Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

İlk İlişkide Kanama

İlk İlişkide Kanama

İlk İlişkide Kanama

Genelde kadınlar çevrelerinden duydukları yanlış ve eksik bilgiler neticesinde, ilk cinsel ilişkilerinde ister istemez endişe yaşayabilmektedirler ve çok fazla kanama olabileceğini düşünürler. Kızlık zarının yırtılarak kanama olacağı yönündeki toplumdaki bazı yanlış inanışlar bizleri haliyle yanılgıya sürükleyebilmektedir. Bu yüzden, ilk ilişki sonrasında kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir. Kızlık zarlarının yapıları birbirinden farklık gösterir. İlk ilişki sonrasında yırtılmanın yaşandığı bölgede damar olmayabilir ve buna bağlı olarak kanama yaşanmayabilir. Özellikle, kızlık zarının özgün yapısı nedeniyle kadınların birçoğunda kanama olmamaktadır. Bu sebeple her kişide ilk ilişkide kanama olmayabilir.

İlk İlişkide Kanamanın Çok Olması

İlk ilişkide kanamanın çok olmasının nedenlerinden biri de kadınların çevrelerinden duydukları ilk gece ile ilgili kanamaların yoğun yaşanacağına ilişkin kaygılar, kadında haliyle ilk gece korkusunu yaşatmaktadır. Bu manada, erkeğe bu konuda çok iş düşmektedir. Özellikle ön sevişme ve vajenin yeterli uyarılması ile birlikte, ilişki esnasında kanama ve ağrı oluşmaz ve hiçbir problem yaşanmaz böylelikle kişi acı hissetmeden cinsel birliktelik yaşayabilir. İlk ilişki sonrasında oluşan kanamalar ise, usulüne uygun şekilde yaşanmadığında oluşmaktadır.

Kızlık zarlarının kalın ve esnek olması veya kızlık zarının septalı olması ilk cinsel ilişkide problemleri de beraberinde getirmektedir. Kişilerin rahatlaması ve ilk gece korkularını yenmesi açısından jinekolojik muayeneler oldukça bu anlamda önem taşımaktadır.

İlk ilişki sonrası kanama ne kadar sürer

Normalde kızlık zarı bozulduğunda kanamalar bazılarında birkaç damla olur ve kanama miktarı birkaç saat süren hafif lekelenme tarzında ya da adet kanamasına benzeyen miktarlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Bazılarında ise, 3 güne kadar süren kanamalar seyredilebilir. Uzun seyreden kanamalarınızda mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurarak küçük bir müdahale ile kızlık zarında kanayan yerin tespiti ile kanamanın durdurulması mümkündür.

İlk ilişkide kanamanın diğer unsuru enfeksiyonlar

Diğer taraftan, vajina bölgesinde oluşan enfeksiyonlarda kadınlarda ilk ilişkide kanamaya neden olabilmektedir. Özellikle, genç yaştaki kadınların kızlık zarları yapısal olarak daha kalın ve kanlanması daha fazla olduğundan ilk ilişkide kanama açısından daha fazla eğilim göstermektedir.

Güncelleme Tarihi: 12.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353