Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus Nedenleri

Vajinusmus fiziksel ya da duygusal nedenlerin bir sonucu olarak ya da herhangi bir nedeni olmaksızın oluşan kendine özgü bir durumdur.

Vajinismus Nedenlerinde Ağrı Döngüsü

Vajinusmus birçok kadının karşısına beklenmedik bir şekilde çıkar; Cinsel ilişki sırasında açıklanamayan kasılmalar, rahatsızlık, ağrı ve girme problemleri. Ağrı, vajina çevresindeki kasların kasılması nedeniyle oluşur. Bu kasılmalar kadının kontrolü dahilinde ve istemli şekilde olmadığından, bu durum kafada sorular oluşmasına neden olur.

Vajinusmusun kaynağı genellikle vücutta ağrı ve sancı beklentisi doğuran fiziksel ve duygusal nedenler olarak görülmektedir. Vücut, ağrı beklentisine karşı reaksiyon olarak kendisini bu “kötülük” karşısında korumak amacıyla vajinal kasların kasılmasını sağlar. Kasılmanın durumuna ve ciddiyetine göre cinsel ilişki rahatsızlık verici ve sancılı bir hal alır ve giriş eylemi çok zor ya da imkansız hale gelebilir. Cinsel ilişki sırasındaki rahatsızlık veren her giriş eylemi, vücudun buna karşı refleksini şiddetlendirir ve gittikçe şiddetini arttırır. Vücut, şiddetlenen bu refleks giriş eylemi daha da zorlaşacak ve ağrının şiddeti de artacaktır. Bu kısır döngü vajinusmus ağrı döngüsü olarak adlandırılabilir.

Vajinismusun Oluşmasında Duygusal Nedenler

KorkularCinsel ilişkide korku ve ağrı beklentisi, pelvik travma sonrası fiziksel iyileşmenin olmama korkusu, “bir şeylerin yırtıldığı” korkusu, hamile kalma korkusu, pelvik problemlerin yeniden oluşabilme korkusu.
Endişe ve StresGenel endişeler, performans baskısı, önceden yaşanmış tatsız cinsel tecrübeler, sekse karşı negatif tavır, duygusal travmalar ve diğer sağlıksız cinsel duygular.
Partner SorunuTaciz, duygusal ayrılma, sadakat korkusu, güvensizlik, çaresizlik endişesi, Kontrol kaybetme vb.
Travmatik OlaylarGeçmiş duygusal ve cinsel taciz, taciz ve şiddete tanık olma, baskılanmış hatıralar.
Çocukluk DeneyimleriBaskıcı Aile ortamı, Dengesiz dinsel öğretiler (“Cinsellik günahtır” vb.) yetersiz cinsel eğitim, küçük yaşta Cinsel içerikli görüntülere maruz kalma.
NedensizNadiren belirgin bir neden (fiziksel ve duygusal) tespit edilmeyebilir.

Vajinismusun Oluşmasında Fiziksel Nedenler

Sağlık Sorunlarıİdrar yolu enfeksiyonları ve idrara çıkma sorunları, mantar enfeksiyonları, seksüel yoldan bulaşan hastalıklar, endometriozis, genital ve pelvik tümörler ve kistler, pelvik inflamatuar hastalık (PID),egzema, sedef hastalığı vb.
Endişe ve StresGenel endişeler, performans baskısı, önceden yaşanmış tatsız cinsel tecrübeler, sekse karşı negatif tavır, duygusal travmalar ve diğer sağlıksız cinsel duygular.
Partner SorunuTaciz, duygusal ayrılma, sadakat korkusu, güvensizlik, çaresizlik endişesi, Kontrol kaybetme vb.

En basiti vajinal kuruluk veya yetersiz ön sevişme gibi bazı fiziksel olayların ya da endişe ve stres gibi bazı duygusal olayların bile vajinusmusu tetiklediği bilindiğine göre aslında esas bilinmesi gereken şudur ki vajinusmus kadınların yanlışı ve kusuru değildir. Bir kez tetiklendiğinde kaslar istem dışı olarak kasılırlar; Aslında kadınlar bilerek bu durumun oluşmasına neden olmamış ya da bedenine bu kasları kas ya da kasma dememiştir. Vajinusmus problemi olan kadın başta seksüel olarak uyumlu ve hevesli iken ağrılar, başarısızlık ve cesaretsizlik duyguları nedeniyle bu heves ve uyum zamanla azalabilmektedir. Aslında seksüel ilişkiden zevk alamama ya da başarısızlık can sıkıcı ve sinir bozucu bir durumdur. Ağrı, endişe ve korku, sağlıksız seksüel iletişim beklentileri vajinusmus belirtilerinin görülmesine veya kuvvetlenmesine neden olabilir. Genellikle vajinal penetrasyon ile bağlantılı endişe ve korkular bu durumun oluşmasında etkili olmaktadır. Vajinusmus belirtileri ile sonuçlanan duygusal nedenler her zaman belirgin ve görünür olmadıklarından bu nedenleri açığa çıkartmak için durumun incelenmesi gerekmektedir. Tedavinin gerçekten etkili olabilmesi için bu duygusal nedenlerin tamamının belirlenmesi gerçekten önemlidir, böylece ağrının olmadığı ve haz alınan bir cinsel ilişki yaşanması sağlanabilir.

PC Kas Grubunun Rolü

Penetrasyon problemleri ve seksüel ağrıların oluşmasına nasıl katkı sağlar. Vajinusmusun oluşmasında baskın olan pelvik kaslar (kısaca PC kas grubu) kadın üreme sistemi, üriner sistemin işleyişinde önemli bir rol oynar. Bu kaslar kadının idrara çıkmasını, cinsel ilişkiye girmesini, orgazm olmasını, bağırsak hareketlerini tamamlanmasını ve bebeğin dışarı çıkmasını sağlar.

Vajinusmus, akıl ile bedenin penetrasyona karşı bir kas belleği ya da şartlı refleks geliştirmesi sonucu oluşan bir durumdur. Vücut penetrasyon karşısında ağrı oluşmasını beklemeyi öğrenmiş, bu nedenle PC kasları ilişki sırasında ağrı oluşmasına karşı korunmak amacıyla kasılmaktadır. Bu durumu tasvir etmek gerekirse, bir gözün yabancı bir cisme karşı kırpılması, ya da üzerinize doğru aniden gelen bir cisme karşı vücudun irkilmesi örnek gösterilebilir. Maalesef ağrıdan kurtulmak yerine, PC kas grubunun kasılması ağrı oluşumuna karşı bir savunma mekanizması olarak davransa da, sonuçta ağrının oluşmasına neden olmaktadır. Penetrasyon ve hareket sonrası oluşan spazmlar yanma ve ağrıya neden olmakta hatta girişi tamamen engellemektedir.

PC kas grubu güçlü ve büyük kaslardır. Bu kas grubu üriner açıklık, vajina ve anüsün etrafını 8 rakamı şeklinde, bir kısım vajinal bölgeyi, diğer kısım anal bölgeyi çevreleyecek şekilde sarmaktadır. Her bir uçta bu kaslar iskelete bağlı olarak karın bölgesi ve pelvik organları bir ağ şeklinde desteklemekte ve tutmaktadır.

Her zaman kısmen kasılı olan PC kasları ihtiyaç duyulduğunda kadın farkında olmasa bile harekete geçer ve sıkıca kasılır. Örneğin bir kadının zamanı gelene kadar idrarını tutmasını ve bağırsak hareketlerini kontrol etmesini sağlar. Vajinusmus durumunda ise, penetrasyon girişimi süresince PC kasları istemsiz olarak kasılır ve vajinal açıklığın daralmasını sağlarlar. İşte bu daralma ilişkinin rahatsız, ağrılı olmasına ya da gerçekleşmemesine neden olur. Kadın bir şeylerin yanlış olduğunun bilincinde hayal kırıklığı yaşar ancak probleminin vajinusmus olduğu ve tedavinin mümkün olduğunun farkında değildir.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396