Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Yalanın başına bir renk koyunca mübah mı oluyor?

Yalanın başına bir renk koyunca mübah mı oluyor?

Yalanın başına bir renk koyunca mübah mı oluyor?’ dediğinizi duyar gibiyim.

Yalan yalanken de kabul edilemezken, pembe yalanla beyaz yalan, yalan olmaktan kurtuluyor mu? Onların kabulü ve içselleştirilmesi ve zaman zaman söyleyeni sempatik dahi göstermesi sizce neden? Mesela duymak istediklerimizi dile getirmeye aracı oldukları için olabilir mi? Ya hoş tutma formülünün bir parçası olması hali?

Yakışmayan saç modelimizin hazır geri dönüşü yokken çok yakışması, dolaptaki dört elbisenin aynısı olan yeni elbisenin sudan ucuza alınmış olması, uzun bacaklı sarışın ve cin fikirli sekreterin ‘leylek bacaklı bir kafasız’ olması, bol kahkahalı bekar buluşmalarının ‘her zamanki gibi ve sıkıcı’ olması… Bunların genelde rengarenk yalan olması? Sanırım durum anlaşıldı. Gelelim bir başka soruya; yalanın rengi neden feminen? Ve hemen ardından bir başka soru daha; yalanın rengi neden masumiyetin simgesi?

Psikolojik bir hitap değilse ne? Bir kadın bir erkeğe ya da bir erkek bir kadına kırmızı yalan söylerse hemen bir +18 ibaresi, bir jartiyer, bir baklava karın kası belirmiyor mu akıllarda? Ya da siyah yalanlar şeytani kuyu kazma numaraları gibi gelmiyor mu kulağa? İşte tam da bu yüzden yeni doğmuş kız bebek rengi olan pembeye ve masumiyetin simgesi olan beyaza sığınmamız. Yalanın başına bu iki idare edilebilir ve kıyılamayan rengi koymamız.

‘Erkek yalanının rengi mavi olsaydı daha iyi olmaz mıydı?’ mı diyorsunuz? Olmazdı. Yeni doğan erkek çocuğu bile yeni doğan kız çocuğuna nazaran daha fazla tehlike haykırıyor zira. Yani erkek yalan söylerken bile kadının masumiyetine sığınıyor daima.

Sizin gözünüzden bakınca yalanları bir nebze daha kabul edilebilir kılan renkler, biz uzmanlarca da aynı biçimde kabul görüyor, kaygılanmayın. Halkla ilişkiler alanında kabul gören ‘her söylediğiniz doğru olsun ama her doğruyu söylemeyin’ anlayışı ilişkilerde beyaz ve pembe renkte yalanlar olarak boy gösteriyor aslında.

Fiziksel görünüşle ilgili motive edici beyaz yalanlarla huzursuz etmekten alıkoyan pembe yalanlar ilişkilerde bir arada pek de kötü görünmüyor gözümüze.

Zira erkeğin ve kadının yapısal farklılıkları, bazı gerçekleri yumuşatarak ya da gölgeleyerek belki biraz eksilterek aktarmayı gerektirebiliyor.

Yalanın bir renkle adlandırılabilmesi ve kabul görebilmesi için gerekli şartlar neler? Açık çek verecek de değiliz heralde, değil mi?

Durumun ya da olayın seyrini değiştirecek, tepkileri tersine çevirecek ve mühim sonuçlar doğuracak yalanların direkt siyah yalanlar olduğunu söyleyebiliriz mesela. Kısacası ‘yok öyle yağma!’.

İşin aslını öğrenmesi halinde kişiye kendini aptal gibi hissettirecek yalanlara mor yalanlar diyebiliriz ki tolere edilesi değiller asla.

Motive edici olmalarında büyük fayda olmakla birlikte, gerçeklerden uzaklaştıracak ve beyhude çabalara sokacak gibi olurlarsa hastalıklı sarıda bir yalan olurlar pekala.

Motive etmek şöyle dursun, heves ve özgüven kırıcı olurlarsa, cemiyet içinde gülünç duruma sokarlarsa, bir adıma, isteğe engel oluştururlarsa, bir fırsatın kaçmasına neden olurlarsa burnunuza yanık kokusu getirecek kadar koyu bir duman rengi olurlar, hiç şüpheniz olmasın. Olay yerinden hızla uzaklaşın!

Demem o ki;

Herkes açıklıktan netlikten yana oladursun, ilişkilerin gidişatını güzel kılmak için söylediğimiz yalanlara renk vermeyi kim icat ettiyse şüphesiz ki ışık yakmada Edison’dan hallice bir rolü olduğu doğrudur. Yine de siz daima sevdiklerinize doğrularla yanaşın, mecbur kalmadıkça rengarenk de olsa yalandan medet ummayın.

Güncelleme Tarihi: 08.02.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353