Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Soran Gençlik Sorgulayan Gençlik

Soran Gençlik Sorgulayan Gençlik

Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, aynı zamanda cinsel terapist olarak her yıl pek çok kurumsal ve akademik söyleşide, seminerde konuşmacı oluyor, sosyal sorumluluk projelerinde toplumun farklı kesimleriyle buluşuyorum. Köyden kente, 7’den 70’e sayısız insanla buluştuğumuz bu etkinlikler benim için çok anlamlı. Ama üniversite söyleşilerinin yeri her zaman başka. Çünkü üniversite söyleşileri bana umut aşılıyor ve aynı zamanda gelecekteki eksiklerimizi saptama, üzerinde düşünme imkanı veriyor.

Çocukların ve gençlerin geleceğe dair umutlarımızı yeşertmesi ve diri tutması konusunda sanırım hepimiz hemfikir oluruz. Ama bundan daha önemli olduğunu düşündüğüm şey, onların bana gelecekteki eksiklerimizi bugünden görme, öngörme, çözüm üretme şansını da veriyor olmaları. Üzerine düşündüğüm bu eksiklerin başında “soru sorma cesareti” geliyor. Gençlerde müthiş bir algı kapasitesi, farklı bakış açıları ve yüksek hareket kabiliyeti görüyorum. Ama akıllarından geçeni sorma cesaretleri bana biraz eksik geliyor. Bunun suçlusu olaraksa bizi görüyorum. Onlara “ayıp, sakıncalı, tehlikeli, aman ha, üzerine vazife mi, kimse duymasın” diyen bizi.

Sorgulamadığımız her şeye yenik düşeceğiz. Merak etmediğimiz, ötesini berisini düşünmediğimiz her şey tarafından geçileceğiz. Aklımızın almadığı ama kafa salladığımız her şey tarafından yutulacağız. Tarih bunun sayısız örneğine sahiptir. Ve büyük düşünce insanları, bilim insanları, liderler; sormanın, sorgulamanın, fikir üretmenin, itiraz etmenin ve daha fazla anlamak istemenin birer sonucu olarak tarihe geçmişlerdir. Dünyanın düz olduğuna topyekün inanan ya da inanmış gibi yapan kimseyi yazmamıştır tarih.

Bana sorulmasını beklediğim sorulara gelince; ne merak ediliyorsa, neye zihnen itiraz ediliyorsa onları. Ama konu cinsellikse, akciğer sağlığı ya da mide sorunları gibi apaçık sorular alamıyor insan. Kimse “bana da olmuştu” diyemiyor kolay kolay. Yaşananlar en fazla “bizim bir tanıdık” öznesiyle aktarılabiliyor maalesef. Gençler, ya susuyor ya da bir tanıdıklarından söz ediyorlar. Ama gözlerinde o tanıdığı görüyorum ben. Sorulmaması gerektiği hissettirilen sorular, büyürken kaş göz işaretleriyle yasaklanan konulara dair sorular, sorulmadan bekliyor.

Gençlerin açık yüreklilikle sormalarını, öğrenmelerini, tartışmalarını istiyorum. Siyaseti olduğu gibi cinselliği de. Belden aşağı fıkralar kıvamında değil, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası gibi sahiplenmelerini isterim cinsel kimliklerini de. Bu konuda onları doğru biçimde yüreklendirelim isterim. Bize düşen iş bu. Umudum daima gençlerde.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396