Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Vajina Dudakları

Vajina Dudakları

Vajina dudakları iç kısımda küçük, dış kısımda büyük dudaklar olarak ikiye ayrılmaktadır. İç dudaklar klitorisi, idrar yolu ağzını ve vajina girişini içine alır. Latince bir kelime olan (labium minör),yani küçük dudaklar vajina girişini kapatır. Ancak, normalden büyük ve şekilsiz olması, doğuştan olan anatomik bir durum olacağı gibi, aşırı kilo alıp verme sonucunda, ya da doğum sonrasında iç dudaklarda sarkmalar oluşabilmektedir. Dolayısıyla, böyle bir durum kişileri bir hayli rahatsız edebilmektedir.

Vajina Dudakları

Vajina dudaklarında, vücudumuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi, doğuştan olan şekilsel farklılıklar ve menopoz dönemiyle birlikte, ileri yaş döneminde oluşan kırışma ve yumuşama oluşabilir. Bu da kadında psikolojik ve fiziksel olarak rahatsızlığa ve mutsuzluğa iter. Haliyle, cinsel birliktelik esnasında kötü görünen vajina kadınları cinsel işlev bozukluğuna ve eşinden utanmaya ya da kendini yetersiz hissetmeye kadar iter. Ayrıca, sarkık dudaklardan dolayı kadının vajinal mantar ve idrar yolları enfeksiyonları artabilir ve buna bağlı olarak da rahatsız edici kokular meydana gelir. Bu nedenle, küçük dudakların küçültülmesi için yapılan labioplasti dediğimiz, genellikle, yarım saat ile bir saat arasında süren estetik ameliyatları sayesinde bu problemlerden kurtulabilirsiniz. Özellikle, işlem sonrasında kullanılan dikişler kendiliğinden eridiğinden,  ameliyat geçirdiğinizde belli olmaz ve herhangi bir belirgin iz bırakmaz.

Vajinadaki dış dudaklar kadının cinsel organının yani vulvanın dışarıdan bakıldığında görünen kısmıdır. Dış dudaklarının dolgunluğunu yitirmesi doğuştan olan yapısal bir gelişim olabileceği gibi, içindeki yağ dokusunun zayıflığı ile de ilgili olabilir. Yaklaşık olarak lokal ve anestezi altında, 1 saat süren ve vajina dudaklarının içine enjekte edilen yağ enjeksiyonu yöntemi ile, vajinanın dış dudaklarında dolgunluk ve estetik bir görünüm sağlanmış olur. Bu tür estetik operasyonlarında gerekiyorsa, vajina estetiği ameliyatı da yapılabilmekte olup, herhangi bir riski yoktur.

Güncelleme Tarihi: 18.02.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353