Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Vajinanızı Tanımalısınız

Vajinanızı Tanımalısınız

Evet doğru okudunuz, vajinanızı yani cinsel organınızı tanımalısınız ve bunda ayıp yok. Cinsel organınızla ilgili yanlış bildiğiniz, merak ettiğiniz ya da doğruluğunu teyit etmek istediğiniz şeyler varsa işte şimdi tam zamanı.

Vajina, cinsel organınızın bütünü değil, aslında yalnızca bir bölümüdür.

Çoğumuz alışkanlık ve pratiklik arayışından kaynaklı olarak, vajina sözcüğünü tüm cinsel organımızı tanımlamak için kullansak da, vajina sadece, serviksten (rahimağzı) başlayıp, vulvaya (kadın üreme organlarının dıştan görünüşü) iç ve dış dudaklar, klitoris ve perineden açılarak son bulan kanalın ismidir.

Hiçbir şey oraya kaçıp kaybolamaz!

Vajinanız kesinlikle kara delik değildir. Herhangi bir şey (örneğin bir tampon) vajinanıza ve oradan rahminize kaçıp, kaybolamaz. Bir tampon sadece ulaşabileceğinizden daha derin bir noktaya kayabilir ve değiştirmeniz gerektiğinde çıkarmanız zorlaşabilir. Bu durumda yapmanız gereken dizleriniz kırık bir şekilde yere oturmanız ve ıkınmanızdır. Eğer bu da işe yaramıyorsa üzülmeyin çünkü jinekoloğunuzbunu son derece acısız ve basit bir işlemle alacaktır. Tabii eğlenmek adına çikolata sosu, krema gibi şeyleri vajinanızdan uzak tutmanızda her zaman fayda var. Bunlar şeker nedeniyle vajina bölgesinde ciddi enfeksiyonların ortaya çıkmasına sebep olabilirler.

Vajinaların hepsi aynıdır diyemeyiz.

Vajinaların iç kısımları birbirine oldukça benzer ancak dışta kalan bölüm olan vulva, epey farklılıklar gösterir. Kimilerinde güçlükle görülecek boyuttayken, kimilerinde dış dudaklardan daha uzun olabilir. Pek çok kadında bu dudaklar simetrik değil; bir taraf diğerine göre daha geniştir. Klitorisin uzunluğu ise 2,5-3 santimetre arasında değişebilir.

Dış yüzeyi genellikle farklı tonlardadır.

Vajinanın dış yüzeyi, teninizden bağımsız bir tonda olabilir. Yani ten renginiz direkt olarak vulvanın rengini belirlemez. Bununla birlikte dış dudak ve iç dudak renkleri de birbirinden çok farklı olabilir.

Duvarları birbirine dokunacak şekilde kapalıdır.

Vajina duvarları, açılmaya neden olacak (tampon girişi gibi) bir neden olmadıkça birbirine dokunacak şekilde kapalı haldedir. Vajinanın genişlemesi, bir şemsiyenin ya da pilili bir eteğin açılmasına benzer ve 1,5'dan yaklaşık 5 santimetreye kadar genişleyebilir. Tabii doğum sırasında bu açılma epey şaşırtıcı değerlere ulaşır.

Akıntı miktarı döneme göre değişebilir.

Yumurtlama dönemlerinde vajinadan daha fazla miktarda (günde yaklaşık iki çay kaşığı) salgı gelir. Ancak ayın diğer dönemlerine göre bu salgı daha ince bir yapıda ve berrak renktedir. Bu normaldir. Ancak salgının koyulaşıp, kremsi bir hal alması; buna kaşıntı, yanma ve ağır kokunun eşlik etmesi acil jinekoloğunuza görünme zamanının geldiğini gösterir.

Seks nedeniyle gevşemez genişlemez.

Vajina inanılmaz bir esneme kapasitesine sahip. Bu yüzden normal standartların çok üzerinde büyüklüğe sahip bir penisi bile rahatça içine alabiliyor ve ilişkiden hemen sonra eski haline dönüyor. Ancak doğum yapan kadınların bahsettikleri "bollaşma" hissi gerçekten de söz konusu olabiliyor. Bu durumda Kegel egzersizleri gibi bazı egzersizleri düzenli olarak yapmak işe yarayabiliyor.

Sekse uzun süre ara verince vajinanız ilk seksteki gibi olmaz.

"Eğer çok uzun süre seks yapmazsanız vajinanız o kadar sıkı hale gelir ki, tıpkı bir bakireymiş gibi ilk ilişkide rahatsızlık hissedebilir, hatta acı duyabilirsiniz diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz." Vajinal kaslarınız biraz kasılmış bile olsa, cinsel ilişki asla ilk seferki gibi olmaz ve sizi büyük bir sürpriz acıyla karşılamaz.

Her zaman bakteri doludur.

Bakteriler vardır ancak bunlar enfeksiyona sebep olacak kötü mikroorganizmaları kontrol altında tutan iyi huylu bakterilerdir.

Kendi kendini temizler.

Temizlik için sık sık vajinal duş uygulamanıza veya içini sabunlamanıza hiç gerek yok; hatta bu temizlik o bölgedeki yararlı bakterilerin de ölmesine sebep olabilir. Vajinanız kendi salgılarıyla temizlik işini kendi kendine yapabilir (o akıntının bir fonksiyonu var). Vajina duvarlarından gelen bu salgılar su ve bakterilerden oluşur. Temizlenmesi gereken tek yer, vulva yani iç ve dış dudaklardır. Ancak bunu suyla yaparken tahrişe yol açmamalısınız.

Kokusu regl dönemlerinde daha belirgin hale gelir.

Her vajinanın kendine has bir kokuya sahiptir. Regl döneminden önce daha asidik olan bu koku, regl sonrasında daha keskin olmaya yatkındır. Ayrıca, yoğun egzersiz ve cinsel ilişki sonrasında (iyi ki doğal kayganlaştırıcınız var) ter bezlerinin daha fazla çalışması nedeniyle bu koku daha da fark edilebilir hale gelebilir.

Dokunmak onu iyileştirir.

Orgazm olmasanız bile seks sırasında iyi hissetmenizin nedeni bu bölgenin uyarılmasının mutluluk hormonlarının salgılanmasına yardımcı olmasıdır.

Aşırı seks yapmak sorun yaratabilir.

Düzenli seks, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olurken, kısa bir süre içinde çok fazla ilişki yaşamak vajinada yanma ve tahrişe, hatta idrar yolu enfeksiyonuna yol açabiliyor. Özellikle kadının üstte olduğu pozisyonlarla klasik misyoner pozisyonu, penisin idrar yoluna temas ederek, bu bölgeye zararlı bakteri bulaştırması nedeniyle riskli kabul ediliyor. Ama hemen sevdiğiniz bu pozisyonlarla vedalaşmak zorunda kaldığınızı düşünmeyin, ilişkinin hemen sonrasında tuvalete gidip idrarınızı yapmak riski en aza indirecektir.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396