Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Kızlık Zarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık Zarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı vajinanın 2-3 cm içerisinde, son derece hassas, kolay yırtılabilen ve bozulunca da kendiliğinden iyileşmeyen bir yapıya sahiptir. Günümüzde kızlık zarı çok önemli bir yere sahiptir, çünkü bunun yüzünden cinayetler ve şüphesiz boşanmalar olabilmektedir. Gerçek manada, bir cinsel ilişki yaşamadan sürtünme yoluyla, vajinaya sert darbe alınması ya da parmakla mastürbasyon sırasında bozulup bozulmadığını net olarak anlamak mümkün değildir. Ancak, deneyimli bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılan (himen) muayene ile anlaşılır. Muayene son derece kısa ve ağrısız bir işlemdir. Herhangi bir şekilde kişiler kendi kızlık zarını göremez veya dışarıdan birisi bakarak bunu anlayamaz.

Kızlık Zarı Bozulması

Genç kızların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Kızlık zarı cinsel ilişki esnasında yırtılır ve az miktarda vajinal kanama olur. Yalnız kızlık zarları yapılarından dolayı insandan insana değişiklik gösterebilmektedir. Genelde tam cinsel ilişkiye giren bir kızın kızlık zarı kesinlikle bozulmaktadır. Ancak, sürtünme, vajina bölgesine darbe alınması ya da mastürbasyon sebebiyle kızlık zarının bozulduğundan şüpheleniyorsanız muhakkak bir kadın doğum uzmanına muayene olmanızda fayda vardır.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı bozulduğunda, birkaç damla kan olabilir ve kısa süre sonra kanama kendiliğinden durur. Bekâretinizin bozulmuş olma ihtimali oldukça çok yüksektir. Kızlık zarı kanı kırmızı renkte, bazen de daha koyu veya pembe renkte olabilir. Kanamanın miktarı çok nadiren de olsa uzun süreli ve yoğun olarak kendini gösterebilir, bu durumda kanamayı durdurabilmek için cerrahi müdahale gerekebilir ve dikiş atılabilir. Kızlık zarının bozulduğunu ancak, bekâret zarı bozulma belirtilerini bilerek anlayabilirsiniz. Yani, cinsel ilişki yaşayan çiftlerde penis vajinanıza tam olarak veya yarım olarak bir kez bile girse, kızlık zarı bozulmuş olabilir. Ayrıca, vajinaya parmak veya yabancı sert bir cisim girdiğinde de kızlık zarı bozulabilir. Mastürbasyon esnasında kızlık zarının bozulması mümkün değildir.

Kızlık zarları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kızlık zarı normalde ilk cinsel ilişki sırasında bozulsa da bazı durumlarda kızlık zarlarının yapısal özelliklerinden dolayı yani esnek olduğundan cinsel ilişkide bozulmaz ve kanama oluşmaz. Ancak, doğum esnasında kızlık zarı yırtılabilir. Bu yüzden, evlenmeden önce kişilerin mutlaka bir jinekologa giderek kızlık zarının esnek olup olmadığı hakkında bilgi almasında fayda vardır. En yaygın tedavi yöntemi kızlık zarının dikilmesidir. Uygun şekilde yapıldığında, başarı şansı oldukça çok yüksektir.

Kızlık zarı bozulma belirtileri;

  • Vajinadan kan gelmesi,
  • Uzun süren ağrılarınız,
  • Kahverengi akıntınız olması ya da leke tarzında pembe veya kırmızı renkte ara ara kan gelmesi diyebiliriz.

Kızlık zarı dışarıdan görülmemekte ve vajina girişinden bir iki santim içerdedir. İç dudakları yanlara doğru yeterince aralayıp kızlık zarını ortaya çıkarmak ve dalında tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeniz ve vajinal muayene olmanız gerekmektedir. Kızlık zarı dokusunda kendiliğinden bir iyileşme oluşmaz. Bunun için kızlık zarı dikimi işleminin bir jinekolog tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kızlık zarı dikimi geçici ve kalıcı olarak yapılmakta ve her iki işlemde de cinsel ilişki sırasında kanama gerçekleşmektedir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Toplumumuzda maalesef kızlık zarı bozulması nasıl anlaşılmakta ile ilgili pek çok yanlış bilgi mevcuttur. Bunlardan biri de yapılan muayenenin acı veren bir uygulama olduğu ile ilgilidir. Kızlık zarı muayenelerinde acı veya ağrı oluşmaz. Kızlık zarı muayenesi 5 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Hymen dokusunun orta kısmında bir delik olduğundan kadınlar bazen bu deliği görünce kızlık zarının yırtıldığını düşünebilirler. Oysa ki doktorunuz muayene esnasında hymen dokusununun yırtılıp yırtılmadığı ile ilgili gözlemleme yaptıktan sonra sizi bilgilendirmektedir.

İlk Cinsel Birliktelikte Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Genellikle ilk cinsel birliktelikte kızlık zarı bozulduğunda kanama süresi 1 ila 2 gün arasında olabilmektedir. Kanamanın süresi ve miktarı hymen dokusundaki damarlarla ile ilgili olmaktadır. Ayrıca, kızlık zarı kanamaları 3 güne kadar uzayabilmektedir. Yalnız daha uzun sürmesi halinde veya kanamaya şiddetli ağrının eşlik etmesi durumlarında mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gözükmeniz gerekmektedir. Kızlık zarı bozulduğunda oluşan kanamaların dışında herhangi bir sağlık sorunun olup olmadığı da araştırılmalıdır.

Kızlık Zarı İlk Cinsel İlişkide Mutlaka Kanar mı?

Kızlık zarınınilk cinsel ilişkide mutlaka kanama olup olmayacağı ile ilgili şunu belirtmekte fayda var. İlk cinsel ilişki esnasında kızlık zarında yırtılma meydana gelmekte ve kanama oluşmaktadır. Yalnız, bazı kadınlarda hymen dokusu esnek bir yapıya sahip olduğu için kanama gerçekleşmez ve yırtılma oluşmaz. Böyle esnek hymen dokusu olan kadının doğum esnasında kızlık zarı yırtılabilmektedir. Günümüzde kızlık zarı esnekliği sebebiyle ilk cinsel ilişkide kanamanın yaşanmaması oranı genelde % 44 olarak belirtebiliriz. Yani oldukça yaygın yaşanan bir durum olmaktadır. Ancak, bu konuda da endişeye gerek yoktur. Çünkü bir jinekolog tarafından yapılan basit bir muayene ile kızlık zarının bütünlüğünü koruyup korumadığı, esnek olup olmadığı da anlaşılabilmektedir.

Kızlık Zarı Kaç Santimde Bozulur?

Kızlık zarı (hymen) vajinanızın 1,5 ila 2 cm girişinde bulunmaktadır. Cinsel ilişki yaşamadığınız müddetçe bozulması söz konusu değildir. Kızlık zarının bozulması için içerisine sert bir cisim sokulması halinde yırtılır. Cinsel ilişki yaşandığı esnada penis ile doğal yoldan kızlık zarının yırtılma işlemi gerçekleştirilmelidir. Kızlık zarı bozulan kadının anatomik olarak bir değişikliğe uğramayacağı için dışarıdan gözlemlenmez.

Kızlık Zarı Çıplak Gözle Görülür mü?

Kadınlar genelde merak edip ayna yardımı ile kızlık zarı dokusunu görmeye ve bu dokunun yırtılıp yırtılmadığını anlamaya çalışırlar. Ancak, bu yolla kızlık zarını görmesi mümkün değildir. Vajina içerisinde yer alan herhangi bir dokunun hymen dokusu olduğu akıllara gelebilir farklı yöntemleri denemeniz sizin yanılmanıza sebebiyet verebilir. Elbette bu kızlık zarı dokusu çıplak gözle görülebilmektedir. Yalnız kadının muhakkak bir jinekolog tarafından muayene edilmesi gerekir. Bu nedenle, kızlık zarının bütünlüğünü koruyup korumadığı da muayene esnasında anlaşılır ve doktorunuz size bu konuda en doğru bilgiyi verir.

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353