Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Sağlıklı Bir Vajina İçin Ne Yapılmalı?

Sağlıklı Bir Vajina İçin Ne Yapılmalı?

Sağlıklı Vajina

Vajinanın sağlıklı ve güzel görünmesi her kadının arzusudur. Vajina sağlığı, çeşitli hastalıklara karşı korunmak ve cinsel hayatınızın da oldukça düzenli olmasını sağlar. Yalnız, bazı alışkanlıklarımız sayesinde vajinanın doğal dengesini bozacak ve hayatımızı olumsuz etkileyecek sonuçlara sebebiyet verebiliyoruz.

Genital bölge temizliğinde genelde yalnızca dış bölgenin silinerek ya da sadece suyla temizlenmesi yeterli olmaktadır. Banyoda duş esnasında ve vajina kanalının içine nüfuz edecek şekilde sabun ya da farklı ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle ıslak mendil ve benzeri kokulu ürünler de aynı şekilde doğal dokuyu bozabilmektedir.

Vajinanızın güzel görünmesi için günümüzde oldukça yaygın olan genital estetik operasyonları ve pek çok koruyucu önlemler mevcuttur.

Genital bölgenizi sıcak su ile yıkamak vajinanın hem görünümüne hem de sağlığına zarar verebilmektedir. Çünkü sıcak su özellikle o bölgede kararmalara yol açabilmektedir. Bir diğer konu da adet gördüğünüz zamanlarda ped ya da tamponların çok sık olarak değiştirilmesi de sağlıklı bir vajina için oldukça önemlidir. Giydiğiniz iç çamaşırlarının muhakkak pamuklu kumaş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Yine vajina sağlığı için aynı zamanda cinsel ilişki sonrasında vajinanın temizlenmesi de hayatımızda önemli bir kuraldır diyebiliriz.

Diğer taraftan, vajinanın sağlığı açısından bir jinekologa görünüp rutin olarak yılda bir kere kontrollerimizi yaptırmalıyız. Vajina bölgesinin güçlü ve sağlıklı olabilmesi adına kegel egzersizlerini ihmal etmemeliyiz. Böylece genital organ sarkmalarından da korunursunuz. Yiyeceklerden yoğurt, meyve ve sarımsak vs. vajinanın sağlığı için bol bol tüketmeliyiz.

Vajina Sağlığı Açısından Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

1. Vajinal kuruluğa rağmen seks yapmayın!

Vajinanız, doğası gereği nemli bir organdır. Çünkü cinsel olarak uyarıldığınızda bile daha fazla sıvı salgılar ve o bölgeyi kaygan hale getirir. Yalnız bazen, başka başka nedenlerden dolayı vajina yeterince ıslanmadığında cinsel birlikteliğinizde penisin girmesi ile vajinal kanalın tahriş olmasına sebebiyet verir ve bunun sonucunda da kanamalar oluşur ya da cinsel ilişkiniz esnasında acıya, hatta sizi rahatsız edici boyuta getirir.

Toplumumuzda cinsel ilişki esnasında kayganlaştırıcı ürünler kullanmak ne yazık ki yeterince yaygın değildir. Vajina kuruluğu için vajinanın pH dengesini bozmayacak şekilde doğru ürünler kullanmanız daha doğru ve sağlıklı bir tercih olacaktır. Ancak bu ürünleri kullanmadan önce jinekoloğunuza danışabilir ve size uygun bir ürün vermesini söyleyebilirsiniz.

2. Mantar oluşmadan önleminizi alın!

Vajina sağlığı açısından kadın hastalıkları olarak yer alan mantar enfeksiyonları hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Genital bölgede oluşan kaşıntı, kızarıklık ve kötü kokular ve yoğun vajinal akıntı gibi belirtilerle ortaya çıkan bu vajinal mantarlar, doğru bir tedavi uygulanmadığında sürekli olarak tekrarlar ve ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Bu mantar enfeksiyonlarını ortadan kaldırabilmek için öncelikli olarak uzman bir jinekologa görünüp koruyucu önlemler alınmasıdır. Özellikle adet dönemlerinde hijyene çok dikkat edilmeli, düzenli aralıklarla ped/tampon değiştirilmeli ve o bölge devamlı kuru tutulmalıdır. Ayrıca probiyotik besinler tüketmek de mantara karşı koruyucu önlemler arasında yer almaktadır.

Vajinal Sağlık Açısından Cinsel İlişkide Kullanılan Yöntemler?

Cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak, en güvenilir korunma yöntemi olarak niteleyebiliriz. Cinsel birliktelik esnasında kullandığınız kayganlaştırıcıların içeriğini muhakkak okuyup ona göre kullanmalısınız. Vajinanızın pH dengesini bozmayacak ve koruyacak şekilde içerikte olanları tercih etmelisiniz. Ayrıca, yılda bir kez bile olsa jinekoloğa görünerek rutin kontrollerinizi yaptırmanız ve cinsel ilişki sonrasında vajinal temizliğe dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Vajina Sağlığınız İçin Beslenme Alışkanlıkları Nelerdir?

Vücudumuzun her bölgesinde olduğu gibi beslenme vajina için de oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Vücuda giren tüm besinler asit-baz dengesinde değişimler oluşturmaktadır. Bu da vajinanın kendi kendini temizleme özelliğini oluşturmaktadır. Özellikle meyveler, yeşil sebzeler ve bolca su içmek vajinada pH dengesini korumaktadır. Yine ananas, zencefil, ve kırmızı meyvelerde vajina sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Koyu yapraklı yeşillikler vajinal kuruluğu önlemede büyük etken. Bunun sebebi, birçok koyu yeşil yapraklı bitkiler, vajinal kuruluğu önleyen bir besin olan A Vitamini yapmasına yardımcı olan beta karoten bakımından yüksek olmasıdır diyebiliriz. Yapraklı yeşillikleri bol miktarda tükettiğinizde E vitamini yani aynı zamanda vajinal yağlamayı da desteklersiniz.

Diğer taraftan, yoğurt, vajinadan gelen sıvıların daha iyi kokmasını sağlar. Yoğurt probiyotik içerdiği için kötü kokuları, kötü bakterilerilere karşı önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca, kahve vajinanızın sağlığı açısında pH dengesini bozabilmektedir. Vajinanızın olması gerekenden daha asidik hale getirebilecek yiyeceklerden biri kahvedir. Genel sağlığınız açısından günde dört fincandan fazla kahve tüketmemeniz oldukça önemlidir.

Vajina Sağlığı Açısından İç Çamaşırı Tercihi Nasıl Olmalı?

Vajina sağlığı açısından kullanılan iç çamaşırları oldukça önemlidir. Dantelli iç çamaşırlarını tercih etmek vajinanız için oldukça zararlı olarak kabul edilen bakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, pamuklu iç çamaşırları kullanmanız bu bakterilere karşı daha sağlıklı olacaktır.

Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353