Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus önce kadınları, sonra erkekleri, temelde tüm aileyi ilgilendiren büyük çaplı bir sorundur. Ne kadar istenilse de yaşanamayan cinsellik, hem sinirleri yıpratmakta, hem de nice evliliği boşanma safhasına getirmektedir. Vajinismus hakkında kulaktan dolma şeylerle hareket etmek yerine bu talihsiz hastalığın nedenlerini bilmek ve önlemleri ona göre almak çok daha mantıklı ve kurtarıcı olacaktır.

Vajinismus Hastalığı ve Nedenleri

1- Cinsel travmalar: Özellikle erken yaşta yaşanan cinsel travmalar ya da şahit olunan cinsel içerikli manzaralar daha sonra yetişkinliğe erişildiğinde kurtulunmayan büyük detaylardır. Her ne kadar yetişkin olmuş, aile kurmuş kişi görünürde bir sorunu olmadığını sansa da travmalar beyin yapısını engeller. Vücudu da beyin yönettiği için cinsel travmalar, vücudun kendini kapamasına yol açar. Vücut hafızası ile ilgili olan bu neden, cinsel travmaların vajinismus hastalığına yol açmasına vesile olur.

2- Yanlış izlenim ve fikirler: Cinsellikle ilgili kadınlara verilen yanlış öğütler, anlatılan karanlık hikayeler zihni işgal eder. Bundan sonrası ise ne kadar istenilse de kadınlığın kendini kapamasına, vajinismusun gerçekleşmesine neden olur. Daha çocuk yaşta cinsellikle ilgili yanlış eğitim, kadınların kabusu olmaktadır.

3- Jinekolog hataları: Cinsellik ile ilgili sıkıntılar baş gösterdiğin en mantıklı olan şey yapılır ve doktora gidilir. Ancak bazen doktor hataları, yanlış muayene ve zorlamalar, geri dönüşü zor hatalara yol açar. Bazı jinekologların bilimden uzak uygulamaları ve sert yaptırımları da vajinismusa yol açmaktadır.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396