Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Rahimde Ağrı

Rahimde Ağrı

Rahimde ağrı, genelde kadınları günlük yaşantılarından ve işlerinden yoksun bırakarak, son derece yaşam kalitelerinin düşmesine yol açan problemler arasında yer almaktadır. Bu durum kadınların %75 inde, görülmekte olup, ciddi hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Günümüzde bu tür problemler aslında kadınları psikolojik olarak da etkileyebilmekte ve cinsel hayatları önemli ölçüde zarar görebilmektedir.

Rahimde Oluşan Ağrılar

Rahimde oluşan ağrıların pek çok sebebi olup, uzun süreli süren ağrı ya da sızı gibi durumlarla ortaya çıkabilmektedir. Özellikle, rahim içinde oluşan myomlar ve polipler ağrı nedeni sayılır. Rahim ağrısı sadece rahimde oluşan bir durumdan ötürü değildir. Kadınların rahminde ağrı olmasının en çok görülen nedeni tabiî ki, cinsel ilişki ile bulaşan rahim ağzı enfeksiyonlarıdır. Enfeksiyon sebebiyle, kişinin kasıklarında ve bel bölgesinde ağrılar oluşabilmektedir. Tüplerde sıvı birikmesi, geçirilmiş bir enfeksiyona bağlı olarak tüplerin tıkanması, bunun dışında dış gebelik, üreme organlarında enfeksiyon, apandisit, idrar yolları enfeksiyonları, sindirim sisteminde oluşan ağrılar, böbrek taşları, endometriyozis, rahimde yapışıklık ve rahmin duruş bozukluğu kaynaklı da olabilmektedir. Yine, bu tür ağrılar adet sancısı olabileceği gibi, başka sebeplerden ötürü de olabilmektedir.  Ayrıca, ileri yaş dönemlerinde yumurtalık kanserleri de ağrı ile kendini gösterebilir. Tümör kaynaklı rahim ağrıları genellikle başlangıç noktasından itibaren şiddetini giderek arttırır ve dayanılmaz bir hal alabilir.

Dolayısıyla, tedavi aşamasında teşhisin doğru konulabilmesi açısından ağrının nedeninin saptanması bu aşamada son derece önemli olabilmektedir. Çünkü, rahimde meydana gelen ağrının şiddeti, hastalığın seyri açısından gerekli bilgi verse de, yapılan ultrason muayenesi ve gerekli tahlil ve tetkiklerle hastalığın kaynağı ve durumu hakkında size kesin bilgi verebilmektedir. Rahimde oluşan ağrıların birçoğu kişilerde ciddi anlamda üreme problemi ve sağlık sorunlarına da yol açmaktadır. Bu yüzden, hiç zaman kaybetmeden uzman bir doktora gidip, gerekli tedavi sürecini başlatmanız gerekir.

Güncelleme Tarihi: 12.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353