Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Vajina Genişlemesi Neden Olur?

Vajina Genişlemesi Neden Olur?

Vajina Genişlemesi

Vajinadaki genişlemeye sebep olan en belirgin nedenlerden biri normal olarak gerçekleşen doğumlardır. Vajinadaki genişlik yaklaşık olarak 2 cm civarında olup, doğum sırasında bu genişlik 15 cm’ye kadar ulaşır. Vajina etrafındaki tüm kas dokuları bu genişleme ile yırtılır. Normal doğum sırasında kas dokusunda meydana gelen bu yırtıklar nedeniyle vajina eski yapısına ve eski darlığına kavuşmaz.

Yine, normal doğum sırasında bebeğin vajina kanalından çıkışı esnasında annenin doğumu daha rahat gerçekleşsin diye doktoru hastaya makata doğru epizyotomi adı verilen kesiler yapabilir. Bebeğin çıkışının ardından bu kesi dikilerek kapatılır. Ancak, bu dikişin düzgün atılmaması durumunda kadınlarda enfeksiyonlar veya iyileşme sürecinde problemler görülür ve vajinada zamanla genişlemeler oluşur.

Vajinal genişlemeye etki eden bir diğer konu ise, ileri yaştır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte vücut dokunuzda gevşemeler oluşur. Vajina etrafındaki kas dokuları ile bağ dokularında da gevşeme ile birlikte esnemeler oluşabilmektedir.

Bazı kadınlarda kollajen doku farklılıkları da yaşanabilmektedir. Bu sebepten dolayı dokular esner ve vajinal genişlemeye sebebiyet verir. Bir diğer sebepte çok sık yaşanılan cinsel birliktelikler olup, çok az da olsa bir etkisi bulunmaktadır.

Bu sorunlar haliyle kadınlarda çok yaygın olan ve onların yaşam kalitesini, psikososyal durumunu, benlik saygısını ve cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Vajina Nedir?

Vajinayı tarif etmek gerekirse; Uterusun alt kısmında serviksten vajinal açıklığa kadar uzanan yaklaşık olarak 7-10 cm uzunluğunda, ince duvarlı, genişleme kapasitesine sahip bir kanaldır diyebiliriz. Vajina kadınlarda bulunan, cinsel organdır. Temel olarak dört fonksiyona sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunları sıralamak gerekirse;

 • İdrar kanalının içinde bulunduğu kanal
 • Vajina bölgesi, kadınların rutin döngüsü olan adet görme kanalı
 • Doğumun gerçekleştiği organdır
 • Kadınların cinsel birlikteliğin gerçekleştiği organdır.

Vajina Genişlemesinin Risk Faktörleri?

Vajinal genişlemeye sebep olan unsurları sıralamak gerekirse;

 • Doğum
 • Yaş
 • Menopoz
 • Irk
 • Obezite
 • Dokuların ve kasların deformasyonları
 • Sinirlerdeki ve dokulardaki işlev bozuklukları
 • Geçirilmiş pelvik cerrahiler diyebiliriz.

Adet Dönemlerinde Vajina Genişlemesi Olur mu?

Yukarıda açıklanan tüm bu sebeplerin dışında adet dönemleri içerisinde de vajina genişlemesi görülebilmektedir. Adet dönemi içerisinde vajina içerisinden kan akışının sağlayabilmek adına 1-2 cm çapında genişlemeler olmaktadır. Yalnız bu genişlemeler adet kanınızın bitmesinden sonra daralmakta ve vajina eski darlığına yeniden dönmektedir.

Vajinal Genişlemenin Tedavisi

Vajina genişlemesinin tedavisinde; Vajinanın eski haline döndürülebilmesi için öncelikli olarak hastaya doktoru tarafından jinekolojik bir muayene ve  olası tedavi yöntemlerini sıralaması ve hastaya açıklaması olacaktır. Genelde bu tedaviler hormonsal, cerrahi veya ilaç tedavisi şeklinde değişkenlik gösterir. Vajina çevresinde oluşan esnekliğin sebebi eğer hormonsal ise, bu problemin çözümü de hormonsal tedavi olmaktadır.

Vajinanın normal değerlerinden ciddi anlamda daha geniş olması durumunda vajinoplasti dediğimiz cerrahi bir işlem yöntemi ile vajina daraltılmalıdır. Bu işlem genel anestezi eşliğinde tam teşekküllü hastane şartlarında yapılır. Diğer taraftan, vajina genişliği oldukça fazla olan hastada eğer organ sarkması ya da idrar kaçırma sorunları varsa, öncelikli olarak cerrahi yöntemler tercih edilmelidir.

Vajina daraltılması operasyonu doktorunuz uygun gördüğü takdirde mümkün olmaktadır. Ayrıca, vajinal genişlik tedavisinde lazer ve perine onarımı (perineoplasti) gibi ameliyatlar da uygulanabilmektedir. Ancak, tüm bu operasyonlar için hekiminiz ameliyattan önce tüm detayları ile birlikte hastayı aydınlatmalıdır.

Yine doğum yapmamış, vajina genişlemesi çok az olan ya da cinsel haz ile ilgili problem yaşamayanlarda genelde vajinal lazer gibi enerji bazlı tedaviler uygulanmalıdır.

Vajinadan Ses Çıkması Durumunda Hangi Tedavi Uygulanmalıdır?

Vajinadan cinsel birliktelik esnasında ses çıkması ve gaz çıkarma gibi durumlar haliyle eşler arasında konsantrasyon bozukluğu, partnerinden utanma, çekinme gibi psikolojik durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlar haliyle zamanla eşler arasında cinsel isteksizliğe kadar dönüşebilmektedir.

Yine, vajinadan ses ve gaz çıkarma gibi durumlar cinsel ilişki haricinde ağır yük kaldırma, egzersiz yapma, koşma gibi fiziksel aktiviteler esnasında da oluşabilmektedir. İstemsiz bir şekilde ortaya çıkan bu durum sosyal hayatı ve cinsel hayatınızı da oldukça etkilemektedir. Uygulanan cerrahi tedaviler vajinanın darlığını arttırmaya, vajinanın genişliğinin daraltılmasına yönelik bir çözümdür. Böylelikle hem estetik olarak hem de vajinadaki genişlik problemi giderilmekte, eşlerin cinsel hayatlarını oldukça haz alacağı bir duruma getirmektedir.

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353