Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Vajina Deyip Geçme!

Vajina Deyip Geçme!

Uluslar arası bilimsel makaleler, hiç de sandığınız kadar sıkıcı olmuyor, hatta bize ilgi çekici ve şaşırtıcı bilgiler de sunuyorlar. Onlardan size en yakın olanlarını okumaya ne dersiniz?

-Ortalama bir vajina 7-10 cm uzunluğundadır. Fakat cinsel birleşme sırasında bu rakam iki katına kadar çıkabilir.

-Vajina çevresindeki kıllar, koruyucu özelliktedir. Ayrıca bu bölgedeki kılların varlığı evrimsel süreçte kadının üreyebileceğinin ya da üreyecek yaşa geldiğinin biyolojik bir işaretidir. Son olarak kılların bir diğer görevi de feromon salınmasını yavaşlatmaktır.

- Klitoriste yaklaşık 8 bin sinir ucu bulunur, bu rakam peniste yaklaşık 4 bindir.

- Kadınların yalnızca %30’u cinsel birleşme sırasında orgazm olabilirler.

- Vajina üzerinde yapılan çalışmaların bulgularına göre; G noktası kadınlara, klitorisin derin kısmının tam üstünde olduğu için iyi hissettirir. Ayrıca bazı uzmanlar da G noktasını vajinanın iç ön duvarında, idrar yolunun tam altında tanımlarlar. G noktası ile kadın orgazmı bağlantılıdır.

- Vajina oldukça fazla genişleyebilir. Ayrıca mikroskobik boyutlardaki sperm vajina içerisinde hareket ederek döllenmeyi gerçekleştirebilir.

- Vajinanın iç kısmı özellikle yaşlılıkta dışarı doğru çıkabilir ve pelvik organ prolapsusu olarak adlandırılır. Bu olayı içi dışına çıkmış bir çorap gibi düşünebilirsiniz. Cerrahi müdahale ile vajina eski haline döndürebilir.

- Cinsel birleşme sırasında kondom kullanılsa dahi, cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşma riski vardır. Çünkü her ne kadar kondom koruyucu olarak düşünülse de, testisler ve penis dokusunun bir kısmı vajinaya temas eder. Genital siğiller, uçuk, molloskum kontagiozum gibi hastalıklar bu yolla bulaşabilir.

- Vajinalar ile köpek balıklarının ciğerlerinin benzer bir özellikleri vardır. Her ikisinde de skualen olarak adlandırılan doğal kayganlaştırıcı madde bulunur.

- Vajinanın dışında bulunan ve halk arasında dudak olarak adlandırılan kısmın ortalama uzunluğu 2 cm’den azdır. Yalnızca kadınların %1.8’inde bu uzunluk 3.8 cm’den fazladır.

- İnsan saçı 7 yıla kadar yaşayabiliyorken, genital bölgedeki kılların ömrü yaklaşık 3 haftadır. Yani, belirli bir süreden sonra genital bölgedeki kılların uzaması durur.

- Vajina sözcüğü Latince ‘kılıç kını/kılıfı’ anlamına gelen ‘’vāgīna’’ sözcüğünden türetilmiştir.

- Vajina gaz çıkarabilir ve bu durum neredeyse bütün kadınlarda görülür. Vajinadan hem cinsel birleşme sırasında hem de bir takım egzersizler sırasında gaz çıkışı gözlemlenebilir. Vajina içerisine sıkışan gazdan kaynaklanan bu durum normaldir.

- Vajinadan dışarı orgazm sırasında sıvı çıkabilir. Bu durum ‘kadın boşalması’ olarak da bilinir ve oldukça tartışmalı bir konudur. Fakat genellikle sıvı çıkışının iki sebebi vardır. Eğer vajina dışına çıkan sıvı az miktarda ve beyaz renkli süt benzeri bir sıvı ise, kaynağı idrar yolu içerisindeki paraüretral bezlerdir. Eğer miktarı oldukça fazla ise bu sıvının idrar olduğu söylenebilir.

- Seksin birçok faydalı etkisi vardır. Kalp hastalıkları ve kalp krizi riskini düşürür, göğüs kanseri olma riskini azaltır, uyumaya yardımcı olur. Ayrıca vücut sağlığını artırır, adet döngüsünü düzenler, adet kramplarını hafifletir, depresyon riskini ve stres seviyesini azaltır, kendine güveni artırır.

Vajinanızı Korumak İçin

  • Pedli tayt olmadan bisiklete binmeyin: Son derece faydalı sporlardan biri olan bisiklete binmek, eğer gereken önlemler alınmazsa tehlikeli olabilir. Mesela pedli tayt giymeden seleye oturduğunuzda damarlarınız sıkışır ve bu vajinanızı zorlayabilir.
  • Spor yaptıktan sonra kıyafetlerinizi hemen değiştirin: Spor sonrası terli taytları ve şortları çıkarmadığımız takdirde vajinamız mikrop kapabilir ve yara oluşabilir. Bu yüzden spor sonrası hemen duş almalı ve temiz kıyafetler giymelisiniz.
  • Çok fazla sabun kullanmayın: Vajinanızı temizlerken çok fazla sabun veya duş jeli kullanmak vajinanızı daha temiz yapmaz. Aksine içerdikleri kimyasallar nedeniyle vajinaya zarar verirler. Ayrıca aşırı sürtme nedeniyle de tahriş olabilir. Banyo tuzları ise vajinanızın sağlığı için en çok uzak durmanız gereken şeydir.
  • Bebek yağı kullanmayın: Birçok kadın ilk gece korkusu nedeniyle, vajinusmus oluşumunu engellemek için vajinaya bebek yağı sürmeyi tercih ederler. Ama bu yağlar yapılarından dolayı kolay kolay temizlenmezler ve yağ tabakası gözenekleri de tıkayarak cildinizin nefes almasını engel olur.
  • Ağda sıklığınızı gözden geçirin: Vajinal bölgede çıkan tüyler her kadının baş belası durumundadır. Tüyleri temizlerken kullanılan yöntemlerden en yaygını ise ağdadır. Ağda tüyleri kökünden alarak bebeksi bir cilde ulaştırır. Fakat bunun da bir bedeli vardır. Özellikle genital bölgedeki tüyleri çekmek ilerleyen yaşlarda sarkmalara neden olacaktır.
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396