Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Kızlık zarı ne kadar içerde?

Kızlık zarı ne kadar içerde?

Kızlık zarı ne kadar içerde?

Ülkemizde genelde, kadınların kafasını çok kurcalayan ve korkutan sorunlardan biri de kızlık zarıdır. Kızlık zarı Anatomik olarak vajinanın girişinden yaklaşık 1.5 ila 2 cm içerde olup, küçük dudakların hemen altında bulunur. Tam ortasında adet kanaması ve vajinal salgıların akması için bir delik bulunur, soğan zarı inceliğinde bir dokusu vardır. Kesin görevi bilinmemekle beraber, vajinayı ve rahmi dışarıdan oluşabilecek mikroplara karşı koruyan bir yüzey kalıntısı olduğu düşünülmektedir.  Günümüzde oluşan yanlış bilgiler doğrultusunda, genç kadın ve erkek kızlık zarının çok içerde olduğu zannetmekte, ilişki sırasında sürtünme veya sert bir mastürbasyonla kızlık zarına zarar verilebilmektedir.

Kızlık zarı çeşitleri nelerdir?

Kızlık zarının yapısına ve şekline göre, ilk cinsel ilişkide kanamanın miktarı ve kanamanın olup olmaması hymen çeşidi ile ilgilidir ve her kadında değişkenlik gösterebilir. Özellikle, aşırı kilolu kadınların kızlık zarı çok içerlerde olabilir. Bazen de kızlık zarı dış dudaklardan yaklaşık olarak 4-5 cm daha derinde olabilir. Kızlık zarının yapısı, elastikiyeti, yeri ve kalınlığı herkeste yapı olarak farklılık gösterebilir. Şöyle ki, bazı kişilerde daha kalındır ve ilişkiye girildiğinde kan miktarında ve renginde fazladan yoğunluk vardır. Bazılarında da daha az ve pembemsi bir görünüm oluşturur. Kadınların bir kısmında da kızlık zarı doğuştan olmayabilir. Çok ender durumlarda ise, zarda hiç delik yoktur, bu durumlarda kadındaki genital sistemin zarar görmemesi açısından cerrahi işlemle kızlık zarına delik açılır. Kızlık zarında her ne kadar penis boyunun ve kalınlığının önemli bir rol oynadığı düşünülse de, kızlık zarı derinlerde dahi olsa kanama yaşanmayabilir. Ancak, esnek kızlık zarlarında da tam bir ilişki yaşansa bile, hangi türde penis olursa olsun kanama olmayabilir. Çünkü bu durum kızlık zarının geride olmasına bağlı değil, esnek olmasıyla ilgilidir.

Kızlık zarı kişi tarafından kontrol edilebilir mi ?

Ayrıca, kişinin kendi kızlık zarını görmesi ve değerlendirmesi teknik olarak mümkün değildir. Merak edip ayna ile bakıldığında ya da uzman olmayan birisi tarafından muayene edildiğinde kolayca görülebilen bir zar değildir. Ancak, bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene edildiğinde kızlık zarı ne kadar içerde anlayabiliriz.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396