Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Bekaret Raporu

Bekaret Raporu

Kızlık Zarı Kontrolü

Kişiler için zor olsa da kızlık zarı muayenesi jinekolojik muayeneye benzer. Kişinin tam olarak kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlamak için hasta jinekolojik masaya alınır. Hastanın labium minus da dediğimiz küçük dudaklar aralanarak kızık zarı bir uzman jinekolog tarafından incelenir. Bu işlem esnasında kişi ağrı veya acı duymaz. Jinekolog, kızlık zarı muayenesinde herhangi bir alet kullanmaz ve korkulacak bir muayene değildir. Doktorunuz hastanın dışında muayene sonucunu kimseye bildirmez. Hastanın rızası olursa üçüncü kişilere bildirir. Kadın doğum uzmanları ve uzman jinekologlar hasta doktor mahremiyetini her daim gözönünde bulundururlar.

Bekaret Kontrolü

Bekâret Kontrolü özellikle ülkemizde hassas konulardan biri olup, sonuçlar yalnızca talep eden kişilere sözlü olarak bildirilmektedir.

Kızlık Zarı Muayenesi kadın doğum uzmanı ya da adli tıp uzmanı tarafından yapılır ancak rapor verme veya muayene sonucunu yazılı olarak verme işlemi yalnızca adli tıp uzmanı tarafından ve savcılıktan alınan yazı ile yapılabilir. Bu rapor sadece o gün için geçerlidir. Çünkü hasta rapordan sonra ilişki yaşayabilir bu yüzden sonrası için geçerli değildir. Kadın doğum uzmanı ise, bu durumu muayene olan kişiye eğer muayene olanın rızası veya izni varsa yakınlarına sözlü olarak bildirebilir. Kişi 18 yaşının altında ise, ailesinin isteğine bağlı olarak bu tür bir muayene yaptırabilir. Sonuç aileye yine sözlü bir şekilde iletilir. Eğer ki, adli bir durum varsa kişi adli tıp kurumu tarafından mahkeme kararı ile muayenesi yapılır ve bekâret raporu makhekemeye sunulur.

Bekaret Raporu Ankara

Bazı kızlık zarlarının yapısı sonucu etkileyebilecek düzeyde olmaktadır. Kızlık zarında doğal olarak çentikler bulunabilir ve bu görüntü bekaretin bozulduğu izlenimi yaratabilir. Ancak, tıbben kızlık zarında görülen bu çentikler, bekaretin bozulmadığı anlamını taşımaktadır. Ayrıca, bazı durumlarda yardımcı cihazlar da bekâret kontrolünde kullanılabilmektedir. MR ya da ultrason muayeneleri, uzman jinekolog yöntemleri ile birleştirilir. Devlet hastaneleri, özel klinikler, adli tıp kurumu ile üniversite hastaneleri olarak verilebilir. Adli vakalarda ise, kadın doğum uzmanlarından oluşturulan bir kurul bekâret raporunu hazırlayabilir.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396