Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Uzun Süre Cinsel İlişkiye Girmeyince Vajina Daralır Mı?

Uzun Süre Cinsel İlişkiye Girmeyince Vajina Daralır Mı?

Uzun süre seks yapmayan kadınların vajinaları daralır mı?

Uzun süre seks yapmayan kadınların vajinaları diğerlerine kıyasla daha dar değildir. Vajinal kaslar oldukça elastik bir yapıdadır. Cinsel birleşmeden ve doğumdan sonra kasılır ve normal şekillerine yeniden dönerler.

Yaşamımızda vajinanın şekil değiştirdiği iki dönem vardır. Bunlardan birincisi; Doğum sonrasıdır ki yapılan araştırmalara göre, vajina kaslarının doğumdan sonra tekrar normal şekline ve boyutuna dönmesi ve bu sürenin altı ayı bulması diyebiliriz. İkinci değişim ise; yaşlanma sürecidir. Kadınlar yaşlandıkça hormonsal değerlerinde düşüşler olabilir yani, vajina duvarları incelir ve elastikiyetlerini kısmen de olsa kaybederler.

Sonuç olarak haliyle bu kaslarda gevşeme görülebilir. Ancak, bu durum hangi yaşta olursak olalım kas esnekliği için günde 3 kez ve yaklaşık olarak 5 dakika gibi bir zamanla Kegel Egzersizi yapılarak pelvik taban kasları güçlendirilmelidir. Tabi farklı dönemlerde farklı durumlar olabilir, önemli olan karşındakini olduğu gibi kabul edip cinsel hayatınızdan keyif çıkarmak olsun.

Uzun Süre Cinsel Birliktelik Yaşamadığınızda Vajinanızda Neler Olur?

Vajina, östrojen ile beslenmektedir. Östrojen, duvarı daha kalın hale getirir, cinsel ilişki ve doğum esnasında gerilmeyi sağlayan kıvrımlara sahiptir.

Menopoz sürecinde östrojen seviyesi düşerken duvar incelir ve daha az kıvrımı olur. Kurulukla beraber cinsel hayatınız zorlaşır ve ilişki esnasında acı verici bir durum oluşur. Düzenli seks, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olurken, cinsel birliktelik yaşamadığınız zamanlarda sağlığınız üzerinde oldukça zararlı durumlar oluşturabilmektedir. Bunları sıralamak gerekirse;

  • Cinsel isteksizlik başlar
  • Bağışıklık sisteminiz zayıflar
  • Erkeklerde ereksiyon sorunları oluşur
  • Kalp ve damar sorunları yaşanabilir
  • Libidonuz düşebilir
  • Regl dönemleriniz daha sancılı geçer
  • Depresyona neden olabilir.

Uzun Süre İlişkiye Girmeyince Kızlık Zarı Eski Halini Alır mı?

Uzun süre ilişkiye girmeyince kızlık zarı eski halini almaz. Yırtılan zar sonrasında vücut diğer dokular gibi kendi kendini tedavi etmez. Kızlık zarı vajinal girişi çevreleyen bir zar yapısında dokudur. Kızlık zarı çok çeşitli şekillerde olabilmektedir. Ancak bu şekillerin pek bir önemi yoktur. Kızlık zarı açıklığı hiçbir şekilde sonradan kendiliğinden kapanmaz.

Cinsel ilişki yaşayan kişilerde genellikle kızlık zarı yırtılır ve deforme olur. Bu durumda bir sonraki ilişkinizde de kanama oluşmaz. Uzun süre cinsel ilişkiye girilmemesi durumlarında kızlık zarının tekrar eski haline dönmesi veya kapanması mümkün değildir.

Sık Girilen Cinsel İlişki Sırasında Vajinada Genişleme Olur mu?

Vajina duvarının esnekliği sayesinde kadın hiç doğum yapmadıysa, çok fazla cinsel ilişki yaşamak vajinanın genişlemesinin nedeni değildir. Yani çok seks yapmak vajinayı gevşetir sözü bu nedenle doğru değildir.

Kişi birden fazla ve sık sık cinsel birleşme yaşasa bile vajinanın gerginliğini ve esnekliğini büyük ölçüde koruyabilmektedir. Genital bölgedeki organ sarkmaları, çocuk doğurmanın olumsuz bir sonucu olmaktadır. Ancak ileri yaş ve menopoz, yaşanan sorunları ağırlaştırabilir, hatta daha erken ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Cinsel Birliktelikten Sonra Vajina Ne Kadar Süre Sonra Daralır?

Cinsel ilişki yaşandıktan 1-2 saat sonra vajina daralır. Vajina genişliğini belirleyen esas faktör pelvik taban kaslarının gücü olmaktadır. Kaslar ne kadar güçlü olursa kadın vajinasını o kadar daraltabilir. Eğer ki, vajinanızın genişlediğini düşünüyorsanız bunun için pelvik tabanı güçlendiren kegel egzersidir. Bu doğal bir daraltma yöntemidir.

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353