zorlanmaz. Çünkü, normal doğumdan sonra 9 ay boyunca aldığı kilolar bir anda iner. Bu aşamadan sonra dengeli beslenmede çok önemlidir. Özellikle karbonhidrat alımı kısıtlanmalıdır. Ayrıca, normal doğum sonrasında adetlerin tekrar başlaması emzirmeyen kadınlarda 6 ila 8 inci haftalarda olmaktadır. Ancak, emziren kadınlarda bu dönem daha geç olabilir ve emzirme her zaman yumurtlamayı engellemez. Çünkü dikkat etmeniz gereken kadınların adet olmadan da gebe kalabilmesidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir