Diva KadınASSOC. PROF. DR. GÖKÇEN ERDOĞAN0312 417 1788MENÜ

BLOG

Metroraji

Metroraji

Metroraji, adet düzeninizin dışında görülen ara kanamalara verilen addır. Normal adet kanamaları ortalama 28 günde bir olan ve 5-7 gün arasında süren düzenli aralıklarla görülen kanamalardır. Genelde, kadınlar adet düzenlerindeki sapmalar ve gecikmeler nedeniyle ara kanamalar yaşayabilmektedir. Her yaşta olabildiği gibi, ileri yaş dönemlerinde menopozdan sonra da görülebilmektedir. Ara kanamalardan şüpheleniyorsanız vajinadan geldiğinden emin olmalısınız, çünkü bazen makattan gelen hemoroid kanaması ile idrar yollarından gelen kanamayı bir çok kadın karıştırabilmektedir. Hiçbir türlüsü normal değildir ve muhakkak altında yatan sebeplerin araştırılması gerekmektedir.

Metrorajiyi Önlemek

Metrorajiyi önlemek amacıyla, kanamaya yol açan hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Metroraji normalde adet kanamaları gibi yoğun değildir ve lekelenme tarzında kendini gösteren alışılmadık bir kanama olarak karşımıza çıkmaktadır. Pembe hafif lekelerden, koyu kahve pıhtılara kadar olabilir. Metrorajinin ilk nedenlerinden biri olarak ara yumurtlamalardır. Kanama lekelenme şeklinde gelir sebebini ise, hormonlar olarak gösterebiliriz. Çok çeşitli nedenler olabilir bunları sıralamak gerekirse; miyomlar, polipler, yumurtalık kistleri, korunma amacıyla takılan spiraller, cinsel ilişki sonrası, vajinada kuruluk, vajinada yırtılmalar, et benleri, doğum kontrol hapları, rahim kanseri, dış gebelik ve tiroid bezindeki salgı sorunları ara kanamaya yol açabilmektedir. Haliyle, bu tür problemlerin yaşanması kadınları oldukça endişelendirmektedir.

Kadının adet kanamasının dışında her ay ara kanamaları oluşursa, bu ciddi bir durumdur ve muhakkak zaman kaybetmeden bir jinekologa giderek, ultrasonografi muayenesi, tahlil ve gerekli tetkiklerle hastanın tedavilerine başlanılmalıdır. Yaşınız kaç olursa olsun, adet döneminiz dışındaki ara kanamaların uzun sürmesi durumlarında mutlaka doktorunuza görünün derim. Dönemsel nasılsa geçer demeyin ve erken teşhisle tedavinize başlayıp, bu süreci daha kolay ve çabuk atlatabilirsiniz. Bu süreçte, kanın pıhtılaşmasını güçleştiren aspirin türü ilaçları almamaya da özen göstermelisiniz. Bir diğer hususta, çok nadirde olsa aşırı kanaması olan hastalara kanamayı durdurmak amacıyla, küretaj yapılması da gerekebilir.

Güncelleme Tarihi: 12.01.2019
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Editör
Assoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Assoc. Prof. Dr. Gökçen ErdoğanDiva KadınAssoc. Prof. Dr. Gökçen Erdoğan
0312 417 17880533 283 8353