Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Sağlık Bakanlığı Gebelere HIV Enfeksiyonu Taraması Yapacak

Sağlık Bakanlığı Gebelere HIV Enfeksiyonu Taraması Yapacak

Sağlık bakanlığının "Türkiye HIV/AIDS Kontrol Programı" uygulamasıyla tüm gebelere HIV enfeksiyonu taraması yapılacak.

Sağlık Bakanlığı "Türkiye HIV/AIDS Kontrol Programı 2019-2024" hazırladı. Programın HIV/AIDS yayılımı için risk oluşturan faktörler mücadele etmesi, yeni vaka sayısını ve enfeksiyona bağlı ölümleri azaltması, enfeksiyona karşı sağlık hizmetlerini geliştirmesi, HIV ile mücadele eden kişilere karşı ayrımcılık ve mahremiyet ihlalini önlemesi amaçlanıyor.

Tedavi sürerliğini sağlamak amacı ile danışmanlık hizmetleri verilecek, Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezleri (GDTM) yaygınlaştırılacak. HIV/AIDS virüsüne bağlı ölümleri ve bulaşmayı azaltmak için danışmanlık hizmeti verilmesinin sürerliği ve düzenli personel eğitimlerinin sürekliliği sağlanacak.

Program kapsamında HIV/AIDS bulaşma ve korunma yolları hakkında bilgi verilmesi, mahremiyet esasları içerisinde ücretsiz olarak HIV test hizmetleri, bilgi ve danışmanlık hizmetleri, tedavi merkezlerine yönlendirme amacıyla gönüllü danışmanlık ve test merkezleri için standart uygulanama rehberi hazırlanacak. Bu hizmetlere mesai saatleri dışında da ulaşım sağlanması için çalışmalar yürütülecek.. Toplumun HIV enfeksiyonu hakkında bilinçlendirilmesi, tedavi edilebilir olduğu ve sürerli tedavi uygulanmasıyla AIDS evresine dönüşmesi engellendiği, bulaşıcılığı azaltılabileceğine dair farkındalık için çalışmalar yapılacak. Mevzuat düzenlemesine gidilecek.

Sağlık alanında yapılacak faaliyetlerde HIV/AIDS konusuna yer verilecek. Sağlık personelleri hizmet içi eğitimlerle bilgilendirilecek, iş yeri hekimleri tarafından çalışanlara HIV/AIDS hakkında bilgi verilecek.

Sağlık ilişkili düzenlenen kongrelerde HIV/AIDS Kontrol Programı’nın yürüttüğü hizmetler paylaşılacak, HIV/AIDS ile mücadele edenlerin süreci ve sergilenmesi gereken tutum ile ilgili seminerler düzenlenecek. Program kapsamında toplum risk faktörü sonrası danışmanlık hizmeti almak için teşvik edilecek, enfeksiyon risklerinden korumak için hizmet verecek mevcut danışmanlık ve test merkezlerinin sayısı artırılacak.

Madde kullananların riskli davranışlarının önlenmesine yönelik çalışmalar yürütülecek, hassas gruplarda HIV enfeksiyonu farkındalığı yaratılacak.

Sağlık muayenesi ve mevzuatı ihtiyaçlar doğrultusunda güncellenerek sürdürülecekken, hasta yakınlarına ve üçüncü şahıslara bilgilendirmeye yönelik mevzuat düzenlemesi yapılacak. HIV pozitif sağlık çalışanlarına yönelik çalışma ve sosyal güvenlik uygulamalarında düzenleme yapılacak, klinik yönetim algoritmaları düzenlenecek, cerrahi girişimlerde enfeksiyon kontrol ve önleme stratejisi güncellenerek uygulamaya konulacak.

HIV enfeksiyonunun kan ürünleri kullanımına bağlı bulaşma riskini önlemek amacıyla çalışmalar gerçekleştirilecek. Geçici barınma kamplarında ve insani yardım alanlarında görevli sağlık çalışanlarının da HIV/AIDS bildirimleri ve mahremiyet ilkeleri hakkında bilgilendirilmesi yapılacak. Enfeksiyonun anneden bebeğe geçişinin engellenmesi için de çalışmalar yapılacak.

Program kapsamında tüm gebelerin HIV enfeksiyonu için taranması, HIV pozitif gebelerin gebelik süresince tedaviye devam etmelerinin sağlanması için çalışmalar gerçekleştirilecek. Sosyal güvencesi olmayan ve genel sağlık sigortası kapsamında olmayan yabancı uyruklu HIV pozitif gebelerin gebelikleri süresince kesintisiz tedaviye erişimleri sağlanacak. Elektronik HIV/AIDS bilgi sistemi yenilenecek, tedavi ve takip hizmet kalitesi güçlendirilecek ve tedavi protokolleri güncellenecek.

OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396