Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Vajina İç Dudak Sarkması

Vajina İç Dudak Sarkması

Kadınlar olarak vajina ile alakalı olarak yakındığımız en büyük sorunlardan bir tanesi vajina iç dudaklarında oluşan sarkıklardır. Bu yüzden, kendimizi güzel hissetmek için yaptırdığımız genital bölge estetikleri haliyle vücut sağlığımızın önüne geçebilmektedir. Vajina iç dudakları klitorisi, idrar yolu ağzını ve vajina girişini içine alır. Yani vajina girişini kapatır. Yumuşak, esnek ve kılsız bir yapıya sahip olup, kahverengimsi görüntüsü ile rahatsızlık yaratır. Her kadında farklılık gösterebilir. Genelde, normalden büyük, şekilsiz ve sarkık olması doğuştan olan anatomik bir durum olacağı gibi, aşırı kilo alıp verme sonucunda, ya da doğum sonrasında iç dudaklarda sarkmalar oluşabilmektedir.

Vajina İç Dudak Sarkması

Vajina iç dudak sarkması çoğu kadında görülebilmektedir. Ancak, vajina iç dudak sarkmaları nedeniyle, kadınların vajinal bölge hastalıklarına yakalanma sıklığı diğerlerine nazaran bir o kadar da fazladır.  Çünkü, vajinal mantar ve idrar yolları enfeksiyonları ve buna bağlı olarak da, bu bölgede oluşan rahatsız edici kötü kokular sebebiyle, kadınların hem estetik görünüm açısından, hem de eşiyle cinsel birlikteliklerinde çok büyük sorunlar yaşamalarına neden olabilmektedir. Bir diğer hususta, kadınların genital temizlik, tayt ve bikini gibi kıyafetlerde de zorluklar yaşamalarıdır.

İç dudak sarkmasının tek tedavisi cerrahi işlemle olmaktadır. Labioplasti dediğimiz bu estetik ameliyatları estetik açıdan kendini iyi hissetmeyen her kadına ve 18 yaşını tamamlamış olan genç kızlara yapılabilmektedir. Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez. Çünkü, kızlık zarı vajina girişinde olup, işlem ise, dışarıdaki bir bölgeye uygulanmaktadır. Genel ya da lokal anesteziyle yapılan, takriben yarım saat ile bir saat arasında süren, estetik ameliyatları sayesinde bu problemlerden kurtulabilir ve kendinizi her konuda daha güvende hissedebilirsiniz. Birkaç gün lekelenme tarzında kanamalarınız olabilir bunlar gayet normaldir. Ameliyatta kullanılan dikişler kendiliğinden eridiğinden,  operasyon geçirdiğinizde belli olmaz ve herhangi bir belirgin iz bırakmaz. Vajina iç dudak sarkmaları konusunda tecrübeli uzman doktorlar tarafından yapılmalı ve yapılan uygulama sonrası doktorunuzun söylediği her detaya da dikkat etmeniz gerekmektedir.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396