Diva KadınOP. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Orgazm Yolculuğu

Orgazm Yolculuğu

Cinsiyetçi bir toplum ve maalesef eksik ya da yanlış cinsel bilgi birleştiğinde wuhuuuuuuu neler çıkıyor neler...

Bizde cinsel kültür, orgazmı bir kural üzerine oturtmuş ve çoğu kez cinsel beraberlik için tek hedef olarak sunmuştur. Ama genele baktığımızda aslında orgazm, önerildiği kadar basit ve sık değil.

Kadınların yaklaşık %10-15'inin hiç orgazm olmadığını söyleyebilirim. Erkeklerde ülkemizde, her 3 erkekten 1'i hayatlarının bir döneminde erken boşalma yaşayacaklar.

Size ilginç bir veri: Araştırmalar, orgazmın cinsel beraberliğin en önemli noktası olarak kabul edilmediğini söylemektedir. Bir bilimsel makalede de, kadının en tatmin edici cinsel deneyimlerini bulduğunu, memnuniyetlerini yalnızca orgazma dayandırmak yerine önemli olanın aslında başkasıyla bağlantı kurma hissi olduğu bildirilmiştir.

En çok gördüğüm sabit fikir, penis-vajinal beraberliğinin hem erkeklerin hem de kadınların orgazma ulaşmalarının ana yolu olduğunu düşünmeleridir. Bu fikir çoğu için geçerli olsa da, birçok kadın klitorisin uyarılmasının ardından da orgazm yaşar. Yurtdışında yapılan 80 yılda 33 çalışmanın metaanalizinde vajinal ilişki sırasında %25 kadın sürekli olarak, kadınların yaklaşık %50 si bazen orgazm yaşayabilir bulundu %20 nadiren ve yaklaşık %5'i orgazm olmuyor bulundu.

♦ ♦ ♦ 

Cinsellikle uğraşan bir hekim olarak söylemim şudur ki aslında, orgazmların mutlaka cinsel organları içermesi gerekmemektedir. Orgazm çeşitlerini anlatırken bu konuyu anlatacağım size ama egzersize bağlı orgazm örneklerinde olduğu gibi, cinsel arzularla ilişkilendirilmesi gerekmiyor.

♦ ♦ ♦ 

Bence orgazm yolculuğu, tekil, her şeyi kapsayan ve kesinleşmiş tanımı olmayan çok bireysel bir deneyimdir. Size orgazmınızı ve cinselliğinizi diğer insanlarla karşılaştırmaktan veya bir orgazmın ne olması gerektiğine dair önceden var olan kavramlardan kaçınmayı öneririm.

♦ ♦ ♦
KADINLARDA ORGAZM
♦ ♦ ♦
OP. DR. GÖKÇEN ERDOĞANDiva KadınOp. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880506 596 0396