Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Vajinismus Nasıl Teşhis Edilir?

Vajinismus Nasıl Teşhis Edilir?

Kadınlar kendilerinde görmüş oldukları belirtilerden vajinismus problemi olduğundan şüphelenebilirler. Başka problemlerin olmadığını ve hasta şikayetlerini teyit etmek ve bu problemi teşhis etmek için jinekolojik muayene yapılması gerekebilir. Jinekolojik muayenenin ancak konusunda uzman jinekoloji uzmanları tarafından yapılması tercih edilmelidir. Jinekolojik muayene sorunun çözümünde önemli bir adım olacaktır.

Pratik Teşhis Tablosu

Vajinismus probleminin varlığını gösteren belirgin işaretlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir.

  • Penetrasyon güçlüğü ya da tamamlanamayan veya gerçekleşmeyen cinsel birliktelik Kadınlarda penetrasyon problemleri ve uyumsuz birliktelik vajinismusun tipik göstergesidir. Kasılma ve ağrı vajinismusun en sık görülen belirtileridir.
  • Pelvik problem, tıbbi durum ve ameliyat sonrası oluşan cinsel ağrılar Pelvik problemler, tıbbi sorunlar ve ameliyat gibi müdahaleler sonrası oluşan cinsel ağrı ve kasılma tipik vajinismus belirtileridir.
  • Çocuk doğurma sonrası cinsel ağrılar Doğum sonrası cinsel ağrılar ve kasılma sorunu sekonder vajinismus belirtisidir.
  • Belirgin fiziksel nedeni olmaksızın oluşan seksüel ağrı ve kasılma Vajinismus genellikle sadece cinsel ilişki sırasında görülür. Hekimler ilk başta bu cinsel sorunla ilgili herhangi bir neden tespit edemeyebilirler.
  • Ağrı veya başarısızlık nedeniyle cinsellikten soğuma Eğer bir kadın seksten zevk almadığı veya ağrılı bir hale geldiği için eşi ile birlikte olmaktan kaçındığını belirtiyorsa, kesinlikle vajinismus olarak değerlendirilmelidir.

Vajinismus'un Teşhis Edilmesi

Kadınlar kendilerinde görmüş oldukları belirtilerden vajinismus problemi olduğundan şüphelenirler ancak durumun tıbbi olarak teyidi daha doğru olacaktır. Vajinismus teşhisinin tıbbi olarak konulması zaman, planlama ve azim gerektirebilir. Vajinismusun teşhisi için belirgin ve kesin sonuç veren tıbbı bir test bulunmamaktadır. Bu nedenle teşhis konulmadan önce konuyla ilgili hekim veya uzmanı birkaç kez ziyaret etmek gerekebilir. Hekimler ilk muayene sonrasında herhangi bir tıbbi bulgu saptayamadıklarında teşhis koyamama veya yanlış teşhis gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Çünkü bazı hekimler vajinusmusa aşina olmayabilirler, bu nedenle bu konuda bilgisi olan bir hekim bulmak gerekmektedir. Vajinismus teşhisi, hasta şikayetleri ve problemin tanımlanması, jinekolojik muayene ve diğer rahatsızlıkların bulunmadığının tespit edilmesi ile mümkün olmaktadır.

Cinsel problemlerin hekimlere ifade edilmesi zor olabilir. Utanma, mahcup olma ve tedirginlik iletişim kurmayı ve uygun bir tedavi alınmasını zorlaştırır. Bu durumun tespiti ile ilgili kuşkular ve tedirginliğin ortadan kalkmasında tıbbi olarak teşhisin konulması yardımcı olmaktadır ve iyileşme sürecinde kadınların kendilerine güven duymalarını sağlamaktadır.

Vajinismus gibi cinsel ağrılar genellikle yanlış teşhis edilir ya da teşhis konulmadan bırakılır. Şikayetleri dikkate alınıncaya ve doğru bir teşhis konuluncaya kadar kadınlar azimli olmalıdırlar. Bazı durumlarda kesin bir teşhis konulması mümkün olmayabilir. Bizim görevimiz bu durumda olan kadınlara yardımcı olmaktır. Bu sitede vajinismus ile ilgili her türlü bilgiler bulunmaktadır. Buradan öğrenilecek olan bilgiler ışığında kadınların kendi durumlarını aydınlatma, konuyla ilgili bilgi edinmeleri amaçlanmıştır. Konuyla ilgili olarak teşhis, hikayeler, nedenler, tedaviler ve sss bölümleri ziyaret edilebilir. Pelvik problemlerin teşhisi ve tedavisi hakkında yardımcı olabilecek farklı alanlardan uzmanlar bulunmaktadır. Bu uzmanlar şu şekilde sıralanabilir.

Jinekologlar: Jinekoloji uzmanları, kadın pelvik bölge problemlerinin teşhis ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış doktorlardır. Tüm jinekologlar vajinismusun teşhisi ve tedavisi konusunda tecrübesi olmayabilir ancak diğer rahatsızlıkların bulunmadığının tespit edilmesinde yardımcı olacak ve sağlık sorununu açığa çıkartacak her türlü bilgiye sahiptirler.

Cinsel terapistler, psikologlar ve danışmanlar: Vajinismus konusunda farklı oranlarda tecrübesi olan uzmanlar bulunmaktadır. Duygusal nedenlerle oluşan problemlerin çözümünde büyük fayda sağlayabilirler.

Vajinismus Teşhisinin Bir Parçası Olarak Pelvik Muayene Yapılması

Vajinismus teşhisinde en önemli kriterlerden biri de diğer belirtilere neden olacak fiziksel ve tıbbi durumların elimine edilmesidir. Eleme işlemi vajinismus teşhisindeki önemli parçalardan biridir. Teşhis sürecinde tıbbi ve cinsel geçmişin öğrenilmesi ve pelvik veya jinekolojik muayenenin yapılması gerekmektedir. Uzman doğru bir vajinismus teşhisi koyabilmek için ağrının oluşumunu ve yerini müzakere edecek veya vajinismus haricindeki diğer problemleri eleyebilmek için bazı testler isteyecektir. Bazı kadınlar muayene işleminde ya da sıkıntılarını anlatırken karşılarında kadın doktorlar veya uzmanlar olduğunda kendilerini daha rahat hissederler. Böyle bir durum söz konusu ise, tercihlerini kadın uzmanlar yönünde kullanmaları teşhis ve tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Vajinismus Teşhisinde Karşılaşılan Sıkıntılar

Yanma, daralma, penetrasyon zorluğu belirtileri pelvik muayene sırasında görülmeyebilirler. Bazı kadınlarda bu belirtiler sadece ilişki sırasında meydana çıkar. Bu nedenle, teşhis koyarken problemi olan kadınların “Seks problemleri yaşıyorum.” ve benzeri ifadelerini ciddi olarak dikkate almak gerekmektedir. Bu nedenle bazı yoğun çalışılan yerlerde bu tarz şikayetlerle ilgili vajinismus teşhis edilememekte ve başka sorunlar aranmaktadır.

PC kaslarındaki kasılmadan dolayı, vajinismus problemi olan bazı kadınlar jinekolojik muayeneyi çok ağrı veren ve dayanılamayan bir sıkıntı olarak görmektedirler. Eğer bir kadın böyle bir durumdan şikayetçi ise muhakkak doktoru ile bunu paylaşmalıdır. Bu gibi durumlarda yapılan bazı düzenlemeler (vücut pozisyonu, kullanılan aletlerin büyüklüğü, hemşire desteği vb) hastanın sıkıntılarının azalmasını olumlu yönde etkileyecektir. Ancak vajinismus hakkında tecrübesi olan bir doktor, bu durumda daha rahat ve daha duyarlı bir durum sağlayacaktır.

Pelvik muayene süresi boyunca aynı oranda bir vajinal darlık söz konusu ise bu durum jinekoloji uzmanı tarafından sık görülmeyen vajinal darlık veya kızlık zarı anomalisi olarak görülebilir. Pelvik muayene tamamlanamadığı takdirde vajinismusu tanımayan bir hekim kadının vajinasının çok dar olduğunu yorumlayabilir. Hastanın partneri ile cinsel ilişkiye giremediği veya seksin acı verdiği şeklindeki ısrarcı yakınmaları ile birleştiğinde vajinanın genişletme veya düzeltme operasyonuna ihtiyacı olduğu şeklinde bir yanlış bir varsayıma varılabilir. Vajinismus problemi olan kadınların çok nadir durumlar haricinde organik bir sorunları bulunmamaktadır. Vajinadaki darlık tamamıyla pelvik taban kaslarının istem dışı kasılması nedeniyle olmaktadır. Maalesef bazı hekimler pelvik muayene sırasında daha fazla ileri bastırarak hastanın şiddetli bir rahatsızlık ve ağrı hissetmesine neden olmaktadır. Bu travmatik durumun kendisi bile vajinismus probleminin artmasına neden olmaktadır.

Bu karışıklığın sonucunda oluşan en talihsiz durum yanlış teşhis konması ve sonucunda yardımcı olmayan ve tahrip eden cerrahi müdahalelerdir. Vajinusmus’un cerrahi tedavisi yoktur. Eğer vajina genişletme operasyonu yapılması ya da kızlık zarı alınması önerildi ise ikinci bir fikir alınması çok önemlidir çünkü bu operasyonlar penetrasyon problemini çözmeyecek aksine problemin daha karmaşık hale gelmesine neden olacaktır. Vajinusmus cerrahi müdahale gerektirmeden iyileştirilebilen bir sorundur. (Bakınız: Vajinusmus Tedavisi)

Güncelleme Tarihi: 12.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353